KUNSTGEBITTEN Sommigen zenuwachtig, sommigen onbezorgd „Weelde-tabel van minister Lieftinck aangenomen Wie vrij en wie niet vrij van O.B. r adem! WUMROOP WOENSDAG 8 NOVEMBER 1950 I >E*2IUSE COURANT PAGINA 2 EERSTE KAMER Noodwet Uit Rusland terugkerenden Vrijheid dan wel nieuwe boete voor het verleden? ONDER de honderd uit de Sowjet-Unie terugkerende Nederlandse krijgs gevangenen, die Dinsdagavond in doorgangskamp Friedland arriveer den, heerst een vrij sterke opwinding over de vraag of zij al dan niet de laatste etappe op de lange weg naar Nederland zullen gaan. Kort na aankomst staken de gerepatrieerden, in uniforme nieuwe blauwe kielen gestoken, de hoofden bijeen om de vraag te bespreken^ wat hun bij aankomst in het vaderland te wachten zou staan: vrijheid dan wel een nieuwe boete voor het verleden. Een aantal hunner gaf te verstaan, wei nig voor een terugkeer naar Nederland te gevoelen, zolang geen zeker heid bestond omtrent de ontvangst daar, en desnoods een verder ver blijf in Duitsland te verkiezen. Er wa ren echter een tiental uitzonderin gen: jongens die met onbezorgde gezichten verklaarden, te hunkeren naar het weerzien met het vaderland. Zij waren nl. niet als leden van Duitse militaire formaties in Russische krijgsgevangenschap geraakt, doch als gedwongen arbeiders, die in Letland in Russische handen waren gekomen en onfortuinlijk het lot der militairen hebben moeten delen. Om 20.15 uur Dinsdagavond be reikte de ploeg in twee autobussen het kamp Friedland, een groezelige verzameling van hutten op 10 kilo- meter afstand van Goettingen, waar duizenden ontwortelde levens uit Oostelijke landen zijn aangespoeld om een nieuwe toekomst te vinden. Rijstepap en chocolade-melk. Begeleid door vertegenwoordigers van de Nederlandse missie, hadden de terugkerenden de reis van Ber lijn gemaakt en om twee uur Dins dagmiddag waren zij de grens van de Russische zóne bij He'mstedt ge passeerd. Zij waren vol lof over de uitstekende verzorging, die zij door de zorgen van de Nederlandse con sul-generaal in Berlijn hadden onder vonden. In één der barakken van het kamp wachtte hun een maaltijd van rijstepap en boterhamrm n met cho colademelk. Zij werden r er luidspre ker door de Duitse kampleider be groet met hetzelfde „clichétoespraak je, dat duizenden Duitse ,Heimken- rer" hier reeds hebben gehoord. Daarna werden zij van top tot teen in nieuwe kleren gestoken. Men kon nun het lange verblijf in gevangenschap nauwelijks aan zien. Vrijwel allen zijn het jonge kerels, die er blozend en kernge zond uitzien. Volgens hun verklaringen was dit te danken aan een veel verbeter de behandeling, die zij in de laat ste tijd in Rusland hebben onder gaan. Friedland is voor hen het voor laatste station op hun laatste reis, die 26 October in Kief begon. Twee da gen tevoren was de lijst der repa triërende Nederlanders in het kamp aldaar bekend gemaakt. Zij bevatte 100 namen van de 350 Nederlanders die daar verblijven. De thuisheis was voor hen een luxe na de har.dheid van de vijf jaren kampleven en tochten door Siberië en de Weste lijke delen van Rusland. Zij reisden in personenwagens en werden goed verzorgd. Alleen een oponthoud aan de grens van Polen en Oost-Duits- land in' Frankfort a. d. Oder was een nieuwe beproeving. beeld een vijftal Duitsers en enkele in Duitsland woonachtige Nederlan ders. De meesten der terugkerende Ne derlanders zijn in 1944 bij Narwa in Sowj et-Russische gevangenschap ge raakt. Volgens de verklaringen was de toestand in de kampen in het be gin zeer slecht en zou ongeveer het derde deel der Nederlandse gevan genen in het eerste jaar zijn gestor ven. De Nèderlanders zijn verspreid ge raakt over verschillende kampen in Siberië, bij Moskou, Charkof en Odes- sa. Veertig hunner deelden in Mos kou de gevangenschaj met 6.000 Ja panners. Sedert midden 1947 zou de behandeling aanmerkelijk verbeterd zijn en tenslotte konden de gevangé nen door werk voldoende roebels ver dienen om zich van het dringend noodzakelijke te voorzien. Later zijn alle Nederlanders naar kampen bij Kief overgebracht. Volgens verkla ringen der teruggekeerden bevinden zich daar thans nog Fransen, Denen, Noren, Finnen, Joego-Slaven, Roe menen en Hongaren. In hetzelfde gezelschap is tenslotte, zo zeiden enkele teruggekeerde ge dwongen arbeiders ons, ook een groep Nederlanders verzeild geraakt, die bij de Russische opmars in Let land voor „de Nederlandse Oost bouwmaatschappij" werkzaam waren. Twee hunner, Jacob Zunderf uit Den Haag en Fedor Laamers uit Amster dam, waren met 1200 Nederlandse geïnterneerde arbeiders begin 1946 op transport gesteld van Leningrad naar Nederland. Onderweg waren ze echter ziek geworden, in Roemenië in een Russisch hospitaal gebracht en vandaar weer naar Rusland térug- gevoerd. Met negen van hun kame raden zijn zij thans mede op de te rugweg. Zij noemden ons de namen van nog 16 gedwongen arbeiders, die met de overige Nederlandse krijgs gevangenen in Kief zijn achtergeble ven. Onder de terugkerenden is er een, Kees Saai uit Leiden, die voor zijn Russische gevangenschap reeds in een Duits concentratiekamp heeft ge zeten. Terugkerende Nederlanders Eerste ondervraging De chef van de Rijksvreemdelin- gendienst, commissaris Grevelink, is dezer dagen naar Berlijn vertrokken om in opdracht van het ministerie van justitie een onderzoek in stellen naar de antecedenten van de honderd Nederlanders, die uit Rus sische krijgsgevangenschap zijn ont slagen, aldus het Alg. Dgbl. De Nederlandse S.S.-'ers, die zich onder hen bevinden, zullen in Berlijn reeds door commissaris Grevelink nauwkeurig worden ondervraagd. Zodra zij aan de Nederlandse grens komen, zullen zij opnieuw worden aangehouden en daar, of wellicht in het kamp te Amersfoort, zal worden uitgemaakt, wie naar huis kan ver trekken en wie voorlopig nog in ar rest zullen blijven. Tweede Kamer Uitdragerij van heerlijkheden De een zenuwachtig, de ander kalm. De stemming, waarin de groep ar riveerde, werd, ondanks de vrien delijke begroeting door Duitse kamp bewoners, spóedig getemperd toen Nederlanders of oud-Nederlanders, die sedert lang in het kamp verblij ven, begonnen een weinig prettige thuiskomst te voorspellen. Er heer ste spoedig een zeer nerveuze stem ming en velen der jonge mannen gaven te kennen, dat zij eerst eens De Tweede Kamer is gisteren voortgegaan met de behandeling van de belastingofttwerpen. Allereerst was aan de orde het amendement van de heer Van den Heuvel (A.R.) mede ondertekend o.a. door de heren Ritmeester (VVD), Bruin Slot (A.R.), Zandt (S.G.P.), Beernink (C.H.). om te schrappen uit de verhoging omzet belasting tot 4% het verrichten van diensten. Het amendement werd verworpen met 29 stemmen voor (V.V.D., A.R., C.H., S.G.P. en C.P.N.) en 51 tegen (P.v.d.A. en K.V.P.). Minister Lieftinck nam het amen dement van de heer Van de Wete ring inzake het uitlichten van bis cuit, gebak en koekjes uit het tus- sentarief met enige technische wijzi gingen over. Naar aanleiding van een vraag van de heer Hooy (K.V.P.) over fa milie- en vrouwenbladen, zeide mi nister Lieftinck, dat hij niet zo op de hoogte was van dergelijke bladen maar dat hij zou trachten die bladen die niet alleen ontspanning ten doel hebben, buiten de weelde belasting O" - - HCUUCU, ÜUIICI de kat uit de boom zouden willen kij- te doen vauen< ken vooraleer naar huis terug te ke- Het artikel geïllustreerde bladen, ren. Deze stemming werd nog aan-een ontspannend karakter heb- gewakkerd toen de Duitse kamplei- ben, onder de weeldebelastin; der meedeelde, dat de meesten zich als statenloos moesten beschouwen wegens hun dienstneming in Duitse formaties. Deze mededeling werd door velen beantwoord met opmer kingen als „dan blijven wij liever hier". Anderen daarentegen namen de zaak kalm op en zeiden, dat zij be reid waren zich te verantwoorden voor de misstap die zij eens gezet hebben. Het onderzoek, dat de Britse kamp commandant de terugkerenden zal afnemen, is het gebruikelijk onder zoek, dat ook Duitse krijgsgevange nen moeten ondergaan. Van Neder landse zijde zal eerst en vooral de na tionaliteit moeten worden vastge steld. Onder de groep zijn bijvoor- brengen. werd aangenomen met 6 stemmen tegen (C.P.N. en mr Roos- jen (A.R.) en 76 stemmen voor (alle andere partijen). Het artikel de geysers onder de weeldebelasting te brengen werd verworpen met 14 stemmen voor (V.V.D., C.P.N., de heren Plossen K.V.P. en Stapelkamp A.R.) en 67 stemmen tegen (alle andere par tijen) Dc weelde-tabel, zoals die in de voorstellen van minister Lieftinok voorkwam weer daarop aangenomen met 50 stemmen voor (K.V.P., P.v. d.A. en de heer Welter K.N.P.) en 29 stemmen tegen (V.V.D., A.R. C.H., C.P.N. en S.G.P.) EERSTE KAMER Noodwet ouderdomsvooziening De Eerste Kamer is gistermiddag in openbare vergadering bijeengeko men. Enige kleine ontwerpen en con clusies werden goedgekeurd. Aan de orde komt de Noodwet- Ouderdomsvoorziening. De heer SCHIPPER (A.R.) be treurt, -lat de wettelijke regeling dei ouderdomsvoorziening nog niet kon gereed komer. en wel op basis van de verzekeringsgedachte. Het leunen op de staat neemt steeds toe. De heer VIXSEBOXSE (C.-H) meent, dat de regering niet overhaast te werk gaat. Zij dient te zoeken naar een stelsel, dat zowel recht doet wedervaren aan de verzekeringsge dachte als aan de .persoonlijke ver antwoordelijkheid. De heer OOSTERHUIS (Arb.) spreekt zijn leedwezen erover uit. dat de definitieve regeling nog niet tot stand kwam. Het is echter hoogst onredelijk, dc minister hiervoor ver antwoordelijk te stellen. De heer DE BRUIJN (KVP) meent dat men de Minister niet verwijten mag. dat de definitieve regeling er nog niet is De materie is zeer moei lijk en er moet met de politieke mo gelijkheden terdege rekening gehou den worden. De heer MOLENAAR (WD) geeft toe dat de materie ingewikkeld is, maar dit maj geen hinderpaal zijn voor het spoedig tot stand komen van een definitieve regeling. De heer SC^ALKER (CPN) ziet niet in, dat er reden is zolang Nu het ontwerp tot wijziging van de omzetbelasting door dc Tweede Kamer is afgehandeld, kunnen wij hier een overzicht van de voornaam ste bepalingen geven. Onder het semi-weeldetarief 6 pet. bij de fabrikant, y pet. bij de groothandel en 3 pet. bij de klein handel zullen vallen: behangsel papier, linoleum en dergelijke vloer bedekking, consumptie-ijs, chocolade en chocolade werken, dranken, al dan niet alcoholhoudend (niet in hotels, café's of restaurants), fruit uit tropische landen, met uitzonde ring van bananen. Verder: gedroog de vijgen, krenten, rozijnen, ge droogde pruimen en gedroogde abri kozen. Huishoudelijke artikelen van porcelein, suikerwerken en suiker goed, verduurzaamde paddestoelen, verduurzaamd fruit, geheel, in schij ven of in stukken, geconfijte vruch ten, vruchtenschillen, planten en plantendelen. Van banketbakkers- en consump tieijs bereiders zal echter bij leve ring rechtstreeks aan het publiek niet meer dan 6 pet. worden gehe ven. Aangezien de eerst voorgestel de opneming van bischuits, koekjes, gebak en ander banketbakkerswerk onder dit tussentarief niet doorgaat, zal de banketbakker voor de leve ring van -die artikelen niet meer dan 4 pet. verschuldigd zijn. WEELDETARIEF. Onder het weeldetarief 15 pet. bij de fabrikant, y. pet. bij de groot handel wordt een groot aantal nieuwe artikelen gebracht, o. m.; 'n aantal kleinmeubelen, zoals bloem- tafels, krantebakken e. d., boeken in lederen band of rug, electrische artikelen, zoals electrische theeke tels, verwarmingskussens, bedkrui- ken enz., brandkasten, gasfornuizen, en electrische fornuizen, geïllus treerde tijdschriften, welke in hoofd zaak het karakter van ontspannings lectuur dragen, met inbegrip van geïllustreerde mode-tijdschriften, gegraveerd glaswerk, of op andere wijze versierd glaswerk, albums voor gramofoonplaten. foto- en oost- zegel-albums, koelkasten van klein formaat, luidsprekers en versterkers Verder: gerookte oalmg, piano's en huisorgels, prentbriefkaarten, feli citatie-drukwerken. huwelijks-, ver- lovings- en geboorte-drukwerk overlij dens-aankondigingen vallen echter onder het gewone tarief), si garettenpapier, lampen voor binnen- hudsv.erlichting (doch niet: hang lampen en plafondlampen), en ten slotte nog spiegels, tuinmeubelen van hout. als^edp tuinparasols. VRIJ VAN OMZVT E^T *STING. De lijst van goederen, die geheel vrij van O. B. zijn, luidt nu als volgt; aardappelen, bak- en braadvet, brood in iedere vorm (ook krenten brood e. d.. alsmede beschuit en be- schuitbollen), dagbladen en nieuws bladen, eieren, vers fruit, granen en meel en bloem van granen, groen ten, vers en verduurzaamd, alsmede appelmoes, havermout, gortmout, en graanvlokken, huishoud- en ap pelstroop, jam, kaas, koffie, koffie- stroop en koffiesurogaat, kunstlede maten, margarine, melk, onDbijt- en peperkoek, peulvruchten, spek (vers gezouten, gerookt of op andere wij ze bereid), thee, vis (met uitzonde ring van zalm, garnalen en mosse vers of verduurzaamd), worst en andere vleeswaren, alsmede le verpastei, niet bereid uit ganzelever of eendelever. Alleen belast bij de kleinhandelaar (met 3 pet.) zullen voortaan o. m. zijn: boter en spijsolie, dode of le vende dieren en zout. Alleen bij de kleinhandelaar zul len vrij zijn bananen, citroenen, si naasappelen en boeken. De levering van diensten (door ambachtslieden, kappers, artsen enz) zullen voortaan belast zijn met 4 pet. Het tarief van 3 pet. blijft gel den voor het bouwbedrijf cn het vervoerswezen. Kunstenaars, schrijvers, lesgevers, zullen vrij zijn van O. B. mits hun totale omzet per jaar niet meer be draagt dan 8.000, AMBTENAAR MAAKTE WINST DOOR TELEGRAMMEN TE BEKORTEN. De politie heeft op het hoofdpost kantoor te Amsterdam een ambte naar gearresteerd, die zich geruime tijd aan fraude heeft schuldig ge maakt bij het verzenden van tele grammen. De man is daarbij even eenvoudig als vernuftig te werk ge gaan. In de telegramteksten die de cliënten hem aanboden schrapte hy zoveel hij kon. De geadresseerde kreeg aldus een verminkt telegram toegezondeii en de ambtenaar stak de „winst" in eigen zak. Hij deed dit bij voorkeur bij de vaak uitvoerige zakentelegrammen naar het buiten land, die hij soms halveerde. De klacht van een cliënt is de man noodlottig geworden. Rechercheurs van de opsporingsdienst der PTT gin gen zijn handelingen op de keper na en de zaak kwam aan het licht. Men neemt aan, dat de fraude zich uit strekt over een periode van ander half jaar en dat het verduisterde be drag in de duizenden loopt. Uit Skn, Haag, reparaties in een ty2 uur klaar NI Y DE PERPONCHERSTRAAT 108 -■•I- Tel. 394520 ONTSLUITING VAN NIEUW INDUSTRIETERREIN TE DELFT. De gemeente Delft gaat binnenkort een aanvang maken met de uitvoe ring van een millioenenplan. Het is het z.g. Schieplan, waarvan het hoofddoel is de ontsluiting van een nieuw industrieterrein. Aan weerszijden van de Schie, de waterweg tussen Delft en Rotterdam, zijn vele grote en kleine industrieën gegroeid. Het plan is nu de Schie te verbreden tot 45 m. (thans gemid deld 25 m. breed) en de weg, die ge middeld 10 ni. breed is, te verbreden tot 20 m. De nieuwe weg zal leiden naar een 40 a 50 ha groot industrie terrein, waarin een aantal grote ha vens is geprojecteerd. DE 25.000 TERECHT. Het geld, dat zoals wij gemeld heb ben Zaterdagmorgen verloren werd door een kantoorloper van W. H. Mueller en Co. N.V. te Rotterdam, is terecht. Een zeventienjarig meisje had de tas, die van de fiets gevalllen was, gevonden in de Westerstraat. Rechercheurs hebben het geld afge haald. Het gezin wacht nu op de per advertentie in uitzicht gestelde belo ning. MISSIOLOGISCH CONGRES TE NIJMEGEN. Te Nijmegen is het missiologisch congres geopend, waaraan deelnemen missionarissen van alle congregaties in Nederland. Zowel door Nederland se als buitenlandse missionnarissen wordt een onderwerp behandeld over de sociale kwestie in de missielan den. Het congres zal de gehele week duren. Het troepenschip „Atlantis" wordt in de avond van Donderdag 9 Nov. a. s. met repatriërende militairen en hun gezinnen uit Indonesië voor IJmuiden verwacht. De ontscheping der opvarenden zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden Vrijdag 10 Nov. des morgens te 8.00 uur in de haven van Amsterdam beginnen. De aeheimzinnige „Velser affaire" Inspecteur brak er zijn nek over DE PROCUREUR-GENERAAL bij het gerechtshof te Amsterdam eiste vijf maanden gevangenisstraf tegen de 43-jarige inspecteur van poli tie te Haarlem, G. van S., die er van beschuldigd yas opzettelijk ambte lijke geheimen bekend te hebben gemaakt. In eerste instantie was de in specteur door de rechtbank te Haarlem vrijgesproken. G. van S. had op verzoek van de onlangs gepensionneerde procureur-generaal in Am sterdam, mr. Van Thiel, een onderzoek ingesteld naar de z.g. „Velser affaire". Onder de Velser affaire moet worden verstaan, aldus deelde de chef van verd. toentertijd mede: „een complex van misdrijven, die in verband met de oorlog vlak voor of vlak na de bevrijding waren ge pleegd". Verd. verklaarde, dat hij bij zijn ven, in de hoop, dat, zou hem mis- Qijsnakt L Uw luchtwegen zijn door slijm verstopt. Los at gevaarlijke slijm op met de krach- tig werkende voor, dat het debat milder was dan het voorlopig verslag deed verwach ten. De minister is van oordeel, dat de definitieve regeling aanspraken dient te waarborgen, onafhankelijk van wat men daarnaast nog heeft. De oprichting van bedrijfspensioen- wachten met een definitieve regeling, fondsen dient voort te gaan. Zij bie- Men heeft van regeringszijde meer aandacht voor oorlog en marine. Daar moet de oorzaak van het uit stel worden gezocht. Minister JOEKES is er erkentelijk den een geschikte basis. Op de prin cipiële beschouwingen wenst spr. niet diep in te gaan. Dat kan beter ge beuren wanneer een ontwerp ter tafel ligt. onderzoek op vele duistere heimzinnige zaken stuitte. Ook bleek hem, dat hij niet de enige was die een onderzoek instelde naar de Vel ser affaire. De commissie-Versteegh, die zich ook hiermede bezigheid ontbood verd. op zekere dag naar Den Haag, waar hem medegedeeld werd, dat hij het onderzoek niet mocht voortzetten. Voordat het echter zover kwam had verd. enkele stukken uit het dos sier, dat hij over de Velser affaire had samengesteld, ter inzage gege ven aan een advocaat uit Leidschen- dam, v. d. Kuil, die zich zeer voor de zaak interesseerde, aldus de beschul digde. Deze v. d. Kuil liet enkele be scheiden copiëren door een geschors te politie-ambtenaar uit Den Haag. Ter zitting ontkende verd. de stuk ken gegeven te hebben. Tijdens het verhoor zou hij het hebben toegege ven, „omdat hij er zich voor schaam de onder zijn ogen te zijn bestolen". In zijn requisitoir noemde de pro cureur-generaal verd. een politieman die altijd uitstekend werk heeft ver richt. Ditmaal heeft hij echter een schien eens worden opgedragen het onderzoek stop te zetten, v. d. Kuil voor publicatie van de stukken zou zorgdragen. „Doofpot". De verdediger, mr. B. W Stomps, laakte in zijn pleidooi de opmerking van de procureur, volgens welke ver dachte met opzet bekendheid aan de geheimen had willen geven. „Met evenveel recht kan ik zeggen", zo vervolgde hij, „dat wie aan de Vel ser affaire komt, zijn nek breekt". Hij vervolgde: „Waarom moet het Ne derlandse volk de indruk krijgen, dat deze Velser affaire in de doofpot moet worden gestopt? Waarom is de ze zaak niet aan de ereraad der ille galiteit voorgelegd. Verd. heeft aan zijn onderzoek volkomen belangeloos 900 uren overwerk besteed en staat hier thans als dank voor zijn harde w^rk terecht. Hij is sedert 9 Juni j.l. buiten dienst door deze geschiede nis" Pleiter was ook van mening, dat van geheimen nauwelijks sprake kon zijn, omdat in de eerste plaats Van der Kuil meer wist dan verdachte zelf en bovendien, omdat „heel Haar- zeer ernstige fout begaan. Spr. ver- lem gonst van juiste en onjuiste be- moedde, dat verd. de geheime stuk ken aan v. d. Kuil zou hebben gege- richten over deze affaire". Uitspraak 21 November. £en getuigej die niet tpsiak —1 Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Velsen). 1) Geheimzinnig begin. De geschiedenis, welke ik nu ga verhalen, wemelt van gebeurtenis sen, zo verbijsterend, dat ik, nu ik er op terugblik, mijn eigen geheu gen bijna in twijfel zou gaan trek ken. Werkelijk, de gedachte aan die voorvallen wekken bij mij een ge voel, allsof ik m'n lezers mijn ver ontschuldiging moet aanbieden, al vorens ik de feiten voor hen bloot leg. Sommige ervan liggen zo ge heel buiten het karakter van het alledaagse leven, waarin ze plaats vonden, dat ze bijna ongelovelijk schijnen. Geen van alle is echter in zo'n waas van geheimzinnigheid ge huld, als hetgeen mij op zekere Sep- temberavond oveikwam. Ik was toen aan het einde van mijn laatste studiejaar en de ontmoeting, welke ik die avond had, was aanleiding tot de reeks ontzettende gebeurte nissen, die er op volgden. Het was even over elven, toen ik mijn pension in Gospel Oak verliet; een donkere avond, een bewolkte hemel, een zoele atmosfeer, die re gen deed verwachten. Doch in weer wil van het feit, dat het weer er niet zo bijzonder gunstig uitzag, keerde ik de stad mijn rug toe en stapte in flinke pas naar de High- gate Road. Daar aangekomen, draaide ik Millfiel'd Lane in. Dit was mijn geliefkoosde wandeling en deze slingerende laan, die zo on merkbaar van Lower Highgate naar de hoogte van Hampstead voerde, heb ik talloze malen door gewan deld, zodat ik bij wijze van spreken, elke boom en elke struik kende. Op heerlijke zomerochtenden, als de koekoeken in het dichte geboom te van Ken Wood riepen, als de pa den door het gouden zonlicht be sprenkeld werden; als vrolijke hin deren boompje.verwisselen speelden onder de iepen, zou men niet ge zegd hebben, dat men zo betrekke lijk dicht bij het hartie van Lon den was, want de Westminsterklok kon men duidelijk ^oren en de st. Pauluskerk lag als het ware vlak voor u. 's Winters lag de Heath dik wijls onder een mantel van sneeuw en dan hoorde men meermalen het staaligekletter van de schaatsenrij ders, d;e on d? ooel in dc laagte zich in die* heerlijke wintersport oefenden. Ik kende elk plekje van dit vreedzame oord en ik hield er van. Het was zeer donker, toen ik voorbij de lantaarn was, die by de ingang van de laan staat en mijn weg vervolgde. Zeer stil en eenzaam ook. Geen sterveling bevond zich hier, waar zelfs overdag maar wei nig mensen komen. De iepenbomen bogen zich over de weg en hun schaduw verdonkerde de toch al diepe duisternis tot een intens zwart, terwijl hun bladeren geheim zinnig in de zachte hachelijke bries fluisterden. Doch de kalmte en eenzaamheid deden weldadig aan na de lange uren van studie en turen op letters. Rustig wandelde ik voorbij het spookachtige moeras en het kleine landhuisje met zijn rieten dak, dat nu door de duisternis aan mijn oog onttrokken was, en met een gevoel van spijt, vervolgde ik mijn wande ling bij de gedachte, dat ik hier spoedig mijn laatste bezoek zou brengen. Want weldra zou ik met ernst m'n geneeskundige loopbaan gaan begin nen. Het begon zacht te regenen en aangezien ik voorzag, dat ik mijn wandeling moest bekorten, ver haastte ik mijn pas, ging tussen de afpaling door en kwam in het smalste en meest afgezonderde ge deelte van de laan. Doch nu begon het plotseling te waaien en viel de regen bij stromen neer. Ik zocht be- sch"ttin^ te«en een van de or<b eiken schuttingen waardoor de laan is omsloten en wachtte tot de bui over zou zijn. En toen ik daar met mijn rug tegen de schutting stond en mijn pijp stopte, drong voor de eerste maal de dodelijke eenzaam heid van deze plek tot mij door. Ik keek om mij heen en luisterde. De laan was hier zo mogelijk nog duisterder. Vaag kon ik de witte paaltjes aan de ingang en de grote iepenbomen onderscheiden. In de andere richting, waar de laan zich scherp splitste, was alles inktzwart, behalve waar een lichte weerspiege ling in een waterplas een natte boomstronk zichtbaar maakte, die in de verte op een uitstekende men- sebike voet geleek. De regen bleef inmiddels, zij het minder hevisf, toch flink aanhouden. De Schotse dennen boven mijn hoofld ruisten als een ververwij- derde zee. Plechtig en rustig fluis terden de stemmen der natuur door en over alles in een diepe allesom vattende stilte. Ik drukte m" tegen de schutting aan en huiverde onwille keurig, want de nacht begon kil te worden. Het scheen in de nauwe laan enigszins op te klaren, niet om dat de lucht veel helderder werd, doch door de weerspiegeling van de natte grond. De witte paaltjes wa ren beter zichtbaar en die vreemd gevormde boomstronk, kon ik ook beter zien; het was precies de vorm van een menselijke voet, met de schoenepunt omhoog. Ergens op de Heath sloeg de kerkklok, het klonk als een mense lijke stem in deze verlaten omge ving. Dan na enige ogenblikken klonk plechtig het zwakke dreunen van Big-Ben in de verte over de slapende wereldstad. Middernacht! Tijd voor mij, om naar huis te gaan. Het was onbe gonnen werk, hier te wachten tot het de regen beliefde op te hou den. Dit was geen voorbij gaande stortbui, doch een, die tot de vol gende morgen met fanatieke hal- starrigheid zou vol houden. Ik stak opnieuw mijn pijp aan, sloeg de kraag van mijn jas op en bereidde my voor, de regenbui te trotseren. Toen ik opstapte, viel mijn oog weer op die raar gevormde boom stronk. Het ding leek zo precies op een schoen, dat ik mij op dat ogen- T-yliv vor"'nn'''=>rde, dat ik op mijn talloze wandelingen, het niet eer der had opgemerkt. Een plotselinge, kinderachtige nieuwsgierigheid drong mij te gaan zien, wat het werkelijk voor een ding was en het volgende ogenblik richtte ik mijn schreden naar de be wuste plek. Natuurlijk verwachtte ik, dat het voorwerp, naarmate ik dichterbij zou komen, van vorm zou gaan veranderen. Niet aldus echter. De gelijkenis werd sterker, toen ik naderbij kwam en door nieuwsgie righeid gedreven, versnelde ik mijn passen. Het was een voet! Met een schok zag ik het op enige passen afstand en toen ik naderbij kwam, bemerkte ik het lijk van een man. Een lijk was het, daar viel niet aan te twijfelen: de slappe houding waarin het lag, met een been onder het lichaam gevouwen zei mij vol doende. Ik legde mijn vinger op zijn pols. Klam en koud was hij en geen spoor van kloppen kon ik ontdek ken. Snel streek ik een lucifer aan en belichtte 't gelaat. De ogen ston den wijd open; glazig staarden zij naar de donkere hemel. De verwijde pupillen waren ongevoelig voor 't schynsel van het licht en de oog appels reageerde niet op de aanra king van mijn vinger.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2