3)e C^idóe(Boti/ta/fil TOCH NAAR MAO'S GRENS Toch naar de grens van Mandsjoerije Frans regerings plan aanvaard De Praagse suggesties Schuman-plan vordert Nog geen invasie Tibet in Geen accoord over Lie Een Canadees geschenk Minister 's Jacob naarWashington Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROUZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN O MSI REKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 26 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG No.12117 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. omd., 1 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 VREES ZONDER BODEM Het „Centrum voor Staatkundige Vorming', dat, door het aantal en de gedegenheid zijner beschouwin gen over verscheidene vraagstukken van het politieke leven, de belofte vervult, welke zijn naam inhoudt, heeft thans de tekst der redevoerin gen. uitgesproken bij het eerste lus trum van dit „centrum" in een vlug schrift uitgegeven. Het vlugschrift, dat de titel draagt: „Katholicisme. Verdraagzaamheid en Democratie naar Nederlandse Verhoudingen" be vat de toespraken van dr. J. J. Loeff die het onderwerp leerstelling be zag en van prof. dr. L. G. J. Ver berne. die het geschiedkundig be lichtte. Ei is in mei-Katholieke kringen ongerustheid gerezen, wat de Katho lieken zullen doen, als zij in Neder land zo sterk zijn aangegroeid, dat zij in de volksvertegenwoordiging de meerderheid zullen bezitten Als zij de meerderheid zullen be zitten Het is een treurige zaak, te moe ten vaststellen, dat aan deze voor waarde nog lang niet kan worden voldaan. De nuchtere gegevens over de laatste tientallen jaren wettigen in geen enkel opzicht de verwach ting, dat de verhouding van het aan tal Katholieken tot de gehele Neder landse bevolking met fikse sprongen omhoog zaJ gaan. Er is dus geen enkele aanleiding, waarom nu plotseling vrees zou ont staan bij het niet-Katholieke volks deel voor een Katholiek overwicht; er is nog te minder aanleiding voor die vrees, omdat mochten de Ka tholieken verhoopt of onverhoopt, de meerderheid in ons land verwer ven er geen sprake van zal zijn, dat de grondwettelijke vrijheden voor andere levensbeschouwingen zullen worden aangetast. Mr. Dr. Loeff heeft in het boven genoemde vlugschrift, zijn betoog grondvestend op de natuur-rechtelij- ke instelling van de Staat, zich de arbeid getroost in een eerlijke, de moeilijkheid opzoekende uiteenzet ting de verontruste gemoederen wat te bedaren, ofschoon hij geloofde wel te mogen zeggen: „dat het ons Katholieken enige moeite kost, het probleem op deze wijze gesteld, voor 100 ernstig te nemen." En hij vraagt zich af: Wordt de belang stelling voor het probleem ener ka tholieke meerderheid niet opzette lijk gaande gehouden door het anti- Katholieke sentiment in bepaalde kringen?" Op deze vraag geeft hij zelf het antwoord met vast te stellen: ?,Dat dit laatste zeker ook het geval is, daaraan laai de wijze, waarop in dezr kringen tegen het Katholicis me en zijn vertegenwoordigers wordt te velde getrokken, geen twijfel be staan." Deze kringen kan men zeer wijd nemen. De heer J. J. IJsselmuiden, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland, heeft daarover in een K V. P.-vergadering te Arnhem zijn gemoed gelucht en het opmerkelijk genoemd, dat de vertegenwoordigers van het katholieke volksdeel in hun rechtmatige verlangens stelselmatig worden gedwarsboomd door een starre afwijzing van de overige volksvert egen woordiger s .Veel al zei hij „staan allen te zamen tegenover de Katholieken, vooral bij de plaatselijke en provinciale bestu ren." Of deze gezamenlijke afweer houding ook in de andere provincies is vast te stellen, daarover wenste de heer IJsselmuiden een onderzoek te vragen van de Partijraad De schromelijk voorbarige actie waarbij ongegronde vrees wordt in gejaagd voor 'n katholieke overheer sing. schijnt dus. haar eigenlijk doel reeds bereikt te hebben. En niet al leen in Gelderland. „De Tijd" welke zich mengde in een twist tussen ••De- Linie" en „Vrij Nederland" over de beoordeling van een film-vertoning, schreef meer in 't algemeen: Uit vrees, dat Katholieken zich wel eens onverdraagzaam zouden kunnen to nen, zijn sommigen onverdraagzaam tegenover de Katholieken Maar wie is er dan -in feite onverdraagzaam? Om eigen onverdraagzaamheid goed te praten wijst men gaarne met de vinger on Spanie alsof de volksaard de geschiedenis en de staatkundige ontwikkeling in Spanje ook maar oo één punt vergelijkbaar is met de Nederlandse! Maar men vergeet te wijzen op volkeren. naa< -;drd en ontwikkeling meer overeen komend met het Nederlandse, volke ren die in grote meerderheid Katho liek zijn en door een betrouwbaar voorbeeld geven of gaven, van wat in Nederland de niet-Katholieken te wachten staat, als de Katholieken er de overhand hebben- Ierland. Tsje- cho-Slowakiie. Oostenrijk. Polen. Hongarije. Men kan toch niet in ernst volhouden, dat in deze landen de ka tholieke meerderheid er naar streeft (of in hun vrije tijd" streefde) de grondwettelijke vrijheden van an dersdenkende levensbeschouwingen aan te taster? Tenzij men vrezen wil om der vreze wille en om wille van de munt. welke men uit het rondbazui nen van vrees wil slaan, is er geen aanleiding bezorgd te zijn voor een katholieke meerderheid in ons va derland. Misschien dat als het zo ver ooit komt dan het processie-ver bod zou worden opgeheven, doch deze opheffing zou toch bezwaarlijk "^kenschetst kunnen worden als on- ""•^raagzaamheid jegens andersden- BEDRIJVIGHEID IN DE BOLLEN-1 STREEK. Als voorzorgsmaatregel I tegen de verwachte nachtvorsten die in deze tijd van het jaar weer optreden, is men in de bollenstreek druk bezig de velden met een be schermende laag stro te bedekken; teneinde te voorkomen dat de bol len, die met hun bloemenpracht in het voorjaar duizenden toeristen trekken, zullen bevriezen. De foto toont het afdekken van een Hyacin- tenveld. De Zuid-Koreanen zijn er al bijna r\E UNO-STRIJDKRACHTEN op Korea hebben van het Algemeen Hoofdkwartier te Tokio opdracht gekregen met gebruikmaking van alle benodigde troepen naar de grens van Mandsjoerije op te rukken, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse Eerste Legerkorps. Dit bevel moet worden opgevat als een herroeping van de vroegere instructie, dat de Amerikanen en Britten op 30 km voor de grens zou den moeten halthouden en dat alleen de Zuid-Koreanen de bezetting van Noord-Korea moeten voltooien. Chinese communisten op strijdtoneel in Korea Inmiddels rukt de brigade van 't Britse Gemebest op in de richting van de tijdelijke Noord-Koreaanse hoofdstad Sinoeijoe, welke plaats op nog geen twee km van de Mandsjoe- rijse grens is gelegen. De enige belemmeringen die de UNO-strijdkrachten bij haar opmars ondervinden zijn de uiterst slechte wegen en de zeer onbetrouwbare kaarten, waarop veelal wegen voor komen die in het geheel niet bestaan. Van georganiseerd verzet van enig belang is geen sprake meer. Volgens sommige berichten zou den Zuid-Koreaanse voorhoeden in tussen reeds op 29 km van de grens zijn gesignaleerd; nauwkeurige op gaven van posities worden ook thans echter niet verstrekt. In Wonsan, aan de Oostkust van Noord-Korea zijn Amerikaanse ma riniers aan land gegaan als voorhoe de van een strijdmacht van 50.000 man. Wonsan werd reeds enige tijd geleden door de Zuid-Koreanen be zet. De weg door Wonsan leidt in Noordelijke richting naar de Russi sche grens. De Deense regering is Donderdag ochtend vroeg afgetreden nadat zij in de Tweede Kamer met vier stem men een nederlaag had geleden. De regering kwam ten val over de kwestie van rantsoenering van boter. Zij wilde de huidige rantsoenering handhaven, de verenigde oppositie wilde er daarentegen een einde aan maken. De Duitse herbewapening De Franse Nationale Vergadering heeft vanmorgen om drie uur haar goedkeuring gehecht aan het plan van de Franse regering om de her bewapening van Duitsland te beper ken tot zijn deelneming aan een Europees leger, onder toezicht van een Europese minister van Defensie. 348 Afgevaardigden stemden voor, 224 tegen. Volgens een desbetreffen de, door de Assemblée aangenomen motie, keurt de Assemblée de rege ringsverklaring goed, met name de vastbeslotenheid van de regering, de vorming van een nieuw Duits leger of een generale staf niet toe te staan. Tevoren had premier Pleven ver zekerd, dat Frankrijk niet zou in stemmen met de herbewapening van Duitsland, tenzij de andere landen van het Atlantische Pact de beginse len van het Franse plan, zoals deze Dinsdag door hem waren bekend gemaakt, zouden goedkeuren. Ple ven stelde drie voorwaarden voor Duitslands deelneming aan de Euro pese defensie: 1) Eerst moet het verdrag inzake de samensmelting van de steenkool- en staalindustrie getekend worden. 2) Er moet een Europese minister van defensie zijn benoemd. 3) De politieke Assemblée van Europa, waaraan hij verantwoording verschuldigd moet zijn, moet zijn samengesteld. Volgens te Seoel ontvangen radio berichten van Zuidkoreaanse strijd krachten zijn de naar de Mandsjoe- rijse grens optrekkende Zuid-Korea nen op een strijdmacht van commu nistisch China van naar schatting 5.000 man gestoten. Door Acheson verworpen Minister Acheson heeft gisteravond de voorstellen van het Russische bloc om tot de hereniging van Duitsland en het instellen van een Duitse rege ring voor het hele land te komen, ronduit verworpen. In het communiqué, dat Zaterdag na de conferentie van de Oost-Euro- pese ministers van Buitenlandse Za ken te Praag werd uitgegeven werd o.m. de oprichting van een constitu tionele vergadering gesuggereerd, waarin Oost- en West-Duitsland evenveel zetels zouden hebben. Gisteravond verklaarde minister Acheson, dat het voorstel, dat de 18 millioen „gevangen Duitsers in het Oosten" even sterk vertegenwoor* digd zouden zijn als de 47 milioen Duitsers van het Westen „eèn schen ding van de meest elementaire demo cratische beginselen"' was. „Het communiqué van Praag is zui ver een herhaling van de oude en on uitvoerbare voorstellen over het Duitse probleem", aldus de minister op zijn wekelijkse persconferentie De tijd is echter voorbij, dat de holle phrasen van de Sovjet-Unie over ontwapening, vrede en Duitse eenheid nieuwe hoop in de wereld kunnen wekken. „Wij, die al deze dingen met al onze krachten hebben nagestreefd, wensen daden", zo riep de minister uit. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat een ver drag, waarbij de West-Duitse zware industrie onder een centraal beheer gesteld wordt, met twee of drie we ken ter ondertekening gereed is Daarmee zou dan het plan-Schuman voor een „kolen- en staal-pool" zijn verwezenlijkt Tachtig procent van de problemen is opgelost; voor de resterende 20 procent is nog een compromis-besluit op het hoogste niveau nodig. Nederlandse resolutie in de UNO Als de Russen zich eens aan het Handvest hielden jyjR. VAN HEUVEN GOEDHART, het waarnemende hoofd van de Ne derlandse delegatie in Lake Success, heeft gistermiddag in de politie ke commissie van de UNO een reso lutie ingediend, waarvoor hij vooraf de instemming had verkregen van de Verenigde Staten, Groot Brittannië, Frankrijk en Mexico. De resolutie ga at uit van de overtuiging dat alle mensen in vrede en veiligheid willen leven en dat zulks mogelijk is, wanneer men zich houdt aan de be ginselen van het Handvest van de UNO. Het is voor het instandhouden van de vrede noodzakelijk, zegt de Ne derlandse resolutie, dat elk land zich bereid verklaart, doeltreffend inter nationaal toezicht door de UNO op de productie van atoom-energie te aanvaarden, teneinde een verbod van atoom-wapenen mogelijk te maken. Verder is het noodzakelijk, aldus de ekst van de resolutie, dat alle lan den zich bereid verklaren, te komen Kat-en-muis-spel Radio Peking heeft omgeroepen, dat Chinese communistische troepen oprukken in de richting van de Tibe taanse grens. In de opgevangen uit zending werd gezegd, dat de richt lijnen voor een politieke mobilisatie gezonden waren aan „eenbeden van het volksleger, die opdracht hebben Tibet binnen te rukken om de drie millioen Tibetanen te bevrijden van imperialistische onderdrukking en om de verdediging van de Westelij ke grenzen van China te consolide ren". Reeds maandenlang spreekt de Chinese radio over de „bevrijding" van Tibet. Het land werd daarbij wel aangeduid als een van de meest anti-communistische gebieden in de wereld. Te Washington verklaart men geen inlichtingen te hebben ontvan gen over de invasie. De Tibetaanse delegatie te New Delhi heeft met klem tegengesproken, dat de Chine se communisten Tibet zijn binnen gevallen. Ook de Chinese ambassade te New Delhi sprak de berichten te gen. Het Indiase ministerie van buiten landse zaken echter heeft berichten ontvangen over „zekere troepenbe wegingen en grensschendingen" langs de grens tussen China en Tibet, doch niet over een inval in dat land. De ontvangen berichten hadden be trekking op het omstreden gebied van de provincie Sinkiang. De Grote Vijf hebben gisteravond aan de Veiligheidsraad gerappor teerd, dat zij geen overeenstemming hebben kunnen bereiken over de be noeming van een nieuwe secretaris generaal. Tevoren hadden de vijf permanen te leden van de Raad gisteren voor de tweede maal over deze kwestie beraadslaagd zonder een oplossing te. kunnen vinden. Naar verluidt zijn op deze bijeenkomst geen nieuwe namen genoemd voor een opvolger van Trygve Lie. De Raad zal zich nu over een dere oplossing moeten beraden. DE BOND VAN NEDERLANDSE PLATTELANDSVROUWEN JUBI LEERDE. Te Utrecht werd in een feestelijke bijeenkomst in Tivoli het feit herdacht, dat 20 jaar geleden de Bond van Nederlandse Plattelands vrouwen werd opgericht. Onder de ongeveer 1500 deelnemende vrou wen waren er velen in klederdracht; waarbij Zeeland zeer sterk vertegen woordigd was. tot een regeling voor hun algemene bewapening, overeenkomstig een stelsel van controle door de UNO. Op die manier kan men een gelei delijke vermindering van de bewa pening bereiken. Deze resolutie is een rechtstreeks antwoord op de Russische „vredesver- klaring". De onoprechtheden in deze Russi sche verklaring werden door de Ne derlandse wnd. delegatie-leider ge heel ontrafeld. Hij betoogde, dat dc wereld, indieh de Sovjets zich slechts aan letter en geest van het Handvest der Verenigde Naties wilden houden en openlijk de tactiek en politiek van de Kominform zouden desavoueren, daarin een tastbaarder bewijs van de Russische vredeswil zou vinden dan in hoogdravende verklaringen. Hij voegde daaraan toe, dat Neder land tegen iedere paragraaf van de Russische declamatie zowel als tegen de verklaring in haar geheel zal stemmen. GR1EKS-KATH. KERK IN TSJECHO-SLOKAKIJE OPGEHEVEN. Dezer dagen is uit een rondschrij ven van de door de patriarch van Moskou aangestelde enarch der Grieks-Katholieke Kerk in Tsjecho- Slowakije gebleken, dat de Grieks- Katholieke Kerk aldaar als zodanig is opgeheven en is overgegaan naar dc Russisch-Orthodoxe Kerk. Onder meer leest men in dit rond schrijven; „Op 28 April 1950 is te Priasjew (PreSov) een historische synode ge houden van de clerus en de leken, die officieel de Grieks-Katholieke Kerk in Tsjechoslowakije vertegen woordigden; tijdens deze synode werd vastgesteld: 1. Dat de besluiten, die in 1646 en 1649 te Uzhorod werden genomen in verband met de hereniging met de Katholieke Kerk, nietig zijn; 2. dat deze hereniging wordt op geheven, dat de betrekkingen met Rome worden afgebroken en dat men zal terugkeren tot het oude Orthodoxe geloof der voorvaderen en tot de RussischOrthodoxe Kerk Verder besloot men nog een ver zoekschrift te richten tot de patri arch van Moskou en van alle Rus sen om hen op te nemen onder zijn jurisdictie en een proclamatie uit te vaardigen, waarin de terugkeer van de Grieks-Katholieke geestelijk heid en gelovigen in Tsjechoslowa kije tot de oude Orthodoxe Kerk wordt bekend gemaakt. De kerken zijn thans in beslag genomen en ter beschikking gesteld van de Orthodoxe Kerk. Om de ge lovigen nog zo lang mogelijk te kunnen bedriegen, handhaaft men tijdens de kerkelijke plechtigheden de Grieks-Kath. ritus. In plaats van voor de paus of voor de bis schop bidt men thans de voor de patriarch van Moskou. De gelo vigen worden automatisch overge schreven als lid der Orthodoxe Kerk. daar in de registers van de burgerlijke stand der Grieks-Katho lieke Kerk niet meer voortkomt. Naar het K.N.P. verneemt zijn thans de laatste priesters van de Grieks-Katholieke ritus in Roemenië gevangen genomen en in een concen tratiekamp opgesloten. Daar werden zij gedwongen het manifest van Stockholm en een loyaliteitsverkla ring te ondertekenen. Op de foto ziet U een aantal Zeeuwse dames in verschillende kle derdrachten en wel van links naar rechts de vertegenwoordigsters van: Zuid Beveland, Walcheren, Axel, Zuid Beveland (het nieuwe streek- costume, hetwelk men probeert in te voeren) Zuid-Beveland en Walche ren. Uitrusting van een divisie! De Canadese regering heeft aan de Nederlandse materiaal aangeboden voor de uitrusting en wapening van een complete divisie infanterie. De Nederlandse regering heeft het aanbod gaarne aanvaard; zij ziet er niet alleen een tastbaar bewijs in van de geest van onderlinge samenwer king bij de leden van het Atlantische pact, maar vooral ook 'n bevestiging van de uitstekende betrekkingen tus sen Canada en Nederland. Uit Ottawa meldt Reuter dat het Canadese kabinet de onmiddellijke verscheping van het materiaal naar Nederland heeft goedgekeurd. Het verkeert in zeer goede staat. Er zullen o.m. veldgeschut, anti- tankgeschut, luchtdoelgeschut, lichte automatische wapens en munitie naar Nederland verscheept worden. Niet optimistisch Met de K.L.M.-Constellation „Rot terdam" is de minister van Oorlog en Marine mr. H. L. s'Jacob gister avond naar Washington vertrokken, om daar deel te nemen aan de con ferentie van ministers van Defensie der landen, aangesloten bij het At lantische pact. De minister hoopt 4 November in Nederland terug te zijn. Uiteraard kwam het plan dei- Franse regering voor een Europees leger ter sprake. Mr. s' Jacob ver wachtte, dat dit plan de besprekin gen in Washington zal bemoeilijken. „Immers", zo zei hij, „nu komt een geheel andere gedachte naar voren dan die, welke de in September ge houden besprekingen der ministers van Buitenlandse Zaken beheerste. De minister dacht niet, dat het Franse plan consequenties voor Ne derland inhoudt. Wel heeft een en ander tot gevolg, dat de Nederland se minister persoonlijk weinig ver wachtingen koestert omtrent de be sprekingen in Washington. „Er zul len". zo zei hij, „naar mijn mening geen grote besluiten worden geno men. De herbewapening van Duits land kan Frankrijk intern politiek niet verwerken. Ik acht het zelfs niet Uitgesloten, dat deze moeilijkheden te zwaar zullen blijken te zijn voor de huidige Franse regering". NEDERLANDSE PELGRIMS HEBBEN PECH. Een autobus met achttien meisjes uit het Doofstommeninstituut te St. Michelsgestel, die vergezeld van twee geestelijken en vier zusters van een pelgrimsreis naar Rome terug keerden, heeft gistermiddag in de omgeving van Spezzia een ongeluk gekregen. De wagen reed met het rechtervoorwiel tegen een stenen muurtje, en kantelde hierdoor op de weg. Slechts twee meisjes werden licht gewond, doordat zij enige glas scherven in de handen kregen. Zij werden ter plaatse verbonden. Het gehele gezelschap logeerde deze nacht geheel volgens programma in Rapallo. Uit 's-Hertogenbosch is inmiddels een andere bus onder weg, waarin het gezelschap zal over stappen. SPOORMANNEN VRAGEN: HOGER LOON EN PENSIOENEN De Bedrijfsgroep-Spoorwegen van „St. Raphael" heeft een motie aan genomen, waarin met klem erop 'Aordt aangedrongen, dat het wets voorstel inzake de bijzondere toeslag op de pensioenen zo spoedig moge lijk wordt afgehandeld, opdat de ncod der gepensionneerden voor het aanbreken van de winter althans enigermate is gelenigd. Met alge mene stemmen is deze motie aange nomen. De vergaderde ieden van de Be drijfsgroep Spoorwegen, 127 afde- i.ngen vertegenwoordigend, hebben naar aanleiding van de besprekingen, gevoerd over de loon- en arbeids voorwaarden een tweede motie aan genomen, waarin zij wijzen op de achterstand, die het spoorwegperso neel op dit gebied heeft. Zij vragen, „dat bij de thans aan de orde zijnde herziening van het Reglement Dienstvoorwaarden de lonen van het spoorwegpersoneel met het sinds 1946 gestegen loonpeil zullen moeten worden rechtgetrok ken". Tevens vragen zij, dat de per- soheelsbezetting voldoende ruimte zal laten voor een redelijke verlof regeling. KoA'ititjt... Niet het weten maar het geweten is het hoogste bezit.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1