g&€IÓSe HUTSPOT^ De Geneeskundige Dienst zal worden uitgebreid Wat een predikant mocht doen in het Oranje-hotel VRIJDAG 3 NOVEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 7 De „Kruisverenigingen'' wacht een grote en hulpzame taak In een uitvoerige nota over de taak der gemeente met betrekking tot de volksgezondheid, wordt gewe zen op het vele goede, dat op dit ge bied hetzij door de gemeente, hetzij door het particulier initiatief al of niet met steun van de overheid, is tot stand gekomen en welke plannen er nog op uitvoering wachten. Voor de goede gang van zaken.is het gewenst, dat de Geneeskundige Dienst bij deze activiteiten een cen trale en overwegende positie in neemt. Het werk met betrekking tot de gezondheidszorg rust, met uitzonde ring van het geneeskundig schooltoe zicht, geheel op de schouders van de directeur. Weliswaar zijn B. en W. enige tijd ge:eden, vooruitlopende op de behandeling van deze aangelegen heid in de raad. er toe overgegaan een medicus aan te stellen tot ont- lasting van de directeur, doch deze arts is- inmiddels belast met de ge zondheidszorg van het gemeente- personeel (keuring, periodiek onder- BRIDGE-CLUB VOOR R. K. „O. O." De uitslag van de wedstrijden der R. K. Bridge-club „Omnia Omnibus" luiden: Jeuster 45 m. p. tegen de Groot 51 m. p., Winkelmolen 55 m. p tegen de Bik 41 m. p.; Zandvliet 47 m. p. tegen de Cuppen 49 m. p.; van Zilt 50 y. m. p. tegen de v. Haaster 45y. m. p.; Mossel \2,y. m. p. tegen de Smit 53y, m. p.; Jeany 36 m. p. tegen de Koppen 36 nr. p.; de Roo 37 m. p. tegen de v. Gelden 35 m. p.; Schalks 35 m. p. tegen de Abswoude 37 m. p.; Gest 29 y. m. p. tegen de Mulder 42y. m. p.; Schrijfneds 44 m. p. tegen de B. Henegouwen 23 m. p.; Landsbergen 36 m. p. tegen de Bouter 36 m. p.; Wester 34y m. p. tegen de Zwanenburg 37 y, m. p. Volgpndc week Wo nsdagavond wordt om 8 uur in café-restaurant „Royal' de grote Missie-bridge-drive gehouden, ten bate van de in Dec. naar zijn missie terugkerende Pater Hanraad van Mill-Hill, die bij zijn ouders, Lorentzkade, zijn vacantie heeft doorgebracht. Alle bridgers van Leiden worden uitgenodigd om te zorgen, dat deze drive een succes wordt. Er zijn prachtige prijzen. Op gave voor deelname tot Maandag avond bij Fa. Zandvliet, Haarlem merstraat en Fa. Paanakker Maars- mansteeg. VIERTALLENCOMPETITIE NED. BRIDGEBOND. In" de Bonds-viertallen-competitie werden nog de volgende uitslagen verkregen Hoofdklasse. Team Koch wint van team v. Ingen Schenau (DDS) met 28 pt.; team Van Wingen wint van team Scheffers (DDS) met 5 pt., team Braams wint van team v. d. Stok met 10 pt., team Beyer gelijk tegen team Visser (1 pt. voor V.). Na 4 ronden luidt de stand hier: Van Wingen 4 ge6P 5 pt., Beyer 3 gesp. 4 pt., Braams 3 gesp. 4 pt., Vis ser 4 gesp. 4 pt., Koch 4 gesp. 4 pt., v. dj Stok 4 gesp. 4 pt., Scheffers 2 gesp. 2 pt., v. Ingen Schenau 4 gesp. 1 pt. 1 ste kl. A.: Team Alphen 1 wint van team Sier met 23 pt., team Noordwijkerhout wint van team Al phen 11 met 13 pt.,. lste kl. B.: Alphen III wint van Kreft met 14 pt.. 1 ste kl. C.; Alphen V wint van Uphof met 35 pt. 2de kl Noordwijkerhout 5 gelijk tegen Noordwijkerhout 3 0 pt., Noordwijkerhout 4 wint van Noord- wijk 2 met 31 pt., Noordwijk 3 wint van Noordwijkerhout 6 met 53 pt. Voor de eerste en tweede klasse werden nog slechts twee ronden ge speeld. Waar geen clubnaam is vermeld, betreft het teams van de Br. Cl. „De Sleutels." zoek) en met enige speciale taken, welke hem zó in beslag nemen, dat hij weinig tijd vindt werkzaamheden in betekenende omvang van de direc teur over te nemen De directeur is dan ook dermate overladen met werkzaamheden, die met de alge mene leiding van de gezondheidszorg niets hebben uit te staan, dat die leiding in hei gedrang is gekomen en dat zijn dienst niet die plaats in de activiteiten met betrekking tot de ge zondheidszorg inneemt, welke hij dient te nemen. Een ander gevolg van deze situatie is. dat aan de direc teur de tijd ontbreekt om zich aan vraagstukken te wijden, die om op lossing of aandacht vragen en waar van er boven enige zijn genoemd. Aanstelling van, behalve de reeds voorlopig in dienst genomen arts, nog een medicus is een dringend ver eiste. Ook de Commissie voor de Geneeskundige Dienst is van dit ge voelen. Bet medisch personeel van die dienst zal dan bestaan uit een directeur, twee artsen in algemene dienst en twee schoolar.sen. Een tij delijk bij de dienst voor halve dagen werkzame arts, die voor speciale werkzaamheden aan de dienst is verbonden, kan dan hoogstwaar schijnlijk worden gemist. De in dienstneming van de nieuwe arts zal het ook mogelijk maken de genees kundige verzorging van de zeer ge ring in aantal zijnde armen, die niet in een der ziekenfondsen kunnen worden opgenomen, door de dienst te doen plaats hebben. De stadsge neesheren zullen dan als zodanig kunnen worden ontslagen. De uit breiding van het medisch personeel van de dienst en de daaraan gepaard gaande uitbreiding van werkzaam heden zullen tot gevolg hebben dat het administratieve personeel, waar mede de dienst thans zeer zwak be zel is, eveneens moet worden uitge breid. Ten slotte zijn B. en W. van oor deel, dat het ook nodig zal zijn te zijner tijd de huisvesting van die dienst nader onder ogen te zien. Met grote voldoening gewagen B. en W. van de oprichting van plaat selijke Kruisverenigingen. Het Kruisverenigingswerk heeft zich in den lande ontwikkeld in een omvang, welke respect afdwingt. Een groot gedeelte van de sociaal-medi sche en de sociaal-hygiënische zorg van de bevoiking is in handen van de Kruisverenigingen en zij oefenen die zorg op voortreffelijke wijze uit. Het is te betreuren, dat de Kruis verenigingen tót voor kort, evenals dat trouwens in de meeste grote en grotere gemeenten het geval was, geen vaste voet in deze gemeente konden krijgen. Tot voor kort: im mers enige tijd geleden is in deze ge- meent£ opgericht de afdeling van het Wit-Gele Kruis, terwijl de afdeling Leiden van het Groene Kruis, welke zich een taak van beperkte omvang' had gesteld, een veel breder gebied van de gezondheidszorg ter hand heeft genomen. De wijkverpleging en de zuigelingen- en kleuterzorg woiden thans door de beide vereni gingen uitgeoefend. Uitbreiding van die werkzaamheden tot andere on derdelen van de zorg voor de volks gezondheid iigt in het voornemen, zomede een vruchtdragende samen werking mei de reeds op sociaal-me disch en sociaal-hygiënisch gebied werkzame verenigingen Dit stemt B. en W. tot grote verheugenis. En wat wel het meest voldoening wekt is het feit, dat het besef lid van een Krqisvereniging ie moeten zijn bij de bevolking dezer gemeente begint door te dringen. Het ledental der verenigingen neemt geleidelijk toe. Alles wijst er op, dat Leiden bin nenkok met betrekking tot de par ticuliere gezondheidszorg een verge lijking met andere gemeenten zaï kunnen doorstaan. Voor de gemeente heeft dit de consequentie, dat zij alles wat in haar vermogen ligt, zal moeten doen om de Kruisverenigin gen door de moeilijke periode van aanvang en consolidatie van haar werkzaamheden heen te helpen Die medewerking zal aanzienlijke uitgaven van de gemeente vorderen De outillage van de verenigingen, wier werkzaamheden door de Kruis- vtrenigingen zijn overgenomen, is zó gebrekkig, da\ daarmede een voudig niet te werken valt. In het bijzonder deuken B. en W. hierbij aan de consultatiebureaux. Behoudens een gunstige uitzonde ring, voldoen zij niet aan de gering ste eisen welke daaraan mogen wor den gesteld. Zij zijn gelegen op pun ten, welke zeker niet geschikt zijn om het bezoek aan die bureaux te stimuleren, en hun verspreiding over de gemeente is zeer ondoelmatig Aan bouw van nieuwe gebouwen zal niet zijn te ontkomen. Bij de begro ting voor 1951 zullen voorstellen wor den aanhangig gemaakt, welke het de verenigingen mogelijk moeten maken hun arbeid met kracht aan te vatten of voort te zetten. Zijn de ver enigingen dooi- de overgangstoestand heen. dan zal de vaststelling van een definitieve subsidieregeling worden voorgesteld. Voor het lopende jaar zal een aan vullende subsidie nodig zfjn. Hierom trent zullen B. en W. afzbnderlv'i een crediett bij de Raad aanvragen HAAGSE RECHTBANK. Oplichter stond terecht. De off. bij de Haagse rechtbank eiste tegen S. K., koopman te Leiden, wegens meermalen gepleegde oplichting een gevangenisstraf van 1 jaar en drie maanden m. a. K. had door schone verhalen op te dissen het vertrou wen van een juffrouw gewonnen, die hem verschillende malen geld ver schafte tot een bedrag van bijna 3000.De rechtbank zal op 16 November uitspraak doen. HAAGSE POLITIERECHTER. Bekcnne en ontkennen in één adem. Voor de HaagSe politierech ter verscheen de 26-jarige M. K.-V. uit Leiden, die er van beschuldigd was dat zij een bankbiljet van tien gulden had weggenomen. Toen zij op visite was bij familie had zij van de gelegenheid gebruik gemaakt om in een onbewaakt ogenblik het geld uit een portemonnaie te halen. Ter zitting gaf ze het feit volmon dig toe. De officier, rekening hou dend met het feit. dat zij reeds eerder met de justitie in aanraking was ge weest, eiste 1 maand gevangenisstraf. Een onverwachte wending kreeg j deze zaak toen de verdedigster van verd. betoogde, dat haar cliënte slechts daarom bekend had, omdat zij anders van de politie niet naar huis zou hebben mogen gaan. Ter zitting zou ze in de bekentenis hebben vol hard om de zaak niet erger te ma ken. Na het pleidooi van de verdedigster trok verdachte haar bekentenis weer in en hield vol dat ze onschuldig was. De politierechter achtte niette min het feit bewezen en veroordeelde verdachte tot 1 maand voorwaarde- met een proeftijd van drie jaar. Vrijdag 3 November. Leidenaars, Leidenaars, gaat dat zien, gaat dat zien! Morgen rijdt door de stad een wagen, waarop een grote ark u zal herinneren aan de enorme lustrum-fanccy-fair, die op 10, 11 en 12 November a.s. Vrolijcke Arlie, Lange Pieterskerk- koorsteeg, wordt gehouden, moest eens de gelegenheid hebben om achter de schermen te kijken. Kolossaal, wat een voorbereidingen! Dat moet wel iets geweldigs wor den. Er gaan al geruchten dat de Leidse Politie versterking heeft ge vraagd van de bereden politie uit Den Haag om de mensenmenigte in dat smalle steegje in goede banen te leiden. Anders gebeuren er beslist ongelukken bij het gedrang, om Vrij dagavond a.s. naar binnen te komen! Dezer dagen zijn door de politie te Leiden aangehouden en ingesloten de 47-jarige winkelbediende C. v. d. V. en de 46-jarige L. L., beiden uit Leiden. Zij werden hedenmorgen voor de Officier van Justitie geleid, omdat de winkelbediende niet min der dan 40 paar schoenen van z'n patroon heeft gestolen in het afge lopen jaar. Elke keer één naar. L. L. heeft zich schuldig gemaakt aan he ling en zal zich eveneens moeten verantwoorden. Ach, ach, wat hebben we toch een nare wereld, tenminste als we derge lijke berichten als hierboven aanho ren. En daai'om doet het ons veel ge noegen, dat er ook nog prettige be richten te vertellen zijn. We denken nu aan de Leidse K.J M.V., die a.s. Zondagmorgen het win terseizoen in intieme kring gaat ope nen, met een H. Mis om negen uur in de Hartebrug en daarna gemeen- schapDelijk ontbijt in het St. Anto- nius Clubhuis. Pater E. Spruyt O.F. M.. de geestelijk adviseur, zal ter opluistering een hartig woordje zeg gen. Een grote opkomst mag worden verwacht. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat mej. S. van Egmond, thans leid ster van het confectie-atelier van de fa. W. F. Kors en Zoon, in dienst trad als leerling-coupeuse. Vandaar dat zij gisteren hartelijk werd gehuldigd, 's Morgens sprak de eigenaar, de heer A. J. Kors, hartelijke woorden en wees op de grote verdiensten van de jubilaresse, die als blijk van waardering een haard kreeg. Van de -4. Mij. voor Nijv. en Handel ont ving zij de oorkonde en zilveren draagmedaille. Mej. T. Arts sprak namens het personeel, herinnerend aan de prettige samenwerking, en bood enige geschenken aan. Tenslotte SDrak ook nog mevr. R. v. d Waard Kors die in 3 934 door de jubilaresse werd opgevolgd 's Middags was er een drukke receptie, tijdens welke nog vele gelukwensen, geschenken en bloemen werden aangeboden. En gisteravond zijn we even naar „Zomerzorg" op de Stationsweg ge- ,,Uuart. vliü ^nuekenuen" optrad. Onder leiding van, Geraldini, die ter afwisseling zelf zo nu en dan een nummertje weggaf, traden zo voor de vuist weg verschillende amateurs uit Leiden op. We hoorden een aar dig hawaiian-orkestje, een duo met gitaar en zang en een imitator. Ver schillende prijsjes werden, uitgeloofd en het ligt in de bedoeling dit iedere Donderdagavond te herhalen. Hebt U het al gehoord? „Sire, er klonk een schot.Het lijkt bij zonder griezelig, maar het valt wel mee. Want dat schot is de titel van een verkennersspel, dat op Zondag 19 Novembera.s. wordt opgevoerd in de Stadsgehoorzaal, door de Kath. Verkenners van het district Leiden. Het belooft wat te worden! U hoort er nog wel meer van. Eindelijk kunnen wij U medede len, dat a.s. Woensdagmorgen om kwart voor elf in het Casino-theater aan de Hoogewoerd de première ge draaid zal worden van „De Club van de Zwarte Panter". Dit is een jeugd film, waarover we lange tijd geleden reeds schreven, die uitgebracht wordt door de „Brabantia Film" en die zich in Leiden en omgeving af speelt. De filmsterren zijn jongens van het Don Boscohuis. Rapen- brug 52. De Vereniging voor Experimenteel Radio-onderzoek in Nederland (Ve- ron), afd. Leiden, gaat Donderdag avond om 8 uur in „Rehoboth", Ra penburg 10, een bijeenkomst houden, waarop de heer M. Vellekoop van het Radiolaboratorium van Ven der Heem N.V eeh lezing houdt over versterkers. In de Rijn bij Leiderdorp werd een viswedstrijd gehouden tussen Zaal berg" en K.N.G. Na tweemaal een uur vissen werd „K.N.G" winnaar van de wisselbeker, aangezien de Grofsmederij-mannen 2.828 gram vis vingen en de Zaalberg-vissers slechts 1.358 gram. De eerste prijs was voor P van Egmond (K.N.G.). Voorts: J. Philippo (Z), J Lafeber (K), W. Hamerling (K), G. Stouten (Z), P. Neuteboom (K), enz De Commissaris van Politie te Lei den verzoekt de bestuurder van de personen-auto, die op 2 October, 1.1. 's avonds om zeven uur de Zoeter- woudseweg afreed, zich te melden aan het Politiebureau, Zonneveld straat, afd. Recherche. Op die Zoe- terwoudseweg had toen juist een aanrijding plaatsgevonden, die aan een Amsterdamse wandelaar het le ven kostte. De chauffeur van de vrachtwagen, waarmede de aanrij ding was geschied, had aan de bo vengenoemde chauffeur, die met z'n personenauto in de richting Heren straat reed, verzocht medische hulp te ontbieden. Mogelijk kan deze chauffeur verdere inlichtingen ver strekken. STADSKOK. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Leiden is op Maandag 20 November a.s. in open- Leidse Ex-pol. gevangenen jl/IEN KAN ZICH AFVRAGEN, of het nog wel zin heeft te luisteren naar de oorlogs-ervaringen. Kunnen we die jaren niet beter verge ten? Heeft de tegenwoordige tijd niet voldoende problemen, om de mens geheel te vervullen en is het dan niet beter om ons uitsluitend daar mede bezig te houden? Toch niet. Er zijn bepaalde dingen, die we nooit mogen vergeten, omdat zij een deel van ons leven geworden zijn. Ook de oorlogsjaren, die achter ons liggen en in ons eigen leven uitge meten waren. Die jaren moesten iets met ons doen en wij iets met die jaren. Thans is het echter nog moeilijk om vast te stellen wat vastge houden moet worden en wat men beter los kan laten. Maar zeker is het, dat we los moeten laten alles, wat de aandacht op onszelf, op onze per soon, vestigt. Vasthouden moeten we alles, wat de vijf oorlogsjaren ons hadden te zeggen. Geuzen voor het vuurpeloton Zo ving gisteravond drs. G. Bos aan, toen hij als voorzitter van de Stichting „Het Oranjehotel" sprak over zijn oorlogs-ervaringen voor de Ned. Ver. van ex-politieke Gevange nen uit de Bezettingstijd, waarvan het district Leiden een groot aantal leden in ..Het Gulden Vlies" verza meld had. Spreker meende, dat er nu vol doende tijd overheen gegaan was om over het Oranjehotel, de cellenbarak ken van de Strafgevangenis in Sche- veningen, te kunnen spreken. Als hervormd predikant in Den Haag werd drs. Bos in 1938 belast met de geestelijke verzorging van de gevan genen. Als zodanig hield hij kerk diensten en bezocht de gevangenen in hun cellen. In Mei 1940 echter vorderden de Duitsers enige vleugels van het ge bouw en werd het drs. Bos verboden de gevangenen te bezoeken. In Sep tember echter kwam er een nieuwe commandant, die vergunning gaf de Nederlandse politieke gevangenen te bezoeken. De achttien doden. Wat drs. Bos verder vertelde kan moeilijk in een courant beschreven worden. Dat zijn intieme ervaringen, die hij o.a. opdeed, toen op 13 Maart 1941 de eerste Nederlanders vielen voor het executie-peloton, de z.g.n. ..Achttien doden" waarvan Jan 4Campert sprak in zijn ontroerende gedicht: Een cel is maar twee meter lang en nauw twee meter breed.... Het waren 15 „Geuzen" van het be kende „Geuzen-proces" en voorts drie Amsterdammers. Zij vielen op de Waalsdorpervlakte, nadat drs. Bos hen persoonlijk had voorbereid op dit zwaartste uur ^rol ontroering weest, omdat daar voor het eerst het bare vergadering biieengeroeDen LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraalexa men Ned recht de heer E. Pfeiffer. Den Haag; voor het candidaatsexa- men Ned. recht Th. P. L. Kouwen- hoven, Rijswijk, F. A. M. Huigen, Den Haag, J. H. Rietberg, Maassluis, S. Stoffer, Zwolle, P. C. de Jong, Amsterdam, A. J. O. Wassenaar te Wassenaar, A. A. ter Laag, Bergen, F. Landheer, Den Haag, A. Korthals Altes, Amsterdam, F, F. Voortse, Den Haag, R. H. van Limburg Stirum, Aerdenhout, Th. W. G. Opstal, Noot dorp, A. F. Mohr, Eindhoven, P. Ha verkamp Rotterdam, P J. Duijx Den Haag, G. W. A. Ie Poole, Heer len, W. A. van Deth, Bloemendaal, J. C. E. Hupkes, Dieren, P A. Steen- hauer, Leiden; idem de dames J. Hoogcarspel Rotterdam S. Spier. Broek in Waterland, A. C. Kleinjan, Zwolle, M. W. A. Th. Huijsmans, Den Haag, F. J. C. in 't Veld, Den Haag R. M. Schoonenberg, Leiden, M. Th. Veenstra, Den Haag, J. A. j Buitelaar, Waddinxveen M J van Egmond, Amsterdam, A. S. Ch. Bom, I Den Haag, Ph. E. M. Leussink, Drie bergen. DIAMANTEN DOCTORAAT. Op 10 November a.s. zal het zestig jaar geleden zijn dat aan de Univer siteit te Leiden, promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap de heer J. J. Hagen geboren te Leiden en thans wonende alhier. GOUDEN DOCTORAAT. Op 9 November a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat aan de Univer siteit van Leiden promoveerdt tot doctor in de Rechtswetenschap de heer E. Bonn, geboren te 's-Graven- hage en thans wonende aldaar. DELFTSE HOGESCHOOL Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het ing. exa men electro technisch ingenieur de heer M. F. A. Wesseling uit Leiden en de heer J. van Nieuwkoop uit Oegstgeest. DRUKKERIJ G. VAN BRUSSEL BESTAAT 70 JAAR Gisteren bestond de drukkerij van fa. G. van Brussel, Haarlemmerstr. 222. 70 jaar. De zaak werd op 2 Nov. 1880 opgericht door de heer G. van Brussel, die na zijn overlijden in 1914 werd opgevolgd door zijn beide zoons, de heren J. P. en H. P. J. van Brussel. Bij het overlijden van laatstgenoemde in 1935, werd de zaak door de heer J. P- van Brussel alleen voortgezet, totdat in 1947 zijn beide zoons, de heren J. en G. H. M. van Brussel, opgenomen werden in het bedrijf, dat toen onder de naam kwam van fa G. van Brussel en Zonen. Deze zaak is dus steeds door één familie gedreven en ma° zich na 70 jaar noe steeds in een goede naam verheugen. In intieme, huiselijke kring is dit feit gisteren herdacht. Hoewel er geen ruchtbaarheid aan was gege ven. kwamen er toch vele bloem stukken. telegrammen en schrifte lijke felicitaties binnen van zaken- rplatios an vertelde spr. hoe deze ter dood ver oordeelden op de vooravond met el kaar psalm 43 zongen: „Dan ga ik op tot Gods Altaren; tot U, mijn God, de bron van vreugde". Terwijl de vuurlopen reeds op hen gericht wa ren, riepen deze geuzen uit: „Oranje en Nederland zullen overwinnen". Geen helden-cultus. Lang stond spr. stil bij de vele kerkdiensten, die hij had mogen lei den en die zo moeilijk waren, wan neer hij wist. dat er ter dood veroor deelden onder zijn gehoor waren. Ook het celbezóek werd uitvoerig verhaald, evenals de stichting van een eigen bibliotheek waarvoor de guldens bij duizenden tegelijk bin nenstroomden van onbekende, naam loze gevers. Drs. Bos besloot zijn causerie, die naast de diepe ernst ook veel humo ristische elementen bevatte, met te vertellen hoe de voorbije oorlogsja ren geen verloren jaren waren ge weest. maar een waardevolle perio de in het leven. Tenslotte drong spr. er sterk op aan geen helden-cultus te kweken en legende-vorming me* kracht tegen te gaan. Dat zou de zuiverheid van de grote taak. die velen tijdens de oorlog op zich namen, onrecht aan doen. Het moet een van de taken der Vereniging zijn, dit te voorkomen. De heer L. Questroo, voorzitter, zeide na afloop woorden tekort te komen, om spr. te kunnen danken voor deze prachtige avond. De voor zitter deelde nog mede, dat de Ver eniging thans vijf jaar bestaat en dat half Januari 195! een feestavond met toneel en muziek zal worden gegeven, ter herdenking van dit eer ste lustrum. Sociologisch Instituut gisteren geopend Op de tweede verdieping van het Prytaneum, Rapenburg 6, werd gis teravond officiëel het Sociologisch Instituut geopend, nadat het reeds vanaf begin October zijn werkzaam heden verricht. Onder de aanwezigen bevonden zich prof. dr. A. M. J. Chorus, prof. dx\ J. H. Boeke, prof. mr. H. F. W. D. Fischer, prof. dr. R. A. J van Lier, prof. mr. J. V. Rypperda Wierdsma, mr. A. van de Sanda Bak- huyzen, namens het Leidse Univer siteitsfonds, dr. Verstege, adj direc teur van het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag, en ande re belangstellenden, toen de praeses facultatum, de heer A. J. M. v. d. Burg, een welkomstwoord sprak, wijzend op de ontwikkeling, die de Verenigde Faculteiten van Recht, Letteren en Wijsbegeerte doormaken en op de nieuwe richtingen, die zich baan breken. Prof. dr. F. van Heek, die in 1948 benoemd werd tot eerste hoogleraar in de Sociologie te Leiden, herinner de er aan hoe hard er gewerkt is om een hartewens m vervulling te doen gaan: een Sociologisch Instituut. Hier kunnen' studenten worden op geleid en hier kan leiding gegeven worden bij dissertaties enz. kortom het Instituut zal een centrum zijn voor de studenten in de Sociologie. Dit is mogelijk geworden door de welwillende medewerking van het Leidse Universiteits-fonds, dat in het nieuwe Prytaneum ruimte beschik baar heeft willen stellen. Prof. Chorus sprak over het be lang en de noodzaak van psycholo gie bij de studie van de Sociologie. Nadat ook dr Verstege het woord gevoera had, sprak tenslotte de heer Eysackers, als voorzitter van het dis puut „S.R. Steinmetz", dankwoor den tot de sprekers, onder aanbie ding van een boekwerk aan prof. van Heek, bestemd voor de biblio theek va i het Instituut. BURGERLUKE STAND. Geboren.- Elisabeth C. M. d. van J. van Lierop en M. J. Baart, Mar- retje d. van P. Wagenveld en G. Knikker, Anna M. d. van C. van Rhijn en C. Schlagwein. Ondertrouwd: C. G. Baart gesch. 43 jr. en G. A. Sietses gesch. 34 jr., A. Cats jm. 26 jr. en J. M. Radema ker jd. 25 jr., A. Disseveld jm. 23 jr. en M. Verwoerd jd. 18 jr., M J. van der Linde jm. 30 ji\ en J. G. F. Hofstraat jd. 25 jr., J. F. X. M. Walter jm. 29 ir. en M. J. Pleij jd. 28 jr., M. C. Hansen jm. 29 jr. en E. de Bruijn jd. 24 jr., J. Kro nenberg jm. 27 jr. en N. Voorsluys jd. 25 jr., G. J. H. Kielder jm. 22 jr. en M. C. van Westbroek jd. 20 jr.. H. S. Vreedenberg gesch. 30 jr. en J. M. van 'der Beek jd. 35 ji*., J. C Boelee jm. 20 jr. en J. Pardon jd. 23 jr., J. Jongkind jm. 32 jr. en N. Korpershoek jd. 25 jr., W. H. v. Kampen jm 29 jr. en M. C. Kem- Derman jd. 25 jr., J. de Koning jm. 26 jr. en C. J. Bonsel id. 27 jr., J. Rumpf jm. 22 jr. en C. de Jonge jd. 23 jr., G. R. ten Wolde jm. 23 jr. en H. N. Leemans jd. 22 jr. Getrouwd: G. T. Heeringa jm. en J. G. Mertens jd. Overleden: W. Goddiin wedn. 79 jr., E. C. M. van den Elshout huis vrouw van- Rujjs 79 jr., C. W. Rós sing man .67 ir. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS KOUDER. Aanvankelijk in het Oosten van het land zwaar bewolkt met plaatselijk nog enige regen, ove rigens wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Matige Noordelijke wind. Iets kouder. SCHOOL-ZWEMWEDSTRIJDEN IN „DE OVERDEKTE". Gisteren werd in „De Overdekte" aangevangen met zwemwedstrijden tussen ^erlingen van de Leidse scholen. In de totaal-uitslag werd de school Driftstraat nummer één met 347,9 punten. De winnaar van het vorig jaar, school Zuidsingel, werd thans tweede met 359,4. De verder® volgorde is: Maresingel 381,7, Aal markt 384,8, Langebrug A 407, Lan- gebrug B 424,4, StadhouderslaaJI 431,7, Rijnsburgersingel 433,2, Ja- vastx-aat 440,7, Leidsche Schoolver. 441, Hooglandse Kerkgracht 446,3, Lorentzkade 462,2, Lusthoflaan 468,3, Schuttersveld (Montesori) 479, Dui- ■venbodestraat 479,2 en Pasteurstraat 489,9. De wedstrijden worden vandaag voortgezet. „De Overdekte" stelt een beker beschikbaar voor de jongens, terwijl de directrice van de Meisjes- H.B.S. op de Garenmarkt een beker voor de meisjes beschikbaar gesteld heeft. Laatste Berichten DE STRIJD IN TIBET. Chinese ti-oepen zijn Lhasa tot op 250 kilometer genaderd, aldus uit ge zaghebbende bron te Kalimpong ontvangen berichten. De Dalai Lama is met de regent Takta Rimp Otsje en het kabinet met onbekende be stemming uit Lhasa vertrokken, al dus dit bericht. Naar verluidt heeft te Lhasa een politieke ommekeer plaats gevonden. Voorts wordt in gewoonlijk welin gelichte kringen verklaard, dat China de gehele situatie zoü willen herzien en onder de huidige omstandigheden geen prijs zou stellen op het aanblij ven van een Tndische vertegenwoor diger te Lhasa. Een vooraanstaand lid van de Pakistaanse wetgevende vergadering heeft Vrijdag te Sydney verklaard, dat het Pakistaanse leger „op volle dige sterkte zal worden gebracht" en dat alle grenzen zullen worden be mand. De Chinese opmars in Tibet had Pakistan „onder ernstige dx-eiging van agressie" geplaatst, zo zeide hij in een interview. Wilt IJ iets weten De prijsvraag t.a.v. R.K. militaii-e tehuizen heeft Zaterdag 21 Oct. jX in ons blad gestaan! De oplossingen moeten opgestuurd worden naar „KA-MI-TE" te Arn hem, per «briefkaart en bijplakking van 50 ct. aan postzegels (extra) aan de adreszijde. De trekking vindt plaats 30 Nov. a.s. Een cursus voor het vakdiploma Melkhandel kan in Leiden worden gevolgd. Deze gaat uit van de Vak groep Detailhandel in melk, boter, kaas en eieren en wordt gegeven in het gebouw „Prediker," Janvossen- steeg. Nadere inlichtingen worden verstrekt aan het secretariaat Daen- delstraat 29, Den Haag. ARKi BERICHTEN LEIDEN, 3 Nov. Vee. Aanvoer: 12 fokstieren. 3 slachtstieren, 80 kalf- en melkkoeien, 257 varekoeien e.a., 150 vette koeien, 32 vaai'zen, 24 pin ken 97 graskalveren, 4 vette kalve ren. 77 nuchtere slachtkalveren, 22 vette schapen. 60 vette lammeren, 15 zeugen, 402 mestvarkens, 691 big gen, 7 paarden, 15 bokken of geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 625 980 en vaiekoeien e a. 410725. han- slepend; vette koeien 600950 en 2.502.75 per kg vaarzen 525 825 pinken f 325500. graskalveren 180325. nuchtere slachtkalveren 23270, handel kalm; vette scha pen 70115 en weideschapen 60 95, handel stug: mestvarkens 50 80 en biggen 2544. handel flauw; bokken of geiten f 1830 handel matig. Kaas. Aanvoer 63 partijen Goudse en 6 partijen Leidse kaas. Totaal 69 partijen Prijzen: zware Goudse 2.20. Ie soort 2.09—2.13. 2e soort f 2.052.08 en le soort Leidse kéas f 1.932.00 per kg Han del flauw. t Ten gevolge van een noodlottig ongeval overleed, tot onze die- De droefheid mijn in- niggeliefde Man zorg zame Vader. Zoon. Be-i huwdzoon Broer Be- huwdbroer er. Oom FLORIS GERARDUS BOUWMAN Echtgenoot van GEERTRUIDA FLIPPO in de leeftijd van 33 j. Uit aller naam. G. BOUWMAN— FLIPPO FLORIS Leiden, 1 Nov. 1950. Oraniegracht 24 De HH Uitvaartdien sten zullen gehouden worden Zaterdag 4 No vember a.s. in de paro chiekerk van O L. Vr. Hemelvaart en St. Jo zef te 7.45 en 8.15 uur. waarvan de gezongen H. Mis van Reauiem te 8.15 uur waarna de begrafenis vanuit de kerk te 11 uur od de R.K. Begraafplaats ..Zijlpoort" 8399 Rozenkransbidden: Donderdag- en Vrijdag avond te 8 uur Oranje- gracht 24-

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2