Bulle der Dogma-verklaring Bisschoppen der wereld bij de bisschop van Rome PHILIPS Debatten over kabbelen belastingén voort Kruideniers kunnen cursus volgen Rotterdam bouwt weer Roken en longkanker VRIJDAG 3 NOVEMBER 1950 i "1SE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA i Maria's Ten-hemel-opneming rvE bulle „Munificentissimus Deus", waarin de H. Vader de redenen uiteenzet voor de dogma-verklaring van Maria's Opneming ten Hemel, be gint met de overweging, dat dé Al machtige Voorzienigheid van God ,,de smarten van volkeren en individuen volgens Zijn verborgen raadsbeslui ten doorweeft en verzacht met vreug de, zodat langs velerlei verschillende wegen toch alle dingen meewerken ten goede voor hen, die Hem lief hebben". De bulle somt de getuigenissen op van de overlevering en van de heili gen en godgeleerden die niet alleen het feit van Maria's Ten-hemel-opne- ming bevestigen, maar tevens trach ten na te gaan de band tussen deze en andere geooenbaarde waarheden, in het bijzonder het goddelijke en maagdelijke moederschap en het sa mengaan van O. L. Vrouw met Chris tus in de strijd tegen en de volledige overwinning op de zonde. Dan weidt de bulle uit over de leerstellige gedachtenontwikkeling van de Kerk en geeft de getuigenis weer van schrijvers, die bekend staan om hun heiligheid en geleerdheid. De argumenten en overwegingen van de kerkvaders en theologen be rusten voor hun uiteindelijke begron- ding op de H. Schrift. De H. Schrift laat ons de Moeder van God altijd nauw verenigd zien met Haar god delijke Zoon en altijd als deelgenote van Zijn lot. In dit verband bena drukt de bulle in het bijzonder de band tussen Maria en Haar Zoon „in de strijd tegen de helse vijand, die, zoals vlas voorspeld in het boek Ge nesis, zou leiden tot een algehele overwinning op de zonde en de dood twee wonden die altijd gezamenlijk worden vermeld in de brieven van de Apostel der Heidenen". Rekening houdend met dit geloof van de Kerk, dat door de eeuwen GELUKWENS VAN KONINGIN. H.M. de Koningin heeft president Truman het volgende telegram ge stuurd: „The President Washington D.C. 1 send you my sincerest congratula tions on your happy escape from the attempt upon your life. Juliana R." (Ik betuig u mijn welgemeende gelukwensen met uw gelukkige ont snapping bij de aanslag op uw le ven). EIEREN EXPORT. In een gisteren te Utrecht gehou den najaarsvergadering van de Ned. pluimvee, besprak de voorz. de heer M. J. Dings de eieren-export en de toekost in deze zaak van het afgelopen jaar. De export naar Engeland is dit jaar niet voortgezet én de voorstan ders van deze export hebben door de uitkomsten van dit jaar, ongelijk gekregen daar de prijs welke En geland betaalt een fèitelijk verlies inhoud en Duitsland door een grote en niet meer rendérende afname de markt vlot gehouden heeft, zijn de uitkomsten van het afgelopen jaar voor het plum veebedrijf, bevredi gend te noemen. Sor. gaf nog een overzicht over de kostprijs van het product in België en in Nederland. Een onder zoek van ir. Camerlinckse heeft uitgewezen, dat de kostprijs voor België aanmerkeliik hoger ligt, dan voor Nederland. Dit moet gezocht worden in de hogere sociale- lo loon lasten, terwijl België tracht zijn pluimveestapel op te voeren en daardoor belast wordt door zware opfoklasten. Enige rationalisatie is nog mogelijk maar de prijzen van 't Belgische ei zullen voorlopig nog boven Nederland blijven. Sor. verklaarde zich ten slotte voorstander van exDort naar Enge land. mits dit land bereid is een rendérende prijs te betalen. heen op zulke verschillende manie ren is gemanifesteerd, en met de bijna eenstemmige instemming der bisschoppen van de gehele Katho lieke wereld, die verzocht hebben deze waarheid van het geloof tot een dogma te verklaren, acht de H. Va der, dat thans het door God bedoel de tijdstip is gekomen om deze waar heid tot dogma te verklaren. Dan gaat Z. H. de Paus er toe over om krachtens Zijn Opperste Leerge zag als Opperherder als een door God geopenbaarde waarheid te verklaren, ,dat de Onbevlekte Moeder van God, de Allerzaligste Maagd Maria, na het beëindigen van Haar aardse levens loop, met ziel en lichaam in de he mel werd opgenomen". Het document besluit met de ge bruikelijke canonieke en officiële zin- NIEUW VOORSCHRIFT IN ZANDSTEENBESLUIT. In het in voorbereiding zijnde steenbesluit, dat ten doel heeft het gebruik van zandsteen in het alge meen te verbieden, zal een voor schrift worden opgenomen om op een verzoek om dispensatie, ingevolge de wet op het bestrijden en voorkomen van filicose en andere stoflongziek- ten, de in aanmerking komende orga nisaties uit het bedrijfsleven te ho- Teneinde niet ook de minder be langrijke gevallen aan de organisaties voor te leggen, is thans in overwe ging een grens te stellen, door uit te gaan van een bepaalde hoeveelheid te verwerken zandsteen en een be paalde aanneemsom. De minister van sociale zaken zal gaarne het denkbeeld van Tweede Kamer-leden in overweging nemen om het horen van de organisaties te doen geschieden door een min of meer onafhankelijke commissie. Die zou dan samengesteld zijn uit de vak- raad (metaalnijverheid) en de be- drijfsraad (bouwnijverheid) aange vuld met deskundigen. Paus waarschuwt tegen te grote weelde Gistermorgen heeft de H. Vader de Kardinalen, Aartsbisschoppen en Bis schoppen, die de plechtgheden der dogmaverklaring van Maria Tenhe melopneming hebben bijgewoond, in audiëntie ontvangen in de Zaal der Zegeningen van het Vaticaan. Bo vendien woonden deze autdiëntie bij de vele theologen uit verschillende landen, die hebben deelgenomen aan het Mariologisch Congres, dat te Rome is gehouden als voorbereiding op het grote gebeuren van 1 Novem ber. Onmiddelijk nadat de H. Vader op de Sedia Gestatoria de Zaal der Ze geningen was binnengedragen en op de troon had plaats genomen, begon de H. Vader met het uitspreken van zijn in het Latijn gestelde toespraak. De Paus uitte zijn vreugde, dat hij, die van jongsaf een diepe devotie heeft gehad voor de Allerheiligste Maagd en Moeder Gods Maria, door God was uitverkoren om het dogma van Maria's Opneming ten Hemel plechtig te definjëren. „Dit is een grote troost voor Ons en zij gaat gepaard met grote vreug de, omdat gij in zo grote getale hier heen zijt gekomen. De eensgezinde instemming met de dogmaverklaring van u, die de getuigen zijt van de Godsvrucht van uw kudde, levert een indrukwekkend hewijs van de eenheid der Kerk. Nooit zijn in zo grote getale de hisschopDen verenigd geweest rondom Christus' Stede houder. Waarlijk van de uiteinden der wereld zijt gij bekomen om te getuigen, dat de Kerk van Christus waarlijk alle rassen en volken om vat in een eenheid van geloof en liefde". Vervolgens gaf de H. Vader enige belangrijke aspecten aan van de hui dige toestand der Kerk. „Wat Ons met droefheid vervult, zei hij, is, dat zovele gelovigen door dwang van buiten afwezig moesten blijven en niet naar het hart der Moederkerk konden komen. Wij kunnen hun slechts toeroepen: „Gij zijt niet ver geten; gij neemt de eerste plaats in in Ons hart". Het is voorzeker waar dat Wij -ideologieën en valse leerstellingen hebben veroordeeld en moeten ver oordelen, doch nimmer hebben Wij Ons gekeerd tegen bepaalde landen of volkeren.Tegen valse leerstellin gen en systemen keren Wij Ons uit liefde voor recht en rechtvaardig heid, uit liefde ook voor de vrede, zoals ook blnK uit Onze Kerstbood schap van 1948. Het is ook Uw taak, Eerbiedwaar dige Broeders, de zaak van de vrede te bevorderen. De enige mogelijkheid daartoe is, aldus de .H. Vader, het aankweken van ware offerzin. NIEUW TOESTEL VOOR HET DE- wegrollen tegen te gaan. Wanneer nT'-wrrTro'r.Tn-vr tt a i-,/-.-»«-»i men nu jn dg dekking van het vossehol aan de kabel trekt, draaitde trommel door het afwin den van de draad. Op deze manier draait dan de ontsteking van de bom uit het projectiel Mocht de bom tot ontploffing komenr doordat bijvoor beeld de ontsteking is vastgeroest, dan zullen persoonlijke ongelukken tot het uiterste worden beperkt. Op de foto ziet U links: een lid van de Opruimingsdienst van de West Berlijnse politie draait, veilig weg gedoken in ten vossehol, door aan de kabel te trekken de ontsteking uit de bom. Rechts: Het nieuwe toestel wordt aan de bom bevestigd. Monteren van bommen. Nog steeds liggen er in de ruïnes in Duitsland ontelbare niet ontplofte bommen. Was het demonteren van deze projectielen altijd al een zeer gevaarlijk werk; thans na zes jaar is het nog veel gevaarlijker, aange zien de bommen gedurende deze ja ren verroest zijn. Een Hamburgse firma heeft nu een toestel uitgevon den dat het risico aanmerkelijk ver mindert: een kleine trommel, die op de ontsteking van de bom wordt be vestigd. Om deze trommel is een sta len kabeltje gewonden, dat van de bom naar een zogenaamd vossehol leidt. De bom wordt nu stevig aan de grond vastgemaakt, teneinde het Overal ziet men thans nog een te grote luxe en weelde, die in een schrijnende tegenstelling staat met de grote nood en ellende, waarin ve len gedoemd zijn te leven, veroor zaakt door een zuiver materialisti sche levensopvatting en levensge drag. Deze zelfde levensopvatting bedreigen ook het gezin in de vorm van onzedelijke lectuur en door een verkeerde beinvloeding van de open bare mening. Het gezin, aldus de H. Vader, is de kiemcel van de mensheid en de men selijke samenleving. Dit gezin dient in de gemeenschap en met en door de gemeenschap rust en veiligheid te vinden. De afgelopen jaren van oorlog, verschrikking en onzekerheid heb ben toch ook aangetoond, welke in nerlijke kracht het gezin bezit. Daar om moet het gezin die steun bezit ten, die het tot zijn eigen verdedi ging in staat stelt. Aansporende tot de eenheid, waar om Christus Zijn Vader in het Hoge priesterlijke gebed heeft gevraagd, gaf de Paus zijn Apostolische Zegen. Philips Autolampen zorgen voor goed en ver zicht, en blijven tot het laatst toe helder. Ook bij dimmen voldoende licht, zonder verblinding van tegenliggers Door de ingebouw de schokbreker weerstaan zij de schokken van ruwe wegen en kuilen. DUPLOLAMPEN Tweede Kamer De voorzitter der Tweede Kamer heeft Donderdagmiddag bij de aan vang der vergadering van dit college Koning Gustaaf V van Zweden her dacht. De minister van Financiën, de heer Lieftinck, sloot zich namens de regering bij zijn herdenkings woorden aan. Daarop zijn de belastingontwerpen weer aan de orde gekomen. Verle den week was de behandeling ge schorst om nader beraad over het am'endement-Lucas op het wetsont werp tot verlaging van inkomsten en loonbelasting mogelijk te maken. Vergadering geschorst. De heer LUCAS (K.V.P.) bracht verslag uit over het met de minister gehouden overleg, waarbij de Minis ter zich bereid had verklaard nadere wijzigingen aan te brengen in zijn ontwerp. Om de leden in de gele genheid te stellen kennis te nemen van de inmiddels verschenen nota's van wijzigingen werd de vergade ring geschorst. Ondanks enige tegenstand werd, op voorstel van de Voorzitter, beslo ten om de beraadslagingen aan stonds te hervatten. De A.R., C.P.N. en N.K.P. stemden bij zitten en opstaan tegen. De heer C. VAN DEN HEUVEL (AR.) noemde het overleg onbevre digend, omdat geweigerd is in de besprekingen te betrekken de vraag of vermindering der belastingop brengst niet zou kunnen worden ge vonden in het achterwege laten van nieuwe uitgaven. De heer LUCAS (K.V.P.) zeide verheugd te zijn over de schorsing der beraadslagingen verleden week. Een regeringscrisis kan wel eens noodzakelijk zijn. maar om zich zelf is zij ongewenst, zo oordeelde hij. Hij zag in het nieuwe voorstel een helangrijke verlichting voor de laag ste inkomens. Ook brengt het z.i. een verlichting voor <*e middengroe pen en een kleine verslechtering voor de hoogste groenen. Alles bij elkaar genomen ging hij accoord met dit deel der voorstellen. Wat de com'oensaties aangaat zei- de hij aarzelend te staan tegenover enkele Hii had er bezwaar tegen bananen en sinaasaopelen te belas ten. Echter was hij bereid met de nadere voorstellen mede te gaan. De heer HOFSTRA (Arb.) achtte de comoensaties aanvaardbaar. Voor de minst draagkrachtigen zijn de voorstellen z.i. een zeer aanmerke lijke verbetering. Hij zeide volkomen te staan achter het voorstel ten aan zien der middengroepen. Sor. hand haafde zijn amendement1 tot terug neming der verlichting vpor die gro te inkomens. Nadat, de Voorzitter had méde°e- deeld. dat heer HooPcarsoel (C.P.N.) zijn verleden week ingediende motie had ingetrokken, zeide de heer VAN DE WETERING (C.H.), dat de rege ringsvoorstellen door wat er in is overgenomen uit het amendement- Lucas voor grot» groepen belangrijk kunnen zijn. Over verhoging der omzetbelasting on diensten kon hij niet enthousiast zijn. De heer RITMEESTER (V.V.D.) vond. d^t ^e compensaties hadden moetep worde" gevonden in verla ging der uitgaven. De heer HOOGCARSEEL (C.P.N.) verdedigde een amendement, be ogende alle belastingbedragen ver schuldigd oveir inkomens van f 990 tot en met ƒ11.991 met ƒ50 te ver minderen. Belastingverlaging kan z.i gecompenseerd worden door ver mindering der dofpnsie-uit?aven De heer GORTZAK (CE.N.) be toogde. dat de lasten voor de kleine man verzwaard worden. Hij had be zwaar tegen belasting op bananen en sinaasappelen en met de tabel voor de weeldebelasting was hij het niet eens. Ook Minister tevreden. In de avondvergadering aan het woord komende, zeide de MINIS TER, dat z.i. de oorspronkelijke re geringsvoorstellen de voorkeur ver dienden boven de voorgestelde wij zigingen Door de nieuwe voorstel len is z.i. in belangrijke mate tege moet gekomen aan de bezwaren van de heren Lucas en Hofstra. Hij be streed de opvatting als zouden de la- Onderwijs in beter bedrijfsbeheer KRUIDENIERS-CURSUS. Op Woensdag 15 November zal dr. Groeneveld Meijer, hoofd van de af deling middenstand van het departe ment van economische zaken, in ho tel Pomona in Den Haag officieel de nieuwe cursus voor kruideniers Be- ter-Bedrijfs-Beheei openen. Het doel van de cursus is het be drijfseconomisch beheer in de zelf standige kruidenierszaken op een zo hoog mogelijk peil te brengen. Hij gaat uii van de Kruideniers bon den in samenwerking met de drie werkne mersorganisaties. Zij wordt financieel mogelijk gemaakt door de steun van de Vakgroep detailhandel in Kruide nierswaren. De cursus is, aldus zeide de heer J. Th. Lemckert, direéteur van de Vak school voor kruideniers en N.I.V.A., onder wiens leiding de cursus wordt georganiseerd, een novum voor ons land. In zoverre althans dat de R.K. Kruideniersbond er vorig jaar alleen voor zijn leden op kleine schaal mee begonnen is. Er bleek toen, dat een dergelijke cursus in een grote be hoefte voorzag en daarom staken de organisaties de hoofden bij elkaar om tot een algemene cursus te komen, en dan oo crotere schaal. DRIE AVONDEN. Voorlopig wordt begonnen met drie cursusavonden, die deze winter in zestig plaatsen in ons land zullen worden gegeven, en waar de volgen de problemen zul1 en worden behan deld: 1. Hoe financier ik mijn bedrijf. 2. Waarom en hoe verkoop ik spe- cialiteitsmerken 3. Hoe deel ik mijn wijk in. Bij het tweede punt zal vooral de verkoop van chocolaterieën en sui kerwerken worden behandeld, Er is namelijk op het ogenblik een stre ven om de verkoop van deze arti kelen zoveel mogelijk te stimuleren, daar deze veel lonender Is dan die van suiker. Men heeft het plan om in de toe komst het aantal lessen te vergroten en ook te trachten eigen lokalen te krijgen. Dat er niet alleen onder de 24.000 zelfstandige kruideniers, die ons land telt. grote belangstelling bestaat voor de cursus, blijkt wel hieruit, dat er ook van verscheidene grossiers aan vragen zijn binnengekomen om hem te mogen bijwonen. Zelfs van schoen makers en bakkers kwamen er aan vragen binnen- gere inkomens van gezinnen met veel kinderen geen verlichting krij gen. Z.i. zijn de nadere voorstellen uit sociaal en economisch oogpunt gezien aanvaardbaar. Het nader overleg heeft naar zijn oordeel ge leid tot een grote mate van overeen stemming. Ten aanzien van het amendement- Hofstra zeide de Minister, dat ge sproken kan worden van een niet onbelangrijke vermindering der ver lichting voor de. grotere inkomens. Hij liet aan de Kamer over te beslis sen over de groep van f 15.000 en daarboven. De stemming over de amendemen- ten-Hofstra en -Hoogcarspel, zome de over artikel 1 werd aangehouden en de artikelen 2, 3 en 4 van de wet tot verlaging van inkomstenbelas ting en loonbelasting werden z.h.s aangenomen. Auto's in zakelijk gebruik. Tenslotte zijn amendementen in verband met belasting voor het pri vé gebruik door een werknemer van een hem voor de vervulling van zijn dienstbetrekking ter beschikking staande personenauto behandeld. De minister heeft een amende ment van de heer Van de Wetering (C.H.) op artikel 5, waarin deze kwestie geregel werd, overgenomen. Bjj de behandeling van deze amendementen heeft de MINISTER te kennen gegeven, dat veel geno teerd wordt als onkosten, die mogen worden afgetrokken. Een der meest notoire gevallen is het privé gebruik van een auto. Het verlies aan belas tingopbrengst bedraagt volgens de minister zeker enkele tientallen mil- lioenen guldens. Artikel 5, zomede artikel 6 zijn daarna z.h.s. aangenomen. Heden wordt gestemd over artikel 1 en de amendementen daarop. Te ruim elf uur is de vergadering verdaagd tot hedenmiddag een uur. En V. en D. helpt mee Wanneer de vreemdeling Rotter dam bezoekt is het in de grote bin nenstad nog steeds een oase met hier en daar oude, op 'n andere plaats wat nieuwe gebouwen, maar overal wordt er gewerkt en overal is men ijverig in de weer de binnenstad van de oude koopmansstad was een fleu riger aanzien te geven. En onder degenen, die daaraan medewerken, bevindt zich ook de N.V. Vroom en Dreesmann, welke vandaag tussen het stratenblok Hoog straatRode ZandLeeuwenstraat en Weste Wagenstraat haar nieuwe warenhuis heeft geopend. Burgemeester Oud verrichtte deze officiële plechtigheid in tegenwoor digheid van mr. In 't Veld, minister van Wederopbouw. De bouw van dit nieuwe waren huis van V. en D., dat de panden aan de Binnenweg Hoogstraat, Jon ker Fransstraat Oost- en Westzijde, welke in 1940 werden verwoest en van het pand Vander Takstraat, dat werd onteigend, vervangt, werd aan gekondigd onder het motto: „Wij (bouwen voor u het modernste wa renhuis van West-Europa" Daarover heeft men gekschrend nogal het een en ander moeten ho ren, doch toen Woensdag tal van wa- rènhuisdirecties uit West-Europa bij V. en D. op bezoek waren, moesten deze vakmensen bij uitnemendheid volmondig verklaren, dat het inder daad toch zo was. Vóór het zover was, moest er na tuurlijk heel wat geschieden en ja renlang zijn plannen gemaakt en be studeerd, er is gewikt en gewógen, in 1946 werd nog een studiereis naar het buitenland en speciaal naar Ame rika gemaakt, om het grote vraag stuk van de bouw en inrichting te bestuderen Bij elk groot gebouw doet zich de vraag voor van de dagverlichting. De normale oplossing is dan, dat voor de verdiepingen boven de be gane grond een grote lichthof wordt ges^haoen. die het daglicht doet toe treden. De opgedane ervaring heeft ge leerd, dat dit daglicht toch altijd maar van beperkte betekenis is, dat veel vloeroppervlakte die voor de verkoop zou kunnen worden benut verloren gaat en dat grote omwegen moeten worden gemaakt om van de ene kant van het gebouw naar de andere te komen. Deze bezwaren, gepaard met de in Amerika opgedane ervaring, dat za ken. die uitsluitend zijn ingesteld op kunstlicht, voor de verkoop aantrek kelijker zijn heeft er to* doen be sluiten geheel af te zien, zowel van ramen in de gevels als van een licht hof. Een groot warenhuis als dit heeft te rekenen met twee belangrijke fac toren, namelijk de mensenstroom en de goederenstroom. In de moeilijke situatie, waarin Rotterdam verkeert, en vooral in verband met de plaats, die Vroom Dreesmann zich heeft gekozen temid den van de woestijn van Rotterdam, was het zeer moeilijk de Dlaats van de hoofdingang te beoalen, met als resultaat dat er niet van een eigen lijke hoofingang kan worden gespro ken. Aan drie zijden van het ge bouw zijn gelijkwaardige ingangen geprojecteerd. De vierde zijde van het gebouw is geheel gereserveerd voor de goederenstroom, zowel in gaand als uitoaarvh doch onderling votkomen gescheiden Een van de kenmerken nu van dit gebouw is, dat hét beroemde, met marmer bekleede. hoofdtrappenhuis ontbreeKt De gehele mensenstroom binnenshuis is in Drincioe gedacht als te gaan via roltrappen on liften. Deze oltraonen ziin in afwijking van de in Nederland gebruikelijke methode midden in de zaak ge plaatst en zij zijn van dubbele breedte, dat wil zeggen dat 2 nerso- nen raast elkander tegelijkertijd hetzij naar bovpu hetzij naar bene den kunnen gaan. Vier Dersonenliften zijn geproj°r- teerd voor het vervoer van diegenen die eventueel nog niet rcltranmin- ded'1 zijn, of die om andere redenen van de roltran veen gebruik kunnen of willen maken. Voor de veiligheid in het ^ebouw ziin er echter daarenboven vier ge sloten betonnen trappenhuizen, rechtstreeks uitkomende aan de straat. Van de vier personenliften is er voorlonig slechts één uitgevoerd: de schachten voor de andere drie zijn eeMer reeds aanwezig. Het gebouw, dat titans twee ver diepingen telt, past eigenlijk niet in het raam der grote gehouwen in de Potterdam^e hiT,r"—1 - gereed ise is slechts een begin van het grote plan. De fundering is nl. zó gemaakt, dat het gebouw zes verdiepingen kan torsen, doch de tijdsomstandigheden en duurte der bouwmaterialen maakten uitvoering daarvan thans onmogelijk. In de toe komst kan men dus nog tal van uit breidingen verwachten. Wat bjj dit gebouw verder onmid dellijk opvalt, is, dat het geen afge sloten étalageruimten bezit. De eta lages zijn n.l. aan de achterkant open, zodat men van de straat af door de gehele benedenverdieping kan zien. Over al de vraagstukken, die aan de bouw van zulk een modern wa renhuis vastzitten,, uit te weiden valt natuurlijk niet te beginnen. De verlichting verwarming, tele foon, water af- en aanvoer, de ge luidsinstallatie zijn alle vraagstuk ken op zichzelf, welke men hier op vaak ingenieuze wijze heeft weten op te lossen. Alleen willen we iets zeggen over de licht-installatie, die licht-tech- nisch natuurlijk goed moet zijn, zo de t zij haar functie zo goed mogelijk verdeelt en de verkoop stimuleert. Dat men dit vraagstuk hier door de uitgewisselde ideeën van directie, ar- enitecten en verlichtingsdeskundigen lot een zo goed mogelijke oplossing heeft gebracht, zal ieder bezoeker moeten erkennen. De gehele electrische verlichting is los-vast in de plafonds aangebracht, die in verband hiermede in donkere kleur zón gehouden zodat men da wirwar van draden, contactdozen enz. niet /:et. De lichtbronnen kun oer: daar telkens waar zulks nodig is om eer artikel beter te doen uitkomen, verplaatst worden. Het licht in de verkoopruimte bestaat uit een neng- sel van gloeilampen- en fluorescen- tielicht. Ook de ventilatie vroeg natuurlijk de volle aandacht doch het roltrap- systeem in het midden van de zaak hoeft daar een onverwacht gunstige uitkomst gegeven, omdat daardoor alle overtollige lucht wordt afge voerd Het zg. „mannenproblem" voor een warenhuis heeft men trachten op +e lossen door voor de heren een af zonderlijke ingang te maken en hen apart te bedienen Deze ingan» leidt dus naar de ,Men shop" waar hij alles wat „des mans" is, kopen kan zonder zich tussen de dames te bege ven Architecten van het gebouw zijn de heren ir E. H Kraayvanger c.i. en H M. Kraayvanger. We zouden nog op tal van novitei ten de aandacht kunnen vest'gen, maar we volstaan met te zegge,n. dat een gebouw is tot stand gekomen, dat technisch zo volmaak1 mogelijk is en dat de bewondering van iedere bezoeker zal afdwingen. Rotterdam is met dit moderne wa renhuis weer 'n grote stap verder gekomen, waarmede we èn de s+ad èn de N.V. Vroom en Dreesmann mo gen gelukwensen. Na de alarmerende waarschuwing van dr. Korteweg tegen het overma tig roken, omdat dit kankerverwek kend zou zijn, is de verkoop van ta- haksartikelen hier en daar terugge lopen. Nadien heeft dr. Mortier Hij mans er op gewezen, dat nicotine al thans niet oorzaak van kanker is en dat het roken van pijpen het minst kanker-verwekkend zou zijn Nu vernemen wij van medische zijde, dat de gevaren inderdaad be staan. maar feitelijk alleen voor hen, die bij het roken gewend zijn te in haleren. En dat zouden er tegen woordig heel wat zijn. Wie echter gewoon rookt, dat wil zeggen, de rook direct weer uitblaast, behoeft weinig of niets te vrezen. Door deze mededeling zal inder daad veel ongerustheid worden weg genomen en kunnen sigarenwinke liers zich getroost weten. YPENBURG GAA™ UITBREIDEN. Nu het rapport over de kwestie van een tweede luchthaven in het Westen van het land is verschenen, waarin gepleit wordt voor een ver betering van Ypenburg, is opdracht gegeven de voor Ypenburg klaar lig gende plannen uit te voeren. Besteld is de staalconstructie van een nieuwr hangar, die een vrije overspanning zal krijgen van vijftig meter en f

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5