Hervorming van religieuze orden Collectantencoliege vierde zijn veertig jarig bestaan Hartelijk afscheid van Leidse belastingdienst MAANDAG 13 NOVEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Groot congres te Rome Van 26 Nov. tot 8 Dec. a.s. zal te Rome een groot internationaal con gres van reguliere orden en congre gaties worden gehouden. Naar het K.N.P. verneemt, schijnen de voor genomen hervormingen in het grote geheel der religieuze orden en con gregaties verder te gaan en van die per ingrijpende betekenis te zullen zijn dan velen tot dusverre hebben gemeend. Het spreekt vanzelf, dat deze voorgenomen hervormingen eerst nog op dit komende congres zullen moeten worden besproken en het zou dus volkomen voorbarig zijn het plan voor deze hervormingen reeds nu als een voldongen feit voor te stellen, waaropgenerlei wijzigin gen of modificaties meer mogelijk zouden zijn. De bedoeling van de her vorming zou zijn het apostolaat in de gehele Katholieke Kerk nog op bete re wijze aan te passen aan de no den en eisen van de tegenwoordige tijd. Een voorbarig bericht van Reu ter over deze reorganisatie dwingt ons, met het nodige voorbehoud aan te geven welke plannen tot hervor ming er bestaan, zonder daarmede te willen vooruitlopen op de komende beslissingen, die uiteraard de goed keuring van de hoogste kerkelijke autoriteiten behoeven, en zonder het te willen doen voorkomen, dat deze hervorming inderdaad geheel en al volgens de thans opgestelde plannen zullen worden doorgevoerd. Het program voor de genoemde hervormingen, dat door vooraan staande religieuzen van verschillen de orden en congregaties is uitge werkt. zou vooral betreffen de disci pline. het bestuur, de voorrechten en de eigendommen van alle religieuze instituten, zowel van de mannelijke als van de vrouwelijke. Het schijnt, dat de voornaamste bedoeling van de reorganisatie een nauwere samenwerking van de be staande orden en congregaties bgtreft en een groepering van gelijksoortige instituten beoogt. Zo zouden bijvoorbeeld een aantal van de bedelorden gegroepeerd kun nen worden onder het patronaat van de orden van de H. Franciscus en van de H. Dominicus. De religieuzen, die de regels van de H. Benedictus volgen, zouden kunnen komen onder het patronaat van de Benedictijnen en Trappisten. Op gelijksoortige wijze zouden de congregaties van andere reguliere congregaties geplaatst kunnen wor den onder het patronaat van de So ciëteit van Jézus, van de Redempto risten, van de Salesianen en van de Priesters der Missie (Lazaristen) al naar gelang het karakter van hun regel en de aard van hun apostolaat. De bedoeling schijnt wel te zijn, dat het karakter van dit patronaat niet slechts nominaal zal zijn, maar ook een zekere vorm van jurisdictie zal insluiten. Zonder op enigerlei wijze te kort te willen doen aan het contempla tieve leven, dat overigens bij alle or den en congregaties voorop moet staan, zullen toch alle leden van or den en congregaties op de een of andere wijze doeltreffend ingescha keld moeten worden in het grote ac tieve apostolaat van de Kerk in de moderne wereldomstandigheden. Dit laatste zal vooral het geval zijn voor de verschillende vrouwelijke orden, congregaties en instituten. De regels van vele kleine orden en congregaties, minder talrijk in le denaantal dan bovengenoemde, zul len aan een algehele herziening wor den onderworpen. Wat de vrouwelijke orden en con gregaties betreft, deze zullen even eens opder het patronaat van een viertal grotere orden en congrega ties worden gesteld. Griffie van Zuid-Hoiland Uitbreiding kost 1325.000 De huisvesting van die bureaux der Provinciale Griffie van Zuid- Holland, die sinds medio 19.45 zijn ondergebracht in de nanden Korte Voorhout No. 1 en Lr.age Houstraat no. 27 heeft van de aanvang af veel te wensen gelaten. Reeds gedurende enige jaren zijn Ged. Staten doende te trachten in de ze toestand verbetering te brengen, zonder dat nochtans een oplossing voor het probleem kon worden ge vonden. De noodtoestand voor wat de huis vesting van de provinciale griffie be treft heeft zo ernstige vormen aan genomen, dat binnen de kortst mo gelijke tijd op de een of andere wij ze een oplossing moet worden ge vonden. Doet zich een mogelijkheid tot het bereiken van zulk een op lossing voor, dan zal op korte ter mijn een beslissing moeten worden genomen, waarbij de eerstvolgende Statenzitting niet zal kunnen wor den afgewacht. In verband hiermede verzoeken Ged. Staten aan Prov. Staten om hun machtiging te verle^ nen tot het verrichten van alle han delingen, nodig om hetzij door aan koop van een of meer panden hetzij op andere wijze, de noodzakelijke uitbreiding van bureauruimte te ver krijgen. Met aankoop en met de eventueel nodige verbouwing zal een bedrag van ruim ƒ300.000 gemoeid zijn, Gedeputeerde Staten vragen dat voor dit doel een crediet tot een Te vroeg gejubeld In de Koningstraat 60 te Zand- voort werden dezer dagen de bloemetjes buiten gezet. Het schtpaar Van DuijnGraoendaal vierde zijn diamanten huwelijks feest Zestig jaar getrouvyd is geen kleinigheid en de cadeaux stroomden dan ook toe. Totdat de afd. Bevolking van het Raad huis ook met eén verrassing kwam: Jullie jokken, je bent pas 59 jaar getrouwd" Het kerk-archief kwam er ook nog aan te pas toen de oudjes de roet-in-de-feestmaaltijd- gooiende ambtenaren niet wil den geloven. Doch dezen hadden gelijk. De datum was inderdaad: 5 Nov. 1891 Maar Zandvoort gunt het krasse tweetal (samen 171 jaar) zijn „bij vergissing" ontvangen presentjes toch wel. bedrag van ƒ325.000 wordt ver leend. Ged. Staten stellen Prov. Staten voor een besluit in deze zin te ne men. Fabrieksbrand in Groningen Voor honderdduizenden guldens schade heeft een grote brand aange richt in fabriekspanden in de oude Boteringestraat te Groningen waar de confectiefabriek van de firma Leefsma en de makelaardij Muylwijk zijn gevestigd. De gebouwen brand den voor het grootste gedeelte uit en belangrijke voorraden textielgoede- ren gingen verloren. Zo snel greep 't vuur om zich heen, dat de familie Muylwijk, die bij de zaak woont, in nachtgewaad moest vluchten, zonder iets van haar bezttingen te kunnen redden. TENTOONSTELLING GEWEST DEN HAAG RIJKSPOLITIE. In het districtsbureau der Rijkspoli tie te Den Haag is een tentoonstel ling van werkstudie van het perso neel der Rijkspolitie van het gewest Den Haag (Z.-Holland en Zeeland) geopend. De tentoonstellig wordt gehouden ter viering van het vijf jarig bestaan van het corps Rijkspo litie. Het initiatief tot deze tentoon stelling nam de commandant van het district Den Haag, majoor Woiters. VERSTEKELING OVER BOORD GESPRONGEN. Te Rotterdam arriveerde het Zweed se stoomschip „Edith", dat met erts geladen uit Bilbao kwam. De kapi tein van het schip deelde aan de po litie mede, dat hij een verstekeling aan boord heeft gehad, namelijk de zeventienjarige Felipse Hacarpegi uit Carreno (prov. Oviedo, Spanje). Op de nieuwe Waterdag ter hoogte van Maassluis of Schiedam, is de verstekelinig overboord gesprongen. Men vermoedt dat hij de politie tracht te ontlopen om zodoende met een ander schip naar Amerika te komen. Tot nu toe ontbreekt ieder spoor van de jongeman. STUDENTE VIEL VAN VIER HOOG UIT HET RAAM. Een 19-jarige studente is Zaterdag middag uit het raam van de vierde etage van een huis in de Frans van Mierisstraat te Amsterdam geval len. Het meisje kwam op straat te recht en overleed onmiddellijk. De vensterbank van het raam, waaruit het meisje kwam te vallene is zeer laag; het vloerzeil in de kamer was spiegelglad. De politie acht het vrij zeker, dat het meisje is^ uitgegleden en dat het ongeluk hieraan is te wijten. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NU EN DAN BUIEN. Wisselend bewqlkt met nu en dan regen- of hagelbuien. Ma tige tot krachtige, in de kustpro vincies tijdelijk harde Westelijke wind. Iets kouder. Willibrordusparochie Wassenaar OEGSTGEEST Speeltuinconferentie De Speeltuinvereniging Oegstgeesl was Zaterdag de gastvrouw van de Nederl. Unie van Speeltuinorganisa ties, die een streekconferentie liield in het gebouw „Irene". De voorz van „Oegstgeest" de heer F C. Avert mocht de vele afge vaardigden verwelkomen en meer speciaal weth. L. de Neef, die namens het gemeentebestuur de bijeenkomst bijwoonde. De heer D, Vijlbrief, secretaris van de D. U. S. O., sprak een inlei dend woord en wees er vooral op. dat het gelegenheid, geven tot spel niet alleen het doel van een speel tuinvereniging mag zijn. Vervolgens hield de heer P. C. Faber, directeur van het gemeente lijk bureau voor jeugdzorg te Am sterdam een inleiding over Jeugd- baldadigheid. Spr. noemde de baldadigheid een euvel en wie een euvel wil bestrij den dient allereerst de vraag te stel len. welke de oorzaken ervan zijn. Baldadigheid is een euvel, niet van plaatselijke aard; men vindt dit overal in de stad en op net platteland. Die echter beweert, dat de jeugd slechter is dan 40 jaar geleden, moet rekening houden met de omstandig heid dat de jeugd van thans tijdens de oorlog is opgegroeid. De oorzaken van de baldadigheid zijn van ver schillende aard; de algemene indivi duele oorzaken van sociale en van psycologische aard. Met voorbeelden toonde spreker dit aan- Middelen om de baldadigheid te voorkomen en te genezen zijn ook weer van psycholo gische en sociale aard. Men moet beroep doen op de positieve krachten, zowel bij het kind als bij de ouders en opvoeders. Verder zorge men voor voldoende speel- en sportgele- genheid. Hier ligt ook een taak voor de plaatselijke overheid n 1. in het subsidiëren van speeltuinverenigin gen. Ook moét de belangstelling bij de werkgevers en het particulier ini tiatief. worden gestimuleerd. Natuur lijk is het euvel der jeugdbaldadig- heid niet volledig uit de weg te rui men. Wel kan door gebruikmaking van bovengenoemde middelen een belangrijke verbetering worden ver kregen De heer W. Klaren, admi nistrateur van de N. U. S. O., hield daarna een inleiding over de organi satie. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen en het inwinnen van adviezen werd een druk gebruik ge maakt. Bij het einde sprak de voor zitter onder dankzegging aan de in leiders de hoop uit, dat deze streek conferentie veel vruchten in het be lang van jeugd mocht afwerpen. A. Hekstra naar Roosendaal Niet alleen de Leidse belasting ambtenaren, doch ook handel en in dustrie hebben Zaterdagmiddag in de Jacoba-zaal van „Den Burcht" op buitengewoon hartelijke wijze af scheid genomen van de heer A. Hek stra, die ruim 20 jaar in zijn kwa liteit als verificateur der Rijksbelas tingen, belast is geweest met de lei ding van de buitendienst der In voerrechten en Accijnzen en thans is benoemd tot hoofdverificateur té Roosendaal (station). Gelijktijdig was er gelegenheid om kennis te ma ken met de opvolger van de heer Hekstra, de heer H. Haak. Alvorens het personeel van de „Leidse" belastingdienst en dat dei- buitenposten aan het woord kwam", hebben talrijke vertegenwoordigers van handel en industrie hun waar dering geuit voor de wijze, waarop de heer Hekstra hun belangen heeft behartigd en waardoor zulk een aan- gêhame samenwerking is ontstaan. Namens de Leidse Vereniging van Industrieelen waren aanwezig de he ren mr. F. J. J. Trapman en J van Deventer, terwijl wij vei der op merkten mr. W. de Clercq, secreta ris van het departement Leiden van de Ned. Mij voor Nijverheid en Han del en de heer Meerpoel, vertegen woordiger van de afdeling Leiden van de-Ned. R.K. Middenstandsbond. Hartelijke huldiging. In aansluiting op deze afscheids receptie volgde een huldiging door het personeel. De voorzitter van het huldigingscomité, de heer S. Smit, sprak een inleidend woord en wen ste de heer Hekstra geluk met zijn benoeming tot hoofdverificateur, een bevordering, welke hij zag als een bekroning op het veelomvattende werk van de scheidende functiona ris. De hoofdinspecteur tit. der In voerrechten en Accijnzen, de heer L. H. Bodde Bouman, sprak namens het gehele personeel woorden van dank en gelukwens. Met uw bekwame geest en rechtvaardig oordeel, aldus spr., stond gij ten allen tijde klaar om niet alleen de belangen van het Rijk, doch ook van handel en indu strie te behartigen. Dank zij uw gro te wetskennis en meelevend inzicht, hebt gij voor handel en industrie ve le mogelijkheden weten te ontslui ten. Ook het personeel is u veel dank verschuldigd voor uw voortreffelij ke leiding en goede raad. Mede na mens de inspectie Gouda en de Ge mengde Postten I. en A. in de Inspec ties Gouda en Leiden, bood de heer Bodde Bouman de heer Hekstra en kele geschenken aan. Hierna heette spr. de heer Haak in deze kring har telijk welkom. De heer G. H. Warning, wnd in specteur van de inspectie Gouda, ge waagde vervolgens van de prettige samenwerking met de heer Hekstra. De vice-voorzitter van de Perso neelsvereniging, de heer M. G. v. d. Ham, dankte de heer Hekstra voor hetgeen hij voor deze vereniging als oprichter en stumulerende kracht is «terugkerende miid.aUe.ri Met de troepentransportschepen Waterman" en ..Empire Brent", die vermoedelijk op 24 November en 3 December te Rotterdam arriveren, ko men de volgende militairen en bur gers uit Leiden en omstreken naar huis; „WATERMAN". Leiden. W. van Berkcl. Janvos- sensteeg 5; H N. Bauer, Oude Hof straat 3; le luit. J. Sterk, Breestraat 167; P. Bey, Waardgracht 12; A. Wieiders, Rijndijksctraat 22. Alphen aan den Rijn. Sergt. J. P R. L. Samson, Burg. Visserpark no. 16. Hillegom H. D. Klinkenberg, Molenbuurt 9; sergt. L. R. Walraven, Mariastraat 62. Katwijk aan Zee. J. van Duijn. Mr. C. Fockstraat 34; A. Haasnoot Koninginneweg 39 Noordwijk. D. R. de Vriend, Was- senaarsestraat 3; H. Haasbroek, Golf- weg 3; Munter.aar, Q van Ufford- straat 14. Voorschoten. R. G. Claasz. Coockson. H. Horstman. B. I£eyzer. A. F. Pareira, H. Ch Verboom en F. G. V. V- D van Voorst, allen met bestemming het M. O. C. „EMPIRE BRENT". Alphen aan den Rijn. G. T Deelstra en J. H. DeelstraBlok, Conradstraat 5. Ter Aar F- H. Koning en F. C. KoningPreyers, Aabdamseweg 65. Wassenaar. P. M. Groen en E G. GroenMeyer, Waalsdorperlaan 2; M. RugeierHauen. Waldeck Pyr- montlaan 10; J. J. Huisman en mevr. HuismanMasrah, Duurstraat 64. Pastoor Buys overhandigt dc bul scheiding „Pro Ecclesia", welk ere- de heer Westgeest. Rechts de voorz van Resteren. J, Westgeest kreeg „Pro Ecclesia" Op waardige wijze is gisteren is de St. Willibrord-parochie het 4ö-ja- rig jubileum gevierd van het collec tanten college en van een der op richters, de 66-jarige heer J. West geest. die nog steeds ,op de Zondagen met geldzakje en collecteschaal rond gaat Voor zijn 40-jarige trouwe dienst aan pastoor en parochie kreeg -hij het gouden erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice opgespeld. De feestdag werd begonnen met een plechtige Hoogmis, opgedragen door pastoor J. P- Buys. In zijn pre dicate wees de Pastoor op de grote rol die het geven „het offeren" behorende bij de pauselijke onder metaal reeds prijkt op dc borst van van he^ collectantencollege, de heer Foto J T. Oppenheim-Wassenaar. speelt in ons geloof. Het is een we zenlijk bestanddeel van onze gods dienst en van het H. Misoffer. En daarom is het werk der collectanten een dienst aan God en Zijn Kerk. UIT DE OMGEVING ZOETERWOUDE Prijzencommissic. Door de bur gemeester is wederom een plaatse lijke prijzencommissie geinstalleerd, die samengesteld is als volgt: J. M, Kraan, Watertje 34, voorz.; mevr. A. PaardekooperMentink, Miening 4, secretaresse; G. Koek, Vlietweg 15: J. v. d. Hulst, Hoge Rijndijk 353; J. J. Rodewijk, Weipoortseweg 51, leden. Maandag 13 November. Vergeef ons, dat we wat laat zijn. i We hadden reeds eerder moeten ver melden, dat de Ned. R.K. Bond van Lichamelijk Gebrekkigen ,St. Li- dwina", afd. Leiden, vergaderd heeft. Toch was het belangrijk want voor zitter Rijnsbergen trad om gezond heidsredenen af en werd opgevolgd door de heer Van Eek, die als zodanig werd gekozen. Er werd een beroep gedaan op de leden om propaganda tè maken voor de vereniging. Leden en donateurs zijn hard nodig! Geen enkele katholieke invalide mag in de Bond ontbreken. Bekend gemaakt werd nog, dat in Januari a^s. een feestelijke propagand-avond gehou den zal worden. Bijna alle leden wa ren ter vei-gadering gekomen. Voor zover- nodig, werden ~ij per auto weer thuisgebracht. Morgen is er een „knalavond" in de Morspoort-kazerne, waar de R.A. O.-club Kokschool R.I.T. afscheid neemt van de Mariniers en L.S.K. Met cabaret, toneel en dansen zal dit feest gevierd worden. Let op, leden van de R.K. Gymvcr. „Victorie"! In verband met de onder linge wedstrijden, begint de laatste club van de dames hedenavond om 9 uur. In de afgelopen nacht, even voor 12 uur, werd de 28-jarige Lcidenaar A. M. B., op het Noordeinde aangere den door een autobus. Vermoedlijk omdat hij onverwacht de rijweg overstak. De man kreeg een her senschudding en werd door de E.H. D. naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. Het was gisteren een mooie dag voor de Leidse Accordeonvereniging D.V.V., omdat op het jaarlijks con gres, dat in 's Hertogenbosch werd gehouden, de heer F. Zwanenburg, voorzitter van D.V.V., benoemd werd tot hoofdbestuurslid van de Ned. Bond van Accordeonverenigingen. De Jongeren-organisatie in de K. V.P.. afd. Leiden gaat a.s. Donder dagavond om 8 uur vergaderen in „De Doelen", Rapenburg 2, over het onderwerp „Film en Jeugd", inge leid door de oud-voorzitter, de heer Hans Bokern. Dit onderwerp komt straks in het Leids Jeugdparlement en wordt vooraf terdege besproken. De klaprooscollecte, die Zaterdag ten bate van de Geallieerde oorlogs graven in Leiden werd gehouden, bracht ruim 1.600 op, waarvoor dank aan gevers en collectanten. STADSKOK. Propaganda-feestdag" van „St. WiSlibrordus Gisteren hield de R.K. Fabrieks- arbeidersbond „St. Willibrordus" afd. Leiden, zijn jaarlijkse propa ganda-feestdag. De dag werd begon nen met een H. Mis in de kapel van de zusters Carmelitessen aan de Oude Vest, tijdens welke de leden ter H. Tafel naderden. Daarna was er een gemeenschappelijk ontbijt in het R.K. Militair Tehuis aan de Ma re, waar de voorz. van de K.A.B., de heer v. Oyen, een toespraak hield Spr. gaf een duidelijk beeld van het werk, dat de pioniers in de K.A. B. hadden verricht met de steun van de sociale encyclieken. Hij betreur de het, dat nog zo vele arbeiders he den tendage weinig activiteit tonen, vooral omdat de P.B.O. hoge eisen zal stellen. Vervolgens ging spr. over tot de huldiging van de heer H. Verplan- ken, die 45 jaar een trouw lid van de-fabrieksarbeidersbond is geweest. De heer van Oyen noemde hem een man uit één stuk. die als er eens iets niet goed ging alle krachten inspan de. om de zaak weer in orde te krij gen. Een oorkonde, geheel in dicht vorm, mocht de jubilaris als blijvend aandenken in ontvangst nemen. De voorz. van de bond, de heer v. d. Mark, richtte ook enige harte lijke woorden tot de jubilaris en overhandigde hem een rokertje, .ter wijl de mevr. Verplanken een bou quet bloemen en een doos bonbons kreeg. Tijdens de vergadering, die hierna volgde, werd de heer Pieterse tot 2e voorz. gekozen. Feestavond. Voorz. v. d. Mark opende 's avond: in het R.K. Mil. Tehuis de feestavond en verwelkomde pater Spruyt, de heer Buikse. hoofdbestuurslid, en de heren Speel en Oostdam, namens het Leidse K.A.B.-bestuur. De g. a. herdacht zijn voox'ganger, pater Snoek, die dezer dagen over leed, en spoorde de dames aan hun mannen naar de vergaderingen te sturen! De heer Buikse sprak over de noodzakelijkheid van de organi satie cn wekte de leden op propa ganda te maken. Spr. stelde de jubi laris ten voorbeeld aan de jongeren. Hierna kwamen de „Graspiepers", o.l.v. de heer Koek de aanwezigen met muziek in de goede stemming brengen, om teluisteren naar het toneelgezelschap o.l.v. de heer Tie- lenburg, dat met schetsjes cr. liedjes de zaal deed bulderen. Tijdens de pauze werd gecollectteerd voor ..Herwonnen Levenskracht". Het was reeds tegen middernacht, toen de voorzitter deze prettige bijeen komst sloot. geweest. Achtereenvolgens voerden nog het woord de heer W. M. Ver- sluys namens de dienstgeleiders van de buitenposten, de heer Sluiter, chef dienstgeleider der eerste afde ling, Valentgoedvan het Ontvang kantoor der I. en A., Nijboer namens de hulpcommiezen, van Ommering namens de cursisten en de heer Brinkman. De heer Haak, die als opvolger van de heer Hekstra, zal trachten in zijn voetsporen voort te gaan, her innerde aan de teamgeest, welke hij al direct bij zijn komst in Leiden on der het personeel heeft gevonden. Tenslotte sprak de Hekstra, die o.a. van de Kamer van Koophandel een zeer waarderend schrijven mocht ontvangen, een uitvoerig dankwoord, waarin hij vooral na druk legde op de hartelijke samen werking met allen en het prettige contact, dat in de loop der jargn is gegroeid tussen zijn afdeling en het bedrijfsleven Aan het einde van de middag namen allen van de heer en mevr. Hekstra afscheid, een afscheid, dat direct een kennismaking met de heer en mevr. Haak inhield. Onder grote belangstelling wer den Zaterdagmiddag in het R. K. Militair Tehuis aan de Mare Roode Kruisoefeningen gehouden, welke door de afd. Leiden was georgani seerd. Behalve enkele hoofdbe stuursleden, woonde ook generaal L T. C. van Oyen, commandant van 't Roode Kruiscorps in Nederland, deze oefeningen bij. Onder leiding van dokter T. C. Hooftnjan, leider van de medische dienst van het Ned. Roode Kruis, en met assistentie van verschillende artsen, kregen zowel de deelnemende dames als heren een gecompliceerd ongeval te behande len. Bij de dames waren het colon nes uit Bodegraven, Voorburg, Den Haag. Haarlem, Amsterdam, Rotter dam, Leidsohendam, Wassenaar en Leiden die voor deze oefeningen hadden ingeschreven, terwijl bij de heren colonnes uit Alkmaar, Am sterdam, Beverwijk, Haarlem, Al phen aan den Rijn, Den Haag, Voor burg, Rotterdam, Rijswijk, Bodegra ven, Wassenaar en Leiden in deze wedstrijd uitkwamen. Met grote be kwaamheid werden de ongevalsop- gaven uitgevoerd, waarbij het de doktoren waren, die belangrijke aan wijzingen gaven. Aan het einde van de mid dag werden de volgende uitslagen bekend gemaakt; Afd. dames: 1. Bodegraven (wisselbeker); 2. Am sterdam (medaille); 3. Wassenaar (medaille). Bodegraven kreeg tevens de eerste prijs voor de leidster. Afd. heren: 1. Amsterdam (wisselbeker); 2. Alkmaar (medaille), 3. Voorburg (medaille). Amsterdam kreeg tevens de eerste prijs voor de comman dant. ST. MAARTENSAVOND Toneeluitvoering „Ons Grun- negerlaand" Op 11 November, de herdenkings dag van Sint Maarten (Sunter-Meer ten), de Heilige, die een voorbeeld was van deugd en een vriend der arir.eny hield de Vereniging „Ons Grunnegerlaand" haar eerste feest- bijeenkomst in „Den Burcht". Het begin van de avond was ge wijd aan de herdenking van de „goed-heilig man". En zo begaven de leden van het rr/uziekgezelschap „de Tiedverdrievers", St. Maarten's liedjes zingende en voorzien van lampions, zich dóór de duistere zaal naar het podium, waar zij vervol gens hun repertoire afwerkten. Hierna volgde de eigenlijke ope ning van de bijeenkomst, waarbij de voorzitter de toetreding van 29 nieuwe leden memoreerde. Vervolgens werd door de eigen toneelclub opgevoerd „As zun deur- komt", spel in drie bedrijven door de bekende Groninger dialectschrij ver J. Zijl. Het stuk, dat nu eens niet in het boeren-milieu speelt, werd zeer goed ten gehore gebracht. Een stuk. dat van het begin tot het einde boeit. Een bijzonder woord van hulde werd gebracht aan de nestor van de toneelclub, de heer Van Kluijve, die de rol van de Opa met het houten napje óp ontroeren de wijze vertolkte. Nadat de medewerkende dames in de bloemetjes waren ?ezet bleven velen nog geruime tijd in allerpret tigste stemming bijeen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pieter z. van P. H. Marks en C. H. M. Langezaal, Gus- taaf A. z. van G. A. Jongbloed en G Keijl, Yvonne d. van J. de Nie en A. van der Vos, Catharina S. d. van J. C. Schild en M. B. van Deu ren Henricus J. A. z. van H. J. A. van C. J. I' Ami en G. J. T. van der Weijden, Erik z. van J. van Dam Hilders en A. I. H. Leune, Erik M. z. van H. J. Miedema en C. W. J. van der Top. Geertruida E. M. d. en R. M. Muijselaar, Gerard H. z. vaij P. A. van Delft en C. J. Leij- ten, Dirk z. van A. P. Delforterie en A. de Mooij, Clement G. z. van C. van der Meii en Y. Decuyper. Overleden: W. A. Gij zen man 34 jr.. H. van der Blom huisvr. van Geskus 56 jr. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 13 Nov. Vee. Aanvoer: 1149 totaal; 659 vette koeien 2 graskalveren, 1 nuchter kalf. 487 varkens Prijzen: vette koeien 2 40 —2.60, 2.10—2.35 en f 1.85—2.00. varkens 1.841801.70 per kg. Vet te kogjen aanvoer groot, handel traag vooral niet hoger in prijs; export var kens aanvoer als vorige week, han del tamelijk, prijzen iets hoger, vette onveranderd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2