De marteldood van Sint Jeroen Belasting-onderzoek wordt soepeler Illustratie -K DE DODE VAN BRAZILIË ZATERDAG 28 OCTOBER 1950 TWEEDE BLAD PAGINA 2 ïlooAduüjk u-cui klem. tot qAoot IN HOLLAND BEROEMEN VLAARDINGEN, OEGSTGEEST OF KERCKWERVE, zoals het toen heette, Heilo, Velsen en Petten er zich op, dat Sint Willibrord er persoonlijk het evangelie heeft verkon digd en er een kerkje heeft gesticht. Al deze plaatsen liggen in het oude cultuurgebied langs de zee, waar inderdaad St. Willibrord gewerkt heeft met St. Engelmundus, die in Velsen de eerste pastoor genoemd zou kun nen worden van die"plaats, St. Adelbertus, die in Kennemerland heeft gearbeid en andere gezellen. Waren er helemaal geen christenen in dit gebied, toen Sint Willibrord er predikend en dopend rondtrok? Onder de Franken, die, na de Romeinen en op hun voorbeeld, langs de Rijn waren getrokken, waren christenen en zo moet het christendom reeds voor de komst van de Angelsaksische monniken wel bekend zijn geweest aan de nog heidense bevolking, die er woonde. Maar van veel invloed *ijn die Frankische christenen niet geweest op de bekering van het volk, dat langs de duinen woonde; voor d eze streek begint' het christendom pas met Sint Willibrord. De kerk van Oegstgeest werd dus, als door Willibrord zelf gesticht, de moederkerk van alle kerkjes in de buurt, die spoedig daarna ontston den; als voorbeeld noemen we Voorhout, dat zelf weer Sassenheim tot dochterkerk kreeg. De gewone gang van zake was dat de alleroud ste parochiekerken in de omgeving e^rst bij kapellen kreeg, zodra er daar meerdere christenen kwamen te wonen, en dat na verloop van tijd, zo'n kapel op haar beurt zelf standige parochie werd. Natuurlijk behoort Oegstgeest tot die alleroudste parochies, als door St. Willibrord zelf gesticht; in 1063 heeft zij o.a. kapellen te Warmond, Leimuiden, Rijnsaterswoude, Rijns burg en Essellykerwoude, welke dan aan de door St. Willibrord gestichte abdy van Echternach worden ge schonken. Ook Valkenburg, en Voor hout behoorden tot de oudste kerken van Rijnland; de laatste werd met Noordwij k door graaf Dirk II aan de abdy van Egmond geschonken Zijn vader, Dirk I had daar een nonnen klooster gesticht, maar de onrust der tijden noopte zijn zoon de nonnen naar Bennebroek te doen verhuizen en in Egmond Benedictijnen uit Gent te laten komen. Hoe kwam Noordwijk aan zijn kerk? De Middeleeuwen kenden het leenstelsel; de keizer was namens God de grootgrondbezitter en gaf stukken van zijn gebied in leen. Die lenen werden later erfelijk en zo ontstonden de graafschappen, als Holland, Vlaanderen enz. Een Noor man, Rorik geheten, kreeg Kenne merland van de keizèr in leen en na hem in 882, kreeg zijn neef God fried dat stuk. Onmiddellijk na de dood van die Godfried kreeg een ze kere Gerulf goederen in het westen; eerste graaf Dirk I werd ook met Kennex-land beleend, en staat daar om als de eerste Hollandse graaf be kend. Het grote rijk van Karei de Grote kón zich na zijn dood in 814 niet in stand houden. Al onder zijn zoon en opvolger Lodewijk de Vro me openbaarde zich de verdeeld heid, waarvan de Noormannen pro fiteerden om hier binnen te vallen en hun plundertochten te houden. In 843 werd bij het verdrag van Ver dun het rijk verdeeld in drie stuk ken, en in het Nederlandse deel werd Karei de Kale gedwongen de Noorman Rorik als zijn leenman aan te nemen, opgevolgd door zijn neef Godfried, die christen was gewor den en als hertog van de Friezen over een groot deel van ons land re geerde met Kennemerland als mid delpunt Hij was nog niet tevreden en eiste van de keizer een paar graafschappen in het gebied van Rijn eh Moezel, omdat er in zijn ge bied geen wijn groeide. De keizer nodigde hem daarop uit tot een on derhoud ergens in de Betuwe, waar Godfried werd vermoord. Met zijn dood eindigde de heerschappij van de Noormannen in ons land en voor lopig maakte het ook een einde aan hun invallen. Van die invallen werd de pastoor van Noordwijk, Sint Je- roem het slachtoffer. DE KOMST VAN ST. JEROEN. Jeroen was een Schot van geboor te, eerst op latere leeftijd priester geworden. Hij stak de Noordzee over en vestigde zich te Noordwijk, waar hij christenen vond, die evenwel dringend de hulp van een priester nodig hadden om hün geloof te zui veren van de vele heidense bijgelo vigheden en het te verdiepen. En hij slaagde er in het godsdienstig peil van zijn parochie op te heffen Maar het waren moeilijke tijden voor de nog zo jonge vaderlandse Kerk, toen in de litanie van alle heiligen de aanroeping „Van de Noormannen verlos ons Heer" werd ingevoegd. Het rijk van Karei de Grote was verzwakt en van de onmacht van keizer Lodewijk de Vrome maakten woeste piraten en vrijbuiters uit de Scandinavische landen gebruik; in 834 kwamen zij met hun draken- schepen naar hier en roofden en plunderden naar hartelust Keer op keer kwamen zij terug en zo vielen zij in 856 Noordwijk binnen, waar sinds 847 Jeroen werkte aan de ker stening van de bewoners. ZIJN MARTELDOOD. Jeroen werd gevangen genomen door de heidenen en als vijand van de goden voor de hoofdman gebracht, die hem, toen hij weigerde zijn ge loof te verzaken, ter dood liet bren gen. Het Noormannenzwaard maakte een einde aan zijn leven. Het ge beurde bij een holle weg, de Lijdens weg, later St. Jeroensweg geheten. In de avond kwamen de christenen uit hun schuilhoeken te voorschijn en legden het lijk van hun pastoor in het graf, dat zij met stenen bedek ten. Roerige tijden waren de oor zaak, dat men op de duur vergat waar men de martelaar had begra- Dirk II, de stichter van Egmonds abdy, was graaf van het graafschap Holland. Het was omstreeks 955, dat 'n Noordwijker, Nëothbodo geheten, landbouwer van beroep, in de nacht een verschijning zag; een oude man, die hem bevel gaf de vergeten relie ken van Jeroen op te graven. Vol angst bleef de boer kruistekens ma ken, maar de verschijning bleef en maakte zich bekend. Het graf moest hij zoeken aan de oostzijde van het dorp en de relieken naar Egmond brengen. Nëothbodo wachtte evenwel rustig de loop van zaken af en eerst toen zijn gestolen paarden op de aangewezen plek werden gevonden, liet hij zich overtui gen. Graaf Dirk II werd in ken nis gesteld van het wonderbare feit en hij liet, in overleg met de bisschop van Utrecht, het graf openen en het gebeente naar de abdij van Egmond brengen; al leen de schedel bleef in Noord wijk, en werd eerst in 1311 daar gevonden; deze reliek ging later verloren. Tijdens de reformatie, toen de Egmonder abdij door Sonoy werd verwoest, werden de relieken van Sint Jeroen ge red. In 1892 kreeg Noordwijk's parochiekerk deze relieken te rug. Zo gering mogelijke inbreuk op levens-sfeer van belastingplichtingen OP VOORDRACHT van de minister van Financiën zijn bij de Tweede Kamer van de Staten-Generaal twee ontwerpen van wet ingediend, die beide betrekking hebben op het fiscale noodrecht. Het ene wetsont werp bevat bepalingen inzake de afschaffing van dat noodrecht en ver vanging daarvan onder meer door een nieuwe algemene regeling van de plicht van de burgers om aan de belastingdienst inlichtingen te geven in het belang van een juiste belasting heffing. Het andere, zeer korte, wets ontwerp*. houdt enkele overgangsbe palingen in inzake het conservatoir beslag voor belastingschulden. De Puttena ren en de douane GROENTENEXPORT NAAR DUITSLAND GESTAAKT. Doordat het betalingscontingent is uitgeput, is gisteren de .export van groenten naar Duitsland opnieuw ge- r> staakt. Op de Venlose veiling gaan De tocht van de Puttenaren naarverscheidene exporteurs, die een fi de graven te Ladelund heeft aan dejjaaj hebben in Duitsland, gewoon grenzen nogal wat moeilijkheden op geleverd met de Duitse douane. Naar aanleiding daarvan heeft het Tweede Kamerlid, de heer G. J. N. M. Ruy- gers (P. v. d. A.) aan de minister van buitenlandse zaken gevraagd of het juist is, dat de Puttenaren bij de con trole door de Duitse douane tot twee maal toe en op onredelijke wijze moei lijkheden hebben ondervonden. Wan neer dit juisgt is, zo luid de vraag, is de minister dan bereid met klem hier tegen te protesteren en stappen te- ondernemen, om dergelijke inciden ten in de toekomst te voorkomen? Illustre Lieve Vrouwe Broederschap Gisteren is het Zwanenbroeders- huis te 's-Hertogenbosch onder presi dium van jhr. C. J. Laman Trip, de regerende proost, de vergadering gehouden van de Illustre Lieve Vrou we Broederschap. Prins Bernhard, die na de oorlog al enige malen heeft deelgenomen aan de bijeenkomst en aan de op de jaarvergadering vol gende maaltijd, moest tot zijn spijt verstek laten gaan. De leden van het Koninklijke Huis zijn de enigen die de titel Zwanen- broeder mogen voeren. In 1899 werd Koningin Wilhelmina, in 1903 Prins Hendrik en in 1919 Prinses Juliana tot Zwanenbroeder uitgeroepen. Op 31 October 1946 viel deze eer te beurt aan Prins Bernhard. De broederschap, in 1318 gesticht, had aanvankelijk een geestelijk ka rakter. Na de overgave van Den Bosch in 1642 werd de gods dienstige grondslag gewijzigd in die zin, dat de helft Rooms Katholiek, de andere helft van een andere reli gie kon zij. Dat is nu nog zo met de export door, echter geheel op eigen risico. Tegenover het staken van de ex port van groenten komt een buiten kansje voor de fruittelers te staan. De West-Duitse regering zal een cre- diet van 300.000 dolar beschikbaar stellen voor de invoer uit Nederland van zogenaamd industriefruit. Deze invoer mag slechts per spoor en per schip geschieden, waarvoor drie grensovergangen zijn aangewezen. SCHADE DOOR NACHTVORST. De nachtvorst heeft in het Venlose tuinbouwcentrum reeds 150 ton to maten verloren doen gaan. Ook de late bloemkool heeft ernstig van de nachtvorst te lijden. Houdt de nacht vorst aan, dan zal er nog belangrijke schade veroorzaakt kunnen worden. De winter is in aantocht..! Tijd om een abonnement te nemen op het mooie, uitste kend geredigeerde, actuele gezinsweekblad f^ATHOLIFKF, Abonnementsprijs 25 cl. per week Heffing kaasuitvoer ingetrokken De minister van landbouw, visserij j en voedselvoorziening heeft de op 2 October 1950 afgekondigde „Hef fingsbeschikking uitvoer kaas 1950" met terugwerkende kracht, te reke- nen van 2 October, ingetrokken. De minister heeft daarbij overwogen, dat de handel bij de aankoop van vóór 17 Sept. 1950 geproduceerde kaas niet heeft kunnen voorzien, dat bij export op kaas een heffing zou worden gelegd. Kaas komt n.l. voor export eerst in aanmerking wanneer zij tenminste vier weken oud is. Vooruitlopend op deze intrekking van de beschikking kon, als gevolg van de daling van de kaasprijzen, de heffing op uitgevoerde kaas reeds op 16 October 1950 op nul worden ge steld. Een en ander betekent evenwel niet, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mee, dat de minister in principe het mid del van een heffing bij uitvoer ter beheersing van het prijspeil van kaas voor binnenlandse consumptie, laat varen. Zodra de groothandeisprijzen voor kaas zouden stijgen boven het peil v£\n ongeveer 2.15 per kg. voor volvette Goudse fabriekskaas, zal waarschijnlijk wederom een heffing op de uitgevoerde kaas worden ge legd. Bovengenoemd peil acht de minister voor de huidige omstandig heden namelijk het maximum toe laatbare niveau. Bij een eventuele heffing zal ver schil worden gemaakt tussen kaas geproduceerd vóór 17 Sept. 1950 en die, geproduceerd na 16 Sept. '50 op kaas geproduceerd vóór 17 Sept. 50 zal eerst dan een heffing worden ge legd, wanneer die op de kaas, bereid op of na die datum, de 20 cent per kg. te boven gaat. - Daar gedurende de twee weken, tijdens welke exportheffing 10 pet. per kg. meeft bedragen, slechts kon worden geëxporteerd uit de vóór 16 Sept. geproduceerde voorraden, worden de betaalde heffingsbedra gen gerestitueerd. ZESTIGDUIZEND KILO ROOM BOTER OVER DE GRENS GESMOKKELD Na geruime tijd van nauwkeurig onderzoek heeft de recherche der in voerrechten en accijnzen te Weert en Hunsel een groot internationaal smokkelcomplot opgerold, dat zich bezig hield met een omvangrijke smokkel van roomboter naar Bel gië In de loop van dit onderzoek werden zes Nederlanders en twee Belgen in arrest gesteld; het gehele complot bestond echter uit vijftien personen. Naar ruwe schatting heb ben deze heren circa 60.000 kilo na tuurboter over de grensgesmok keld. SOCIAAL ECONOMISCHE RAAD. In de tweede openbare vergadering van d'e sociaal economische raad heeft prof. mr. de Vries, de voorzit ter, meegedeeld, dat in de plaats van mi. W. G. F. Jongejan, die bedankte tct lid benoemd is mr. J. van Cl- denborch,- voorzitter van de onderne- mersraad voor Indonesië. Voorts is door de voorzitter be kend gemaakt, dat de minister van economische zaken heeft aangewezen als zijn vertegenwoordiger in de raad mr. P. Ver-Loren van Themaat, de minister van sociale zaken dr. J. A. Muilwijk, de minister var landbouw dr. ir. S. L. Louwes en ir J. E. P Franke en de minister van Verkeer en Waterstaat mr. ir. B. W. Hveman. Fiscale Noodrecht dient opgeruimd De indiening van eerstgenoemd wetsontwerp is gebaseerd op de over weging, dat, nu meer normale tijden zijn teruggekeerd en de achtrstand in de belastingheffing, daterende uit de oorlogsjaren, vrijwel is opgeruimd. Wat de nauwkeurige heffing der belastingen betreft gaat de minister er van uit, dat de fiscus met voldoen de zekerheid moet kunnen vaststel len, welke grondslagen voor de belas tingheffing behoren te worden aan genomen. Aan de andere zijde echter moet rekening worden gehouden met de rechtspositie van de belastingplichti gen. In verband hiermede moet in gewone tijden worden gestreefd naar j een evenwichtstoestand tussen de be- voegdheden, die aan de belastingad-1 ministratie toekomen en de levens-1. sfeer van de burgers, waarop de ad ministratie slechts binnen zekere grenzen inbreuk mag maken. Met name heeft de minister hier op het oog de' wijze waarop de fiscus zich het feitenmateriaal verschaft, dat nodig is ter bevordering van een juis te belastingheffing. De fiscale maatregelen, die kort na de bevrijding ter sanering van 's lands financiën zijn getroffen, kun nen worden verdeeld in drie groe pen, t.w.: 1. de zekerheidstellingen en de verlenging van de navorderingster mijn; 2. het recht van toegang en van huiszoeking, het recht om voorwer pen tot nader onderzoek onder zich te nemen, het blokkeren 'en onder zoeken van safes en het conserva toir beslag; 3. de plicht om gegevens te ver strekken en om inzage te verlenen van boeken en bescheiden. Aan de onder 1 genoemde bepa lingen bestaat niet langer behoefte. Naar het oordeel van de Minister van Financiën moet de belasting heffing zich thans weer geheel gaan voltrekken in de administratieve sfeer en zal het fiscale apparaat ver der van zijn politiële bevoegdheden alleen gebruik mogen maken in de gevallen, waarin een redelijk ver moeden bestaat, dat in een belasting zaak een strafbaar feit is gepleegd. Daarom doet de Minister het voor stel de tot de tweede groep behoren de bepalingen in te trekken. Anders ligt de zaak echter bij de bepalingen, die betrekking hebben op de plicht om de gegevens te ver strekken en inzage te verlenen van boeken en bescheiden, aangeduid onder groep 3. Te dien aanzien geldt, dat de fiscus met voldoende zeker heid moet kunnen vaststellen, welke grondslagen voor de belastingheffing moeten worden aangenomen. De minister stelt echter voor om in plaats van artikel 10 van het Bui tengewoon Navorderingsbesluit een nieuwe, in het algemeen voor de hef fing van rijksbelastingen geldende K.L.M.-aeld Een liftboy van Calcutta ver dacht de K.L.M. ervan, dat deze maatschappij een geldmunt ex ploiteerde. Kort geleden kreeg deze jongen nl. een NederlanJs dubbeltje van een luchtreiziger en hij wist werkelijk niet goed wat hij daar nu mee moest doen De volgende morgen klampte hij .de K.L.M.-passagier dan ook weer aan voordat deze uit het hotel vertrok, haalde het dub beltje uit zijn zakdoek te voor schijn zei: „Sahib, kunt U mis schien dit K.L.M.-geld wisse len?" regeling van de plicht om inlichtin gen en gegevens te verstrekken in het leven te roepen. Het standpunt van de Minister is dat een ieder, physiek persoon zowel als rechtspersoon, volledige mede werking moet verlenen om te bepa len of en zo ja hoeveel hij zelf aan belasting verschuldigd is. Zo nodig zal hij zijn aangifte of de door hem verstrekte inlichtingen of gegevens door boeken en bescheiden moeten staven. De plicht om gegevens te verstrekken met betrekking tot de belastingheffing van derden behoort naar de mening van de minster behoudens hetgeen ter zake in bij zondere wetten is bepaald beperkt te blijven tot de feiten die liggen en de handelingen die verricht worden in de commerciële sfeer. Ook in ander opzicht acht de mi nister nog een beperking mogelijk en wel in de wijze waarop men in de toekomst in het algemeen zijn medewerking zal moeten verlenen, opdat Je administratie de gegevens krijgt, die zij nodig heeft voor de heffing van belastingen van derden. Krachtens het fiscale noodrecht is in deze aan velen de verplichting opge legd om schriftelijk gegevens te ver strekken. Dit heeft meermalen veel extra arbeid gevergd, hetgeen in het alge meen niet juist kan worden geacht. Artikel 3 van het onderhavige ont werp van wet vordert niet meer dat men ten deze ten behoeve van de ad ministratie der belastingen extra werk verricht. Dit artikel verplicht slechts om toe te laten, dat de ad ministratie ten behoeve van de hef fing van enige rijksbelasting van derden, met wie een zakelijke rela tie bestaat, inzage neemt van de boeken en bescheiden. alle doeleindei CREYGHTON Hooigr.46 Tel. 20114 PIEKUREN-ZUINIGHEID BEGINT 13 NOVEMBER. De periode van zuinigheid met electriciteit in de spitsuren zal dit jaar korter zijn dan vorig jaar en ook het aantal uren per dag is ge ringer? Het tijdperk loopt van 13 November tot 27 januari. De „piek uren zijn 's morgens van halfacht tot negen uur, 's middags van half vijf tot zes uur, met uitzondering van de Zaterdagmiddag en de Zondag. De Nederlandse radio zwijgt dan ook. De beide Hilversumse zenders zullen die tien weken dus drie uur per dag niet in aether zijn. KATH. KERMISKARAVAAN NAAR ROME. Ook de kath. kermisexploitanten laten het Heilig Jaar niet zonder meer voorbijgaan. Zij hebben beslo ten meldt „De Tijd" ook een pelgrimstocht naar Rome te gaan maken. Ze zullen waarschijnlijk half November met vijf kermiswa gens naar Rome vertrekken en dan drie a vier weken wegblijven. Ook de geestelijk adviseur pater Brokx gaat mee. NIEUWE VERKEERSWET GAAT 1 JANUARI IN. De nieuwe verkeerswetgeving zal op 1 Januari 1951 in werking tre den. Deze mededeling deed gister morgen de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, bij de opening van de achtste Weg- verkeersdag van de KNAC. De mi nister zei, dat door het feit, dat dit verkeersreglement thans pas wordt ingevoerd. Nederland een der mo dernste wetgevingen op dit gebied zal krijgen. Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). Is u meneer Hempel? vroeg 'n vrouwenstem in het Portugees. Ja. Hempel zag nu, dat hij een oude Indiaanse voor zich had. De donkere teint, het typisch-Indiaanse gezicht lieten geen twijfel daaraan over. Hij kwam plotseling op een ge dachte, maar nog vóórdat hij ze tot uiting kon brengen, fluisterde de Indiaanse: Ik ben Poesjie, juffrouw Nelly zendt mij tot u. Zij wil u spreken en ik moet u bij haar brengen. Juffrouw Nelly is dus niet meer in handen van Rosario? Of is zij het helemaal niet geweest? vroeg Hempel snel en verheugd Toch wel, de hond heeft zich meester gemaakt van haar. Maar Poesjie heeft haar geroep in het woud gehoord en is, daar zij vreesde dat men haar schuilplaats zou ont dekken, eerst later gaan zien, wie daar was. Poesjie heeft toen een hele tijd rondgekeken in het woud en stemmen gehoord. Zij hoorde de stem van haar meesteres en die van de tijger en die zwoer, dat hij haar niet zou laten gaan, vóórdat zij erin had toegestemd, zijn vrouw te worden. Had Poesjie een wapen ge had, dan zou zij het ondier gedood hebben. Maar Poesjie had geen wa pen. Toen is zij 's nachts heimelijk teruggekeerd en heeft juffrouw Nelly bevrijd en ze naar haar eigen schuilplaats geleid. Waar is die schuilplaats? Poesjie zal er u heen brengen. En wat is er van Rosario ge worden? De Indiaanse haalde de schouders op en antwoordde: Die zwerft misschien nog in 't woud op zoek naar juffrouw Nelly Want hij weet niet. dat ze bij Poes jie is. Het kan ook zijn, dat hij naar zijn vader is gegaan. Dat weet Poesjie niet. Hij heeft een vader? Hier? Wie? Juffrouw Nelly zal u alles zeg gen. Waarom is juffrouw Nelly niet zelf gekomen? Dat zal zij u uitleggen. En haar vader? Weet je iets van hem ^oesjie? Hij is doodMaar kom nu, meneer Het is hoog tijd. Anders is u morgenvroeg niet terug. En u moet dan terug zijn. Juffrouw Nelly laat u zeggen, dat op de farm nie- man mag weten, dat u weg is ge weest. Nog één ding moet je mij zeg gen, Poesjie; Waarom ben je weg gelopen van de farm en houd je je verscholen. Ook dat zal juffrouw Nelly u uitlegen. Zij wil niet, dat ik het u eerder zeg. Hoe ver zijn we hier van de schuilplaats? Hoogstens een paar uren, als wij door het woud rijden. Poesjie heeft twee muildieren uit de stal oo de farm gehaald en ze gezadeld. Ze staan aan het eind van het mais- veld. Kom nu. meneer! Onmiddellijk. Hempel wiüte op de vensterbank, terwijl de Indiaanse snel en on hoorbaar de ladder afklom. Toen Hempel op zijn beurt beneden was. droeg zij de ladder teruv naar het afdak, waar zij thuis hoorde. Vervolgens slopen beiden naar de achterkant van het huis. waar Poes jie een naar de maïsvelden leidend voeto^d inslo"tf. d-t d^r d'cht kreupelhout was bezoomd. 1 Bijna op dezelfde plaats waar Ro sario een paar dagen tevoren op Nelly had geloerd, stonden twee muildieren gereed. Zwijgend wipte de Indiaanse in 't zadel en reed vooruit. In het be ginne ging het dezelfde richting als twee dagen tevoren bij de expedi tie naar de Mangrove-vallei. Doch al spoedig sloeg Poesjie rechts af, en toen ging 't steil om hoog door 'n rotsig dal, aan 't eind waarvvan het oerwoud zmh als een zwarte muur afliinde. Daar steeg Poesjie af, koppelde de muildieren en zei: Nu moet u mii de hand geven, meneer, anders komen we niet vooruit. Maar Poesjie kent de weg. Zij dook schier onder in een warreling van bamboes, struiken en slingerplanten, die afhingen van de bomen.. Hempel kon niet begrijpen, hoe men in de Egyptische duisternis en temidden van een alles overweldi gende plantengroei zich een weg zou kunnen banen. Maar reeds na verloop van enige 1 minuten voelde hij, dat zij een gebaand, smal voet pad volgden en werkelijk kwamen zy nog al snel vooruit. Het was blijkbaar een pad, dat Poesv* zelf had gebrand en waar van zij dikwijls gebruik had ge maakt, om heimelijk op de farm le vensmiddelen te gaan halen. Hempel begreep nu, dat Poesjie de hoenderdiefstallen op haar kerf stok had. •Herhaaldelijk trachtte hij met Poesjie een gesprek aan te knopen om althans een of ander voornaam punt te weten te komen, maar Poes jie wilde niets loslaten en ant woordde telkens; Van juffrouw Nelly zult u al les horen. xxin. De morgenzon wierp haar eerste stralen op de plantages der farm. toen Silas Hempel weer aan het maisveld kwam, waar hij des nachts met de Indiaapse vrouw zijn rit was begonnen. Hij keek zeer ernstig, maar nu en dan trilde een grimmig lachje over zijn gezicht, terwijl hij het muildier zadel en toom afnam. Beide voor werpen verborg hij in het midden van het maisveld en met een forse slag joeg hij het muildier naar een wèidegrond niet ver van daar; waar het onmiddellijk begon te grazen. Op de farm kon men geloven, dat het uit de stal was ontsnapt en ny volop van zijn vrijheid profiteerde. Vervolgens slenterde Hempel naar de farm. De eerste mens die hij te genkwam, was Gomez, die juist het huis verliet. Hij schreed onmiddellijk op Hem pel toe en drukte heel vriendelijk zijn verwondering er over uit, dat meneer Drost reeds zo vroeg op was en een wandeling maakte. Naar ik hoop, toch geen teke nen meneer Drost, dat u slecht hebt geslapen of dat een ander gedruis u te vroeg heeft gestoord? Ik heb wel is waar strenge orders gegeven, maar u weet, hoe het gaat bij zo'n groot personeel Wees gerust, meneer Gomez, ik heb goed geslapen en niemand heeft mijn rust gestoord. Maar ik houd van een morgenwandeling en zo ben ik een half uur geleden een kijkje gaan nemen in het park achter het huis. Ik had nog geen tijd gevonden om het te bezichtigen Dit alles zei Hempel met het on nozelste gezicht ter wereld, maar hij hield Gomez scherp in het oog en bemerkte heel goed, dat de man ongerust was. Zou hij ook iets van Poesiie's nachtelijk bezoek en van mijn weggaan bespeurd hebben? vroeg Silas zich af. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6