gpfgeióse HUTSPOT^ Uit het leven R.K. Handelsreizigers bijeen De herbewapening van West-Duitsland zwarte kunst ZATB3DAG 21 OCTOBER 1950 OE LEID SE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 „St. Christoffel", Leiden De afd. Leiden van de Ned. Kath. Handelsvertegenwoordigers en Han delsagenten hield gisteren haar maandelijkse vergadering. De op komst der leden was een record in de annalen der vereniging en voor zitter Conijn noemde die 'n prettige verrassing, ook voor de algemeen se cretaris, welke hij na de gebruike lijke huishoudelijke zaken het woord verleende. De titel van zijn lezing „De dood van een handelsreiziger" was geno men naar het gelijknamige toneel spel, wat over de gehele wereld triomfen viert. Wat heeft dat toneelspel eigenlijk met een handelsreiziger te maken? In de grond der zaak eigenlijk niets. De centrale figuur zou in het da gelijkse, leven ieder mens kunnen zijn. Het stuk laat de tegenwoordige mens zien in al zijn leegte en zijn zoeken naar dingen, welke zijn leven inhoud kunnen geven. Na tal van te leurstellingen en mislukkingen zoekt hij een oplossing in het verdoen van het Jeven. Is het grote succes van dit spel mede daaraan te danken, dat de mens zijn eigen leven in een spiegel ziet, vroeg spreker zich af. Wat veroorzaakt de dood van een handelsreiziger? Hier onderscheidde de spr. de zakelijke dood, de geeste lijke dood en de organisatorische dood. Waarom willen zovelen vertegen woordiger worden? Meent men dat dit beroep zo gemakkelijk is. Wordt het beroep van vertegenwoordiger niet dikwijls beschouwd als een laat ste toevluchtsoord voor mislukkelin gen? Waar is de algemene ontwikke ling welke men nodig heeft, om niet de zakelijke dood te sterven? Ook op andere manieren kan men de zakelijke dood sterven. Bijvoor beeld door te reageren op adverten ties, waarin van de vertegenwoordi ger geëist wordt: vakkennis, alge mene ontwikkeling, zeer goed inge voerd, eigen auto en dat alles op al leen provisie? Ook een geestelijke dood kan de vertegenwoordiger sterven. Men kan een goed verkoper zijn en toch niet tegen de gevaren van het reizen be stand zijn. Ook de organisatorische dood kan men sterven. De gehele dag is men als eenling op pad, moet men vechten voor zijn bestaan, zich elk Een paar dagen geleden schreven we aan onze jonge mannen en meis jes: „Vecht met ons mee aan het thuisfront. Hier is Korea!" Welnu, de laatste twee dagen meldden zich vijf vrijwilligers aap om ons bij ons jeugdzorgwerk te hel pen. De 38ste breedtegraad is gepas seerd. Maar.... wij hebben minstens 15 leiders en 15 leidsters nodig. Denkt U nog eens even na? Praat u nog eens over ons werk in uw kennissen kring? En wilt ook u, jonge dames, uw ontvangst afstemmen op deze golf lengte. „Hier is Korea!" Stichting voor Katholieke Sociale Jeugdzorg. Leiden, Nieuwe Rijn 52. Tel. 25000. ogenblik weer anders instellen, om dat elke klant weer anders is en anders behandeld moet worden. Dan heeft d'e vertegenwoordiger vriend schap en kameraadschap nodig. Dan moet hij over zijn moeilijkheden met andere vertegenwoordigers kunnen spreken en zijn belangen kunnen be hartigen. Ook katholieke vertegen woordigers hebben daarvoor „St. Christoffel". Daar worden hun be langen behartigd. En nu moet het niet zo zijn, dat men eerst vraagt: wat heb ik aan mijn organisatie, maar: wat heeft de organisatie aan mij. Men betaalt brandassurantie, in de hoop het nooit nodig te heb ben. Betaalt ook uw contributie en hoopt vurig, dat gij de vereniging nooit om hulp moet verzoeken. Laat men toch bedenken, dat, hoe goed ge fundeerd een positie ook lijkt, de practijk uitwijst, dat niets zeker is en alleen een sterke organisatie kan waken voor de geestelijke en morele dood van de handelsreiziger! LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraalexa men Ned. recht mej. "J. P. Minne Vught, voor het candidaatsexamen KL Lett. E. J. Boneschanseler (Cum Laude) Den Haag; voor het docto raal examen K. Lett. mej. P. Johan nes Den Haag, voor het prop. exa men Godgeleerdheid J. A .Eekhof Letiden; voor het doctoraalexamen Godgeleerdheid mej. B. Kruik Lei den; voor het doctoraalexamen In dologie (Econ.) P. J. van Dooren Maastricht; voor het doctoraalexa men Geneeskunde 11 mej. J. de Jong Wassenaar, A. Th. Boerlage Amsterdam, C. P. Erpecum Parama ribo; voor het Arts-examen le ge deelte mej. S. C. Rochat Den Haag, Th. A. Cost Budde Oegstgeest; voor het Arts-examen 2e gedeelte H. Ph. Tilanus Vriezenveen. AMBTSAANVAARDING" VAN PROF. DR T. JANSMA In het groot auditorium van de Leidse Universiteit aanvaardde Vrij dagmiddag prof. dr T. Jansma het ambt van hoogleraar aan deze Uni versiteit, om onderwijs te geven in de Hebreeuwse taal- en letterkunde en 'de Israëlitische oudheden, als op volger van prof. dr G. J. Thierry, door het uitspreken van een inaugu rele oratie over „Twee Haggada's uit de Palestijnse Targum van de Pentateuch". Na de door velen bijgewoonde inaugurele oratie, die met de gebrui kelijke toespraken werd besloten, volgde een drukbezochte receptie in het academie-gebouw. LEZINGEN IN RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN TE LEIDEN In het Rijksmuseum van Oudhè- den, Rapenburg 28, zal weer een se rie archaeologische lezingen worden gehouden. Het najaarsprogramma 1950 luidt: 31 October, G. D. van der Heide (Schokland): Enkele resulta ten van het oudheidkundig bodemon derzoek in het Zuiderzeegebied; 14 November, Dr F. Premersdorf (Keu len): Das früheste Christentum in Köln unter Berücksichtigung nel» - rer Funde; 28 November, Prof. Dr C. J. Bleeker (Amsterdam)Araon- Re, de god die het machtige Thebe beschermde. 12 December, Dr W. D. van Wijngaarden: De werkmethode der Egyptische beeldhouwers. Aan vang telkens 8 uur. Zij, die één of meer lezingen wen sen bij te wonen, gelieven zich daar toe op te geven vóór 28 October a.s., hetzij schriftelijk bij de directie, of door hun naam te tekenen op de daartoe bij de Museumportier ge reed liggende lijst, onder bijvoeging of betaling van /I.per persoon voor onkosten (Postrekening 171035 Dr W- D. van Wijngaarden, Direc teur R. Mus. v. Oudh.) Zij ontvan gen dan tijdig voor elke lezing gra tis een_ afzonderlijke toegangskaart. Inschrijvingen voor de Najaars-lezin- gen 1950 zijn ook voor de Voorjaars lezingen 1951 geldig. Molotof confereert te Praag OADIO MOSKOU meldt, dat Wyatsjeslaf Molotof, Sowjet-Russisch vice- premier en voormalig minister van buitenlandse zaken. Vrijdag te Praag is aangekomen, om daar een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van alle volksde mocratië en de Duitse democra tische republiek bij te wonen. Op de bijeenkomst zou men „het besluit van de drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken te New York om West-Duistland opnieuw te bewapenen" bespreken. De conferentie valt samen met de Russische protestnota aan de Verenigde Staten en Frank rijk dat zij geen wederinstelling van een geregeld West-Duits leger dul den zal. FRANKRIJK AARZELT. De bekendmaking van Moskou valt tevens samen met het besluit van de Franse socialisten om een spe ciaal debat in het parlement te eisen, voordat te Washington de onderhan delingen over de Duitse herbewa pening beginnen. De meerderheid der Franse socialisten staat vijandig tegenover een Duitse herbewapening. De Franse regering heeft in een de bat toegestemd, dat Dinsdag a.s-. zal beginnen. Maandag zal de regering haar standpunt bepalen. De waar schuwende Sovjet-nota heeft blijk baar een diepe indruk gemaakt op vele Franse afgevaardigden, in het bijzonder op de socialisten. Jules Moch, die Frankrijk op de bijeenkomst van ministers van de fensie in de V.S. zal vertegenwoor digen, zou op een bijeenkomst van socialistische afgevaardigden hebben verklaard: „Ik ben bereid de man te zijn, die de Franse herbewapening tot stand brengt, maar niet de man, die verantwoordelijk is voor de Duit se herbewapening". Een minderheid der, socialisten is bereid de herbewapening van West- Duitsland te aanvaarden, mits een West-Duits leger deel zou uitmaken van een West-Europees leger. De Volksrepublikeinen (Katholie ken) delen het standpunt van Robert Schuman, de minister van buiten landse zaken, die de herbewapening van West-Duitsland meer beschouwt als een kwestie van het bepalen van het juiste ogenblik dan als principe kwestie. FRANSEN ONTRUIMEN LANGSON Naar vernomen wordt, heeft bet Franse leger in Indo-China ook de belangrijkste post aan de Chinese grens, Langson, ontruimd. De eva cuatie der troepen begon Woensdag en verliep „gunstig" onder dekking van vliegtuigen. ,,'T IS MIJ EEN RAADSEL" Wim Sonnevelds Cabaret speelde in de Leidse Schouwburg. Met veel genoegen hebben we Wim Zonneveld weer in de Leidsë Schouwburg" aan het werk gezien. Hij was weer dezelfde goedmoedige, gezellige conferencier, nog steeds een tikkeltje zelfgenoegzaam, wat- hem overigens niet misstaat. Zeker niet wanneer Wim in z'n bed kruipt en de nachtmerrie van een cabare tier beleeft, vol van kostelijke hu mor. Maar ook z'n ensemble mocht er zijn. We hoorden meer zang dan in het vorige programma en aangezien het Conny Stuart was, die Franse liedjes bracht, mogen we het eèn winstpunt noemen. Zijn liefde voor het bed en alles wat daarmee samenhangt: dromen en fantasieën, heeft Wim Sonneveld in dit programma ,,'t Is mij een raadsel" wel ruim baan gegeven. Bijna iedere scetch handelde er over. We denken aan de kostelijke „Dame in het rood", Wim Sonneveld en Guus Verstraete op hun best! Ook Hetty Blok was weer van de partij, nog even excentriek als al tijd. Vooral in de „Dagmerrie" be wonderden we haar mimische capa citeiten. Lia Dorana speelde weer haar levelingsrollen van onschüldig klein meisje en Emmy Arbous was de gezellige vrouw, die nooit droom-., de en die als droomuitlegster dirëcr al de lachers op haar hand kreeg. De lachers kwamen trouwens toch wel aan het trek in dit programma, al kwam ook de wrange spot soms om een hoekje kijken, zó dat een schaterende lach de toeschouwers op him lippen bestierf, b.v. in de „Kin derfantasie van Hetty en Lia Bij elkaar een goed programma van kleinkunst, waarin het ensem ble als geheel goed werk leverde. De décors en costumes, die Friso Wie- gersma ontwierp, waren in alle op zichten af. Han Beuker zorgde- aan de vleugel voor een goede muzikale leiding. Het bevreemdde ons, dat de Schouwburg niet helemaal vol was. Leiden wordt overgoten met caba ret-programma's, maar niet vaak van de kwaliteit, die Wim Sonneveld ons gisteravond voorzette! (4 EEN AVOND IN ZWITSERLAND Film voor Ned. Reisver. Zwitserland.... Voor hoevelen wekt deze naam mooie herinneringen op aan heerlijke vacanties en hoeve len dromen niet van een toekomsti ge reis naar dit land? Wie zou niet graag, al was het m'aar één keer, die machtige bergen of het tere Edel- weisz willen zien? De leden van de Leidse afdeling van de Nederlandse Reisvereniging heben gisteravond een voorproefje gehad toen twee films van de „Ver- kehrsverein für Graubünden" wer den gedraaid. De eerste film leidde ons rond door het „Nationale Park" in hét kanton Graubünden waai* de natuur nog yolkomen onger,ept Het. lijkt 'n machtig schilderij in een- lijst van imposante bergtoppen. De tweede film toonde een Grau bünden in de winter: dikke pakken sneeuw bedekken de aarde, de hui zen en de planten. Maar het toeris me gaat door ïyist door: wie gaat er niet graag skieën in St. Moritz of een ander centrum van de winter sport? Het is een zware taak voor de bewoners de verbindingslijnen vrij van sneeuw te, houden, maar het moet en waar eep wil is is een weg! Fa. A. A. VERHOOG BESTAAT VEERTIG JAAR. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de heer -A. A. Verhoog in het pand Haarlemmerstraat 29 een pa-, pier- en kantoorboekhandel opende, welke in later jaren nog aanzienlijk moest worden uitgebreid. In 1940 de den zijn beide zoons, de heren A. D. en C. D. A. Verhoog, hun intrede in de zaak. Ter gelegenheid van dit 40- jarig zakenjubileum mochten de he ren Verhoog gisteren en vandaag ve le bewijzen van gelukwensen ontvan gen, terwijl een fraaie bloemen pracht winkel en magazijn een fees telijke aanblik gaven. Vele schrifte lijke en telegrafische felicitaties spraken mede van de grote waarde ring, welke men deze ondernemende zakenlieden in zo ruime kring toe draagt. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris A. A. van Haaften te Leiden. Huis met tuin Merelstraat 1 in bod 6.500.koper de heer F. H. Gaas tra q.q. te Leiden voor 6.501. Huis met tuin Merelstraat in bod 6.300.koper de heer M. F. Over- beek te Lisse vóór 6.300. Huis met tuin Merelstraat 5 in bod 5.700.—, koper de heef A. Alt te Leiden voor 5.740. Huis met tuin Merelstraat 7 in bod 5.700.—, koper de heer O. A. M. Bik q.q. te Leiden voor: f 5.700. Huis met tuin Merelstraat 3, in bod 6.200.koper de heer W. Mol te Leiden voor 6.200. Huis met tuin Willemstraat 41 in bod 2.900.—, koper de heer W. Van der Reijden te Leiden voor 2.900. Huis en erf Janvossensteeg 3 is niet gegund. Ten overstaan van Notaris A. H. Doyer te Leiden: Huis met tuin ZiToordstraat 1 (Lei derdorp) in bod 6.500.koper de heer E. van Starkenburg q.q. te Gegstgeest voor 8.100. Huis met tuin Lage. Rijndijk 100, in bod 6.700.koper de heer O. A. M. Bik q.q. te Leiden voor 6.795.—. Huis met tuin Nipponstraat 17 in bod 3JOOO.koper de heef A. van de Berg te Leiden voor 3.000. Huis en erf 4e Binnenvestgracht 37 in bod 900.koper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor 910.—. Huizen en erven Waardkerkplein 5. Langestraat 38, 40 en 42 na afmij ning tezamen in bod 2.875.—, ko per de heer E. van Starkenburg q.q. te Oeestffeest vonr f2 2RE. Zaterdag 21 October. Dat moet wei een grappig gezicht geweest zijn, gistermiddag op de Ge- meente-weicje aan de Mey van Streef kerkstraat. Twee mannen probeer den twee uur lang tevergeefs een paard te vangen. Het lukte niet. Toen kwam er een klein meisje, dat aanbood: „Laat mij het maar doen". Binnen een minuut had zij het paard te pakken! Zo'n meisje toch.... Minder grappig is het bericht van een dièfstal. De politie heeft twee Rotterdammers, de 45-jarige J. C. en de 33-jarige A. C. K., aangehouden en ingesloten, wegens diefstal van 10.000 sigaren en 400 pakjes shag uit de opslagplaats van tabakshan delaar W., wonend in de Janvossen steeg. En de 11-jarige scholier J. L., wo nend in de Zuid Rundersteeg, was gistermiddag op het Gerecht aan het spelen, toen hij plotseling met z'n autoped kwam te vallen en een lin- ker-onderbeen-fractuur bekwam. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis. Laat ons nu direct ook het andere droevige bericht maar vertellen, dan zijn we' daar van af. De 24-jarige mevr. J. N.V., wonend in de Narm- straat, wilde er voor de Zondag weer knapjes bij zitten. Vandaar dat zij gistermiddag de ramen ging zemen aan de achterzijde van haar woning. Zij moest daarvoor op een schuin dakje staan, doch wegens de slechte toestand, waarin zich dat dakje be vond, zakte zij door het houtwerk heen èn kwam drie meter lager on de betegelde grond terecht. Zij klaagde over pijnen, zodat de E. H. D. weer een reis naar het Acad. 'Ziekenhuis moest maken. Ten gerieve van het wachtend pu bliek-heeft de Eltax een klein wacht huisje geplaatst bij het station. En a.s. Dinsdag wordt in Den Haag een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de Haage kannernatroons en de Leidse kappersbedienden van „St. Cosmas". Aanvang half vier. Vertrek uit Leiden per trein van tien voor drie. De Vereniging „Katholiek Leiden" gaat op Zondag 5 Nov, a.s. een So ciale 'Zondagmorgen houden, aanvan gend met een H. Mis in de St. Lode- wijkskerk, om kwart over acht. Daarna ontbijt in „In den Vergulden Turk" en een inleiding" door mr Jan Derks, over een onbekend, maar on getwijfeld verrassend onderwerp. Deze opening van het winterpro- gi-amma geniet nu reeds veel be langstelling, getuige de vragen aan het bestuur. Verwacht worden de testuren van alle aangesloten orga nisaties. U heeft ongetwijfeld al gehoord over de Nederlandse schilderspa troons, die met de Gezellen-organi saties vandaag een grote stertocht door Nederland' organiseren, met als eindpunt Utrecht. De Commissie „Mebesal" (Meer en beter schilder werk in algemeen belang) wil pro paganda maken voor beter schilder werk. Vandaar die stertocht. Van morgen startten op de Papengracht te Leiden 10 deelnemers, in met op schriften versierde wagens. In totaal nemen 450 auto's deel, langs 80 ver schillende stempelposten. et personeel van de Sikkens Lak fabrieken te Sassenheim bood gister avond een ping pong-wedstrijd aan van de Vrouw (S.v.p. ook te lezen door de Heren) In geheel Nederland zal op het Feest van Christus-Koning de Ne derlandss Katholieke Vrouwenbe weging weer haar traditionele speld- jesdag houden. U zult dan de dames van allerlei rang en leeftijd weer aan de kerkdeuren vinden, gereed om U te tooien met het mooie kruis je en graag bereid on? uw gave in de bussen te ontvangen. Er wordt aan de collecterende da mes wel eens gevraagd, waar dat geld nu eigenlijk voor dient. Vooral dë heren vragen dat! En dat is hun goed recht. Het dient niet alleen om de toch wel belangrijke R.K. Vrou wenbeweging te steunen, maar even zeer voor het sociale werk, dat door onze Vrouwen in de eigen stad wordt ondernomen, zoals ziekenhulp brei-actie, zorg voor ouden van da gen enz. Daarom, stel onze ijverige collectficén niet teleur en laat ieder "Katholiek op Christus-Koning zich tooien met het bekende speldje, of beter: kruisje. En dan nog een laat ste verzoek namens de dames zelf: asjeblief geen centen in de bussen Dan worden die bussen zo zwaar, ziét U! Namens Stadbestuur en de beide SCHEEPSBERICHTEN. KOTA BAROE. R'dam-Djakarta pass. 20 Oct. Messina; SKAUCUM, Djakarta-R'dam, 20 Oct. van Port Said, 28 Oct. verw. R'dam; TALIS- SE. A'dam-Indonesië, 20 Oct. van Djeddah nr. Aden; ATLANTIS. Dja- karta-A'dam, pas. 19 Oct, Minicoy; BANTAM, 19 Oct. van R'dam nr. Djakarta: CELEBES. A'dam-Indone sië 19 Oct. van Djeddah nr. Aden; GROOTE BEER. Djakarta-A'dam (rep.) 19 Oct. Suezkanaal; KERTO- SONO, Djakarta-R'dam 20 Oct. te Suez; ORANJE, A'dam-Djakarta 20 Oct. te Colombo; OTRANTO (rep.), Djakarta-R'dam 19 Oct. 360 m. O.Z. O. Guardifui; TOMINI, R'dam-Dja karta pass. 19 Oct. Perim; WILLEM RUYS, Djakarta-R'dam pass. 19 Oct. de militairen van de Leidse Koks- school aan. Er werd door Vier teams gespeeld en het resultaat Sikkens Militairen was: 37, 46, 55 en 010. Tijdens de pauze bood Sikkens versnaperingen aan. En voor dit alles dankte sergeant Hillenaar van de R. A.O. zeer hartelijk. Sikkens werd zelfs uitgenodigd om in de Morsch- poortkazerne een revanche-wedstrijd te komen spelen. De St. Le nardusprrochie is rijk gezegend mi jeugdverenigi igi die in de avond'ixen hun leden cp alle mogelijke w'ïzen bezig houde in de verrcmlYr tie lokalen. Maai net is. gewoonweg zo schrijft ons een lezer, hoe de z.g, „sf'aatjeu* i" d? clubs lastig rit. Voor de cld.v'oKalen vmrdt ei';or en gesmeten met ste nen klei en minder nette 'aai. Een agent? Och, pie ontlopen de jongens wel. Het komt nog zover. üa> de verenigings-avrnden onbezocit olij ven, omdat ro'n stelletje herriema kers door de straat marchee r. Daar moest eens ipoedig een einde a*r ko men Met veel vreugde hebben we de zer dagen geconstateerd, dat de bo den van het Stadhuis in een gloed nieuw uniform gestoken zijn. Een zeer zakelijk uniform, van donker blauw kamgaren, Niet meer zo'n def tige lange panden jas, maar een kor te twee-rijer. Jammer, dat met op zichtige rangtekens en een afschu welijk stadswapen op de kraag het stemmige cachet omlaag gehaald werd. STADSKOK. Zondagsdienst huisartsen. A.s. Zondag zal de dienst worden waar genomen door de doktoren: de Bruy- ne, Jansen, Langezaal, Nieuwszwaag, Postel. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 21 Oct 13 uur toi Zaterdag 28 Oct. 8 uur waargenomen door: de Apo theek Herding Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502; de Aootheek Reiist. Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren- Gemma M. Th. d. van R P. W. Vreeburg en J. A. van den Brink, Paulus M. z. van M. H. P. Heruer en A. M. A. van Egmond, Maart je d. van W. Wagter en N. Krijgsman, Wolter z. van W. Wag ter en N. Krijgsman, Marianne A. G. d. van F. T. van Schooten en J. de Water. Overleden: P. Logeman man 54 jr., W. C. B ijle veld man 48 jr., B. Dunn man 65 jr., M. Meijer vrouw 48 jr. KATWIJK KRAAKCENTRUM Spreekuur voor deskundige kraam hulp (voor hele dagen) te Katwijk op de tweede en vierde Dinsdag van elke maand van 2 tot 3 uur. Zeeweg 123 (Ziekenhuisje). Liefst vroegtij dig aanmelden. Voor spoedgevallen Tel. 2907 K. 1719. 8093 Laatste Berichten Staatssecretaris van Oorlog en Marine De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat bij Kon. Besluit van heden, met ingang van Maandag a.s. benoemd is tot Staatssecretaris van Oorlog vice-admiraal H. C. W. Moor man. De ontslagaanvrage van vice- admiraal Moorman als staatssecreta ris van Marine is niet aanvaard. De regeringsvoorlichtingsdienst tekent hierbij aan, dat er met ingang- van Maandag a.s. dus twee staatsse cretarissen van oorlog zullen zien, van wie mr W. H. Fockema Andreae zich in verband met een speciale missie in het buitenland bevindt. Na terugkeer in Nederland echter zal mr Fockema Andreae aftreden. Naar het ANP in verband met het bovenstaande verneemt, is de be noeming van vice-admiraal Moor man tot Staatssecretaris van Oorlog bespoedigd door het feit, dat de Mi nister van Oorlog en van Marine, mr 'sJacob, zich binnen enkele da gen naar Washington zal begeven. Wij vernamen verder, dat men zich in regeringskringen er zeer over verheugt, dat de heer Moor man zowel het staatssecretarisschap van oorlog als dat van marine op zich heeft willen nemen. PROFESSOR PONTECORVO GING NAAR ZWEDEN. De Italiaanse politie heeft offici eel medegedeeld dat de als Engels man genaturaliseerde atoomgeleerde Bruno Pontecorvo op 1 Sept. met zijn vrouw en drie kinderen uit Rome vertrokken naar Stockholm in eij vliegtuig van de Zweedse Lucht vaartmaatschappij. Dit is door betrokken luchtvaart maatschappij bevestigd. De profes sor ,had een retourbiljet, maar zijn vrouw en kinderen biljetten voor een enkele reis. Mevrouw Ponte- covvo is Zweedse. In een bedompt, broeierig en duister vertrekje staat een licht bevende jongedame en hoort van een niet meer zo jonge da me, dat zij spoedig een verre reis zal maken en op moet pas sen voor de donkere man, met een snorretje. Daarna betaalt ze vlug het (vrij hoge) bedrag, en staat even later opgelucht buiten. Zo was het vroeger, maar in deze verlichte eeuw, heeft men aan deze „normale" sensatie niet meer voldoende. Daarom kwamen er Diana's, meisjes uit de woeste steppe, of opgegroeid tussen herten, die respectievelijk eerst even een geraamte, een bloem, of een paddestoel werden, voordat zij het verblufte publiek eens ver telden Wat deze van de verde re levensjaren kan verwachten, „Bedrog!!!!" jubelt iedereen en verdringt zich om toch maar een kaartje te kunnen be machtigen. Dikwijls hebben wij met enig leedwezen het dure geld in de kassa van de handige kermis exploitant zien rollen en wij zijn daarom blij, dat wij einde lijk via de pers een adres be kend kunnen maken, waar be drog ten ene male uitgesloten zal zijn. Ook deze dame zal U vertel len, dat U een verre reis zal ma ken en U (in vertrouwen) me dedelen, dat blond Uw kleur is, maar van uiterst bevoegde zijde is ons bericht, dat deze dame werkelijk „echt" is. Wie onze bron is? Wel de organisatoren van de vermaarde fancy-fair in het „In de Vrolycke Arck" die de- te „echte" waarzegster hebben weten te engageren. Indien U haar ook wilt con sulteren, dan dient U op 10, 11 en 12 Nov. a.s. „In de vrolijcke Arcke" in de Pieterskerkkoor- steeg 15 present te zijn. terugkerende rnitdaileti Met de troepentransportschepen „Skaugum," „New Australia," „Ama- rapoora," en „Groote Beer," die ver moedelijk resp. op 28 Oct. te Rotter dam, op 26 Oct. te Rotterdam, op 17 Nov. te Rotterdam en op 29 Oct. te Amsterdam zullen arriveren, keren de volgende personen uit Leiden en omgeving terug: SKAUGUM. Korp. J. Fokker, Boskoop; -Th. W. Maandag, Wassenaar; J. J. Meijer, Zoeterwoude; P. J. v. d. Polder. Was senaar; korp. W. H. Visser, Alpheti a d. Rijn; G. Blok Nieuwkoop; D. Hazevoet, Noordwijk; C. J. Hoogen- dijk, JaVastraat 32, Leiden; N. A. Kleyn, Alphen a. d. Rijn; korp. Sj. N. Los, Sassenheim; J. D. Midderham, Noordwijk; A. W. de Bruyn, Leid- schendam; G. C. v. Dreunen, Hiile- gom; J. J. Hoogervorst, Noordwijk; L. Klein, Uiterstegracht 123. Leiden; A. Kromhout, Boskoop; A. Leupe, De. Genestetstraat 91, Leiden; J. Lubbe, Wassenaar: R. Moree, Wassenaar; sergt. A. P. A. v. d. Neut, Sassen heim; A. J. C. Smits, Stompwijk; C. G. T. v. d. Togt, Noordwijkerhout; korp. A. D. v. Vliet, Aarlanderveen; G. v. Winkel, Alphen a. d. Rijn; J. Zwart, Nieuwstraat 1, Leiden; J. H. Kraan, Hazerswoude, L. E. F. Schol- tes, Voorschoten; korp. P. A. de Tim merman. Warmond; 2e luit. D. v. Beek. Woerden; sergt. F. Bunt, Lis- se; J. L. M- v. Bohemen, Noordwijk; korp. J. H. Brave, Wassenaar; T. Brouwer, Nieuwveen; C. Klomp, Nieuw-Vennep. M. W. A. Knaapen, Alphen a. d. Rijn; W. J. v. d. Lans, Lisse; -S. C. Noordermeer, Alphen a. d. Rijn; J. G. R Roessen, Oude Wetering; H. Seriier, Margrietstraat Leiden; G. W. Verwoerd, Warmond; kapt. J. C. Timmermans, Oegstgeest; sergt. Th. Ort en gezin, Oude Rijn 79A. Leiden „NEW AUSTRALIA" B. W Ch. Diels en gezin, Noord wijk; korp. J. P. H. Hogervorst en echtgen. Sassenheim; W. v. d. Neut en echtgen. Alphen a. d. Rijn; A. v. d Spruit en echtgen. Lisse; A. W. J. Groot, Oegstgeest; H. G. Ruhaak, Mariënpoelstraat 33. Leiden; G. F. Bleeker. Leidschendam; sergt. H. v. Buren en gezin. Boskoop; H. Heins, Wassenaar; korp. H. de Leef, Alphen a. d. Rijn; H. Lens, Zoeterwoude Sin gel, 83, Leiden; H. W. Spoor, le luit. en fam.. Santhorstlaan 8. Wassenaar; F. J. J. Schouten, serg. Medusastraat la. Leiden; W. H. Wadie, korp. Pot gieterlaan 12a. Leiden; van Waarden- Min a Sumo E/korp. Joubertstr. 19, Leiden; J. C. Corver, kapt. en fam., Wavopark, Wassenaar; M. Is win, Leidschendam. AMARAPOORA. A. J. M. Bartels, Roelofarends- i veen; korp. G. Buwalda, Havenkade 3 Wassenaar; J. H. v. Dijk, Nieuw- Venep; N. de Geus, Langebrug 103, Leiden; serg. T. Jager, Waddinxveen; H. J. M. Mil, Zoeterwoude;, H. Sprok keriet, Alphen a. d. Rijn; korp. K. v. Stralen. Waardstr. 30, Leiden, sold. I Zandbergen, Leidseweg 540, Voor schoten; W. F. L. v. d. Berg en fam. Tesselschadestraat 13A, Leiden; korp. H. Ligthart Schenk en fam. Coornhertstraat 36, Leiden; V. E. Oirckens. Marsdijk 87 Leiden Kamp- schuur O verduin, Voorschoten; S. Gosler, Noordijk aan Zee. SASSENHEIM De 8000ste inwoner. Gisteren is ten gemeentehuize de 8000ste inwo ner aangegeven. Het was Geertruida Jongbloed, Teylloosstraat 31.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2