Krachtiger verzet in Noord-Korea De strijd in Indo-China Rode Chinezen in Tibet doorgedrongen India toont zich verontrust KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 28 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG No.12119 India teleurgesteld door rode vrienden WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DirecteurC. ML r. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Papenyracht 32, Iel- 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w„ f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Vechten er Chinezen mee? KTU DE NOORD-KOREANEN met de rug tegen de Mandsjoerijse grens staan, beginnen zij weer meer verzet te bieden. De Britse brigade is op zeer sterke tegenstand gestuit. Het toneel van de verbitterde strijd is de Noordwest-boek van het schiereiland, waar belangrijke hy- dro-electrische centralen liggen. De Zuid-Koreanen willen deze centralen bezetten, in het bijzonder de Soeiso- dgm, die Siberië, Mandsjoerije en Korea van electriciteit moet voorzien. De Japanners hebben deze dam in 1937 gebouwd en de centralen liggen op Koreaans gebied. Verlies van deze krachtstations zou de industrieën van de Mandsjoerijse steden Dairen en Moekden lam leggen. DE CENTRALEN AAN DE JALOE. De Zuid-Koreanen, die op 70 kilo meter van hun doelwit op krachtig verzet zijn gestuit en tegenaanvallen ondernemen om een afgesneden regi ment te ontzetten, beweren hardnek kig, dat 40.000 Chinese communisten in het veld zijn gebracht om de cen tralen aan de Jaloerivier te beveili gen. De Amerianen zijn nog steeds niet geneigd geloof aan deze berich ten te hechten. Van Amerikaanse zijde helt men over naar de mening, dat het hier in China geboren communisten betreft van Noordkoreaanse landaard, die wellicht als ex-Chinese soldaten Indou. communisten verenigen zich De communisten in Indonesië-doen pogingen een eenheidsfront te vor men. Leiders van verschillende com munistische groeperingen hebben te Djokjakarta een conferentie' gehou den met het doel naar van bevoeg de zijde aan Aneta werd medegedeeld één communistische partij te stich ten. Deze partij zou gebaseerd zijn op de leerstellingen van Marx. Engels, Lenin en Stalin. Het tweede doel is het vormen van een nationaal front, dat consequent anti-imperialistisch is. Op de conferentie waren o.m. te genwoordig Ibnoe Parna (voor de In donesische communistische jeugd), Alimin (PKI), Soekarni (Partai Moerba of proletarische partij) en Wikana (Pesindo of socialistische jeugdbeweging). De Franse luchtmacht bestookt voortdurend de troepen van de Vietminh, die het geïsoleerde Fran se steunpunt Laokay bedreigen. De opstandelingen verzamelen zich op nieuw voor een groot offensief te gen de nieuwe Franse linie, welke een lengte heeft van 160 km. Franse mariniers hebben 80 km ten Oosten van Saigon een landing uitgevoerd en een proot aantal schepen van de communisten vernield. Verlenging van diensttijd in Frankrijk Na een debat van twee dagen heeft de Franse Nationale Vergadering he denochtend vroeg een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de dienstplicht van 12 maanden tot 18 maanden wordt verlengd en waarbij alle uit zonderingen, behoudens die om re denen van gezondheid, komen te ver vallen. Slechts de communistische af gevaardigden en enige onafhanke- lijken stemden tegen het wetsont werp, dat bepaalt, dat een dienst plichtige 26H jaar reservist blijft. De Assemblée besloot, dat dienstplich tigen naar alle delen van de Fran se Unie kunnen worden gezonden, behalve naar plaatsen waar militaire operaties aan de gang zijn. Premier Pleven onthulde tijdens het debat, dat tot op heden aan een derde van elke jaarklasse vrijstelling verleend was. Het wetsontwerp, dat met 417 te gen 185 stemmen werd goedgekeurd, houdt de voorziening in om de dienstplicht in Frankrijk te beperken indien Europese landen, die niet tot de Raad van Europa behoren, dit eveneens zullen doen. SPANJE IN DE POLITIEKE COMMISSIE De politieke commissie der Ver enigde Naties, waarin zestig landen vertegenwoordigd zijn, is Vrijdag te Lake Success begonnen met de be handeling van het /raagstuk, of de V.N.-leden moet worden aanbevo len, wederom diplomatieke betrek kingen met Spanje tot stand te brengen. Basis der besprekingen vormt een desbetreffende, door een aantal landen gezamenlijk ingedien de resolutie. Na een debat over de procedure werden de besprekingen tot hedenmiddag. groepsgewijs in het Noordkoreaanse leger zijn ingelijfd. Zij hebben klaar blijkelijk tot taak de Zuidkoreanen te beletten de grote electrische cen tralen aan de Zuidelijke oever van de Jaloe te bezetten. De correspondent te Peking van de „Press Trust of India" verklaart van betrouwbare zijde vernomen te hebben, dat de Chinese communisten bezig zijn hun stellingen langs de Manas joerijs-Koreaanse grens in koortsachtig tempo te versterken. Df Chinese garnizoenen langs deze gren zijn aanzienlijk versterkt en er zij' uitgebreide voorzorgsm aatrege1 e getroffen om de industrieën ir Mandsjoerije te beschermen. Gemeld wordt dat in de afgelopen weken grote aantallen technici naar de grensstreek zijn vertrokken, met de opdracht een spreiding in de fabrie ken aldaar uit voeren. Nederland- Indonesië Reger'ng machteloos In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van rapporteurs uit de Eerste Kamer van enige Unie aangelegenheden van de Rijksbegro ting wordt o.m. over de infiltraties op Nieuw-Guinea gezegd, dat, hoewel tot nog toe geen gewapende infiltraties zijn geconstateerd, verschillende fei ten ernochthans op wijzen, dat de mo gelijkheid niet uitgesloten moet wor den geacht, dat daarmede te zijner tijd rekening moet worden gehouden. On gewapende infiltraties van anti-Ne derlandse propagandisten hebben reeds geruime tijd plaats. Wat de kwestie-Ambon betreft, wordt gezegd, dat de regering niet berust heeft in het niet nakomen van de zijde der Republiek van de R.T.C.- accoorden op het stuk van het zelf beschikkingsrecht. Aan de andere kant moet men van de regering niet eisen, dat zij met alle middelen zal trachten te bereiken, wat naar haar oordeel volstrekt onbereikbaar is ge worden. Een dergelijke politiek kan wel tot voortschrijdende verwijdering tussen Indonesië en Nederland, maar niet tot enig nuttig resultaat leiden. De regering kan geredelijk verkla ren, doch om redenen, die ongetwij feld gebillijkt zullen worden, te ze- zer plaatse niet nader uiteenzetten, dat harerzijds niets is nagelaten wat mogelijk was om het aanwenden van geweld tegenover Ambon te voor komen. PLECHTIGE OPENING VAN DE NIEUWE ZITTINGZAAL VAN HET ENGELSE LAGERHUIS. In te genwoordigheid van de leden van het Hogerhuis en de leden van het La gerhuis heeft de Engelse Koning de nieuwe zittingzaal van het 'Lager huis geopend. Deze plechtigheid vond plaats in de vernieuwde Westminster Hall in Londen .aangezien de traditie verbiedt, dat de Koning het Lager huis betreedt. Dit is tevens de eerste keer sinds 1939 dat de Westminster Hall weer in gebruik is genomen. Op de foto ziet U een onderdeel van de kleur rijke plechtigheid: de voorzitter van het Hogerhuis Lord Jowitt, biedt de Koning en de Koningin knielend de hulde van het Hogerhuis aan. Links de leden van de Koninklijke familie; van links naar rechts: de Graaf van Athlone, Prinses Alice (Gravin van Athlone), Prinses Mary, de Hertogin van Gloucester, Prinses Margaret, Prinses Elizabeth en Koningin Mary. Op de achtergrond leden van de lijf wacht in Tudoruniform. AARDBEVINGEN OP GUATEMALA. Sedert Maandag j.l. is Guatemala het toneel van een reeks aardbevin gen. Vrijdag werden 49 aardbevingen waargenomen. De steden Mazatenan- go en San Marcos hebben hierdoor het meest te lijden gehad. Te San Marcos zou 80 pet. van de gebou wen zijn ingestort. Te Mazatenango zouden de gevangenis en verschei dene andere gebouwen vernield zijn. Het weg- en telegraafverkeer met de departementen Quiche, Solola, San Marcos en Quezaltenango is verbro ken. De regeringsdiensten en het Ro de Kruis hebben hulpdiensten ge organiseerd en herstellen de verbin ding met de getroffen steden. Er wor den geen slachtoffers gemeld. HET. SCHIJNT toch wel juist te zjjn, dat de Chinese rode troepen Ti bet zijn binnengevallen. Gemeld wordt, dat de Chinezen reeds zijn door gedrongen in de Noordelijke grensgebieden, dat de Tibetaanse troepen, die de Donkma-pas verdedigden, verslagen zijn en dat de weg naar Ri- wotsje voor de communisten open ligt. Bij Riwotsje begint een recht streekse weg naar de hoofdstad Lhasa. Om de communisten te beletten, via die weg naar de hoofdstad (die 900 km. verder naar het Zuid-Oosten ligt) op te rukken, worden er in alleryl 10.000 man Tibetaanse keur troepen naar Riwotsje gebracht. De regering van India heeft haar ambassadeur te Peking verzocht, de Chinese regering kennis te geven van haar verbazing en leedwezen over het bericht dat afdelingen van het Chinese leger opdracht hebben ge kregen Tibet binnen te rukken. Reuter verneemt te Lake Success, dat de regering van India de Chine se regering te Peking heeft gewaar schuwd, dat een aanval op Tibet het India moeilijk zal maken, de zaak van communistisch China in de UNO te steunen. Wanneer het waar blijkt te zijn, dat de inval in Tibet is be gonnen, zal India moeten overwegen, of het nog wel steun kan verlenen aan het streven van communistisch China om tot de UNO te worden toe gelaten. De ambassadeur van India te Pe king heeft de Chinese communisti sche regering een „in krachtige be woordingen gestelde nota" van zijn regering overhandigd, waarin wordt verklaard, dat Peking niet tot het ne men van dergelijke haatregelen had mogen overgaan zonder te onderhan delen met de Tibetaanse missie, die maanden iang te New Delhi heeft gewacht op een Brits doorreisvisum (via Hongkong) en die zich nu te Calcutta op weg naar de Chinese hoofdstad bevindt. RAKETSPECIALIST ONTVOERD? De politie van Göttingen in de Britse bezettingszone van West- Duitsland heeft bekend gemaakt, dat dr. Walter Zimmermann, een specia list op het gebied van radar en ge leide projectielen, vier weken gele den is verdwenen. De Britse autori teiten hebben besloten een onderzoek in te stellen naar de juistheid van hardnekkige geruchten, volgens wel ke dr. Zimmermann door de Russen werd ontvoerd. Sneeuw boven Europa In Oost- en West-Duitsland is Don derdag de eerste sneeuw gevallen. Bij temperaturen om het vriespunt viel er wat sneeuw in de gebieden van Stuttgart en München. In Leip zig in de Russische zóne smolt de sneeuw des middags weg In de Duit se Alpen ligt hier en daar vijftig cen timeter sneeuw. Gistermorgen vroeg is ook in Denemarken de eerste sneeuw gevallen. In de voorsteden van Kopenhagen werden degenen die laat huiswaarts keerden reeds des nachts verrast door enkele sneeuwvlokken. In het Boheems-Moravische hoog land van Tsjechoslowakije ligt de eerste sneeuw van het seizoen bijna een meter hoog. Gisteren gebeurde er bijqa een drama toen in St Florian Opper - Ccstenrijk) een klok van drie ton voor de St. Stefanskathedraal m Wenen gegoten zou worden. De vorm brak namelijk en het vloeibare me taal verspreidde zich, brand veroor zakend aan de houten tribune voor de toeschouwers; er waren 600 ere gasten genodigd. De redders hadden grote moeite bij het redden van de invalide bis schop van Linz, dr. Joseph Fliesser. Niemand wera échter gewond. De klok zou de grootste worden die in Oostenrijk sinds 1711 gegoten werd. Viei* doden op onbewaakte overweg Vier inwoners van de gemeente Someren (N.-Br.) zjjn gisteravond het slachtoffer geworden van de on bewaakte overweg te Grindveen onder üe gemeente Deurne. Tot 18.00 uur hadden de 54-jarige A. Wijlaars, zijn 25-jarige zoon Mar- tinus, de 26-jarige J. Wij laars, ge meente-ambtenaar, neef van eerst genoemde en de 27-jarige Fr. van de Mortel onder Grindveen een con trolepost betrokken van de kam- pioensrit van de K.N.M.V. Om ongeveer half zeven keerden zij in een D.K.W.-bestelwagen huis waarts en bij het passeren van de overweg onder Grindveen, welke meer slachtoffers heeft geëist, werd de wagen gegrepen door de perso nentrein VenloEindhoven. De vier inzittenden werden op slag gedood, terwijl de bestelwagen totaal werd vernield. De personen trein had tengevolge van dit onge luk een vertraging van twintig mi nuten. De overweg is niet bewaakt en evenmin beschermd door flikker lichten. Het zicht ter plaatse is slecht, doordat de spoorbaan hoger ligt dan de weg, waardoor men voor het passeren van de overweg eerst een korte helling moet nemen. De Ned. Kath Middenstandsbond en de Kath. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fianciscus" hebben tot alle Katho lieke ondernemers in het midden- groot- en kleinbedrijf het verzoek gericht op Allerheiligen, indien dit maar enigszins mogelijk is hun zaak te sluiten, om zichzelf en hun perso neel in de gelegenheid te stellen deze dag als kerkelijke feestdag te vieren. Op het publiek wordt het beroep gedaan met hun inkopen en bestel lingen daarmede rekening te hou den. De toestand van Kard. Mindszenty Over de toestand van Kardinaal Mindszen{y, die zoals reeds enige dagen geleden gemeld werd van dien aard is, dat men ernstig voor zijn leven vreest, verneemt de KNP" correspondent in betrouwbare Ro meinse kringen nog de volgende bijzonderheden. Uit deze nadere bijzonderheden blijkt, dat reeds einde Augustus de toestand van de Kardinaal aanlei ding gaf tot grote bezorgdheid. Een totale algehele verzwakking van het hart dreigde, waarom de Hongaarse autoriteiten besloten de Kerkvorst aan een m'adische kuur te onderwer pen. De Hongaarse regering, 'die zich bezorgd maakte over de reactie, die een eventueel overlijden van de Primaat in de gevangenis zou op roepen, liet hem uit de gevangenis van Vac overbrengen naar een villa in Svabhegy, waarin gedurende de oorlog het hoofdkwartier van de Duitse politie was ondergebracht. Tussen 7 en 15 September werd de. Kardinaal hier door niet minder dan zes specialisten onderzocht. Dezen hebben zowel ieder voor zich als in gemeenschappelijk consult vastge steld, dat de gezondheidstoestand van de Kardinaal zeer veel slechter was geworden en dat voor zijn le ven moest worden gevreesd. Hierna werd de Kardinaal op 27 September door een bekend neuroloog van de Hongaarse hoofdstad onderzocht, die hierover een rapport aan de minis ter-president heeft moeten uitbren gen. Rakosi heeft hierop bevolen, dat de Kardinaal uitstekend zou worden verzorgd om te voorkomen, dat de Primaat zou sterven. Hij heeft zelfs in Moskou om het zen den van specialisten verzocht. De toestand van de Kardinaal is daarop in de ministerraad besoroken. De communistische machthebbers wa ren het er over eens, dat tot iedere prijs moest worden verhinderd, dat de Kardinaal in gevangenschap zou sterven. Daarom' werd de in vrij heidstelling van de Kardinaal in besoreking genomen. De ministers zagen in een vrijlating van de Kar dinaal gPen bezwaar mrer voor het communistische bewind, omdat de slerhte pezondheid van de Kardinaal hem elke activiteit onmogelijk maakt. Zoals bekend is kan de Knr- dinaal nog slechts slapen na toedie ning van injecties. MGR. BERAN IN DE GEVAN GENIS Vluchtelingen uit Tsjechoslowakije hebben meegedeeld, dat de aartsbis" schop van Praag, mgr Beran, zich niet meer in zijn paleis bevindt. Zij geloofden, dat hij is overgebracht naar de beruchte Pankrac-gevange- nis. Dit' is gisteravond bekend ge maakt door Radio Vaticana. Volgens de vluchtelingen oefent de communistische politie dag en nacht controle uit op de andere bis schoppen. Dezen mogen de H. Mis niet in het openbaar opdragen. Bo vendien is negentig percent van de parochies van priesters beroofd. Een woordvoeder van de regering in Praag verklaarde naar aanleiding van het bericht van Radio Vaticana, dat mgr Beran zich nog steeds in zijn paleis zou bevinden. Hij zou zich bezig houden met het schrijven van een werk over kerkelijke ge schiedenis. Koning Gustaaf gaat achteruit De oudste vorst ter wereld De oudste vorst ter wereld, de 92- jarige koning Gustaaf van Zweden, is zeer ernstig ziek. Gisteren kreeg hij onverwachts een instorting tij dens een zitting van het kabinet. De koning is nog nooit zó ernstig ziek geweest, vertelde de lijfarts dr. Cas- serman. Kroonprins Gustaf Adolf werd door zi.:"> collega, dr. Hjalmar, naar het koninklijk paleis Drottning- holm ontboden en andere leden van de koninklijke familie hebben zich in de loop van de middag naar het slot begeven. Volgens een door drie doktoren ondertekend communiqué is de koning „uiterst vermoeid" en nemen zijn krachten snel af. In het begin van dit jaar doorstond de vorst een hevige aanval van bronchi tis en een keelontsteking. Een jaar eerder was zijn toestand zó ernstig, dat hij op een ligstoel de opening van het parlement verrichtte. De ministers waren verbaasd over de instorting van de koning. Hij voerde gewoon het woord, al zat hij in een invalidewagen en liet hij af en toe het hoofd op de borst zakken. Ko-iiettje.. De meest verwoestende gemoeds aandoening in het menselijk leven is haat. de meest verlammende vrees. EENDRACHT MAAKT MACHT *J*E WASHINGTON vergaderen van daag de ministers van defesnie der bij het Noord-Atlantisch Past aan gesloten landen. Zij zullen natuurlijk de organisatie van de defensie van West-Europa en de coördinatie van de nationale strijdkrachten bespre ken en zij zullen uitgaan van de aan bevelingen der militaire commissie (de staf-chefs). De gedachte van deze commissie is, dat elk der deelnemen de landen zijn strijdkrachten binnen het raam van de gezamenlijke ver dediging moet ontwikkelen 0 in ue ncnting, waarin het van naiure ae meeste aanleg heeft en weixe net meest geëigena is kraentens ae ligging van net tand. Het is deze geuacniengang, welke verantwooraeiijK is voor net heilloze denkoeeld om iNeaerland „aan te be velen" zn aanaacht meer op het landleger uan op de vloot te richten en de zeeën over te laten aan £,nge- lanü bijvoorbeeld. De areiging komt nu eenmaal uit het Oosten, zo rede neert men, en het Atlantisch gebied zal dan ook op de eerste plaats aan de landzijae verdedigd moeten wor den. Schepen hebben Engeiand en Amerika genoeg, aan landstrijd krachten is gebrek. Derhalve moet Nederland zijn traditionele aspiraties nu maar eens ombuigen en zien meer op de landverdediging werpen. Zodra dit idee ter sprake komt, zal van Nederlandse zijde het nodige gezegd woraen. De Nederlandse re gering heeft haar standpunt reeds be paald, dat kort en krachtig luidt: „Daar komt niets van in". r\E INSCHAKELING van Duitse eenheden in het Westelijk defen sie-systeem zal allicht ook wel be sproken worden, al zal een definitie ve beslissing nog niet worden geno men. In de hogere regionen is men het daarover nog lang niet eens. Frankrijk, dat de grootste tegenstan der van een Duitse herbewapening is, heeft althans een practisch plan opgesteld, waardoor aan de Franse bezwaren tegemoet gekomen wordt zonder de Duitsers vrij te stellen van hun aandeel in de West-Europese defensie. Dat plan, deze week uit eengezet in het Franse parlement door Pleven en door de Assemblée aanvaard, gaat verder dan de aanbe veling v3n de militaire commissie. Deze laatste wil slechts coördinatie van nationale strijdkrachten, maar het plan-Pleven wil één enkel Euro pees leger, onder één oppercomman do en onder leiding van een Euro pese minister, die verantwoordelijk is aan een internationaal lichaam als bijv. de Raad v. Europa of iets der gelijks. In dat Europese leger is dan ook plaats voor Duitsers, maar daar zij niet in een eigen nationaal ver band worden opgenomen, kan dat geen kwaad. Men noemt dit plan het militaire Schuman-plan, omdat het op mili tair gebied van dezelfde grondge dachte uitgaat als het Schuman-plan op economisch gebied n.l. de een making van het Europese activiteit, de onttrekking van gevaarlijke mach ten aan de nationalistische enghar tigheid en zelfzucht en daardoor de bevordering van de onderlinge vrede op het Europese continent. Het is een constructief plan, een plan, dat bij verwezenlijking de een heid van Europa een flink stuk vooruit zal brengen, maar het ont breekt niet aan tegenstanders. Even min als voor het economische Schu man-plan gevoelt Fngeland iets voor deze militaire pendant. Het is even wel mogelijk beide olannen door te voeren ook zonder Engelands mede werking. Op militair gebied zouden wij dan deze figuur krijgen dat de West-Europese defensie zou worden georganiseerd door samenwerking van de Amerikaanse. Canadpse en Engelse strijdmachten aan de ene kant en de gebundelde Europese strijdkrachten aan de andere kant. In zoverre behoeft het Franse plan niet in de weg te staan aan de besprekin gen te Washington. ?._*OE DENKEN de Duitsers er AAover? De West-Duitse minis ter van justitie, dr. Dehler, heeft reeds verklaard dat hij het plan- Pleven technisch onuitvoerbaar en psychologisch onaanvaardbaar vindt voor het Duitse volk. Geb'ke mon niken, gelijke kappen. m°ent hii Als de geallieerde mogendheden de Duit sers als bondgenoten willen hebhen, zullen zij aan West-Duitsland hun vertrouwen moeien schenken en het moeten toestaan om net als de an dere landen er een eigen le<*er oo na houden Hebben zij een eigen ip»er, dan kunnen zij het ter beschikking stellen, menen de Duitsers, maar als zij net genoeg zijn om als solda ten te dienen in de legers van de be zetting, dan passen zii daarvoor. Nu denken alle Duitsers niet ge lijk en Dehlers opvattingen worden niet door allen gedeeld, maar dat er velen zullen denken a1* dezp minis ter die eens pen reprimande kreeg omdat hij de Fransen even schuldig aan de oorlog verklaarde als de Duit sers liikt ons wel waarschijnlijk. Waaruit al weer blijkt, dat men wel mooie plannen kan maken, maar dat de doorvoering altijd weer af hankelijk is van de gopde wil om sa men te werken, van de goede geest cn van de goede trouw. En als dat alles ontbreekt.... ja, wat d*n?

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1