In grandiose lichtstoet wordt Maria-schilderij rondgedragen Op de vooravond der Dogma-verklaring De Dogma-verklaring na helpt de Noord-Koreanen DONDERDAG 2 NOVEMBER 1950 DE LEIDSE COURANI TWEEDE BLAD PAGINA ROME, 1 November. |N een overweldigende processie, die in de gehele kerkgeschiedenis zijn weerga niet vindt, is Dinsdag, aan de vooravond van de dogma-verklaring, de beeltenis van „Maria Salus Populi Romani Maria heil van het Romein se Volk" in triomftocht van de basi liek Santa Maria in Ara Coeli op het Kapitool door de feestelijk verlichte straten van de Eeuwige Stad naar de Sint Pieter gedragen. Nooit in de ge schiedenis van Rome. noch in de da gen van de dogmaverklaring van 1854, noch in die van honger en pest, heeft de Eeuwige Stad zulk een ont zaglijke Mariahulde medegemaakt. Gehele wereld in processie vertegenwoordigd. Onder het gebeier der klokken van de Ara Coeli daalde de indrukwek kende stoet, die door een escadron van de-bereden politie werd geopend, af van de trappen van het Kapitool. Een grote groep van kloosterzusters en van vrouwen en meisjes met witte sluiers gingen aan de eigenlijke stoet vooraf Daarachter enkele hon derden padvinders en massa's van groepen van leden van de Italiaanse Katholieke Actie, die zich vooral op de Via della Coneiliazione weids uit spreidend machtige groepen vorm den. Daarna volgden drie bijzondere groepen, ieder herkenbaar aan de na tionale vlag, een groep Kroaten, dan Hongaren en eindeliik Slovenen. 'Al len vluchtelingen, bannelingen, die langs de gehele route door hartelijk handgeklap werden begroet. Hierna volgde een groep, gevoripd door een driehonderd Broeders van de Christelijke scholen, waarna ver schillende groepen van religieuzen, gevolgd door de studenten van de nationale colleges en seminaries, te beginnen met het internationale col lege van de Propaganda Fide en ge sloten door de studenten van het klein- en groot-seminarie van Rome. Het College van de pastoors van üe stad ging onmiddellijk aan de schilderij van de H. Maagd. Heil van het Romeinse Volk, vooraf. Deze Maria-voorstelling, hoog bo ven de hoofden van de menigte uit gedragen, werd geëscorteerd door Malthezer Ridders, door Ridders van het H. Graf. door politie-af delingen in groot tenue en gevolgd door H.H. Eminenties de kardinalen Micara en Spellman. in vuurrood kardinaalsge waad, bekleed met de meer dan vijf meter lange capa die sleepdragers achter hen ophielden. Achter deze Prinsen van de Kerk nog vijf andere leden van het kardinalen-college, on middellijk gevolgd door 285 aartsbis schoppen en bisschoppen. Ten laatste het vaandel van de gemeente Rome, omgeven door pages in middeleeuwse klederdracht gevolgd door de burge meester en een groot aantal raads leden. De twee kilometer lange processie trok door een haag van millioenen pelgrims uit alle landen en Italianen, die langs de gehele weg van de pro cessie schouder aan schouder zich hadden opgesteld. Een rij van carabinieri, arm in arm, vormde de afscheiding. Sprookjesachtige verlichting. Terwijl de avondschemering begon te vallen over Rome trok de pro cessie over de Piazza Venezia door de grote verkeersader van Rome, de Corso Vittoriö Emanuele, waar van de versierde loggia's der statige Ro meinse paleizen kostbare tapijten waren uitgehangen. De straten wer den sprookjesachtig verlicht door het flikkerende licht van duizenden me degedragen kaarsen, welke golvende zee van witte lichtpunten zich aan sloot aan de gekleurde lichten van 'ampions in de vensters van de hui zen, van gekleurde sterren en vele letters M in bogen over de straten hangend en van duizenden electri- sche lichtjes langs de kolommen en de gevellijnen van de voorgevels van de basilieken en kerken, die langs dg processiebaan staan Ook thans werd dezelfde route ge volgd als op de vooravond van de dogma-verklaring van Maria Onbe- vlekt Ontvangen op 8 December 1854. j Iets voor zeven uur bereikte de pro- j cessie het nog in duMer gehulde Sint Pietersplein. Maar dan flitsten ook op het Sint Pietersplein en tussen de colonna- den de lichten aan en verrees de machtige koepel van Michelangelo in de lichtgloed van talrijke schijnwer pers, zodat het plein werd tot een zee van licht en van geluid, waar on telbare gelovigen baden en zongen. Door de luidsprekers klonk telkens de stem van pater Lombardi S J.. die voorbad. Toen dan eindelijk na een tocht van vele uren de eeuwenoude beel tenis van Maria, Heil van het Ro meinse Volk, of de Lieve Vrouwe der Overwinning, zoals zij ook genoemd wordt, het Sint Pietersplein had be reikt, klonk de stem van de H. Va der door de luidsprekers, die in Zijn huiskapel het gebed bad, dat Hijzelf voor de plechtigheid der dogma-ver- klaring heeft opgesteld. Nauwelijks klonk de stem van de H. Vader door de luidsprekers over het plein, of velen knielden op de stenen om ingetogen de Paus bij het bidden te volgen. Na dit gebed barstte de menigte in een gejuich en gejubel los, dat niet scheen te kun nen ophouden, totdat de H. Vader voor het venster van zijn particuliere vertrekken verscheen om aan de on telbare gélovigen op het plein zijn Apostolische Zegen te geven. De H. Vader verwijderde zich we derom van het venster, maar de toe juichingen minderden daarop niet, maar zweiden integendeel tot een or kaan aan. Nogmaals heeft de Paus zich daarna naar het venster begeven om de menigte een tweede maal te begroeten. Van het balcon aan de voorgevel van de Sint Pieter hing reeds de ba nier van de Ten-hemel-opneming van Maria. Het middenvlak, dat de H. Maagd in de glorie voorstelt, was nog met een witte doek bedekt. Na het uitspreken van het dogma zal deze doek worden weggetrokken. Maar 'de processiegangers, die op het plein neerknielden, hebben onder het ge bed, dat door de Paus werd uitge sproken, de H. Maagd reeds in Haar glorie vereerd, terwijl zij vol van verwachting waren voor de grgte plechtigheid van de volgende dag? Het schilderij van de H. Maagd, Heil van het Romeinse Volk, is ze ker een der alleroudste afbeeldingen van O L. Vrouw. Volgens een le gende, waarvan de juistheid echter geenszins vaststaat, zou deze beel tenis nog door de Evangelist Lucas zijn geschilderd. Wel staat vast, dat deze beeltenis reeds in de eerste Christentijden werd vereerd. De beeltenis bevindt zich in de Cappella Borghese van de Santa Maria Mag- giore, de kerk, die onder Paus Libe- rius (352366) werd gebouwd. In het jaar 590 hield Paus Grego- rius de Grote reeds een processie met deze beeltenis en dit werd in vele latere eeuwen herhaald. In de middeleeuwen had dit beeld ccn wereldvermaardheid. De laatste malen, dat de Madonna Calus Populi Romani door le straten van Rome werd gevoerd, was in 1931 bij het 15de eeuwfeest van het Concilie van Ephese en na de prediking van de „Kruistocht der Godheid" in Decem ber 1949. Het is voor deze beeltenis ook, dat Paus Pius XII op 3 April 1899 Zijn eerste plechtige H. Mis op droeg. VERVOLG PAGINA 1 gehele lerende gezag van de H. Kerk, naar de troon van de Paus begeeft en Hem verzoekt „uit naam van alle kardinalen, bisschoppen en gelovi gen" het feit van Maria Tenhemel opneming tot dogma te verklaren. De krachtige stem van deze be jaarde kardinaal, nog versterkt door talrijke luidsprekers, klinkt luide over het Sint Pietersplein, waar de honderdduizenden in gespannen stil te het in het Latijn gesteld officiële verzoek aanhoren. Dan klinkt de ijle en doordringen de stem van de H. Vader, die allen met een luid gezongen „Orate" aan spoort om nogmaals te bidden tot de H. Geest. Stil was het op het grote plein, zeer stil, toen de H. Vader ook zelf, met het gelaat naar het volk gekeerd, neerknielde om de bijstand van de H. Geest af te smeken. Na enkele minuten zette de H. Va der het Veni Creator Spiritus in, dat door de Sixtijnse kapel en door de honderdduizenden werd overgeno men. Het „Kom, Schepper, Heilige Geest" werd tot een diepe en innige smeking, omdat allen het grootse, bet indrukwekkende van dit ogen blik beseften, vyanneer de zang ver storven is, is het uur gekomen. In «stille, heerlijke ontroering luis teren allen naar de Plaatsbekleder van Christus op aarde, die als zicht baar Hoofd der Kerk, bekleed met de macht van de H Petrus, beginnende met de woorden „Quoniam universa ecclesia" plechtig verklaart: „Op gezag van Onze Heer Jezus Christus, van de Heilige Apostelen Tetrus en Paulus en op Ons eigen gezag", dat de Onbevlekte Moeder van God met lichaam en ziel in de Hemel is opgenomen. Nauwelijks is de H. Vader uitge sproken, of de menigte op het Sint Pietersplein tot ver in de Via della Coneiliazione hieven een gejuich aan, zoals nog nimmer in Rome is ge hoord. Zij, die zojuist nog ingetogen luisterden, klappen in hun handen en schreeuwen het uit: „Ewiva, ev- viva". Minutenlang duurt deze kin-i derlijke ovatie, die niet alleen is be doeld als een hulde voor de H. Va der, maar tevens en in de eerste plaats als een hulde, als een bewijs van de kinderlijke vreugde, voor Maria's heerlijkheid. Rome één jubel Na een door allen gezongen Te Deum zette de H. Vader in een in het Italiaans gehouden ,en telkens weer door toejuichingen onderbro ken toespraak, die nog ruim tien mi nuten duurde, de betekenis van deze dogmaverklaring uiteen. Na het Con- -AKDiis'ALEN BRENGEN HULDE de leden van net H. College van AAN DE PAUS. Toen de H. Va- Kardinalen naar voren. Eén voor één der op de „cathedra", de eenvoudige knielden zij neer en kusten zijn voet. oisschops-stoel, was gezeten kwamen 1 6000 Woo-hden. Het Vaticaan heeft medege deeld, dat de volledige en offi ciële tekst van de pauselijke bulle eerst over enkele dagen zal worden gepubliceerd. De bul bevat 6.000 woorden ei# is ge schreven op 26 pagina's van 50 bij 30 cm. van wit schapenleder. Het document is gestoken in hemelsblauw omslag, waarop de woorden „Assumpta est Maria" (Maria is opgenomen ten he mel,) en het wapen van Pius XII. De beginwoorden der bulla zijn: Bisschop Pius, dienaar der dienaren Gods. Het feitelijke geloofspunt om schrijft de bul letterlijk als volgt: „De onbevlekte, altijd maagd gebleven Moeder Gods Maria is, nadat zij haar aardse leven heeft voleind, met lichaam en ziel in de hemelse heerlijk heid opgenomen." Pas na de ceremonie is de bul- la door de Paus getekend, daar na door alle aanwezige kardina- en, twee fcjrotonotarii apostolici, de zegelbewaarder Alfredo Ma- rini, de regent van de apostoli sche kanselarij en ten slotte een functionaris van die kanselarij. De bul is geheel geschreven in onuitwisbare Chinese inkt, in kleine Latijnse lettertekens met miniaturen van een bekende ar tist, de orthodoxe Russische prins Zupaloff. fiteor verleende de H. Vader zijn apostolische zegen, waaraan on der de gewone voorwaarden voor alle aanwezigen en allen die door de radio luisterden, een volle aflaat was erbonden. Het „Amen" is nog nauwelijks uit de mond van de H- Vader verklon ken, of de toejuichingen klinken weer op. De gelovigen kunnen hun vreugde niet bedwingen. Zij moeten z-ch uiten in gejuich en handgeklap Dan, om de feestvreugde nog te ver hogen, beginnen de klokken van de Sjnt Pieter de blijde mare aan de wereld te verkondigen. De klokken van de kerken van Rome nemen het over en dan is Rome één feestge druis. Pausmis in de St. Pieter Als de H. Vader tenslotte de basi liek binnentreedt voor de plechtige Pausmis, worden honderden duiven losgelaten bóven de Colonnaden op het Sint Pietersplein, die rondwieken over de grote menigte Met de gebruikelijke luister begint hierna in de Sint Pieter'de plechtige Pausmis. De stoet van bisschoppen beslaat de gehele lengte van de basi liek. Als allen hun plaatsen hebben ingenomen is het priesterkoor geheel niet witgemijterde prelaten gevuld. Tijdens de Pausmis zong de Six tijnse kapel in eerste uitvoering de „Missa Assumpta est Maria" van Pa- lestrina. De wisselende gebeden wa ren ontleend aan het geheel nieuwe Misformulier, voor deze dogmaver klaring samengesteld. Zoals gebruikelijk werden het Epistel, ontleeiid aan het Boek Ju: dith, en het Evangelie, ontleend aan Lucas I over Maria's bezoek aan Elisabeth, met de vier eerste verzen van het Magnificat zowel in het Grieks als in het Latijn gezongen. Het Credo, door de Paus ingezet, werd door alle bisschoppen hardop gezamenlijk met de Paus gebeden. Nauwelijks is de Pausmis beëin digd of de Pauselijke stoet werd we der gevormd. Ditmaal draagt de Paus de tiaar, de drievoudige kroon, die hem een koninklijk aanzien geeft. Onvermoeid juicht de menigte de Paus toe van de Confessie tot aan de uitgang van de basiliek. Receptie bij Nederlandse gezant Gistermiddag heeft de Neder land - I se gezant bij de H. Stoel, jhr. M. van Weeden, enige uren na de plechtig- I heid van de Dogma-verklaring, ge- I recipieerd, waarbij verschillende kerkelijke en wereldlijke autoritei ten aanwezig waren, o.a. mgr. Paolo Giobbe, pauselijk internuntius aan het Nederlandse Hof, mgr. W. Mut- saerts van Den Bosch en mgr. J. M. J. A. Hansen, coadjutor van de bis schop van Roermond, beiden als ver tegenwoordigers van het Ned. Epis copaat, mgr. dr. Jan Olav Smit, ka nunnik van de St. Pieter, mgr. W. Cobben, apostolisch vicaris van Fin land, mgr. A. Sugija Pranata, apos tolisch vicaris van Semarang, mgr. Eras, m'gr. drs. J. Damen, vice-rec tor van het Ned. College in Rome, en déken Ingendaal van Maastricht. Z.Exc. mr Teulings, Nederlands minister van Justitie, hield een kor te toespraak, waarin hij jhr van Weeden dank bracht voor de wel willende medewerking aan de 20.000 Nederlandse pelgrims/ die in het H. Jaar Rome bezocht hebben. Ook sprak de minister waarderende woorden tot mgr. Damen en tot dr P. Rutten procurator van de Kruis heren in Rome, voor hun arbeid ten behoeve van de H. Jaar-viering. Na mens de Ned. Regering dqjlde mi nister Teulings mee, dat beiden be noemd waren tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Aanslag op Truman Eén der aanvallers gedood President Truman's lijfwacht schoot gisteren twee Portoricaanse nationalisten neer, die zich al schie tend met Duitse „Luger"-pistolen, toegang probeerden te verschaffen tot de tijdelijke residentie Blair House", toen de president op het punt stond zich naar een officiële plechtigheid te begeven. „Ik veron derstel, dat het een poging was om de president te vermoorden", ver klaarde een Washingtonse politie autoriteit De lijfwachten schoten één aanvaller dood en verwondden de ander ernstig. De twee donkere, kleine, haveloos geklede bezoekers, die zich bij de in gang van Blair House meldden wek ten wantrouwen door hun buiten lands accent. Een van hen opende het vuur op de bewakers van de tre den van de hoofdingang af, terwijl de ander hem dekking verleende van de tweede opgang af. In het vuurgevecht werd de aan valler die zijn kameraad in de rug dekte, op de stoeptreden doodge schoten. Hij viel over een laag ijze ren hek op het grasveld voor het uit gele stenen opgetrokken gebouw. De andere viel op de onderste trede van het bordes neer, zwaar gewond in de borst. Drie leden van de lijfwacht werden gewond, een van hen ern stig. Toen ambulances en politiewagens met loeiende sirenes op het toneel verschenen, stond de president rus tig voor een raam toe te kijken. Tru man woont met zijn gezin in Blair House omdat er herstellingswerk zaamheden worden uitgevoerd aan zijn officiële residentie, het Witte Huis, dat aan de overzijde van de straat ligt. Voor zover bekend, is dit de eer ste moordaanslag op de president. Te New York is komen vast te staan, dat een der aanvallers, de 36-jarige Oscar Collazo, lid was van de revo- lutionnaire nationalistische partij van Portorico. Zijn vrouw heeft ver klaard, dat Collazo Dinsdag van huis vertrok met de woorden: „Het volk van Portorico kan niet langer de sla..f van de V.S. zijn". Nader wordt gemeld, dat een na tionalist uit Portorico bekend heeft, dat er een complot bestond om Tru man uit de weg te ruimen Porto Rico is een bezitting van de Verenigde Staten. De gouverneur zowel als de plaatselijke ambtenaren worden echter door Porto Rico zelf aangewezen. Momenteel heerst gr een oproerige stemming. Verklaard wordt, dat de nationalistische partij naar onafhankelijkheid streeft. AANSLAG OP PRESIDEN TRUMAN Tweemannen werden Woensdag neergeschoten, toen zij poogden Blair House, de ambtwoning van president Truman binnen te dringen. De ge dode aanvaller, die aan de hand van de op hem gevonden papieren werd geidentificeerd als R. Preston, op de trappen van Blair House. Critieke toestand in het gebied van Oensan TEN WOORDVOERDER van het klaard, dat de toestand in het ge wijze" zou kunnen ontwikkelen. Het zware gevechten verwikkeld. In de troepen tot 15 km. in posities der V.N. hebben sterke concentraties Chinese genpmen, die oprukken naar het No pen zijn waargenomen op de weg, Koraanse grens, genaamd Tsjosan, Volgens waarnemers is het toene mend verzet in Noord-Korea toe te schrijven aan steun van communis tisch China met materiaal, in gerin gere mate met manschappen en mo gelijk ook met straaljagers, teneinde de Noord-Koreanen in staat te stel len een vertragingsactie te voeren, terwijl zij uitrusting naar de Mands- joerijse kant van de Jaloe overbren gen. Rondom Oensan, de Oostelijke hoeksteen van de tachtig km. lange verdedigingslinie van de Noordelij ken, woedt een zware strijd. Gevangen genomen en als zodanig geidentificeerde Chinezen hebben, naar gemeld wordt, verklaard, dat veel tanks, kanonnen en troepen uit Mandsjoerije over de Jaloe zijn ge bracht. Russische adviseurs zouden GEDENKPENNING. Ter gele genheid van de dogma-verklaring van Maria Hemelvaart is een gedenkpen ning vervaardigd, welke aan de ene zijde een afbeelding draagt van Ma ria, die ten Hemel wordt opgenomen; aan de andere zijde de beeltenis van Paus Pius XII. De penning is ver vaardigd door de Italiaanse beeld houwer Andrea Mistruzzi. Amerikaanse achtste leger heeft ver bied van Oensan zich op „critieke Amerikaanse eerste corps is hier in laatste 24 uur waren communistische doorgedrongen. Piloten der V.N. troepen in Chinese uniformen waar- ord-Koreaanse strijdgebied. De troe- die van de plaats aan de Chinees- Zuidwaarts leidt.. samen met de Noord-Koreanen de verdediging van Sinoeidjoe vorberei- den. Amerikaanse speerpunten drongen Woensdag door tot op 25 km. van de tijdelijke Noord-Koreaanse hoofd stad Sinoeidjoe, in het uiterste Noordwesten. De Amerikaanse 24ste divisie veroverde de stad Namsi- dong bij de monding van de Jaloe. Communistische en Amerikaanse straaljagers zijn voor het eerst in de geschiedenis siaags geweest. In ambte lijke kringen te Washington gelooft men, dat de communistische straal vliegtuigen van bases in China zijn ■opgestegen. Aan geen van beide kan ten werden bij dit gevecht vliegtui gen neergeschoten. Volgens een Amerikaanse piloot hadden de com munistische straalvliegtuigen naar achteren gerichte vleugels en geleken zij veel op het Russische type, waar van de snelheid duizend km. per uur zou bedragen. Trygve Lie herkozen Ondanks Russische tegenstand Trygve Lie blijft in functie. Gis teravond werd hij ondanks het felle verzet van Wisjinsky met 46 tegen vijf stemmen en zeven onthou dingen door de Assemblée herkozen. Dit betekent, dat hij opnieuw drie jaar secretaris-generaal van de UNO zal zijn. Vóór de stemming deed Wisjinsky nog een laatste poging om Lie's her kiezing tegen te werken. Zich tot de niet-communistische delegaties rich tend, vroeg hij: „Waarom moet er vandaag al gestemd worden? Om dat U niet bereid bent de vergade ring een kans te geven het eens te worden?" De Assemblée weigerde echter op de woorden van de Russi sche minister in te gaan.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5