Bloembollen-uitvoer nadert de 100 millioen Tegemoetkomend aan het anrlendement-Lucas Tariefsverhoging bij PTT op komst WAAR??? datje £eut naar het eiland oroboma) JCatte Cjolf VRIJDAG 3 NOVEMBER 1950 DE LEIUSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA pindelijk zyn wij in staat enkele gegevens te verstrekken betreffende de exportcijfers over de perfiode 1 Juli29 October 1950. Jn deze periode zijn in totaal ruim 36 millioen kg. bloembollen geëxporteerd met een totale waarde van bijna 92 millioen gulden tegenover 32 min K.G in 1949 met een waarde van 66 min gulden over dezelfde periode. Indien wij daarbij voegen de in de periode 1 Januari—30 Juni geëxporteerde bloem bollen, dan naderen wij al dicht de 100 min en komen daar ver over heen als het jaar ten einde zal zijn. De grootste afnemers zijn wel: Engeland met 10 min K G. en een waarde van 21 min gulden U. S. America 9 27 Zweden 4 12 Frankrijk 1J4 514 Canada lU 5 Verder kam vermeld worden dat er naar 09 landen bloembollen in gro tere of kleinere hoeveelheden zijn verzonden. Wat vreemd aandoet Op het eerste gezicht doet het vreemd aan, dat de K.G. prijs van de geëxporteerde bloembollen naar de verschillende landen zoveel uit eenlopen. Men neme bijv. U.S. Ame rica met ruim 2.90 per kg. tegen over Engeland met 2 00 per K.G. Men vergete daarbij niet dat in verband met de extra koerswinsten op de dollar een extra afroming van die koerswinsten zal plaats vinden waardoor deze extra koerswinst gro tendeels wordt opgeheven en de ex porteurs deze 27 millioen uiteinde lijk niet zullen ontvangen, doch waarvan een flink percentage zal te recht komen in de kas var. het be drijfschap tei financiering van bij zondere uitgaven, zoals wetenschap pelijk onderzoek, onpersoonlijke re clame etc. Daardoor was het ook mogelijk het heffingspercentage voor het surplus- fonds op zo'n laag percentage 5 vast te stelen. Uit de statistiek blijkt, dat landen als Duitsland en Zweden ruimschoots gebruik hebben ge maakt van de opheffing van de con- tigentering Het is te hopen, dat de resultaten bij de verkoop van de bloemen gunstig zullen zijn en niet zal blijken dat men te veel gekocht heeft. De statistiek geeft ons ook tegen vallers te zien Nam bijv. Tsjecho- S'owakije vorig jaar 276000 K.G. af, dit jaa>- ging er niets naar toe, ter- w'il landen als Oostenrijk, Hongarije In 1951 25000 emigranten naar Australië Volgend jaar zuilen 25.000 Neder landers naar Australië kunnen emi greren. Hierover is een Nederlandse delegatie, die te Canberra vertoeft, het eens geworden met vertegen woordigers van de Australische re gering. Waarschijnlijk zal binnen enkele dagen een emigratieverdrag tusser beide landen afgesloten wor den. Binnenkort zal Australië ook een emigratie-overeenkomst met Italië sluiten. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8 00 Nieuws en weerber. 9.00 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 10.25 Plechtige Mis en requiem. 12.00 An gelus. 12.03 Zang en piano. 12.30 Mededelingen. 12.33 Piano-duo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Metropole or kest 14 00 Amusementsmuziek. 14.15 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Fan fare-orkest. 15.10 Kroniek van lette ren en kunsten. 15.45 Dames- en meisjeskoor. 16.15 Gram. 16.30 De schoonheid van het gregoriaans.. 17.00 Voor de jeued. 18.00 Filmpro gramma. 18.15 ..Nederland indus trialiseert," klankbeeld. 18.25 Gram 18.30 Regeringsuitzending. 19.00 Nieuws. 19.15 „Dit is leven," actu aliteiten en sport. 19.27 Orgelspel. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man 20.12 Gram. 20.15 „lichtbaken." 20.40 „Steek eens op, heren." 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 „Wat zou u doen?" 21.55 Populair concert. 22.30 Godsdienstig programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO 20.00—24,00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 „Onder ons gezegd." 8.23 Orgelspel. 8.45 Gram. 10.00 Me dische causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.05 Gram. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Hawaiianmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansorkest. 13.45 Gram. 14.00 Amateursuitzending. 14.30 Gevarieerd programma. 15.00 Van bodk tot boek. 15.15 Voor de jeugd. 15.45 „Van de wieg tot het graf," causerie. 16.00 Gram. 16.30 Sportpraatje 16.45 Kamerorkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 „De zilveren VARA." 18.35 Strijk-sextet. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 „Passepartout," causerie 29.40 „Het Oude Testament in deze tijd," causerie. 19.55 „Deze week." causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Hein Festijn. 20.HK VARA-varia. 20.25 Ra dio Philharmonisch Orkest en solist 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Cabaret. 22.30 „Artikel 188," hoor- spel. 23.00 Nieuws. 23.1^—24.00 Grrm. Griekenland, Polen. Turkije en Ysland beduidend minder kochten. Uiteindelijk is het resultaat echter prachtig en hopen wij van harte, en voor het bloembollenvak en met het oog op de deviezen.positie voor Ne derland, dat dit exportcijfer een vol gend jaar moge bestendigd blijven of liever nog verbeterd moge worden. BOLBLOEM. INEENS, TERWIJL GIJ EEN KRANT OPRAAPT schiet de pijn in Uw lenden en kunt ge U niet meer oprichten. Omstanders hebben moeite om U te geloven en denken dat U overdrijft, zo snel oveivalt U wat men „spit In de rug" noemt. Laat U niet kwellen door de hevige pijn die de geringste beweging U veroorzaakt. Driemaal daags flink wrijven met Akker's Kloosterbalsem, het onvolpre zen middel waarvan de warmte-opwekkende bestanddelen diep In de weefsels door dringen en de oorzaak van de pijn snel ver lagen. In korte tijd zult gij zeggen: Akker's Kloosterbalsem - „geen goud zo goed". GUNSTIG VERLOOP VAN WONINGBOUW. Het woningbouwprogramma, zo als de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting dat in Dec. 1940 aan de Tweede Kamer heeft voor gelegd, voorzag in de bouw van 38.000 woningen in 1949, van 40.000 in 1950 en van 45.000 in 1951. Met een jaarlijkse stijging van 5.000 wo ningen zou de jaarproductie in 1953 zijn opgelopen tot 55.000 woningen. Op grond van de weidelijke pro ductie in 1949 (rond 43.000) en de waarschijnlijke productie in 1950 (rond 47.000) valt te verwachten, dat deze top een jaar eerder, n. 1. 1952 zal worden bereikt. VERBEDDEN WORDT VEEL GEMAKKELIJKER. Een Haagse firma heeft patent ge vraagd op een hefinrichting voor pa tiënten in ziekenhuizen en elders, waarmee deze mensen stoot- en schokvrij in horizontale stand kun nen worden opgetild. Het nieuwe ap paraat is inmiddels al gedemon streerd; onder andere voor de ge neesheer-directeur en de hoofdver pleegsters van het gemeente-zieken huis aan de Zuidwal in Den Haag. PHILIPS VESTIGT NIEUW BEDRIJF TE HEERLEN. Het is de bedoeling van de N. V. Philips om op 1 Sept. 1951 op haar L_a. grote terrein aan de Molen berg te Heerlen een atelier voor de fabricage van radiobuizen te openen Uiteindelijk zullen in het mon tageatelier ongeveer vijfhonderd meisjes werk kunnen binden, ter wijl de verdere afwerking, welke sterk gemechaniceerd is aan circa honderdvijftig man werïc zal ver schaffen. NIEUWE BELASTINGVOORSTELLEN NIEUWE BELASTING VOORSTELLEN. Het overleg met de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer met betrekking tot het wetsontwerp tot verlaging der Inkomsten- en Loonbelasting heeft de minister van financiën tot de slotsom gebracht, dat door het aanbrengen van ingrij pende wijzigingen in de verlichting van Inkomsten- en Loonbelasting, belichaamd in het amendement-Lu- cas (met behoud overigens van de daarin vervatte leidende gedachte) en het samenvoegen van het aldus gewijzigde voorstel met een verlich ting aan de voet van het tarief in de geest van het amendement-Hofstra een verlaging van het tarief van In komstenbelasting en Loonbelasting kan worden verkregen, welke uit sociaal en economisch oogpunt ver antwoord kan worden geacht Daar nevens is het mogelijk gebleken compensatie van het daaruit voor de schatkist voortvloeiende verlies te vinden in een aantal gedifferentiëer- de wijzigingen in de omzetbelasting. DE VERMINDERINGEN. De belangrijkste afwijkingen van het amendement-Lucas zijn de vol gende: 1. In het amendement-Lucas werd een geleidelijk oplopende verminde ring verkregen, welke voor gehuw den haar hoogtepunt zou bereiken bij f 49.500 inkomen, waarna zij con stant bleef. In het nieuwe regerings voorstel wordt het maximum van de vermindering, vergeleken met het geldende tarief, bereikt bij f 15.000 inkomen. Dit maximum bedraagt f 600 voor gehuwden zonder kinde ren; voor gehuwden met kinderen ligt het iets hoger. Voor de inkomens boven f 50.000 (bij gehuwden) bete kent deze wijziging enige verzwa - ring van belasting, vergeleken met het aanvankelijke regeringsvoorstel, dat een maximum-verlichting van f 1000 voor gehuwden zonder kinde ren inhield. 2. Voor de ongehuwden met een inkomen van f 10.400 of lager hield het amendement-Lucas, vergeleken met het regeringsvoorstel, een gro tere vermindering in dan voor ge huwden. Volgens het nieuwe rege ringsvoorstel wordt de vermindering voor ongehuwden (boven die welke reeds in het oorspronkelijke ontwerp was vervat) beperkt tot de helft van de vermindering, welke voor de ge huwden uit de thans ingediende wij ziging voortvloeit. De vermindering voor ongehuwden overschrijdt bo vendien in afwijking van het amen dement-Lucas niet een bedrag van f 350; dit maximum wordt bereikt bij f 14.500. 3. Het amendement-Lucas zou voor grote groepen van 'gezinnen met kinderen, vallende in de inko mensklassen van ongeveer f 3000 tot f 9000, hebben geleid tot een hoger belastingbedrag dan het aanvanke lijke regeringsontwerp inhield. Het nieuwe voorstel houdt voor deze ge vallen een zij het in het algemeen geringe, verdere verlichting in. DE COMPENSATIE. Als compensatie van de verlaging van de Inkomsten- en Loonbelasting worden verzwaringen aangebracht van de Omzetbelastingen op ver schillend gebied, welke in totaal een meer-opbrengst van naar schatting eveneens f 31.000.000 zullen opleve ren. Aanvaarding van het voorstel zal met zich brengen: 1. Een verhoging van het tarief voor het verrichten van diensten van drie percent op vier percent (met enkele uitzonderingen). 2. Een vervallen van de vrijstel ling voor bananen en sinaasappelen en dergelijke; waardoor die op de zelfde wijze zullen worden belast als citroenen. 3. Een uitbreiding van het aantal goederen, welke aan de verhoogde heffing van vijftien percent (weel- deheffing) zijn onderworpen. 4. Een uitbreiding van het aantal goederen, welke aan het tussentarief zijn onderworpen. 5. Het scheppen van de mogelijk heid tot verhoging van de Invoerbe- lasting boven het voor leveringen door fabrikanten geldbnde tarief in gevallen, waarin zodanige verhoging noodzakelijk is om een achterstelling van binnenlandse ondernemers bij buitenlandse ondernemers te voor komen. WEEGFORMULIER VOOR KAAS VERVALST. De Rotterdamse Rechtbank ver oordeelde conform de eis de 21-jari- ge pakhuisknecht G. V. uit Woerden tot een boete van f 40 subsidair tien dagen. Hij werd er van verdacht op een weegforrhulier voor Kaas een valse naam te hebben ingevuld. De eis tegen hem luidde f 40.boete subsidair 10 dagen. Uit de begroting van Verkeer en Waterstaat is gebleken, dat de Poste rijen thans nauwelijks haar kosten kunnen dekken uit de bestaande ta rieven. Het N. v. d. D. verneemt, dat er in de naaste toekomst tot bezui nigingen zal worden overgegaan entevens, dat het in de bedoeling ligt enige posttarieven, waaronder ook briefkaarten en drukwerken, te ver hogen. Naar wij verenmen, ligt het in de bedoeling van de PTT om de inde ling en publicatie van de bij haar aangesloten aboné's te reorganiseren Tot nu toe, werd er van grotere plaatsen een gids gepubliceerd, ter wijl er kleinere aanhangsels werden verstrekt voor de omliggende ge meenten. Nu wil men er toe overgaan, om het landelijk telefoonverkeer onder te verdelen in districten en van deze districten (13 stuks) zullen gidsen verstrekt worden. Daarnaast zullen 3 afzonderlijke gidsen samengesteld worden van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De uitgave denkt men als volgt te regelen: Iedere aboné krijgt gratis de gids van het district, waar hij resorteerd. Wenst men ook van andere distric ten een gids te bezitten dan kan men deze, tegen betaling, bestellen. De interlocale gidsen van geheel Ne derland komen hierdoor te verval len. Om dus in de toekomst als te- lefoonaborté volledig gedocumen teerd te ziin zal men 15 districtgid- sen teven betaling moeten aanschaf fen. (De 16? ontvangt men, als iedere aboné gratis). De PTT denkt na 2 tot 3 jaar deze reorganisatie tot stand te heb ben gebracht. P.T.T. handhaaft diensturen Bij het hoofdbestuur van P.T.T. zal geen verandering komen in de werk tijden, omdat de kantooruren bij de onder het hoofdbestuur ressorteren de bureaux vrijwel buiten de piek uren vallen. De hoofden van dienst der admi nistratieve kantoren in het land, zo als de Rijkspostspaarbank, kunnen zelfstandig beslissen, of de werktij den van 13 November tot 27 Januari moeten worden aangepast aan die welke de regering voor het over heidspersoneel heeft voorgeschreven. Deze werktijden zijn: van 9.00 tot 16.30 uur met een middagpauze van 13.00 tot 13.30 uur, en 's Zaterdags van 9.00 tot 13.00 uur. Ter compen satie zal iedere Woensdagavond van 19.30 tot 22.00 uur moeten worden gewerkt. VINKEVEEN WIL GEEN ZAND WINNING. De gemeenteraad van Vinkeveen heeft zich met algemene stemmen uitgesproken voor het behoud van het Vinkeveense plassengebied als watersportcentrum en zich hiermede gekeerd tegen de plannen tot zand winning op grote schaal in dit gebied. NEDERLANDSE KONIJNEN NAAR EGYPTE. Twee konijnenfokkers, de heren List en Dapper, die reeds jarenlang met. Castor Rex konijnen fokken, hebben van de Egyptische regering het verzoek gekregen om vier van deze konijnen over te sturen. De die ren zijn per vliegtuig naar Egypte verzonden. HET INDONESISCH BELEID. In de Eerste Kamer is aan de orde de begroting van het Ministerie van Uniezakeri en Overzeese Gebiedsde len. Aan het einde van de rij van spre kers, welke minister van Maarseveen vandaag zal beantwoorden heeft de heer KERSTENS (K.V.P.) verklaard: „De huidige onbevredigende si tuatie in Indonesië is niet het ge volg van de politiek, welke de re gering heeft gevolgd en waarin de regeringspartijen haar hebben ge steund. De regering had niet an ders kunnen handelen en niet meer voor de deelstaten en Ambon kun nen doen dan zij gedaan heeft. De K.V.P.-fractie wenst daarom uit drukkelijk haar vertrouwen in het Indonesië-beleid te hernieuwen". Het binnenlands communisme Regering waakzaam Aan het antwoord der regering op het Voorlopig begrotings-verslag der Tweede Kamer is het volgende ont leend: Terecht is van verschillende zijden verband gelegd tussen de bescher ming van de binnenlandse burgerlij ke vrijheid en de internationale be dreiging van het communisme. De regering is bij voortduring waak zaam op dit gebied, waarbij haar in lichtingen- en veiligheidsdiensten van veel betekenis zijn. Zij volgt de ontwikkeling nauwkeurig. Terzake van het weren van com munistische ambtenaren kan een wij ziging van de desbetreffende rechts positieregelingen worden verwacht. Bovendien is de beveiliging van al lerlei vitale overheidsdiensten en particuliere bedrijven in volle gang. Dat ook de inhoud van het Com munistisch dagblad ,De Waarheid" niet aan de aandacht der regering ontsnapt .spreekt vanzelf. De rege ring wenst zich vooralsnog te be perken tot een nauwlettend gade slaan van de ontwikkeling. De sterke teruggang van de lezerskring van „De Waarheid" sinds de eerste tijd na de oorlog is een teken van een gene zingsproces, dat zich zonder dwang heeft voltrokken. De regering zal echter als het moet niet schromen tegen degenen, die de grondslagen der democratie onder de dekmantel der democratie ir. hun tegendeel willen doen verke ren, op te treden. Democratie, huma niteit en Christendom betekenen voor degenen, die haai respecteren en aanhangen, de grootst mogelijke vrijheid in gebondenheid, doch an derzijds zijn zij tegenover haar te genstanders absolute waarden, die beschermd moeter worden. Ook op publiek-rechtelijk -terrein is misbruik van recht mogelijk en dit moet. waar het zich voordoet, wor den gekeerd. Staken is alleen in de Communis tische landen verboden, maar dat wil niet zeggen, dat de regeringen in democratische landen geen maat regelen zouden mogen nemen om bij misbruik van het stakingsrecht het economische leven voor ont wrichting te behoeden. Ontevreden amateur toneelspelers Ontevredenstemmen over de gang van zaken bij de toneelavond van amateurs, die op 16 November in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag wordt gehouden en die zal wor den bijgewoond door Koningin Ju liana, werden gehoord op de leden vergadering van de afdeling Den Haag van de Nederlandse Amateur Toneel Unie. Verscheidene sprekers waren de mening toegedaan, dat het provinciaal bestuur van deze gele genheid gebruik had moeten maken om door middel van de N.A.T.U. en het Werkverband Katholieke Ama teurtoneel deze avond representatief te doen zijn voor het amateurtoneel in Zuid-Holland. Er werd besloten zich tot het hoofdbestuur te wenden met het verzoek de commissaris der Koningin van dit standpunt op de hoogte te stellen. Het afdelingsbe stuur zal zich tot de wethouder van kunstzaken in Den Haag richten. PLASTIC VOOR BUIZEN. Voor het eerst in Nederland wordt thans te Wormerveer een proef ge nomen met waterleidingbuizen van plastic. Het betreft hier de onder grondse verbindingen van de hoofd leiding naar de woningen, waarvoor buisjes van ongeveer een vingerdikte worden gebruikt Men heeft deze proef genomen, omdat de tot nu toe gebruikte koperen leidingen door de slechte grond in de Zaanstreek wor den aangetast. De buisjes zullen over een paar jaar worden opgegraven, teneinde na te gaan, hoe zij de proef hebben doorstaan. 29- Ootje Teur droomt. Toen Ootje Teur na ik weet niet hoeveel uur eindelijk wakker werd, was het prachtig weef geworden. De zee was zo glad als een spiegel, want er stond zo goed als geen wind meer. „Zo!" zei Ootje Teur. toen hij lang zaam zijn ogen half open deed en lodderig om zich heen keek. ,.Ik leef dus blijkbaar nogNu ben ik dus een schipbreukelingEn ik zie land in de verteWaar zou ik eigenlijk zijn? Zou ik op dat eiland aanspoelen? Zou het bewoond zijn? Misschien alleen maar door kanni balen Dan komt er nooit een be richt in de krant, want kannibalen zetten dat nooit in de krant, als ze iemand opeten Ootje Teur was echter van de door gestane vermoeienissen nog zo ver moeid, dat hij onmiddellijk na al de ze gedachten weer in slaap viel. Hij droomde, dat hij schipbreuk had ge leden en nu op een balk op zee rond dreef en dat hij aanspoelde op een onbekend en onbewoond eiland In de Stadsgehoorzaal op Zondag 19 Nov. a.s. Minister Mansholt zal in 's-Her- togenbosch een rede uitspreken op de jaarvergadering van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. Een Kath. Jeugdherberg voor meisjes, welke 120 bedden zal bevat ten, zal worden ingericht in kasteel Genhoes te Oud-Valkenburg. Het kasteel Chaloen wordt jongens-jeugd herberg. Te den Haag op de hoek Laan van MeerdervoortLijsterbesplein is de 70-jarige mevr. J. H. B. Ie C. bij het oversteken van de weg door een auto aangereden en gedood. STOK ACHTER DE DEUR VOOR STUDENTEN VAN TECHNISCHE HOGESCHOOL. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de Hoger Onderwijswet. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Het ontwerp beoogt in hoofdzaak de nadelen tegen te gaan, die het technisch hoger onderwijs onder vindt ten gevolge van de omstandig heid, dat studenten, die blijk geven het hoger onderwijs niet met vrucht te volgen, op ruimten en mogelijk heden aan de overvolle Technische Hogeschool beslag blijven leggen. De Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is van me ning, dat een wettelijke regeling, waarbij de toelating tot de examens beperkt wordt, de meest verantwoor de oplossing is. In het ontwerp wordt voorgesteld, de gelegenheid tot het afleggen van de beide delen van het propaedeutisch examen te ver binden aan een bepaalde termijn, waarvan niet zonder geldige reden afgeweken mag worden. Het eerste deel moet binnen twee jaar met goed gevolg worden afgelegd, het gehele examen binnen vier jaar. De termij nen zijn zo gesteld, dat er voldoen-' de tijd overblijft om aan het studen tenleven deel te nemen. De regeling zal met grote behoedzaamheid wor den gehanteerd. Het ontwerp behelst voorts de in voering in de Hoger Onderwijswet van het diploma van metaalkundig ingenieur, zulks in verband met de snel voortschrijdende ontwikkeling van de wetenschap en de techniek der metalen. Ons grootste „Paleis van Justitie" Nederlands grootste Paleis van Justitie, n.l. dat te 's-Hertogenbosch, zal Zaterdag 11 November in tegen woordigheid van talrijke autoriteiten door de Minister van Justitie in ge bruik worden gesteld. Het paleis van Justitie werd in October 1944 door de Duitsers bij hun aftocht in brand gestoken. Het was toen pas 25 jaar oud. Niet al les ging verloren; een deel van het hoofdgebouw kon na de oorlog, zij het ook met veel ongerief, gebruikt worden, maar jaren lang heeft men toch moeten aankijken tegen holle uitgebrande lokalen en een aantal afgebrokkelde muren. In Maart 1949 werd de gehele voor gevel afgebroken. Bij de herbouw heeft men het in de hoogte gezocht. Er kw^m een verdieping bovenop. Het gehele paleis telt thans 140 grote en kleine vertrekken. De frontbreed te bedraagt 111 m. en de hoogte van de gevel 16.50 m. Het ligt in het voornemen, in de toekomst ook nog een etage te bou- i voor de krijgsraad. Dan zullen alle Bossche rechtscolleges in dit gro te paleis zijn ondergebracht. FEESTELIJKE ONDERTEKENING. BENELUX-VERDRAG. Te Dert Haag heeft men het plan opgevat de ondertekening van het nieuwe verdrag tot vorming van een economische unie met België en Luxemburg met enig feestelijk ver toon gepaard te doen gaan. Er wordt naar gestreefd, deze bijzopdere ge beurtenis in de ontwikkeling van Be nelux op 14 of 18 December te doen plaats hebben. De vaststelling van deze datum is thans nog een punt van overleg tussen de drie betrokken re geringen. Indien het H.M. convenieert zou het tevens in de bedoeling liggen de Koningin uit te nodigen bij de plechtige ondertekening in Den Haag aanwezig te zijn. Zekerheid over dit koninklijk bezoek bestaat er echter nog niet. Overigens is nier. voorne mens in de residentie een regerings diner aan te richten ter ere van de Benelux,. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR HERMAN VAN DEN EERENBEEMT. De heer Herman van den Eeren- beemt is door de Paus „wegens zijn verdiensten op cultureel gebied en zijn onvermoeide werkzaamheid ten bate van de moderne religieuse kunst" benoemd tot Commandeur in de Orde van St. Sylvester. PRINS BERNHARD HEEFT GRIEP Prins Bernhard zal wegens griep, een paar dagen het bed moeten hou den. GRATIE VERLEEND. Bij Kon. Besluit is gratie verleend aan F. E. Lammers, tot de doodstraf veroordeeld door de Bijzondere Strafkamer te Leeuwarden. De doodstraf is veranderd in levenslan ge gevangenisstraf. GEVAARLIJKE HOND. Gistermorgen is mevr. J. van D.- B. op het Weteringplein in Den Haag aangevallen door een hond. Hoewel de eigenaar van de hond al les in het werk stelde om het dier terug te houden, kon hij niet ver hinderen, dat mevr. Van D in haar hals, oor, rug en rechterelleboog werd gebeten. Zij werd naar het zie kenhuis overgebracht en daar ver bonden Naar wij van de politie vernemen, kan het dragen van een muilkorf voor deze hond niet verplicht wor den gesteld. Dit kan eerst gebeuren, wanneer is geconstateerd, dat de hond drie maal heeft gebeten AANKOMST „CASTEL BIANCO". Het troepenschip „Castel Bianco" wordt Zaterdag 4 November om streeks het middaguur met repa triërende militairen uit Indonesië voor LJmuiden verwacht. De ontscheping zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden Zaterdagmiddag te 15.30 uur in de haven van Amsterdam beginnen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6