Morgén struikelblokken voor Heerenveen en Enschede UVS kan van DFC winnen De grote strijd: Warmunda vecht om de tweede plaats Schaakspel m i i t fm i WÊ s§ i 0 A m I a "k ff s m m m m fé, k i ■it Hf 11 JS i 1 mi i fl WÊ lö Bi 1 s S a ■L 3?» "km A m rBelevenissen van een emigrant Verklaringen, formulielen, keuringen enz. £n iletdet: machten, machten, macMen ZATERDAG 4 NOVEMBER 19/50 ">SE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 K.N.V.B.-OVERZICHT: ¥"\E SPANNING ziet er nu in de meeste afdelingen wel goed in. Be- halve PSV zijn nu alle clubs twee of meer punten kwijt en we wach ten slechts op 'n struikelen van de leiders in het Zuiden, om ook daar wat meer spanning aan de kop te brengen. Dat dit morgen reeds zal gebeuren,1 nu PSV bezoek krijgt van Braban- tia, geloven we voorshands nog niet, maar in het andere geval zou het de grootste verrassing van het komend programma zijn. Mogelijk komt er ook in de eerste klasse A een verrassing, aangezien Heerenveen op bezoek gaat bij Leeu warden, dat mèt Be Quick op de tweede plaats staat. Eenzelfde mogelijkheid schulit er in de ontmoeting AGOVVSnschede, want we geloven de Apeldoorners wel tot een gelijk spel in staat. Miauw Wit zal zich wel aan de kop weten te handhaven tegen VSV. Jammre is het, dat noch voor RCH noch voor ADO die beide reeds een wedstrijd achter zijn, geen wedstrijd In de eerste klasse D de grote strijd NACBW met zeer vermoe delijk winst voor de Bredanaars, zo dat bij de Bosse club van de kop kunnen vedringen. Of Feyenoord hier de leiding zal veroveren hangt af van de vraag, of zij Xerxes zul len weten te overwinnen. Eindelijk weer een zege voor U.V.S.? De afgelopen Zondag heeft op nieuw bewezen, dat U.V.S. voor geen enkele club in haar afdeling behoeft onderste doen. ook al werd uiteinde lijk van DHC verlorena Morgen gaat de strijd tegen DFC en we 1 trouwen, dat de Leidse blauwwitten hun aanhang ditmaal niet zullen wil len teleurstellen. Het verschil met DHC bedraagt nu reeds zeven pun ten.... een bijna niet meer in te halen achterstand. RFC ontvangt de Delftse club morgen in Rotterdam. Mogelijk wordt dat het eerste strui kelblok voor de heus niet,zo sterk spelende leiders! Zware opgaaf voor BI. Zwart, winst voor RKAW op Texas? In de 3e klasse A krijgt Blauw Zwart de moeilijke uitwedstrijd te gen Hillinen. Wils c.s. zullen zich danig moeten inspannen om hier de volle buit te behalen. Hetzelfde kan gezegd worden van LFC, dat tegen de Zandvoortmeeu- wen geen gemakkelijke opgave heeft. wen RKAW gaat ap bezoek by Texas, waarvan we een zege der Dambewoners verwachten. Hetzelf de, menen we, kan het resultaat zijn van Roodenburg tegen BMT, maar Alphen zal het in Wassenaar niet gemakkelijk hebben, al is het verschil tussen No. 2 en No. 8 ook slechts twee punten. Het duel ^rcliipel Lugdunum duurt voort. Nu Archipel de leiding op Lug dunum heeft, zllen de Hagenaars en ongetwijfeld alles op zetten om de kop te behoden. Daartoe moet mor gen van Hillegom gewonnen worden, terwijl Lugdunum de lastige uit wedstrijd krijgt tegen Meerburg. Voor de Leidse gropnwitten moeilijke opgave, maar toch achten- we herstel na de nederlaag van Zondag niet onmogelijk. Docos zal er goed aan doen mor gen van Rouwkoop te winnen om niet verder in het moeras naar de gradatie te geraken. ASC kan van Teylingen winnen, terwijl WSB al blij mag zijn met een gelijk spel tegen. Tonegido. Alphia of DSO aan de kop, van 4C. Alphia heeft momentel de leiding in de 4e klasse C en krijgt de naaste concurrente DSO op bezoek. Beide clubs zijn nog ongeslagen, hebben twee verliespunten door gelijke spe len en de winnaar heeft de leiding. Het is moeilijk een voorspelling te doen doch we geloven, dat de Rijn- bewoners de beste kans op een zege hebben. Docos. De wedstrijd tegen Rouwkoop 1 zal voorlopig de beslis sing moeten brengen, wie in de ge vaarlijke zóne blijft verkeren. Het zal ongetwijfeld een zware opgave voor Docos zijn de punten, die zij zo hard nodig hebben, mee naar Lei den te nemen. Aanvang 2.30 uur. Docos 2 gaat op bezoek bij Roo denburg 3 en heeft wel een kansje op de beide punten. Aanvang 2 uur op het 2e terrein in het Leidse Hout. Docos 3 ontvangt op het terrein ingang da Costastraat, Teylingen 3. Een zware tegenstander. Het vijfde speelt aan de Haagweg tegen Fore- holte 4 om 2.30 uur. HOCKEY HET TOURNOOI TE BARCELONA. Frankrijk speelde gisteren te Bar celona tegen Spanje voor de derde plaats. Spanje won deze ontmoeting met 10. Zwitserland kwam tegen de Spaan se reserveploeg uit en won de wed strijd met 20. Tijdens het congres van de inter nationale hockey federatie dat Vrij dag werd gehouden (de F.I.H.) werd onze landgenoot jhr. Quarles van Uffordherkozen als president. Japan, Finland, Zuidslavië en Ier land werden als lid van de F.I.H. toe gelaten. Verder werd het belangrijke be sluit genomen, dat het olympisch hockey tournooi volgens het beker systeem zal worden gespeeld. Twaalf landen en Finland zullen tot dit olympisch tournooi worden toegela ten. ATHLETIEK De Bataven. Het geduld van de athleten moest lang op de proef ge steld worden, doch eindelijk zijn we er dan in geslaagd om een geschikte zaal te vinden voor athletiek indoor- training en wel in de zaal van de school Potgieterlaan, op Maandag avond. De trainingen zijn dan voor de meisjes van 6.15 tot 7.15 uur, voor de dames van 7.15 tot 8.15 uur, voor de jongens van 8.30 tot 19.30 uur en voor de heren van 9.30 tot 10.30 uur. Al deze trainingen zullen onder lei ding staan van de heer Ten Braak. Zij, die de athletiek willen gaan beoefenen raden wij aan nu te be ginnen, daar juist in deze ipdoortrai- ningen de grondslag wordt gelegd voor een behoorlijke athletische ont wikkeling. Nieuwe leden kunnen zich op bovengenoemde uren aan de zaal melden, terwijl bovendien inlichtin gen zijn te bekomen bij de heer G. Gussenhoven, Oude Rijn 2 en Mej. Anny Gieske Mauritstr. 97. TAFELTENNIS. B.A.T. B.A.T. I boekte in de af gelopen weken enkele goede resul taten door Zaterdag j.l. een team van The Swallows met 73 te klop pen en door Dinsdag j.l., eindelijk spelend met een volledig team, in Alphen met de veelzeggende cijfers 100 te zegevieren over AT.T.C. IV. BAT II begon de competitie even eens niet slecht, want na een span nende strijd werd match II met 64 geslagen. B.A.T. III startte verras send goed door met 73 van het Voorschotense Allemansgeest I te winnen, maar de daarop volgende wedstrijd tegen Wilskracht II ging met sprekende cijfers 100 verloren. Hedenavond worden twee wed strijden gespeeld n.l. B.A.T. IIA. T.T.C. III en B.A.T. Ill—Oegstgeest I. Aanvang der wedstrijden, die ver speeld worden in de gymzaal van het R.K. Lyceum aan de Mariën- poelstraat, is precies 7.30 uur. Leidse Voetbalbond WANNEER WIJ deze week Warmunda—Oranje Groen de grote strijd noemen dan is dit, omdat wij hiervan een spanning verwachten, ten aanzien van de strijd om de tweede plaats. Het is immers zó, dat de Alphense Boys en Warmunda gelijk staan op de tweede plaats. En aan gezien de Boys geacht m'ogen worden thuis te kunnen winnen van de hekkesluiter Z.L.C., zal het dus van Warmunda afhangen, of de Warv- mondenaren a.s. Maandag nog op de gezamenlijke tweede plaats zullen staan of niet. Toegegeven zij, dat Warmunda een behoorlijke kans maakt, vooral omdat er thuis gespeeld wordt. Maar toch mogen de Leidenaars niet onderschat worden, vooral ook niet, omdat Oranje Groen de laatste weken flink van zich afgebeten heeft. zijn, sedert de Touwmannen vorige week thuis van de Wet. Boys ver loren. In ieder geval ligt hier voor de Zoeterwouders een klein kansje Morschkwartier, dat iets komt op zetten, kan thuis winnen van A.Z.L. en de Leidse Boys zullen thuis de handen vol hebben aan de Wet, Boys. Tweede klasse B. en D. V.N.L. kan morgen bewijzen, dat de nederlaag van vorige week een vergissing is geweest, wanneer de Leidenaars tenminste winnen zul len van de hekkesluiter L.D.W.S. 2, iets waar een behoorlijke kans op We schreven reeds een overwin ning te verwachten van de Alphen se Boys, al zullen zij moeten op passen voor een onderschatting van de tegenstander. Dan zou het wel eens verkeerd aflopen D.O.S.R. ontvangt de Stompwijk- se Boys. We achten de Veenders in staat de volle winst thuis te houden ook al is dit een wedstrijd tussen twee practisch gelijke krachten. ForeholteRijp wetering zal er om spannen. De Rip-voetballers zijn sterker; dat menen we zeker te weten. Maar de Voorhouters zouden wel eens voor een verrassing kun nen zorgen. Uitkijken is hier. in ie der geval geboden. Tweede klasse A. Aangezien de leider V.N.A. mor gen rust heeft, kan Altior (met één wedstrijd en drie punten minder) haar positie versterken door een overwinning op het bezoekende Ka- gia. iets wat we wej waarschijnlijk achten. V.T.L. gaat op bezoek bij S.J.Z. en een Leidse overwinning ligt het meest voor de hand, alhoe wel we daar niet zo zeker meer van De leider K.R.V. zal het thuis zwaar krijgen tegen het nog onge slagen Teylingen 2, alhoewel we de Katwijkers tot een overwinning in staat achten. In 2 D moet Hazerswoude naar Oranje Groen 2 en aangezien de Lei denaars thans de tweede plaats be zetten. lijkt het om voor de Hazers- wouders een te zware opgave. Maar misschien komt er een verrassing uit de bus; daar is het tenslotte voetbal voor. HET De tweede variant van het Loper- gambiet (1. e2e4, e7e5; 2. f2f4, e5xf4; 3. Lfl—c4) is 3Pb8—c6. Hierop kan wit waarschijnlijk het beste antwoorden met 4. Pglf3. Een fout is de voor de hand lig gende zet: 4. d2d4! Men zie: 4 Pg8—f6!; 5. e4e5, d7—d5; 6. Lc4— e2 (op Lb3 of Lb5 volgt 6Pe4; 7. Lxf4, Dh4f; 8. g3; Pxg3; 9. Lxg3, De4f en 10Dxhl) 6Pf6— e4; 7. Lel—f4, f7—f6; 8. Pgl—f3, f6 xe5; 9. Pf3xe5, Pc6xe5; 10. Lf4xe5, Lf3b4f; 11. c2—c3, 0—0; 12. Le2— f3, Dd8g513. Pbl—d2, Tf8xf3!; 14. g2xf3, Dg5—h4f; 15. Kei—e2; Dh4 f2; 16. Ke2d3 en zwart staat overwegend. De andere voortzetting nl. 3 f7f5 kan als volgt verlopen: 4. Ddl e2, Dd8—h4f; 5. Kei—dl, f5xe4; 6. De2xe4, Lf8—e7; 7. d2—d4, Pg8 —f6; 8. De4xf4, Dh4xf4; 9. Lclxf4 met ongeveer gelijke stand. Tenslotte is 3Pg8f6 mis schien de sterkste voortzetting. 1. e2e4, e7e5; 2, f2f4, e5xf4; 3. Lfl—c4, Pg8—f6; 4. Pbl—c3, c7— c6. De z.g. Bogoljubow verdediging. Er dreigt nu óf 5d5, óf 5 Pe4 óf 5. b7b5 gevolgd door b5 b4 en Pxe4. In de meester practijk van de laatste jaren komt het ko ningsgambiet niet veel voor. Hieronder volgt een partij van de oud-wereldkampioen. Wit: Dr. A. Aljechin. Zwart: S. Lewitsky. 1. e2e4, e7—e5; 2. f2—f4. e5xf4; 3. Lfl—c4, Pg&—f6; 4. Pbl—c3, Lf8 b4 (zoals opgemerkt is hier Bogol- jubow's zet c7c6 beter). 5. Pgl e2, d7d5 (niet correct) 6. e4xd5, f4—f3; 7. g2xf3, 0—0; 8. d2—d4, Lc8 h3; 9. Lelg5! (niet Pf4 wegens Te8; 10. Kf2, Pg4f, 11. Kg3, Pf2t) Lh3—g2; 10. Thl—gl, Lg2xf3; 11. Ddld2! Lb4e7 (niet Pe4 wegens Lxd8, Pxd2, Lf6) 12. 0—0—0, Lf3— h5; 13. Tdl—el, Pb8—d7; 14 Pe2—f4, Lh5g6; 15. h2h4 (met de dreiging h4h5) Tf8e8; 16. Dd2—g2, Le7— f8; 17. h4h5, Lg6—f5; 18. Pf6—e6ü, f7xe6 (op Dc8 wint de zet 19. Df3). 19. d5xe6, Kg8—h8; 20. e6—xd7, Te8 xelf; 21. Tglxel, Lf5xd7; 22. h5—h6!, Ld7—c6; 23. d4—d5, Lc6—d7; 24. Tel fl, b7—b5; 25. Lc4—b3, Dd8—e8; 26. d5—d6, Pf6h5 (op 26 Ld7 c6 volgt 27 d6d7, Lc6xg2; 28. d7 xe8D, Ta8xe8; 29. Tflxf6 of na 27. d6d7, De8xd7; 28. Dg2—f2, Pf6— g8; 29, Df2xf8. 27. Lb3f7 en zwart geeft op. In de begintijd van de moderne opvattingen was er in Hongarije een jong, geniaal meester, voor wie noch het paardgambiet, noch het loper gambiet scherp genoeg was! Deze, helaas veel te jong overleden mees ter was Julius Breyer. Samen met Richard Rèti, het eveneens veel te jong overleden schaakgenie bestu deerde hij de zet 3. Ddlf3. (Na 1. e2e4, e7—e5; 2. f2—f4, e5xf4). Hiermede werd inderdaad de toen nog gebruikelijke voorzetting Dh4f weerlegd. Later bleek echter, dat op 3. Ddlf3 het antwoord 3Pb8 c6 voor zwart voldoende was om volkomen gelijk spel te verkrijgen. Na het aangenomen koningsgam biet vervoegen wij met het gewei gerd gambiet. De Ladderwedstrijd. De juiste oplossingen van de stel lingen VII en VIII alsmede probleem D luiden: VII: 1. a4, bxa3; 2. Pc3, a2; 3. Pb5, c3; 4. Pa3, c4; 5. Kcl, c2; 6. Pc2 en mat. 1b3t; 2. Kd2!, b2; 3. Pc3, blD; 4. Pxbl, Kxb; 5. Kc3 Behalve 1. a4 kan ook 1. a3. Op 1. Pc3, b3f; 2. Kd2, bxa2 en wit kan niet meer winnen. Of 1. Pc3, b3f; 2. Kcl b2f; 3. Kc2, bl Df; 4. Pxbl, Kxa» even eens remise. VIII: 1. h7t, Kg7; 2. h8Df, Kxh8 3. Kf7, en wint (bijv. Tflf; 4. Lf6f, Txf6; 5. Kxf6, Kg8; 6. g7, Kh7; 7, Kf7 enz. Probleem D: 1. Dblgl. De stand is nu: A. van Haaster 16 p. A. J. Pellekoorne 16 P. J. Preenen 16 Th. J, F. Teunissen 16 H. Th. v. d. Zon16 W. v Egmond 15 J. B. v. d. Klaauw 15 A. Spel 15 P. v. d. Bosch 14 G. W. Sandmann 13 E. M. J. v. d. Valk12 Ir. J. C. de Wilde12 J. Meys 10 L. C. Romijn 10 A. Rotteveel 10 P. F. v. d. Steen10 J. A. Cras 6 N. A. M. v. d. Krogt 4 M. Wolters 4 Th. v. Egmond 4 De October-prijs viel, na loting, ten deel aan de heer Th. J. F. Theu- nissen. Proficiat! CORRESPONDENTIE A. J. P. te Delft: Uw brief reeds persoonlijk beantwoord. C. T. v. d. S., te Leiden: Uw sleu- telzet van D (Df2) is niet mogelijk. Jammer van deze schrijffout. N.B. Nogmaals verzoek ik drin gend om nauwkeurige notatie van de zetten. Ik ben steeds van zeer goede wille. Hoofdzaak acht ik het begrijpen van de opgave, d.w.z. de juiste manier, waarop de stelling moet worden aangepakt. Maar bij onnauwkeurig noteren wordt het voor mij vaak een tijdrovende puzzle achter oplosser's bedoeling te komen. DE NIEUWE OPGAVEN. IX. s g|§ i A BCDE FG H Wit aan zet, houdt remise. .13 8P ff'- A BCDE FG H Wit aan zet, houdt remise. A BCDE F G Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen uiterlijk 13 November, Krimkade 35, Voorschoten. BODEGRAVEN EN L.D.V. SPELEN GELIJK. Na een spannende en enerverende wedstrijd hebben beide kampioens- candidaten Bodegraven en L.D.V. de punten broederlijk gedeeld (1010), zeer ten gerieve van de Wassenaarse damclub, die hierdoor een punt kon uitlopen op zijn naaste concurrenten. Gezien het verloop van de wedstrijd, vooral van de laatste partijen, kan zowel LDV als Bodegraven met de uitslag tevreden zijn. LDV is een tijdlang dicht bij de overwinning ge weest, wel viel de eerste 2 aan de kant van OGB, doordat P. v. Leeu wen, die in deze wedstrijd niet op „slag" kon komen, zijn party tegen J. Schellingerhout verloor, doch door zeer goede overwinningen van W. Heemskerk, A. Sladek en P. v. d. Stel en een remise van J. Klinken berg, resp. tegen C. Beijerman, C. Schilp, A. Blok en N. Anker, wist LDV deze 20 achterstand om te zet ten in een 73 voorsprong, waardoor uit de 5 resterende partijen nog „slechts" 4 punten nodig waren voor de overwinning. Toen J. Huisman Jr. (met schijfwinst) zich, in zijn par tij tegen T. Kooistra op een door hem gewenste gecompliceerde uit ruil, verkeken had. waarbij de nodige schijven van het bord verdwenen, was de eindbalans een dam met 2 schijven achterstand en verloor, welk slecht voorbeeld door Th. Uytten- bogaard in zijn partij tegen W. Ter louw werd overgenomen, door in tijd nood de verkeerde zetten te doen wat hem dan ook de partij kostte en waardoor de score weer in evenwicht kwam, 77. Door remise's van M. Kruider en I. Teleng tegen J. Boef en J. v. Dam werd de stand 99 en kreeg J. Zaalberg de moeilijke op gave zijn partij remise te houden, omdat er geen winst meer „inzat", wat hem na een speeltijd van 4J^ uur gelukte. LDV heeft nu 3 verliespun ten. LDV 2 speelde tegen ADC 1, voor lopige uitslag 84, vermoedelijk eindresultaat 119, wat de eerste nederlaag voor ADC zou betekenen, terwijl LDV 2 ongeslagen blijft LDV 3 deed het in cijfers nog be ter door HDC 2 met 164 te ver slaan en is ook nog ongeslagen. WIELRENNEN Swift-Combinatie.- A- en B-klas rijden morgen een 60 km.-trainingsrit voor de wisseltak. Voor de C-klas is de afstand 30 km. Start 9.30 uur. NIEUWE SCHAAKUITGAVEN Over enige dagen zal te Amster dam het grote schaaktournooi begin nen. We hebben de lijst van de deel nemende meesters reeds kunnen le ien. En welke grote namen hier ook bij zijn, twee er van zouden we, in dien 'het een verkiezingslijst ware, de „lijsttrekkers" kunnen noemen: Euwe en Reshewslcy! Eu we, onze na tionale kampioen, ex-wereldkam pioen, Reshewsky, de £5°^.. Ameri kaanse schaakmeester, eertijds het wonderkind, nu candidaat-wereld- kampioen. Bovendien zijn beiden schaak- auteur. Van Dr. Euwe behoeven we dit eigenlijk niet te vermelden. De Nederlandse schakers hebben het voorrecht de productiefste en waar schijnlijk beste schaakschryver hun landsman te mogen noemen. Op rit uw zijn zo juist twee werken van hem verschenen. Bij W. P van Stockum en Zoon tc 's-Gravenhage de tweede druk van het prachtige standaardwerk „Stra tegie en Taktiek in het Schaakspel". De kennis van het schaakspel neemt steeds meer en meer toe. Wie zich als schaker wil handhaven of verder wil komen kan niet buiten de bestudering van dit „Fundament" van ons koninklijk spel. De Uitgeversmaatschappij G. B. van Goor en Zonen te 's-Gravenha geDjakarta kwam precies op tijd met de uitgave van de vijfde druk van „Practische Schaaklessen" door Den HertogEuwe, derde deel! Precies op tijd, want nu het schaak- seizoen weer begonnen is, klinkt al om weer de klacht van vele scha kers: „De opening, daar zit ik altijd weer mee te tobben" of „Als ik maar zonder nadeel door de opening heen kom". Welnu, wie dit Derde deel van Fuwe's Practische Schaaklessen doorwerkt '-^hoeft geen opening meer te vrezen. En ten slotte: Bij de Uitg. Mij. „De Tijdstroom" te Lochem verscheen de Nederlandse vertaling (een uitste kende vertaling door de Leidse mees ter C. B. van den Berg) van „Re shewsky on chess" onder de titel „Zo schaakt Reshevsky". Het belangrijkst voor de schakers is het 40-tal par tijen van deze grootmeester, zo uit voerig van zijn eigen aantekeningen voorzien. Maar verder krijgen wij in de aan ieder hoofdstuk voorafgaan de inleidingen een zo duidelijk in zicht in de gedachten, overwegingen, levensomstandigheden en beschou wingen over het spel en zijn waarde van deze geniale Pool-Amerikaan. Hoe vele uren van intens schaak- genot kan dit boek de rechtgeaarde s^haaklipfhebber bezorgen! rtr pr von jjgj. Nat. (Van onze Australië-correspondent) AAN BOORD VAN DE „SIBAJAK". Met twee treden tegelijk komt een ken nis in de nog vroege ochtenduren bij me thuis de trappen op stormen „We gaan emigreren, we gaan weg. We gaan naar Australië. Gisteren hebben we het maar besloten. Twee handen steekt hij in dolle feest vreugde boven z'n hoofd; hij springt door m'n huiskamer, grijpt de telefoon en gaat „relaties draaien". M'n vrouw en ik hebben elkaar aange keken. Vijf maanden lang hebben we ge tobd over de vraag of we nu heus gaan zou den; nachten hebben we wakker gelegen en gepraat, tot we er allebei „down" van wa ren. Heel secuur en veilig zit nu m'n „Lan dings-Permit" opgeborgen in de map bij de vele, zeer vele papierqen, die bij een emigrant behoren als een ontslagbewijs van een gevangene. En daar springt me een man in de ka- mer rond, die vrij en blij vertelt, „giste renavond maar even te hebben besloten om weg te gaan". Zijn wij nu zulke tobbers van emigran ten en bruist het echter emigranten-bloed in m'n springende kennis, of En dan denk ik aan de vele, vele uren, waarin ik op een akelig bankje in een even akelig lokaal heb zitten wachten, tot het mijn beurt was bij de emigratie-ambtenaar te verschijnen. Dan denk ik aan dat gezin van vader en moeder met negen kinderen, waarvan de vader me opgewekt vertelde, dat hij over vijf dagen per vliegtuig met z'n gezin naar Australië zou vertrekken. Na het bezoek bij de Australische arts, z'n mededeling: af gekeurd. Ik denk aan het gezin met acht kinde ren waarvan een kind meteen vrij ernstig lichamelijk gebrek was geboren. Afge keurd. Aan de flinke, jonge kerel, die pleu ris had gehad. Afgekeurd. Aan de jongeman uit de buurt van Heerenveen, die in mili taire dienst een keer een injectie had ge weigerd. Geen toestemming. Aan de burge meester van een Westlandse gemeente, die me vertelde, dat hij twee vaders van ge zinnen had met een veroordeling wegens mishandeling. Een misdrijf dus: geen "toe stemming. DOORZETTEN. Emigreren? Jawel, maar niet voor ieder een Niet voor de man met de goudkoorts, niet voor de ongedurige, die binnen een maand z'n voet op de loopbrug van vlieg tuig of schip wil zetten. Emigreren, voor de dóórzetter, de man die alles, maar dan ook alles aanpakt. Die niet denkt aan rijk worden, die slechts bereid is te werken voor z'n gezin, die uit Axel naar Den Haag komt om even een papier te brengen. Die uit Sittard op een dagje heen en weer naar de Residentie reist om te informeren hoe het met zijn „stukken" staat. Want, overal in ons land zitten ze, de adspirant emigranten en hun vrouwen. Vooral ook die vrouwen. Wat sjouwen óók zij af als ze met de kinderen naar Den Haag gaan voor de keuring! Om vier uur des morgens, gaan ze soms al op stap; uit Groningen, uit Zeeland, uit Limburg, uit -Noord-Holland; allen naar Den Haag. Ze hebben allemaal „de zenuwen". Straks komt de Australische arts. Die betuurt de iong-foto's, hij test de kinderen, hij contro leert gebreken. Hij is een vriendelijk, pret tig man, die Australiër. Maar hij is streng met zijn keuring; héél streng. En als je bij de Australische arts bent geweest, en je vrouw en kinderen mogen weggaan, doch jij zelf wachten, dan is de zaak oké. Dan zit je wel in de lange gang; soms een uur of zes. Maar, als de zaken kloppen, dan ga je met de Landings-Permit het Lange Voor hout in Den Haag op. En dan zucht je heel diep. Dan denk je wel dat je er bent, maar er komt nóg meer. De belastingautoriteiten hebben nog iets met je te verhapstukken; de gemeentelijke administratie moet je laten kloppen. Maar: je hebt de Landings-Permit en er kan je niet veel meer gebeuren. Doch, de zenuwen ben je niet kwijt. Wel, ik had het geluk een enkel weekje "oor m'n „Sibajak" vertrekt alle moge lijke bescheiden voor de Australië-reis te bezitten. Doch, regel is, dat een dag of drie, vier, vijf men nog vrolijk bezig is met de keuring. Zie dan maar dat je het fixt. Dat je een zaak verkoopt; je betrekking opzegt; een opvolger benoemt; je spullen verkoopt. En alleen een emigrant weet, wat er méér moet gebeuren, alvorens je de voet op de loopbrug hebt. „Hoera, we gaan emigreren!" Wanneer je de moeizame ambtelijke weg in Nederland teneinde bent, is die „koors-stemming" wel verdwenen. Gelukkig maar. Neen, we pleiten niet om het moeilijk te doen, als hét gemakkelijk kan, doch indien het emigreren gemakke lijk ging.... Wat zouden er dan een stukken komen! je, om zo te zeggen, binnen 12 Wanneer maanden op de boot zat naar het heel verre, vreemde land. Waar je nog heel wat méér en andere moeilijkheden wachten! Nu rol len er tenminste heel wat van de lijs' van die „hoera-emigranten". TOBBEN, DRAVEN EN WACHTEN. Tob er maar over. Overweeg dagen en nachten, doch als je besloten bent, zet dan dóór, hard en vast. Loop en draaf, wacht en praat Prepareer jezelf. En als je op de boot of in het vliegtuig zit, dan laat je tóch pas alles los en schik je jezelf in de harde werkelijkheid: alles achterlatend; wachten op onbekende toe komst. Het klinkt allemaal niet Opwek kend voor de a.s. emigranten. Ik heb de practijk ervaren, en duizenden, tienduizen den met mij. Emigreren; daad van geloof en gebed, van moeiten en zorg. Wanneer je alle bro chures hebt -gelezen die er zijn, weet je het net niét.. Je moet het ervaren. Van die heel korte dagen voor je vertrek, weet je tevoren niets. Houdt er rekening mee. Regel zo spoedig mogelijk met de belasting de zaken maar boven alles: leef jezelf in naar de werkelijkheid. De financiële consekwenties zijn niet ge ring, 1000 per persoon voor ruim-acco- modatie (kinderen beneden 12 jaar half geld) 1350 voor een hut (vrijwel alleen voor vrouwen met kinderen beneden de 3 jaar). De „Sibajak" is met een kleine duizend emigranten de reis naar het andere wereld deel begonnen. Ruim vijf weken zijn we aan de zorg van kapitein C. C. Goedewaa- gen en zijn mannen toevertrQUwd. Neder landers gaan emigreren! Over hun ervaring hoop ik in volgende artikelen aan de hand van de practijk te vertellen. Want na ons zullen er nog tienduizenden omen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 9