Xtaliano Inzouten van haring wordt stopgezet jTekort van anthraciet is blijvend Missie eru communisme Gatje JleuiNAAR HET EILAND OROBOMA Een hogere subsidiëring van de plaatselijke kruisvereningen VRIJDAG 10 NOVEMBER 1950 DE I.EIÜSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De Seheveningse reders hebben besloten met ingang van 18 November geen haring meer in te zouten. Van loggers, die na vandaag binn enkomen in de Seheveningse haven zal de aangevoerde haring nog wel gezouten worden, maar zij kunnen niet meer op levering van zout reke nen indien zij opnieuw uitvaren. Het bedrijfsschap heeft "een en an der vastgelegd en bindend verklaard nadat de Seheveningse redersvereni ging Woensdagavond tot het staken wan het haringinzouten had besloten. De geringe uitvoer en de geweldi ge vangsten zijn oorzaak van deze ingrijpende beperking. De regering heeft zich met deze rigoureuse maat regel accoord verklaard. De winter nadertNü hei lekkerste middel legen hoest en verkoudheid. ITALIANO on mn I JU cent per lUU gram Minister Van den Brink heeft op vragen van het Tweede-Kamerlid Suurhoff geantwoord, dat er voor alsnog geen aanleiding bestaat spe ciale maatregelen te treffen in ver band met de stijging van de prijzen voor schoeisel, woninginrichting en huisraad. DAT IS EEN KOSTER! De koster van de R.K. Kerk in Etten kreeg dezer dagen een man in de gaten, die het waarschijnlijk op de offerblokken gemunt had. Toen een van de blokken inderdaad ge licht bleek, maar de man verdwe nen, sprong de koster op zijn motor, tufte de kerel achterna, haalde hem hem in en reed hem van de sokken, niet al te hardhandig, maar toch wel zodanig, dat hij hem kon grijpen. Toen hield hij een bestel wagentje aan, sloot de dief daarin op en escor teerde de vracht tenslotte naar het politiebureau. Goede vangst, koster zei men daar want de man een Rotterdammer had nog meer diefstallen op zijn geweten. Voor de Bossche rechtbank is twee jaar geëist tegen de gemeente-secre taris van Geldrop, A. C. B., die er Controleur ontdekte verduistering EN DEED ZELF MEE! Een 35-jarige boekhouder van de melkinrichting De Sierkan te Haar lem1 moest wekelijks gelden van de melkslijters innen, waarbij het om bedragen ging van 70.000 tot 100.000 gulden per week. Er was geen goe de controle en daarom kon hij re gelmatig kleine bedragen verduiste ren, welke van 1944 tot 1950 waren opgelopen tot ruim 16.000 gulden. Het geld besteedde hij aan lekker nijen; soms kocht hij, naar later bleek, voor vijftien gulden gebakjes. Verleden jaar ontdekte de 69-jari- ge hoofdcontroleur, die 34 jaar aan het bedrijf verbonden was, de frau de. In plaats- van dë directie te waar schuwen ging hij meedoen en ver duisterde ruim 4000 gulden. Gisteren stonden de ontrouwe em ployés voor de Rechtbank te Haar lem terecht. De officier van justitie eiste tegen de boekhouder een jaar en tegen de controleur negen maan den - gevangenisstraf. Hij nam de zeer onvoldoende controle in het be drijf in aanmerking. Uitspraak over veertien dagen. Zes jaar geëist wegens moord Voor de Haarlemse Rechtbank stond gisteren terecht de 48-jarige kellner J. A. te Haarlem die in de ochtend van 31 Juli de vishandelaar A. Schraal in koelen bloede met een pas gekocht mes had vermoord. Het was marktdag in Haarlem' en zoals gewoonlijk was Schraal achter zijn viskar te vinden. Plotseling kwam de kellner. die niet verdragen kon dat zijn vrouw de vishandelaar bo ven hem verkoos naar voren, stak zijn slachtoffer in de borst en liet zich arresteren. De verdachte had elf jaar geleden de gescheiden vrouw met vier kin deren gehuwd; hij gaf zich geheel aan zijn gezin. Dat de officier van justitie slechts zes jaar gevangenisstraf eiste, vord zijn aanleiding in het gedrag van de vrouw, die verdachte als het ware tot deze daad dreef. Mijn eis is niet zwaar, zei mr. Van der Valk Bouman, maar hier had eigenlijk een der getuigen terecht moeten staan. Juridisch is deze niet te vervolgen, maar moreel is deze zwaar schuldig. Het was een trieste zaak, waar voor grote belangstelling bestond. De rechtbank zal 23 November uit- SDraak doen. Vreemde voorwerpen in de long Naar de mening van de professo ren P. H. G. van Gilse, hoogleraar te Leiden en E. Huizinga, hoogle raar te Groningen, J. Lubbers, keel- neus- en oorarts te Amsterdam en mej. A. C. Nieuwenhuyse, keel-, neus- en oorarts te Leiden, heeft het publiek door enige recente pu blicaties een verkeerde indruk ge kregen omtrent de behandeling van patiënten met vreemde voorwerpen in de long. Geen enkele keel-, neus- en oor arts. zo verklaren zij, kan beweren, ten opzichte van een bepaald geval, een vreemd voorwerp door middel van de bronchoscoop uit de long te kunnen verwijderen, zonder dat hjj de patiënt persoonlijk heeft on derzocht. Er kunnen redenen be staan, waardoor in bepaalde omstan digheden het gevaar van een op zich zelf niet onmogelijke verwijdering groter kan zy'n dan het ongemoeid laten zitten van het vreemde voor werp. van wordt verdacht als secretaris penningmeester van het 'burgerlijk armbestuur in de afgelopen tien jaar ƒ24.000 gulden te hebben verduis terd. Verdachte zelf schatte de door hem verduisterde som op 38.000. Tot zijn verontschuldiging voerde hij aan, dat hij ook goede werken met l"|et geld heeft gedaan. Verdachte was door vele controles „heengerold'' omdat deze in alle ge moedelijkheid werden gehouden, on der het genot van sigaren en drank. Toen het armbestuur onder ahder toezicht zou konven, probeerde ver dachte op gecompliceerde wijze het tekort door knoeierijen in de boeken weg te werken. KIND GEDOOD. MOEDER GEWOND Een tweejarig kind werd op slag gedood en de moeder ernstig ge wond toen gisteravond in het dorp Sint-Jansklooster bij Vollenhove een fiets slipte juist op het moment, dat een auto passeerde. Mevrouw Leeuw uit Sint-Jans klooster reed met twee kinderen op de fiets, toen zij op het gladde weg dek kwam tg vallen. Het tweejarig kind, dat achterop zat, werd door een achterwiel van de auto overre den en op slag gedood. Mevrouw Leeuw werd ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht. Het tweede kind kreeg geen letsel. De huisbrandvoorziening staat cr beter voor dan in 1949 'maar de xanvoer van anthraciet zal ook dit jaar niet toerijkend zijn om de we derom toegenqmen vraag naar deze kolensoort te bevredigen. Dit tekort aan anthraciet draagt een blijvend karakter, omdat de productie van anthraciet, zowel in Limburg als in de landen, waaruit Nederland deze kolen importeert, dalende is. Het is daarom noodzakelijk, dat men z'ch aan deze blijvende situatie aanpast, deelt de adviescommissie van het rijksko'enbureau mede. Bij aanschaffing van een nieuw stookapparaat verdient het aanbeveling zich er van te vergewissen of hierin naast ant hraciet ook andere kolen en cokes kunnen worden gestookt. In het kader van de vierde Ne derlandse Missiologische week te Nijmegen'sprak de hoofdemployé van een grote economische onderneming in Indonesië, de heer C. J. J. Hoo- genboom over de sociale en arbei dersvraagstukken in Oost-Azië, in het bijzonder Indonesië. Als eerder en beter geluisterd was naar de vermaning van de geestelijke lei ders om betere sociale maatregelen te treffen, dan zou de evolutie tus sen Oost en West eerder zijn vol trokken en zou de noodlottige re volutie zijn uitgebleven, aldus spre ker. Er heerst nu veel armoede, veel wantrouwen en sterk nationalisme met Moskou op de achtergrond. Pater G. A. Mees M. S. C. missio naris van de Philippijnen, hield 'n betoog over de sociale kwesties op de Philippijnen. Verouderde toestan den, sociale ellende, zwakke invloed van het Christelijk intellect, onso ciale verhoudingen tussen werkge ver en werknemer en laksheid der bevolking, doen ook hier het com munisme toenemen. China. Pater J. van Spaandonk, C. M. missionaris in China, schetste in z'n rede het jeugdwerk in China, en was van mening ^at hët commu nisme grote invloed uitoefent op de Chinese jeugd. De meer ontwikkelde Chinees wendt zich, aldus spreker, van het communisme af. doch de versproletariseerde massa is een willige prooi voor de partij. Negers zijn er te goed voor. De missionaris J. Muris S. M. M., die gedurende lange tijd in Airika werkzaam was, belichtte in een uitvoerig betoog het kleurlingen vraagstuk in Zuid-Afrika. Omtrent het neger-vraagstuk zoals zich dat thans in Zuid-Afrika aftekent, zeide spreker, dat zyns inziens de gelijk schakeling van de verschillende ras sen een utopie is. De beste oplos sing zag hij aan de hand van zijn ervaringen in een betere opvoeding van de neger, en dit naar eigen aard. Hij was van mening, dat de Westerse beschaving, en de Westerse economische ontplooiing, waarmede de negers thans kennis maken, niet voldoende Christelijk was. Toen een inwoner van Terheijden bij Breda te bed lag. werd "hij plotse ling bedolven onder een laag puin. Een auto was zijn slaapkamer ko men binnenrijden, nadat zij eerst de gevel van het huis had geramd. Een groot gedeelte van deze gevel was in de voorkamer van de woning be land. met het nódige geraas, uiter aard De heer G. die in zijn bed was verrast en die invalide is. kon slechts met grote moeite onder het puin vandaan worden gehaald. Gelukkig bleek hij niet ernstig gewond te zijn. De chauffeur van de auto - een Engelse legerwagen was er ernstiger aan toe. Hij moest naar het St. Ignatiusziekenhuis in Breda wor den overgebracht. UIT DE OMGEVING HIT Ï.EGOM K. A. B. Donderdagavond hield de afd. Hillegom in Flora haar eer ste ontwikkelingsavond in dit sei zoen. De voorz., de heer A. van Roode, wees erop, dat de hr. J. A. Mid delhuis, als secr. der K. A. B., die deze avond het onderwerp zou be handelen „Bezitspreiding," we gens verhuizing vervangen werd door de heer Essters. De heer Essers, penningm. vdn de K. A. B., gaf vervolgens een uit eenzetting over „Bezitspreiding." Na de pauze werden vragen ge steld en beantwoord, waarna de voorz. een dankwoord sprak. Hert contra schaap. Een der herten van het hertekamp' aan de van Waverenstx-aat belet een der schapen het eten. De bewoners der naaste omgeving hcfoben het ge meentebestuur gewaarschuwd. Wor den niet terstond maatregelen ge troffen dan zal het'schaap van hon ger omkomen. LISSE UIT DE RAADSAGENDA. Subsidiëring Kruisverenigingen. Een van de belangrijkste punten op de agenda voor de gemeenteraad is de herziening van de subsidies voor de plaatselijke Kruisverenigingen. B. en W. achten het niet mogelijk in cijfeirs uit te drukken, hoeveel kos ten aan de overheid worden be'sapard door de zich steeds uitbreidende be moeiingen van deze verenigingen op het gebied van de gezondheidszorg. Door deze uitbreidingen wij den ken hierbij o.a. aan de georganiseer de kraamverzorging, die kort gele den in nieuwe banen werd geleid dient de financiële basis verstevigd te worden. B. en W. hebben zich af gevraagd, of het tot nu toe gevolgde systeem van subsidiëring in de vorm van een vast bedrag wel juist ge noemd kan worden. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat niet alleen het streven moet voorzitten, om een. bestaand tekort te dekken, maar dat getracht moet worden de Kruisver enigingen te stimuleren in haar werkzaamheden. B. eri W. stellen de raad in verband hiermede voor, om een subsidie van 1/3 gedeelte van de BRUG OVER DE RIJN BIJ KRE- FELD HERSTELD. Een belang rijke nieuwe schakel in het verkeer tussen Zuid-Nederland en het Ruhr- gebied is tot stand gekomen door het herstel van de Rijnbrug bij Krefeld- Uerdingen. De brug, die een overspanning heeft van 250 meter is dezer dagen door Minister President dr Arnold ypor het verkeer opengesteld. Daar ook vier andere, kleinei'e bruggen op de toegangswegen her steld zijn, bestaat er van nu af weer een directe verbinding tussen het Zuiden van Nederland en de Ruhr- snelweg en de autobanen. Minister President dr Arnold tij dens zijn rede. Leu waai u~vtme vondst. Eindelijk was de kist de wal zo dicht genaderd, dat Bram Steng en Ootje Teutf wadend door het water, hem konden pakken, hijgend met in spanning van al hun krachten tilden ze het zware ding op en droegen het naar het strand. „Ik ben toch benieuwd, naar wat er in zit", zo verbrak Ootje Teur het ..^nj .o genoeg vooi gebraden kip met appelmoes Hij hielp zenuwachtig met het openen van de kist, waarvan het deksel na enkele ogenblikken losliet, zodat ze de inhoud te zien kregen. „Nee maar!" riepen Bram Steng en Ootje Teur tegelijk. Ze staarden eerst met grote, glin sterende ogen naar de grote hoeveel- lie.a scheepsbeschuiten, die de kist bevatte. Maar dat duurde niet lalig. Ze grepen allebei een beschuit en namen direct een flinke hap „Dat is een waardevolle vondst!" zei Ootje Teur met volle mond. „Hoe is het mogelijk, dat ik ooit een hekel aan die heerlijke, knap perige fijne scheepsbeschuit heb kun nen krijgen....!" kosten te verlenen onder bepaalde voorwaarden. Zij zijn van mening, dat een dergelijke subsidie een be drag van ƒ400.per jaar niet te bo ven zal gaan. Door uitbreiding van de werkzaamheden zou een derge lijk bedrag in de toekomst echter overschreden kunnen worden. De subsidiëring van het Kraamcen- trum, waarmede het overleg gaande is, zal in de volgende vergadering ter sprake komen. Verhuur ijsbaan. Per 15 Nov. a.s. loopt het contract af waarbij aan de Lissense ijsclub de ijsbaan is ver huurd. Genoemde club heeft thans verzocht de baan beschikbaar te stellen voor 50 pet. van de jaarlijkse huurprijs tot nu toe, zijnde ƒ400. omdat de financiële uitkomsten der club niet rooskleurig zijn en mede omdat van de baan niet elk jaar ge bruik kan worden gemaakt. B. en W. hebben dit verzoek in overweging genomen en zijn al hoewel zij er van overtuigd zijn dat 400.geen te hoge huurprijs ge noemd kan worden, in verband met de aanlegkosten bij de raad met een tussenoplossing gekomen. Zij stellen een verlaging tot maximaal 50 pet. in het uitzicht in die jaren, waarin de club hetzij door de weers omstandigheden. hetzij om andere reden, niet in staat moet worden ge acht de volle huur te voldoen. R.K. Huishoudonderwijs. B. en W. stellen de raad der gemeente voor om aan de stichting ter bevordering van het R.K. Huishoud-onderwijs voor Lisse en omstreken de noodza kelijkheidsverklaring, als bedoeld in art. 25 der nijverheidsonderwijswet af te geven ten einde een Mater- Amabilis-School op te richten. De bedoeling is om meisjes, die over dag in fabrieken werken, in de ge legenheid te stellen in de avonduren huishoudonderwijs te volgen. Een 40- tal leerlingen heeft zich reeds aan gemeld. Geboren: Mai'ia C. d. van A. Zoet er: K. J. Koomen, Henricus C. M. z. van J. P. van Dongen en E. M. v. d. Hulst, Maria A. A. d. van L. J. van Breugel en G. C. A. Endho ven, Robertus J. M. z. van Th. W. Dofferhoff en M. J. v. d. Aai't, Gijs- bertus I. M. z. van J. G. Schoone en F A. v. Bramen, Martinus A. 7. van Th J. Slobbe en J. M. v. d. Berg, Alida E. d. van P. J. Grimber gen en M. C. v. d. Zwet. Ondertrouwd: G. B. Roodenbui'g, 24 jr. te Lisse met M. J. Bogaert, 23' jr. te Haarlem, P. F. J. Sanders, 37 jr met C. Witteman. 28 jr beiden te Lisse. Getrouwd; C. Driehuizen met A. E Veldhuijzen van Zanten, beiden te Lisse, P. S. van Waveren met M van Peursen, beiden te Lisse. Overleden: A. C. v. Oosten, 63 jr. e. v. H. J. van Leeuwen. DE ZÏLK Zilveren zakenjubüeum. De hr. F. S. Berkhout mocht gisteren, vele attenties in ontvangst nemen bij gelegenheid van het 25-jarig be staan van zijn zaak. Hij ontving ook vele bloemen en andere waar devolle geschenken. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagochtend tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Morgen verspreide opklaringen Aanvankelijk zwaar bewolkt met nu en dan regen of motre gen. Morgen overdag wisselend bewolkt met enkele vei'spreide buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in tempera tuur. EEN WINTER ZONDER WINTERTENEN...' lijkt een onbereikbaar ideaal. Voor som migen behoeft het niet eens echt winter weer te zijn of de kwelling van „winter handen" of „wintervoeten" begint al. De kwaal bestrijden met Akker's Kloosterbal sem betekent onmiddellijke verzachting van jeuk en pijn. Kloosterbalsem, het ideale middel, ook bij schrale huid, kloven of gesprongen handen, ontsmet en geneest wonden van allerlei aard en is een uitstekend wrijfmiddel bij rheumatiek. spit en spierpijn. LEIDSCHENDAM K. A. ,V. Morgenmiddag opent de K. A. V. een tentoonstelling van in het afgelopen jaar vervaardigde haak- en breiwerk. Alle werkstuk ken zullen verloot worden, en van de opbrengst zal weer wol aange schaft worden. De tentoonstelling is geopend Za terdag van 16 tot 22 uur en Zondag van na de Hoogmis tot 18 en van na het Lof tot 22 uur. OEGSTGEEST Gedenkteken op graf van Jan Oudegeest. De besturen van de P. v. d. A. en van het NVV hebben in stemmend geantwoord op een voor stel van de Nederl. Verenigin van Spoor- en Tramwegpei'soneel, om overleg te plegen over de oprichting van een gedenkteken op het graf van wijlen Jan Oudegeest, die eni ge weken geleden in de ouderdom van 80 jaar is overleden. Personalia. Aan de economische hogeschool te Rotterdam, slaagde de heer G. K. Boon voor het candidaats- examen in de econ. wetenschappen. VOORSCHOTEN CUTOVO. Het werkcomité van bevolkingsonderzoek op tubercula- se CUTOVO" genaamd zit niet stil. Avond aan avond trekken zij er op uit, om de in wonei's dezer gemeente te wijzen op het grote nut van de a.s. doorlichting en dan tevens de da tum te bepalen, waarop men m'oet verschijnen. Het werkcomité heeft reeds ver schillende acties ontplooid en heeft voor Zaterdagmorgen weer iets aparts op het pi-ogramma staan. De verrassing blijft natuurlijk nog eVen geheim, maar als men Zater dagmorgen omstreeks 11 xiur de straat op gaat en goed uitkijkt GEMEENTERAAD WASSENAAR In de gemeenteraadsvergadei"ing van Woensdag kwam aan de orde de kwestie van de reinigingsrechten, die sinds 1947 worden geheven voor het ophalen van huisvuil, omdat de ze belasting bij Koninklijk Besluit was goedgekeurd tot 1 Januairi 1951, moest nu besloten worden of deze ï-echten gehandhaafd zullen worden of niet. B 'en W. stelden de raad voor de rechten te handhaven omdat de opbrengst ervan niet kan worden gemist gezien de precaire begro tingspositie der gemeente. Boven dien stelde het college voor, afwij zend te beschikken op een 26-tal verzoekschriften om ontheffing van de belasting op grond van financiële moeilijkheden. De „Verordening Rei nigingsrechten kent nl. niet de mo gelijkheid om uit dien hoofde ont heffing te verlenen. Dit was voor de heer A. J. van Bemmelen aanleiding om te vragen of het niet gewenst zou zijn een ar tikel in de verordening in te lassen, dat deze mogelijkheid wel biedt. Ook de heer P. M. van Leusden deed een dergelijke suggestie eix steunde het verzoek van de heer W. Boender om een andere progressie in het belas tingtarief in te voeren. Voor dat laatste bleek het college van B. en W. wel te voelen. Maar de invoering van een ontheffingsmogelijkheid meende de voorzitter te moeten ont raden. Bovendien heeft de raad de bevoegdheid aanslagen niet-invor- derbaar te verklaren. Het voorstel van B. en W. werd daarna z.h.st. goedgekeurd; de reinigingsrechten blijven dus gehandhaafd. Subsidie Kruiverenig-ingen. Daarna kwam aan de orde een voorstel tot verhoging van de subsi die aan de beide Kruisverenigingen ter plaatse. Tot nu toe werd een sub sidiebedrag toegekend van f 0.20 per ingezetene. En dit bedrag werd over Groene Kruis en Wit-Gele Kruis ver deeld in de verhouding 5 3 Deze subsidie bleek echter niet toereikend voor het bereiken van een sluitende begroting der beide verenigingen. Bovendien leek het B. en W. na overleg met de besturen van Groene en Wit-Gele Kruis beter een andere verdeling toe te passen, n.l. naar het aantal door bei den verzorgden. In navolging van wat op dit punt in andere gemeenten wordt gedaan, stelde men het aan tal verzorgden bij het Groene Kruis drie op een lid en bü het Wit-Gele Kruis drie en half op een lid. Per verzorgde wensten B. en W. een maximum subsidie te verlenen van f 0.70 per jaar. Het Wit-Gele Kruis zou dus ontvangen f 2.45 per lid; en Groene Kruis f 2.10 per lid, met dien verstande, dat het subsidiebedrag niet hoger zal worden gesteld dan het nadelig saldo. Aanvankelijk meenden B. en W„ dat door deze nieuwe regeling het Groene Kruis over 1950 een subsidie zou toekomen van f 3500.en het Wit-Gele Kruis, dat met grotér moeilijkheden te kampen heeft, maar minder leden telt f 3025.75; in totaal dus f 6525,75. Uit een mondelinge toelichtin van wethouder mr. A. J. M. van Moor- sel op dit voorstel bleek echter, dat het Groene Kruis zich bij het opstel len der exploitatie-rekening had vergist en dat daardoor het totale subsidiebedrag wellicht tot f 10.000 zou stijgen. Niettemin toonden B. en Weth. zich bereid gezien het grote belang der verenigingen ook dit hogere bedrag beschikbaar te stellen. Daartegen werden geen bezwaren aangevoerd. Mr. P. J. M. Aalberse dankte het college voor de wijze waarop het tegemoet komt aan de financiële moeiüikheden der Kruis verenigingen en vei"telde iets over het werk van de coördinatie-com missie, die kort geleden uit heide be sturen werd gevormd en die o.a. een gezamelijke propaganda- en leden wervingsactie gaat voeren. Na een korte bespreking werd ook dit voor stel ffoedfekeurd. *'!--°rse besluiten. Over de rest van de agendapunten werd weinig of niets gesproken. Stil zwijgend stond de raad een crediet toe van f 18.797.voor het aan brengen van een nieuwe telefoon installatie in het Raadhuis, waarop alle gemeentelijke diensten zullen worden aangesloten. Een uitgave van f 95.600.voor het aanleggen van riolering in de Binnenweg en de Oud-Wassenaarseweg werd goedge keurd en de raad ging er in principe mee accoord, dat 80 van deze kos ten op de belanghebbenden zal Wor den verhaald in de vorm van een z.g. baatbelasting. - Een tweetal percelen grond, be stemd voor wegaanleg werden „om niet" in eigendom aanvaara In de legesverordening werd een wijziging aangebracht. Voor boventallige on derwij zei's werd een gemeentelijke wachtgeldregeling in het leven ge roepen. Het gemeentepersoneel krijgt een voorschot op de 5% sala risverhoging die per 1 September j.l. van kracht werd. De gemeente zal medewerking verlenen bij net innen van gelden ten behoeve van het Be drijfschap voor vee en vlees.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2