Koning Gustaafs laatste tocht Rood „vredes-congres" Lhasa nog niet gevallen Unieconferentie op 20 November Het monster van Loch Ness Vreemde rust aan het Koreaans front S)e C^idóeSoii/Ya/tit VRIJDAG 10 NOVEMBER 1950 42ste JAARGANG No.12129 Directeur: C. IVL v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Monster van Loch Ness ontmaskerd WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" W AAIU11 U£ UüllUl'lUi' Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Plechtige stoet door Stockholms straten rvRIE KONINGEN, drie kroonprinsen, elf prinsen, onder wie prins Bernhard, een president, een premier, twee ministers van Buitenland se Zaken, drie admiraals, twee generaals en 42 diplomatieke vertegen woordigers te zamen uit 45 landen, schreden gisteren met plechtige staat sie door de besneeuwde straten van Stockholm in de begrafenisstoet van koning Gustaaf V van Zweden. Duizend politiemannen en bijna 100.000 mensen stonden langs de anderhalve kilometer lange weg, die de stoet moest afleggen. peld tegen de grijze muren van de dertiende-eeuwse Ridderkerk, die op een eilandje in de haven ligt dat door drie bruggen met het vasteland is verbonden. De kanonnen van Ameri kaanse, Engelse en Zweedse oorlogs bodems, die aan de voet van de pa leisheuvel lagen gemeerd, en het ge schut van de marine-basis vuurden gedurende 22\4 minuut 500 saluut schoten af, terwijl de kist werd bij gezet in het familiegraf, waar sinds zeven eeuwen de Zweedse vorsten rusten. Toen het geluid van het laat ste schot wegstierf, gingen de vlag gen door het -gehele land van half stok in top en alle kerkklokken beierden een symbolische groet. Twee koningen kwamen uit Dene-1 marken en Noorwegen, prinsen uit België, Denemarken, Abessynië, Duitsland, Luxemburg, Nederland en Noorwegen, de president uit Finland, de premier uit Noorwegen, de minis ters uit Denemarken en Finland, de admiraals uit Engeland, Spanje en de Verenigde Staten, en de generaals uit Denemarken en Finland. De stoet trok in een uur van het paleis naar de Ridderkerk onder het gelui van alle klokken van Stock holm en treurmuziek en tromgeroffel van acht kapellen., die langs de route stonden opgesteld. Vaandeldragers, in vol ornaat, die alle omfloerste vlaggen van de Zweedse strijdkrach ten droegen, openden de stoet. De nieuwe koning. Gustaaf VI, liep alleen achter de lijkwagen, die ge trokken werd door zes zwarte paar den, gevolgd door zijn broer, prins Wilhelm en zijn zoon prins Bertil. Ducat het paard van de overleden vorst, ridders en groot-officieren van de orde van de Serafijn met hun gou den versierselen en bestikte schou dermantels. de leden van het kabinet en de autoriteiten in rok vormden een kleurige noot in de stoet, die voortschreed onder de sombere No- vemberlucht. De purperen kist was gedekt met een rouwkleed van de orde van., de Serafijn, bestikt met gouden kronen. De lantaarnpalen langs de route wa ren omhangen met dennengroen en sparretakken lagen op de straten. Meer dan duizend kransen uit vele delen van de wereld lagen opgesta- Engeland weigert visa Engeland heeft aan 40 Russische afgevaardigden inreisvisa voor deel neming aan het wereldvredescongres te Sheffield geweigerd. Uit Berlijn wordt gemeld, dat ook aan elf van de 25 Oostduitse afge vaardigden geen visa worden afge geven. Tot hen, die geweerd worden, behoren de schrijver Ilja Ehrenburg en de componist Dmitri Ssojtakovitsj. Volgens de organisatoren van het congres heeft Engeland aan 152 bui tenlandse genodigden visa geweigerd. Aan 38 Nederlandse afgevaardigden zouden visa verleend en aan twee andere geweigerd zijn. Alle afgevaardigden zullen bij aan komst in Engeland aan een onder zoek worden onderworpen. Scotland Yard zal hun gangen nagaan. THOREZ MAG NAAR RUSLAND. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft een Russisch ver zoek ingewilligd 'om toestemming te verlenen voor het landen van een Russisch vliegtuig te Parijs, dat Mau rice Thorez, de secretaris-generaal van de Franse communistische partij naar Moskou zal brengen voor medi sche behandeling. Thorez, die vergezeld zal worden door zijn vrouw, de communistische volksvertegenwoordigster Jeanette Vermeersch, is nog steeds ziek tenge volge van een bloeduitstorting in de hersenen, die hij een maand geleden heeft gekregen. Radio-Peking voorbarig Het bericht, door radio-Peking uit gezonden, dat het „volksleger" de Tibetaanse hoofdstad Lhasa zou heb ben bereikt, wordt weer tegenge sproken. Volgens de vertegenwoordiger van India in Lhasa, Sinha, bevindt de stad zich nog in Tibetaanse handen '3, de mededeling van radio-Peking aar. Ook de Tibetaanse regering heeft India verzocht de „wilde ge ruchten" niet te geloven. De Tibetaanse nationale vergade ring en de regering zijn voortdurend in zitting bijeen Sinha heeft zijn re gering in New-Delhi ook meegedeeld, dat Lhasa geen vliegveld heeft, maar dat ër in geval van nood landingen kunnen worden uitgevoerd op een zandvlakte in de omgeving van de hoofdstad. Aangenomen wordt, dat Sinha deze inlichtingen verstrekte in geval India zou pogen de Dalai La ma te evacueren. TIBET ROEPT OM HULP. Naar vernomen wordt heeft de Ti- betaahse regering thans een beroep gedaan op de V.N. om „tussenkomst en hulp in de toestand, die door het binnenkomen van Chinese strijd krachten in Tibet geschapen is." DE BEGRAFENIS VAN KONING! GUSTAAF VAN ZWEDEN. - Gis terenmiddag is het stoffelijk over schot van Koning Gustaaf V van Zweden bijgezet in het Koninklijk Familiegraf in de „Ridderkerk" te Stockholm. Boven: De rouwstoet op weg naar de „Ridderkerk". Onder: De rouwstoet onderweg, v.l.n.r, De nieuwe Zweedse Koning Gustaaf V Adolf; Prins Bertil; de Deense Koning Frederik; Prins Wil helm van Zweden; de President van Finland Paassikivi; de Kroonprins van Ethiopië en Z.K.H. Prins Bern hard der Nederlanden. Bereid tot overleg In Viermogendheden- conferentie De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zullen binnenkort voor lopige nota's aan Moskou zenden, waarin zij zich in beginsel zullen verenigen met het Sowjet-denkbeeld tot het houden van een viermogend- hedenconferentie, verneemt Reuter uit Parijs. De drie Westelijke mogendheden zullen er met nadruk op wijzen, dat een dergelijke bijeenkomst zorgvul dige voorbereiding vereist en dat zij zich niet kunnen beperken tot een bespreking van de Duitse kwestie alleen. BELGIë EN DUITSCHLAND. De Belgische minister van buiten landse zaken Paul van Zeeland heeft gistermiddag in de Kamer van Volksvertegenwoordigers verklaard „De regeringen van de Verenigde Staten, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk hebben te New York op 19 September 1950 hun voornemen bekend gemaakt om in hun interne wetgeving de nodige maatregelen te nemen met betrekking tot het be ëindigen van de staat van oorlog met Duitsland. In overeenstemming met de Bene lux-partners acht de Belgische rege ring het gewenst dezelfde houding aan te nemen. De Belgische regering hoopt aldus de integratie van de Duitse federale republiek in, de gemeenschap van de vrije volkeren te vergemakkelijken en zodoende bij te dragen tot de nor malisering van haar betrekkingen met deze staat". Naar het A.N.P. verneemt, staat het thans vast, dat de conferentie van ministers in het kader der Neder lands-Indonesische Unie zal aanvan gen op 20 November a.s. De confe rentie betreffende de toekomstige status van Nieuw-Guinea zal enige dagen na de conferentie van. minis ters beginnen. BEIDE PARTIJEN ZIJN OP HUN HOEDE 7OWEL DE VERBONDEN LEGERS als de communistische strijd krachten nemen een afwachtende houding aan in Noordwest-Korea aan het Tsjongtsjon-front. Militaire waarnemers op het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger verklaren, dat de gevechtshandelin gen waarschijnlijk zijn opgeschort in afwachting van de uitslag van de besprekingen in Lake Success over de inmenging van de Chinese com munisten in Korea. Enige dagen geleden verbraken de Chinezen het contact met het ver bonden leger en sindsdien hebben zij voortdurend ontwijkende bewe gingen uitgevoerd, die niet onder druk tot stand kwamen. Zij begon nen op een ogenblik, dat het verbonden leger nog steeds in het defen sief was. Sindsdien bewegen beide partijen zich behoedzaam, klaarblij kelijk niets anders doende dan de wederzijdse linies aftasten naar zwakke plekken. DE KOMENDE EN DE GAANDE LORD MAYOR VAN LONDEN. Denys Lowson (links) de nieuwe Lord Mayor van Londen wiens offi ciële aanstelling plaats heeft gevon den, met zijn voorganger Sii Frede rick Rowlond na de traditionele „af- scheids" ceremonie in het historische "Stadhuis van Londen. De nieuwe Lord Mayor is de jong ste die ooit tot dit gewichtige ambt is benoemd, Ook in lengte overtreft hij al zijn voorgangers. Patrouilles konden slechts op be perkte schaal voeling met de vijand krijgen. De Zuid-Koreanen breidden hun bruggenhoofd ten Noorden van de Tsjongt$jon-rivier uit en bezetten landinwaarts twee steden, waar vo rige week de Zuidelijken in hevige gevechten werden verdreven. De plaatsen waren ontruimd en tegen stand werd niet ontmoet. Men houdt evenwel ook rekening met de mogelijkheid, dat de commu nisten zich hebben teruggetrokken om zich voor te bereiden op een nieuw offensief naar het Anjoe- bruggenhoofd ten Zuiden van de ri vier, dat de weg naar Pjongjang be heerst. Het verbonden leger neemt geen risico's en bereidt zich door het onverminderd aanvoeren van man schappen en materieel voor op een grootscheepse aanval. In de afgelopen dagen is echter geen enkele gelegenheid aangegre pen om voorwaarts te rukken. Het voorterrein wordt zwak verdedigd en is op sommige plaatsen geheel verlaten. De besprekingen in Lake Succes en de uitnodiging aan de Chinese communisten schijnen de achtergrond van de gevechtspauze te vormen. Mochten de onderhandelin gen echter op niets uitlopen, dan zullen beide partijen het gevecht on middellijk op grote schaal kunnen hervatten. Het verbonden leger telt 200.000 man en de communisten kunnen binnen korte tijd een even grQte troepenmacht op de been bren gen. Alleen de luchtmacht heeft geen rust en gunt die ook de vijand niet, die van Mandsjoerijs grondgebied heftig reageert met luchtdoelgeschut. Moskou s kleinste satelliet In een interview, verleend aan de correspondent van de „New York Ti mes", heeft maarschalk Tito ver klaard, dat Spwj et-Russische deskun digen zich naar Albanië hebben be geven om er het klein Albanese le ger te organiseren en om in dit land een „economisch stelsel in te rich ten, dat hun naar de zin is". Hij voegde er aan toe. aldus het nieuws bureau Tan joeg, dat dit interview heeft overgenomen,„dat Albanië provocerende daden verricht aan de Joegoslavische grens, dat er gescho ten wordt op Joegoslavische grens wachten en dat er propaganda ge- voêrd wordt tegen Joegoslavië". De Albanese minister van buiten landse zaken, Mihail Prifti, schreef Trygve Lie een brief, waarin hij zich erover beklaagt, dat de Albanese grens door Griekenland zou zijn ge schonden, hetgeen zes maal in de lucht en twee maal op de grond zou zjjn geschied. RAADSEL OPGELOST Het befaamde monster van Loch Ness, dat 32 jaar lang de hele we reld om de tuin en tienduizenden op sensatie beluste toeristen naar dit Schotse meer geléid heeft, is door de Britse marine ontmaskerd. Het blijkt een losgeslagen mijn met vier uitste kende punten te zijn één van de 300 exemplaren, die de Navy in 1918 voor een proefneming heeft gelegd. Kolommen druks, voorzien van vettë koppen, zijn in de loop der ja ren gewijd aan het monster, dat tel kens weer zijn gehoornde kop bo ven het woelige water uitstak, inzon derheid in de jaren, toen er nog van een komkommertijd sprake was. e marinebasis te Portsmouth heeft thans onthuld, dat al die tijd het officiële stilzwijgen is bewaard, over een „top secret"-staatszaak. een geheim van de eerste orde. De 300 mijnen, die een marine vaar tuig in 1918 liet zinken, werden niet alle weer opgevist. Toen de experimenten ten einde waren, bleven er nog hon derd op de bodem van het meer ach ter. Ze waren bijna drie meter in middellijn en zaten vast aan kettin gen. Naarmate de tand dès tijds aan het metaal ging knagen, raakten er exemplaren los en kwamen naar de oppervlakte, groen van de invloeden van het water. Hun zilvergrogne punten weerkaatsten bij avond het licht der maan terwijl zij dobberden op de golven. En menige bergbewo ner en toerist voer een rilling over de leden wanneer de weerkaatsing dier stralen hem trof als een tover slag, zodat hij nog slechts ademstok kend kon uitbrengen: „Het monster daar Zal er nu een einde komen aan de legende? De Britse marine heeft be kendgemaakt, dat er nog een veertig tal mijnen in het meer moet zitten. Koninklijk bezoek aan Den Haag Het programma voor het konink lijk bezoek op 16 Nov. wanneer Ko ningin en Prins in Den Haag tal van provinciale en gemeentelijke autoriteiten uit Zuid-Holland zul len ontmoeten, is als volgt. Des morgens om half elf ontvangst in het gebouw van ,de Eerste Kamer van de leden van! Prov. Staten en vertegenwoordigers van het provin ciaal personeel. Om 12 uur ont vangst ten stadhuize. Om half vier zullen de Koningin en de Prins in de Trèveszaal o.m. de Zuidhollandse burgemeesters ontvangen. Des avonds om acht uur begint in de Kon. Schouwburg een gala-avond aange boden door het provinciaal bestuur van Z.-Holland. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde hedenmorgen de 34-ja- rige hulpmonteur J. Z uit Leiden conform de eis tot 8 jaar met aftrek en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering wegens po ging tot moord op zijn echtgenote. De Haagse Rechtbank had Z. inder tijd tot 6 jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering veroordeeld. LONDEN TREFT VOORBEREIDIN GEN VOOR HET KONINKLIJK BE ZOEK. In Londen is men druk bezig voorbereidingen te treffen voor het vierdaagse bezoek van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard. Op de „Mali" worden reeds de palen voor de versiering opgericht. RECEPTIE MGR. J. P. HUIBERS Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers zal ter gelegenheid van zijn verjaardag op Woensdag 15 November a.s. re ceptie verlenen aan de Religieusen (Broeders en Zusters) en de leken van 1112 uur en aan de Priesters van 121 uur. Ko.ue%... Tobben en wroeten verzwakt, aan vaar dan en berusten sterkt. BELASTING DEBAT hebben zich gehaast afstand te nemen van de verhoging der omzet belasting, welke by de behandeling der belastingontwerpen in die Ka mer als compensatie voor de verla ging der loon- en inkomstenbelasting is aanvaard. De A.-R.-fractie is daarbij het meest consequent gebleven. Bij mon de van de heer Schouten verklaarde zij nu, dat zij het niet eens kon zijn met de verhoging van de belasting op de diensten en de uitbreiding van de lijst van goederen, die onder de weeldebelasting zullen vallen. Dit standpunt had de A.-R.-fractie reeds ingenomen direct na het befaamde overleg, toen minister Lieftinck had gedreigd met een aftreden van'het kabinet. Toen reeds had de heer van de Heuvel verklaard het met deze wijzigingen in de belastingen niet eens te zijn en deze heftig bestre den. Nu deze door de Kamer toch zouden worden aanvaard trok de A.-R.-fractie de consequentie uit dit standpunt en verklaarde zich tegen het wetsontwerp Wijziging van de omzetbelasting. Men had de compen satie voor de vermindering der in komstenbelasting, welke deze frac tie wel aanvaardde, willen zoeken in een bezuiniging op de bestaande diensten en dat was dan ook ronduit verklaard. \7oor de fractie van de Partij van de Arbeid stonden de zaken ech ter anders, toen de heer Hofstra zich blijkbaar met het oog op het oordeel der kiezers van deze belastingverho ging distancieerde. Hij had geduren de de debatten een verlaging aan de voet bepleit en dezè ook gekregen, maar dit tegelijk met de door de K. V.P. verlangde verlagingen voor de middengroep via een totale herzie ning van de inkomstenbelasting. Mi nister Lieftinck had bij het overleg geëist, dat deze verlaging door com pensaties op de omzetbelasting moest worden goedgemaakt en de K.V.P. had dit dan ook, hoezeer ook tegen haar zin, aanvaard. Ook de K.V.P. had ernstige bezwaren tegen deze verhogingen naar voren gebracht, maar zij had tenslotte twee zaken tegen elkaar afgewogen en van beide kwaden:-te hoge belastingen voor de gehele middengroep óf verhoging van enkele onderdelen der omzetbe lasting het minst kwade gekozen en er verder het zwijgen toe gedaan. Vóór de stemming nu kwam de heer Hofstra met een verklaring, dat hij de uitbreiding van het weeldeta- rief weinig gelukkig achtte en hij verklaarde zich eveneens tegen een verhoging van de omzetbelasting op het verrichten van diensten. Hij zou natuurlijk vóórstemmen. omdat er in de wijzigingen een belangrijke ver lichting zat voor hen, die deze het meest nodig hadden, namelijk aan de voet der inkomstenbelasting, maar de verantwoordelijkheid voor de ver slechteringen in de omzetbelasting wentelde hij af „op hen, die deze verschuivingen hadden gewenst". Op de K.V.P. dus. Hij vergat daarbij voor het gemak, dat naast de uitbrei ding van het weeldetarief ook de uitwijkmogelijkheid bestond van goedkopere goederen, hij vergat, dat er ook een belangrijke uitbreiding was gekomen van de lijst van eerste levensbehoeften, die nu geheel van omzetbelasting zullen worden vrij gesteld, hij vergat tenslotte, dat de verhoging van de omzetbelasting op het verrichten van diensten slechts een vooruitlopen is op een nog ster kere verhoging van deze belasting, straks bij de unificatie der belastin gen in het kader van de Benelux. Maar het klinkt wel voor de arbei ders en daarom had hij blijkbaar de ze verklaring nodig. F\e K.V.P. die een verhoging van de omzetbelasting evenmin gaarne zag heeft deze overwegingen wél la ten gelden. Voor de middengroepen was de toestand onhoudbaar gewor den door de veel te hoge belastin gen. Zij had te kiezen tussen een be langrijke verlaging der directe be lastingen en een stijging in enkele sectoren der indirecte belastingen, waartegenover bovendien nog verla gingen in andere sectoren der indi recte belastingen stonden. Zij heeft die keuze gedaan en de consequenties aanvaard. Vraagt men zich af of een kleinere verschuiving niet beter wa re geweest, dan menen wij deze vraag echter bevestigend te moeten beantwoorden. Men had o.i. kunnen volstaan met een verlichting voor de middengroe pen tot 15 of hoogstens 18 duizend gulden, inp'laats va ntot 30.000 gul den zoals nu het geval is. Oorspron kelijk gjng de verlichting zelfs tot een inkomen van 49.000 gulden. Zelfs al zou dit een technisch zeer on fraaie knik in de belastingtabel te zien hebben gegeven, zou dit niet zo erg zijn geweest, daar de nodige com pensatie daartegenover dan van veel lichtere aard hadden kunnen zijn. In tussen i9 de verlichting, welke de middengroepen nu zullen krijgen, als ook de Eerste Kamer deze zal hebben aanvaard, zeer belangrijk. En de sneer van de heer Hofstra in diezelfde verklaring, voordat men tot stemming overging, dat hij van een verlichting voor de middengroepen nog geenszins overtuigd was, vinden wij dan ook allerminst op zijn plaats. Hier is door de vasthoudendheid der K.V.P. een belastingverlichting verkregen, welke vooral in de gezin nen met kinderen en met een middel groot inkomen sterk zal worden ge voeld.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1