S)e CöidóeSou^aitt paus veRklAARt tenhemelopneming van maRia tot öoqma Grandiose plechtigheid als hoogtepunt van het H. Jaar Honderdduizenden getuigen op het St. Pietersplein DONDERDAG 2 NOVEMBER 1950 42ste JAARGANG No.12 Directeur: C. M. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. RÜOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Aanslag op president Truman (pag. 1, 2e blad) Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 óaq van QRote vpeugóe in chRistus' keRk VATICAANSTAD, 1 November 1950. NA DAGEN VAN KOUDE EN REGEN welft zich deze histori sche moren van 1 November een stralend blauwe hemel over de Eeuwige Stad, blauw als de mantel van Maria, wier glorieuze Opneming ten Hemel plechtig tot dogma zal worden verklaard. En een stralende zon overgiet met een weldadig warm licht het Sint Pietersplein en de Via della Conciliazióne, die tot aan de Tiber zwart zien van bijna een millioen gelovigen uit alle delen der wereld. Hier herhaalt zich dus wat tijdens de dogmaverkla ring der Onbevlekte Ontvangenis in 1854 geschiedde, toen, ook na dagenlange regens, tijdens het uitspreken der dogmaverklaring door Paus Pius IX de zon door de wolken brak. Reeds kort na middernacht begonnen Romeinen en pelgrims zich naar het Sint Pietersplein te begeven, om, al konden zij dan niet aanwezig zijn in de Sint Pieter,-zich van een goede plaats bij he' eerste deel der plechtige dogmaverklaring te verzekeren. Om half zeven waren de gelukkigen, die wel een plaats in de Sint Piete hadden kunnen krijgen, reeds in de basiliek, waar zij geduldi.r' wachtten op de plechtige Pausmis, die volgde na de plechtigheden op het plein voor de Sint Pieter. Cm acht uur werden de hekken, die toegang gaven tot de Sint Pie ter, reeds gesloten, omdat de basiliek tot in de uiterste hoeken was gevuld. Om dezelfde tijd was ook het Sint Pietersplein reeds geheel ge vuld met wachtenden. Minstens een half millioen gelovigen uit Rome, uit Italië en uit de gehele wereld waren op het plein verza meld. Doch niet alleen het Sint Pietersplein, maar ook de Via della Conciliazione, de grote, pas vernieuwde en gemoderniseerde bou levard, die van de Tiber tot aan het Sint Pietersplein een rechte lijn vormt, was met toeschouwers gevuld, zodat het totale aantal van alle aanwezigen tegen het millioen kan worden geschat. Duizenden Romeinen vonden geen plaats Toch. waren er reeds duizenden Romeinen teleurgesteld naar hun huizen teruggekeerd, omdat zij geen piaats meer konden vinden waar zij de gebeurtenissen konden zien en tenminste aan hun radio- en televi- ietoestellen de plechtigheden wil den volgen. Trouwens, over de ge hele wereld waren de radiotoestellen van millioenen katholieken afge stemd op Radio Vaticana om te kun nen luisteren" naar de woorden van de Paus. Op het St. Pietersplein Op het St. Pietersplein steeg met het wegglijden der minuten de span ning. Het werd acht uur, kwart over acht. Toen zette 't koor der Sixtijnse kapel onder leiding van Mgr. Loren zo Perosi de Litanie van Alle Heili gen in, gezamenlijk met de honderd duizenden, die reikhalzend de komst van de H. Vader afwachtten. Even voor half negen werd de Bronzen Deur van het Vaticaan ge opend. Voorafgegaan door het kruis, geflankeerd door twee brandende kaarsen, ontrolt zich langzaam, gol vend van de trappen van de Bron zen Deur de eindeloos schijnende rij van geestelijken. De stoet trekt on der de colonnaden van Bernini tot midden op het Sint Pietersplein. V/ant de H. Vader heeft, rekening houdend met het uitzonderlijk grote aantal gelovigen, dat het plein vult. bepaald, dat deze processie, alvorens de trappen te beklimmen, bijna de gehele lengte-as van het plein zal vol gen om zoveel mogelijk gelovigen de gelegenheid te geven de stoet in ogenschouw te nemen. De zon vonkt op de helmen en me teen borstkurassen van de Zwitser se garde in groot tenue, paars, blauw er. oranje-geel, die de weg voor de doortocht vrijhouden Op het bordes rechts van de pauselijke troon, welke geheel met witte zijde is bekleed, bevinden zich reeds tal van bis schoppen in „groot paars", die we gens gebrek aan een koorkap niet in de pauselijke stoet kunnen meetrek ken. Verder schrijdt de Pausstoet over het Sint Pietersplein. Het is een weel de van gewaden en kleuren. Vooraf gegaan door vaandels en vlaggen, door geestelijken van alle orden in hun veelsoortige bahijten, van de saeculiere geestelijkheid in het een voudige zwart met witte superplie, betreedt ten slotte de lange rij van gemijterde prelaten en abten, van bisschoppen, aartsbisschoppen, pa triarchen en kardinalen het Sint Pie tersplein. Van de Bronzen Deur tot aan de obelisk en van de obelisk tot DE PAUS GEEFT ZIJN ZEGEN. De H. Vader geeft zijn zegen aan de 700.000 gelovigen, die op het St. Pietersplein waren samengepakt. aan de Sint Pieter is het één onaf gebroken haag van hagelwitte mij ters. In totaal namen 38 kardinalen, 140 aartsbisschoppen en 380 bisschop- I pen van buiten Rome en een hon derdtal bisschoppen uit Rome en de onmiddellijke omgeving der Eeuwige I Stad aan de plechtigheid der dogma- verklaring deel. Daar is de Paus Indrukwekkend van staatsie was deze stoet, die na ongeveer een kwar tier het midden van het Sint Pie tersplein bereikte, doch de gelovigen vergaten al deze pracht, al dit luis terrijke, toen, gezeten op de Sedia Gestatoria, de tengere en in het wit goud geklede figuur van de H. Vader op het Sint Pietersplein zicht baar werd. Zij barstten uit in een gejuich, dat te machtig was om door do microfoons, de kleine instrumen ten der techniek, te kunnen worden verwerkt. Als een orkaan joeg het „Evviva il Papa" uit de kelen der honderdduizenden, zowel Italianen als niet-Italianen. Tientallen malen, honderden malen werd deze kreet iil een steeds stijgend enthousiasme her haald door de massa's. Regimenten van het Italiaanse le ger houden het pad, waarlangs de H. Vader, al links en rechts groetend en zegenend werd voortgedragen, open. Nu van dichterbij kon men de H. Vader, gehuld in de witzijden met goud brocaat versierde koorkap en getooid met de kostbare mijter, be ter onderscheiden. Zijn ogen glans den in het bleke, doorgroefde en toch zo krachtige gelaat. Hij werd voorafgegaan door officieren van de Zwitserse en van de Edelwacht De draagstoel werd overhuifd door een v/it baldakijn en geëscorteerd door pauselijke dienaren, die de waaiers van witte struisvogelveren droegen. Langzaam werd de H Vader ver der gedragen, de ogen der honderd duizenden volgden zijn gestalte, zo dichtbij en toch ook weer zo veraf. Met een niet te beschrijven enthou siasme, dat tot een ontroerende ge tuigenis werd van kinderen tot hun Vader en dat de duizenden op het Sint Pietersplein de tranen vrij deed stromen en hun de keel dicht- schroefde, zo brachten de massa's hulde aan hun aller Vader, die even later wederom een nieuw juweel zou toevoegen aan de Kroon van onze Hemelse Moeder, door de dogmaver klaring van Maria's Tenhemelopne ming. De dogma verklaring Pausstoet, op weg van het \/aticaan naar de St. Pieter, is slechts een smalle witte streep tussen de menigte op het Pietersplein I Toen de Paus was gezeten op de troon, rezen de kardinalen op om, na de hulde der gelovigen, hun obediën tie te betuigen en de Vissersring te kussen. Ondertussen zong het koor der Sixtijnse kapel een meerstemmig Regina Coeli. Dan nadert het grote moment, waarop de statige figuur van de Franse kardinaal, Eugène Tisserant, onderdeken van het H. College van j Kardinalen, zich, vergezeld van twee I aartsbisschoppen, twee bisschoppen en twee abten, symboliserend het 1 Vervolg tweede blad pag. 1.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1