S)e &2idóe(3oti4a/nt Verrassende wending in Korea Mao zorgt voor 'n surprise Rode troepen staakten opeens hun offensief tDufaiewfo omttent de amzakrn Woensdag zitting van de Veiligheidsraad DINSDAG 7 NOVEMBER 1950 42ste JAARGANG 1 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Directeur: G. M. t. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L C. 3 ROOZEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.35 p. w.,f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Mr. Roem geeft zijn mening F VEN PLOTSELING als het communistische tegen-offensief vier dagen geleden was begonnen, is het gisteren tot staan gekomen. De Chinese en Noordkoreaanse troepen zijn ten minste in Noord west-Korea enige kilometers teruggetrokken en hebben, na een hevige tegenaanval van de Amerikaanse 24ste infanteriedivisie, alle contact met de UNO-troepen verbroken. De omvang van deze terugtocht der communisten kon nog niet worden vastgesteld, terwijl ook de reden hiervan in geallieerde mi litaire kringen nog onbekend was. Voor de Britse, Amerikaanse en Zuid- koreaanse troepen is deze plotselinge gevechtspauze na vier dagen en nachten van onafgebroken strijd evenwel zeer welkom. Dank zij de vele uit het Zuiden aangevoerde versterkingen is men vol vertrouwen, dat de huidige linie bij een hernieuwde aanval der communisten gehouden zal worden terwijl de troepen ge reed zijn om, zodra dit mogelijk is, de opmars naar het Noorden te hervatten de troepen thans een goed-beveilig- de verdedigingslinie op de Noorde lijke oever van de rivier de Tsjong- tsjon en een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger verklaar de, dat de toestand de afgelopen 24 uur aanzienlijk was verbeterd. „On ze linie is thans gestabiliseerd en we kunnen de communisten niet alleen tegenhouden, maar hen ook hardhan dig terugslaan'aldus de woord voerder. In het centrum en het Noordoosten van Korea rukken de Amerikanen en Zuid-Koreanen nog steeds op in richting van de Mandsjoerijse Zij waren verdwenen Langs het gehele front trachtten geallieerde patrouilles de posities der Noordelijken vast te stellen, tot nu toe echter zonder enige resultaat. Het was derhalve nog onbekend, of de communisten zich ingegraven heb ben om een nieuwe aanval der UNO- troepen af te kunnen slaan of dat zij zich hergroeperen ten einde hun aan val op het voor de strijdkrachten der Verenigde Naties vitale bruggen hoofd bij Anjoe op de Noordelijke oever van de Tsjongtsjon-rivier te hervatten. Amerikaanse patrouilles, die voor bij Aanjoe waren doorgedrongen, verklaarden, geen levende vijand ie hebben gezien, maar wel enige hon derden, waarschijnlijk door luchtaan vallen en artillerievuur gedode Chi nese en Noordkoreaanse communis ten te hebben aangetroffen. De Noordelijke troepen hebben zich klaarblijkelijk verscheidene kilo meters teruggetrokken. Volgens waarnemers te Tokio is het mogelijk, dat deze troepen zich terugtrokken wegens zware verlie zen en wachten op versterkingen uit Mandsjoerije. Volgens een andere suggestie zouden de Chinezen slechts een „bufferzone'' ten Zuiden van de Jaloe willen scheppen ter bescher ming van de belangrijke hydro-elec- trische installaties. In ieder geval hebben de geallieer- Val van Lhasa in 3 dagen Beroep op V.N overwogen Het binnenrukken door Chinese troepen in Lhasa, de hoofdstad van Tibet, wordt binnen drie dagen ver wacht. Waarnemers baseren deze verwachting op berichten, dat de Chinese invallers reeds gevorderd zijn tot Reting, 95 kilometer Noord oostelijk van Lhasa. In deze stad heerst grote verwar ring, doch er is nog geen bevestiging ontvangen van berichten, als zouden links-georiënteerde monniken een revolutie hebben ontketend om de weg vrij te maken voor de Pantsjen Lama de tegenspeler van de Da lai Lama die met de Chinese troe pen naar Lhasa onderweg zou zijn. In Londen heeft de Britse onder minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Davies, verklaard, dat Enge land het betreurt, dat de „Chinese regering in Tibet haar toevlucht tot geweld heeft genomen" Engeland deelt in deze kwestie het standpunt van India - dat de inval onlangs vergeleek met een „dolkstoot" en blijft intussen andere belangheb bende mogendheden over de Chine se inval raadplegen", waarbij de Britse regering de mogelijkheid van een beroep op de Ver. Naties bestu deert. Mr. Moh. Roem die gisteren op Schiphol uit Indonesië is aangeko men, vandaag en morgen besprekin gen hoopt te voeren met de ministers Drees, Van Maarseveen en Stikker en dan naar Lake Succes gaat, heeft met enkele woorden de voornaamste problemen van het ogenblik aange roerd. Over Nieuw-Guinea: Wij streven naar een vreedzame oplossing Hier voor zullen wij alles doen. Wij zul len geen moeilijkheden met Austra lië krijgen indien Nederland en In donesië onderling een oplossing be reiken. Ambon: Ik verwacht geen guerril la op Ambon. Immers ook op Boeroe en Ceram is dit niet geschied Het vonnis inzake de KPM vond mr. Roem irreëel. Ik vind het prettig, dat de directie van de KPM zich er niet bij heeft neergelegd en hoger beroep heeft aangetekend. De Unieconferentie: De verwach ting van mr. Roem is, dat de confe rentie op 20 November zal kunnen beginnen. Dan volgt de conferentie over Nieuw-Guinea. De UNO: Indonesië zal voorlopig geen troepenmacht kunnen reserve ren voor de Uno Mr. Roem zal ongeveer negen da gen in Lake Succes vertoeven om de politiek van Indonesië in de Uno te bespreken. Hij zal er tevens de dank overbrengen voor het lidmaat schap. DE EERSTE OFFICIëLE FOTO VAN KONING GUSTAAF VI ADOLF VAN ZWEDEN. O/er de Chinese interventie A MERIKA heeft voor Woensdagmorgen een speciale zitting van de Veiligheidsraad aangevaragd ter bespreking van wat een woordvoer der noemde „de ernstige situatie, in het leven geroepen door de Chinese interventie op Korea". Indien vóór W oensdag de omvang van het Chinese ingrijpen niet is afgenomen, zullen de Verenigde Staten de Veiligheidsraad verzoeken communistisch China als aanvaller te veroordelen Tevens zullen de Verenigde Staten voorstel ien generaal Mac Arthur de vrije hand te laten, opdat hij niet alleen de strijd tegen deze aanvaller zou kun nen aanbinden, doch tevens deze vijand slagen op eigen terrein te kunnen 'toebrengen, zo verklaarde Maandagavond een vooraanstaand persoon te Washington. Hij sprak evenwel de hoop uit, dat de inmiddels ontvangen berichten over het Chinese ingrijpen minder slecht zouden zijn. DE KONINKLIJKE FAMILIE OP HET PALEIS SOESTDIJK. In verband met het bezoek van H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan Engeland van 21 tot 24 November a.s. werden wij onlangs in de gelegenheid gesteld in het Paleis Soestdijk opnamen van de Konink lijke Familie te maken. Wij zien hier v.l.n.r. H.M de Ko ningin, Prinses Marijke, Prinses Bea trix (achter haar Z.K.H. Prins Bern hard), Prinses Margriet en Prinses Irene. (Zie voor bizonderheden pag. 1, 2de blad). EEN SPECIAAL RAPPORT. In de loop van de dag was gis teren bij de Veiligheidsraad een spe ciaal rapport binnengekomen, waar bij de opperbevelhebber der UNO- troepen China nu met name beschul digt van ingrijpen in de strijd tegen de Verenigde Naties en een aantal gevallen opnoemt, waarin Chinese militaire actie onomstotelijk is vast gesteld. Het rapport, dat onmiddel lijk onder de leden werd verspreid, heeft ernstige bezorgdheid veroor zaakt in de kringen der Verenigde Naties, zo meldt Reuter. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde, dat de Verenigde Staten er met kracht naar streven, het con flict op Korea zoveel mogelijk te lo- caliseren. Zij wensen het communis tisch regiem te Peking niet te diep in internationale complicaties te ver wikkelen indien zulks vermeden kan worden. Ernest Gross, de Amerikaan se gedelegeerde, wilde niet zeggen welke actie de V.S. in de Veilig- heidsraar zullen voorstellen maar be vestigde, dat speciale voorstellen op het ogenblik met andere delegaties worden besproken. HET KRACHTSTATION ALS ONDERPAND. In hun streven om alles te doen wat in hun vermogen ligt om uitbrei ding van de strijd te voorkomen overwegen de Verenigde Staten, naar A.P en Reuter uit Washington mel den, communistisch China de verze kering te geven, dat het krachtsta tion bij Soeiho aan de grensrivier de Jaloe zal worden gespaard wanneer de Chinese troepen uit Korea terug trekken! In het rapport van generaal MacArthur aan de UNO wordt inzon derheid melding gemaakt van de be schieting van Amerikaans0 vliegtui gen door in Mandsjoerije gestation- 1 neerde afweergeschut, wanneer de ze toestellen in de buurt kwamen van de Soeihodam en van Sinoejo, aan de monding van de Jaloe. Het Amerikaanse voorstel zou zijn gebaseerd op de veronderstelling, dat de bezorgdheid van de Chinezen met betrekking tot het kracht station (dat op Koreaans grondgebied ligt, maar een deel van Mandsjoerije van stroom voorziet) een van de voor naamste redenen is waarom dit land troepen naar Korea zendt.. Amerika zou dan tevens aan Chi na verzekeren dat de overeenkomst volgens welke China en Noord-Korea gezamenlijk energie ontvangen van de Soeiho-dam, gehandhaafd zal 'wor den. A.P. weea hieraan toe te voegen dat de V.S. tevens aan China znllen meedelen, dat, als er nog meer Chi nese troepen in het veld worden ge bracht tegen de UNO-troepen, de dam zal worden vernietigd. De verongelukte Constellation Redder om het leven gekomen Het staat thans wel vast, dat er geen overlevenden zijn van de ramp met de „Princess of Malabar de Constellation van de „Air India'die met 48 personen aan boord tegen de top van de Mont Blanc is gevlogen. Vliegtuigen, die boven het wrak hebben gecirkeld, hebben niets waargenomen, dat op de janwezig- heid van leven duidt. Daarbij heerst er op de top van de Mont Blanc reeds een temperatuur van 45 graden be neden het vriespunt Desondanks is een patrouille van 25 man van de Bergtroepenschool van het Franse leger te Chamonix vertrokken, om een poging te doen, het wrak te bereiken. Zij moeten daarbij over de Bossons-gletscher, een van de grootste en verraderlijk- ste gletschers van de Alpen. Zij kun nen het wrak echter in geen geval voor Dinsdagmiddag bereiken. Een gids. die een reddingsploeg leidde, is door een lawine om het le ven gekomen. De Franse troepen, die Zondag Haobingh hebben ontruimd, trekken zich' 25 km terug langs de koloniale weg nummer zes om een nieuwe li nie in de rijstvelden 35 km ten Zuid- Westen van Hanoi (de hoofdstad van Tonkin) te vestigen. Volgens onbevestigde berichten uit gewoonlijk betrouwbare bron nen in Hanoi zouden burgers thans uit eigen beweging Sontay. onge veer 50 km ten Noord-westen van de hoofdstad en 50 km ten Noorden van Haobinh, verlaten, FRANSE FINSTERWOLDES. De Franse regering heeft vier communistische burgemeesters en 29 communistische wethouders in de 20 Parijse arrondissementen uit hun functie ontheven en vervangen door niet-politieke, competente personen, zo heeft het Franse departement van binnenlandse zaken Maandag avond laat meegedeeld. De burgemeesters van de Parijse arrondissementen worden niet geko zen doch door de prefect van het Seine-departement benoemd. ZONDERLINGE WENDINGEN lfyfEN KAN NIET BEWEREN, dat de oorlog op Korea een saaie be weging is; integendeel: de spanning blijft er in tot het laatste bedrijf. Toen iedereen verwachtte, dat de Noorderlingen na de snelle opmars der verbonden legers in de richting van de Mandsjoerijse grens, volko men onder de voet zouden zijn gelo pen èn zich over de Jaloe op Chinees gebied in veiligheid zouden stellen, voorzover zij niet omsingeld en ge vangen genomen waren toen 0 sprong de Chinese leider Mao opeens er tussen, stuur de kersvers materiaal en enige dui zenden vrijwilligers" naar Korea en dwong de legers van de UNO tot een onverwachte terugtocht. De situatie leek ernstig, want interventie van China moest leiden tot uitbreiding DODENDE STRAAL TEGEN INSECTEN. Een Hamburgse ingenieur heeft een „supersonische dodende straal" uitgevonden, die naar zijn zeggen elk insect tot de grootte van een sprinkhaan binnen een straal van ruim 300 meter doodt en niet scha delijk is voor planten, bomen, gro tere dieren en mensen. De uitvinder is de 47-jarige Her mann Wolf. Zijn toestel weegt tien kilo en is zo groot als een flink ra diotoestel. Het zendt geluidsgolven van hoge frequentie uit, die voor het menselijk oor niet waarneembaar zijn, maar die kleine insecten doden. Hij ontdekte de eigenschap van zijn toestel doordat alle vliegen in zijn werkplaats stierven zodra hij het schakelde. De prijs zou 900 Mark bedragen (855 gulden). „Buitenlandse kopers hebben al belangstelling getoond. Nederland heeft het beste bod ge daan", aldus Wolf. Volgens te New York ontvangen berichten is te Guatemala, de hoofd stad van het gelijknamig land, een opstand onderdrukt. Onder leiding van een gepension- neerde kolonel, Castillo Aram as, zouden de opstandelingen hebben gepoogd zich van het vliegveld Au rora meester te maken. Zij werden door de troepen van het garnizoen van San José verdreven Er werd een uur lang op het vliegveld ge vochten. Er vielen 17 doden. Moskou doet n voorstel Mobilisatie bij gevaar" De Sowjet-Unie heeft gisteren bij de politieke commissie der V.N. of ficieel een resolutie ingediend, vol gens welke, in geval van mobilisatie of concentratie van een aanzienlijke troepenmacht van een staat nabij zijn grens, de bedreigde staat het recht zou hebben de nodige maatre gelen van militaire aard te nemen, maar zonder de grens te overschrij den. In de resolutie wordt die staat als aanvaller aangeduid, welke oorlog verklaart, een andere staat met strijdkrachten binnenvalt, grondge bied of schepen van een land bom bardeert, vliegtuigen aanvalt, zonder vergunning grondgebied van een staat binnengaat of door middel van de marine een blokkade instelt. Geen enkele aanval van de ene staat op een andere, aldus de Sow- j et-resolutie, kan worden gerecht vaardigd met argumenten van poli tieke, strategische of economische aard. In het bijzonder zouden staten niet als rechtvaardiging kunnen gebrui ken de achterlijkheid van een land in technisch of economisch opzicht, beweerde tekortkomingen in zijn be stuur, een revolutionnaire of contra revolutionaire beweging, burger oorlog, wanorde of stakingen of het economische of sociale stelsel van een staat, aldus de resolutie. Noch zou een aanval gerechtvaar digd zijn door schending van inter nationale verdragen of handelsover eenkomsten, het verbreken van di plomatieke betrekkingen, economi sche boycot immigratiewetten, wei gering om buitenlandse troepen door te laten, godsdienstmaatregelen of grensincidenten. van het conflict met al de desastreuze gevolgen van dien. De Veiligheidsraad werd bijeen geroepen tegen Woensdag a.s. en men zag reeds sombere vooruitzich ten. Doch ziet, bijna tegelijk met het bericht, dat de Veiligheisraad zich zou beraden over de nodige maatre gelen, komt het verrasende nieuws, dat de Chinese aanvallers zich heb ben teruggetrokken. Wat bezielt Mao? Dat vroeg men zich ook af, toen hij aan het eind van de Koreaanse campagne begon in te grijpen. Men vergeleek zijn optreden met von Rundstett's Ardennen-offensief, doch dat was nog minder onbegrijpelijk dan Mao's optreden. Als China had willen interveniëren, had het daar toe in de loop van het conflict alle gelegenheid gehad. Waarom grijpt het in op een moment, dat. de zaak der Noord-Koreanen reeds hopeloos is geworden? Maar als China dan toch een weliswaar vertraagd maar vast besluit heeft genomen, waarom laat het dat besluit dan weer plot seling varen? De gedachtengangen van het Oos ten zijn niet die van het Westen; wij begrijpen niet altijd wat er omgaat in de hoofden der Aziaten, zoals zij onze motieven niet altijd begrijpen. En bovendien weten wij niet, wat zich afspeelt achter de schermen van achter het IJzeren Gordijn. tUJISSCHIEN HERINNERT men zich, dat op 20 en 21 October jl. een bijeenkomst van de Kominform- landen te Praag is gehouden, waar ook Molotof tegenwoordig was. Daar heeft Molotof de satelliet-landen ver zekerd, dat alles op Korea in orde zou komen. En van die tijd af dateert de agita tie in China tegen de „Amerikaanse agressor" en komen de eerste mede delingen binnen omtrent het signale ren van Chinese soldaten in Korea. Het heeft er dus alle schijn van, als of Mao zich toen heeft laten over halen door Moskou. Misschien heeft ook hij evenals indertijd Moskou bij het begin van de inval der Noord-Koreanen zich vergist in de kracht van de Westerse vastbeslotenheid en is hij geschrok ken van de waarschuwingen, welke Amerika hun heeft gegeven. Het sa menvallen van de aankondiging van de zitting van de Veiligheidsraad met het terugtrekken van de Chine se troepen geeft in elk geval te den ken. Een andere verklaring is, dat Mao slechts het electrische krachtstation aan de Jaloe heeft willen verdedigen. Dit station, een stuwdam in de ri vier, ligt op Koreaans grondgebied, maar voorziet ook een groot deel van Mandsjoerije van electrische stroom. De Amerikanen hebben elke gevoeligheid in dit opzicht willen ontzien door hun soldaten opdracht te geven, enige kilometers van de grens te blijven, en ook de vliegers hebben dit krachtstation steeds ver meden. Het is mogelijk, dat plaatse lijke bevelhebbers wat al te enthou siast zijn geweest en verder gegaan zijn, dan eigenlijk in de bedoeling lag. Hoe het ook zij, Amerika heeft ge dreigd, dat krachtstation van de kaart te zullen vagen, als de Chine zen niet een-twee-drie terugtrekken. Mao heeft blijkbaar eieren voor z'n geld gekozen en Moskou laten zitten met de ijdele hoop, dat hij ooit een trouwe satelliet zal worden. De rijpe en rijke levenservaring vormt het goud van de samenleving.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1