Krijgt ook het Leids station deuren van plastic? Tramwagen reed 71 „verdachten" naar het politiebureau Vraag niet om lage auto-nummers DE DODE VAN BRAZILIË MAANDAG 30 OCTOBER 1950 DE 1.EIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Enschede geeft voorbeeld Het was voor Enschede Zaterdag een bijzondere dag- Het oude station der Ned. Spoorwegen werd afge dankt en het nieuwe station werd geopend. Dit geschiedde tijdens een plechtigheid, waaraan een groot deel der Enschedese bevolking deel nam en die, naar de president der Ned. Spoorwegen mededeelde, on vergetelijke herinneringen zal ach terlaten, door haar uitbundigheid en vrolijkheid. Zoals te doen gebruikelijk is bij een geboorte in Twente boden de „Noabers" (in dit geval een Twent se boerendansgroep) aan ir F. Q. den Hollander een reusachtig kren- tebrood aan, dat de laatste met een mes, dat hem overhandigd werd door de burgemeester van Enschede in plakken sneed en aan de genodig den uitdeelde. Ir. Schelling, de architect van het nieuwe station deed enkele mede delingen over de bouw. Het Ensche dese station is een kopstation dat in zijn aanleg enigszins lijkt op dat van Maastricht. Het is slechts een verdieping hoog. Een merkwaardige nieuwigheid is de zg. automatische deur. Reeds lang is het deurenprobleem bij de N.S. aan de orde. Het beginsel van de voor Enschede geconstrueerde proefdeur berust op het gebruik maken van het lichaamsgewicht van de reiziger. Er zijn voor en achter de deur scharnierende tabletten gemaakt, die naar de deUr, oplopen. Gaat men over dit bruggetje, dan zakt het geleidelijk tot de horizon tale stand. Deze beweging is vol doende om de beide halve deurtjes, die midden tussen de tabletten in staan, te openen, tegen de werking van een contragewicht in. Het theoretisch orderzoek heeft aangetoond, dat het gewicht van de reiziger ten minste even groot moet zijn als het gewicht van de beide deurtjes. Deze moeten samen lichter zijn dan de lichtste nersoon, die ge acht kan worden alleen te reizen: d.w.z. een kind van een jaar of ze ven, acht. Dit betekent, dat glas en staal niet konden worden gebruikt, maar een doorzichtige plasticplaat en aluminium moesten worden ge kozen. Bovendien moet door een zorgvuldige constructie van de over- overbrenging van de beweging der tabletten naar die van de deurtjes en door toepassing van verscheidene kogellasrers «rezorsrd worden, dat zo min mogelijk energie verloren gaat. Er kan niet geze?d worden, dat het vraagstuk in alle opzichten volko men bevredigend is opgelost, maar men gelooft wel dat bewezen is, dat WAT DE K.L.M. NIET DOET K.L.M. Royal Dutch Airlines, daar hoorde een koopman in Midden-Afrika een week of twee geleden voor het eerst van zijn leven van en hij besloot er direct werk van te maken, zo als men dat van een goed za kenman kan verwachten Dus typte hij een briefje aan de K. L.M., waarin hij vertelde, dat hij al meer dan tien jaar zaken deed voor Nederlandse firma's en vroeg wat de branche var zakendoen van de K.L.M. was. Het Engelse woord line nl. be tekent naast lijn o.m. ook tak van handel. Airline was dan ook een product, dat de Afrikaanse koopman zich niet geheel voor de geest kon halen. Maar, zo schreef hij, als de K.L.M. hem even wilde berichten, waar het om ging, dan zou hij ie produc ten wel aan de man kunnen brengen. Ook wilde hij graag enkele monsters van deze li nes'' hebben en de prijzen daar van per dozijn en per gros. He laas heeft de K.L.M deze zaken man moeten teleurstellen en hem moeten vertellen, dat er noch producten verhandeld noch geproduceerd worden dot r de K.L.M. op deze wijze een toegangsdeur te construeren is, die men met twee koffers in de hand zonder enige in spanning kan doorgaan. Het gehele gebouw is uitgevoerd in gewapend beton. Roofoverval nabij Amsterdam In de nacht van Vrijdag op Zater dag is in het bos onder de gemeente Nieuw-eï-Amstel een laaghartige be roving gepleegd. Een te Haarlem wonende colporteur had na afloop van zijn werkzaamhe den in Amsterdam zijn salaris ont vangen en daarna in de omgeving van de Ferdinand Bolstraat enige café's bezocht. Een drietal personen, met wie hij een borrel had gedron ken en aap wie hij verteld had, dat hij zijn loon ontvangen, had, boden hem aan aan, daar zij toch naar Haar lem moesten, mee te rijden. Via het Amsterdamse bos werd in de richting van de luchthaven Schip hol gereden, doch nabij het viaduct over de Burgemeester Colijnweg stopte de auto. De colporteur kreeg van een der inzittenden een klap op zijn hoofd en werd uit de auto ge slingerd, waarna de man op laaghar tige wijze werd mishandeld. Badend in zijn bloed werd hij achtergelaten en na vermoedelijk enkele uren ter plaatse te hebben gelegen is hij naar een brugwachterswoning op de Schipholbrug gestrompeld Hij werd voorlopig verbonden in de verbandplaats van de luchthaven Schiphol en vervolgens overgebracht naar het Wilhelminagasthuis waar hij in ernstige toestand met zware hoofdwonden werd opgenomen. De man was beroofd van zijn por- tem.onn.aie met45.en een acte- tas, die later op ongeveer vijfhonderd meter afstand werd teruggevonden. De auto, waarmede de man is ver voerd, is een oud model vierdeurs donkere wagen met grote carrosserie en bekleed met bruin-grijze stof. Zij. die menen inlichtingen te kunnen verstrekken omtrent deze laagharti ge overval worden verzocht zich tot de politie te Amstelveen te wenden. Gerolde portefeuille bleef zoek Eén en zeventig passagiers van lijn 10 te Amsterdam 45 vrouwen en 26 mannen zijn op het Am sterdamse politiebureau Leidseplein grondig gefouilleerd, maar de por tefeuille met f 400, die volgens de eigenares op de tram was gerold, is niet gevonden. Het enige resultaat van deze massale actie was een aan tal lege plekken bij de bioscoopvoor stelling in het Leidseplein-thea- ter, benevens vertraagde dan wel verzuimde afspraken op het Leidse plein. Tegen achten wilde de 34-jarige mevrouw J. J. Surig-Kohl. filiaal houdster in een zaak op de Cein tuurbaan, met haar man en zoon op de Weteringschans bij de Vijzel straat in lijn 10 stappen in de rich ting van het Leidseplein. Moeder en zoon kwamen, als onderdelen van een duwende menigte, de wagen binnen, maar toen de heer Sorig het achterbalkon was genaderd, kon er écht niets meer bij en mevrouw riep hem toe, de volgende te nemen. On middellijk daarna heeft zij een ruk gevoeld en toen zij een kaartje wil de nemen, bleek haar portefeuille met f 400, een kasboekje van de zaak en Lips-sleutels te zijn verdwenen. Zij alarmeerde de conducteur, die de deuren van de wagen sloot en de tram via het Leidsebosje liet neer zetten op dood spoor voor het poli tiebureau Leidseplein. Hier werden de 71 passagiers door een haag van agenten, die, te midden van het toe gestroomde publiek, een pad vrij hielden, binnengebracht en in een ommezien gonsde de wachtkamer van de protesten, die het vooruit zicht op 71 bedorven avonden nu eenmaal teweeg kunnen brengen. Nochtans hebben al die .verdach ten" de zaak van de humoristische kant opgevat meldt „Parool". Wel betaald, maar geen keien De Haagse politie houdt zich sinds enige tijd bezig met een merkwaar dige oplichten, die kort geleden in de plaats Roermond een Belgische aannemer van openbare werken ont ving. De oplichter, een koopman uit Amsterdam, wist de aannemer voor te spiegelen, dat hij een grote partij straatkeien te koop had, ten bedrage van 380.000 Belgische franken. De aannemer kreeg zeer veel ver trouwen in de Amsterdammer, toen de oplichter hem vertelde, dat deze stenen op een opslagterrein van de gemeentewerken te Roermond lagen. Inderdaad vond de Belg daar een zeer grote partij straatkeien. Dit is mijn eigendom, sprak de oplichter, de keien liggen ter verzen ding gereed. De Belg vertrouwde dë man vol komen en betaalde de koopsom. Hij kwam echter spoedig tot de conclu sie dat hem keien waren aangewezen, die eigendom zijn van de gemeente Roermond. Met de 26 te fouilleren mannen is korte metten gemaakt; in het bureau an de wachtcommandant maakten vele handen licht werk. Maar voor de dames moest de fouilleerster, die pal naast het bureau woont, worden ontboden en zij kreeg versterking an de vrouw, die deze delicate taak gewoonlijk voor het bureau Over toom verricht. In het algemeen waren de mensen het er over eens, dat in een behoor lijk tempo is gefouilleerd, maar lang is hun de tijd gevallen, vóór de tram op dood spoor was gerangeerd; dit duurde wel een kwartier. Inmiddels heeft mevrouw Sorig haar geld en sleutels en papieren nog niet terug. Wellicht is zij reeds aan de tram halte bestolen, want ook daar was het enorm vol. En aan een volle tramhalte dringt de Amsterdammer; dat is nu eenmaal niet anders. FEESTMAAL DOOR VERGIFTIGING VERSTOORD. Na een feestmaal, gegeven ter ge legenheid van de terugkeer van een missionaris bij de familie .C. te Meers- sen, zijn ongeveer acht personen on wel geworden. De oorzaak is zeer waarschijnlijk tengevolge van het gebruik van ondeugdelijke vis, wel ke in een .der gerechten was ver werkt. De dochter van de familie C. was er aanvankelijk zeer ernstig aan toe en de ontboden geneesheer, die bij alle slachtoffers vergiftigingsver schijnselen constateerde, achtte haar overbrenging naar het ziekenhuis te Maastricht noodzakelijk. De anderen waren min of meer ernstig ziek maar bij hen zijn de nadelige gevol gen spoedig verdwenen. De toestand van mej. C. was gisteravond bevredi gend. DOOR GAS VERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Het echtpaar G. te Weesp, dat enige tijd op de boerderij van de ouders van de man logeerde en in een afgeschoten gedeelte van de koestal sliep, is Zondagochtend dood in bed aangetroffen. Zaterdagavond had men in deze ruimte eèn gaskacheltje aangesto ken. c/at blijkbaar niet goed heeft gefunctioneerd. Toen het echtpaar Zondagmorgen niet aan de ontbijttafel verscheen en de ouders op onderzoek uitgin gen, vonden zij de man en de vrouw dood in bed liggen. Zij waren door gasverstikking om het leven ge komen. OOR VAN RANGEERDER AFGERUKT. Bij het station te Hoek van Holland heeft een ongeluk plaats gevonden, waarbij de rangeerdér A. Radder, die in de Prins Hendrikstraat te Hoek van Holland woont, zijn linker oor verloor en een hersenschudding op liep. De man koppelde twee rijtuigen vast. Van een ervan was de zoge naamde vouwbalg dichtgeklapt. De ze raakte bij het vastkoppelen los en Radder kreeg het stalen netwerk te gen het hoofd. „Het publiek hoeft niet te vragen om lage autonummers, want die wor de n toch niet gegeven. We neb *bn nu al aanvragen en zelfs geld ontvan gen voor een laag autonummer. Laat men daarmee ophouden". Dat vertel de een der ambtenaren van de Rijks dienst voor het Wegverkeer, die zich zal bezighouden met de afgifte van de nieuwe kentekenbewijzen. Zoals we reeds meedeelden, zal er, als de nieuwe Wegenverkeerswet in werking treedt, een andere num mering van de auto's komen. Er ko men dan twee letters en vier cijfers, dus bijv. MW-99-99. Nu zijn er reeds automobilisten, die een brief geschre ven hebben, om het nummer AA-00- 01 te krijgen. Dat gaat niet. De gehele serie AA wordt namelijk gereserveerd voor het koninklijk huis. En met welke nummering men begint is nog helemaal niet zeker. Misschien begint men met XA-00- 01 of met PA-00-01. Als deze numme ring eenmaal zal beginnen, zullen al lereerst de nieuwe wagens die op de weg komen, zulk een nieuw nummer krijgen. Bezitters van auto's, die een oud nummer hebben, behoeven voorlopig niets te doen In de.loop der jaren zullen telkens groepen van num mers ongeldig worden; deze zullen dan een nieuw nummer krijgen. Het is best mogelijk dat b.v. voor alle tankwagens of alle veewagens wordt benaald, dat ze nieuwe nummers krij gen- De cijfers en letters op de nieuwe platen zijn iets kleiner dan de tegen woordige. Men meent, dat twee let ters en vier cijfers makkelijker te herkennen zijn dan de tegenwoor dige combinatie, die meestal bestaat uit twee letters en vijf cijfers. Ais 't om ireubelen gaat... HOGËNDOORN I HAARLEMMERSTRAAT B Wij brengen U per auto naar de mooiste toonzalen. GEBRANDSCHILDERDE RAMEN, DIE OOK BIJ AVOND IN KLEUR STAAN. De bekende Nijmeegse schilder en glazenier Jan van Bruten, die van een bijzonder émail gebruik maakt om gjas-in-loodramen hun kleur te laten behouden, wanneer het licht er niet door, maar er op valt, heeft octrooi op deze belangrijke vinding aangevraagd. Ofschoon een soortgelijk procédé reeds in vroeger eeuwen werd ge bruikt, is het kunstwerk van Jan van Druten ongetwijfeld origineler, zoals wij kunnen waarnemen in de wijnkelders van Finjé aan de Oude- graeht. Daar immers werd een glas- in-loodraam aangebracht in een don ker lokaal, waar doorgaans kunst licht brandt, maar welk licht geen temperende invloed heeft op de kleuruitstraling van het gebrand schilderde raam. Dit is mogelijk ge worden, omdat de kunstenaar een nieuw verfmateriaal heeft toege past, zo geheel anders, verschillend van bekende grisaille en emaille-ver- Ofschoon het glazuur op het glas fond is opgebakken en daarom dui delijk zichtbaar is, werkt de tekening toch niet storend Iets anders is, of de keuze van kleuren wel naar ieders smaal zal zijn. Maar dat heeft in elk geval niets te maken met de vin ding, die Jan van Druten met zijn brandtechniek heeft bereikt. HOUTEN HUISJES VOOR GEREPATRIEERDEN. In Nederland worden nog 8200 ge zinnen uit Indonesia verwacht. Tot nog toe werden deze mensen gehuis vest in barakken, zoals o.a het geval is in Westerbork. In regeringskringen overweegt men nu om een groot aan tal houten huisjes te doen vervaardi gen waarin de gerepatrieerde gezin nen hun intrek' kunnen nemen. Het zou in de bedoeling liggen deze hui zen in verschillende plaatsen te doen bouwen. In ieder geval zal deze nieuwe re geling een beter inzicht kunnen ge ven. Want er lopen op het ogenblik zo'n 260.000 auto's in ons land en er zijn een millioen nummerbewijzen in omloop! In de toekomst krijgt iedere aüto een nummer en dat nummer blijft bij die auto. MINISTER MR TEULINGS BIJ DE PAUS Niettegenstaande de overdrukke bezigheden van de Paus in deze dagen, heeft Z.H. gistermorgen mr. Teulings, Nederlands minister van Binnenl. Zaken, vergezeld van jhr. M. v. Weeden, Ned. Gezant bij het Vaticaan, bijzonder hartelijk in par ticuliere audiëntie ontvangen. Vijf gezinnen dakloos Gisteren is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de voor malige militaire barakken achter de openbare lagere school te Putters- hoek. De houten barakken waren se dert 1945 wegens woningtekort be woond door vijf gezinnen. Het gehele barakkencomplex brandde tot de grond toe af. Een begin van brand in de openbare school kon tijdig wor den bezworen. De inboedels konden slechts gedeel telijk worden gered. De inboedel van P. Firant, die niet verzekerd was, ging verloren. De dakloos geworden gezinnen zijn tijdelijk bij familie on dergebracht. Gisteravond tegen acht uur, werd ontdekt, dat brand was ontstaan in een kleine woning aan de Buiksloter- dijk 302 in Amsterdam-Noord. De brand woedde in de kelderverdie ping. Tevens bleek, dat zich in het huis alleen bevonden het 7-jarige jongetje van de familie S. de Waal en twee honden. Het jongetje, dat reeds door de rook bevangen was, kon tijdig uit het brandende perceel worden gered. Het knaapje was bewusteloos en is per auto van de G. G. D. naar een zie kenhuis vervoerd, waar het na het toedienen van zuurstof spoedig is bij gekomen. De beide honden zijn omgekomen. BRANDWEER MAG STEEDS DOOR STOPLICHT RIJDEN. De chauffeur van de brandweer auto, die te Amsterdam een oranje stoplicht negeerde en daardoor in botsing kwam met de Sloterdijker tram, is vrijgesproken. De eis was f 10 boete. De brandweer overwoog, dat een brandweerauto ook op *de terugweg na de brand niet gebonden is aan de verkeersbepalingen, aangezien brand weerkazernes zo kort mogélijk zon der brandweerwagens mogen zijn. BRAND IN WERKPLAATS VAN N.S. Zaterdagmiddag heeft in de werk plaats van het wagenpark van de Ne derlandse Spoorwegen te Amersfoort een grote uitslaande brand gewoed. De brand begon in een wagon, waaraan des morgens reparatiewerk zaamheden waren verricht. Men ge looft, dat door het lassen het vulsel tussen de dubbele wand, waarin o.a. kurk verwerkt is, moet zijn gaan broeien. ONTPLOFFING IN KETELHUIS VAN BAKKERIJ. De bewoners van de Valkstraat en omgeving te Zaandam werden van morgen om zes uur door een krach tige explosie gewekt De ketel van de coöperatieve bakkerij .Exelsior' was gesprongen. De kracht, waar mede do ontploffing gepaard ging, was zo groot, dat het dak van het ketelhuis werd weggeslagen en vele ruiten in de omgeving braken De chef van de bakkerij, de heer Van der Werf, mocht van geluk spreken, dat hij juist in de bakkerij was op het moment, dat de ketel uit elkaar sprong. Hij was even tevoren in het ketelhuis, dat achter de bak kerij was gelegen, geweest om de zaak te controleren, doch had toen niets bijzonders ontdekt. met garantie-certificaat WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS KOUDER. Overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolken velden. Matige langs de Wad- denkust af en toe vrij krachtige Zuid-Oostelijke wind. Iets lage re temperaturen met vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst. WILDE ZWANEN: STRENGE WINTER. De bewoners van de Noord-Velu- we voorspellen een strenge winter, onder indruk van de grote groepen wilde zwanen, die aan de Zuidoost kust van het IJselmeer worden ge zien. Luid klinkt het gesnater uit vele kolonies, die honderden van deze gro te vogels tellen. APARTE TELEFOONGIDSEN VOOR GROTE STEDEN. Uit de nieuwe naamlijst voor de interlocale telefoondienst zullen ver vallen de nummers van de plaatse lijke Amsterdamse net. Deze num mers zullen in een afzonderlijke gids worden opgenomen Dit geschiedt uit een oogmerk van bezuiniginng. Men stelt zich op het standpunt, dat, ble ven de Amsterdamse nummers in de algemene naamlijst opgenomen, grote papier- en drukkosten zouden worden gemaakt, welke niet meer verantwoord zijn. Immers, er zijn vele telefoonabonné's die zelden of nooit met Amsterdam telefoneren. Deze kunnen altijd via „inlichtingen" geholpen worden. Het ligt in het voornemen, 'in Augustus 1951 ook de stadsnetten Den Haag en Rotterdam uit de interlocale gids te nemen en daarvoor afzonder lijke gidsen verkrijgbaar te stellen. HAAGSE AFDELING K.A.B. JUBILEERDE Gisteren is het 60-jarig bestaan gevierd van de Haagse afdeling van Katholieke Arbeidersbeweging. Begonnen werd 's morgens met een plechtige H. Mis, opgedragen door de deken van Den Haag, mgr. W. J. Pompe. 's Middags werd een herdenkings bijeenkomst gehouden in het ge bouw van K. en W. Aanwezig wa ren hierbij o.a. prof. dr L. J. M. Beel, en de wethouder van Sociale Zaken van Den Haag. Het openingswoord Werd gespro ken door de voorzitter van de jubi leum-commissie. Hierna kwam een dodenherdenking met zang van de Wüestenburger-koorknapen onder leiding van Henk Hoogervorst. Daarop hield de ver-bondsvoorzitter de heer A. de Bruijn' een toespraak. Dr A. A. Olierook, directeur van bet Vormingsinstituut van de K.A.B., hield een herdenkingsrede. Mede werking aan de herdenking verleen de ook de Haagse harmonie St. Gire- gorius de Grote. SIERADEN IN EEN SPELDENKUSSEN. Een oud speldenkussen dat een Zwols jongentje als voetbal ge bruikte, scheurde dezer dagen na een flinke trap kapot en tot verba zing van de jeugdige voetballer viel er niet alleen zaagsel uit. Er kwa men ook gouden sieraden op de weg terecht. Vermoedelijk zijn ze van Duitse afkomst: het speldenkus sen werd door de Engelsen op straat gegooid toen ze in 1945 een school, waarin Duitse soldaten hadden gele gen, schoonmaakten. Het kussen kwam zo in bezit van een familie in de buurt van de school. De politie heeft weinig hoop de eigenaar nog te kunnen opsporen, al vermeldt een van de sieraden een medaillon de naam Otto Kahn. POOS EN SLAGTER VEROORDEELD De beide Haagse politiemannen L. A. Poos, 49 jaar en M Slagter, 46 jaar zijn deze morgen dooï de Amster damse Bijzondere Strafkamer veroor deeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van 18 jaar met aftrek van het voorarrest en ontzetting uit de politieke rechten voor de tijd van het leven. Zij hebben terecht gestaan wegens hun werkzaamheden tijdens de oor log voor de met de S. D. samenwer kende documentatie dienst van de Haagse politie en rechtstreeks onder Schreider in het Englandspiel. Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 39) Hij bleef daarom nog een poosje met Gomez praten, maar dat bracht hem niet verder. Hij constateerde echter, dat Gomez, die anders een zo opgeruimd gezicht toonde, zich nu vruchteloos inspande, om zijn ongerustheid, die zelfs op angst ge leek, te verbergen. Hempel vroeg eindelijk, of kolo nel Lindweg reeds op was. Gomes wist het niet. De kolonel had nog niet om zijn ontbijt gebeld, en met iet oog op zijn bevel van daags te voren, had men het niet gewaagd, het ongevraagd boven te brengen. Ik zal eens gaan zien en u dan laten weten, wat ervan is, meneer Gomez, sprak de detective, rk zal ook maar onmiddellijk bij hem op zijn kamer ontbijten, want de mor genwandeling heeft mij honger be zorgd. In weerwil van de 'honger duurde het nog lang vóórdat Hempel een bediende riep en hem verzocht, het ontbijt boven te brengen. De neger vertelde in de keuken dat de kolonel ernstig ziek moest zijn, want terwijl hij het ontbijt ge reed zette, bleef de oude heer mij merend en zonder een woord te spreken in een hoek. van de canapé zitten. En hij was zó bleek,, dat men er bang van zou worden. Een half uur later ging de detec tive Gomez opzoeken, die blijkbaar doelloos tussen de arbeiderswonin gen drentelde, en vroeg hem of hij een rijpaard kon krijgen. De kolo nel voelde zich, zei hij, nog méér ongesteld dan de vorige dag en wilde jijn kamer niet verlaten. Daarom wilde hij Hempel van het mooie weer gebruik maken en een bezoek te 'brengen aan de mijn, die hij nog niet gezien had en die hem sterk interesseerde. Terwijl Hempel dit zei, bemerkte hü zeer goed, dat Gomez somber gelaat plotseling ophelderde, alsof 't verzoek van meneer Drost een grote verlichting voor hem was. Een zeer goed idee van u, meneer Drost, antwoordde hij snel en bijzonder vriendelijk, hier op de farm zoudt u zich toch maar verve len. Het paard zal onmiddellijk ge reed zijn. Mag ik ook een gids te uwer beschikking stellen? Die zal u goed te pas komen. Maar Hempel dankte voor dat aanbod. De weg tussen de farm en de mijn wordt zeker zo dikwijls ge bruikt, dat hij hem niet kon missen en hij maakte het uitstapje liever alleen. Eeii kwartier later reed 'hij weg. Langzaam, totdat hij er zeker van was, dat men hem van de farm uit niet meer kon nakijken; maar bij de eerste kromming van de weg bracht hij zijn paard in snelle draf. In verband met hetgeen hij de kolonel tevoren had meegedeeld, vond hij het nodig met Holderberg de zaken te gaan bespreken. Te meer omdat de sub-delegado tot dan toe niets van zich had laten horen, zodat er op de hulp van die ijveri ge ambtenaar waarschijnlijk niet te rekenen viel. Van kolonel Lindweg had Hempel het volgende vernomen: Hijv— Lindweg had die nacht zeer onrustig geslaipen. Tegen de morgen "lag hij volkomen wakker. Het moest toen omtrent 4 uur zijn geweest.Daar hij niet wist, wat zo vroeg te beginnen, bleef hij te bed liggen en dacht nog eens grondig na over hetgeen de detec tive hem aangaande de zaaktussen Nelly en Roario had verteld,... In het huis scheen iedereen nog te slapen, want 't was er zeer stil.... Maar plotseling hoorde hij aan de achterkant van het huis een zacht gefluit en tegelijkertijd enig ge druis, als roerde iemand aan de hou ten luiken, die beneden des nachts de vensters afsloten. Hij wist, dat Gomez tijdens de afwezigheid van de eigenaar in de huizinge sliep, en wel in een van die kamers, die op de tuin uitkwamen, en juist van die plaats scheen het geluid, dat hij op ving, te komen. De logeerkamers, die men ter beschikking van de ko lonel, Nelly en Hempel had gesteld, lagen aan de' rechterkant van de huizinge en hare vensters bod'en uit zicht op de werkpleinen en de ar beiderskolonie. De kolonel kon dus niet zien, wat er aan de achterkant van het huis omging. Aanvankelijk lette hij er ook niet veel op, want hij dacht, dat de een of andere ar beider bevel had gekregen, Gomez tegen die tijd te komen wekken. Eerst toen hij een vensterluik hoorde openen en tegelijkertijd een ge smoorde kreet van verbazing of ont steltenis opving, begon hij scherper te luisteren. Er werd snel en drif tig gesproken, maar hij kon slechts nu en dan een woord vei-staan, zijn kennis van de Portugese taal was misschien voldoende voor lichte conversatie, maar liet hem bijna geheel in de steek, wanneer het za kelijke aangelegenheden betrof. Herhaaldelijk ving hy het woord „onmogelijk" op, en één keef de zin: „Wat zou ik anders kunnen doen?"' Op welke vraag werd ge antwoord met een weifelend; „Nu, kom dan Toen hoorde de kolonel stappen in de richting van de hoek van het Nus. Men liep zeer voorzichtig, blijkbaar om zo %weinig mogelijk ge druis te makenL Sinds de vorige da^ was de ko lonel wantrouwig-nieuwsgierig naar alles, wat er in de huizinge omging; hij was dus opgestaan en naar het venster gegaan, om te zien, wat er gebeurde. Ondertussen was het zo licht ge worden, dat men de dingen buiten vrijwel kon onderscheiden. Twee mannen kwamen de hoek om; zij ontweken met zorg de plaat sen, waar het morgenlicht sterker dan elders doordrong en gingen zo naar een soort pakhuis, terzijde van de werkplaatsen. In dat pakhuis verdwenen zij. Het had geen ven sters, maar onder de brede luifel een aaptal smalle openingen, waar schijnlijk voor de ventilatie bestemd Iri geen geval kon het gebouw tot woning dienen. In de ene man, de kleinste van de twee, had de kolonel heel zeker Gomez herkend; in de tweede, die als een gaucho was gekleed, meende hij Rosario te hebben herkend. Ik zou er geen eed op kunnen doen, maar ik geloof niet, dat ik mij heb vergist. De grote hoed belette mij de trekken van die man duide lijk te onderscheiden, maar de fi guur, 'de houding, de tred en de be wegingen stemden goed overeen met die van Rosario, verklaarde de kolonel. Hij vertelde dan nog, dat Gomez na verloop van enige tijd 'het pak huis alleen had verlaten; hij had de deur achter zich gesloten en de sleutel meegenomen. En een uur later was de gewone morgendrukte op de farm begonnen. Silas Hempel was overtuigd dat de kolonel zich met betrekking tot Rosario niet had vergist. Het was zeker Rosario, hij had zich in het pakhuis laten opsluiten, om er de verdere loop der dingen af te wachten. (Wordt va-rvelgd)

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2