Insp. K.W. Wijk gaat met pensioen SPAANS ITALIAANS Achterlijk MISSIE-ZONDAG rijke Erfgenamen Agrarische politiek vond heel weinig enthousiasme ZATERDAG 21 OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI-AD PAGINA I Als wij een oude prijs-cou- iant van een twintig jaar ge leden doorbladeren, glim lachen wij weemoedig, omdat de toenmalige bedragen ons belachelijk laag voorkomen. Met het stijgen van de prij zen, zijn ook de salarissen omhoog gegaan en alhoewel velen zullen beweren, dat dit niet evenredig geweest is, ie dereen zal moeten toegeven, dat de salariëringen aanmer kelijk gestegen zijn. Twintig jaar geleden stelde men eens een contributie vast voor de diverse missiegenootschappen. Het bedragje, dat gevraagd werd, was zelfs voor die tijd vrij laag. Nu, na twintig jaar, is er econo misch veel veranderd, maar dat toen malige al vrij lage bedragje is ge bleven. Gezien in de hedendaagse gelds waarde is het belachelijk, bescha mend laag. Ook in de missielanden is de we reld-economie doorgedrongen. Ook daar is men niet meer koning met een kwartje Wat geeft U aan de missie? Uw gebed. Heel goed. Onontbeer lijk en het meest noodzakelijke. Wat doet U nog meer? U bent toch, wat Uw stoffelijke missiebijstand betreft, geen twintig jaar achter??? £eiden wa& ivcaeg-et ueei iomaitüdjc(wt De Apostolische Delgaat van Korea, Mgr. Byrno, die in Seoul bleef en waarover nog geen nadere berichten bekend zijn. Dit onmetelijke (missie) leger is blijvend in beweging en met de achterhoede in verband door middel van een intendance en leef- tochtdienst, die alles naar het front stuurt wat nodig is voor het leven en werken van de missionarissen. Deze uitgebreide intendan ce en leeftochtdienst is vertegenwoordigd in de Pauselijke Missie- genootschappen. Mgr. C. Costantini, Secr.-Gen. v. d. Congr. de Prop. Fide. Brood zonder aardappelmeel In verband met de gunstige export van aardappelmeel, waardoor de voorraad sterk is geslonken, en me de met het oog op de te verwachten geringere productie van aardappel meel van de nieuwe oogst, heeft de Minister van Landbouw besloten binnenkort de verplichting tot het bijmengen van aardappelmeel in de broodbloem op te heffen. Rekening houdend met de hoeveelheid aard- appèlmeel, welke reeds van de aard appelmeelfabrieken is overgenomen en nog moet worden bijgemengd, kan het opheffen van deze verplichting omstreeks December geschieden. Het voor het brood bestemde meel zal dus binnenkort weer geheel uit gra nen (tarwe en rogge) bestaan. KAMERLEDEN NAAR PARIJS. Veertien leden van de Eerste en Tweede Kamer zijn gisteren voor vier dagen naar Parijs vertrokken. Zij worden vergezeld door de com mies-griffier van de Eerste Kamer De bedoeling van de reis is een nau wer contact met de Franse volksver tegenwoordigers te bewerkstelligen. Waarschijnlijk zullen enkele Franse parlementsleden een contra-bezoek aan Nederland komen brengen. Prijs-beschikking textiel Intrekking ervan gevraagd De middenstandsbonden hebben in een gezamenlijk schrijven aan de IMinister van Economische Zaken hun bevreemding uitgesproken over het feit, dat voor de textiel een prijsbeschikking is ingevoerd, terwijl in de regeringsnota gesteld is, dat slechts wanneer bedrijfstaksgewijze uitgevoerde controle zou aantonen, dat in betekende mate prijsopdrij ving voorkomt, voor een branche prijsregelingen gemaakt zouden wor den. De praktijk heeft bewezen, aldus het adres, dat prijsstijgingen gevolg zijn van stijgingen der grondstof prij zen en niet te wijten zijn aan de detailhandel .De bestaande felle concurentie in de textielbranche zorgt alleen reeds dat ongemoti veerde prijsstijgingen achterwege ■blijven. Aangezien deze beschikking vol gens de mening van de organisaties op tal van principiële punten niet in overeenstemming is met hetgeen door de Minister werd geformuleerd als te zijn het levensbelang van de detailhandel en gezien het feit, dat deze beschikking overbodig geacht moet worden, verzoeken de organi saties de Minister de bedoelde be schikking in te trekken. Zij verzoe ken voorts wanneer eventueel ten aanzien van het prijzenbeleid ver dere maatregelen worden overwo gen, ruimschoots de gelegenheid te geven tot overleg met de daartoe geëigende organisaties van het be drijfsleven. NIET MEER VRIENDELIJK MAAR GESTRENG. Tegen verkeerscvertreders in Den Haag zal streng worden opgetreden, en wanneer een agent van politie een overtreding constateert, moet hij on middellijk proces-verbaal opmaken, en mag hij niet. zoals tot nu toe dik wijls het geval was, met een waar schuwing volstaan. Het is de agen ten verboden met de overtreders in debat te gaan. Met weinig woorden moet de zaak worden afgedaan, de Kantonrechter zal de zaak wel ver der uitzoeken. Men heeft tot deze maatregel moeten overgaan omdat het aantal verkeersongelukken in Den Haag onrustbarend is gestegen. PELGRIMSTOCHT VAN PTTT*>taren. Maandag a.s. zullen ruim honderd inwoners van Putten, vergezeld van hun burgemeester jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford en de predikan ten ds. D. L. Kievit en ds. L. Kwak- kelstein de pelgrimage naar het dorp je Ladelund m Sleeswiik gaan ma ken. In het oude doroskerkje za' een bijzondere kerkdienst worden ge houden, waarna de nabestaanden bij de graven zullen vertoeven van de 107 Puttenaren, die in het nabijgele gen concentratiekamp het leven lie ten. De burgemeester van Putten zal namens de gemeente een krans leg gen bij de gedenkplaten, die door de bewoners vn T.adehjpd zijn aange bracht. ZWARTE HANDEL *N V^RVO^*>-BONNEN. Betrouwbare inlichtingen in Bra bant bevestigen, d-at van het totaal der in één kwartaal toewijsbare veevoederbonnen in deze provincie (goed voor rond veertigduizend tor voeder) minstens dertig tot veerti' percent zwart wordt verhandel^ Hoeveel geld er in dit soort hande' cmgaat kan worden berekend ah men weet. dat voor één bon va- honderd kilo varkensvoer zeven to neven gulden "wordt betaald. Bon nen voor rundveevoer en pluimvee- voer brengen nog meer op, te weten respectievelijk twaalf en veertien gulden. Van welingelichte zijde wordt naar de Volkskrant verzekerd, dat negentig percent van de in de zui delijke provincies verbruikte onge- builde tarwe (dan wel zogenaamde A-bloem) aan de varkens wordt voorgezet. Een kwestie van vele honderden tonnen voedsel voor de mens, die zelf (nog) aardappelmeel in zijn boterham vindt. GRATIS CONSULTATIEBUREAU VOOR SLECHTHORENDEN GEOPEND. Gisteravond is in den Haag het eerste gratis consultatiebureau ge opend voor slechthorenden én doven. Dit consultatiebureau is gesticht op initiatief van de landelijke R.K. Ver eniging van Slechthorenden „St. Li- duina". Het bureau zal voortaan elke Vrijdagavond van 6 tot 8 uur ge opend zijn voor patiënten van alle gezindten. Het consultatiebureau ge niet gastvrijheid voor haar zittingen in de laboratoria van het „Centraal Bureau voor Acoustische Adviezen" WIE 3 OCTOBER ZEGT, denkt "aan optochten. En dan van zelfsprekend aan de heer B. de Koning, wiens eerbiedwaardige grijze baard hem tot een der bekendste figuren van dit jaar lijks terugkerende feest maakte. Maar wij en vele Leide- naars met ons denken dan ook aan de man, die jaar in jaar uit de optocht opent, aan inspecteur K. W. Wijk, die zich bewust van de belangrijkheid van dit gebeuren statig en waardig voortschrijdt, om de baan te effenen, waarlangs de optocht trekken zal. Dit jaar zagen we hem weer, voor de 25ste keer deed hij het al, maar vals het 3 Octoberfeest van 1951 wordt gevierd, zal er een ander voor de optocht uitlopen. Dan zal inspecteur Wijk op het. trottoir tussen de gewone mensen in staan. Want dan zal hij -inspecteur-in-ruste zijn. Met ingang van 1 November a.s. zal de heer Wijk gaan genieten van zijn welverdiend pensioen! Men kan het hem aanzien: deze inspecteur is niet opgeklom men langs de moderne ladder 'van H.B.S.-dipIoma, enz. Zijn militaire inslag verraadt onmiddellijk hoe hij tot dit beroep gekomen is. Na als vrijwilliger gediend te hebben, tijdens de Mobilisatie '14'18 in Alkmaar, stapte de heer Wijk uit het militaire pakje eri werd adjunct-inspecteur bij de Leidse Po litie (1916). Van leger naar politie In de loop der jaren klom hij via de tussenliggende rangen op tot in specteur (1919) en tot inspecteur le klasse (1930). Hij maakte commissa ris Groebe mee, later de heer Stapel én tenslotte de huidige commissaris, de heer R. J. Meyer. Als men de heer Wijk over Leiden spreekt, vertelt hij eerst hoe de stad in „zijn" jaren is veranderd. Sedert 1916 steeg het inwonertal van 69.000 tot 90.000, werd de weg met slootj® en bomen veranderd in de huidigè Rijnsburgerweg, verdween de stoom tram van de Haagweg, kreeg de Po litie een eigen bureau (1922) en brandde het Stadhuis af (1929). Over deze laatste gebeurtenis kan de heer Wijk veel vertellen. Hij lag al op één oor, toen plotseling het al arm weerklonk. In die dagen had de stad nog een vrijwillige Brandweer, onder commando van de Politie. In specteur Wijk had toen de taak met zijn mannen het publiek op afstand te Jiouden en een vol etmaal bleef hij in touw. „Koud dat het was; we lie pen bijna te bevriezen!" Gezellige oude tijd. Maar ook in ander opzicht is Lei den veranderd, aldus de heer Wijk. En dan denkt hij terug aan de woe-, lige dagen van 1918, toen Troelstra vergeefs! naar de macht greep en demonstraties aan de orde van de dag waren. Telkens liep het publiek te hoop en steeds moest de Politie er voor waken, dat er geen onregelma tigheden geschiedden. „Deze roman tiek is er af", zegt' de heer Wijk. ,.Er was meer leven in de brouwerij en dat is er nu uit! Toen waren er ver gaderingen in de Gehoorzaal van 1200 Nieuw fietspad in de Bollenstreek Bij de opheffing van de tramlijn van Leiden naar Haarlem heeft de A.N.W.B. voorgesteld de aarden baan naast de rijksweg Sassenheim— HillegomHaarlem geschikt te ma ken voor een tweede rijwielpad Het Rijk heeft de A.N.W B. geantwoord de noodzaak van een tweede rijwiel pad langs deze drukke weg inder daad in te zien. Verbeteringen aan de weg en aari de rijwielpaden langs het gehele tra ject tot Haarlem toe, zullen succes sievelijk worden aangebracht naar mate de gelden hiervoor beschikbaar komen. Inmiddels zal reeds op 7 Nov. a.s. de aanleg van een tweede rijwielpad op de plaats van de voormalige tram baan tussen Sassenheim en Hillegom aanbesteed worden. APPARAAT VOOR GESPROKEN BRIEVEN MEE NAAR KOREA. Morgen zal een apparaat waarmee men op een band het gesproken woord kan vastleggen om dit later weer ten gehore te kunnen brengen, in de Nieuwe Alexanderkazerne na mens het Nationale Thuisfront Band Nederland-Indonesië aan het Neder landse detachement van de Uno wor den aangeboden. Het is nu mogelijk geworden om gesproken brieven en groeten van vrijwilligers or Korea op te nemen en naar Nederland te sturen. In om gekeerde richting kan het transport van het gesproken woord ook ge schieden. BEURS: LUSTELOOS. Zoals te verwachten was bracht ook de laatste dag van een onbelang rijke beursweek geen bijzondere koersafwijkingen. Hetzelfde kleurlo ze voorkomen, dezelfde geringe transacties en vrijwel verlaten hoe ken waren ook gisteren de kenmer ken. KANS OP GOEDKOPERE SIGAREN. Er bestaat een goede kans, dat eni ge soorten sigaren iets goedkoper zullen worden. Dat zal dan het re sultaat zijn van het overleg, dat op het ogenblik gaande is tussen een aantal grote sigarenfabrieken. Die prijsverlaging zou een gevolg zijn van de opheffing van de omzetbelas ting en tevens van een minder dure verpakking. „Vrije Volk" Wat lezers schrijven DE DELFTSE DRIELING. In uw blad van heden dd. 20 Oct 1950 lezen wij onder de „Korte Golf', dat er in Delft de eerste drieling van deze eeuw geboren is in 't gezin van J. de Bruyn, Spiegelstraat en wel twee meisjes en een jongen Dit bericht kunnen wij weerleg den door u mede te delen, dat er plm 30 jaar geleden een drieling ge boren is bij,de familie P. L. Rooden- rijs-de Bruyn en wel 3 meisjes Eén daarvan 's jammer genoeg na plm 6 weken overleden. De 2 andere meisjes zijn nu ongeveer 30 jaar oud Zij wonen thans nog Hugo de Groot straat 156 Delft. Zij zijn geboren in ft z.g. Hofje in dezelfde straat, naast een wasserij. Bij infarmatie zal u blijken, dat 'dit juist is. Hoogachtend Familie M. H. VAN STYN- DE BRUYN Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 f^oto: „De Leidse Courant") man en dan gebeurde het wel eens. dat een politiek spreker een stoel naar z'n hoofd geslingerd kreeg. Kom daar nu eens om Toch vindt de scheidende inspec teur dat de Leidse burgerij van een prettig slag is, waarmee men als normaal mens heel goed kan omgaan. Men is over het algemeen rustig en over grote misdadigheid kan al even min gesproken worden als over bij zonder hevige dronkenschap. „Dat was vroeger anders! Ik heb de tijd nog meegemaakt, dat de Gre- venstraat bestond, een fraaie buurt waar thans behoorlijke huizen staan, met zeer behoorlijke mensen er in. Ik heb nog gelopen in de Bouwelouwensteeg en „Mien met de ijzeren klep" uit de Kamp kan ik me nog herinneren als de dag van gisteren". Zo vertelt deze inspecteur, die sinds 1935 hoofd van de straatdienst is. Geen straat of steegje in Leiden is hem onbekend, want de heer Wijk is de man. die het Leidse Stratenboekje maakt, waarvan onlangs al de 9e druk is verschenen! ZoridaqmaAyeJH Het jaar begint reeds naar de kim te dalen. Het is herfst en het is jaar avond. Nog 70 dagen scheiden ons van de oliebollen-bakkerij. Dan hebben we St. Nicolaas en Kerstmis al weer achter de rug! Dan zit het jaar erop. Dan hebben we weer een jaar geleefd en zijn we allen nie mand wie dan ook uitgezonderd een flinke stap dichter bij het ont zagwekkend ogenblik, dat we reken schap zullen moeten geven van ons rentmeesterschap, elkeen volgens zijn staat en stand, elkeen volgens zijn aanleg en begaafdheden. Dan zit het leven erop. Wanneer we nagaan, hoe ijlings dit ene jaar is afgerold van de spoel en ho.e kort de draad is van zelfs een lang aards bestaan, blijkt het leven, wat de tijdsduur betreft, niet zo heel veel om 't lijf te hebben. Voor mensen, die narigheid of ziekte doormaken, duurt het altijd nog lang genoeg, maar voor degenen, die in de drukte van alledag staan, ijlt het voorbij als een vogel in de lucht. Wanneer men .tegen alle weten schappelijke gegevens in. vast blijft houden, dat met de dood „de kous af" is, zal deze week-eind-overpein- zing somber lijken. Maar voor hen, die morgen, zoals in het Communie gebed wordt gezegd, „de spijs der onsterfelijkheid" zullen eten, kan de ze overweging een reden zijn tot een onmetelijke vreugde en een onblus baar verlangen. We moeten „ons heil bewerken", schreef Paulus, „in vre zen en beven". We zullen rekenschap moeten geven van onze jaren. Maar dat mag onze vreugde niet wegne men over het vooruitzicht, dat, als we eerlijk getracht hebben Christus na te volgen in het dagelijks leven, wij een erfenis zullen binnenhalen, bij welke vergeleken het kortstondig be zit van aardse millioenen een arm zalig fooitje zal blijken te zijn. MARIUS. Voor JUBILEA een vulpen van ZANDVLIET'S Kantoorboekhandel HAARLEMMERSTRAAT 117 - LEIDEN Kring Leiden van L.T. B. vergaderde In verband met de komende alg. vergadering van de vakgroep vee houders van de L.T.B. heeft de kring Leiden in een vergadering, die in het „Gulden Vlies" te Leiden werd gehouden, zich ernstig bera den omtrent de huidige problemen in de veehouderij-sector. Wegens ziekte van de kringvoorz. de heer A. C. Paardekooper werd de vergadering gepresideerd door de vakgroepvoorz. de heer M. P. v. d. Weijden. De taak van de secr. van de kring wiens echtgenote was overleden, werd waargenomen door de alg. secr. van de L.T.B. de heer mr. G. J. Vermeulen. In hoofdzaak concen treerden de besprekingen zich op de melkprijs, de kaasheffingen, het zui- velfonds en de varkens- en veevoe- derpolitiek van de regering. Bezwaren tegen de opvat ting van de Minister. Ernstig bezwaar werd gemaakt tegen de opvatting van de minister van Landbouw, dat bij dt beoorde ling van landbouwbedrijven meer zou moeten worden uitgegaan van de bedrijfsopbrengsten. De vergade ring stelde zich op het standpunt, dat men bij het bepalen van voor waarden voor een redelijk bestaan, zal moeten blijven uitgaan van de werkelijke toestand op de bedrijven. Ook tegen de door de minister geop perde gedachte van de bedrijfsin- komsten te beoordelen aan de hand van de opbrengst van groepen van producten werd krachtig stelling genomen, daar dit onmogelijk is. De veehouders staken hun onge rustheid betreffende de onderhande lingen met de m'inistsr aangaande de melkprijs niet onder stoelen of „DE SCHATTENBERG", OPVANG CENTRUM VOOR GEREPATRI EERDE. De Coördinatiecommis sie voor gerepatrieerden heeft in het woonoord „De Schattenberg" (12 km van Assen, en vroeger bekend als kamp „Westerbork") ruim 200 gezinnen kunnen onderbrengen. Hiertoe is het kamp door het Mini sterie vap Oorlog ter beschikking ge steld van de dienst voor Maatschap pelijke Zorg voor de tijdelijke huis vesting van gerepatrieerden uit In donesië. Links op de foto: iedere dag komt de kruidenier met zijn grote wagen op „De Schattenberg" om zijn klan ten te bedienen. Hij is buitengewoon goed gesorteerd in talloze Indische producten, die bij deze. afnemers vlotte afzet vinden. Rechts op de foto: een buurpraatje van drie vrouwen, die zoals alle ge repatrieerden veel hebben meege maakt, maar die blij zijn in deze om geving (al mag die dan onmisken baar de indruk van een kamp ma ken) tijdelijk onderdak te hebben gekregen. Zij vinden er de gelegen heid zich aan het leven in Nederland aan te passen. banken. Met instemming vernam men van de alg. secr., dat de verte genwoordigers in de stichting van de landbouw gewapend met L.E.F.-rap- port, dat overigens nog wel enige leemten vertoont, tot het uiterste zullen vechten voor een redelijke melkprijs. Op voorstel van. de voorz. werd tenslotte besloten, dat indien de minister een ongemotiveerde melkprijs zal vaststellen niet langer de opvoering van de productie te propageren Een behoorlijk inkomen voor de boer is het enige middel om zijn be drijf naar de eisen des tijds in te richten. Ook kaasheffingen en zui- velfonds niet populair. De kaasheffingen en het zuivel- fonds bleken evenmin op een grote poDulariteit te kunnen bogen. Men achtte het in zijn algemeenheid juist dat een zekere ordening tot bevorde ring van de welstand van de boer noodzakelijk is. Dientengevolge wordt een bodem in de markt en een fonds tot handhaving daarvan gaarne aanvaard. De invloed van de boer op dit fonds is echter veel te- gering. Tegen de kaasheffingen ten be hoeve van het zuivelfonds en ter ge lijkschakeling met de prijs van zo- mermelk had men geen bezwaar, echter wel tegen het feit, dat boven- dien te hooi en te gras nogeens hef fingen worden opgelegd om de bin nenlandse consumptie veilig te stel len. temeer waar deze heffingen verdwijnen in het L.E.F De vergadering kwam tot de con clusie, dat de voorziening van ds binnenlandse consumptie zal rr.'oeten worden veilig gesteld door verplich te levering van bepaalde percenta ges tegen een vaste prijs, terwijl de rest vrij verkocht zal moeten wor den. Heffingen aan de grens zullen niet langer mogen worden opgelegd terwijl de overige heffingen direct door de handel zouden moeten wor den inpehouden en aan hpt zuivel fonds a^^rafen. Het veevoeder. Voor de veevoederpolitiek was al evenmin veel enthousiasme. Het feit, dat geïmporteerde granen voor een deel duur worden verkocht, wekte grote ontstemming. Unaniem werd dan ook besloten bij de over heid aan te dringen alle importvoe ders tegen een lagere prijs in distri butie te brengen. Tevens werd een ernstige klacht geuit, dat de overheid bij de norm stelling voor voedertoewijzing van krachtvoer niet is uitgeeaan van de historisch gegroeide bedrijfsontwik keling Vooral de regeringsreclame tot omschakeling van grasland tot bouwland is een leuze, die uiterst moeilijk in praktijk is te brengen. Alleen al met het oog op gebrek aan werkkrachten. De onderhandeling tussen de stich ting van de landbouw betr. de var- kensprijs 1951 ziin nog in voUe gang. Al met al bleek duidelijk, dat men niet bepaald het volste vertrouwen heeft in de huidige landbouwpoli tiek. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat, een contributie verhoging door het hoofdbestuur noodzakelijk werd geacht.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5