r k r Een grote veldslag in Tibet George Bernard Shaw overleden Normaal en Natuurlijk LAXEER-AKKERTJES Het Atlantische leger ft Kabinetscrisis niet waarschijnlijk DONDERDAG 2 NOVEMBER 1950 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Acheson waarschuwt de Chinezen A MERIKA zou een communistische aanval op Tibet als een hoogst on- gelukkige en ernstige zaak beschouwen, zo heeft Dean Acheson gisteren verklaard. Op dit moment beschikken de Verenigde Staten evenwel nog niet over voldoende inlichtingen om te kunnen vaststellen, of inderdaad sprake is van een daad van agressie. Tegelijkertijd echter riep Radio-Peking om, dat het 2e Chinese leger na een grote veldslag, waarbij 4000 Tibetanen zouden zijn gesneuveld of gewond. Sjamdo heb ben veroverd, op 650 km ten Oosten van de hoofdstad Lhasa. Het Chinese „bevrijdings-volksleger" heeft volgens dit radiobericht 20 hoge Tibetaanse ambtenaren, twee Engelsen en twee Indiërs gevangengenomen. INDIA BIEDT LAMA ASYL AAN. Naar te New Delhi verluidt heeft de regering van India er in toege stemd, de geestelijke en wereldlijke leider der Tibetanen, de jeugdige Da lai Lama, asyl te verlenen. Hij zou reeds op het punt staan, Lhasa te verlaten. In een tweede protestnota heeft India er de communistische regering te Peking op gewezen, dat haar ant woord onbevredigend wordt geacht. Waarom ,zo vraagt Nehroe, zendt Pe king troepen in weerwil van vredes- betuigingen, en dat nog wel op een ogenblik, dat een Tibetaanse delega tie gereed stond om naar Peking te vertrekken? Volgens een aantal Tibetaanse kooplieden, die in de Indische grens plaats Kalimpong zijn aangekomen, heeft de stroming in het Tibetaanse kabinet, die zich achter de door de Chinese communisten gesteunde Pantsjen Lama schaart, te Lhasa de overhand gekregen. Er zouden, naar de „Daily Express" volgens A.F.P. meldt, in de hoofdstad door de vijfde colonne uitgelokte onlusten zijn uit gebroken, waarbij zes personen wer den gedood en tal van huizen in brand gestoken. De communisten zouden vlugschriften hebben ver spreid, waarin de Dalai Lama er van beschuldigd wordt, de goudvoorraden van het land naar India te hebben verzonden. De bekende Engelse schrijver George Bernard Shaw is hednmor- gen (in een minuut >oor zes (Ned. tijd. te Ayot Saint Lawernce overle den. Shaw is 94 jaar geworden. De latere schrijver G. B. Shaw was op 15-jarige leeftijd klerk bij een makelaar te Dublin. Op 20-jarige leeftijd ging hij naar Londen, waar hij de eerste 9 jaar in behoeftige om standigheden doorbracht, zodat hij de overtuiging kreeg „mislukt" te zijn. Tussen 1879 en 1883 schreef hij vijf verhalen, die door de uitgavers wer den geweigerd en die tenslotte, pas nadat Shaw zich vele vrienden in voruitstrevende politieke en muma- nitaire kringen verworven had, als stopkopij in px-opaganda-tijdschriften werden afgedrukt Rond de eeuwwisseling was zijn faam echter snel stijgende. Na 1904 begon het Londen toneel zijn stuk ken te spelen. In New York en Duitsland was dit reeds zes jaar eerder het geval. Shaws toneelstukken variëren van schildering van sociale wantoestan den, zoals in „Widowers Houses" en „Mrs Warren's Profession" tot filo sofische en godsdienstige uiteenzet tingen en gedramatiseerde historische kronieken zoals „Caesar and Cleo patra" en Saint Joan". Bij het Engelse publiek raakte Shaw uit de gunst, toen hij na het uitbreken van de eerste wereldoor log op sarcastische wijze de „Engel se imperialisten" hekelde en deze op één lijn met de Duitse jonkers stelde, waarbij hy hen verweet de oorlog te hebben uitgelokt om de gevaarlij ke concurrent onschadelijk te kunnen maken. Toch bleef men in Engeland zijn boeken lezen en men maakte het de auteur niet lastig. In 1926 kreeg Shaw de Nobelprijs voor literatuur; hij schonk het geld. ruim zeven duizend pond, aan de Brits-Zweedse stichting voor de ver spreiding van de kennis der Zweedse literatuur in de Engels-sprekende landen. In 1931 bezocht Shaw de Sowjet- Unie. In 1949 vertelde hij een ver slaggever, dat naar zijn menine Sta lin de bekwaamste staatsman van Europa was en dat Engeland een Sowjet-Russisch stelsel zou moeten aanvaarden. Shaw schreef 50 toneelstukken, die in bijna elke taal werden vertaald en over de gehele wereld werden op gevoerd. TIBETAANSE OVERLOPERS. De bevelhebber van het Tibetaan- ise 9de regiment heeft zijn troepen Sikiang binnengevoerd, de meest Westelijke provincie van China, om zich bij het naar Tibet oprukkende Chinese leger te voegen, aldüs een door de luisterdienst te Singapore opgevangen bericht van een Chinese communistische zender. De bevel hebber en zijn troepen werden „har telijk ontvangen", aldus het bericht. Vrij baan voor geleide economie Koning George VI van Engeland heeft Dinsdagmorgen de nieuwe zit ting va» het Engelse parlement met voorlezing van de troonrede geopend Hierin werd aangekondigd, dat de regering permanente bevoegdheden voor de regeling van productie, dis tributie en consumptie en voor de beheersing van de prijzen wil heb ben om de volledige tewerkstelling te verdedigen en te verzekeren, dat de hulpbronnen van de gemeen schap zo goed mogelijk gebruikt woraen en om inflatie te voorko- Men verwacht een heftige strijd met de conservatieven over de wens van de regering om de be voegdheden, die tijdens de noodtoe stand in de tweede wereldoorlog ge- géven zijn, permanent te maken. De nationalisatie van een gedeel te van de suikerindustrie werd ook aangekondigd. Hoewel het herwapeningspro- gramroa de natie zware eisen zal stellen, zal de regering de woning bouw als zeer belangrijk beschou wen en zal zij de voornaamste pun ten van haar sociale politiek hand haven. werken Uw ingewanden met tegen verstopping Geen overeenstemming De 12 ministers van defensie van de landen der Atlantische Unie heb ben te Washington geen volledige overeenstemming kunnen bereiken over de vorming van een Atlantisch leger. Het voornaamste struikelblok is het Franse standpunt gebleken in zake het opnemen van Duitse strijd krachten. De Fransen wensen, dat Duitse militaire formaties de sterkte en de omvang van normale regimen ten niet overschrijden. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Acheson. zei op zijn wekelijkse persconferentie, dat dit Franse vobr- behoud niet alleen militaire maar ook politieke gevolgen had die voor de Europese landen even belangrijk wa ren als voor de Verenigde Staten. Het is de bedoeling aldus Ache son Duitsland als volwaardig lid van de Atlantische Unie toe te laten. Onder bedekte termen gaf hij te ver staan, dat er bij Frankrijk op aan werd gedrongen concessies te doen tegenover Duitsland. SPANJE-RESOLUTIE AANVAARD De speciale politieke commissie der V.N. heeft Dinsdagavond beslo ten de regeringen der bij de V.N. aangesloten staten toe te staan vol ledige diplomatieke betrekkingen met Spanje te hervatten. Zii besloot tevens het verbod op de deelnem'ing van Spanje aan liet werk van de gespecialiseerde bu reaux van de V.N. op te heffen. HET PLAN-PLEVEN. Het Franse ministerie van buiten landse zaken maakte gisteravond een aantal bijzonderheden bekend van het plan-Pleven in zake de vorming van een internationale strijdmacht ter verdediging van West-Europa. Het uiteindelijk doel van het plan is alle nationale legers in Europa op te hef fen. Er zou dan natuurlijk een tijd van overgang moeten zijn, waarin er rationale legers zouden zijn naast de internationale strijdmacht in vor ming. Alle deelnemende landen zul len. volgens het plan, op voet van gelijkheid worden behandeld. Dit geldt ook voor'Duitsland. Frankrijk blijft echter gekant te gen de vorming van Duitse strijd groepen groter dan regimenten. Het stelt daarom voor, dat de andere lan den ook regimenten afstaan voor de vorming van divisies, die op deze wijze een volkomen internationaal karakter zullen krijgen, zo zal voor eens en voor altijd een einde worden gemaakt aan de onafhankelijke na tionale strijdkrachten, zoals die tot nu toe hebben bestaan. Alleen landen, die overzeese gebieden te verdedigen hebben, zouden de beschikking mo gen hebben over een blijvend natio naal leger. Neergestort in de mist Britse Viking niet 28 doden Dinsdagavond is het Engelse Vi- king-lijnviiegtuig uit Parijs in dich te mist bij het viieveld van Londen met 30 inzittenden aan boord neer gestort en uitgebrand. Slechts twee inzittenden een van hen is de stewardess overleefden de ramp. Het twee-motorige toestel kwam met een hevige slag op een stapel buizen tercht, die op korte afstand van het einde der landingsbaan lag en vloog onmiddellijk in brand. Zijn bestemming was Nordholt, maar de weeromstandigheden dwongen' het naar Londen Dirport te koersen Brandweerlieden en reddingsploe gen zochten met schijnwerpers in het duister en de eerste, ongekend hevige, Londense najaarsmist naar de verongelukte machine. Zij vonden ten slotte niet veel meer dan een fel brandend wrak, een intact gebleven staartstuk en wijd en zijd versprei de brokstukken. De hitte was zo in tens, dat zij werkeloos moesten toe zien. De machine werd binnengelooqdst met behulp van radar. Zij was om 20.30 uit Parijs vertrokken en had aanvankelijk om 21.24 te Nordholt moeten landen. BRAND OP DE „ORONSAY". Tengevolge van de enorme water massa's .welke in de brandende romp van het 28.200 ton metende passa giersschip „Oronsay" werden ge pompt, maakte dit nog in aanbouw zynde schip zwaar slagzij. Slechts een 150 tons kraan kon voorkomen, dat de „Oronsay" omsloeg. Men red de de situatie door gaten in de zij wand te branden, waardoor het blus water kon weglopen. De eerste reis van de „Oronsay" welke gesteld was op midden 1951 zal nu pas veel later kunnen plaats vinden. Weer een gezant naar Spanje In verband met het besluit van de politiekAcommissie van de Verenig de Naties om de in 1946 aanvaarde aanbeveling de ambassadeurs uit Madrid terug te roepen, te annule ren en de te verwachten definitieve bevestiging daarvan door de Assem- blée, verneemt het N. v. d. D. in re geringskringen dat hierna de spoe dige benoeming van een nieuwe Ne derlandse gezant in Spanje kan wor den tegemoetgezien. Thans worden de Nederlandse belangen in Madrid door een zaakgelastigde behartigd. CAREL TH. SCHARTEN OVERLEDEN. Gisteravond overleed op 72-jarige leeftijd te Florence de Nederlandse schrijver Carel Th. Scharten, bekend om de talrijke romans, die hij in sa menwerking met zijn echtgenote, Margo An tink, schreef. Tot zijn be kendste werken behoren „Een huis vol mensen". „De vreemde heersers". „Het geluk hangt als een druiven tros", „Het wonder der liefde'„Het leven van Francisco Campana". Moskou laat Nederlanders vrij De ambassadeur van de Sovjet- Unie heeft ten departemente van bui tenlandse zaken te 's Gravenhage medegedeeld, dat dezer dagen onge veer honderd Nederlanders, die sinds de oorlog daar nog in kampen ver toefden uit de Sowjet-Unie op trans port naar Nederland zijn gesteld. Re gelingen zijn in voorbereiding om deze groep Nederlanders aan de grens van de Oost-Duitse zone in ontvangst te nemen. Enigerlei nadere bijzonder heden ontbreken. Nog zuiniger met electriciteit Mede als gevolg van de industria lisatie, welke de behoefte een elec- trische energie aanzienlijk doet stij gen, moet verwacht worden, dat de moeilijkheden met de electriciteits- voorziening in dg wintermaanden nog groter zullen zijn dan verleden jaar. Het is nodig gebleken van 13 No vember 1950 tot en met 27 Januari 1951 op Maandag tot en met Vrijdag van 7.30 tot 9 uur en van 16.30 tot 18 uur en op Zaterdag Van 7.30 tot 9 uur, het electricteitsverbruik aan zienlijk te beperken. Gestreefd zal worden naar een zo gelijkmatig mo gelijke verdeling van de last over alle categoriën verbruikers Binnenkort zullen over de te ne men maatregelen nadere mededelin gen volgen. Verleden week is in de Tweede Kamer de behandeling van het wets ontwerp tot verlaging van de inkomsten- en loonbelastingen geschorst, ten einde nader beraad mogelijk te maken over het amendement-Lucas, dat een verlaging van lasten betekende voor de middengroepen. Dit amendement wees minister Lieftinck namens het kabinet af, omdat com penserende maatregelen hierbij niet werden aangewezen. Het amende ment zou het Rijk namelijk 45 millioen gulden kosten. Naar het A. N. P. verneemt, is in de gistermiddag gehouden bijeen komst van de belastingcommissie uit de Tweede Kamer met de minister van Financiën een modus bereikt op basis van een verminderd verlies aan belasting-opbrengst, waar tegenover een compensatie tot eenzelfde bedrag zou staan. Een kabinetscrisis zal dus wellicht kunnen worden vermeden. Nieuw onderzoek dienstplichtigen In ons land worden per jaar 80.000 jonge mannen aan een keuring voor de militaire dienst onderworpen en dagelijks zijn twaalf indelingsraden in de weer om dit vooronderzoek vlot te doen verlopen. Er worden thans nieuwe methoden bij deze keuring gevolgd; de Leger- voorlichtingsdienst heeft ons daar mee doen kennis maken. De dag begint met doorlichten van de candidaten; daarna gaan de jon gens naar het testlokaal; zij verdwij nen om beurten naar de medici om lichamelijk te worden nagezien. Een voordeel van het nieuwe systeem is onder meer de kostenbesparing, om dat de keuring tot één dag in plaats van tot twee kan worden beperkt. De latere bestudering van de man volgt immers bij de troep. Hier heeft de selectie onder meer ten doel het oanwijzen van de candidaten voor de opleiding tot reserve-officier; 2. de samenstelling van de voordracht voor opleiding en 3 het toekennen van op- leidings- of functiebestemming voor de manschappen Bovendien wordt gedurende de opleiding een nieuw medisch onderzoek gehouden. De se lectie bij de troep is het noodzake lijke complement op de classificatie en kwalificatie van de lichtingsgroep bij de indelingsraad. Indien na op komst in de miltaire dienst blijkt dat de plaatsing bij een bepaalde oplei dingseenheid niet juist is geweest, kan de indeling worden gecorri geerd en kan de betreffende recruut naar een ander onderdeel worden overgeplaatst. KORTE DIENSTTIJD LICHTING 1949 H. De dienstplichtigen, die krachtens K.B. van 28 Augustus opnieuw in werkelijke dienst werden geroepen, zullen, zo is de bedoeling van de Re gering, niet langer in dienst worden gehouden dan tot 1 April 1951. Een desbetreffend wetsontwerp is giste ren bij de Tweede Kamer ingediend. REPATRIëRING H-BRIGADE. De militairen van de H-brigade, die bijzondere studiebelangen of andere dringende redenen kunnen laten gel den, zullen bij de repatriëring voor keur genieten. Zij die misbaar zijn of worden verklaard, zullen onverwijld worden afgevoerd, waartoe zo nodig een aantal K.L.M.-vliegtuigen zal worden ingeschakeld. Dit is van officiële zijde in Den Haag meegedeeld. Zoals bekend is, ondervindt de repatriëring van de H-brigade vertraging, in afwachting van de terugkeer naar hun land van de tot de KNIL behoord hebbende Ambonnezen. Geen vermindering inkomens-aftrek Voor uitkerlngen-Drees De Regering kan geen verminde ring van inkomensaftrek voor de uitkeringen krachtens de noodwet ouderdomsvoorziening aanvaarden De halve inkomensaftrek blijft dus gehandhaafd in het wetsontwerp De ministers van sociale zaken en finan ciën erkennen het bezwaar, verbon den aan de inkomensaftrek, maar ze zien geen mogelijkheid hieraan te ontkomen In de memorie 'van antwourd noodwet ouderdomsvoorziening wordt verder medegedeeld, dat em ontwerp voor de definitieve rege ling van de ouderaomsverzekering dit kalenderjaar niet meer kan wor den tegemoet gezien. Andere werktijd bij het Rijk De werkuren van hen, die in rijks dienst staan, zullen ingrijpend wor den gewilzigd. Omdat in de periode van 13 November tot 27 Januari het electriciteitsverbruik drastisch moet worden beperkt, is nu een geheel an dere indeling van de werkdagen vast gesteld. De kantooruren zullen met ingang van 13 November zijn: van Maandag tot Vrijdag van 9 uur tot half 5, met een middagpauze van 1 uur tot half twee en op Zaterdag van 9 tot 1 uur. Om nu de hierdoor ontstane vermindering an de werktijd op te vangen, zal eén keer in de week ook 's avonds moeten worden gewerkt, en wel 2H uur wat dan niet als overwerk zal mogen worden be schouwd. Aan de gemeentebesturen is ver zocht, naar deze maatstaven te han delen. Als door deze regeling in strijd met de Arbeidswet zou moeten wor den gehandeld, zal door de arbeids inspectie dispensatie worden ver leend. PRINS BERHARD GAAT NAAR ZWEDEN. Prins Bernhard is voornemens zich naar Stockholm te begeven ten einde aanwezig te zijn bij de bijzet ting van het stoffelijk overschot van koning Gustaaf. BINNENLAND. De 70-jarige mr. A. L. N Otten de oudste kantonrechter te Utrecht die gisteren voor de laatste maal in functie was is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Wegens een grotere verbouwing dan was 'toegestaan van het hotel De Hooge Vuursche te Baarn, heeft het Gerechtshof te Amsterdam gister ochtend de heer J. G. B. veroordeeld tot een boete van tienduizend gul den. De eis was een gevangenisstraf van drie maanden. Storing in het treinverkeer tus sen Amsterdam en Haarlem is giste ren ontstaan door het defedt raken van een schakelaar van de bovenlei ding. De stagnatie duurde van onge veer vijf uur tot kwart over zes, juist op het spitsuur. Te Utrecht is opgericht de stich ting Het Vaderland Getrouwe, welke ten doel heeft, morele en materiële steun te verlenen aan gerepatrieer de militairen: overbrugging van de moeilijke tijd na hun terugkeer, het in de gelegenheid stellen om aan het zakenleven deel te nemen, het op lossen van woningproblemen en het geven van steun aan zieke en ge wonde militairen. Aether klanken VRIJDAG. HILVERSUR. I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws 7.15 Gewiide muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Cello en piano. 11.45 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sa lonorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Ka merkoor en solisten. 13.35 Gram. 14.40 Voordracht. 15.00 Gram. 15.40 Voordracht. 16.00 Strijkkwartet. 16.30 Amusementsmuziek. 17.00 „Dat wil ik horen.'* 17.30 Gram. 17.45 Friese uitzending. 18.00 Gram .18.15 „Wel de moeite waard," causerie. 18.30 Gram. 18.45 Gemengd koor. 19.00 Nieuws, en weerber. 19.15 Rege ringsuitzending. 19.35 „Een goed woord voor een, goede zaak." 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Volkszang 20.45 Radio Philharmo- nisch Orkest en solist. 21.34 Gram. 22.00 „De levende kerk," causerie. 22.15 Kamerkoor 22.30 Kunstru briek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.0U Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 10.00 „Kinderen en mensen,'* causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Pianovoordracht. 11.15 Radio-feuilleton. 11.35 Gram. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sportpraatie. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO-allerlei. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Bas-bariton en piano. 15.00 Voor dracht. 15.20 Orgelspel. 15.35 Her sengymnastiek 16.00 Orgelspel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Filmpro gramma 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht." 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prij zenpraatje. 19.30 „Wat met de kerk?" causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Blaaskwintet. 20.35 „De godsdienst en het moderne leven," causerie. 21.00 Verzoekpro gramma. 21.30 Jongeren-forum. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Trio. 22.40 „Vandaag," causerie. Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 „Huwelijk van A tot Zcauserie. 23.30—24.00 Gram. KONING GUSTAAF VI ADOLF VAN ZWEDEN EN DE KROON PRINS. De 68-jarige Zweedse ko ning Güstaaf VI Adolf met zijn 3 y3- jarige kleinzoon Karei Gustaaf, de nieuwe kroonprins.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6