S)e Benelux bereikt agrarisch accoord Handel in landbouwproducten 1 Januari a.s. vrij De vlucht van n atoomgeleerde De Kominform formuleert verlangens Zuid-Koreanen naderen de Mandsjoerijse grens Moord op zee MAANDAG 23 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG N Directeur: C. M. t. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Luxemburg bracht accoord Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.35 p. w., i 1.50 p. rond., t 4.50 p. kwart. Franco p. p. i 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 lütaaeifieCaótUtg, omiaiite p%ifipeit r\E HANDEL in landbouwproducten tussen de landen van de Benelux zal met ingang van 1 Januari 1951 vrij zyn. Uitzonderingen zullen worden gemaakt voor aardappelen, uien, tomaten, zuivelproducten en vlees. Voor deze producten zullen uitvoerbelastingen worden geheven om de prijzen in de drie landen op een evenredig gelijk peil te hand haven. De opbrengst van deze belastingen zal gelijkelijk verdeeld wor den tussen Nederland en de Belgisch- Luxemburgse economische unie. Dit zijn de belangrijkste resultaten van de landbouwconferêntie van de Benelux, welke in Luxemburg is gehouden. Na afloop daarvan heeft mi nister Mansholt, die zich over de resultaten tevreden verklaarde, een uit eenzetting over gevoerde onderhandelingen gegeven. BELANGRIJKE RESULTATEN Het behaalde resultaat komt op het volgende neer. Indien een minimum prijs moet worden vastgesteld, zal zulks geschieden in de landbouwcom- missie van de Economische Unie. Mocht hierin geen overeenstemming worden bereikt, dan zal de raad van ministers een beslissing nemen en in dien ook onverhoopt de ministers niet tot een accoord komen, zal de vast stelling der minimum-prijzen aan het oordeel van een arbitrage-commissie worden onderworpen. Een tweede punt van betekenis is, dat de lijst van landbouwproducten slechts gewijzigd kan worden in on derling overleg, waarbij ook de hier boven vermelde procedure zal .gel den. In tegenstelling met hetgeen tot nu toe het geval was, zal het verschil tussen de Nederlandse exportprijs en de Belgische minimumprijs, dat wil dus zeggen de heffing, in de toe komst door Nederland worden gehe ven. De opbrengst van deze heffin gen zal voor de helft aan Nederland en voor de helft aan België-Luxem- burg toevallen. Van Belgische zijde zijn tijdens de conferentie ernstige bezwaren geuit tegen de subsidies, welke in Neder land gorden verstrekt, zowel op het veevoeder als op enige voedingsmid delen voor de consumenten. Het be treft hier de subsidies uit het land- bouw-egalisatiefonds. Van Neder landse zijde heeft men zich bereid verklaard naar opheffing van deze subsidies te streven. De heer Jaspar, secretaris-generaal van de Benelux deelde mede, dat het verdrag van de Economische Unie in December getekend zal worden. Steden rode bolwerken Praag en Boedapest worden „gezuiverd" De Weense correspondent van de Daily Telegraph" meldt, dat vol gens in Wenen binnengekomen be richten „honderden anti-communis- tc-n in Praag en Boedapest uit hun woningen worden gezet en verbannen naar het platteland". De correspon dent voegt er aan toe, dat deze maat regelen een onderdeel vormen van ten campagne van de Hongaarse en Ti jecho-Slo waakse regeringen om haar hoofdsteden in „communistische bolwerken" te veranderen. Volgens de correspondent zouden in vele ge vallen de slachtoffers ook tot lang durige gevangenisstraffen veroor deeld worden en velen tenslotte in kampen voor dwangarbeid terecht kernen. De maatregelen in Honga rije zouden gericht zijn tegen mid denstanders en een stap verder gaan naar hun volledige uitschakeling. Een dergelijke actie zou ool^n Praag begonnen zijn. De bedoeling" hiervan zou in het algemeen zijn, „alle on productieve gezinnen" uit te hoofd stad te verwilderen. CANADEES VRACHTSCHIP VERMOEDELIJK GEZONKEN Men gelooft, dat het Canadese viachtschip „North Voyageur" Zon dagavond ter hoogte van New Found- land is gezonken. Het 1.014 ton me tende schip was op weg van Phila delphia naar St. John met een lading steenkool. Er is een S.O.S. opgevan gen, waarin gezegd werd, dat de „North Voyageur" in ernstige moei lijkheden verkeerde. Schepen in de buurt en een vlie gtuig hebben ver geefs gezocht naar het schip, dat vermoedelijk 25 koppen telde. Nadat de „North Voyageur" zijn positie had opgegeven is niets meer van het schip vernomen. De Duitse herbewapening Een Frans plan In politieke kringen, die in nauw cc-ntact staan met de Franse minis- van buitenlandse zaken, Schu in an, werkt men thans aan een plan voor een „geïntegreerd Europees le ger", met deelneming van West- Duitsland, ,doch niet van Engeland, zc meldt Reuters Parijse correspon dent Harold King Het plan schijnt te voorzien in re- crutering van soldaten uit de leden- staten voor een „geïntegreerd Euro pees leger". Deze soldaten zouden dan toetreden als „Europeanen" en met zozeer als Duitsers Fransen of Nederlanders. Dit leger zou blijkbaar een soort militaire derde macht in de Atlanti sche verdediging vormen ter wij] de Verenigde Staten en Engeland de beide andere machten uitmaken. De Franse regering is ten aanzien van de Duitse herbewapening van mening verdeeld. Ofschoon de mees te parlementsleden bevreesd zijn of met bereid zijn hun stem er aan te geven, zijn zij van gevoelen, dat de V erenigde Staten niettemin Duits land zullen bewapenen In dat geval viezen zij, dat Frankrijk alle con trole op een Duits leger zal verlie zen. In deze omstandigheden zien vele parlementsleden wanhopig om naar een uitweg uit het dilemma, waar voor. zij staan Een plan voor een Europees leger schijnt sommigen van hen een oplossing toe. Indonesiërs tot staan gebracht De Indonesische troepen zijn door het krachtig verzet der Ambonezen op de landengte tussen het Noorde lijk en het Zuidelijk deel van het ei J and Ambon tot staan gebracht, zo hebben gewoonlijk goed ingelichte Indonesische kringen te Djakarta aar Reuter medegedeeld. Radio-Ambon heeft Zaterdagavond gemeld, dat een Indonesisch korvet onnieuw de stad Ambon 45 minuten lang heeft beschoten. PRINSES ANNE GEDOOPT. In te genwoordigheid van de Koning en de Koningin, Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh, de kleine prins Charles, Koningin Mary, prin ses Margaret, de hertog en de herto gin van Gloucester en talrijke ande re leden van de Engelse Koninklij- Specialiteit in kosmische stralen Prof. Prontecorvo, de in Italië ge boren Britse atoomgeleerde, die tij dens een „vacantie" in Italië plotse ling (met zijn gezin) verdwenen bleek te. zijn, bevindt zich vermoe delijk reeds te Moskou. Uit inten sieve nasporingen is gebleken, dat de professor met zijn gezin via Kopen hagen en Stockholm naar Helsinki en vandaar zeer waarschijnlijk naar de Rusissche hoofdstad is gereisd. In de Finse hoofdstad houdt het spoor echter op. De Finse vreemde lingenpolitie weet niets over de ver blijfplaats en de reis van de Ponte- corvo's af en aan de inlichtingen van de Finse iuchivaartmaatschappij die officieel heeft ontkend, dat het gezin naar Moskou is gevlogen wordt weinig waarde toegekend, om dat op de lijn HelsinkiLeningrad- Moskou alleen Russische vliegtuigen worden gebruikt en over de passa- g'iers op deze lijn geen inlichtingen worden verstrekt. Intussen gissen Pontecorvo's col lega's op het Britse atoomcentrum te Harwell naar de betekenis van zijn vlucht en de waarde van de inlich tingen, die hij aan de Russen za kunnen verstrekken. Vast staat, dat h^i zich nooit met de productie of onderzoekingen van atoombommen heeft beziggehouden. Hij zal daarom it> atoomgebied veel minder waarde volle inlichtingen kunnen verstrek ken dan de inmiddels veroordeelde toomspion dr. Klaus Fuchs. Ponte- corvo heeft vooral gewerkt aan het onderzoek van de kosmische stralen. Het is overigens opgevallen, dat de professor tijdens zijn reis van Italië naar Kopenhagen, die hij met een Zweeds vliegtuig maakte een klein koffertje en een goed gevulde aktentas bij zich droeg, die hij wei gerde af te geven voor de bagage ruimte (Reuter). De Fransen in Indo-China Geen verdere terugtocht meer Terwijl Franse troepen dit week in de de evacuatie van een zesde en zc-vende belangrijke grenspost Ncord-Indo-China Langson Loc Binh met goed gevolg vol tooiden, verklaarde generaal Juin na een lange inspectietocht, dat er geen nieuwe terugtrekkende bewe gingen meer zullen plaats hebben. „Ik heb vertrouwen in de militaire toestand", zo zei hij. De Franse Hoge Commissaris, Leon Pignon, kondigde tegelijkertijd ke Familie is Zaterdag Prinses An ne, Elizabeth, Alice, Louise, dochter van Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh in de kapel van Buckingham Palace te Londen door de Aartsbisschop van York gedoopt. Op de foto (zittend van links naar rechts): Koningin Mary; Prinses Eli zabeth met Prinses Anne op haar schoot; de Koningin met de kleine prins Charles, Staande de Koning en de Hertog van Edinburgh. Mijnontploffing op strand te Katwijk 3 doden Zaterdagmiddag om ongeveer half zes heeft zich op het Katwijkse strand ter hoogte van de Oude Kerk een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan drie kinderen het leven kostte. Jan van der Plas (11 jaar), Kees Gijsouw (9 jaar) en Rudolf Huisman (9 jaar) waren op het strand aan het spelen. Een van de kinderen trapte op een landmijn, die door de wer- kmg van de zee aan de oppervlakte was gekomen. De mijn explodeerde en twee van de kinderen wej-den op slag gedood. Het derde moest zwaargewond naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd worden. Onderweg bezweek dit jueg- chg slachtoffer echter ook aan de bekomen verwondingen. Aan een mijn gepeuterd Twee jongens gedood Gistermiddag zijn te Renkum twee jongens gedood en twee ernstig ge wond, toen zij een voorwerp onder zochten, dat, naar later bleek, een mijn moet zijn geweest. De jongens, die alle van 14 tot 16 jaar oud zijn vonden aan de voet van de Noord- berg bij de Heelsumse weg een on bekend voorwerp, dat zij nader gin-* gen onderzoeken. Zij hebben waarschijnlijk aan een uitsteeksel daarvan gepeuterd, waar door een hevige ontploffing volgde. De gevolgen waren ontzettend. Een der jongens was op slag dood. De tweede stierf spoedig. De beide an dere werden ernstig, doch naar de politie ons meedeelde niet levensge vaarlijk gewond. Gedood werden de jongens G. Sijp en v. d. Lee. Ernstig gewond zijn Wegenberg en Eibergen, allen uit Renkum. VIER EISEN De ministers van de Kominform- landen. die te Praag hebben gecon fereerd, hebben Zaterdagavond een communiqué uitgegeven, waarin zij de volgende vier eisen aan de Westelijke geallieerden hebben ge steld: 1. De regeringen van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Sowj et-Unie moeten een verklaring nieuw offensief aan: „Wij zijn nu publiceren, dat zij geen herbewape- bezig met het opbouwen van ■'wat de ning van Duitsland zullen toestaan, Amerikanen „zelfstandige gevechts- dat zij niet zullen toelaten, dat Duits- eenheden" noemen Dat zijn uiterst land betrokken wordt in agressie- mobiele afdelingen van drie of vier plannen en dat zij ter uitvoering van bataljons. Wanneer die gereed zijn, I de overeenkomst van Potsdam, op- rullen wij in het offensief gaan". recht zullen streven naar de opbouw SYMBOOL VAN EEN BETERE TOEKOMST. 24 October a.s. is het de dag der Verenigde Naties. Op deze dag zullen alle volken der we reld, die van goeden wille zijn, met dankbaarheid het tijdstip herdenken, waarop vijf jaar geleden de afge vaardigden van 50 landen voor het eerst te San Francisco bijeenkwa men ter oprichting van de Organisa tie der Verenigde Naties. Sindsdien strijden de verbonden volken voor een wereld waarin ieder mens in vrijheid kan leven en waar in agressie onmogelijk zal zijn; een wereld waarin de volken langs vreedzame weg hun geschillen zullen oplossen; een wereld waarin de be langen van één zullen worden aan gepast aan het universele belang. Veel werd er in de afgelopen jaren reeds bereikt, zoals de'bijlegging van het Palestinaconflict, de bevrij ding van Zuid Korea van zijn aan vallers, het verlenen van medische hulp aan India enzovoort. Voor het ideaal, dat de Verenigde Naties zich hebben gesteld, echter bereikt is, zal er nog een lange strijd moeten wor den gevoerd, een strijd van alle ver bonden volken onder één vaandel, het blauw witte vaandel van de Ver enigde Naties. DAT GAAT Zó MAAR NIET! De 20-jarige Nederlander, Hans Ferree, zit sedert enige dagen in een gevangenis te Montreal. Een jaar geleden verliet hij Ne- uerland met als enige wens: ae we reld te zien en een all-round buiten lands correspondent voor Nederland se bladen te worden. Voorlopig moest hij zich tevreden stellen met het correspondentschap van een klein weekblad. Ferree arriveerde na veel omzwer vingen in Algiers en monsterde daar op een schip, dat naar Canada ver trok. In de haven van Montreal verliet hij in Augustus van dit jaar het schip en ging aan wal, waar hij een baantje zocht en vond. Zijn bedoeling was via Canada naar de Verenigde Staten en Z. Amerika te gaan en daar zijn om zwervingen voort te zetten. De emigratie-dienst in Montreal stak echter een stokje voor dit alles. Toen Ferree zich van geen kwaad bewust, naar het emigratiekantoor begaf, om zijn papieren in orde te laten maken, werd hij in de kraag gegrepen en in de gevangenis gezet. Het is nu eenmaal tegen de wet om te drossen en illegaal een land binnen te komen al beweert Ferree tegen de Canadese emigratie-autori teiten, dat hij dit niet wist. Guerilla in de achterhoede der geallieerden iyiET GROTE SNELHEID rukken de troepen der Verenigde Naties op naar de Noordgrens van Noord-Korea. Langs de Westkust waren Zuidkoreaanse eenheden slechts 80 km. hemelsbreed van de Mandsjoerij se grens verwijderd, terwijl aan de Oostkust de Zuid-Koreanen zich nog 76 km. ten Zuiden van de grensplaats Oeha, bij de grens met (Russisch) Siberië, bevinden. De UNO-troepen ondervinden bij hun opmars in het gebied der communisten vrijwel geen tegenstand meer: het enige georga niseerde verzet werd gisteren door de Britten gebroken bij Yongjoe, on geveer 30 km. ten Noorden van Pjongjang. Zij maakten daarna con tact met de Vrijdag neergelaten parachutisten, die nu in een wijde boog ten Noorden van Pjongjang de Noor-delijke af toch ts wegen hebben afge sneden. RESTANTEN VAN VERZET. Het zevende regiment van de Ame rikaanse eerste cavaleriedivisie heeft de belangrijke haven Tsjinnampo aan de Westkust, 55 km. ten Zuidwesten van Pjongjang, Zondagmorgen vroeg bezet. Volgens Chinese persberichten zou den een tachtigduizend man Noord- Koreanen, die speciaal in Mandsjoe- rije waren opgeleid, vrijwel vernie tigd zijn door de geallieerde bombar dementen ten Noorden van Pjong jang. Een officier van de Amerikaanse geheime dienst heeft Zondag ver klaard, dat men er door de operatie der Amerikaanse luchtlandingstroe pen ten Noorden van Pjongjang, Vrijdag jJ. niet in geslaagd was de naar seftatting 30.000 Noord-Korea- nen, die uit de hoofdstad terugtrok ken, af te snijden. De verbonden troepen opereren nog steeds in de achterhoede tegen sterke groepen Noord-Koreanen, die nog in de heuvels en zelfs in sommi ge steden stand houden. De weg aan de Oostkust, waarlangs de Zuid-Ko reanen naar het Noorden zijn ge trokken, is op verscheidene plaatsen Hij zal vast gehouden worden tot door Noord-Koreaanse tanks afge- het onderzoek in zijn zaak is voltooid. I sneden. AMERIKAANSE KRIJGSGEVANGENEN VERMOORD. Op het hoofdkwartier van het acht ste Amerikaanse leger is vernomen, Zuid-Koreaanse troepen in het gebeid rondom Soentjon ongeveer vijftig kilometer ten Noord-oosten van Pjongjang de met kogels door boorde lijken hebben gevonden van Amerikaanse krijgsgevangenen. Vol gens inwoners van Soentsjon hebben de Noord-Koreanen in dit gebied in totaal 200 Amerikaanse krijgsgevan genen vermoord. Ook deelden zij me de, dat andere Amerikaanse krijgs gevangenen zich nog in een trein, niet ver ten Noorden van Soentsjon zouden bevinden. GENERAAL DEAN OVERLEDEN? Een krijgsgevangen Amerikaans officier, die uit handen der commu nisten wist te ontsnappen, heeft ver teld, dat generaal Dean drie weken geleden in een krijgsgevangenen kamp is gestorven. Generaal William Dean, comman dant van de 24ste Amerikaanse in- fanterie-divisie, verdween tijdens de heldhaftige verdediging van Tae- jon, in het begin der Koreaanse cam pagne. van een democratisch, vredelievend Duitschland. 2. Alle beperkingen, die de ontwik keling van Duitslands vredes-econo- mie belemmeren, moeten worden weggenomen en een wederopbouw van het Duitse oorlogspotentieel mag niet worden toegelaten. 3. Zonder uitstel moet een vredes verdrag met Duitsland worden ge sloten, waardoor de eenheid van de Duitse staat in overeenstemming met de overeenkomst van Potsdam wordt hersteld. Binnen een jaar na het slui ten van het vredesverdrag moeten alle bezettingstroepen der grote mo gendheden worden teruggetrokken. 4. Vertegenwoordigers van Oost en West-Duitsland moeten op basis van pariteit een constituerende raad voor geheel Duitsland vormen om de instelling van een democratische, vre delievende en souvereine regering voor geheel Duitsland voor te berei den. VIER VRAGEN. ,De vier eisen van de conferentie der Kominform in Praag zyn bestemd voor zeer lichtgelovigen", aldus ver klaarde de Westduitse kanselier, dr. Adenauer, gisteren. Hij stelde tegen over de vier eisen de volgende vier vragen: 1. Slechts in de Sowjet-zóne is er een herbewapening en wel eens zeer intensieve. Zal het politieleger der Sowjet-zóne worden opgeheven? 2. Zal de industrie der Sowjet- zóne niet meer worden leeggeroofd? Zullen haar producten in de toekomst ten goede komen aan de bewoners der Sowjet-zóne? 3. Zullen de Russische bezettings troepen zover van de Duitse grenzen worden teruggetrokken, als over eenkomt met de afstand van Ame rika tot Duitsland? 4. Voorwaarde voor de vorming van een Duitse raad zijn vrije ver kiezingen in geheel Duitsland. Is het niet buitengewoon vreemd, dat een dergelijk voorstel gedaan wordt na de schijnverkiezingen van -5 Octo ber? Vorige Zondag verdween het Noor se vrachtschip Hellevik op zijn reis van Trondheim naar Broennoeysund en men veronderstelde, dat de be manning van drie koppen verdron ken was. Achteraf ontstond er ech ter 'n gerucht, dat zich nog een vier de man aan boord had bevonden. Vrijdag werd deze man in zijn wo ning te Vikna door de politie gear resteerd. Het was een 28-jarige kapi tein bij de kustvaart, Jon Saltnes ge heten. Hij bekende met de Hellevik uit Trondheim vertrokken te zijn en op zee de drie leden van de beman ning met een bijl te hebben ver moord. De lijken had hij overboord geworpen en het schip bij Geitholmen laten zinken, waarna hij in een roei boot naar de wal was gegaan. Motief voor de moord zou geweest zijn dat hij zich meester wilde maken van een aanzienlijke som gelds, die d slachtoffers, naar hem ter ore war gekomen, mee aan boord hadden gr nomen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1