Middenstand heeft te veel woorden maar te weinig daden! Prof. van Rooyen sprak voor het kader der Leidse K.A.B. Fa. BROERSE DONDERDAG 26 OCTOBER 1950 DË LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 Mr. v. d. Heuvel voor Leidse N.R.K.IM. Mr. Dr. N. VAN DEN HEUVEL had voor zijn bewering, dat het de Mid denstand grotendeels mankeert aan besef voor het grote nut van een krachtige organisatie, geen sprekender bewijs kunnen vinden dan de opkomst op de vergadering, die gis teravond in „In den Vergulden Turk" werd gehouden door de Kath Middenstandsbond, afd. Leiden. Die op komst was slecht, bar slecht! Nog geen twintig leden waren aanwezig om te luisteren naar wat deze middenstands-specialist uit de Tweede Ka mer wist te vertellen over de „Prijspolitiek", een onderwerp, dat in he» brandpunt der belangstelling staat, behandeld door een deskundig spre ker, voor wiens komst het bestuur zich zeer veel moeite heeft getroost Helaas slechts voor een gering aantal leden. Het excuus van geen con vocaties mag niet gelden, want alle leden hebben het maandblad ontvan gen, waarin deze bijzondere bijeenkomst was geannonceerd. Over het algemeen mag het bestuur zeer tevreden zijn over de goede opkomst Maar gisteren was het dun. Jammer! Vele moeilijkheden De heer v. d. Heuvel virig aan met er op te wijzen, dat geen periode in de geschiedenis zo vol was van pro blemen. moeilijkheden en gevaren als juist deze tijd Op staatkundig terrein zien we hoe bij de volkeren van Europa een drang naar militaire en economische eenwording sterker wordt. Slechts eenheid kan redding brengen. Maar dat kost offers: het economische le ven moet aangepast worden en de consequenties daarvan zullen ook door de Middenstand moeten wor den aanvaard. Economisch is ons land nog niet op het oude peil. De grote verwoes tingen (37 milliard oorlogsschade!) en verminderde productie hebben het welvaartspeil verlaagd. Slechts met opvoering van de productie- kan het peil verhoogd worden. De afzet gebieden ziin sterk verschoven: di verse markten heeft Nederland ge heel of gedeeltelijk verloren, zoals W. Duitsland voor groenten. Aldus is de export verminderd, wat funest is voor de betalingsbalans die nog steeds niet sluit. Het tekort moet be taald worden met geld. dat echter eerst verdiend moet zijn Andere bronnen! Buitenlandse betaalmidde len hebben we niet genoeg Dus moet er geleend worden en dat betekent: meer verdienen dan uitgeven, oftewel sparen! Vooral nu ons geen middelen van overzee meer toevloeien. De bevolking neemt sterk toe. het geen orobl°men van industrialisatie ooroept. Dat is niet eenvoudig: er moet geld zijn en afzetgebieden die nen gevonden te worden. Bij dit alles blijft een concurrerend prijspeil noodzakelijk De Middenstand dient'zich van dit alles goed te doordringen, aldus de lieer v. d. Heuvel, die tegen deze achtergrond enige gedachten weer gaf over de loon- en prijspolitiek van na de oorlog. Vrije prijsvorming. Direct na de bevrijding was deze loon- en prijspolitiek noodzakeliik. om inflatie te voorkomen. In 1949 echter was men zover gevorderd, dat weer gedacht kon worden aan een vrije prijsvorming De voorschriften verdwenen en Nederland kon gaan meedoen aan het tot stand komen van'vrij Europees handelsverkeer. De devaluatie gooide roet in het eten, doch dank zij de productie-ver- hoging was een algehele prijsbeheer- sing niet weer noodzakelijk. Maar toen kwan Korea. De prijzen van de meeste grondstoffen vlogen omhoog en het gevolg was een 5 pet. loonsverhoging. De P. v. d. A. eiste een prijzenstop. doch daar wilde de Regering terechl niets van weten, omdat deze, in het kader van de vrij making van de internationale handel, onze ruilvoet zou verslechteren. De Nederlandse industrie zou niet meer kunnen concurreren en aldus zou een onhoudbare situatie ontstaan. Spr. ging vervolgens na, wat er de laatste maanden op het gebied van de prijsbeheersing was geschied en was van mening, dat hier een zeer PAUL KURPERSHOEK. Debussy-recital. Paul Kurpershoek is een pianist wiens optreden zich kenmerkt door sympathieke eenvoud en spontaneï teit. Hij speelde uitsluitend Debussy in een interessant programma, dat hij voortreffelijk vertolkte. Aanvanke lijk was het' vormen van contrasten in aanslag en volume wat moeilijk in de subtiele gehoorruimte van 't Oosters Instituut, maar al gauw leer de hij van zijn ervaring op dit gebied en konden de toehoorders genieten van beheerst en helder klavierspel. Kurpershoek's ontwikkeling als pia nist is hard gegroeid. Muzikaal als hij is. speelde hij de Images, 2e serie, de twaalf Préludes van 't 2e boek en na de pauze de 12 Etude's a la Mé- moire de Frédéric Chopin. Deze mani festatie van kunnen en uithoudings vermogen getuigt van veel geest kracht en frisheid. Zeer speciaal heeft Kurpershoek het karakter van elke compositie bestudeerd. Uiterma te heeft hij geboeid in de drie ..Ima ges". In de Prélude was het een bon te reeks van kleurige beelden, fon kelend van stemmingen en betove rend van klank. Inderdaad, hoog staand was zijn spel De „Etudes", elke étude op zich, kreeg een belang rijke wedergave, voortvarend en markant voorgedragen, rijk gescha keerd en klankvol, de détails spe ciaal verzorgd. Zijn interpretatie ge tuigde van veel technische kwalitei ten. waarbij de poëzie niet ontbrak noch de Franse geest en de stilisti sche verfijning er eveneens was. Het was een artistieke prestatie en Kur pershoek's succes in de kleine maar goedgevulde zaal was groot. J. Kortmann. eenzijdig spel gespeeld was, waar door de Middenstand in discrediet geraakte. Minister v. d. Brink, aldus spr., sprak over „Sloperswerk" ten aanzien van,hen, i'ie hamsterden cn daarmede onze economische positie kapot maakten. M-_ ar sloperswerk is het ook, wanneer ten gunste van een bepaalde groep een andere groep ge dupeerd moet worden! Meer ontwikkeling. En hiermede was de heer v. d. Heu vel beland op het terrein van de middenstandswelvaart, die zelfs dank zij de gunstigste bepalingen niet aanbreekt, alvorens een algehele welvaart verkregen is. Spr. pleitte voor een staats-secretaris voor de Middenstand, die alle belangen van de Middenstand, thans verdeeld over practisch alle departementen, zou kunnen coördineren. De Midden standsbelangen kunnen niet goed be hartigd worden, wanner het Staats apparaat onvoldoende is! Maar achter dit alles moet de Mid denstand zelf een krachtige, georga niseerde houding aannemen. Middenstanders spelen zelf een veel te passieve rol; er ziin te veel woor den en te weinig daden. „Waar blijven de daden? Waar blij ven de cursussen voor onze onderne mers? Waar blijven de middenstands- kaderscholen? Kortom: waar blijft de ontwikke ling. die de Middenstanders zo hard r.odig hebben? Laat de Middenstand toch begrijpen, dat we niets hefch. aan negativisme en ppkanker. We moeten werken, niet alleen in de zaak (dat doen de m eesten wel) maar vooral ook in de vrije tijd, om ons te bekwamen op ander ge bied. Quantitatief zal de Midden stand nooit belangrijk worden; laat het echter qualitatief wel zo zijn. De emancipatie van de Middenstand moet verder voltrokken worden en pas dan kunnen de Middenstanders de moeilijkheden met succes het hoofd bieden! De voorzde heer F. C. Hosson, sprak hartelijke dankwoorden en na de pauz werd in een gezellige gedachte-\viseelin.g over deze en aanverwante problemen nog .ang nagekaart. GOLDONI'S „KNECHT VAN TWEE MEESTERS". Het is waarlijk niet te verwonde- en. dat de „Toneelkring" van K. en als inzet van de serie „Groot To neel" Goldoni's „Knecht van twee meesters" wederom naar Leiden heeft teruggehaald. Verleden jaar, toen het in de serie Abonnements-voorstellin- gen werd gebracht, heeft dit spel van de oude Italiaanse meester een uit stekend onthaal gevonden en ook thans is er weer genoten. Het frisse stuk met z'n levendige dialoog en z'n goedmoedige, echt ouderwets-tradi tionele verwikkelingen is op' zichzelf reeds de moeite waard, maar de op voering, welke de Haagse Comedie ervan geeft onder leiding van Cees Laseur, loont een gang naar de Schouwburg dubbel en dwars. Het is een speelse zotheid en Jan Retèl, die de titelrol vervult, heeft dit volko men begrepen. Hij buitelt over het toneel, zó speels en guitig, zó vol grappen en kwinkslagen, zó volko men natuurlijk en los, dat hij allen en alles meesleept in zijn vaart. Een meer dan kostelijke typering. Doch ook de anderen laten zich gaan en spelen met een hartverkwikkend entrain. Bob de Lange als de dwaze Pan- talone, Elisabeth Andersen als Bea trice, Jos. van Loon, Gerard Hart kamp enz. enz. zij allen maakten er een heerlijke avond van, met echt ouderwets toneel, waar echt „ge speeld" wordt en echt gelachen. Donderdag 26 October. Elders vindt u het verslag van de Middenstands-vergadering, waaraan wij hier niets toe te voegen hebben. Alleen nog dit: het wordt hoog tijd, dat de leden zich aanmelden voor de cursussen Economie, Zakenstudie en Etaleren en Lakschrijven. We be hoeven slechts te wijzen op het be toog van mr. v. d. Heuvel, om aan te tonen, dat het noodzakelijk is voor de leden, om dergelijke cursussen te gaan volgen. De troepraad van de „Arenden- troep" van de „St. Lodewijksgroep" (verkenners van de St. Petrusparo chie) - kunt u 't volgen? - richten tot Stadskok het vriendelijk verzoek al le lezers er op attent te maken, dat deze troep grote dingen van plan is. Deze verkenners willen met Sinter klaas een aantal kinderen gelukkig maken, omdat er nog altijd kinderen zijn, die Sint Nicolaas niet weet te wonen en die de heilige man dus overslaat. Daartoe willen zij a.s. Za terdagmiddag oud speelgoed gaan ophalen. In de komende weken zal dit opgeknapt worden, om op 5 Dec. |N HET ,R.K. MILITAIR TEHUIS a an de Mare had de plaatselijke afde ling van de K.A.B. gisteravond voor de bestuursleden van de vak- en onderafdelingen en voor de leden van de verschillende commissies een kader-bijeenkomst belegd, waarop prof. dr. Henri van Rooyen sprak over het onderwerp „De betekenis van het christendom, juist nu!" De betekenis van het christendom Prof van Rooyen veronderstelde, dat vele leden bij de aankondiging van dit onderwerp gedacht hebben: „De betekenis van het christendom, daar weten we alles van" Deze opvatting wilde hij echter bestrijden. Over het algemeen weet men vaak veel feiten, maar dit sluit nog niet in, dat men wel eens ooit begrepen heeft de overweldigende grootheid van wat christendom is. Daarom had spr. zich tot taak ge steld de woorden van St. Paulus voelbaar maken: „Ziet, er is iets nieuws geschapen!" Als wij ons afvragen, wat chris tendom is, dan dienen wij te grijpen naar het wezen ervan, de allereen voudigste vorm, die in zijn eenvoud toch allesomvattend is. De mens staat in een bevoorrech te positie ten opzichte van al het an dere, dat leeft. Hij heeft verstand en kan zich afvragen: Wat is het heelal en wat ben ik. De wereld met alles, wat er op is, is een schepping, die te genover een schepper staat. Wij hebben echter ook de genade van het gelooi gekregen en wij ge tuigen: Ik geloof in God de almach tige Vader. Schepper van hemel en aarde. Het christendom vertelt ons over God en over onze roeping, om Gods' kinderen te zijn. Na de zondeval heeft God zelfs Zijn Zoon mens doen worden, om ons weer binnen de sfeer, van zijn goddelijkheid te bren gen. Als men zich dit goed realiseert, zal men overweldigd worden door de betekenis van het christendom. Want het zegt tegen ieder persoon lijk: „Ik - het mannetje, dat soms gemeen is, misschien zelfs boosaar dig, dat postduiven houdt, broodjes bakt of kapotte pannen soldeert en een borreltje drinkt, ik ben geroe pen, deelachtig te worden aan de gflddelijke natuur. Het leven van Christus is ons richtsnoer cn onze ellende is het kruis, waardoor wij tot de triomf komen. Naar aanleiding van de woorden van Christus: „Die in Mij gelooft heeft het eeuwig leven" vestigde prof van Rooyen de aandacht op het feit, dat wij door het geloof eigen lijk in twee werelden leven Wij hebben ons aardse leven en ons le ven in de wereld van God door de heiligmakende genade. De christe nen moeten daarom de vrijheid heb ben van de kinderen Gods en kun nen geen slaaf zijn van het aardse. Zij mogen de dingen van de wereld bezitten zonder ervan bezeten te zijn. Na deze uiteenzetting kwam prof. van Rooyen tot de vraag: Wat bete kent het christendom in deze tijd? Spr. stelde voorop, dat het wezen lijke van het christendom, voor iede re tijd gelijk is. In de moderne we reld is echter sterker dan voorheen voelbaar, hoe hard het nodig is. De mens wordt opgezogen in het zicht bare en tastbare, en het materialis me is werkelijk niet het typisch ken merk van alleen het communisme. Het christendom staat tegenover het materialisme van de huidige mensheid, die de beperktheid van het aardse niet meer ziet en daardoor niet meer beseft: Wij zijn geschapen om kind van God te zijn. De christenen moeten waken, dat zij zelf niet in het materialisme af glijden. De wereld schreeuwt om verlossing, want het aardse alleen kan geen geluk brengen. Men mist iets en beseft niet, dat wie in het geloof leeft, gelukkig is. Vanuit ons christelijk bewustzijn, aldus besloot prof. van Rooyen zijn toespraak, moeten we onze naasten met liefde tegemoet treden en hen ook de rust trachten te brengen, die het geloof ons gegeven heeft. De god delijke woorden: ..Met een eeuwige liefde heb Ik u lief" moeten wij be antwoorden met de oprechte wil, de wereld te veroveren voor Christus. Aan het slot van de avond sprak de heer van Ooyen een dankwoord tot prof. van Rooyen voor zijn boeiend betoog, dat met zoveel aan dacht gevolgd was. uit te delen. Wie voor dit sympathie ke doel iets wil missen, gelieve dit even op te geven aan de volgende adressen: Hugo de Vriesstraat 57, Stieltjesstraat 28, Hooge Rijndijk 226, v. d. Waalstraat 46, Tiboel Sie- genbeekstraat 3 of Garënmarkt 40. Dan dient u nog te weten, dat in Haarlem mej. N. Abelman uit Leiden slaagde voor het diploma Handels kennis en Vakbekwaamheid Kruide- niersbedrijf. En dat in Apeldoorn het bouwen van 68 woningen, met bijbehorend verzorgingshuis voor bejaarden, is aanbesteed, waarvoor 46 inschrijven- vers waren. De laagste was de fa. Gebrs. Loman uit Leiden, met een bedrag van 589.000. De hoogste was 786.500. Hedenavond om kwart over acht houdt pater Wijnand Sluys OFM, zijn derde conferentie voor niet-katholie- ken (en katholieken!) in de St. Leo- narduskerk aan de Haagweg. Het onderwerp van hedenavond luidt „Het Doopsel in de Una Sancta". Het is niet veel, dat u vandaag voorgeschoteld krijgt. Maar laat Stadskok ook eens een gemakkelijke dag hebben. STADSKOK. LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de gc-necskunde op proefschrift geti teld „De Coarctatio Aortee en haar behandeling," de heer A. G. Brom geboren te Amsterdam en wonende te Utrecht. Verilabriek Hertst en Helder 75 jaar Op 1 Nov. a.s, zal het vijf en ze ventig jaar geleden zijn, dat de he ren P. Herfst Jansz. en J. Helder van „Liefrinck en Compagnie" een lak- stokerij overnamen, zich bevindend aan de Princelaan te Leiderdorp, annex een winkel in verfwaren, ver nissen en wasmiddelen in de Nieuw- straat. Dit jubileum wordt volgende week Woensdag gevierd, met een re ceptie van 3 uur tot half vijf in het kantoorgebouw Hooge woerd 10. Al heel spoedig werd de verkoop aan particulieren uitgeschakeld, zo dat de leverantie zich beperkte tot de schildersbedrijven, die destijds uit de droge verfstoffen en bindmid delen hun eigen verven bereidden. De zaak floreerde en in 1884 wer den kantoor en winkel vei'plaatst naar Hogewoerd 10. Alleen hoogbe jaarden stadgenoten zullen zich nog herinneren, hoe op 29 Dec. 1887 het jonge bedrijf grotendeels in vlam men opging. De opstallen werden weer her steld cn op 28 Juni 1899 beleefde het bedrijf een hoogtepunt, toen de oude handmolens voor de verfbereiding werden vervangen door een 3 PK gasmotor, zijnde de krachtbron voor één grote en vijf kleinere potmolens. In 1912 werd de machinale produc tie overgeschakeld op electriciteit, waarbij de capaciteit 21maal werd vergroot. Kort daarna deden zich de eerste mutaties in de bedrijfsleiding voor: in 1914 trok de heer Helder (overle den in 1917) zich uit het zakenleven terug, waarna in 1918 twee zoons van de toen enige firmant, de heren M. J. B. en J A. Herfst, hun intrede deden. De mechanisatie vond voortdurend J voortgang en in 1919 stonden op een zeer beperkt zolder oppervlak niet j minder dan 30 machines opgesteld. Deze situtatie was onhoudbaar en de noodzakelijke uitbreiding werdl in twee etappes verkregen, door de j aankoop van de tuin der aangren- zende sociëteit „Concordia" (1920), waar een nieuwe malerij werd inge- richt en vervolgens van het gebouw der sociëteit zelve (1926), waar het bedrijf verdere uitbouw vond In 1927 overleed de tweede oprich- ter, de heer P. Herfst Jansz. en twee jaar later deed zijn kleinzoon en naamgenoot, de heer P. Herfst zijn intrede in het bedrijf, om in 1943 met zijn vader en oom in de dii'ectie te worden opgenomen. Inmiddels was in 1933 het bedrijf omgezet in een N.V., doch ook was sindsdien de lak- stokerij in de Princelaan te Leider dorp, tengevolge van een annexatie gevestigd in de Prinsenstraat te Lei den. Ook hier was zo langzamerhand het ruimtegebrek nijpend, doch de bepalingen der Hinderwet maakten de verwezelijking der expansiebe hoeften in deze druk bevolkte woon wijk onmogelijk en aldus werd be sloten tot de bouw van een modern- ingerichte vernisfahriek op het in dustrieterrein aan de Zoeterwoudse- weg. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Cornclis W. z. van C. L. van Schooten en M. A. Zonneveld, Abraham z, van I. J. Leemens en^M H. Verboon, Nicolaas G. C. z. van L. P. D. Nachtegeller en J. C. van den Hout, Mai'inus z. van M. Weeda en N. J. Schellingerhout, Gijsbertus J. z. van F. C. de Hosson en A. T. H. van Grieken, Antonius z. van H. J. Devilee en G. van der Zee, Josephus J. z. van J. J. Stokkcrmans en A. van Dijkhuizen, Gerrit z. van C. Remmelzwaal en M. M. de Best, Johannes z. van W. Sjardijn en H. Stokkel. Getrouwd: D. M. C. de Veth jm. en C. Ouwerkerk jd., L. Tijssen jm. en E. C. M. Berbee jd., A Bekooy jm. en C. Klomp jd., H. Bink jm. en M. C. Keijzer jd., A. M. Devilee jm. en A. J. Sommeling jd„ J. G. van Eek jm en G. Kroesemeijer jd., J. G. Hartman jm. en H. R. Meijer jd., A J. Jansen jm. en M. C. C. de Groot jd., A. J. van der Linden jm. en C. J. Hunteman jd„ J. Mcr- ceij jni. en M. van den Berg jd., H. Piket jm. en B. Zeilstra jd., A. Z. Vermeij jm. en H. P. Hartwijk jd. Overleden: J. van der Plas zoon 10 jr., A. J, F. Nieuwenhovcn zoon 15 jr. W. Bouta man 29 jr., A. van de Wetering man 81 jr., H. Dixkse wed. van: van Waasdijk 73 jr.. C. van Riet huisvr. van; van den Berg 41 jr. £eu&itiaan „Het Gekleurde Scheepje" Dit is Dc levertraan die aan de hoogste eisen voldoet. OMDAT: 1. iedere fles die U voor Uw kinderen koopt is verze geld door het garantie zege! van het Noorse staatsinsti tuut. OMDAT: 2. iedere fles het juiste aantal vitaminen bevat, die voor het jeugdig organisme nodig zijn. OMDAT: 3. deze levertraan geen onaangename smaak heeft. Grote fles 1.50. geen statiegeld LEVERTRAAN „Het gekleurde scheepje" is alleen verkrijgbaar bij HAARLEMMERSTRAAT 68 Drogisterij Boerhaave LEIDEN. Telefoon 20784. 8201 GRONINGSE UNIVERSITEIT Aan de Rijksuniversiteit te Gro- nigen werden bevorderd tot arts mej. P. A. Reenders en de heer P. C. Th. A. Bx-ederode, beiden uit Lei den. BRIDGE VIERTALLEN-COMPETITIE NEDERLANDSE BRIDGEBOND. Voor de viertallen-competitie van het district Leiden van de Ned. Bridgebond werden de volgende uit slagen verkregen: Hoofdklasse Team Visser gelijk tegen team Koch; team Van Win- gen wint van -team v. d. Stok; team Beyer gelijk tegen team Braams; team Schcffex-s (DDS) wint van team mevi\ Van Ingen Schenau (DDS); team v. d. Stok wint van team Vis ser; team v. Wingen gelijk tegen team Koch; team Braams gelijk te gen team v. Ingen Schenau (DDS): team Beyer wint van team v. Ingen Schenau (DDS); team v. d. Stok wint van team Koch; team Visser wint van team van Wingen. Eerste klasse Afd. A: Team Kx'eft wint van team Sier en van team Bergsma. Eerste klasse afd. B: Team Kreft wint van team mevr. Tielkemeier; team Nooi'dwyk I wint van team mevr. Braams; team Braams wint van team mevr. Tielkemeier: team Alphen IV wint van team Noord- wijk I. Eerste klasse afd. C: Team Uphof wint van team Klinkenberg: téarn Klinkenberg wint van team God- dijn. Tweede klasse: Team Noordwij- kerhout 3 wint van team Noordwij- kex-hout 4; teani Noordwijkerhout 5 wint van team Noox'dwijkerhout 6; team Noordwijk 2 wint van team Noordwijk 3. De teams zonder vermelding van clubnaam zijn van de Br. Club „De Sleutels". Leiden. In de hooflklasse wordt wekelijks gespeeld. in de eerste en tweede klasse, in vei'band met de kleine af delingen. om de 14 dagen. Door de 1ste klasse teams van ,.De Sleutels" wordt in de tussengelegen weken een club-viertallencompetitie gespeeld. BRIDGECLUB O. EN O. Winkelmolcn 59 m.p., v. Zilt 37 m.p„ Jeuster 32 m.p., Mossel 64 m.p., Zandvliet 42 m.p., Bik 54 m.p, Smit 50 m.p., Cuppen 46 m.p, de Groot 57 m.p., van Haasteren 39 m.p„ Genang 29 m.p., van Gelderen 43 m.pKop pers 42 m.p., Abtswoude 30 m.p.. de Roo 35 m.p.. Verver 37 m.p.. Schalks 38 m.p., Leonards 34 m.p, v. Gent 3134 m.p., Stuyfzand 40VS m.p. Ber gen Henegouwen 41'2 m.p., Bouter 30'; m.p., Mulder 36m.p. Werter 35VS m.p, Landsbergen 34V, m.p.. Swanenburg 37V* m.p. A.s. Woensdag (Allerheiligen) be ginnen de wedstrijden na het Lof om half negen. Bij eventuele verhinde ring vooral tijdig bericht opdat voor invallers kan gezorgd worden. HAZERSWOUDE Auto ging op de loop. Dokter Hamburger uit Boskoop had zijn auto aan de kant van de Laag Bos- koopseweg geplaatst en ging vervol gens zijn patiënten bezoeken. Hij had echter vergeten de remmen vast te zetten en tengevolge daarvan be merkte hij bij zijn terugkomst, dat de auto in de sloot langs de weg te recht was gekomen. Dekens cn medische instrumenten liepen waterschade op. Een kraan wagen bracht de drenkeling op het droge. Geboren: Nellie, d. van T. Hoogen- doorn en A. K. Francken; Cornelia Chr. M., d. van J. M. A. Hermans en B. R. van Teijlingen. BOSKOOP Gemeenteraad. De raad dezer gemeente zal Vrijdag 27 Oct. a.s. te 11.45 uur in spoedvergadering bij eenkomen ter behandeling van een voorstel tot het verlenen van een bouwvoorschot aan de woningbouw corporaties en tot het aangaan van een rekening-courant-ovcreenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. Ge meenten ten behoeve van de woning bouw. ZOETERWOUDE Gemeenteraad. Morgenavond komt de raad om kwart voor acht in vergaderingf bijeen. SCHEEPSBERICHTEN ASTURIAS (rep.) DjakartaAm sterdam 25 Oct. pas Socotra; ATLAN TIS (rep.) DjakartaAmsterdam 26 Oct. pas. Perim. BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: Lidd": Luxor: „Blue skies, 18 jaar. „Montana", 14 jaar. „Zo begin het leven", volwassenen. „Neptune's dochter", 18 j. „Abbott en Costello op de universiteit", alle leeftij den. Laatste Berichten DE STRIJD OP KOREA. Het bericht van de Zuid-Koreaan- se troepen, dat hun zesde divisie op Chinese ti'oepen gestoten is, is niet door Tokio bevestigd. Onlangs heb ben echter tc Tokio talrijke geruch ten over Chinese tx'oepenconcentra- ties aan de Noord-Koreaanse grens de ronde gedaan. De vooi'hoede van de Zuid-Kore- aanse legers, die, naar verwacht wordt, heden de grens zullen berei ken is begonnen mot de bestijging van de laatste bergrug voor de Mandsjoerijse gx'ens Volgens de be richten van het front ondervinden zij geen tegenstand. Te Pjongjang is de eei-ste sneeuw gevallen en men gelooft, dat het weer in het Noorden veel slechter is. EUROPESE FAMILIE OP BAH UITGEMOORD. De familie Landré in het dorp Siman nabij den Pasar is in de nacht van Maandag op Dinsdag geheel uitgemoord, aldus bericht de speci- correspondent van Aneta. De slachtoffers zijn de heer Landré, diens vrouw en vier kinderen, be nevens twee fabriekswachters; zij werden vermoord door met stenguns gewapende lieden. De heer Landré was eigenaar van de ijsfabriek „Ke- daton," en gehuwd met een Bali nese, zijn zoons waren werkzaam bij de militaire politie In de hoofd plaats van Bali heeft de moord een diepe indruk gemaakt. MARKTBERICHTEN GOUDA, 26 Oct. Kaas. Aanvoer 264 partijen Prijzen: le soort 2.10 2.17, 2e soort 2.05209, extra zware tot f 2 25. Handel flauw. LISSE, 26 Oct. Bloembollen. Eesteed wex-den voor resp. 14/op, 12/14, 10/12: Abu Hassan 7.00— 7.55, 2.60, Acca Laurentia 4.15, 3 50, Alaska 4.20, 4.00, 2.00, Albino 4.10, 1.55, Allard Pierson 4.35 4 75, 4.35—4.45, 2.35—2.50. Bloemfon- liin 4.30, Clingendaal 4.70, 2.55, Early Pink 3.55, 3.20— 3 25, 1.501.55, Gelber Herald 2.45, Gen. Eisenhower 7.007.30, - 3.00—3.05, Gold Dust 4.55, 4.00— 4,40, 1.802.40, Gretha Garbo 2 30, Hildebrandt 3.55, 3.40, 1.50, Jo- han v. Knijnenburg 5.70, 2.85, Johan Strauss 3.804.00, 3.453.65. 1.85, Jur.iklokkcn 3.503.80, 3.55 3 65, 1.852.65, Junionder 2 05, Lavendel Drcam 3.904.00, 2 753.85, 1.352.05, Leeuwenhorst 4 15—4.80. 3.75—4.65. 1.70—2.50, Li lac Wonder 3.05, 2.70, Limburgia ■*.30, 3.60, Majuba 4.70, Mansoer 4 50, 4.05, 2.15, Modern Ti mes 4.05—4.10, 3.50—3.65, 2.00—2.30, Mrs. Mark's Memory 4.554.75, 404.05. 1.302.00, Nieuw Europa 5 35, 4.30—4.70, 2.35, Pardise 3.45, 2.10, Paul Rubens 4.004 40, 3.10—3.85, 1.602.10, Roosevelt's Me mory 3.50, 1.85, Rosa van Lima 3.45, 2.95—3.05, 2.00, Similor 4.50, 1 85, Sneeuwprincess 3.153.55, 2.55 2.90, 1.351 75, Van Tienhoven 4.05 2.25. VEUR, 26 Oct. Groente. Andij vie f 611.50; bloemkool 1026 ct. groene kool 710 ct. stokbonen 48 83 ct. pronkboncn 2937 ct. snijbo nen 7595 ct. spinazie 3145 ct. postelein 1930 ct. frankenthalers 85 ct. alicanters 6792 ct. bospeen f 1017.30 tomaten 1254 ct. sal f 27.50, prei 89 ct. knolselderij 9—10 ct. TER AAR, 25 Oct. Groente. Kassnijbonen f 6.808.90; idem stek f 3.805.50; witte pronkers f 1.20 1.60 alles per 10 kg. Andijvie 57 ct. sav. kool 67 ct. kroten 78 ct. ro de kool 67 ct. witlof 2637 ct. idem stek 718 ct. uien 4 ct. idem nep 2- 3 ct. witte kool 4 ct. prei 12 ct. poestelein 56 ct. Chinese kool 3 ct. groene kool 7 ct. alles per kg. Sla 1. 5 ct. idem 2, 13 ct bloemkool 1. 24 ct. idem 2, 15 ct. idem 3, 10 ct. idem stek 26 ct. knolselderij 10 ct. alles per stuk. Bospeen 8 ct. p. bos Stoofsla 30 ct. per bak. Druiven 32 ct. per K- kg. Appelen: Allington pip pin 14 ct. Peren: St. Remy 17 ct. al les per kg. R'VEEN, 25 Oct. Bloemen Stel la 2134 ct. Normandie 2435 ct. Precose- 1236 ct. Berijl 3464 ct. Shirley 2135 ct. Cascity 2640 ct. Huri-icane 2941 ct. Goldfinder 22 —34 ct Blanche 3142 ct. Cydonia 2239 ct. Yellow Utopia 3346 ct. Peter Pan 2436 ct. Snow Fall 30— 43 ct. per bos. Rayonanten 514 ct. Perfection 1520 ct. Twello Roem 1021 ct. Marie Elisabeth 1425 ct. Monument 1629 ct. Alston 1016 ct. Choco 715 ct. Blance 411 ct. per stuk. Dahlia's 311 per bos. Groente. Aardbeien f 0.62— 1.02 per hajf pond; kropsla f 0.50 5.80; Andijvie f 58; Bloemkool f 16-25; Peen f 7; Uien f 6; Export tomaten A f 5268; idem B f 49 70; idem C f 5160; Overige toma ten f 1249 per 100; Kassnijbonen f 8.10—10.20 idem stek f 2.80—3.60; Dubb. Stambonen f 5.50 per 10 kg. Denkt altijd om het spelend kind. Die zwarte vlek moet weg!

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3