Leidens enige „tunnel' aan Ma red ijk gaat verdwijnen kunst in öe sleutelstAö INEKE PAARDEKOPER U KUNT HET GELOVEN Wegens enorm succes PIET TEEKENS Voor centrale verwarming Jan P. Meijer %anja „Sursum Corda" DONDERDAG 2 NOVEMBER 1950 ÜE LEIUSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 5 Hedenmorgen om acht uur werd met eni^e spoor-bielsen de toegang gebarricadeerd tot het Maredijk-tun- neltje, onder de spoorbaan Amstei damLeiden. Dit betekent het de finitieve 1 einde van dit populaire „uitvalspoortje", dat zovele jaren aan talloze Leidenaars nutt:ce diensien heeft bewezen. De voortgang der spoor wegwerken maakt het noodza kelijk dat dit tunneltje thans wordt afgesloten Hiermede verdwijnt weer een van de karakteristieke Leidse plekjes Niet dat het zo'n fraai tunneltje zou zijn. integendeel! Maar het was bui tengewoon handig voor de bewoners van het Maredijk-k war tier. die de richting Oegstgeest uit moesten er. niet behoefden om te rijden over de Stationsweg, waarbij zij bovendien de grote kans zouden belopen, om voor de gesloten overweg te moeten wachten. Omgekeerd profiteerden ook vele Oegstgeestenaren en bewoners rondom de Leidse Hout van deze tunnel, om zonder hindernissen dc 'stad te kunnen bereiken. Sedert hedenmorgen is dit niet (Foto: „De Leidse Courant"). meer mogelijk, pet hele verkeer zai thans over de Stationsweg moeten gaan. Maar het is een schrale troosi voor de talrijke fietsers en wande laars, dat over enige jaren ongeveer op deze plaats een grote tunnel zai verrijzen, die de herinnering aan zeg veel overweg-leed op de duur zal uitwissen! LEIDENAAR IN WASSENAAR VERONGELUKT Dood naast zijn motor gevonden In de nacht van Dinsdag op Woens dag vond op de Van Zuylen van Nijeveltstraat te Wassenaar een on geval plaats, dat aan de 33-jarige Leidenaar F. G. Bouman, wonend aan de Oranjegracht, het leven heeft gekost. Omstreeks drie uur werd de man levenloos naast zijn motorrijwiel aangetroffen. De politie vermoedt, dat hij over de tramrails is geslipt, aangezien er geen sporen van een aanrijding aanwezig waren. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraalexa men Ned. recht de dames N. P. C. Elenbaas Oegstgeest, D. Quist Den Haag, idem de heren P. C. Zandee Leiden, B. F. M. Grapperhaus Heem stede: voor het doctoraalexamen Chemie J. S. C. Wessels Leiden, J. M. Waisvisz Oud Ade; voor 't can- l didaatsexamen Chemie (F) A. van j der Bie Leiden, voor het candidaats- 1 examen Biologie (K) mej. A. E. Clausing Leiden, idem B. Leising Leiden; voor het candidaatsexamen Wiskunde (A) D. A. Lokhorst Rot terdam. BIOSCOPEN De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Vrouwen in ketenen", 18 jaar. Lido: „Straaljager no. 3 ant woordt niet,'' 14 jaar. Luxor: „Zo begint het leven", vol wassenen. Trianon: „The big clock"-, 18 jaar. Rex: „De prairie-bruid" 14 jaar. Verffabriek Herfst en Helder 75 jaar Acht jubilarissen werden onderscheiden Onder grote belangstelling is giste ren het 75-jarig jubileum van de Leid«e Verf- en Vernisfabriek Herfst en Helder gevierd in een feestelijk met h'oemen en Dalmen versierde - ruimt« van het bedrijf op Hoge- v/oerd 10. 's Morgens kwamen het voltallig personeel en de familie Herfst bij een, tijdens welke intieme bijeen komst de heer J. A. Verkade namens het personeel een door de Leidse kunstschilder A. J. van Driesten ge schilderd landschap aan de directie- aanbood. De heer J. A Herfst, eer, der di recteuren, releveerde vervol°ens de historie van dit Leidse bedrijf, waar over wij enige dagen geleden reed" uitvoerig schreven. Hierna hu1 l'Gde de heer P. Herfs mede-directeur. acht jubilarissen, waarvan de heer L. Groeneweg al 43 jaar aan het bedrijf verbonden is Hem werd de gouden medaille van de Vereniging van Vernis en Verf- fabrikanten aangeboden De zeven ardere jubilarissen, die allen meer dan 25 jaar in dit bedrijf werkzaam zijn, ontvingen de zilveren medaille. Hun namen zijn: H J. Boom, P. Ecot, J. A. Verkade, J. Groot, A. Gordijn,, A. Hundersmarck en J. Va- ver. Aan het gehele personeel werd een- originele herinnering aan deze dag ri+"T«iVt. s Middags vond in hét bedrijf eer. druk bezochte receptie plaats. Onder hen, die hun gelukwensen kwamen aanbieden, bevonden zich de wet houder-loco-burgemeester J. C. van Schaik en vertegenwoordigers van de 3 October-vereniging, de Ro-tary- club, de Leidse Vereniging van In dustriëlen, de Leidse, Ambachts school, verschillende Schilders-pa troonsbonden, hoofden van' takken van dienst.-de Kamer van Koophan del, de Vereniging van Verf- en Ver- msfabrikanten en de Stichting K. en O. Voorts vele zakenrelaties, leve ranciers, cliënten, vrienden en be kenden. Onder de cliënten betfond rich een Amsterdamse firma, die reeds 62 jaar relaties met Herfst en Helder onderhoudt! Vele bloemstuk ken en andere geschenken legden \oorts getuigenis af van de belang stelling, die men in brede kring«voor dit jubileum heeft fghad. Ter gelegenheid van de opening van het winterseizoen, hield de E. H. B. O.-raad, bestaande uit alle Leidse E. H. B. O.-verenigingen, 'n contactavond ir de grote zaal van ..Den Burcht," die buiten verwach ting dusdanig bezocht werd, dat reeds om acht uur alle deuren moesten worden gesloten. Het duo Bela met assistenten gaf een aaneenschakeling van humoris tische nummers, afgewisseld met 'n beetje ernst en met als hoofdschotel het optreden van Denny Bey als Sukkelmans en Willy Lagas als de Leidse Lou Bandy. Voegen wij hier bij het optreden van Henny Chou- four en de medèspelenden in de band, dan kan slechts gezegd wor den, dat deze avond op goedo wijze is geslaagd. Donderdag 2 November. Als wij Maandag geweten hadden, dat niet alleen de Hartebrug-kerk was verlicht, ter gelegenheid van de Dogma-verklaring, maar dat ook de dekenale kerk deze bijzondere ge beurtenis op bijzondere wijze naar buiten liet blijken, dan hadden we daar zeker ook een foto van gepubli- ceetfd. Maar we zagen het Woensdag pas, dat hoog tegen de toren van de ze kerk een Maria-beela is geplaatst, geflankeerd door groen en 's avonds door een helle schijnwerper verlicht. Aldus gaf ook de dekenale parochie uiting aan haar grote vreugde over de dogma-verklaring van Maria Hemel vaart, naar «tvelke gebeurtenis deze kerk mede is vernoemd. Leidenaars zijn toch een raar slag volk! Althans sommige Ledenaars Zeker de Leidenaar die in Delft voor een niet alledaagse sensatie zorgde. Wat was er aan de hand? Een Delfte naar kwam Zaterdagavond op het Politiebureau aangifte doen van ver missing van zijn fiets, die hij voor z'n huisdeur had laten staan. Dinsdag avond kwam hij opnieuw bij de poli tie, thans om te vertellen, dat hij een brief had ontvangen van iemand uit Leiden. De Leidenaar schreef, dat hij Vrijdagavond de laatste trein had ge mist en toen de fiets maar even ge leend had. Gelukkig zat er een label met naam en adres aan de fiets, zo dat deze per trein naar Delft gere tourneerd kon worden De Leidenaar maakte echter z'n beklag: „Maar ge achte mijnheer", zo schreef hij „door de afwezigheid van kettingkast heb ik m'n broek gescheurd en door een mankement aan het zadel is m'n zit vlak scheef gezakt!" Nog een rare Leidenaar is de man, die Dinsdagmiddag in z'n vrachtwa gen over de Haarlemmerstraat reed en door de politie werd aangehouden, omdat de wagen verdachte geluiden gaf. Bij nader onderzoek bleek, dat: A. het stuurrad bijna een gehele slag omgedraaid moest worden voor het begon te functionneren; boven dien zat er een breuk in de stuur stang; B. de remkabels van de voet- rem samengesteld waren uit aaneen- gelaste stukjes betonijzer( hetgeen echter niet zo'n groot bezwaar bleek, daar de rem toch slechts vage teke nen van leven gaf; C. de handrem het helemaal niet deed; D. de balken van het chassis in een erbamerlijke staat verkeerden, terwijl verschillende on derdelen bijeen werden gehouden door stukjes ijzerdraad. De man was zowaar nog stomverbaasd, dat de pov litie dit alles voldoende achtte, om de wagen in beslag te nemen en daarmede te voorkomen, dat er ern stige ongelukken zouden cebeuren. En gistermiddag is er brand uitge broken in het studentenhuis Rapen burg 12, waar kortsluiting ontstond in de kamer van student E. H., er gens tussen de draden van de elec- trische deur-opener. Enige gordijnen, een stuk behang en een raamkozijn vatten vlam, maar voordat de brand weer arriveerde, hadden de bewo ners het brandje met een snelblus- „EEN VREEMD MEISJE". Opvoering voor K. en O. Het is inderdaad een vreemd meis je, dat de Parijse familie Veyron Lafitte als dienstbode in huis krijgt. Maar wat doet men in een tijd van dienstboden-schaarste? Dan vindt zelfs zo'n rare als Adèle met haar kwaal van helderziendheid nog wel een plaats. Maar toch is heldeiziend- heid wel eens gemakkelijk, mevrouw kan haar zo lekker uithoren pn al lerlei geheimen te weten komen, die echter het huiselijk leven van de Veyrons ernstig in gevaar brengen. Het loopt evenwel nog al los en aan het slot snapt Adèle, aat je als helderziende heel wat kan verdienen als je,het maar goed aanpakt. Een echt Frans blijspelletje, luchtig, vlot, geestig en amusant; diepgang heeft het niet, al zijn de karakters wel aar dig getekend. De Toneelgroep „Co- media" brengt het in vier achtereen volgende voorstellingen voor K. en O. en zij verwezenlijkt het doel van de schrijvers Barillet en Grédy vol komen, n.l. zij laat ons smakelijk lachen. Myra Wai'd heeft daarin het grootste aandeei dooi naar kostelijke typering van het „vreemde meisje", maar ook Fien de la Mar weet raad met de uitbeelding van de grillige vrouw des huizen Jules Verstraete legt het ditmaal rustig aan, hij heeft als huisheer weinig meer te doen dan mopperen, terwijl Steye van Bran- Dit is Ineke Paardekooper, De Kuiterstraat 3. Leiden, waarover de laatste weken zóveel te doen is ge weest, dat de Nederlandse medische wetenschap in beroering kwam. Men herinnert zich nog wel, hoe wij vo-^ rige week mededeelden, dat doctoren' :n het Acad Ziekenhuis te Leiden er in geslaagd waren een schroefje te verwijderen uit een der onderste longkwabben van een driejarig meis je. Dit geval was bijzonder interes sant, omdat enige tijd geleden een Nederlands meisje, fopie Tijsterman, per vliegtuig naar Amerika ging, waar in Philadelpnia een speld uit haar long werd verwijderd. De al gemene opinie was, dat Nederlandse doctoren hiertoe niet in staat waren, iets waarvan het tegendeel nu wel bewezen is! Hierom dus heeft Ineke zo'n be langrijke rol gespeeld, al is zij zich daar helemaal niet van bewust. Als ser geblust. Wat boeken en kleding liepen waterschade op Gistermorgen vierde de heer H. Kijk-in-de-Vegte. Voorstraat 11, zijn gouden jubileum als scheepstimmer man bij de N.V. Schepswerf „De PIoop", v.h. Gebrs. Boot Dirgcteur P. Boot Jr. schetste de vele verdien sten van de 72-jarige jubilaris, die een enveloppe met inhoud ontving. Weth. J. C. van Schaik deelde mede, dat H.M. de Koningin de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, aan de jubilaris had ver leend. Namens het personeel over handigde de heer G. 'Amie een sche merlamp en de directe medewerkers an de heer Kijk-in-de-Vegte kwa men met een complete hengelsport- uitrusthig aandragen. Voor mevrouw waren er mooie bloemen Nog een jubileum. Ook gisteren gevierd, De P.T.T.-besteller le klas, de heer P. Verver, was gisteren 40 jaar in dienst bij „Tante Pos" te Lei den. De heer J. Oostenenk. wn.m. directeur, huldigde hem gistermor gen, onder aanbieding van een oor konde en een gratificatie. De perso neelsvereniging schonk een bedrag onder couv.ert. De Leidse Speeltuinvereniging „Oosterkwartier" gaat op Vrijdag 17 November, 's avonds om acht uur precies, het eigen clubhuis openen op de speeltuin, eind Borneostraat. STADSKOK. denburg en Yda Andrea de zoon en de dochter op genoegelijke wijze, weergeven. Eer. ontsapnmngsstuk, goed ge speeld en in een aantrekkelijk décor. ACADEMISCH KUNSTCENTRUM Drie eeuwen danskunst Een kleine groep danseressen en dansers is Dinsdagavond voor 't Academisch Kunstcentrum' opge treden onder aanvoering van Me vrouw Sonia 'Gaskell, die een cau serie hield over „Drie eeuwen dans kunst". Dit onderwerp was door haar ruimschoots bestudeerd, en in goed verstaanbaar Hollands gaf de Rus sische artistieke leidster een leven dige en boeiende voordracht over de ontwikkeling van de danskunst in de laatste drie eeuwen. De uitgang van deze kunstuiting is de volksdans, zoals deze werd gedaan op de dorpsfeesten in Oost-Europa. De dans was als gekluisterd aan de aarde, zwaar, met voetgestamp, en laaggehouden beweging. Hieruit groeide langzaam aan de klassieke danskunst, met ongeveer 't zelfde voetbewegen. maar licht, opgeheven, gericht naar hogere din gen. Ter verduidelijking werden oefeningen aan de barre gemaakt door Maria Huisman als karakter danseres en Louki van Oven als balletdanseres, waarna Maria Huis man een paar Russische dansen deed zoals deze nog in Rusland ge danst worden. Een dankbaar publiek beloonde haar voor haar wedergave. De Zigeunerinvloeden deden zich gelden, aldus Mevrouw Gaskell, meer uitbundig, ongedisciplineerd. Louki van Oven demonstreerde deze dans naar muziek van Chatchutu- rian. Door invloeden van de Italiaan se en Franse ODera kwam in Rus- Tand een samensmelten van West- Eurooese en Russische danskunst tot stand, de Mazurka en Tarantel la werden uitgevoerd. Dan werd aan 't hof van Lowewiik XIV de hofdans Gecultiveerd en dit is de grondslag van 't klassieke ballet. De romantiek deed zich gelden. Wij zagen een oroef van klassieke romantisch ballet, de da me Sur les pointes, de man uitsluitend beeeleidend, wat naderhand anders wordt. Anna Pao- lona voerde destiids volmaakt ,.La mort du Cygne" uit naar een cho reografie van Michel Fokine en voor wie dit zaG is dit onvergetelijk. Lou ki van Oven waagde zich aan de moeilijke nroef met een resultaat in Goede richting. Men weet, dat de danskunst in Nederland van ionGe datum is. Vandaar, dat zij in details er natuurlijk nog niet was. Maar de coede school van dp artistieke leid ster haar zal brengen waar zij we- •mn moet. De invloeden van Tsidora Duncan werden beschouwd: de pan- tomine, waarna door een dans. uit gevoerd door Marie-Jeanne van der Veen in samenwerking met And Versteeghe, de man als evenwaardig partner van de ballerina werd aan gemerkt. Dit danspaar bezit veel ga ven, gratie en lichtheid legt het in zijn bedoelingen (zoals in de Valse, uit Leo Sylphides). Aart Versteeghe heeft zwier, ambitie en een mooie gestalte, een danser met talenten. De namen van Diagilew en Strawin- sky zeggen veel voor het Russisich ballet. Een combinatie van drama tische expressie en klassiek ballet wordt gevormd in Odysseus en Ka- lypso. Marie-Jeanne van der Veen was ontroerend als Kalypso, Versteeghe overtuigd als Odysseus. Loukie van Oven als Aphrodite en Maria Huis man als Palass Athene hadden de maat niet. Mevrouw Sonia Gaskell had een ohoreographie ontworpen, welke sfeer had. Aan de vleugel deed Louis Born zijn ondersteunend werk. heel muzi kaal en vaardig. De vele studenten in de Schouwburg aanwezig beloon den zowel Sonia Gaskell als haar me dewerkenden met gul anplaus. J. Kortmann. Laatste Berichten TWEE PORTORICANEN TE NEW-YORK VERMOORD Twee Portoricanen, wier identi teit nog niet is vastgesteld, werden Woensdagavond neergeschoten door de inzittenden van een auto, die op de vlucht sloeg. De schietpartij had plaats nabij de woning van Oscar Collazo, een der Portoricanen die tijdens de aanslag op president Tru man werd gewnd. Men weet niet of de twee aanslagen m*et elkaar in verband staan. AMERIKAANSE TEGENSLAG OP KOREA. Het Amerikaanse front rondom Oensan in Noord-West-Korea is 14 km ten Zuiden van Oensan terug genomen. De Amerikaanse troepen trachten een nieuwe linie te leggen, die van Tsjongdjoe naar Taetsjon en Koe- jangdong loopt. M A PKTPFR1CHTFN LEIDEN, 2 Nov. Groente. Per 100 kg.: witte kool f 47.10; rode kool f 49.30; savoy e kool f 3.50 8.80; groene-,kool f 58.90: boefen kool f 7—14; Prei f 8—12; Kroten f 46.80; kroten, gekookt f 1117; Peen f 5.50—6.10; Spruiten f 12—33; Andijvie f 58.10; Sla f 612; Drui ven f 4682; Snijbonen f 2693; Stokbonen f 19—68; Witlof f 11—41; Spinazië f 949; Tomaten A f 12 55; bloemkool f 831; Salade f 2 9.50; Knolselderie f 814; Pieterse lie f 2.70—5.20; Selderie f 2—7.40; Peen f 8—16. GOUDA, 2 Nov. Kaas. Aanvoer 197 partijen, prijzen: le soort 2.05 —2 10, 2e soort 2.002.04. extra zware tot 2.20 per kg. Handel flauw. KLINIEK G.WOLFSLAG EHF» EIGEN MODERN REPARATIEBEDRIJF 4 KL. POTLODEN of niet, maar wij ontvingen opnieuw een zending „Parker 51" vulpennen. Nu in elke puntbreedte! Ook de „AURORA 88" (de pen die niet kan lekken) is weer aanwezig Daarnaast hebben wij alle bekende merken zoals: MATADOR. PELIKAN SWAN WATERMAN, IMPERIAL( UNION. INTERMONDE, CAW, NEFA, MOOR, CONWAY STEWARD en vele anderen. Prijzen van 4.75 tot 130. 2* Meubelen, Bedden. 4 s'oelen 2 fauteuils 105. Haardfauteuils vanaf 25. ^heemeubels vanaf 49. ta fcis enz.. 3-delige bedstel- len 59 Repareren, stof feren A. Boter, Nieuw- straat 9. 102 2* Net R. K. Meisje b. z. a. ir. een goed R. K. gezin met kinderen te Zoeter- woude of omgeving. Br. onder no. 110 aan agent L Ci't. Jac. Zandbergen, Schenkelweg 16. Zoeter- woude. Een zeldzame aanbieding, die U niet mag missen vanaf heden tot en met Donderdag 9 November a.s.: Amandelspeculaas 50 cent per half pond. Nootbonbons 1.per half pond. Banketbakkerij ROSELEUR, Breestr. 54 gaan wij door met onze sterk verlaagde prijzen Vleeswarenbedrij! Lange Mare 94 tel. 24639 Zie onze etalages. iroto. ..Ue weidse Courant") hot alleen aan haar lag, zou over deze zaak niets gepubliceerd wor den, getuige haar grote afkeer voor de fotograaf, die een plaatje voor d< courant wilde maken. Vergezeld van haar vader ver scheen Ineke ter redactie en al vóór dat zij in een grote stoel werd ge plaatst, stroomden de waterlanders rijkelijk over haar gezichtje. Een collega vloog naar de snoepwinkel en kwam terug met suikergoed. Maar het hielp niets. Vader suste en droogde de traantjes. Tevergeefs Geen lieve woordjes, noch het lie- velingspopjo konden vertroosting biengen. Ten einde raad hebben we toen maar een huilende Ineke op de foto gezet, juist op het ogenblik, dat zij enige belangstelling begon te to nen voor het snoepgoed, dat vader (met de zakdoek in z'n hand) haar geeft. Lange Raamsteeg 7-9 Leiden Speciale oiiestookinstallaties Bij Uw KEaverjasje Koelgeschonken, Zo juist ontvangen 2e SORTERING Willem II Exportsigaren Dit zijn dus sigaren waarvan het dekblad in kleur afwijkt van de originele, doch niet in kwaliteit ook het binnengoed is als van de exportsigaren. De prijzen zijn als volgt: Willem II van 50 voor 30 ets. Willem II van 60 voor 35 ets. echter uitsluitend verkrijgbaar in kistjes van 50 stuks, dus 15.en 17.50 per kist. Weer in voorraad: Korte tabak, 2 soorten 1.00 en 1.50 per half pond. ZIET DE ETALAGES H. WALENKAMP ZONEN PRINSESSEKADE 1 TELEFOON 21126. 2T Hallo Landbouwers, u spaart geld als u stal-arti- kelen landbouwgereed schap en zuivelgereedschap koopt in het Landbouw- htiis Waarom? Geen per soneel. geen hoge kosten, dus veel goedkoper als alle anderen. Let op ie adres. H. J. C. Beerenfen eer Nieuwe Beestenm. 19. 21 Lage prijzen: koeriemen koedekken. paardendek ken bietenmachines, var kenstroggen. rampels. «tal- haken slootgraven. mest- schoppen, mestrieken, bie- tenrieken ballastschoppen. kruiwagens, gummilaarzen k.ompen. voeremmers. koptouwen. nektouwen melkemmers. waskuipen. soekkuipen, spoelingvaten. overal duurder maar niet beter H. J. C. Beerenfen- ger. N. Beestenmarkt 19 Tel. 23151 104 TT Juist nu is het de tnd uw stoelen en bedden te laten repareren Wii heb ben beslag kunnen leggen op een praerrt collectie be- kledingstoffen tegen popu laire prijzen. Woningin richting Henk Regeer, HaaHemmerstraat 105. tel. no 26602 8378 2* WoningruiJ in Leiden. Aangeb. heel huis. bev 4 kamers zolder keuken, schuur, tuin met achter- uireang. Nieuwbouw huur 6.25 d. week. Gevraagd huis met 1 of 2 kamers meer. Br. onder no. 106 bureau van dit blad. 2* Naaimachine® te koop gevraagd, defect geen be zwaar. Wii betalen een goede prijs. Reparaties ;n één dag gereed en met vol ledige garantie. P. J. v. Stevn. Haven 46 Leiden, Tel. 2|8Q0 2* Een schrijfblok. 50 vel en 25 envel. 0.95 een senrijfblok 100 vel en 50 envel. 1.65 ter gelegen heid van ons 40-iarig ju bileum ontvangt iedere koper boven f 1— 10 pet. korting en elke 25ste cliënt een doos sigaretten A. A. erhoog. Kantoorboekhan del. Haarlemmerstraat 29, Tel. 22197. 95 2* Woningruil. Aangebo den te Leiden, nette om- gn-ing nette ben. woning v. 1:1 gezin met mooie flin ke tuin en schuur, lage huur. Gevraagd groot huis minstens 4 a 5 slaapka mers in Leiden. Oegstgeest Katwijk of omgeving, huur oriis tot 50 per maand. Br. onder no. 100 bureau van dit blad. Abonneert U op Bureau: Papengracht 32, Leiden

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3