^raeióse hutspot^ Kath. Sociale Jeugdzorg te Leiden heeft leiders nodig Zeer druk bezochte receptie Voorzitter Van den Akker sprak voor de K.A.B. 2 Experimenten begonnen aan Leidse Ambachtsschool po"19 OCTOBER 1950 1 >E LEI1JSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 3ig Piet deftig jwag freötaan. WANNEER TER GELEGENHEID VAN EEN JUBILEUM wordt gespro ken, gaan verleden, heden en toekomst hun weg langs de toehoorders, plus de nodige bedankjes, wensen, vermaningen en plannen. Dat is ge bruikelijk. Zó gebruikelijk, dat het gehoor vaak verveeld zit te luiste ren. Maar gisteravond was het anders. Want toen de heer A. Waals, als voorzitter van de Stichting Kath. Sociale Jeugdzorg te Leiden een toespraak hield tot de vele gasten, die aanwezig waren op de receptie avond, ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan, was er niet één, die ook maar een moment naliet om met beide oren te luisteren. En uit de reac ties van de toehoorders bleek overduidelijk, dat hier klare taal gespro ken werd, waaraar) ieder formalisme vreemd was. De heer Waals ving aan met te re leveren, hoe het St. Franciscus Liefde werk was omgezet in de Kath. Sociale Jeugdzorg, om het zelfde doel op een bredere basis na te streven, door het ge zin invloedcen trum van de jongens in zijn zorg te be trekken. Spr. gaf vervolgens een over zicht van de uitge breide werkzaamhe den in de diverse ge bouwen van de K.S. J. en beantwoordde de vraag waarom er zoveel geld, energie en zorg aan dit alles wordt besteed: om dat ook deze jongens en gezinnen behoren tot de mensen, die God ge schapen heeft tot Zijn glorie. En als wij pretenderen God lief te heb ben, mogen we de mens niet rubri ceren naar eigen smaak of voorkeur, maar moeten we onze zorg laten uit gaan naar allen, zeker naar de meest bedreigden. Deze jongens en gezin- Amerikaans gasthoogleraar in Leiden verwelkomd De Leidse Universiteit heeft na de bevrijding het initiatief genomen, een uitwisseling van hoogleraren te ver wezenlijken tussen de Amerikaanse Harvard University en de Sleutel stad. Driemaal heeft in dit verband een Harvard hoogleraar Leiden be zocht. om daar een jaar als gast hoogleraar colleges te geven: Ho cking, Schlesinger en Miller. Donderdagavond werd door de Leidse universitaire gemeenschap de eerste gasthoogleraar in wijdér ver band, n.l. in het kader var) een in het leven geroepen Amerikaans-Ne derlandse uitwisseling, verwelkomd, in dq persoon van prof. dr. Frank L. Kidner, van de Berkeley University, die met echtgenote en kinderen naar Leiden kwam, om gedurende het ko mende academische jaar economi sche colleges te geven aan de Leidse en enige andere Nederlandse Uni versiteiten. Mr. P. J. Idenburg sprak namens de organisatie dezer universitaire contacten de aanwezigen bij de of ficiële .verwelkoming toe en begroet te daarbij vertegenwoordigers van de Amerikaanse ambassade, de Leid se Universiteit en studentenorgani saties. De rector magnificus, prof. dr S. T Bok, hoopte in zijn toespraak dat prof. Kidner hier te lande niet alleen zou mogen leren Europa dichter te brengen bij de Amerikaanse maat schappij, maar tevens een vrucht baar arbeidsterrein zou mogen vin den op het gebied van research, in- Zc ke schaarste-economie. Als pl.v. decaan van de Juridische Faculteit sprak prof. mr. J. E. Jon kers. Prof. Kidner sprak een woord van dunk voor deze ontvangst. Fusie W.Europese landbouw Men verwacht, dat op de twee daagse bijeenkomst van de Benelux- ministers, die vandaag te Luxem burg werd geopend, een plan voor de landbouw zal worden besproken volgens voorbeeld van het plan- Schuman voor de industrie. Volgens Beneluxkringcn zullen de mogelijk heden tot fusie van de Franse, West- Duitse, Nederlandse, Belgische en Luxemburgse landbouw gedurende de bijeenkomst worden bestudeerd, zo niet formeel worden besproken. Een dergelijke bespreking zou een logisch gevolg zijn van de steeds meer onder de Beneluxlanden veld winnende mening, dat een uitslui tend bilaterale fusie van de Neder landse, gesubsidieerde goedkope landbouw met het dure Belgisch- Luxemburgse systeem onmogelijk is. Terwijl de 26-jarige heer A. Leuf- kens uit Den Haag, vertegenwoordi ger van een Nederlandse handels firma, zich Donderdagavond om streeks half tien op de weg van Beaufays naar Trooz in België be vond, werd hij in het gehucht Soud L.Abbaye aangevallen door twee on bekenden, die uit een auto spron- pen. Zij beroofden hem van zijn por tefeuille, inhoudende papieren en een bedrag van 3.500 frank. De heer Leufkens werd enige tijd later door voorbijgangers bewusteloos aange troffen. nen moeten op een geestelijk weer baar niveau worden gebracht. Dit is een gigantische taak, welke door aalmoezeniers, leiders en leid sters met grote opofferingen wordt verricht. Het is niet gebruikelijk om over priesters de loftrompet te ste ken; wij bidden slechts voor hen. Maar de leiders en leidsters mag een woord van hulde niet onthouden worden, voor de wijze waarop zij zich geheel inzetten voor de mede mens, zichzelf wegcijferend op soms overdreven wijze. Samenwerking met de geestelijk heid is nodig. Sprekend over het contact en de samenwerking van de K.S.L. met de kerkelijke autoriteiten, wees spr. er op, dat de huidige jeugdzorg, alias gezinszorg, directe zielzorg is. De K.S.J. bereikt hen, die voor geeste lijken onbereikbaar zijn; het zijn de stoottroepen in de meest vooruitge schoven posten. Er worden contacten gelegd en als de tijd rijp is voor het gesprek met de priester, trékken zij terug om elders een aanval te doen. De K.S.J. mag düs niet tevreden zijn met belangstelling en adviezen van de geestelijkheid, maar pas met alles wat het gevolg is van de erken ning, dat sociale jeugdzorg en ge zinszorg „Zielzorg" betekent. De geestelijkheid moet er rekening mee houden bij haar „planning", preken, aansporingen en budgetering. De vooruitgeschoven posten moe ten standhouden en verder doordrin gen. maar kunnen dit slechts bij voortdurende ondersteuning vanuit de hoofdlinie, waarvan de geeste lijkheid het commando voert. Twee grote tekorten: leiders en geld! De heer Waals weidde vervolgens t over de medewerking van de bur gerlijke overheid, die zeer goed, doch /oor verbetering nog vatbaar is, over de steun van zeer vele particulieren, in geld en natura, en over de hulp van donateurs, waarvan ook het pen ningske der weduwe hoog wordt ge waardeerd. Vervolgens deed spr. een hartstoch telijk beroep op alle aanwezigen om propaganda, teneinde meer jonge mannen en meisjes bewust te maken van het schreeuwende tekort aan leiders en leidsters. De oogst is groot, maar de arbeiders zijn gering! En, hoewel het de heer Waals veel zelfoverwinning kostte, tenslotte moest ook gesproken worden over het dringende finantiële probleem. Er ontzaggelijk veel geld nodig en het is niet voldoende .dat men volstaat met te - geven van zijn overvloed. Men moet er niet alleen voor voelen, maar ook van voelen; het moet een offer zijn f' Spr. eindigde met waarmee hij had moeten beginnen: dank te bren gen aan God, zonder Wiens zegen de niets vermag en aan Wie hij het werk van de Kath. Sociale Jeugd zorg ook voor de toekomst aanbeval. Zeer grote belangstelling. Het is ondoenlijk een opsomming te geven van de zeer velen, die voor of na deze toespraak en tijdens de pauze hun gelukwensen kwamen aanbieden. Wij noemen slechts mgr. F. J. C. M. Op de Coul, dir. van het R.K. Centr. Bur. voor Onderwijs en Opvoeding, deken A. Homulle, de pastoors Beukers, Lohuis en van der Schoot, de rectoren Bernefeld en Vester, verschillende kapelaans en paters, rector E. A. M. Paap, direc teur van het Centraal Verbond S.F. L., enige kath. raadsleden, afgevaar digden van kath. en andere sociale en jeugd-organisaties, medewerkers, weldoeners en andere belangstellen den van de K.S.J. Zij vulden de grote zaal van het pand Nieuwe Rijn 52 tot in de uiter ste hoeken en woonden na de pauze de voorstelling bij, die Henk Zou- j tendijk uit Den Haag met zijn pop penspel gaf van „Cenodoxus" dpor Jacob Biedermann. Pater Duynstee noemde dit verhaal de „tweede le- kenpreek op deze avond", aangezien dit 17e eeuwse, moraliserende spel de geschiedenis verhaalde van de buitengewoon rijke, geleerde en alom beminde man wiens hele doen en laten werden beheerst door zijn eigenliefde en hoogmoed. Zózeer zelfs, dat de goede engel en satan een ongelijke strijd streden, die door de laatste werd gewonnen. De wijze waarop dit spel werd ge bracht, met de rollen o.a. van dui vel, engel, hoógmoed, ziekte en dood. hield de toeschouwers langer dan een uur in de ban der spanning. En toen na afloop het applaus losbarstte, had den Henk Zoutendijk en z'n assisten te eigenlijk geen dankwoorden meer van node! Maar weet....! dat je in Nieuw Minerva beter EET Uiterst verzorgde keuken, tegen prijzen die U liggen YROrWENSTEEG 11 - LEIDEN Telefoon 26358 Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. Jteelofborstweg^met^^ n-yiiTizT- Jubileum Coöp. Boerenleenbank 40 jaar De Coöp. Boerenleenbank te Lei den heeft ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan een gedenkschrift uitgegeven, waarin bijdragen voor komen van de heer Th. J. Visser, directeur-hoofdinspecteur van de Coöp. Centrale Raiffersenbank te Utrecht, dr. baron van Wijnber gen, voorzitter van de ring „Bloem bollenstreek"; dr. P. G. Knibbe, se cretaris van de K. v. K. te Leiden, de heer T. van Egmond, voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer W. Bink, voorziter van het bestuur de heer Tj. Kuypers, kassier en de heer J. H. A. Manders, voorzitter van de jubileum-commissie. De heer W. Bink was 39 van de 40 jaren voorzitter. De kassier, de heer Tj. Kuypers, is 40 jaar in deze functie werkzaam Het jubileum van de bank, dat op 1 November verjaart, wordt op 22 November gevierd met een feeste lijke bijeenkomst in de Stadsgehoor zaal Het bedrag van de spaargelden liep van f 2750,in 1910 op tot f 2.348.000 in 1949. Het bedrag der verstrekte voor schotten van 1400.tot f 353.000 in 1949 Het aantal leden liep op van 29 in 1910 tot 271 in 1949; het aantal re ken ing-courant-houders van 3 tot 230; de reservefondsen van f 1594,05 tot 77.094.75.- Het winstsaldo over 1949 bedraagt 9.670.25. Gistermiddag werd tot opening van het winterprogramma een Lof ge houden in de dekenale kerk, voor de leden van de Leidse K.A.V. Gezien het aantal leden, had de opkomst nog beter kunnen zijn, hoewel er ruim 200 dames aanwezig waren. Ook het bestuur en enige leden van het Gilde woonden deze kerkelijke opening bij. Mevr. van Dongenten Nijenhuis zong bij de aanvang het Ave Verum van Mozart, door de heer A. Martijn aan het orgel begeleid. Allen zon gen vervolgens het Salve Regina, waarna de geestelijk adviseur, pater dr. Calasanctius, O.Cap., een korte toespraak hield over de Mariamaand October, over de waarde van een goede moeder en over de wijze, waarop men haar moet vereren. Mevr. van Dongen zong nog het Ave Maria van Cesar Franck, waar na de zegen met het Allerheiligste werd gegeven. Een collecte voor de K.A.V. bracht 11.65 op. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men KI. Lett. mej. J. A. van Oordt Krimpen aan de Lek, idem de heer P. J. C. Eussen Leiden; voor' het candidaatsexamen Ned. redht mej. W. de Waardt Middelburg, idem mej. C. J. van Rooyen Eindhoven. NIEUWE PREDIKANT VOOR OOSTERSE STUDENTEN. Nu dr. A. Th. van Leeuwen als do cent aan de Theol. School Balewya- ta naar Malang is vertrokken, is ds. W. A. Bijlefeld te Leiden bevestigd als zendingspredikant in dé buiten gewone predikantsplaats voor Oos terse studenten. Deze nieuwe stu dentenpredikant studeerde te Gro ningen en volgde een cursus aan de Zendingshogeschool te Oegstgeest. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Bernardus C. S. M. z. van J. S. Roodhuizen en J. C. Lin- ders, Dirk z. van J. Noppe en C. Hoogstraten. Overleden; L. Palm man 69 jr., C. M. S. Riebeek huisvr. van Dors man 82 jr., N. H. Breedeveld man 69 jr., G. J. M. Peters dochter 3 da gen, C. G. Pel wedn. 75 jr., C. E. Zöijderduin, vrouw 34 jr. Ondertrouwd: P. S. Niemeijer jm. 27 jr. en W. A. Maas wed. 33 jr., C. van der Burg jm. 25 jr. en M. Seijn 23 jr. jd., A. G. Fakkel jm. 25 jr. en E. Keijzer jd. 19 jr., W. den Hollander jm. 43 jr. en M. Fi- lippo jd. 38 jr.. J. W. Marks jm. 21 jr. en W. C. de Roo jd. 19 jr., A. DE LES VAN HET VERLEDEN Gisterenavond werd in een der zalen van „de Burcht"' een grote K. A. B.-bijeenkomst gehouden, waar als spreker optrad de heer J. W. v. d. Akker, die een verhande ling hield over het onderwerp; „De les van het verleden." De avond werd geopend door de voorz. van de K. A. B. te Leiden, de heer J. A. v. Oyen. Nadat enige korte films waren vertoond, nam de heer J. W. v. d. Akker het woord. In scherpe bewoordingen beschreef spr. de ar beidstoestanden van een 60 jaar ge leden. Doorlopend v,%rgeleek spr. deze tijd met de huidige situatie en gebruikmakend van populaire voor beelden uit de praktijk, toonde spr. de enorme vooruitgang op sociaal- economisch-cultureel- en maatschap pelijk gebied. Dit alles vindt, volgens spr., zijn bekroning in de P.B.O. en alhoewel Je verwezenlijking hiervan nog wel enige tijd kan duren en nog vele moeilijkheden van technische en geestelijke aard ovewonnen die nen te worden, toch zag spr. de toe komst met vertrouwen tegemoet. De neer v d. Akker waarschuwde te gen de vrij nagetieve mentaliteit, die vele werknemers momenteel demon streren. Het massale, dat bereikt is, wordt als natuurlijk aanvaard en zo dra er iets niet geheel volgens plan dreigt te verlopen, worden vaak in stel'ingen en wetten, die in duizen den gevallen bijzonder doeltrpfJv> 1 en heilzaamwerken, als waardeloos en onpractisch gekwalificeerd. Ook wees spr. op het uiteindelijke doel van de K.A.B Dit mag niet op de J. Mink jm. 19 jr. en W. E. Trou- wee jd. 16 jr., A. de Vink jm. 24 jr. en M. Burgerjong jd. 19 jr., S. de Vrieze jm. 23 jr. en L. Voortman jd. 21 jr., J. D. van Weeren jm. 29 jr. en A. J. Overvliet 'jd. 23 jr., W. Jansen wedn. 39 jr. en W. van den Bosch jd. 40 jr., J. Moraal jm. 26 jr. en J. M. Onderwater jd. 24 ir D. Paauw gesch. 37 jr. en E. W. Lek gesch. 47 jr., A. van der Vliet jm. 31 jr. en J. van den' Broek jd. 26 jr., P. P. Jansen jm. 21 jr. en A. van Roijen jd. 20 jr. RÏJNSBURG Aanrijding. De persoon, die bij het begin van de Sandtlaan door een vrachtauto werd aangereden, was de 40-jarige W. C. B. uit Leiden. Hij was werkzaam op het vliegveld en op weg naar huis. In zeer ernstige toe stand werd hij per ziekenauto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden ver voerd. Het tramverkeer was door dit. ongeval ruim een half uur ver traagd. eerste plaats zijn een streven naar materiële vooruitgang, doch dit doel moet zijn, de mens in het algemeen, die plaats in dc maatschappij te ge ven, die hij krachtens zijn bestem ming dient in te nemen. De K.A.B. tracht vor de werkne mer een zodanige positie te schep pen, dat hij in staat is, met zijn gezin te leven, als een schepsel, gescha pen naar Gods beeld en gelijkenis. Nadat de heer J. W. v. d. Akker zijn voordracht beëindigd had, dankte de heer J. A. van Oyen hem voor zijn boeiend betoog. Hierna volgde pauze, waarna de spannende Italiaanse oorlogsfilm: „In vrede leven" werd vertoond. De avond werd op kunstzinnige wijze opgeluisterd door „De K.A.B.-Sym phonic" o.l.v. de heer J. Gordijn. OEGSTGEEST Buitenlust vierde feest. De buurtvereniging „Ons Genoegen" her dacht haar eerste lustrum en had ter viering daarvan haar leden en donateurs naar het parochiehuis ge nodigd. Dat Buitenlust met haar buurtvereniging meeleeft, bleek wel uit het feit, dat voorzitter H. Meden- dorp mij de opening een eivolle zaal welkom kon heten. Hij begroette de afvaardigingen van de woningbouw vereniging van Triumph en de N.Z. H.-harmonie, bracht dank aan mej. Corrie de Wekker voor alles wat zij voor de kinderen heeft gedaan en sprak zijn vreugde uit over het feit, dat alle militairen uit de buurt be houden uit Oost en West waren te ruggekeerd. Daarna liep onder regie van de heer Th. v. d. Maat de door hemzelf samengestelde revue „Daar zijn we weer" van stapel met een groot aan tal medewerkenden, vrijwel allen uit de Indische Buurt. Er waren sketches en conférances, zang en mu ziek en zelfs een drietal balletten, zodat het geheel alles van een revue had, behalve dan misschien het tem po. De aanwezigen hebben deze uit voering zeer gewaardeerd, hetgeen wel bleek uit de vormen, die het applaus soms aannam. Namens het bestuur van de wo ningbouwvereniging „Buitenlust" sprak de heer G. Massink in de pauze woorden van gelukwens en dank tot het bestuur van de buurtvereniging, prees het werk voor de jeugd en de jongens overzee, de vlag en de straatverlichting en bood een nieu we voorzittershamer aan. Op een reeds vergevorderd uur was de revue ten einde en was voor zitter Medendorp zeer gul met dank woorden aan allen die hun krachten er aan hadden gegeven, waarna een uitgebreide bloemenhulde volgde. V.G.L.O. en L.O. met N.O. Vrijdag 20 October. Vandaag roeren we eerst de trom voor de Leidse Jeugd Actie, die alle in Leiden werkzame Jeugdvereni gingen overkoepelt en die a. s. Woensdagavond om acht uur in „Den Burcht" vele leiders en leidsters (met aanhang) verwacht voor de in leiding, die mevr. De Ville Neuve, jeugdbibjiothecaresse, zal houden over „Jeugdlectuur en Jeugdbiblio- theekwerk". Verschillende zijden van deze zaak zullen belicht worden, o.a. de mogelijkheid van samenwer king tussen jeugdbeweging en -bi bliotheek. Een kleine expositie zal het geheel verduidelijken en er mo gen volop vragen gesteld worden. De heer J. L. P., wonend op de Bloemmarkt, chef bij V. en D., was gisteren bezig op de vierde étage een rol zeil van 250 kg. te vervoe ren. Wat er precies gebeurde, we weten het niet. Maar de heer P. raakte bekneld tussen de zeilrol en een balustrade. De E.H.D. constateer de enige gekneusde of gebroken rib ben en bracht hem naar het Acad Ziekenhuis. En mej M. Rut herdenkt dezer dagen, flat zi.i 25 jaar directrice is van het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk. Me* haar jubileren haar assistenten, de dames Havelaar en Rosskopf. Zij worden in intieme kring gehuidigd, zowel morgen als Zondag en Woensdag Waarover binnenkort meer. Nog een jubileum. De Woning- bouw-verenigmg „De Tuinsta-Iwük" bestaat 35 jaar. Ter gelegenheid daar van wordt er op Maandag 30 Oct. a s. van 7.309 uur receptie gehou den in „In cien Vergulden Turk" De achterverllichting van rijwielen laat nog veel te wensen over, meent de Leidse politie. Dit kan tot zeer ernstige gevolgen leiden; automobi listen zien de wielrijders niet op don kere en regenachtige avonden. Laten de wielrijders zelf hun lichten con troleren en zonodig laten herstellen, want de politie zal van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang scherp toezicht hou den. En wee degenen, die gesnapt worden. Op de bon natuurlijk! Over de eidse K.A.V. kunt u e1 ders ie s je: en Stadskok wil nog even wijzen i p de knipcursus, waar voor de leden zich nog tot 28 Octo ber a.s. kurr.en melden aan de bc- kenr adresscr (secretariaat: H v.n- gracht 67). STADSKOK. In tegenwoordigheid van verschil lende onderwijs-autoriteiten is gis termiddag aan de Leidse Ambachts school het officiële startsein gegeven voor twee experimenten, die wel enige overeenkomst vertonen, maar toch in wezen verschillend zijn. Het eerste behelst een voorbereidende klasse van de Ambachtsschool en het tweede een experimenele vorm van samenwerking tussen het V G.L.O. (Voortgezet Gewoon Lager Onder wijs) en het NO. (Nijverheids On derwijs). Met beide is reeds op 5 October 1.1. gestart. Vóór de oorlog was het V.G.L.O. eigenlijk niet meer dan een voort zetting van het L.O. (Lager Onder wijs). De leerstof bleef beperkt tot herhaling en uitbreiding. De gebre ken hiervan kwamen echter zeer duidelijk aan het licht. Dit onder wijs was levensvreemd en helemaal niet afgestemd op de toekomst van het xind. Daarom werd na de bevrij ding een omzwaai gemaakt naar het vak-onderwijs, in de vorm van les sen in handvaardigheid. Daarbij deed zich echter de neiging voor van EN DE KATHOLIEKEN? De opmerkzame lezer zal con stateren, dat het Katholieke V. G.L.O. in dit experiment niet betrokken is. Er was aan de Ambachtsschool geen ruimte om nog meer V.G.L.O.-klassen op te nemen, doch als de kath. school er speciaal op gestaan had, zou de wethouder volledig bereid geweest zijn een oplos sing te vinden. Men heeft dit echter niet gedaan, omdat Lei den het volgend jaar toch een Kath. Ambachtsschool krijgt, waar dezelfde vorm van samen werking tussen V.G.L.O. en N. O. tot stand gebracht zal wor den. Omdat men met een nog niet bestaande Ambachtsschool te doen heeft, zal het samen gaan van beide onderwij s-rich- tingen zeer intensief kunnen zijn, ook wat betreft de leraren voor algemeen vormend onder wijs. Het ligt ook in de bedoeling aan de Kath. Ambachtsschool een voorbereidende klas te ver binden, bestemd voor leerlingen van het L.O. uit de buitenge meenten. Zekerheid hierover heeft men echter pas na toe stemming van het Ministerie, waarover thans nog besprekin gen gaande zijn. V.G.L.O. en N.O., om tegen elkaar op te bieden. Bovendien kampte Leiden voor al met een groot aantal jongens, die direct na de lagere school een baan tje zochten als loopjongen e.d.. zon der een vak te leren, wat zich op iets latere leeftijd wreekt. Voor beide gevaren zag de wet houder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, een oplossing, welke in samenwerking met het Paedagogisch Centrum van de Ned. Ond. Ver. na der werd uitgewerkt. De Minister van Onderwijs gaf toestemming om hiermede in Leiden te gaan experi menteren en zo ontstond de V.G.L. O.-experimenteerklas aan de Leidse Ambachtsschool. Dit experiment bestaat hierin, dat de V.G.L.O.-school zelf geen les in handvaardigheid meer geeft. De leerlingen krijgen thans 8 lessen van 53 minuten per week aan de Am bachtsschool (tekenen, houtbewer king, metaalbewerking en schilde ren) van N.O.-leerkrachten. Als compensatie hiervoor geeft de leraar voor algemeen vormend onderwijs van het V.G.L.O. in zijn aldus vrij komende uren les aan leerlingen van de Ambachtsschool. D.e leerlingen blijven echter aan het V.G.L.O. verbonden en behouden op hun eigen school het algemeen vormend onderwijs. Het is duidelijk, dat met dit nieuwe systeem een be ter gefundeerde beroepskeuze mo gelijk is, omdat "de V.G.L.O.-leerlin gen kennis maken met het ambacht en hun onderwijzers aldus kunnen zien of zij voor een bepaald vak aan leg hebben. De Openbare V.G.L O.-school heeft drie en de Christelijke twee klassen, die in dit experiment be trokken zijn. L.O. grijpt in N.O. Het andere experiment is uitge gaan van de Ambachtsschool zelf en het L.O. Men begreep, dat er geen sprake was van in elkaar grijpen van deze twee vormen van onderwijs. De leerlingen die de lagere school verlaten, komen de volgende dag op een andere school. Dat is al. Er ligt geen verband tussen. Om dit tekort op te heffen, mede ook uit oogpunt van beroepskeuze, besloot het be stuur van de Ambachtsschool deze voorbereidende klas in het leven te roepen. De leerlingen komen na de zesde klas van de lagere school in deze klas terecht en krijgen gedu rende een jaar 10 lesuren per week in handvaardigheid, terwijl de ove rige 22 lesuren aan algemeen vor mend onderwijs worden besteed. Al dus bereikt men, dat vóór de eigen lijke eerste klas ree*ds een selectie kan worden toegepast en dat dus de leerlingen, die op de Ambachtsschool komen, al bewezen hebben enige aan leg voor een bepaald vak te bezit ten. De opening. De openingsplechtigheid vond plaats in de bestuurskamer van de Ambachtsschool. Ir. J. J. G. van Hoek, voorzitter van het bestuur, verwelkomde de aanwezigen, waar na de heer C. Brilman, dire'cteur, sprak over de goede samenwerking, die altijd heeft bestaan tussen VGLO en NO, op welke basis thans verder wordt gewerkt. Ir. A. G. v. d. Hoek, rijks-inspec teur van het N.O., sprak over het nut van de voorbereidende klas en gaf een overzicht van de te behandelen stof, waarin ook zeer eenvoudige ma terialen-kennis is vervat. Nadat weth. J. C. van Schaik beide experimenten met z'n beste wensen had bedeeld, maakte het gezelschap, waaronder zich ook de heer P. Tase- laar, rijks-inspecteur L.O. bevond, en rondgang door de school, om er met bewondering kennis van te ne men, dat de leerlingen, waarover zo veel te doen is geweest, sedert 5 Oc tober al zulke flinke vorderingen hadden gemaakt. KINDERPOSTZEGEL-ACTIE. Gisteren en vandaag heeft de dar tele Leidse schooljeugd in de Burcht een film gezien over de 50.000 kinderen in Nederland, "die een minder zonnige jeugd hebben dan zij zelf. Kinderen, die door lichamelijke en geestelijke afwij kingen, niet in het gewone leven- mee kunnen, maar door bijzondere zorg toch nog veel kunnen bereiken Er zijn ongeveer 400 instellingen, die hieraan werken. Vanzelfspre kend hebben deze veel geld nodig en dit wordt uit verschillende bron nen verkregen o. a. uit de kinder postzegelactie. Reeds 25 jaar wordt deze actie gevoerd en ieder jaar sinds de oorlog tenminste worden de re sultaten beter. Om deze stijeende lijn te kunnen handhaven heeft men thans het ge zonde kind ingeschakeld in het werk voor het minder goed bedeel de. Via genoemde film heeft de schooljeugd een indruk gekregen, wat het b. v. zeggen wil doofstom te zijn of blind. Door deze kennis geactiveerd, zal de schooljeugd in de periode van 20 tot 28 Oct. huis aan huis bestel lingen komen noteren voor kinder postzegels, waarvan de oobrengst bestemd is voor de instandhouding van dit sociale werk. Laten de Leidenaars het enthou siasme van de jeugd nog verder op voeren door allen mede te werken aan het slagen van deze actie on der het motto: „Voor het kind, door het kind."

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2