3)a C^id^6ou/ta/ol' Chinese communisten-hulp verlengt de strijd op Korea Weergaloze bandeloosheid, zegt MacArthur Chinezen reeds diep in Tibet De toenemende zucht naar weelde en vermaak Hrecteup: C. M. r. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROÜZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 6 NOVEMBER 1950 42ste JAARGANG No.12125 Chinezen op Korea zijn „vrijwilligers" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 IN DE RUG DER AMERIKAANSE LINIES \7REEMDE communistische strijdkrachten zijn „uit Mandsjoex.je" bin- f) nengevallen in Noord-Korea, verklaart generaal MacArthur in zijn ochtendcommuniqué uit Tokio. De verbonden legers hebben zich ge- Handhaaf d in hun inderhaast gevormde verdedigingslinie, ondanks he vige' aanvallen van de communisten. Versterkingen uit het Zuiden kwa men juist op tijd om een doorbraak te verhinderen, al moest hier endaar nog enig terrein worden prijsgegeven. De toestand is „gestabiliseerd" werd in Tokio verklaard. De Amerika nen namen 60 Chinezen gevangen, die met uitzondering van de bevelvoerende officier na, niet wisten, dat zij tegen Amerikanen vochten. Volgens Reuter zijn waarnemers te Tokio van mening, dat de interven tie van China de campagne in Korea ten zeerste heeft vertraagd. In het gunstigste geval zou de strijd nog wel de gehele winter duren. De Noord-Koreanen waren door de hulp van China in staat gesteld hun ver dediging te organiseren. Aangenomen wordt, dat er twee Chinese divisies in Noord-Korea vechten van tezamen 50.000 man sterk en volgens de laatste geruch ten zelfs 130.000 man. Te Tokio vraagt men zich af, of China van 'plan is de verbonden troeoen in zee te drijven dan ywel slechts een be paalde strook grond als buffer wil bezetten. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger in Korea heeft Maan dag verklaard dat de tegenstander in Noord-West-Korea er in geslaagd is, ten Zuiden van de Amerikaanse linie lanes de Tsjcong-Tsjonerivier door te dringen. Maandag ziin twee Jak-vliegtui^er neergeschoten, terwijl twee jacht vliegtuigen van de verbonden strijd krachten neerstortten. Een Ameri kaanse straaljager werd' door"-vn*a deliik vuur op de grond vernield. AMERIKAANS PLAN VOOR MILITAIRE PRODUCTIE. Gemeld wordt, dat de Amerikaan; se minister van defensie, generaa George Marshall, bezig is een vier jarenplan voor de militaire produc tie op te stellen. Het plan, dat voor de helft gereed zou zijn, is bedoeld om de productie vóór militaire doel einden zo te regelen, dat de industrie niet ontwricht wordt. MacArthurs communiqué In een communiequé, dat generaal MacArthur heeft uitgegeven over de interventie van Chinese communis tische troepen in Korea, zegt hij: „Na de beslissende nederlaag van de Noord-Koreaanse communistische einde daarmee het doel te bereiken, troepen, en de overwinning van de dat de UNO heeft aangegeven: een strijdkrachten van de UNO, hebben heid en vrede brengen aan het volk de communisten een daad van inter- van Korea". nationale bandeloosheid gepleegd, die in de geschiedenis nog niet is voor gekomen. Zonder enige voorafgaan de kennisgeving zijn eenheden van buitenlandse communistische strijd krachten de rivier Jaloe overgesto ken en Noord-Korea binnengevallen. Achter de door heilige verdragen be schermde grens van Mandsjoerije is een sterke strijdmacht samenge trokken. Zij bestaat uit een aantal di visies met volledige uitrusting. Het doel hiervan is een val te stellen voor de strijdkrachten van de UNO om deze te vernietigen. Door een tij dige ontdekking van de opzet, handig manoeuvreren van de plaatselijke be velhebbers en een minimum aan verliezen zijn de strijdkrachten van de UNO aan dit gevaar ontkomen. De stellingen van de troepen van de UNO zijn thans voldoende gestabili seerd en de inlichtingen, die verkre gen zijn over de vijandelijke legers, zijn voldoende om mij in staat te stel len een juist beeld te vormen van de toestand en de te nemen maatre gelen. Het blijft een vraag of en in hoe verre de sterke communistische strijdmacht die achter de Jaloe staat, als reserve, zal deelnemen aan de strijd naast de eenheden, die reeds zijn ingezet. Dit is een zaak van zeer ernstige internationale betekenis. Onze taak is thans beperkt tot de vernietiging van de vijandelijke le gers, die in Noord-Korea staan, ten- Pantsjen Lama verjaagt Dalai Lama /CHINESE COMMUNISTISCHE TROEPEN bevonden zich Zaterdag op 160 kilometer afstand van de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. Volgens radio-Peking zijn thans ook Chinese communistische troepen uit de pro vincie Sinkiang het Noordwesten \an Tibet binnengetrokken. De troe pen, bestaande uit Chinezen, Mongolen en Kalmukken, waren reeds 160 tot 250 km op Tibetaans gebied, halfweg Gartok, aan de Zuid-Westelijke grens van Tibet. Langs deze plaats loopt de handelsweg van Kasjmir en India naar Sjigatse en Lhasa, Sjigatse is de op een na grootste stad van Tibet. DE MAN, DIE DE DUITSE OOR LOGSMISDADIGERS SCHOOR. In Werne, aan de Hippe in West Duitsland, woont kapper Carl Wit kamp, die, toen hij nog krijgsgevan gene was, aangesteld werd als bar bier van de, in 1946 te Neurenberg berechte Nazi-leiders als Göring, Hess, Jodl. Keitel, Seiss Inquart enz. Onder het scheren vertelden de „Herren" hem allerhande bijzonder heden uit de tijd, toen zij nog onbe perkte heersers waren. Wij zien hier Carl Witkamp bezig met het scheren van een klant met het apparaat, dat hij van Göring ten geschenke kreeg, en waarmede hij ook de andere gevangenen schoor. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Kapelaan te Botterdam (H. Petrus), de Weleerw. heer J. P- Knook; tot Kapelaan te I.oosduinen, de Weleerw. heer F. L. Kok; tot Kapelaan te Bovenkarspel, de weleerw. heer A. C. W. Berkhout, d:> kapelaan was-te Rotterdam (H Petrus); tot Kapelaan te Hazers- woude-Dorp, de Weleerw. heer J. A. Visser, voorheen kapelaan té Zeven koven. NIEUW BEWIND TE LHASA. l Een oppositiegroep van linksgezin- de monniken heeft het volledig be stuur van de Tibetaanse regering te Lhasa overgenomen, zo melden ge- zaghebben Tibetaanse kringen te Kalimpong. Deze groep bestaat uit volgelingen van de 14-jarige Pants jen Lama, die aanspraak maakt op het geestelijk leiderschap over de Ti- betanen en die naar verluidt met de Chinese strijdkrachten Tibet is bin nengetrokken. De Dalai Lama heeft met vijftig functionarissen de hoofd stad verlaten. Volgens andere berichten echter, bevindt de Dalai Lama zich nog steeds in Lhasa. EEN CHINESE VERKLARING. Radio-Peking heeft een „gemeen schappelijke verklaring van alle de mocratische partijen van China" om geroepen, volgens welke in het ge hele land geestdriftig vrijwilligers opkomen „teneinde weerstand t€ bieden aan de Amerikaanse agres sie, Korea te helpen en land en huis te verdedigen". TERUG UIT RUSSISCHE KRIJGS GEVANGENSCHAP. Honderd Nederlanders, vroegere leden van het Nederlandse Legioen, die dooi de Russen vijf jaar geleden bij het ineenstorten van de Nazi-macht krijgsgevangen werden gemaakt, 2ijn een paar dagen geleden door de Sovjef-Unie in vrijheid gesteld en in Berlijn aan „het Westen" overgege ven. Zij arriveerden per trein op het Schlesischer Bahnhof in de Russi- „Sinds de Amerikanen de 38ste breedtegraad overschreden, waren wij gedwongen, ons te realiseren, dat, indien degenen die de vrede in de wereld liefhebben, vrede wensen, zij tot positieve actie moeten over gaan, teneinde zich te weer te stel len tegen wreedheden en om agres sie te bestrijden". Het was niet slechts een morele plicht van het Chinese volk om het Koreaanse volk tegen de Amerika nen te verdedigen, doch de Kore aanse oorlog stond in rechtstreeks verband met de belangen van het Chinese volk en het verlenen van steun was een kwestie van zelfver dediging. Amerika wenste niet alleen Korea te annexeren, doch ook China bin nen te vallen, te heersen over Azië en de gehele wereld te veroveren. De radio verklaart in een andere uitzending, dat berichten uit geheel China wijzen op een „golf van toorn tegen Amerika". DE FRANSE TERUGTOCHT IN INDO-CHINA. De Franse troepen zijn begonnen met de evacuatie van Hoabinh, 50 km ten Zuid-Westen van Hanoi, zo heeft een Franse militaire woord voerder medegedeeld. Zaterdag werd gemeld, dat de Franse troepen, die de strijdkrach ten der Vietminh bestrijden, zich op deze plaats teruggetrokken hadden. De troepen uit Laokay hebben zich 20 km Zuid-Westelijk, in Tsjapa ge reorganiseerd. De achterhoede raak te slaags met opstandelingen Ongeveer 88 km ten Noord-Oosten van Hanoi, te Tsjoe, en te Diphlap, ongeveer 80 km ten Westen van Moncay hergroeperen zich even eens Franse troepen. Moncay be vindt zich aan het Oostelijke eind van de verdedigingslinie. INDIA ZAL GEEN INITIATIEF NEMEN. In gewoonlijk betrouwbare krin gen te New Delhi wordt verklaard, dat India de Tibetaanse regering heeft meegedeeld, dat het de kwes tie van de Chinese invasie in Tibet niet voor de Veiligheidsraad zal brengen. India laat het initiatief in déze geheel aan Tibet zelf. CHINA WIL HET ALLEEN DOEN De Chinese regering heeft de re gering van India verzocht, de India se troepen, die te Gyantse en Ya- toeng aan de handelsweg van India naar Lhasa, gestationneerd zijn, te rug te treken, aldus Rqdio-Peking. Volgens China behoeven de troepen van India daar niet langer te blij ven, omdat „alleen China thans de zorg en verantwoordelijkheid voor Tibet heeft". Deze troepen zijn daar gestation neerd volgens een in 1906 tussen j Tibet en Engeland gesloten verdrag. Hun taak is, karavanen tussen Eerste Christenen ten voorbeeld gesteld Wij sche sector van Berlijn, vanwaar zij per autobus werden overgebracht naar een kamp nabij Goettingen in de Britse zóne. Vandaar zullen zij naar Nederland terugkeren. Boven: een groep lachende terug gekeerde krijgsgevangenen voor het venster van een derde klasse trein op het Schlesischer Bahnhof te Ber lijn. Onder: Een andere groep met hun bagage op het perron van het i Gangtok en Gyantse een veilig ge- Schesischer Bahnhof te Berlijn. I leide te verschaffen. Vermist vliegtuig op Mont Blanc Weinig hoop op overlevenden De Indiase Constellation „Malabar Frmcess", die sinds Vrijdag met 48 inzittenden boven de Franse Alpen vermist werd, is gisteren waargeno men ongeveer 200 meter beneden de top van de Mont Blanc. Het wrak van het toestel werd gevonden dooi do bemanning van een Zwitserse DC-3. Te Chamonix hoüdt men even wel nog rekening met de mogelijk heid, dat men een bergtop voor het vermiste vliegtuig heeft aangezien. Volgens de bemanning ligt de ma chjne in tweeën gebroken op d< Noordwestelijke zijde van de Mont Bianc.- Vanmorgen zouden Amerikaanse legervliegtuigen Wiesbaden verlaten om voedsel en reddingsmateriaal na bij het wrak te parachuteren, in de hoop, dat er overlevenden zullen zqn. Franse legervliegtuigen stijgen van Marseille op om de plaats van de ramp te verkennen. Drie grote bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht, opgeste gen te Parijs en Wiesbaden, maakten gisteren en vergeefse speurtocht. Len ciicht wolkendek hangt boven do plaats van de ramp en behalve sneeuwstormen dreigen ook lawines. Ialrijke reddingsbrigades op ski's werden door het slechte weer tot te rugkeren gedwongen, maar vanmor gen zou men er opnieuw op uit trék- Kén Alpinisten zeggen, dat de be stijging van de Mont Blanc zomers, bij goed weer, ongeveer zeven uur duurt. De „Malabar Princess" had 40 va- 'tnsgezellen uit India (Laskaren i aan boord en een bemanning van acnt. Indien het toestel niet blijkt te zijn gevonden, zal het wrak binnen enkele dagen onder de sneeuw zijn bedolven en zou het pas in het voor jaar weer zichtbaar worden. De val van Ambon Regering naar Ceram Zaterdag is officieel bekend ge maakt, dat de stad Ambon in han den is van de troepen van de repu bliek Indonesië. Aiie rioe^jarajo, de staaisseci'i-aris voor defensie, heeft gezegd, dat dit het einde oetekenae van net verzei van de troepen der Zuid-Molukken. De val van Ambon staat z.i. gelijk met een volledige capitulatie van de strijdkrachten aer Zuid-Molukken. Het bureau Zuid-Molukken in Den Haag vestigt er de aandacht op, dat indien het bericht uit officiële bron uit Djakarta juist mocht zijn, de re gering van de republiek Zuid-Mo lukken zich thans bevindt op Ceram, ten Noorden van het eiland Ambon. Volgens dit bureau zou de situa tie indien de stad Ambon veroverd is nu als volgt zijn: Het eiland Ceram is, met uitzon dering van een deel van het schier eiland Hoamoal geheel in handen der Zuid-Molukken; op Ambon is in handen van de R. I., de stad Ambon. Hitoe en de Tu- lehu-sector tot Sub. Het gehele Noord-Westelijk en het Zuidelijk deel van het eiland Ambon zijn dus nog onbezet; op Boeroe is nog slechts de ne gorij Namlea met het vliegveld in handen van de R.I.; de eilanden Haroekoe, Saparoea en Noesa Laoet zijn nog in Zuidmolukse handen. In de toespraak, welke Paus Pius XII heeft gehouden tot de bisschop pen, uit de gehele wereld te Rome vereend, heeft Z.H. ook gesproken over weelde en vermaak. Er werd daarvan reeds in het kort melding gemaakt. De letterlijke, vertaalde tekst luidt als volgt: kunnen niet over weelde en a vermaak spreken, zonder dat Wij beklagen en betreuren de onduldbaar toenemende uitgaven aan luxe, die in bittere tegenstelling staan tot de ellende en het gebrek van velen De begeerte naar luxe en vermaak is het gevolg van de denk- en levens wijze van het materialisme; daarme de gaan overeenkomstige zeden ge paard. Hoe kan het anders? Als de mens het bewustzijn zijner waardigheid verliest, maat en even wicht in zijn handelen kwijtraakt, als hij geen rekening houdt met het geestelijke, bovennatuurlijke en eeuwige, die toch de waarachtige bronnen zijn van zijn geluk, dan ko men de hebzucht en het onbeteugeld verlangen naar aardse goederen bo ven en eert men in plaats van Gods macht en majesteit de techniek en het brute en domme geweld. Deze drang naar luxe en vermaak, die zich als een stroom uitstort, gaat niet aan de Katholieken voorbij zonder hen te raken en door te dringen bin nen hun grenzen en gebieden. De goede en welwillende moeder, die de Kerk is, beperkt de vrijheid niet, tenzij Nm datgene, wat niet strookt met de eenvoud van het Christelijke leven, met de geboden, met het ambt, waardoor Wij gehou den zijn en met de behoeften van anderen. Is de vreugde geen kenmerk en sieraad van de Katholiek? Maar het vermaak mag de eerbare en billijke grenzen niet te buiten gaan. 'T'egen deze onmatigheid waarschu- wen Wij en Wij dringen er bij U allen op aan, om, onder het teken der Christelijke onthouding en uit begeerte meer te doen dan de zeden wetten voorschrijven, vrijwillig te strijden, voorzover ieders krachten het toelaten, Gods genade daartoe aanspoort en het ambt, dat zij uit oefenen, het toestaat. Veel is op deze wijze te bereiken. Voor alles echter dient ieder zo zijn vergrijpen uit te boeten door versterving, de smet der ondeugd uit zijn ziel te wassen en heilig en ster ker te worden. Voor de broeders, die hetzelfde ge- Dij zonder, ders, p loof belijden en voor die daarbuiten staan, zullen zij een voorbeeld en een prikkel zijn. Wat zij onttrekken aan de ij delheid komt ten goede aan de naastenliefde, edelmoedig komen zij tegemoet aan de noden van Kerk en armen. De Christenen uit de vroegste Kerk deden evenzo; door te vasten en zich te onthouden van het geoor loofde, voedden zij de bronnen der werkdadige naastenliefde. Dit voor beeld te volgen is lofwaardig en ge heel en al passend bij de huidige toe stand, niet alleen in een of ander gebied, dat uitmunt door spontane vrijgevigheid en aan de noden van de Kerk tegemoet komt, maar over al ter wereld zonder enige uitzonde ring. Eerbiedwaardige Broe- tat Ons ter harte, dat, wat Wij U hier voorhouden, ook zijn volle uitwerking zal hebben. Voor ons, even goed als voor de eerste Christenen, geldt de vermaning van de Apostel Paulus: „Ik vul aan in mijn vlees, wat aan Christus' lijden ontbreekt, ten bate van Zijn Lichaam de Kerk" (Col. 1, 24). Wij moeten ons allen aftobben, zo zegt dezelfde Apostel, „in geduld.... in arbeid, nachtwaken en vasten.... in onge veinsde liefde" (2. Cor. 6, 46) tot opbouw van het Rijk Gods. En blijkt dit niet van duidelijke toepassing op de priester: „Ik kastijd mijn lichaam en houdt het in bedwang, opdat ik niet, na anderen gepredikt te heb ben, zelf verloren ga" (1 Cor. 9, 27). Dit is een tweede punt, waardoor Wij worden geleid om vurig tot de Moeder Gods te bidden; Moge Ma ria, ten hemel opgenomen, Wier ziel en lichaam volkomen en geheel vrij bleven van iedere schuld, ongeregel de beroering of onbeheerste aan drang, van Haar goddelijke Zoon de vervulling van Onze hoop verkrijgen. Fascisme groeit weer in Ital ië De politie moest Zondag optreden tegen ongeveer 2.009 jonge fascisten die voor het ministerie van buiten landse zaken in het centrum van Rome een demonstratie wilden hou den. Zij zongen fascistische liederen en hielden bussen aan. Het was de eerste georganiseerde demonstratie van de neo-fascistische MSI (Sociale beweging Italië) na de reorganisatie van de partij in het begin van dit jaar. De demonstratie was gericht tegen de minftter van binnenlandse zaken Scelba (christen-democraat) die vorige maand een bijeenkomst van de MSI te Bari verbood. Vier politiemannen en een demon strant werden gewond Vijftig de monstranten werden aangehouden De politie maakte o.m. van rookbom men en waterstralen gebruik. Scelba, die Zondag te Turijn sprak, zo", o.m., dat de fascisten niet ver baasd moesten zijn als de regering maatregelen tegen hen nam. Hij ver klaarde, dat het fascisme snel groei de in Italië. Het gevaar van de zijde der communisten was echter nog groter. De democratie was niet po pulair in Italië. Vliegende slangen Het serpentarium van Miami is er sedert Donderdag jl. heel wat gezelliger op geworden. Op die dag kregen de reeds aanwezi ge slangen gezelschap van liefst 20 cobra's, die na een luchtreis van 17.000 km per K.L.M van Johannesburg in hun nieuwe verblijfplaats arriveerden. Om iedere onvriendelijke neiging van de giftige cobra's bij voor baat tot mislukking te doemen, moesten de reptielen de reis verpakt in blik ondernemen. Op 1 Oct. jl. ontvingen 414.196 ouden van dagen een uitkering krach tens de noodwet-Drees. De uitkerin gen per 1 Oct. 1950 vergen een jaar bedrag van bijna/144 millioen bij welk bedrag nog moeten worden op geteld de bijslag van 3 Nov. 1948 van 1.50 per maand f 2.50 voor echt paren) en de 5 pet. bijslag van 1 Jan. jl. met een minimum van 1 per maand (f2 voor echtparen). Geval lenen-herdenking in de St. Jan In de St. Jan te 's Hertogenbosch werd Zaterdagmorgen een plechtige Requiem-Mis opgedragen door de hoofd-vlootaalmoezenier mgr. kolo nel J. F. M. de Sain met assistentie van de gewest-aalmoezenier lucht macht Zuid, luitenant-kolonel W. L. A. Beuken, ter herdenking van de in Indonesië gesneuvelde en overle den leden van zee-, land- en lucht macht. Een eenheid van het regiment stoottroepen uit her garnizoen van Den Bosch vormde het militaire ere-cordon en de dodenwacht. De plechtigheid werd bijgewoond door mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, door de ministers Teulings en van Maar- seveen, mgr. kolonel J. van Straelen, hoofd-aalmoezenier van de Konink lijke Landmacht, de bevelhebber van het derde militaire gewest, generaal- majoor A. A. Sitsen namens de mi nister van Oorlog, de Commissaris van de Koningin van de provincies Limburg en Overijsel, leden van de Tweede Kamer en tal van geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Deze plechtige doden-herdenking ging uit van het centraal bureau van het Katholiek Thuisfront in Neder land. Oogst minder dan voria jaar Blijkens de voorlopige oogstraming van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de opbrengsten van vrijwel alle gewassen lager uitge vallen dan in liet zeer gunstige oogst jaar 1949. Slechts enkele gewassen vormen op het algemene beeld een uitzondering. Over het algemeen blijven de op brengsten van de granen zowel per 1 c-ctare als in totaal verre ten ach ter bij die van vorig jaar. Alleen gerst vormt een uitzondering. Peulvruchten hebben een naar verhouding gunstiger opbrengst op geleverd. In het bijzonder verliep de verbouw van bruine en witte bonen 2eer bevredigend. De teelt van kool zaad stelde teleur. Blauwmaanzaad leverde in totaal een hogere op brengst, hoewel per hectare belang rijk minder werd geoogst. De resultaten van de vlascultuur vallen, gezien het beeld, dat "de mees te gewassen opleveren, zeker niet tegen. De opbrengsten van de aardappe len per hectare zijn niet veel lager dan het voorgaande jaar. De totale opbrengst van consumptie-aardappe len bleef slechts 8 bij die van '49 ten achter. Het voorlopig cijfer voor de suikerbieten blijft mét 17 ten achter bij vorig jaar. KoA.ie.Ctie... Het vraagt altijd een bewuste zelf bepaling, om in het licht van de zon te leven.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1