^pjt&ose hutspot^ Nieuwe rouwbekleding in Hartebrugskerk te Leiden UIT DE OMGEVING Bioscopen UIT DE ZATERDAG 2S OCTOBER 1950 DE I.EIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 (Foto's: „De Leidse Courant'') Als a.s. Woensdagavond om zeven uur in de Hartebrugskerk de Aller- zielenvespers beginnen, zullen de kerkgangers met bewondering zien, hoe het hele priesterkoor in een nieuwe rouwbekleding is gestoken. Ook op dit gebied al klinkt het wat frivool speelt de mode een rol; de oude rouwbekleding was al zeventig jaar oud en voldeed niet meer aan de moderne smaak. Daar om werd aan de heer J. de Wit op dracht gegeven een nieuwe bekle ding te ontwerpen, die vervaardigd werd in de ateliers van de fa. J. C. Slrater te Hilversum. Dezer dagen i de uitvoering gereed gekomen en reeds hij de eerste aanschouwing er vaart men, dat hier iets zeer bijzon ders is gemaakt. Het priesterkoor is bekleed met zwart laken, waarvan de hoeken der banen met borduurwerk zijn ver sierd. Aan weerszijden van het pries terkoor vindt men bijna levensgrote voorstellingen Links de opwekking an Lazarus uit het graf h rechts dc opwekking van de jongeling van Naïm bij de stadspoort, beide van kunstzinnige applicatie en handbor duurwerk. De altaarbekleding is in paars ve lours gehouden, waarvan de kleur- nuanceringen prachtig, tegen elkaar afsteken. Het altaar-voorhangsel is versierd met een Piëta. Aan de zij altaren treft men symbolische voor stellingen aan. De ramen boven het priesterkoor zijn bedekt met dunne stof, die vol doende licht doorlaat. Op deze wijze is een stemmig geheel verkregen. HARTEBRUG IN SCHIJNWERPERS. Ter gelegenheid van de dogma verklaring van de tenhemel-opne- ming van de H. Maagd Maria zal de buitengevel van de Hartebruv- kerk Dinsdag en Woensdagavond door schijnwerpers worden belicht. JAARBEURS IN LEIDEN? Onwillekeurig zal men op deze ge- daohte komen, wanneer men begin volgende maand door een van de binnenstraten van het centrum der stad zal wandelen. Een grote, gezellige drukte, fees telijk geroezemoes, grote stands, waar de meest begeerlijke artikelen liggen ten toon gespreid, daar geen zakenman in Leiden de kans voorbij heeft laten gaan, om zich hier door een of meerdere van zijn artikelen te laten vertegenwoordigen. De jaarbeurs wordt echter nog steeds in Utrecht gehouden en dus betreft het hier een andere gebeur tenis. Dit feit dreigt echter vöbr Lei den dezelfde betekenis te krijgen, als de jaarbeurs voor Nederland. En cle artikelen, die U te zien zult krijgen liggen er niet, om U de ogen uit te steken, want met een beetje geluk kunt U er na afloop een of meerde re mee naar huis nemen. U kunt ze n.l. winnen met een van de vele at tracties, die aanwezig zullen zijn „In de Vrolijcke Arcke", Pieterskerk- koorsteeg 15, op de jaarlijkse grote fancy-fair, welke gehouden wordt 10, 11 en 12 Nov. as. Als eerste Chinese hoogleraar in ons land aanvaardde prof. dr. Tjan Tjoe Som gistermiddag in het groot auditorium van de Leidse Academie het ambt van bijzonder hoogleraar in de Chinese Wijsbegeerte, door het uitspreken van de inaugurele oratie, getiteld „De plaats van de studie der kanonieke boeken in de Chinese filo sofie". LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. recht W. Koning, Leiden; voor het doctoraal examen (vrij) Ned. recht I. Gadourek (cum laude) Den Haag; voor het doctoraal exa men Ned. Ind. recht R. A. Peter, Leiden; voor het doctoraal examen geneeskunde II de dames H. F. Bek kers, LeidenT P. H Lichtenauer, Rot terdam, H. G. Maandag, Wassenaar, icem de heren G. H. van Driem, Den Haag, A. J. van Dijck, R'dam, C. H. Hogewoning, Katwijk a. d. Rijn; voor het artsexamen le gedeelte mej. J B. Krijgsman, Bloemendaal; voor bet candidaatsexamen geneeskunde IT de dames E. Berkhemer, Den Heag, C. van Dijk, Oegstgeest, J. C. j^lein, Sneek, M. Leeuwis, den Haag, N, van Ringelestein, den Haag, M Visser, R'dam, idem de heren C. J. H Brinkman, Leiden, A. G. Brum- ^en. Delft, G. van Geldrop, Voor- j burg, A. C. Hekker Warmond, C. H Kerlen, R'dam, C. M. van der Meu- len, den Haag, J. C. H. van der Meu- len, Eindhoven, W. Moenen, R'dam, R. P. Mouton, den Haag, P H Post- ma, Gorsel, P. Seinen, Alphen a. d- Rijn, Sie Pek Giok, Oegstgeest, B. Uyterlindé, Voorburg, H. R. Vis, R'dam, C. W. van Waveren, den Hel der, J. B. Wilterdink, Leiden. Alle in Leiden gevestigde make laars en tussenpersonen in onroeren de goederen, hypotheken en verzeke ringen hebben zich organisatorisch verenigd en de Leidse Makelaarsver eniging opgericht. Plet eerste bestuur bestaat uit de heren H. D. v. Weizen jr. voorzitter; J. Th. Wurzer, pen ningmeester en Ph. v. d. Drift, Oude Dekkerswald opent „longcentrum" Het is Zondag een belangrijke dag voor het bekende sanatorium Dek kerswald. Want dan wordt op de prachtige, van bossen omgeven ter reinen een longcentrum geopend, be stemd voor observatie en behandeling van niet-tuberculose longziekten. Dit betekent een mijlpaal in de geschie denis van deze heilzame instelling, wijds gelegen aar. de heirbaan tussen Nijmegen en Groesbeek, evenals Berg en Bosch, Heliomare en Harnerheide, een voorbeeld van katholieke verple ging ten bate van duizenden lijders aan longziekten. Dr. A. J. Henr.eman, geneesheer directeur van Dekkerswald, die ook de leiding van het nieuwe instituut zal hebben, was bereid ons in het fraaie gebouwtje van het longcen trum, ondanks zijn lage bouw stijl vol gelegen naast het oude Dekkers wald, iets te vertellen over deze aan winst. Hij, zijn geneeskundige staf en de directrice, zuster Vaal, zullen hier twintig patiënten, die lijden aan wat men tegenwoordig vaak longkanker noemt, kunnen behandelen. Natuur lijk werden reeds eerder tal van ge vallen, waaronder long-cysten en bronchitcasie, op Dekkerswald met succes opgelost, maar in dit speciale longcentrum zullen de nieuwste vin dingen van de wetenschap worden toegepast. Daarbij zal men natuurlijk gebruik maken van de geneeskun dige bediening als bijvoorbeeld in röntgen- en operatiekamer van het sanatorium zelf. Desondanks komt de inrichting van dit longcentrum op 11.500 per bed; nochtans is de laag ste verpleegprijs gesteld op 7.50 per dag, alles inbegrepen. TWEE MILITAIRE ARTSEN NAAR KOREA Bij het Nederlandse detachement Ve renigde Naties zijn ook twee mi litaire artsen ingedeeld. Voor deze functie hebben zich vrijwillig ge meld de officier van gezondheid le klasse A. J. van Meurs en* de res. otf. van gezondheid 2e klasse J. J van Gogh. Dr. van Meurs was offi cier van gezondheid bij het KNIL en is thans overgegaan naar de K.L. Dr van Gogh is onlangs afgestu deerd en thans als res. officier van gezondheid in militaire dienst. Zij zullen worden uitgezonden in de rang van officier van gezondheid le klasse, gaan per vliegtuig naar Sin gapore en zullen daar op de Zuider kruis overstappen. GALA-PREMlèRE VAN „ODETTE CHURCHILL" Gisteravond werd in het Metro- pole-theater in Den Haag onder aus piciën van de Britse ambassadeur de gala-première gegeven van de film ..Odette Churchill". Odette Chur chill, tijdens de oorlog nog Odette Samsom geheten, ging in 1942 van Londen naar Z.-Frankrijk, om daar te werken voor de Britse geheime dienst Zij viel echter in handen van de Duitsers en maakte tot 1945 de martelingen door van het beruchte concentratiekamp Ravensbrück. Na de bevrijding trad zij in het huwelijk met het hoofd van haar spionnage- groep, kapitein Peter Churchill. Deze lijdensweg van een vrouw, welke werd afgesloten met een nog al romantisch huwelijk, heeft de Eritse producer Wilcox geïnspireerd tc<t het maken van de film „Odette Churchill". Voor de gala-prerhière bestond grote belangstelling, wat overigens geen bewondering behoeft te wekken, aangezien Odette en Pe ter Churchill, de hoofdrolvertolkster Anna Neagle, haar tegenspeler Tre vor Howard en de producer Herbert Wilcox de voorstelling bijwoonden. Aan het slot van de avond, waarop o.a. aanwezig waren minister-presi dent Drees, minister v Schaik, de burgemeester van Den Haag, mr. F A M. Schokkmg en vele leden van het corps diplomatique, werd het echtpaar Churchill gehuldigd door de secr. generaal van buitenlandse zaken, dr. H. N. Boon. Nadat vervolgens alle Engelse gas ten voor het voetlicht waren ver schenen, speelde de Marinierskapel tot besluit het Engelse en Neder landse volkslied. DUIZENDSTE NEDERLANDSE VRACHTAUTO. Bij Van Doorne's automobielfabriek te Eindhoven liep gisteren de dui zendste vrachtauto van de lopende band. De wagens zijn niet alleen voor het binnenland bestemd: de fabriek heeft orders uit Denemarken, Tur kije, Finland, België, Spanje en Ni geria. Ook zullen de wagens ge bruikt worden bij de aanleg van een nieuwe stad en haven op Nieuw- Guinea. Toen de fabriek een halfjaar ge leden door minister Spitzen werd ge opend, bedroeg de productie twaalf wagens per week. Thans worden 40 vrachtauto's per week gefabriceerd. BEURS: PRIJSHOUDEND De handel had ook gisteren bitter einig te betekenen en de fluctua ties voor de hoofdfondsen bleven beperkt tot circa een punt. Vest 29, secretaris.. De nieuwe ver eniging is aangesloten bij de grote Landelijke Nederlandse Vereniging van Makelaars. AQUARELLEN VAN FRANS DE NOCKER IN DE N.W B. Aquarellist Frans de Nocker, reeds 66 jaar oud, heeft nog nooit de kans gehad zijn werk te exposeren. Men heeft hem gewoonweg vergeten. En hij is er de man niet naar, om zelf stappen te ondernemen, die hem op deze manier tot grotere bekendheid zouden voeren. Tenslotte was het de heer M. Jonkman, die hem wist over te halen zijn aquarellen tentoon te stellen in de N.W.B. Gisteravond werd deze tentoonstelling door Lau rens van Kuyk geopend. Frans de Nocker werd geboren uit een kunstenaarsgeslacht en studeer de aanvankelijk muziek. In Parijs echter ging hij zich geheel op de schilderkunst toeleggen, waarna hij vele omzwervingen maakte, o.a. in Brits Indië, om daarna in Leiden te belanden. Wat hij in zijn woelige leven heeft meegemaakt, vindt men terug in zijn werk. Dat spreekt in ieder stuk van een gerijpte geest, een gevoelig mens, die vaak zijn sentiment laat spreken en dan tot resultaten komt, die een innerlijke rust en vrede ademen. Van zijn 257 aquarellen, noemen wij slechts no. 16, een ha ven, zó eenvoudig en vol"ontroering, dat het spreekt tot ieder mens. Wij geloven dat het juist de ongecompli ceerdheid van zijn werk is, die Noc ker sympathiek zal .maken bij ieder een, die deze tentoonstelling bezoekt. Zondagsdienst der huisartsen. A.s. Zondag zal de dienst worden waargenomen door dr. de Haan, den Haan, Hartman, v. Leeuwen, Simons. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 28 October 13 uur tot Zater dag 4 November 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406; de Zuider-Apo- theek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Zaterdag, 28 October. Ja, hoor eens even, U kunt niet zeggen, dat Stadskok U niet gewaar schuwd heeft. Duidelijk heeft hij de waarschuwing van de commissaris van politie doorgegeven en het is dus Uw eigen schuld, wanneer Uw naam dezer dagen in het notitie boekje van een verkeersagent te recht gekomen is. Schrik niet: van af 16 October 1.1. werden in Leiden niet minder dan 146 bekeuringèh' uitgedeeld, wegens het fietsen in de avonduren zonder brandend achter licht. Het zal binnenkort nog erger worden; tot nu toe zagen de agenten wel eens iets door de vingers, maar straks is dat ook afgelopen tn wordt iedere zonder onverbiddelijk op de bon geslingerd. U moet het zelf maar weten! Wij hebben het onze er aan gedaan. Maar denkt nu niet, dat Stadskok daar nijdig over kan blijven. Hij is het alweer vergeten, vooral omdat er juist een bericht binnenkomt van de Leidse K.A.V. De dames gaan op 3, 6 en 7 November a.s. genieten van het toneelstuk „Parachutiste geland", opgevoerd door eigen toneelclub in de zaal Maria Gijzensteeg. Aanvang acht uur. Er wordt precies op tijd- begonnen. Of Stadskok ook komt, wordt hem gevraagd. Maar natuur lijk! Stel je voor. Hij zou thuis blij ven, terwijl er zoiets aan de hand is Voor de dekenale parochie hebben we nog een speciaal bericht. U moet namelyk niet denken, dat deze pa rochie onder wil doen voor die van St. Petrus. Vandaar, dat ook in de dekenale kerk hedenavond een avondwake wordt gehouden, ter voorbereiding op het feest van Christus Koning. Aanvang negen uur. Alle jongelui boven de 17 jaar zijn er yan ganser harte welkom. Die. arme J. B. uit de Clarasteeg! J B. is een jongen van 13 jaar, die gisteravond om half negen in de school aan de St. Ursulasteeg een balspel aan het spelen was. Plots kreeg hij een bal keihard op z'n rechter duim. Die kon daar niet te gen en brak. De E.H.D. bracht hem (niet de duim, maar de hele jon gen) naar het Acad. Ziekenhuis. Wist U al, dat de heer Dirk Barten a.s. Woensdag herdenkt, hoe hij 30 jaar geleden als huisknecht in dienst trad bij dr. W. J. Simons, Kamerlingh Onneslaan 3? En dat gisteravond om kwart voor acht op de Lage Rijndijk, nabij de hoek Herensingel een aanrijding plaats vond tussen een motor en een vrachtauto? De 20-jarige motorrijder J. W. v. D., wonend aan de Lage Rijn dijk, verleende geen voorrang, raak te met z'n achterwiel de bumper van de wagen viel en brak zhi rechter been. Zodat de E.H.D. weer een ritje moest maken naar het Acad. Zieken huis. U heeft er natuurlijk al eens over gehoord, dat de bewoners van de Rijnsburgerweg steen en been kla gen over de trillingen, die vooral het zware verkeer er veroorzaakt.. Ge meentewerken neemt daarom thans een proef, door een stukje buiten de trambanen te asphalteren. Wanneer dit inderdaad helpt, overweegt men de hele Rijnsburgerweg te asphalte ren. Nu is de maat vol, dacht de Leidse politie, toen de 14-jarige W. N. en de 13-jarige J. B. alweer op diefstal waren betrapt. Zij waren al goede bekenden op het Politiebureau en telkens waren zij met een flinke waarschuwing naar huis gestuurd. Het hielp niets. En nu de een bij V. en D. een portemonnaie stal, terwijl de ander thuis de kast openbrak en er een tientje uit haalde, zijn de twee jeugdige boefjes op het Politie bureau ingesloten en zullen zij Maandag naar een opvoedingsge sticht gebracht worden. De 18-jarige wielrydster E. S., wo nend aan de Toussaintkade, kreeg gisteren op de Apothekersdijk een aanrijding met een onbekend geble ven fietser. Zij viel, maar stapte weer op. In de fabriek aangekomen, voelde zij zich echter onwel worden. Het bleek, dat zij een hersenschud ding had opgelopen, zodat de E.H.D. het maar beter vond haar naar het Acad. Ziekenhuis te brengen. In het St. Antonius Clubhuis treedt a.s. Donderdagavond om half acht het R.A.O.-cabaret op voor de solda ten van de Koks-school (Morsch- poortkazerne). De militairen, die gra tis toegang hebben, mogen vrienden en bekenden introduceren. STADSKOK. LISSE L. T. B.De L. T. B. hield een sluitingsavond van de L. T. B.-excur- sies naar de Rijkstuinibouwschool. De voorz. sprak woorden van wel kom tot de leraren van de tuin bouwschool en in het bijzonder tot de directeur, ir. A. Vlag. Vervolgens hield ir. Vlag een le zing over het onderwerp „De cro- cussenteelt." Spr. gaf een uitgebreid overzicht van de verbouw, ontwik keling en economische perspectie ven van deze teelt. Ook aan de meest geschikte grondsoort en de bemestingsmethode wijdde spreker ruime aandacht Na afloop was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De vergade ring maakte hiervan gebruik, zodat en e enlevendige gedachtewisseling ontstond. De voorz. sloot de bijeenkomst met een hartelijk dankwoord aan ir. Vlag. ATWI1K AAN DEN RIJN Aanbesteding. Namens het ge meentebestuur is gisteren aanbe steed het bouwrijp maken van een terrein ten Zuiden van de Parklaan. 12 firma's hadden ingeschreven. De laaeste inschrijver was de fa. G. v. Duijn, uit Katwijk voor f 36.574, VOORSCHOTEN Veilig verkeer. Gisteravond werden door de burgemeester de prijzen uitgereikt, die toegekend wa ren voor de veilig verkeersrit in het oorjaar gehouden. De burg. roemde het „team" der vereniging, de heren Aten, Jansen en Robertsen, voor hun activiteit en nam afscheid van de heer Aten, die over enkele dagen zijn ambt van burgemeester van Schoonhoven zal aanvaarden. De heer M. Bronders zal zijn taak ;n Veilig Verkeer waarnemen. Verder wees de burg. er op, dat door het gereedkomen van nieuwe secundai re wegen in de omgeving en het ver breden van andere wegen een ster ke toename van het verkeer is te verwachten. Binnenkort komt de -erkeerstafel van de rijkspolitie ook voor de scholen in onze gemeente enige tijd ter beschikking. Tenslotte werden de prijzen uitgereikt van de veilig verkeersrit 1950 aan: de heer J Buts (auto) met 2 straf punten, de heer S. Jongeneel (motor) met 0 strafpunten en aan mej. C M. Schip pers (Solex) met 7 strafpunten. De aardige film die tot slot werd vertoond, was dezelfde die ook reeds in de middag voor de schooljeugd v/as gedraaid. Stichting Fonds Riclderdagen. Gisteravond werd er een propagan- da-bijeenkomst gehouden door het Fonds Ridderdagen, een stichting, die zich ten doel stelt Ridders Mili taire Willemsorde, beneden de rang van officier, alsmede hunne wedu wen en wezen, waar nodig te steu nen. De mondharmonicavéï. „Kunst t=n Volharding" uit Lisse o. 1. v de heer van Strien met medewerking van mr. Diny, goochelaar en snel; tekenaar en van de „Koemalai Ha- waiians" uit Voorschoten luisterden do avond op. Alvorens de uit voering een aanvang nam, sprak ko lonel b.d. T. Beets een kort woord ven welkom. Zondagsdienst. Voor spoedge vallen is gedurende dit weekeinde te bereiken dr. C. Kuypers, Leidse weg 51, Tel. 520. /".OE TERMEER R. K. Schaakvereniging. De eurste competitiewedstrijd in de Haagse Schaakbond werd begonnen met 2 invallers tegen Belg. Park 3. Ons tiental kon het niet tot een overwinning brengen zodat onze eerste thuiswedstrijd werd beëin digd met 46. Concert. In de zaal van de Gouden Leeuw" concerteerde gis teravond het Leidse accordeonen semble „Accordanto" onder leiding van de heer L. Boellaard. Deze avond trok weinig belangstelling. Toch hadden de wegblijvers deze keer on gelijk. Men heeft kunnen genieten van mooi uitgevoerde muziek, waar onder werken van Sc'nubert," Jac. Offenbach en Carl Zeiler. Na de pauze werd een gevarieerd pro gramma uitgevoerd onder de leuze „Kun je nog zingen, zing dan mee". Het was een geslaagde avond. Zondagsdienst. De Zondags dienst zal deze week worden waar genomen door dr. J. W. Pal te, ter wijl de wijkverpleging wordt waar genomen door Zr. A Rooy. Lido: Kleurenfilms zijn nu een maal het meest geschikt voor verha len over romantiek en in de film „Montana" zien we daarvan een dui delijk voorbeeld. In deze rolprent wordt verhaald hoe de veeboeren van Montana zich sedert jaren ver zet hebben tegen de vestiging van schaapboeren in die streek, natuur lijk slechts zo lang tot er eindelijk 'n mannetjesputter opstaat, die spot met alle ongeschreven wetten, zelfs als hij daarbij stuit op de tegenstand van 'n vasthoudende vrouw, al meent zij ook in haar recht te zijn en op te komen voor haar vader en haar broer, die in de jarenlange strijd zelfs het offer van hun leven hebben gebracht. Natuurlijk weet men van tevoren, dat de schapenboer uiteindelijk toch het hart van de vrouw zal verove ren, maar koppig als zij is, schiet zij hem toch eerst neer, wanneer hij met zijn grote kudde de rundveestad triomfantelijk binnentrekt.... maar natuurlijk heeft ze hem niet dode lijk getroffen enenige ogenblik ken later ligt zij hem in de armen. Op de film is immers alles mogelijk! Intussen, deze sterke kleurenfilm biedt tal van interessante natuurop namen, waarnaar men niet moede wordt te kijken. En daarnaast kan men ook weer het goede spel van Errol Flynn en Alexis Smith bewon deren. Zelfs Szöke Szakal heeft men in dit schilderachtig milieu van de Montana-bergen een plaatsje wgten te geven en ook hier doet hij het op perbest, zodat het een aardige amu sementsfilm geworden is. Casino. Bing Crosby en Fred Astaire zijn de trekkers van „Bleu Skies". Als showfilm is dil product naar onze smaak, wel een der beste op dit gebied. Men mag over de waarde van dergelijke films zeer verschillend oordelen, een feit blijft het, dat Bing Crosby een sympathiek type is dat Fred Astaire als danser een phenomeen is. Zij zijn een van de vele redenen van het succes van deze film. Astaire treedt op als een chronista, die de levensgeschiedenis van zijn vriend Johnny Adams ver telt. De film frappeert door de snel le wisseling van scènes en het tempo, waarmede zij gespeeld wordt. „Blue Skies" werd gemaakt in technicoler. Voor 18-jarigen. Trianon presenteert deze week „Neptunes' dochter" een Amerikcan- seshowfilm, die evenals zoveel (he- laass te veel) van haar soortgenoten, niet ver boven de middelmaat uit komt. Op de achtergrond is een lief desgeschiedenis geborduurd, die ook al niet origineel te noemen is. Een Z.-Amerikaans poloteam komt op be zoek bij haar Noorderburen en twee jongedames verwisselen de leider van het team met zijn masseur. De situa ties, die daaruit ontstaan, laten zich gemakkelijk raden. Toch weet de film hier en daar scènes te schep pen, die niet van humor ontbloot zijn en met Esthei Williams als at tractief middelpunt zullen de lief- heffers van „Amerikaanselshow-in- technicolor" boven 18 jaar (KFC) deze film weten te waarderen. Rex laat „Abbot en Costello op de universiteit zien, een dolle grappen- serie van de twee Amerikaanse ko mieken, die zich op allerlei levens gebied vertonen en deze keer eens „student" zijn. Men kent Abbott en men kent Costello en de rest laat zich raden. Een amusante lach-film voor alle leeftijden. Luxor heeft de Deenste film „Zo begint het leven" opnieuw geprolon geerd. Voor strikt volwassenen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJK BUIEN. Vannacht op enkele plaatsen in het binnenland nevel of mist. Overigens half tot zwaar be wolkt met vooral in de kustpro vincies enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. In het Zuidoosten van het land iets minder koud overigens weinig verandering in temperatuur. MARKTBERICHTEN TER AAR, 27 Oct. Groente. Kas- snijbonen 8.6013.30, idem stek 4.305.30, Witte pronkers 1.40 2.10 alles per 10 Kg. Tomaten A 0.24—0.63 idem B 0.56—0.88, idem C ƒ0.16—0.31, idem CC 0.13—0.21, idem bonken 0.160.56, idem onge sorteerd 0.120.34. idem kriel 0.09 —0.12, idem afw. 0.12—0.38. Toma ten export: A 0.711.08, idem B f 0.58—0.90, idem C 0.45—1.05, idem CC 0.48—0.69, Spruiten ƒ0.22, Wit lof ƒ0.31—0.42, idem II ƒ0.17—0.27, idem stek f 0.17, Andijvie 0.05— 0.08, Witte kool 0.04, Sav. kool 0.07 —0.10 Uien 0.04—0.06. Groene kool f 0.08—0.10, Kroten ƒ0.07, Chinese kool 0.07—0.08, Spinazie 0.20—0.21, Rode kool ƒ0.08—0.11, Postelein 0.08, alles per Kg. Waspeen f 8.— idem B 5.50 per 100 Kg. Sla 2 0.01 0.02, Bloemkool 1 f 0.31, idem 2 ƒ0.13—0.22, idem 3 ƒ0.09—0.11, idem stek 0.03—0.06, Knolselderij 0.08 0.13, alles per stuk. Bospeen 0.11 —0.12, Peterselie 0.01, Selderij 0.03 0.04, alles per bos. Boerenkool 0.35 —0.65] Stoofsla 0.10—0.15 alles per bak. Peren: St. Remy ƒ0.13 per Kg. Druiven ƒ0.41 per Kg. BOSKOOP HET GAAT GOED MET DE WONINGBOUW. Nog 111 woningen in aanbouw. De gemeenteraad, Vrijdagmorgen in spoedvergadering bijeen, behan delde twee voorstellen betreffende de financiering van de woning bouw. In eerste instantie werd reeds een grondvoorschot verleend van 120964.89 en een bouwvoorschot van 1.176.243,69 voor 93 woning gen, waarvan 48 reeds gereed of bij na gereed. Aangezien nu 63 woning wetwoningen kunnen worden ge bouwd is het totaal aantal te bouwen woningen gestegen tot 111. Van deze woningwetwoningen zullen er 45 aan de Goudse Rijweg verrijzen en 18 in het Julianakwartier. De aanbeste ding heeft inmiddels plaats gehad en met de grondwerkzaamheden en riolering is bereids reeds een aan vang gemaakt. In verband hiermede moeten de verleende voorschotten worden aangevuld. De heer Noest achtte een clausule betreffende niet mogen deelnemen van leden of be stuursleden een bezwaar. De voorz deelde echter mede, dat deze clausu le altijd wordt opgenomen en nog nimmer aanleiding tot bezwaren heeft gegeven. De heer Mathot bleek een rekenmeester te zijn. want on danks de wirwar van -cijfers en ge tallen had hij geconstateerd, dat de kosten voor het bouwrijp maken van de grond niet juist waren ver deeld. Dit bleek inderdaad net ge val, zodat deze opnieuw zullen wor den berekend. De heer Noest vindt de rijksbijdrage van f 155.per jaar wat laag, aangezien hij heeft verno men. dat deze in de steden hoger is. - Dit is inderdaad het geval, doch Bos koop is aan zijn maximum Ook hier door het beruchte classificatie sys teem. De huurprijs f 6.20 per week vond bij allen een gunstig onthaal. Het tweede voorstel betrof het aan gaan van een rekening-courant over eenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten ten behoeve van deze woningbouw. Het was B. en W. nog niet gelukt een vaste lening te sluiten, waarom genoemde Bank be reid is gevonden een bijzonder cre- diet van f 300.000 in rekening cou rant te verstrekken. Wanneer dit be drag is opgenomen zal getracht wor- len een kasgeldlening aan te bieden, zodat dan dit crediet opnieuw be schikbaar is. Deze overeenkomst heeft nog dit voordeel, dat de gelden naar behoefte kunnen worden opge nomen waardoor renteverlies wordt voorkomen, hetgeen de exploitatie rekening der woningen ten goede komt. Hiertegen kon geen bezwaar worden ingebracht, zodat de finan ciering der woningbouw veilig is ge steld. I ER AAR Gemeenteraad. Op Maandag 30 October 's namiddags te 2.30 uur zal de gemeenteraad in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeld o. m.; Voor stel tot toekenning van een motor toelage aan de gemeente-architect; toekenning van een uitkering van 5 pet. voor het tijdvak Sept t/m Dec. aan het gemeente personeel; aanvulling straatnamen verordening het garanderen van geldleningen ten behoeve van tuinbouwers; aankoop van 1.86.34 H. A. grond te Papen veer; aanbesteding van twee wo ningen. LEIMUIDEN Jeugdwerk. Het gezamenlijk jeugdwerk van de parochie bezit nog een kleine hoeveelheid textiel-goe- deren die hoofdzakelijk bestaat uit kinderkleding. De bazar, die dit jaar gehouden werd, slaagde goed maar niet alle goederen konden worden weggewerkt. Het bestuur wil nu de parochianen in de gelegenheid stel len dit restant voor een lage prijs te kopen. De gelegenheid Irervoor is Zondagmor^m n- -

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2