Chinees regiment opereert Korea in Daar gaat Wisjinski's „vredesplan" Onrustige dagen te Djakarta Gestage opmars in Tibet Consistorie over de Dogma verklaring DINSDAG 31 OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURAN1 TWEEDE BLAD - PAGINA 1 ZUID-KOREANEN ERDOOR BEDREIGD pEN VOLTALLIG CHINEES REGIMENT IS IN ACTIE op Noord-Ko- reaans grondgebied tegen de Zuid-Koreanen. Volgens frontberichten staat het onomstotelijk vast, dat Chinezen 65 kilometer ten Zuiden van de Mandsjoerijse grens opereren, verklaarde een woordvoerder van het tiende Amerikaanse legercorps. Deze verklaring is klaarblijkelijk geba seerd op het verhoren van een twintigtal Chinese krijgsgevangenen. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft echter nog geen berich- j ten ontvangen over het optreden van Chinezen in Noord-Korea. Twee communistische divisies, gro tendeels bestaande uit Chinezen, rukken langs de Oostkust op naar de havenstad Hamhoeng, volgens Zuid- Koreaanse officieren. De Zuid-Ko reanen beweren, dat de invallers ge vorderd zijn tot op minder dan 50 kilometer ten Noordwesten van de stad. De woordvoerder van het tiende Amerikaanse legercorps erkende de juistheid van het bericht, maar vol gens Amerikaanse inlichtingen zijn de Chinese eenheden slechts regi menten Een Zuid-Koreaans regiment, dat hier de strijd aangebonden heeft met een Noordelijk regiment, dreigt in gesloten te worden door de twee uit het Noorden komende colonnes. Het bevindt zich 16 kilometer ten Zui den van het Tsjosin-reservoir Ame rikaanse officieren van de militairen advies-commissie beschouwen de toestand als ernstig Als de gecom bineerde Noord-Koreaans-Chinese strijdmacht naar de Oostkust door breekt, worden twee Zuidelijke di visies met afsnijding bedreigd. Een Amerikaans regiment mariniers is van het Zuiden uit onderweg naar Hamhoeng. De politieke commissie der Ver enigde Naties heeft gisteravond het „vredesplan'' van minister Wisjinsky verworpen. Het plan bevatte vier voorstellen: 1. De veroordeling van oorlogspro paganda (afgewezen met 38 te gen 7 stemmen en 12 onthoudin gen); 2. Een verbod van de atoombom (verworpen met 32 tegen 9 stem men en 14 onthoudingen); 3. Een vredesverdrag van de Grote Vijf (afgestemd met 33 tegen 11 stemmen en 11 onthoudingen); 4. Vermindering van de bewape ning met een derde (van de hand gewezen met 41 tegen 5 stemmen en 10 onthoudingen). De stemming over de Nederlandse resolutie waarin „vrede door daden" wordt gevraagd, werd uitgesteld, op dat verscheidene gedelegeerden de ingediende amendementen (waaron der enkele van de Sovjet-Unie) na der zouden kunnen bestuderen. Na afloop van de serie plenaire zittin gen van de Assemblée, die vandaag begint zal de commissie opnieuw bijeenkomen. Moskou wil Lie niet Amerika wil geen ander De Sowjet-Unie heeft in een be sloten zitting van de Veiligheidsraad medegedeeld, dat zij, in geval Trygve Lie als secretaris-generaal der Ver enigde Naties wordt herkozen, hem niet zal erkennen. De Verenigde Staten hebben van hun kant medegedeeld hun veto te zullen uitbrengen tegen de benoe ming van elke andere c'andidaat dan Trygve Lie. Er zal nu vandaag een voltallige zitting van de Algemene Vergadering worden gehouden, waarop een besluit over het secretariaat-generaalschap der V.N. zal moeten vallen. Malik heeft voorgesteld, dat de w hele kwestie zou worden aangehou den, opdat men zich nog eens kon bezinnen op nieuwe candidaten voor deze post. Dit voorstel werd met ze ven stemmen tegen en één voor (de Sowjet-Unie) verworpen. Wisjinsky, die na de besloten zit ting van de Veiligheidsraad een pers conferentie bijeenriep, verklaarde, dat de Sowjet-Unie zich om de vol gende redenen tegen Lie's herbenoe ming verzette: 1. Lie steunde de vorming van de z.g. „Kleine Assemblée". 2. Hij. steunde de vorming van de commissies voor de Balkan en voor Korea. 3. Hij steunde 't Noord-Atlantisch Pact, dat „een van de grootste be dreigingen van de V.N. is. 4. Hij steunde geheel en al de „Amerikaanse militaire agressie in Korea". 5. Lie's zogenaamde vredesplan, dat hij mee naar Moskou nam, was niets anders gebleken dan een „uiting van de. geest van de Ameri kaanse militaire politiek". Wisjinsky ontkende, dat de voor genomen boycot van Lie zich zou uit strekken tot de gehele V.N. „Lie is niet de gehele V.N.", aldus Wisjinsky. Voor het eerst sinds de bevrijding zullen de Belgische regeringsgebou wen Vrijdag a.s. op de verjaardag van koning Leopold de vlag uitste ken. Het besluit is Maandag door de homogeen katholieke regering-Pho- en genomen. De koning zal Vrijdag 49 jaar ^rden. Moeizame opmars. Engelse troepen, die onophoude lijk blootstaan aan hardnekkige te genaanvallen, rukken gestadig op langs de kustweg naar Simoeijoe (Oeitsjoe), de tijdelijke communis tische hoofdstad in het Noordwesten, waarvan zij nog 100 kilometer ver wijderd zijn. Amerikanen en Zuid-Koreanen zijn bij Oensan en Onjeng (Jong- pjong) op felle tegenstand gestuit. Voor het eerst sinds de landing bij Intsjon vorderde het offensief niet. MINISTERS VAN DEFENSIE KWAMEN NIET KLAAR. De ministers van defensie van de twaalf mogendheden, die aangeslo ten zijn bij het Noord-Atlantisch Pact, hebben, na Maandag de gehe le dag te Washington te hebben ver gaderd, hun werk niet kunnen vol tooien en zullen de conferentie van- j voortzetten, aldus is Maandag avond officieel medegedeeld. ITALIAANSE K.A. BIEDT DE H. VADER TWEE KOSTBARE MICROFOONS AAN. Onmiddellijk na afloop van het half-openbaar consistorie werd het presidium van de Italiaanse Katho lieke Actie in bijzondere audiëntie ontvangen. Namens alle leden der Katholieke Actie bood het presidium, dat o.a. bestaat uit de voorzitter Vit- torino Veronese en de vice-voorzitter Luigi Gedda, aan de H Vader twee zilveren, met goud ingelegde, moder ne microfoons aan. Deze microfoons zal de H. Vader gebruiken tijdens de plechtigheden van de dogma-verkla ring op 1 November. De kwestie-Spanje Nederlands standpunt In het debat over de kwestie- Spanje in de speciale politieke com missie der Algemene Vergadering van de V.N. te Lake Success heeft de Nederlandse afgevaardigde mejuf frouw dr. M. Klompé verklaard, dat Nederland voorstander is van het voorstel der acht mogendheden om de resolutie der Algemene Vergade ring der V.N. van 1946 betreffende de diplomatieke vertegenwoordiging in Spanje te herroepen. Volgens de resolutie werden, zoals bekend, de gezanten en ambassadeurs uit Span je teruggeroepen en werd Spanje geweerd uit de speciale bureaux der V.N. Zulks hield echter niet in, dat de Nederlandse regering enige sympa thie voor het regiem van Franco had. aldus mejuffrouw Klompé Dit heeft echter geen betrekking op het be sluit van regeringen om zich in de hoofdstad van een land te doen ver tegenwoordigen. „Wij allen hebben vertegenwoordigers bij regeringen welker binnenlandse politiek zelfs verafschuwen. Waarom zou er dan in dit bijzondere geval een uit zondering gemaakt worden? De Ver enigde naties dienden de moed te hebben een gemaakte fout ce erken nen, vooral daar het vasthouden aan een besluit van vier jaar geleden nadelig zou kunnen worden voor de nationale en internationale econo mische betrekkingen. NA DE EEDSAFLEGGING VAN KONING GUSTAAF VI. ADOLF. Tijdens een bijeenkomst van de Zweedse regering heeft de nieuwe Koning van Zweden, Gustaaf VI Adolf, hedenmiddag te Stockholm, de eed op de grondwet afgelegd. Na de plechtigheid wuift Koning Gustaaf VI Adolf de menigte, die hem hulde bracht, toe. Naast hem op het balcon Koningin Louise. A.N.P -Telefoto. Schietpartij tussen Nederlandse en Indonesische militairen Soals gisteren reeds in 't kort gemeld, hebben zich de laatste dagen in Djakarta incidenten voorgedaan, die Maandagmorgen hun hoogtepunt vonden in een vuurgevecht tussen Nederlandse en Indonesische militai ren in het centrum van de sfad. Bij de schietpartij, die enige uren duur de, zouden volgens Ass. Press twee Nederlandse soldaten gewond zijn. Hoewel later op de dag uiterlijk rust heerste in Djakarta, hing er een gespannen sfeer. Belangrijke gebouwen en kruispunten werden bewaakt door politie en militairen en op vele wegen werden barricades met prik keldraad aangebracht. De Indonesische autoriteiten schenen ernstige ongeregeldheden te verwachten. Uit gezaghebbende Nederlandse en In donesische bron werd gisteravond vernomen, dat het incident als gesloten wordt beschouwd. Het gehele Nederlandse legerperso neel in de hoofdstad is gisteravond in de kazernes geconsigneerd; overdag mogen de soldaten zich slechts in groepjes van vier op straat begeven. De wacht bij de Nederlandse militaire installaties is verdriedubbeld ln de straten van Djakarta la gen gisteravond nog doden. IIET BEGON ZATERDAG REEDS De spanning begon reeds Zater dagmiddag, toen Indonesische mili tairen een deel van de bovenstad in de naaste omgeving van het paleis van president Soekarno afzetten Deze afzetting, die ongeveer ander half uur werd volgehouden, was vol gens een mededeling van het mili taire hoofdkwartier bedoeld als een oefening. Daarop volgde Zondagavond een hevige schietpartij 'angs de weg naar Meester Cornelis. Het vuren duurde van 9 tot 11 uur. De eerste berichten luidden, «lat hierbij Ambonezen be trokken waren. Generaal-majoor Svheffelaar heeft echter verklaard, dat de'Ambonezen, die de status van militair der Kon Landmacht bezit ten, bij de incidenten geen schot hebben gelost. Bij een nauwkeurige controle van de munitievoorraad is d:t bewezen Bovendien is het Am- brnese detachement dat te Meester Cornelis gelegerd is. zeer rustig, al dus de generaal, die verder de mo gelijkheid opperde, dat andere ele menten bezig zijn, de goede ver standhouding tussen de K.L. en de APRI te Djakarta te vertroebelen. Weerstand der Tibetanen zou toenemen ^JAANDAGAVOND werd te New Delhi vernomen, dat de Chinese troe pen de Tibetaanse hoofdstad tot op ruim 300 km. genaderd zijn. Te Pembago zouden de Tibetaanse troepen zich reorganiseren en krachtiger weerstand gaan bieden. De Chinezen zouden gemiddeld 8 km. per dag op rukken. Berichten, die New Delhi bereiken, wijzen er op, dat de Chi nese troepen, die in Westelijke richting langs de grote karavaanweg naar het binnenland van Tibet oprukken, de Sjargoenpas bereikt hebben. Deze pas wordt door bergen van 5.550 meter omgeven. der Chinese communisten wordt het communisme aa nde grenzen van In dia gebracht voor communistische in filtratie in India via de grenslanden, aldus de „Daily Mail". Meer dan 500 Kardinalen en Bisschoppen aanwezig Gistermiddag is in de Aula delle Benedizioni (de Zaal de Zegenin gen) van het Vaticaan het plechtige half-openbare consistorie gehouden, waarin Z.H. de Paus aan de kardi nalen en bisschopen zijn voornemen heeft bekend gemaakt, de Tenhemel opneming van Maria met ziel en lichaam tot dogma te verklaren en hen heeft verzocht hun instemming daarmede te betuigen. Even voor 1 uur kwam de Heilige Vader de Zaal der Zegeningen bin nen, waar meer dan 500 kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen aan wezig waren. Onmiddellijk na de binnenkomst van de H. Vader betuig de het H. College van Kardinalen zijn obedientie (gehoorzaamheid) aan de Paus. Hierop zette de H. Vader het Veni Sancte Spiritus in, gevolgd door het gebed tot de H Geest, door de Paus zelf gezongen. In zijn toespraak tot de aanwezige Kardinalen, Bisschoppen en andere prelaten wees de H. Vader er op, dat de gebeurtenis op 1 November een grote vreugde zal betekenen voor de gehele wereld. Dan, zo zeide Hij, zul len Wij, onder de inspiratie van de H. Geest en geholpen door de godde lijke bijstand, tot dogma verklaren, wat sinds de eerste tijden der Chris tenheid door de Apostelen, de Apos tolische Vaders en de Kerklera ren aan ons is overgeleverd, namelijk, dat Maria met ziel en lichaam in de glorie des hemels is opgenomen. De H. Vader wees vervolgens op de talrijke verzoekschriften van clerus en gelovigen, die de H. Stoel hebben bereikt om Maria's Tenhemelopne ming tot dogma te verklaren. Bovendien, zo zette de H. Vader uiteen, hebben Wij aan alle bisschop pen een schrijven gericht om hun mening te vernemen, waaruit is ge bleken, dat zo goed als aPe bisschop pen hun instemming daarmede betui gen. Ook uit de meningen van de andere geestelijken en gelovigen is gebleken, dat de leer oyer Maria's lichamelijke Tenhemelopneming al gemeen wordt aanvaard en gehou den. Daardoor is gebleken, dat er geen enkele reden aanwezig is om de dog maverklaring verder uit te stellen en De „Times" maakt de veronderstel ling, dat de bezetting van Tibet mo gelijk een „puur politieke noodzake lijkheid" voor het communistische China is geworden met het oog op het ernstige „verlies van zijn ge zicht" in Korea. China stiet met deze actie India voor het hoofd en te New Delhi heerst de meeste bezorgdheid hier over. De regering van Peking stond zeer dicht bij het punt, dat zij in de Ver enigde Naties toegelaten zou worden. Velen, die haar daarby steunden zul len zich thans genoodzaakt zien op zijn minst passief toe te zien, aldus de „Times" De „Daily Mail" merkt op, dat het Westen weinig kan doen om Tibet te helpen, doch dat het Westen „moge lijk nog wel eens voor India zal moe ten strijden". Neroeh had niet genoeg aandacht besteed aan het „gevaar aan zyn eigen drempel". Dit blad maakt de veronderstelling, dat de re den tot de opmars zuiver strategisch is en dat Moskou waarschijnlijk het bevel heeft gegeven. Door de opmars AMERIKA EN DE DUITSE SOLDATEN. Paul Griffith, de Amerikaanse as sistent-minister van buitenlandse zaken, heeft Maandag te New York verklaard, dat het aantal Ameri kaanse soldaten, dat naar Europa zou worden gezonden, afhankelijk zou zijn van 't opnemen van West- Duitse troepen in de Atlantische de fensie. Voorzover generaal-majoor Schef- felaar bekend is, begon het incident te Meester Cornelis, doordat een v ïelrijder in het voorbijgaan een pistoolschot loste op de wacht van het eeniekampement der APRI en vervolgens een handgranaat wierp. De wacht van de APRI opende ver bolgens het vuur met geweren en lichte mitrailleurs. Er rukte een ge zamenlijke patrouille uit van de In donesische en de Nederlandse mili- trire politie, die de orde herstelde. HET TWEEDE INCIDENT Een ernstiger karakter droeg de schietpartij van gistermorgen. Een woordvoerder van de militaire gou verneur van Djakarta deelde hierom trent het volgende mede: Te 2.20 uur werd een schot gelost in de richting van een gebouw, waar in troepen van de APRI zijn gelegerd. De wachtposten vuurden terug en kregen daarbij later steun van de troepen der „ringbewaking". zodat er een algemene schietpartij ont stond Een patrouille van de Indone- ïische militaire politie wist tegen het aanbreken van de dag een staking van het vuren tot stand te brengen Het vuren zou zijn gestaakt, vol gens de woordvoerder, toen eenhe den van de K L., gelegerd in een ge bouw in de benedenstad, een witte vlag uitstaken als „teken van over gave". Plotseling viel toen weer een schot, waarna opnieuw een schiet partij ontstond die een uur aanhield en eindigde, nadat 30 militairen van de K.L., merendeels Nederlanders, gevankelijk ^raren weggevoerd. De dertig weggevoerde militairen zijn inmiddels vrijgelaten. Volgens een mededeling van de Indonesische autoriteiten waren zij voor eigen veiligheid weggevoerd Zij kregen hun wapens terug. Tanks op weg naar Ambon Volgens berichten van U.P. uit Djakarta zijn artillerie en tanks op weg naar Ambon om groter kracht bij te zetten aan het optreden der republikeinse troepen. Verwacht wordt dat de Ambonezen na een eventuele val van de stad Ambon in moeilijk begaanbare gebieden tot de guerillastrijd zullen overgaan Radio Ambon blijft herhaaldelijk oproepen tot hulp uitzenden. ONLUSTEN OP PORTO RICO. Bij onlusten op Porto Rico zyn elf nationalisten en zes politiemannen op plechtige wijze te verklaren, dat gene, wat door God, die door alle eeuwen heen met Zijn Kerk is, aan de wereld is geopenbaard. Moge de verheven Moeder van God, zo besloot de H. Vader zijn toespraak, voor allen het hemelse leven verwer ven. Moge Zij, die in de glorie des hemels verblijft, ons leiden tot het hemelse licht en voor allen, die lij den, vertroosting verkrijgen. Moge Zij boven alles ook de Kerk Gods be schermen, die zo onrechtvaardig wordt belasterd en vervolgd. Hierna vroeg de H. Vader aan het om hem heen verzamelde wereld episcopaat: „Maak door uw placet of non placet (instemming of afkeu ring nogmaals uw mening kenbaar over wat de H. Kerk in dit opzicht leert en bepaalt". Vervolgens betuigden alle kardina len en bisschoppen eensgezind hun instemming me* de dogmaverklaring, waarna Z.H. de Paus hun zijn Apos tolische Zegen verleende. Butlinkamp gaat niet door De plannen voor een zogenaamd Butlinkamp te Zandvoort, die al in een ver stadium van voorbereiding waren gekomen, zullen niet worden uitgewerkt. De bouw van dit kamp, waarvoor de Butlinorganisatie in En geland een half millioen gulden zou bijdragen gaat niet door. Aanvankelijk lagen de mogelijkhe den voor het kamp zeer gunstig. De Zandvoortse gemeenteraad steunde de plannen en boven het halve millioen uit Engeland zou een bedrag van vier millioen gulden bijeen worden gebracht door enige grote Nederland se ondernemers, die een kamD vol gens het principe van Butlin be schouwden als een uitstekend recrea tie-en vacantie-oord voor hun per soneel. De sterke beperking, die de Engel se regering de toeristen voor het bui tenland heeft oogelegd, had een af wachtende houding tot gevolg. In die pauze begonnen de Nederlandse on dernemingen echAer zelf met het bouwen van vacantieverblijven voor hun personeel. Indonesische delegatie gearriveerd Over Nieuw-Guinea Met het K. L. M. toestel, dat gis teravond uit Djakarta op Schiphol landde, arriveerden de leden van de Indonesische parlementsmissie, die tot taak heeft, voorlichting te geven met betrekking tot Nieuw- Guinea. De delegatie zal propeganda ma ken voor het Indonesische standpunt inzake Nieuw-Guinea in de eerste plaats bij de diverse kamerpartijen en dan via de partijen bij het Ne derlandse volk. Beslissingen in deze zullen slechts kunnen worden geno men door de delegatie, die straks de Indische regering zal vertegen woordigen cp de Unie-conferentie. De delegatie, die gisteravond arri veerde, heeft slechts een informa tieve taak.. In welke geest de delegatie deze taak opvat, blijkt uit de woorden van haar voorziter, de heer Yamin. .Indien Nederland Nieuw-Guinea aan Indonesië zou overdragen is het niet uitgesloten, dat Indonesië bereid zou zijn bepaalde concessies te doen, die op economisch en cul tureel terrein liggen. Voorstellen hierover zouden van Nederland uit moeten gaan." „Draagt Nederland Nieuw-Guinea niet over, dan zal het moeilijk zijn, de veiligheid der Nederlandse be langen in Indonesië te garanderen. De wil van het Indonesische volk is: Irian bii Indonesië. Zo aan deze wens geen gevolg wordt gegeven wij vertrouwen overigens op het ge zond verstand van het Nederandse volk dan is er een uitlaat nodig," zo zeide de heer Yamin. PARTICULIER SECRETARIS VAN PRINS BERNHARD. Tot particulier secretaris van prins Bernhard is met ingang van 1 No vember benoemd dr. F. A. de Graaff te Heemstede. Mr. J. Thomassen, die de wens te keqnen had gegeven binnenkqrt zyn functie, welke hij sedert 15 Januari 1946 heeft vervuld, neer te leggen, zal nog enige tijd als secretaris werk zaam blijven #om dr. de Graaff in te werken. De nieuw benoemde, die 44 jaal oud is, promoveerde in 1930 tot doc tor in de handelswetenschap aan de Nederlandse economische hogeschool te Rotterdam. Hij was daarna aan vankelijk verkoopleider van Heine- kens brouwerijen, vervolgens direc teur van Van Vollenhovens bier brouwerij n.v. en hij is thans secre taris van curatoren en raad van be heer van de Nederlandse economische hQgeschool. Griffith verklaarde, dat het aan- gedood. Ongeveer 1000 nationalisten tal soldaten zou afhangen van ver schillende factoren: waaronder „de noodzaak van het hebben van troe pen in andere delen der wereld, de grootte van de inspanningen, die de andere Atlantische mogendheden zich voor haar defensie zouden ge troosten en, in het byzonder, of er Duitse troepen zullen worden opge nomen in de verdedigingsmachten van de landen van het Atlantisch Pact." begonnen te San Juan, Penuelas en andere plaatsen een opstand. Tegen de middag stopte een auto met op- standigen voor het paleis van gouver neur Monoz Marin, die onder vuur genomen werd. De gouverneur bleef ongedeerd, doch vier nationalisten werden ge dood. In Utuado en Jayuya gebruik ten de opstandigen brandbommen te gen openbare gebouwen. Er werden vele arrestaties verricht. Hof in Halve Rouw Het Hof heeft ingaande heden veertien dagen halve rouw aangeno men in verband met het overlijden van Koning Gustaaf V van Zweden. Dit betekent, dat de heren in bur ger kleding van zwarte stof en grijze handschoenen dragen. Om de hoge hoed wordt een zwart lakens band tot de helft van de hoogte gedragen. In costuum of uniform wordt de krip om de linker-bovenarm gedragen. De dames dragen zwart fluwelen kle ding, grijze handschoenen. Sieraden en waaiers moeten zwart, grijs of wit zijn. FINSTERWOLDE KOMT ONDER CURATELE. Dezer dagen is er van de regering een voorstel te verwachten om voor zieningen te treffen voor het bestuur van de Groningse gemeente Finster- wolde. De meerderheid van de ge meenteraad in die gemeente is com- munostisch en ook de beide wethou ders zijn communist Voor het bestu ren van Finsterwolde heeft dit tot moeilijkheden aanleiding gegeven. Mr. J. THOMASSEN.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5