u „Juist in deze stormachtige tijden" Leidse Coöperatieve Boerenleenbank vierde 40-jarig bestaan Fabriek ingestort d Dames- handen RMER Gelei Laatste vergadering onder voorzitter P. Han (81 jaar) DONDERDAG 2 NOVEMBER 1950 1 EIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA J DE TOESPRAAK VAN DE H. VADER Tijdens de plechtigheid der dogma-verklaring heeft Z.H. de Paus de volgende toespraak gehouden: Voor de heie wereld, is het een dag van grote vreugde, vreugde vooral voor allen, die in zorgen en droefheid zijn, dat Wij het mensdam nu kronen met de diadeem van Maria's heerlijkheid, Moeder van God, naas; Christus Haar Zoon, aanwezig in de hemel. Zij is de koningin der mensen, de Zon van gerechtigheid en een storm van hulde stijgt uit Onze harten en van onze lippen naar de nederige Maagd van Nazareth. Met onze vroomheid en het liefdevol kloppen van ons hart, willen wij Haar een altaar oprichten, voor Haar, die de basiliek is van onze vreugde, de duif van onze vrede. Juist in deze stormachtige tijden is Zij he*, die onze ogen omhoog richt, die ons weer teruggeeft het geloof in de goedheid van het leven, dat in Haar verheerlijkt is. Zij is de Patrones van allen, die lijden. U, zieken, vluchtelingen, vervolgden, U, gevangenen, verdrukten, en wanhopigen, U, werklozen, daklozen en uitgestotenen, U allen, verkommerd in de nacht van het lijden, is Zij voorgegaan in heerlijkheid om aan de hele mensheid de weg naar de vreugde te wijzen, Zij, die tot aan de voet van het Kruis alle lijden doorleefde. Maria, Zij is de vredesband in een wereld, die door tweedracht, onenig heid en onderling wantrouwen, uiteen is gerukt; Zij is het. die ons leert elkander lief te hebben in Christus Die ons voorgaat en ons aan spoort tot die waarachtige Jiefde, die onderlinge welwillendheid en die warmte van het hart, die wij zo zeer ontberen. Maria, verheerlijkt in de hemel, is de Mystieke Kerk van Christus, waarin alle mensen terugkeren tot de genade, tot het licht en de waarheid. Na deze woorden knielde de H. Vader neer en bad het gebed dat hij Zelf voor deze gelegenheid samenstelde en waarin Hij ons geloof aan Maria's Tenhemelopneming uitspreekt en dringend Haar hulp vraagt voor de zwakke mensheid, die in zo donkere tijden leeft. Na dit gebed, dat in een stilte, die telkens tijdens de grootste momenten in deze plech tigheid opviel, omdat men het niet als mogelijk beschouwde, dat een zo grote menigte zo stil kon zijn, bezegelde de H Vader deze troostvolle en vreugdewekkende gebeurtenis met Zijn plechtige Apostolische Zegen, gegeven aan allen, die op enigerlei wijze aan deze plechtigheid deelnamen Voorzitter en kassier jubileerden mee Jubilarissen hartelijk gehuldigd VREES VOOR HONGERSNOOD. Een Noord-Koreaanse vrouw, dit eni ge zakken meel op het hoofd draagt, verlaat in een van de steden ijlings een meelopslagplaats, die geplunderd werd, tijdens de gevechten. De vrees honger te moeten lijden bleek ster ker dan die wegens plundering te worden doodgeschoten. Vijf arbe'ders gewond Gistermiddag omstreeks vijf uur stortten de betonnen pijlers en de gehele bekisting van de in aanbouw zijnde fabriek achter de bestaande Holandia tricotagefabriek van de fir ma Gebroeders Van Leeuwen te Vee- nendaal. over een lengte van 25 me ter onder geweldig gekraak ineen. De meeste arbeiders konden zich redden, maar zes werden onder het beton en houtwerk bedolven Vier van hen werden zo ernstig gewond, dat zij naar het Julianaziekenhuis moesten worden overgebracht Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Een arbeider werd pas na twee en een half uur uit zijn benarde positie bevrijd. Hij liep slecht lichte ver wondingen op. Het werk werd uitge voerd door de Nederlandse maat schappij voor havenwerken N.V. Het parket uit Utrecht zal van daag ter plaatse een onderzoek in stellen. Geen vliegveld op Schieveen De aanleg van een tweede lucht haven in het Westen van ons land is niet wenselijk, maar Ypenburg moet zich kunnen ontwikkelen tot een veld van de E-klasse voor onregelmatig handelsverkeer. De mogelijkheid van de aanleg van een tweede Westelijke luchthaven zou open moeten blijven, doch van een keuze tussen Ypenburg en Schieveen kan thans geen sprake zijn, en wel om de centralisatie van het luchtverkeer op Schiphol niet te beperken. Tot deze conclusie komt het rap port van de op 5 Januari 1949 door de minister van Verkeer en Water staat ingestelde commissie, welke een onderzoek heeft ingesteld naar de noodzakelijkheid van herziening van de beslissingen betreffende de plaats van een tweede luchthaven in het Westen des lands en de bestemming von het vlieveld Ypenburg. ACHTJARIG KIND DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. De acht-jarige Klazientje de Vries is gistermiddag gedood, toen Warfstermolen, aan de Zuidkant van de Lauwerszee, een aanhangwagen slipte, doordat de chauffeur van een vrachtauto krachtig moest remmen voor een klein meisje, dat plotseling de weg overstak. Dit kind kwam on der de aanhangwagen terecht, maar liep geen noemenswaardig letsel op. De vrachtauto ramde een huis, waarvan de gevel totaal ontzet werd. Bij guur weer en huishoudelijke arbeid EEN GOEDE DAAD DOOR WIJN TE DRINKEN. Door wijn te drinken of althans door ze te kopen kan men op het ogenblik een goede daad doen. Een firma in Culemborg heeft n.l. on langs een partij wijn aangekregen uit Korea en zij heeft gemeend de ze bijzondere zending het beste te kunnen verkopen ten bate van het Nederlandse Rode Kruis, dat zich immers ook bezig houdt met hulp verlening in Korea. Aan elke fles is een waarborg-eti- ket gehecht met het embleem van het Rode Kruis en de tekst: „De ge hele winst op deze fles wijn komt ten goede aan het Nederlandse Ro de Kruis" (d.w.z. de fabrikanten winst, want winkeliers en grossiers hebben een normale marge). B.T.O. en O.Z O bijeen \7ITAAL en met de allure van een man, die nog in de kracht van zijn leven is, hanteerde de 81-jarige voorzitter van de „Boeren en Tuin- dersonderlinge" en van de „Diocesane Ziekte Onderlinge L.T.B.", de heer P. Han. de voorzittershamer op de jaarvergadering, die beide instellin gen Dinsdagmiddag in Haarlem hielden. Niet minder dan vier en dertig jaren en sedert 1922 als voorzitter maakte de heer Han deel uit van het dagelijks bestuur. Maar op deze twee jaarvergaderingen was het toch de laatste maal, dat hij, gemoedelijk en met de bekende sigaar in de mond, op de voorzittersstoel zetelde. Waardering uit alle kringen De agenda vermeldde onder het punt bestuursverkiezing zonder meer het aftreden van de heer Han, die zich niet meer herkiesbaar stelde. Onverstoorbaar werkte de oude voor zitter dit voor hem zo belangrijke angendapunt af en constateerde, dat de afgevaardigden van de verschil lende plaatselijke commissies accoord gingen met het bestuursvoorstel om de heer J. A. Bergmans in zijn plaats te benoemen. Maar de heer C. Freriks onderbrak de gewone gang van zaken door met een hartelijk woord de heer Han dank te brengen voor alles, wat hij met zoveel liefde voor de B.T.O. en de D.Z.O. gedaan had. Zowel voor de afgevaardigden als voor de heer Han zelf, zo zeide spreker, zou het moei lijk zijn aan de nieuwe situatie te wennen en hij meende er dan ook goed aan te doen voor te stellen de scheidende voorzitter te benoemen tot ere-voorzitter. Het applaus van de afgevaardigden was voldoende om de heer Han in zijn nieuwe functie te bevestigen. De heer G. v. d. Berg voerde het woord namens de organi saties. Zijn woorden van lof gaf hij concrete vorm door de heer Han een rookstel aan te bieden. Dat St. Deus- dedit niet achterwege bleef, is van zelfsprekend als men bijvoorbeeld weet, dat de heer Han een der eerste voorzitters van een werkgeversorga nisatie was, die een contract afsloot met St. Deusdedit. Maar ook op ve lerlei ander gebied had de scheidende voorzitter de waardering gekregen •van de landarbeiders en daarvan ge tuigde de heer J. Salman uit Haar lem ,toen hij verklaarde: „Als we het allemaal zo met elkander eens kon den worden, wat zou de wereld er dan mooi uitzien" De directeur van het Assurantie kantoor der L.T.B., de heer W. van Ommen uit Leiden, memoreerde, hoe zijn vader steeds met respect over de heer Han had gesproken en nu bij zelf, vooral in de moeilijkste tij den, met hem had mogen samenwer ken, slechts hetzelfde kon doen. De heer Van Ommen had eigenlijk woorden te kort, om zijn waardering uit te spreken, maar met nadruk bracht hij de voorzitter dank voor diens steun, aan zijn vader en hem gegeven. Bij dat alles was de heer Han zelf betrekkelijk zakelijk gebleven. Er is nu eenmaal een tijd van komen en gaan en hij prees zich gelukkig, dat hij nog gezond en wel afscheid kon nemen. Treurij kon hij dus niet ge stemd zijn, alleen maar blij en dank baar. Daarna nam de scheidende voorz. de draad van de vergadering weer op. Daarover zij alleen gemeld, dat, na afhandeling van de gebruikelijke agendapunten, de afgevaardigden bij de jaarvergadering van de D.Z.O. accoord gingen met het bestuursvoor stel om de maximum-grootte van het MIJN GELUKWENSEN gaan vandaag niet alleen uit naar de Boeren leenbank als zodanig, maar zeer ?eker ook naar de twee heren, die eveneens het veertigjarig jubileum vieren. De neer W. Bink als lid van het Bestuur (waarvan hij 39 jaar voorzitter is) en de heer Tj. Kuypers, die vanaf de oprichting kassier is. Gevoelens van respect en eerbied beheersen ons voor de goede, typisch Hollandse deugden van beide he ren, die in dit werk naar buiten zijn getreden. Aldus sprak gistermiddag dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen, burgemeester van Wassenaar, als bestuurslid van de Ccöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en als voorzitter van de Ring „Bloembollenstreek", toen hij het woord voerde tijdens de receptie, die in het Oosters Instituut aan het Rapenburg werd gehouden, ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Coöpe ratieve Boerenleenbank te Leiden. Met hem kwamen zeer vele anderen hun gelukwensen aanbieden en telkens werden hierin de beide jubila rissen in het bijzonder begrepen. UQf \/öi-+rr»i IVA/Qr» \a/nrrl Raad van Toezicht, de voorzitter zon net vertrouwen we ra der kassier kon indenken. Beide he- vorrlionrl on nono\/on ren vormen een gelukkige eenheid; veraiena en gegeven dcor het Voiiedig eikaar begrijpen, de volledige samenwerking de vol komen waardering voor eikaars be grippen en de gezamenlijke leiding een Bank gebouwd op gezonde, stevige basis, die de boeren en tuin ders tot nut en welzijn is Ook werd het woord gevoerd door de heer Th. J. Visser, directeur- hoofdinspecteur van de Coöp. Raiffei- sen bank te Utrecht, die sprak over het grote pessimisme, waaronder de Bank in Leiden 40 jaar geleden werd opgericht. Men vreesde een gebrek aan vertrouwen, aan leidinggevende personen en aan voldoende saamho- righeidsgevoe, onder de boeren. Hoe is dit pessimisme gelogenstraft! Het Ne derlandse Landbouwcredietwezen is werkelijk fenominaal. Ook in Leiden omdat het voldoet aan drie eisen: goede leiding, een goede geest van vertrouwen onder' de leden en een goede samenwerking met Utrecht. Met hartelijke dankwoorden en de beste wensen voor de toekmosst, be slot spr. zijn toesparaak, de hoop uit sprekend dat beide jubilarissen nog vele jaren met dezelfde opgewekt heid, zorg en acuratesse hun werk mogen verrichten. Grote belangstelling. Onder de ruim 300 receptie-gan- gers, die de felicitatie-registers te kenden, bevonden zich o.a. wethou der D. v. d. Kwaak, als vertegen woordiger van het Gemeentebestuur, de heren G. R. D. Crommelin ei H. Moens, namens de afdeling Lei den van de Ver. voor de Effecten handel, de heren J. W. Boiïda e v. d. Goot, resp. voorzitter en secre taris van de Vebo, de oud-burge meester van Leiden, mr. A v d. Sande Bakhuizen, de heer C. Vliet, voorzitter van de Coöp. Leidse Groente- en Fruitveiling, de heer J. G. J. Verhey van Wijk en mr dr. P. C. Knibbe, resp. voorzitter en secre taris van de Kamer van Koophandel, de heer L. A. Mennes, directeur de Markt- en Havendienst, het Tweede Kamerlid, de heer Chr v. d. Heuvel, voorzitter van de Chr Boe ren- en Tuindersbond, de heer H. Kranenburg namens de Leidse af deling van deze Bond. Voorts verte genwoordigers van tal van bankre laties en afgevaardigden van de Coöp. Boerenleenbank te Warmond, Voor schoten, Hillegom, Wassenaar Kat wijk Rijn en Katwijk aan Zee, Zoe ter woude, Rijnsburg, Voorhout, Oegstgeest, Lisse, Noordwijk. Val kenburg, Roelofarendsveen, Oude Wetering, Heemstede, Leiderdorp en Hazerswoude, Verder vele zakenre- latis, vrienden en bekenden. Ter gelegenheid van dit 40-jarig bestaan zal op 22 November ii grote zaal van de Stadsgehoorzaal nog een feestavond gegeven worden. DE HEER W. BINK 40 jaar bestuurslid, 39 jaar voorzitter. Baron van Wijnbergen sprak ver der over het vakkundige werk, dat. roet toewijding wordt verricht, rus tig goed doordacht en toch voortva rend, ook in de perioden die moeilijk waren De Bank heeft dit voor een groot deel te danken aan de beide jubilarissen, die in Leiden zeer ge ziene persoonlijkheden zijn gewo den en mede door hun rijke erva ring aller achting hebben verwor ven. Dit jubileum geeft reden tot grote dankbaarheid, om het vertrou wen, dat de Bank heeft verdiend en gekregen. Sprekend over de aard van de Bank, noemde baron van Wijnber gen deze zeer aantrekkelijk, omdat hij zowel zakelijk als menselijk is. Het gaat immers niet om de winst, maar om de mens. En om de mens te helpen, moet de aard zakelijk zijn. Spr besloot met beide jubilaris sen namens het Utrechts bestuur een fraai boekwerk „De Tyrannie ver drijven" aan te bieden, vergezeld van een oorkonde. Gelukkige eenheid Voordat echter baron van Wijn bergen aan het woord gekomen was had reeds de heer J. H. A. Manders, voorzitter van de Jubileum-commis sie. gesproken over de durf, die 22 oprichters 40 jaar geleden hebben getoond, en over de grote bloei, v.-aarin de bank zich thans verheugt. Spreker noemde de heren Bink en Kuypers in één adem, omdat hij zich evenmin als het bestuur zonder waarborgfonds te stellen op 100 pet. van de geheven voorschotbijdrage. Verder deelde het bestuur mede, dat het gemeend had de premie met in gang van 1 Mei 1951 met 15 pet. te verhogen, naar aanleiding van de uit komsten van de verzekering tegen de kosten van ziekenhuisopname, me disch specialistische behandeling en bijkomende kosten over het huidige en de voorgaande boekjaren. Deze mededeling was informatief bedoeld en' besloten werd een en ander nog eens nader te bezien. Later kwam ook de heer B. van Schijndel, direc teur van het hoofdkantoor, ter ver gadering, die eveneens woorden van dank sprak aan het adres van de héér Han. VERWONDER U NIET. Verwonder u niet, dat uw lijf na uw dood aan de wormen is prijsgegeven, want er zat reeds bij uw geboorte een worm in het klokhuis van uw leven. En zo verstaat gij, dat het lichaam der Maagd, die ter. wereld is gekomen van zonden vrij, om zijn kostbaarheid ten hemel is opgenomen. MR. JAN DERKS in „De Tijd". DE HEER TJ. KUYPERS 40 jaar kassier. WEERS VER WACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZACHT WEER. Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Zwak ke tot matige en later aan de kust krachtige wind tussen Zuid en West. Zacht voor de tijd van het jaar. GEM. AANKONDIGING AFSLUITING ONDERDOORGANG MAREDIJK. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat in verband met de spoorwegwer- ken, de onderdoorgang bij de Mare- dijk met ingang van 1 November a.s. voor alle verkeer zal zijn afgesloten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jozef Cornelis Hendri- cus, z. van H. J. J. Keijzers en J. C. A. M. Langezaal; Pieter Willem, z. van J. J .Dreef en E. O. Müller; Jo hannes Christiaan David, z. van J. J. Wijling en G. Pelt; Karei, z. van M. van Gemeren en C. Stigter; Arie, z. van H. H. Didden en A. Hogenes; Hendrik Arie, z. van P. Kuijt en A. A. van Dongen; Arendje, d. van L. Westerlaken en A. van Groen: Wil lem, z. van H. H. W. van der Ster en B. E. Stikkelorum; Edward Louis Maria, z. van D. P. A. Meijer en J. E. van Dongen; Egidius Gerardus Adrianus, z. van J. Vervloet en G. M. Vogel; Maria Petronella, d. van S. M. Stolp en M. van Ommen; Petrus Ludovicus, z. van L. G. Groen in 't Woud en M. J. G. Looyestein; Anto- nius Adrianus, z. van L. C. Groen in 't Woud en M. J. G. Looyestein; Sas- kia Adriane, d. van R. J. Valkhoff en A. M. F. van der Veen; Rolinka Yvonne, d. van D. Stelma en A. T. van Leeuwen; Judith, d. van M. van Duivenboden en J. E. Geervliet; Wil- helmina Catharina Elizabeth, d. van G. Henneken en M. P. Nieuwets; Wilhelmina Elizabeth Johanna, d. van H. van der Aar en J. van den Berg; Petrus Cornelis, z. van P. C. Heemskerk en C. P. van der Werff; Franciscus Petrus, z. van P. van Lammeren en M. Fransen; Maria Ja- coba Apolonia, d. van H. J. Loos en M. P .van der Linden. Gehuwd: C. van der Burg jm. en M. Seijn jd.; A. G. Fakkel jm. en E. Keijzer; J. J. de Jong jm. en P. Wortman jd.; J .W. Marks jm. en W. C. de Roo jd.; J. de Meij jm. en J. van Dijke jd.; A. J. Mink jm. en W. E. Trouwee jd.; J. H. Verstraaten jm. en H. H. Bootsma jd.; A. de Vink jm. en M. Burgerjon jd.; S. de Vrieze jm. en L. Voortman jd.; J. D. van Wee- ren jm. en A. J. Overvliet jd.; W. L. Langenberg jm. en E. E. M. van Eecke jd.; P. S. Niemeijer jm. en W. A. Maas wed. Overleden: M. P. van der Nat wed. van J. de Swart 81 j.; P. M. Boehmer huisvr. van Romanesko 52 j.; J. C. Hoogeveen man 61 j DE DODE' VAN BRAZILIË i Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 41) Zeg, ik had geen lust om in dat kot te beschimmelen en heb enkel op u gewacht, opdat u mee zoudt gaan. Want de grond wordt hier te heet onder onze voeten. Een paar getrouwen hebben zich reeds uit de voeten gemaakt. Ook een paar negers, die weliswaar niets weten, maar zelf genoeg op hun kerfstok hebben. Maar waarom dit allies? vroeg Gomez, hevig ontsteld. Is misschien el meisje terugkomen? Neen, maar de sub-delegado van Serraos met twee anderen is lier. Ik stond juist aan het kelder- venstertje en zag ze voorbijrijden. Nu zitten ze met die andere Duit- eer en de ingenieur boven bij de kolonel, die ziek is. Voor mij is dat al meer dan voldoende, om onver wijld op de loop te gaan. Gomez was bleek geworden, maar hij zweeg en staarde peinzend voor zich uit. Maar een ogenblik later wierp hij vastberaden het hoofd in de nek. Als je mij schrik wilt aanja gen, ben je een gek!, beet hij Perez toe. Voor jou mag het raadzaam zijn, onmiddellijk te verdwijnen, om lastige vragen te ontwijken. Doch wat mij betref ik heb niets te vre zen. en het zou een onvergeeflijke domheid van mij zijn thans de vlucht te nemen. Dat zou zware ver moedens tegen ons wekken en bo vendien geheel het spel bederven thans nu de oogst rijp is. U is dus niet bang voor de sub- delegado? Neen. Hij maakt zeker dén in spectiereis en komt een poosje uit rusten op de farm. Louter toeval. En als zij hem ontboden had den, omdat zij verdenking koeste ren? Onmogelijk, want dan zouden ze een onzer mannen als bode heb ben gébruikt en dat zou ik weten. En-verdenking? Die kunnen zij heb ben, maar wie kan iets tegen ons bewijzen De doden spreken niet meer, er zijn geen getuigen van de daad, en niemand weet iets van 't goud. Wat kunnen ze mij doen, als ik volhoud niets te weten. Alleen 't meisje maakt mij ongerust. Maar daar zij nog niet terug is, mag ik mij vleien met de hoop, dat zij 's nachts een jaguar is tegengekomen, die ons van veel zorgen heeft ontlast. Zo is het ook veel eenvoudiger, want dan erft Inez als weduwe van Peter de hele boel, en kunnen wij doen wat wij willen. U wilt zich dus niet uit de voeten maken? Ik denk er niet aan. Maar wat jou betreft, zorg, dat je weg komt. Geld nodig? Te veel is altijd beter dan te weinig. Ziedaar, en groet Inez. Ik moet mij nu haasten de delegado te groe ten. Gomez verliet de stal, en schreed op de huizinge toe. Daar hij binneti geen knecht vond om hem aan te dienen, ging hij eenvoudig naar de kamer van de kolonel, klopte aan, en trad glimlachend binnen. Maar dat lachje verdween plotse ling want nauwelijks had hij de drempel van de kamer overschre den, of twee bij de deur staande mannen grepen zijn armen en bon den ze hem met verbazende snel heid op de rug. Gomez' gezicht wend vaalbleek. Zijn zwarte ogen bliksemden in het rond. Wat betekent dat heren? Waarom wordt ik geboeid? Om u te beletten deze kamer weer te verlaten vóórdat wij met u klaar zijn, antwoordde de sub- delegado. In naam der wet, u bent mijn gevangene! En waarom? De suib-delegado wees op Silas Hempel. Die meneer zal het u zeggen, hij is de aanklager. Meneer Drost? Waarvan zou hij mjj kunnen beschuldigen? De detective nam het woord. Ik beschuldig u van moord op u wmeester, op diens zoon en op de knecht Matteo. De 14e Maart hebt u zich in de z. g. Mangrove- vallei aan die wraakzuchtige mis daad schuldig gemaakt. U en de man die u ons als Perez hebt voor gesteld, pleegde de drievoudige moord, niet slechts om u meester te maken van de farm van meneer Lindweg, maar vooral ook om in 't bezit te geraken van een rijke goud bedding, die hij aan het einde van de bergkloof had ontdekt. Matteo werd in de kloof zelf vermoord ^n later daar ook zelf begraven. De heren Lindweg vader en zoon wer den bij de goudbedding uit een hin derlaag doodgeschoten, en de lijken verborg u in eerr sple'et van de rots wand. Dit alles nu, vormt de eer ste schakel van de keten der misda den, die u op uw geweten hebt. Gomez keek eerst Hempel, en toen de sub-delegado hoofdschud dend aan, als wilde hij zeggen: Die kerel moet gek zijn! Maar Hempel ging op vaste toon voort: Het tweede gedeelte werd in Europa afgespeeld. Om ten aanzien van de wet, het vermogen der slachtoffers te kunnen bemachtigen en voorts, om alle mogelijke verden king van af te wentelen, liet gij een jonge man, die zeer veel op Peter Lindweg geleek, optreden als de zoon van meneer Cornelis Lind weg en hem op het consulaat te Buenos Aires in het huwelijk tre den met uw dochter Inez. Het jonge paar zond u naar Europa om dp daar wonende familie van me neer Lindweg te gaan opzoeken. Dit moest gelden als bewijs, dat Peter Lindweg gehuwd was en dat er, in geval hij kwam te overlijden een erfgenaam bestond. Met dat doel toonde men zelfs de officiële huwe- liiksacte. De valse Peter Lindweg werd in Wenen vermoord. Waarom? dat is nog niet opgehelderd. Mis schien vreesde men, dat bij persoon lijke kennismaking van de valse Peter met zijn zuster Nelly de af schuwelijke zwendelarij aan het licht zou komen, maar het is ook mogelijk, dat men de jonge man eenvoudig uit de weg ruimde, toen men het doel, met hem '«oogd, be reikt had. Dat doel was tweedelig: Op de eerste plaats moest officieel vastgesteld worden, dat Peter Lind weg tot 21 Augustus nog leefde, dus niet tegelijker tijd met zijn va der omkwam. Ten tweede moesten door het huwelijk Peter's rechten op de aanzienlijke nalatenschap overgaan op Inez. Welnu, Gomez, de moordenaar van de valse Peter was uw zoon, die u voornamelijk met dat doel het jonge paar op de reis naar Europa deed vergezellen. En nog met een ander doel. Want buiten Peter Lindweg was er nog een tweede persoon, die aanspraak op de nalatenschap van Cornelis Lindweg had: Peter's zuster, Corne lia of Nelly. Deze moest met uw zoon Rosario in het huwelijk treden. Dan kwam door uw kinderen de gehele nalatenschap in uw hand Dat Gomez, was uw toeleg, niet waar? Onzin! Hoe had ik ooit aan een zo fantastisch belachelijk plan kunnen denken. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2