S)e £cid<ic6oii^cml Chinezen of Noord-Koreanen Zuid-Koreanen bereiken de grens De Duitse herbewapening VRIJDAG 27 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG No.12118 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZKN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSlREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, lel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs I 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 LIEFTINCK EN LUCAS ER zijn in de Tweede Kamer deze week moeilijkheden gerezen over de positie van de bevolkingsgroep met een middelgroot inkomen. Het was sinds de verschijning van de brochure „Financiële gezinslasten" ook in overheidskringen reeds lang geen geheim meer hoe de K.V.P. hier over dacht, namelijk dat voor deze groepen de situatie ronduit slecht moest worden genoemd. Vooral in de gezinnen met kinderen was het een hele toer geworden de eindjes aan elkaar te knoperj, waartoe de achter stallige schoolgeldbelasting niet het minst bijdroeg. Deze week nu heeft de heer Lucas in de Tweede Kamer de kat de bel aangebonden. Hij heeft een amen dement ingediend, dat strekte om de lasten van deze gezinnen te verlich ten en daarover is een huis vol her rie ontstaan. Men kent de situatie. Minister Lief- tinck weigerde een verdere belasting verlichting zonder een behoorlijke compensatie voor gederfde inkom sten. De compensatie, welke dr. Lu cas bij zijn amendement aangaf, aan vaardde hij niet. De heer Lucas daar entegen weigerde zijn amendement in te trekken en zo kwamen deze bei den als kemphanen tegenover elkan der te staan. Verdiept men zich in de vraag, wel ke omstandigheden tot deze impasse hebben geleid dan komt men tot de conclusie, dat minister Lieftinck de ze keer de zaak wat al te veel op de spits heeft gedreven. Hij kent zijn za ken uitmuntend, slaat geen enkel detail over en ziet er niet tegen op zijn overtuiging te verdedigentot de dood erop volgt. Dat heeft hij nu deze keer in de Kamer gedaan. Maar hij heeft het nu tè goed gedaan, zo goed, dat er in de stroom van argu menten, die hij naar voren bracht ook waren, die de Kamer prikkelbaar maakten. Daar was vooreerst de bedreiging, dat hij de schoolgeldhalvering zou in trekken, indien dit amendement Lu cas zou worden aangenomen. Alleen deswege stond de heer Lucas reeds op zijn achterste benen. Dan was er nog een tegenspraak in zijn redene ring. Op een bemerking van de heer van den Heuvel, dat de belasting- politiek van de minister de natio nale welvaart deed verschrompelen, antwoordde minister Lieftinck met een loflied op ons land. De mensen, zo zei hij, waren beter gekleed en gevoed dan voor de oorlog, de wo ningbouw was toegenomen als ner gens ter wereld, de cultuurgrond breidde zich gestadig uit, publieke werken werden uitgevoerd en het reële bezit was sterk toegenomen. Maar later kwam hij, toen dat beter in zijn kraam te pas kwam, met een somber beeld. Hij had het tekort op de Rijksbegroting 1951 nu geraamd op 257 millioen in plaats van op de 117 millioen, waarvan de millioen en - nota had verteld. En daarvan was hij zich dood geschrokken. Net alsof hij daar niets, helemaal niets, van had geweten! En zo iets smaakt de Ka mer maar matig. Terecht ook had de heer Lucas aan merking gemaakt op het feit, dat mi nister Lieftinck nü pas met allerlei bemerkingen kwam op het compen satiebedrag van 34 millioen middels een verhoging van de omzetbelasting op te verrichten diensten. Dat bedrag deugde niet volgens de minister. Waarom dan nog /oorafgaand over leg met de minister, zei dr. Lucas, als hij tijdens het overleg daarvan niets zegt en eerst nu met deze argumen ten komt. Ook dat was niet bevor derlijk voor een goede verstandhou ding. En toen minister Lieftinck dan ook bleef weigeren aan de wensen van de heer Lucas, die kennelijk de wensen van de Kamer waren gevolg te geven en zelfs de kabinetskwestie stelde, hield ook dr. Lucas het been strak en weigerde het amendement in te trekken Ï%E historie in verder bekend. Twee en een half uur overleg zonder ander resultaat dan dat men er vol gende week Donderdag opnieuw over zal gaan praten. En intussen moet de vaste commissie voor de belastingen maar een oplossing zien te vinden. Het is moeilijk aan te nemen, dat de K.V.P. het kabinet op dit amen dement in het zand zal laten bijten, al is de kwestie van een belasting verlaging voor de middengroepen ernstig genoeg en al heeft de heer Oud er reeds Woensdag voldoende zijn best voor gedaan door op een directe stemming aan te dringen. De K.VP. zal wel op het stand punt blijven staan, dat er méér ver lichting voor de middengroepen moet komen dan de minister heeft aange kondigd voor de gezinnen met vijf of meer kinderen in de hoop, dat de K. V.P. met deze hondenkluif genoegen zou nemen en het grommen zou sta ken. Dat kan moeilijk anders meer, nu het conflict door het optreden van minister Lieftinck zo is toege spitst, dat het een prestige-kwestie geworden is. Per slot van rekening heeft mi nister Lieftinck de deur toch iets wij der opengehouden. Hij heeft een ver lichting van de belasting voor de middengroepen niet principieel be streden, hij heeft alleen geëist, dat er een compensatie tegenover zou staan, welke hij kon aanvaarden. En dat kan met de compensatie, welke de heer Lucas aanbeval, al tijd nog het geval zijn. Minister Lief-- tinck heeft immers betoogd, dat van de 45 millioen, welke het voorstel Lucas zou kosten niet meer "dan tien millioen aan de gezinnen met kinde ren ten goede zou komen. De rest zou een voordeel zijn voor de vrijgezel len uit die groepen en voor de echt paren zonder kinderen. Wellicht ligt hier de oplossing. De oplossing zou aldus kunnen worden gevonden, dat de loon- en inkomstenbelasting voor 1 deze groepen zodanig wordt ver laagd, dat deze verlaging alleen teh goede zou komen aan de gezinnen met kinderen, maar dan aan alle gezinnen met kinderen en niet alleen aan die met vijf kinderen en daar boven. En deze verlaging zal dan ook iets meer moeten zijn dan mi nister Lieftinck al van plan was. In dien minister Lieftinck dan daarte- i genover de dekking van de heer Lu cas aanvaardt voor het mindere be drag, dat er dan mee gemoeid is, zou de puzzle zijn opgelost. De Kamer heeft een week de tijd gekregen om dit uit te dokteren. Don derdag 2 November zal de uitslag brengen. Verwacht mag worden, dat de middengroepen, die dikwijls op de rand van vergulde armoede leven, in ieder geval wat meer adem zullen krijgen. Reaiment door Chinezen omsingeld jLIET HOOFDKWARTIER van het achtste Amerikaanse leger heeft Donderdagavond bericht ontvan gen, volgens hetwelk een Zuid-Ko- reaans regiment door Chinese communisten, ongeveer 43 km van de Mandsjoerijse grens, bij Onjong zou zijn omsingeld. Een Amerikaanse woordvoerder betwijfelde echter of het Chinese troepen waren. Hij wees er op, dat sinds lang vele berichten ontvangen "waren over Chinese troepenconcentraties in het gebied langs de Noor delijke grens. Tot dusver waren er echter geen berichten geweest, dat Chinezen of Noord-Koreanen aan de Koreaanse zijde van de grens in Chinees uniform waren aangetroffe n. TEGEN DE GRENS GEDRUKT. De Noord-Koreaanse strijdkrach ten, die thans tegen de Noordgrens worden gedrukt, versterkten Vrijdag hun tegenstand tegen de oprukken de troepen der Verenigde Naties, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger te Tokio verklaard. Een Zuid-Koreaanse woordvoerder verklaarde, dat groepen Noord-Ko- reaanse soldaten zich over de Mand sjoerijse grens terugtrekken, waar zij zich volgens sommige berichten zouden reorganiseren. De Zuid-Koreanen hebben thans de Jaloe-rivier bereikt, welke de grens vormt van Noord-Korea met Mandsjoerije. De vijand liet zich niet zien, toen de Zuidelijken de laatste 30 kilometer onder lichte sneeuwval aflegden. Vliegtuigen der Verenigde Naties werpen pamfletten uit boven over blijvende Noord-Koreaanse bolwer ken als die te Tsjongjin, aan de Noord-Oostkust, Kangje in het mid den en Sontsjon in het Westen van het Koreaanse schiereiland In deze IN PLAATS VAN ééN WATERSTOF BOM. Het geld, dat aan één waterstof bom wordt besteed, zou de honger, de oorzaak van de wanorde in de wereld, kunnen wegnemen, aldus heeft de Indische afgevaardigde sir Benegal Rau gisteren in de politieke commissie der V.N. verklaard. Hij diende een resolutie in, waarin de leden der V.N. wordt gevraagd, minder voor wapens uit te geven en meer voor de ontwikkeling van eco nomisch ten achter staande gebieden. OVERDRACHT AMERIKAANSE FREGATTEN AAN DE NEDER LANDSE MARINE. Te Boston zijn de Amerikaanse fregatten „Gu- stafson" en „O'Neill" officieel aan de Nederlandse Marine overgedra gen. Bij de plechtigheid was de Ne derlandse Regering vertegenwoor digd door dr J. G. de Beus van de Nederlandse ambassade te Washing ton. De Nederlandse bemanning van de nieuwe schepen staat in de hou ding tijdens de overdrachts-plechtig- heid. pamfletten wordt de ineenstorting van het communistische leger be schreven. De bevolking wordt erin medegedeeld dat voortgezette strijd nutteloos is. Brits monster-vlieg- boot in aanbouw In de vliegtuigenfabriek van Saun ders op het eiland Wight is men al enige jaren bezig aan de bouw van de grootste vliegboot, die Engeland ooit heeft bezeten. Deze luchtreus, de Princess", is in aanbouw voor de ..British Overseas Airways Corpora tion" De B.O.A.C. heeft drie van deze toestellen in bestelling, die zij wil gebruiken op het traject Enge landZuid-Amerika of op de route EngelandAustralië. De „Princess' moet minstens hon derd vijf passagiers kunnen vervoe ren. Deze passagiers zullen onderdak vinden in een dubbeldeks-romp, die van neus tot staartpunt niet minder dan vijf en veertig meter lang is. Die romp hangt aan een vleugel van ze ven en zestig meter lengte. In die vleugel zyn tien motoren verborgen. Wanneer dit luchtkasteel het volgen de jaar voor het eerst de lucht in gaat zullen die tien motoren honderd twee en veertig duizend kilogram omhoog sturen. Zoals bekend is, is Engelands grootste landvliegtuig, de Bristol .Brabazon I", een kolos, die met een volle lading ongeveer 130.000 kg. weegt. De „Princess" zal nog tien ton meer wegen. De „Princess" zal vermoedelijk haar luchtdoop ondergaan tegen Augustus-September 1951. De vliegboot zal de afstand Lon denJohannesburg (Zuid-Afrika) binnen de vier en twintig uur kunnen overbruggen met slechts één „hal te", n.l. in Lagos. Zij zal haar passa giers in ongeveer vijftig uur van En geland naar Australië kunnen bren gen en in circa zes en vijftig uur naar Nieuw-Zeeland. HET VERTREK VAN HET DETA CHEMENT VERENIGDE NATIES NAAR KOREA. Gisteren vertrok ken van Rotterdam met het troepen schip „Zuiderkruis" de militairen van het detachement Verenigde Na ties naar Korea. Boven: Admiraal N. A. Rost van Tonningen, Chef van het Militaire Huis van H M. de Koningin spreek^ het vertrekkende detachement na mens de Koningin en Prins Bern- hard toe. Onder: Inscheping van de troepen: Bepakt en beladen begeven de man schappen zich aan boord. Parijs acht zijn plan het enig aanvaardbare nisters van Defensie te Washington heerst in de Parijse politieke we reld een begrijpelijke spanning. Van een ding schijnt men terecht of ten onrechte overtuigd. Frankrijk zal niet toestemmen in een Duitse deelneming aan de verdediging van t Westen, tenzij de door de Franse regering gestelde voorwaarden word en ingewilligd. Het feit, dat 't rege- ringsplen zal worden verdedigd door de socialistische minister van De fensie. Jules Moch, wettigt inderdaad de veronderstelling, dat er onder de Atlantische partners harde noten gekraakt zullen worden. Jules Moch gaf daar reeds tijdens de parlementaire debatten een voor proefje van door de blijken van grim mige instemming welke hij ten toon spreidde, wanneer er gewezen" werd op de gevaren, die naar Frankrijks mening schuilen in een eventuele Duitse herbewapening. Blijkens het Franse plan meent Zijn de Chinezen reeds in Tibet? Pantsjen Lama houdt zich gereed Ondanks tegenspraken nemen de berichten toe, dat de Chinezen in derdaad Tibet zijn binnen gedron gen. Volgens een correspondent van het Indische blad Statesman zouden de aanvallers slechts een dagmars ver wijderd zijn van Riwotsje, dat op 900 kilometer afstand van Lhasa ligt. Er loopt een rechte weg van Riwotsje tot Lhasa en die weg schijnen de Chi nezen bij hun opmars te gebruiken. Het eerste bericht, dat de rode Chinese troepen hun langverwachte offensief tegen Tibet waren begon nen, was afkomstig uit Peking, de hoofdstad van het communistische China. De Chinese ambassade te New Delhi verklaarde gisteren van niets te weten. Leden van de Tibetaanse missie in India waren hoogst ver baasd, toen zij van de aanval hoor den. De twee communistische kranten die te Hongkong verschijnen, hadden het bericht niet opgenomen. Volgens de correspondent te Pe king van een Indisch persbureau, maakt de ve»2r tien-jarige Pantsjen Lama zich gereed om uit China naar Tibet te vertrekken. Men verwacht, dat hij als tijdelij ke geestelijke leider van Tibet zal worden geïnstalleerd en als zodanig de zestien-jarige Dalai Lama zal op volgen. De Pantsjen Lama verblijft sinds enige tijd in West-China met een groep communistische adviseurs en een „voorlopige" Tibetaanse rege ring. Radia Indonesia meldt: In de ha venstad Belawan aan de Oostkust van Sumatra zijn nieuwe moeilijkhe den gerezen. De vakvereniging van havenarbeiders heeft gedreigd, op 2 November een staking af te kondi gen, als haar eisen voor gratis toe wijzingen niet worden ingewilligd. Enkele weken geleden eindigde een staking van de havenarbeiders in deze stad. nadat de militaire com mandant diverse havenbedrijven had aangemerkt als bedrijven van vitaal belang voor de volkshuishouding en de stakers had opgedragen het werk te hervatten. men die gevaren het best te kunnen beteugelen door de Duitse defensieve bijdrage in te lijsten in een federaal Europees leger, waarin wél plaats voor Duitse soldaten, doch niet voor complete divisies of generale staven zou zijn. Aan de top van dat leger zou een Europese Franse minister van Defensie behoren te staan, gesteund door een eveneens Europees rege ringsorgaan. Bovendien stelt Frank rijk met zeer veel nadruk de eis, dat nu eerst eens het plan-Schuman, dat een fusie beoogt van de Westeuro- pese kolen- en staalindustrie, door een accoord moet worden bekrach tigd. Wat dit laatste betreft, doet men in Parijse officiële kringen de laat ste dagen trouwens vrij optimistisch en laat men het voorkomen, alsof de kolen- en staalgemeenschap, met wat goed geluk, binnen drie weken door een handtekening bezegeld zal zijn. EVANGELISCHE KERK TEGEN HERBEWAPENING. Dr. Otto DibeliuS, voorzitter van de raad van de Evangelis'che Kerk van Duitsland, heeft in een artikel in het weekblad „Die Kirche" ge schreven: „De raad heeft elke her bewapening van Duitsland van de hand gewezen, behalve een voldoende politiebescherming voor de (West) Duitse federale republiek. Het is ech ter twijfelachtig, of de raad de op richting van troepencontingenten als herbewapening zou beschouwen, zo lang zij worden gevormd uit vrij willigers. De Evangelische Kerk is voorstander van de vrede en keurt herbewapening zowel in het Westen als in het Oosten af". Het Atlantisch Pact Militaire chefs bereiken accoord De militaire chefs van de mogend heden, welke aangesloten zijn bij het Noord-Atlantisch verdrag, hebben Donderdagavond medegedeeld, dat zij volledige overeenstemming hebben bereikt over de essentiële maatrege len, die moeten worden genomen voor de defensie van het Noord-Atlanti sche gebied in geval van nood. Er werd verder overeenstemming bereikt over: 1. De algemene voorzieningen voor de benoeming van een opperbevel hebber voor het Europees gebied en zyn taak. 2. De oprichting van een bureau voor militaire standaardisatie ter coördinatie van de opleiding, de ope rationele opleiding en operaties en voor de standdaardisering van ma terieel. 3. De omvang van de door elk land voor de collectieve verdediging van het Noord-Atlantisch gebied bij te dragen strijdkrachten. De aanbevelingen van het militair comité zullen aan de ministers van defensie van de landen, die zijn aan gesloten bij het Noord-Atlantisch verdrag .worden voorgelegd. De mi nisters komen Zaterdag te Washing ton bijeen. De Sowjet Unie heeft Donderdag na een boycot van negen maanden een bijeenkomst van de militaire staf commissie, waarin Engeland, Frank rijk, nationalistisch China, de Sowjet- Unie en de V.S. zitting hebben, bij gewoond. De commissie heeft tot taak plan nen op te stellen voor internationale strijdmacht. De Sowjet-vertegenwoordiger maakt wel bezwaar tegen de aan wezigheid van het Chinese lid, maar voegde er aan toe, dat desniettemin het Sowjet-lid de vergaderingen zou bijwonen. INCIDENT TE DJAKARTA. Donderdagavond deed zich in de omgeving van pasar Senen te Dja karta een incident voor. tussen Am- bonese leden van de Koninklijke Landmacht en Ambonese leden van de APRI, waarbij een Ambonees werd gewond. De mobiele brigade van de polisi militer zette de omge ving af. Senen, dat anders een van de drukste gedeelten van de stad is, was de verdere avond prfectisch uitgestorven. Het West-Duitse disconto is Don derdagavond van vier tot zes pro cent verhoogd. Deze maatregel is be doeld als poging om de inflatie tot staan te brengen, welke het gevolg is van de precaire Duitse deviezen- positie. Zoals bekend heeft West-Duitsland sedert de inwerkingtreding van de Europese Betalingsunie het toege stane jaarlijkse crediet van 320 mil lioen dollar reeds nagenoeg ver bruikt. doordat teveel is geimpor- teèrd naar verhouding tot de ex port. Men poogt nu door allerlei maatregelen, waarvan de disconto verhoging er één is, de import af te remmen. DE DOGMA-VERKLARING OP 1 NOVEMBER. Het gehele Episcopaat van Italië, met uitzondering van de bisschop pen, die door ziekte zijn verhinderd, zal aanwezig zijn bij de plechtige dogmaverklaring op 1 Nov. Ook het bijna gehele Franse Episcopaat heeft te kennen gegeven, dat het bij de plechtigheden aanwezig zal zijn. terwijl alle bisschoppen van België onder leiding van Kardinaal van Roey naar Rome_ zullen gaan. De aartsbisschop van Peking, Kardinaal Tien Kenhsin, is reeds in de Eeuwi ge Stad, evenals de vertegenwoordi gers van het Nederlandse Episcopaat, Mgr. W. Mutsaerts en Mgr. J. M. J. A. Hanssen. Tijdens de audiëntie op 2 Novem ber zal de H. Vader alle verzamelde bisschoppen toespreken. Naar het K.N.P. uit zeer betrouwbare bron verneemt, zal de toespraak van Z.H. de Paus handelen over de situatie der universele Kerk. Deze toespraak zal, naar men verwacht, de belang rijkste worden van het gehele Hei lig Jaar. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 1 November geen audiëntie verlenen. KoJiAeitje... Er kunnen zich tussen de zielen der mensen dingen voordoen, die de zoom van het goddelijke raken.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1