Londen bereidt zich op het feest voor Een kostbare nalatenschap onder de hamer Bromfietsers in beroering DE DODE' VAN BRAZILIË DINSDAG 24 OCTOBER 1950 DE^ LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het koninklijk bezoek aan En»eiand Je Britse bladen interesseren zich sterk voor het a.s. bezoek van ko ningin Juliana aan Londen. De Lon dense boulevardbladen schijnen zich vooral voor de toiletten te interesseren, die koningin Juliana zal dragen. Sommige dezer kranten voorspellen zelfs een nieuwe Engelse najaarsmo- de, geïnspireerd op de hoeden van de Nederlandse 'vorstin „Oranje en Delfts blauw", zo schrijft een groot provinciaal dagblad. ..zullen gedu rende het staatsbezoek van de Koningin der Nederlanden de kleuren zijn" en de ..kleine Hollandse (Juliana)-kapjes de mode voor het komende seizoen." HET PROGRAMMA. Hoewel de details van het staats bezoek van het koninklijk paar aan Engeland nog niet officieel door Buckingham Palace bekend zijn ge maakt, zijn er reeds voldoende bij zonderheden uitgelekt om het over laden driedaags programma zo goed en zo kwaad als het gaat, te con strueren, meldt de Londense corres pondent van „Trouw"- In de ochtenduren van 21 Novem ber zullen H.M. en de Prins aan boord van de „Jacob van Heemskerk" in de Engelse Kanaalhaven Dover ar riveren. Het laatste gedeelte van de reis zal de Nederlandse kruiser door een aantal gepavoiseerde Engelse oorlogsbodems geëscorteerd worden Door het heuvelachtige landschap van Zuid-En geland zal het hoge ge zelschap zich vervolgens per trein naar het Londense station ..Victoria" begeven, alwaar koning George en vrijwel alle leden der Engelse ko ninklijke familie ter begroeting aan wezig zullen zijn. Langs versierde straten en gebouwen zullen de hoge bezoekers dan in open landauers of hofauto's naar Buckingham Palace worden gereden In de avonduren zal de Engelse koning zijn gasten ten slotte een banket in Buckingham Palace aanbieden. waaraan vele Britse hoogwaardigheidsbekleders en vertegenwoordigers van het Corps Diplomatique in Londen zullen aan zitten. Tiidens zijn verblijf in de Britse hoofdstad zal het koninklijk paar in de z.gn. Belgische vleugel van Buckingham Palace logeren. De ap partementen die voor H.M. en de Prins worden ingericht zijn toevallig behangen met schilderijen die de re- Aetherk'anken HILVERSUM I 402 M- 7.00—24.00 NCRV- 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9 00 Voor de zieken. 9.30 Waterstan den- 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.10 „Boer Hardeveld, hoorspel. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Mededelingen. 12.33'Lichte mu ziek. 13.00 Nieuws en weerber. 13.15 Vocaal ensemble" en solist. 13.45 Trio 14.15 Kamerorkest. 15.00 Gram. 15.45 Kamermuziek. 16.15 Voor de jeugd. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regerings uitzending. 18.00 Gemengd koor 18.30 Populair concert. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Kerkkoor. 20.35 „Wil lemstad bouwt® zijn kerk," causerie. 20.45 Gram. 20.55 „Hedendaagse ^endingsvragen." 21.15 Amusements orkest en solist. 22.45 Avondover- muziek 21.35 Radio Philharmonisch denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 „Onder ons gezegd." 3.23 Orgelspel. 8.50 Voor de vrouw. ?.00 Gram. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Haw?;'an-muziek. 12.30 Madedelin- gcn. 12.33 Voor het platteland. 12.38 kwartet. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 „Gespro ken portret." 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Var^-varia. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Pianoduo. 19.00 .Slagen in de lucht," causerie. 19.15 Trio. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politieke commentaar. 20.15 „Schakels," hoorspel. 22.15 Promenade-orkest en solisten, 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. geringsperiode van de koning-stad houder Willem III tot onderwerp heb ben. Ook zijn er enkele doeken aan wezig waarop de rol van de Prins van Oranje in de slag bij Waterloo wordt uitgebeeld. Voor 22 en 23 November staan vele plechtigheden en feest et! ij khe- den op het programma. Het konink lijk paar zal. zoals bij alle officiële staatsbezoeken gebruikelijk is. een banket ter ere van het ontvangend land aanrichten, waaraan o.m. alle leden van de Engelse koninklijke fa milie zullen aanzitten. Het tafelzil ver van het Nederlandse koninklijke huis zal voor deze gelegenheid spe ciaal naar Londen worden, overge bracht. Een bezoek aan de 'ord mayor van Londen en fndien mogelijk aan de beide huizen van het parlement, zijn verdere hoogtepunten van het staatsbezoek Voor zover bekend staat er geen gala-voorstelling ir. de Koninklijke Opera op he-, programma. Wel is het mogelijk dat het koninklijk paar aan de vooravond van zijn vertrek als gast van de Engelse koninklyke fa milie een toneelvoorstelling in een der bekende West-End theaters zal bijwonen. Londen zal zich gedurende het verblijf van het Nederlandse ko ninklijke paar in Engeland met een fleurig feestkleed tooien De voor naamste gebouwen, waaronder de St. Paul's, zullen 's avonds verlicht zijn en langs een aantal hoofdstraten zul len hoge vlaffsemasten worde" opge richt. De Nederlandse en Engelse kleuren zullen van vrijwel alle za- keneebouwen wapperen. Prins Bernhard Zuidwaarts Z.K.H. Prins Bernhard, die op me disch advies na zijn operatie nog enige dagen rust moet houden, heeft zich met zijn behandelende genees heer, prof. Nieboer, naar het Mid dellandse Zeegebied begeven. De Prins zal Woensdag in ons land te rugkeren. Sneller per trein In 28 uur naar Rome De internationale spoorwegconfe- re^tie. die van 11 tot 21 October te Amsterdam is gehouden, heeft uit stekende resultaten opgeleverd. De reisduur van verschillende interna tionale verbindingen tussen Neder land en andere landen is tot ettelijke uren bekort- De verbeteringen zul len met ingang van de zomerdienst- regeling 1951 op 20 Mei a.s. dus worden ingevoerd. Op de lijn AmsterdamParijs wordt een vierde trein ingelegd. De Etoile du Nord zal 's ochtends vroeg uit Amsterdam vertrekken en om 14.29 in Parijs aankomen Naar Ne derland vertrekt deze trein om-17.50 uur; aankomst één minuut voor één 's nachts. De verbinding van Den Haag en Amsterdam met Basel via Luxemburg zal 1 uur worden bekort. De andere verbinding met Basel langs des Rijn (Rheingold-Express) wordt wat de dagd:enst betreft met 2 y, uur en wat de nachttrein betreft niet 3 uur bekort. Naar Wenen Orient-Express) ko men er een dag- en een nachtver binding. De tijdwinst op de nacht- verbinding is 4 uur Wanneer men 's avonds om 8 20 uur te Amsterdam in de HollandItalië Express stapt dan is men de volgende avond pre cies om middernacht in Rome. Van Hoek van Holland is het vertrekuur 19.50. Dit betekent een bekorting van 8 uur en 20 minuten. Op de terug reis bedraagt de tijdwinst 9 uur en 15 minuten. Ook de tijdwinst van de Scandinavië-Express Amsterdam- Kopenhagen) is aanzienlek nl 5 uur en 12 minuten. KATHOLIEK THUISFRONT RUST KOREA-AALMOEZENIER UIT. Als Woensdag de „Zuiderkruis" met het Korea-bataljon vertrekt, gaat aalmoezenier v. d. Vrande mee. De aalmoezenier is door Katholiek Thuisfront vrijgevig uitgerust. Behal ve zijn miskoffer neemt hij rozen kransen, kerkboeken, miswijn, hos ties, busje voor Heilige Olie enz. mee. Voor de vrije uren heeft hij voor zijn mannen een bibliotheek, een geluids-apparaat, een accordeon en diverse spelen. Ter opluistering van kerkelijke plechtigheden krijgt de aalmoezenier een veldharmonium en voor de uren van gevaar een ransel- miskoffer mee. Katholiek Thuisfront heeft aan alle wensen van de aal moezenier kunnen voldoen. De overdracht van de diverse goe deren heeft, zoals bij Katholiek Thuisfront door de drukke werk zaamheden van de aalmoezeniers gebruikelijk is, zonder ceremonieel plaats gehad. LOONGRENS SOCIALE WETTEN OPNIEUW VERHOOGD. De maximum-loongrens voor de Invaliditeitswet en de ziektewet, welke aanvankelijk na de jongste loonsverhoging in overeenstemming met de beperking tot 180 gulden, verhoogd was tot 4680 gulden, is thans volgens een nota van de minister van sociale zaken nader vastge steld op 4725.Deze nieuwe ver hoging houdt uiteraard verband met het feit. dat de beperking van f 180 is vervallen. BAGGERMOLEN VALT OP SLEEPBOOT Op de Maas bij Tegelen is de bag germolen De Limburger gekapseisd en op de bijbehorende stoomsleep- boot terechtgekomen. Deze zonk onmiddellijk en een zandschuit sloeg van de kabels los. De schuit kon wee»; opgevangen worden De beide andere vaartuigen zullen worden ge licht. i Avifauna's Muzikaal Menu! Wegens enorm succes tot en met 2» 31 October geprolongeerd het optreden S (dagelijks) \an het vermaarde dans- E orkest van I MALANDO m.m.v. ANN SANDOR El. ede're Zondag populaire muziek - Verwarmde zalen - Feeërieke parkverlichting - Uitgestrekte parkeerterreinen. ts Reserveer tijdig een tafel voor lunch ot diner in onB klasse-restaurant. Tel. 3000, S Alphen a/d Rijn S iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiii? A.N.W.B. protesteert bij Minister Het feit, dat de positie der brom fietsen, de rijwielen met hulpmotor, in de onlangs gepubliceerde nieuwe verkeerswetgeving zwevende is ge bleven, verwekt, aldus de A.N.W.B., :n het gehele land ernstige bezorgd heid onder de bezitters, zowel als onder de fabrikanten en importeurs dezer gemotoriseerde fietsen. De A.N.W.B. heeft herhaaldelijk tevergeefs op verheldering aange drongen en zich tenslotte maar ge vleid met de hoop, dat de nieuwe verkeerswetgeving licht zou bren gen. Deze is thans gepubliceerd, doch tot grote teleurstelling van kopers 25 Varkens verbrand Vuurzee in mesterij Vijf en twintig varkens zijn gis termiddag omgekomen in een felle brand in de varkensmesterij van de heer J. J. Bolt, te Bedum. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak brak om streeks halfvier brand uit in een aan tal schuren van de varkensmesterij. Twee van de schuren, die in een om mezien in lichterlaaie stonden, gin gen geheel verloren. Van de derde kon een gedeelte worden behouden. De brandweer stond voor een bij zonder moeilijke taak, want niet al leen greep het vuur. aangewakkerd door de felle wind, snel om zich heen, doch ook veroorzaakte de in één der schuren opgeslagen voorraad stookolie een enorme rookontwikke ling. Een paar koeien en enkele varkens konden nog in veiligheid worden ge bracht. Wordt die big een reuzenvarken Over enkele dagen zal men kun nen constateren of het de Zweedse fokkers van de reuzenkonijnen gelukt is ook reuzenvarkens te doen ont staan. Zoals men zich zal herinneren zijn deze biggetjes, waarvan de ouders met colchicine behandeld zijn ongeveer een maand geleden geboren. Men heeft thans bij een der big getjes kunnen constateren dat het inderdaad cellen bezit met groepen van drie_ chromosomen in plaats van twee. Het beestje is intussen normaal opgegroeid en over een dag of tien za] men kunnen zien of het ook inderdaad groter wordt dan een normaal biggetje. en verkopers moet geconstateerd worden, dat dit „licht" is uitgeble ven. Er bestaat nog steeds volmaakte onzekerheid voor de bezitters van de snellere types bromfietsen of zij straks als fietsers, dan wel als be stuurders van een motorrijtuig, met alle consequenties van dien, zullen worden beschouwd. Hierbij dient te worden vastge steld, dat degenen, die tot dusverre zich in het bezit van een rijwiel met hulpmotor stelden, dit deden in de stellige overtuiging, dat zij straks in de wet als bestuurders van een rij wiel zouden worden aangemerkt. Nu 6° voorwaarden tot gelijkstelling met de fiets nog niet in de nieuwe wetgeving zijn opgenomen, vreest de A.N.W.B., dat. tengevolge van het voortduren van de onzekerheid, straks de bezitters van verschillende merken gedupeerd zullen blijken. Dat een definitieve regeling van deze materie achterwege is gebleven, be schouwt de A.N.W.B als een ernstig beleidsmancó. Deze zaak klemt des te meer, daar aan de hand van de verrassend snelle uitbreiding van het hromfietsenaantal, verwacht mag worden dat in de nabije toekomst een zeer belangrijk percentage der Nederlandse fietsers tot motorisering il overgaan. Duizenden kilometers rijwielpad Inmiddels zijn wel bekend gewor den, de eisen, waaraan bromfietsers zullen hebben te voldoen. O.a. zullen zij de rijwieloaden met het bekende zwarte bord „rijwiel pad" niet mogen gebruiken. Dit be tekent dat een plattelands-rijwielpa- ilennet, met een totale lengte van pl m. 5000 km., voor de bromfietsers afgesloten zal zijn. Het grootste ge deelte van deze paden is gelegen langs zandwegen en wordt gebruikt voor intensief streekverkeer. Weliswaar is ook de A.N.W.B. van oordeel, dat een aantal zuivere toe ristische rijwielpaden, die gemakke lijk door een speciaal bordje kunnen worden aangegeven, niet door gemo toriseerde fietsers moeten worden bereden. Tegen dit algehele brom- fietsverbod op de plattelandsrijwiel paden wil de Bond echter een. klem mend protest laten horen. De A N W.B. heeft zich dan ook bereids :n deze zin tot de Minister van Verkeer er Waterstaat gewend. Enige maanden geleden is in „Huis te Bennebroek" op hoge leeftijd over leden jonkvrouw Arnoldine Léonie Willink, ambachtsvrouwe van Ben nebroek (voorheen eigenaresse van „Poelgeest" te Oegstgeest). Het huis bleef daarna zonder bewoonster ach ter en deze week wordt de inventa ris geveild, vétn de opbrengst waar van de Ned. Hervormde Kerk de helft krijgt plus het kasteeltje, waar in ouden van dagen straks hun laat ste levensjaren zullen slijten. Van heinde en ver, uit België, Frankrijk en Engeland is men naar de schatten, die vier generaties bij brachten, komen kijken. De toe gangsprijs was twee kwartjes ten ba te van het Koningin Wilhelminafonds dat op deze wijze ruim 2000 gulden rijker is geworden. Morgen begint de veiling, die een week zal duren. Deze veiling is be langrijk voor het zilver en blauw, maar de juwelen overtreffen een waarde, welke lange jaren niet op enige openbare verkoping gehaald wercl. De oude bewoonster had een zon derlinge verering voor haar -vader behouden. Toen deze in 1904 stierf liet zij de werkkamer in de staat waarin die was. Na haar dood moch ten vreemden er binnentreden. Zij vonden er gebruiksvoorwerpen, spin raggen en herinneringén. Maar groot was de verbazing toen achter een be hangen muur kasten te voorschijn kwamen met stapels zilver, waarvan de glans allang verloren was gegaan. Verscheidene voorwerpen waren in groene zakjes opgeborgen, zakjes, die bij enig aanraken pulver werden. Het wordt een grote veiling in Puttens graven-tocht Tegenwerking van Duitse douane Na een tocht van bijna 17 uur zijn de Puttenaren, die een pelgrimstocht maken naar de graven van de tijdens de bezetting ontvoerde mannen, gis teravond even over halftien behou den, doch zeer vermoeid, in het riendelijke Duitse grensstadje Kol- lund aangekomen. Bij de Duitse douane deed men en zeer bittere ervaring op. Van de Nederlandse douane, die van te voren was ingelicht over de tccht, ondervond men alle medewer king. Doch een vlotte doorgang langs de Duitse grensbomen werd in alle opzichten tegengewerkt, ondanks het feit dat de passen reeds om half zes des morgens in het bezit waren van de betrokken ambtenaren, Zij leg den een overdreven accuratesse aan dag, toen zij hoorden wat het doel van de reis was. De burgemeester van Putten voor zag moeilijkheden en had de Duit sers gevraagd om medewerking, 'oen hij op een vraag van een der beambten antwoordde dat het hier mensen betrof uit een door de oor log geteisterd Nederlands dorp, kreeg hij te horen dat het dan zeker we! partisanen waren geweest. Met het öjficiële bezoek aan de Deense con sul bij de grens verklaarde men niets ta maken te hebben. De verontwaar diging over een dergelijke onbe schaamde houding der Duitsers was groot, De reis kon eerst over tienen ces morgens worden voortgezet. Overdag verblijven de Puttenaren in het koninklijke Fjord-hotel, waar Ie vriendelijke gastheer Hensen hen opwachtte. Blij zijn de Puttenaren een omgeving te zijn, waar men de Nederlanders een warm hart toe draagt. BEURS: WEINIG VERANDERD. Gisteren wees niets er op, dat van de zijde van het publiek enige be langstelling bestond. Nieuws was er niet en de beurs volhardt nu al sinds enkele weken in een apatische hou ding. Bijna 10.000 emigranten in 1e halfjaar In het tweede kwartaal van dit jaar emigreerden in totaal 6716 Ne derlanders naar landen buiten Euro pa (uitgezonderd Indonesië, Surina me en de Ned. Antillen). Het betrof ditmaal 2561 mannen, 1679 vrouwen en 2476 kinderen tot 16 jaar. Hiervan vertrokken 3586 personen naar Canada en 1602 naar Australië. Het totale aantal emigranten in het eerste halfjaar van 1950 bedraagt 9553. Huis te Bennebroek. In de tuin is een tent gebouwd, om alle belang stellenden onder te brengen. Als de laatste hamerslag van de vendumees ter is gevallen, zal een zichtbare hw- innering aan een rustige tijd van ro mantische huiselijkheid en onaan tastbaar familiebezit, van gekristal liseerde rijkdom e een vleugje aan trekkelijke rariteit, vervlogen zijn. Nijverheids-onderwijs MEER BELANGSTELLING Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal scholen voor Nijverheidsonderwijs in het schooljaar 1949'50 892, tegen 838 in het vorige. Deze stijging is grotendeels veroorzaakt door toene ming van de aantallen dag-ambachts scholen (van 148 tot 163) de avond- nijverheidsscholen voor jongens O (van 272 tot 282) en de nijverheids- scholen voor meisjes (302 tot 319). Het aantal leerlingen steeg bij na genoeg alle schoolsoorten In totaal bezochten 236000 (vorig schooljaar 219000) leerlingen het nijverheidson derwijs in ons land. waarvan 48800 (44900) de dagambachts- of dagvak scholen 54000 (49200) het avondnij- verheidsond.erwiis voor jongens en 108200 (102000) het nijverheidsonder wijs voor meisjes (leerlingen van opleidingen, cursussen, scholen voor maatschappelijk werk en voor win kelpersoneel Bij het leerlingstelsel (practische opleiding in bedrijven) stonden 19200 (15700) leerlingen ingeschreven. „Er moet iets op worden gevon den", zeiden enige Apeldoornse huis vaders toen hun vrouwen zich steeds maar weer beklaagden over de druk te, die hun spruiten hun bezorgden omdat voor hen geen plaats meer was in een van de kleuterscholen. Daar om trok een aantal ouders avond-in, avond-uit naar de Asselsestraat ,om daar met vereende krachten een kleuterschool neer te zetten. Een goed stuk werk hebben de vaders gewrocht; een school met twee rui me lokalen, die de moeders van hon derd leerlingen overdag wat rustige uurtjes bezorgen kan. Gisteren is het gebouw in gebruik genomen. Het gemeentebestuur van Naard.en wil laten onderzoeken welke leerlin gen van de lagere school geschikt zijn om voortgezet onderwijs, en in welke vorm, te volgen. Het wil de leerlingen van de zesde klas der la gere scholen daarvoor in klassever- band in de a.s. Kerstvacantie laten testen. In bijzondere gevallen zal daarnaast in Amsterdam een uitge breide test buiten klasseverband volgen. De gemeenteraad moet nu be slissen of.de in dit voorstel neerge legde gedachte zal worden verwezen lijkt. Na zorgvuldige bestudering door de archivaris van de Bossche St. Jan, de heer Jan Mosmans, zijn twee zo genaamde deurdoeken, afkomstig uit de verzameling van het bisschoppe lijk museum in Den Bosch (eertijds gevonden in een der bouwloodsen van de St. Jan) als echte werken van de 16de eeuwse Bossche schilder Jhe- roen Bosch erkend. Na de algehele restauratie zullen deze doeken nog deze week in de St. Jan worden aan gebracht In Nederland zijn slechts enkele werken van Bosch aanwezig. De rest is verspreid over musea van Europa en Amerika. Tilburgers hebben om halfvier in de nacht van Zaterdag op Zondag een rossige vurige massa waargeno men, die zich op grote hoogte zeer snel in de richting West-Oost be woog. De lichtsterkte van het ver schijnsel bleef gedurende de tijd van waarneming constant. Sommigen beschrijven het ver schijnsel als een V-I. anderen spre ken van een „vliegende schotel". Ge luid is echter niet gehoord. Het K. N. M. I acht het mogelijk, dat het een aeroliet is geweest, een meteor van grotere afmetingen dan de meeste „vallende sterren" die onze damp kring doorkruisen. Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 14) Of? Had Silas Hempel mis- ichien altijd iets dergelijks gevreesd? Was hij, sinds men Serraos bereikt ien had, niet voortdurend door 'n tn Cornelis Lindweg niet aangetrof- mgstig en pijnlijk gevoel gekweld geweest? Neen, veel vroeger.... •eeds te Wenen bij het lijk van de ionge man, die men voor Peter Lindweg hield, was hij bevangen geweest door de vrees, dat een zelfde lot de vader kon wachten. En hij dacht ook aan Nelly. Hoe zou zij de nieuwe slag verdragen? De jonge ingenieur naast hem ;eheen hetzelfde te hebben gedacht, .vant toen hij opstond zei hij: Wij zullen het haar eerst mor- -"nvroeg zeggen In het donker •nn avond en nacht nepmt alle? een ioo schrikkelijker voorkomen aan. De detective knikte en stond —""ens op: Ja, wij moeten haar tenminste nog één nacht gerust laten slapen. Midderwijl zullen wij ook meneer Gomez en Perez geen woord zeggen van hetgeen wij hier gevonden heb ben. Waarom? Ik geloof dat het beter is. Wie weet. of Perez niet zelf betrokken is bij de dood van zijn meester.... En laten wij nu zorfen d« hut te bereiken voor dat het heleamaal donker is. Zij vingen de terugweg aan. Voor >■- ^aten Gomez en P"-"-' t- ro ken. Toen zij Drost en Holderberg zagen aankomen, stond Gomez op en kwam hen tegemoet. En, vroeg hij blijkbaar verwon derd, en juffrouw Lindweg? Waar hebt u die gelaten? Hempel en Holderberg zetten gro te ogen op. Juffrouw Lindweg? Die is toch hier bij de hut gebleven? Dat dachten wij ook; maar toen we terugkwamen zeer teleurge steld, want wii hebben geen spoor van meneer Lindweg gevonden, en de twee dalen langs de kloof zijn onbegaanbaar was juffrouw Lindweg niet hier. Tk dacht, dat zij u later gevolgd was. Dan had zij ons moeten inha len, want wij gingen rechtuit, er was geen mogelijkheid om rechts of links in te slaan. Dit alles kwam stotterend over Hempel's lippen. Trots zijn gewone geestkracht, doortrilde hem een kille huivering en werktuiglijk zocht zijn blik die van Holderberg. Maar ook deze was zo vreselijk ont steld, dat hij geen woord over de lippen kon brengen. Voor de eerste maal in zijn leven was Silas Hempel radeloos. Wat was hier gedurende ziin afwezigheid gebeurd? Duizend gedachten ver drongen elkaar in zijn hoofd, maar niet één bracht licht in deze nieuwe duistere zaak. Evenals de jonge ingenieur klamp te hjj zich ten laatste vast aan de hoop, dat Nelly op eigen houtje haar vader was gaan opsporen en daarbij verdwaald geraakt. Mis schien was zij door de invallende duisternis verrast, zodat zij de hut niet had teruggevonden. De vier mannen begaven zich dus op weg om haar op te sporen. Men zocht, men riep uren lang vruch teloos. Daar tegen middernacht de maan onderging en zoeken in 't duister toch niet kon baten, nam men een paar uren rust. Maar voor dag en dauw werden de opsporingen hervat ook nu geen resultaat. Gomez uitte het vermoeden dat Nelly misschien naar de farm was en Holderberg vond dat niet zo heel onwaarschijnlijk. Dus besloot men de terugweg naar „Nieuwland" aan té nemen. Alleen Hempel die nu veel geruster scheen te zijn, was overtuigd, dat Nelly zich niet op de farm bevond. Diep nadenken had heel andere vermoedens bij hem doen rijzen. XXI. Tegen de middag bereikte men de huizinge der farm. Hempel's ver moeden kwam uit; ook daar had men Nelly niet gezien. Ik wist het, zei hij tot Holder berg, die zeer moedeloos was. Hij dacht een ogenblik na en ging toen voort; Wie oefent hier eigenlijk de politiemacht uit? Er moet tnch ie mand belast zijn met de handhaving van recht en orde? Meestal zorgen de burgers van deze afgelegen provinciën onder el kaar daarvoor. Bij ernstige geval len bemoeit zich de „sub-delegado" van Serraos met de zaak. Maar als u gelooft, dat die ons zal helpen om juffrouw Lindweg of de moorde naars van haar vader op te sporen, maakt u zich een overdreven voor stelling van de bekwaamheden van onze goede sub-delegado. Ik verwacht ook geen hulp van hem. Maar hij beschikt toch over de macht om wanneer de om standigheden het eisen, misdadigers gevangen te nemen, niet waar? Dat wel, want hij is een soort commissaris van politie. Maar om tot zulk een maatregel over te gaan moet hij er, ten eerste de lust toe hebben, ten tweed»? moet men hem voor de aanhouding nodige man schappen bezorgen. En waar zoudt u die hier vinden? Ik vertrouw, dat u aan uw mijn zo nodig toch wel een half do zijn flinke kerels, die mijnheer Lindweg goed gezind zijn, bijeen zoudt kunnen krijgen? Of zijn er in de laatste tijd ook bij u uitsluitend Portugezen en negers aan het werk? Toch niet. Ik heb over het al gemeen nog dezelfde arbeiders, die door meneer Lindweg zijn aange nomen en zich reeds daar bevonden toen ik mijn betrekking aanvaardde. Onder die mensen bevinden zich wel twee dozijn Duitsers, op wie ik rekenen kan. Maar ik begrijp niet hóe die bijzonderheden u kun nen interesseren, want wij hebben nog geen bepaalde vermoedens wat betreft de moordenaars van Lind- veg of de verdwijning van zijn dochter. Over Hempel's gezicht gleed een geheimzinnig lachje. Och zei hij, wij staan misschien dichter bij de oplossing van hét raadsel, dan wij denken. Ik heb in de laatste uren veel nagedacht en meen althans te weten in wiens macht juffrouw Lindweg zich be vindt. U, u zoudt dat weten? vroeg Holderberg verbluft. Ik meen het te weten, en ik zal mij wel niet vergissen, doch wil het mij niet kwalijk nemen, meneer dat ik voor het ogenblik er niet meer van kan zeggen. Ik zou nu gaarne een 'betrouwbare bode vin den, om de sub-delegado een brief dl ie ik ga schrijven over te brengen. Kunt u mij zo iemand, bezorgen, zonder dat er op de farm iets van uitlekt? Ja, daar zie ik wel kans toe. Hempel zette zich aan de eerste tafel de beste. Zij bevond zich in een soort salon, -gelijkvloers gele den; Hernpel had onmiddellijk na hun aankomst de ingenieur daar heen «ebracht. teneinde niet on middellijk de kolonel te woord te moeten staan. Hij schreef een nogal lange brief, stak het schrijven in een enveloppe en gaf het de inge- Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2