S)e £cld6e(Boii4cmt Pjongjang thans geheel veroverd „Wanneer naar huis" Rood China helpt guerilla-strijders Directeur: C. M. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN DE BURCHT" VRIJDAG 20 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG No.12112 OP KOREA Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826t Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. f 1.50 p. oind., f 4.50 p. kwart Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 ÉÉN EUROPA DE behandeling in de Tweede Ka mer van het verslag over de eerste zitting van de Raad van Euro pa, in Augustus van dit jaar in Straatsburg gehouden, heeft iets ont huld over de stand van zaken in de éénwording van Europa. Men kan deze het best aldus omschrijven, dat men allerwege zijn best heeft gedaan cm zich zelf met de huidige stand van zaken tevreden te stellen. Men heeft vooral veel argumenten aan gevoerd voor de stelling, waarom een volledig federalisme nü nog niet mogelijk was en waarom men beter deed dit federalisme te laten groeien uit allerlei assemblées communes zo- ais uit de kolen- en staalsector, uit dc agrarische sector om zo langzaam, maar dan ook heel langzaam, te ko men tot een volledig federalisme Een groei dus van velej, vele .jaren. Vraagt men zich af, wat men pre cies denkt te bereiken, dan is dat zo als minister Stikker het formuleer de: een federatief Europa met een executief orgaan zonder vetorecht, maar met controle en een brug naar dc Atlantische Gemeenschap. Overweegt -men echter wat "dit ic'eaal betekent, dan komt men tot de conclusie, dat de voorwaarden voor dit ideaal zijn: het overdragen van minstens een deel der eigen scuvereiniteit en het opheffen van het vetorecht. En zó federatief denkt men in.de verschillende landen nog niet, dat men tot dit offer en tot dit vertrouwen bereid is.« Minister Stik ker illustreerde dit allerduidelijkst met het in de pers verschenen be richt nopens de afschaffing van onze marine, waartoe de regering hij zei het onomwonden niet bereid zou zijn. Hij haalde daartoe argumen ten aan als onze handel, onze scheep vaart en onze scheepsbouw, waar door wij geheel op het Westen vha- ron georiënteerd en op het Westen georiënteerd moesten blijven" En hij stelde de vraag df wij bereid zouden zijn nu reeds de beslissing over onze marine in handen te leggen van een internationale autoriteit en daarbij afstand te doen van het recht van veto. ÏUIST dit is nu eigenlijk het be- angstigende verschijnsel, dat alle strevingen naar de eenheid van Europa remt. Heeft men zich een bepaald doel gesteld, dan moet men cok vanuit dat doel denken. Wie dus streeft met de inzet van al zijn krach- 'ten naar één federatief Europa moet ook federatief denken. De gedachten, welke vele kamerleden én de minis ter van buitenlandse zaken deze .week in de Kamer ontwikkelden wa ren niet federatief maar nationaal Een argument als onze marine, hoe belangrijk dit ook voor ons land moge zijn, is een detail, dat het be ginsel van éénwording aantast. Het argument van de liberalisatie van onze handelspolitiek en onze agra rische export naar Duitsland, van boe vitaal belang dit ook moge zijn. staat buiten het beginsel van het fe deratieve Europa. Indien men dit laatste werkelijk wil bereiken, dan zal er over al deze zaken overeen stemming moeten worden verkre gen. Dan moet men zich stellen op het standpunt van een taakverde ling en als het dan zo zou zijn, dat in die taakverdeling de vloot van een ander land de taak zou krijgen onze handelslijnen te beschermen, dan moet er ook het vaste vertrou wen zijn, dat dit ook zal gebeuren. Maar zover zijn wij nog niet en daarom moest minister Stikker ver klaren, dat 'n volledig federalisme nü nog niet mogelijk was. In het éne federatieve Europa zal er voor vele dingen een oplossing moeten worden gezocht. Men zal bij voorbeeld in de economische sector moeten zoeken naar een zo voorde lig mogelijke taakverdeling wat de productie betreft, omdat het ideaal van het ene Europa slechting vraagt van de tolmuren. Maar dan zal men ook moeten nagaan, wat het beste er. voordeligste door dit land tn welke producten beter door een an der land kunnen worden gefabri ceerd. En als dan elk land zou vast houden aan eigen nationale inzich ten en eigen nationale voerdelen frustreert men zelf het doel, dat men zich heeft gesteld. UEITELIJK is de situatie nu zo, dat men deze moeilijkheden voorlopig nog maar liever uit de weg gaaf en dat men hoopt vanuit de verschillende sectoren tot het be oogde doel te geraken. De vraag is natuurlijk of wij daarvoor nog wel tijd voldoende hebben. Bij de be handeling in de Kamer zou men deze vraag er een van de scepticisten hebben genoemd, de scepticisten, die men voor het doel van een federatief Europa een even groot gevaar acht te als de utopisten, die nu maar di rect zouden willen doorhollen. Deze tegenstelling is misschien listig ge noeg om daarmee een argument in de hand te hebben voor het thans verdedigde en ingenomen stand punt van: langzaam aan dan breekt het lijntje niet. Maar wij menen, dat cteze tegenstelling niet juist is. Er zijn sceptici, die menen, dat wij al dus op een zijspoor raken en met dit tempo niet meer de gelegenheid zullen krijgen het gestelde doel +e bereiken Maar er is niemand, die dat zeggen kan Aan de andere kant staan echter niet de utopisten, maar de idealisten, die nochthans de wer kelijkheid niet uit het oog verliezen, als zij zich op het standpunt stellen van een taakverdeling, welke veel snéller zou kunnen worden aange vat dan thans geschiedt. Wij weten heel goed, dat men in de practijk nog met moeilijkheden zit als de Engelse en de Scandinavische op vatting. Dat zijn moeilijkheden, die er nu zijn en die bij een ander tem po óók zullen moeten overwonnen worden door Engeland er van te overtuigen, dat niet meer in de Com mon Wealth maar in Europa de be langrijkste pijler staat van het Brit se Gemenebest. Het schijnt echter zo te zijn, dat de Europese geest nog iang niet vaardig is geworden over onze volksvertegenwoordigers, om dat zij nog niet bereid zijn offers te brengen voor dit ideaal, dat de vrij heid in zich draagt Cripps neemt ontslaa Hugh Gaitskell opvolger Sir Stafford Cripps, de Britse mi nister van financiën, heeft gister avond medegedeeld, dat hij zijn ont slag als minister en afgevaardigde in het parlement heeft ingediend. Hij zeide deze stap gedaan te heb ben op medisch advies. De thans afgetreden minister van financiën was al jaren een man van zwakke gezondheid. Vooral zijn spijs vertering leed aan allerlei kwalen. Met Cripps verliest de Labourrege ring een van haar meest markante persoonlijkheden, een man van asce- UITTOCHT UIT LANGSON. Het zelfde tafereel dat wij kortgeleden nog in Zuid-Korea zagen, speelt zich thans in Indo-China af. Lange rijen inwoners van Langson verlaten met enkele schamele bezittingen hun woningen, op weg naar veiliger oor den, daar een hevige veldslag tus sen Indo-Chinese troepen en de communisten dreigt. tische geaardheid, vegetariër, niet- roker, niet-drinkér, wiens uitsluiten de levensvreugde in zijn politieke ar beid lag. Politiek behoorde Cripps oorspron kelijk tot de linkervleugel van de Labourpartij, hetgeen hem afge zien van zijn standpunt ten aanzien van de nationalisaties als minister van financiën niet verhinderd heeft een streng orthodoxe politiek te voe ren. In dit verband mag stellig ge constateerd worden, dat zonder zijn strenge hand Engeland nauwelijks uit de financiële perikelen van na de oorlog zou zijn gekomen. De Engelse minister van economi sche zaken, Hugh Gaitskell, is be noemd tot opvolger van Sir Stafford Cripps. Er zal geen nieuwe minister van economische zaken worden be noemd. Gaitskell zal dezelfde verant woordelijkheid dragen als zijn voor ganger voor financiële zaken en voor de coördinatie van de economische politiek. Hugh Gaitskell, die 44 jaar oud is en te Oxford economie heeft gestu deerd, werd in Maart van dit jaar minister van economische zaken. Hij trad op als vertegenwoordiger van Engeland op de bijeenkomsten van de organisatie voor Europese Econo mische samenwerking. Tijdens Cripps ziekte nam hij diens functie waar. Hij wordt beschouwd als een van de leidende intellectuelen van de Labourpartij. Een gemakkelijke overwinning /"^ENERA AL-MAJOOR Tsjoeng Il-Kwann, de Zuid-Koreaanse stafchef, heeft om 11 uur plaatselijke tijd vandaag officieel bekend gemaakt, dat Pjongjang is bezet. Britse troepen marcheerden hedenmorgen Pjongjang van het Westen uit binnen. Tevoren was een Zuid-Koreaan se formatie, de zevende divisie, uit het Noord-Oosten binnengetrokken. De Amerikaanse eerste cavaleriedivisie en de Zuid-Koreaanse eerste divi sie drongen Donderdag de stad het eerst binnen. Amerikaanse vliegtui gen doen aanvallen op Noord-Koreaanse colonnes, die uit Pjongjang naar het Noorden vluchttën. WEINIG SCHADE. In de stad zijn, vergeleken met Seoel, weinig vernielingen aange richt. Alle inwoners schijnen de stad verlaten te hebben. De in aanbouw zijnde fabrieken rijzen midden in een doodse stilte in de fabriekswijk op. Militair gesproken mag men zeg gen, dat eigenlijk reeds Woensdag avond de verdediging van Pjongjang werd gestaakt. Noord-Koreaanse sol daten boden sporadisch tegenstand in sommige straten of huizenblokken, doch zij beschikten niet over de no dige zware wapens om de opmars van de verbonden strijdkrachten te stuiten. Het was een gemakkelijke over winning. Zij lijkt niet op de verbit terde strijd om Seoel. De verovering van Pjongjang doet de indruk dat de oorlog spoedig af gelopen zal zijn sterker worden. De Amerikanen roepen al „wanneer gaan we naar huis?". CULTURELE SCHATTEN UIT SEOEL VERDWENEN. Seoel, het cultureel centrum van Korea, is van zijn rijkdommen be roofd. De twee bergplaatsen waarin zich copieën van de boeken van de Koran bevonden, die in de afgelopen zeshonderd jaar zijn geschreven of gepubliceerd, zijn leeg. Ook ver dween een boekerij van de vroegere Japanse regering en de bibliotheek van de keizerlijke universiteit. Uit de musea worden schilderijen, beeld houwwerken en aardewerk vermist PARACHUTISTENLANDING TEN NOORDEN VAN PJONGJANG. Amerikaanse vliegtuigen hebben 40 km. ten Noorden van Pjongjang een regiment Amerikaanse parachu tisten neergelaten. De operatie werd van een vliegtuig uit door generaal MacArthur zelf geleid. De generaal is later naar Tokio teruggekeerd. Een colonne van de Zuid-Koreaan se eerste divisie is door Pjongjang naar het Noord-Oosten verder ge rukt en bevindt zich volgens de laatste berichten ongeveer 11 km ten Australische communisten buiten de wet Het wetsontwerp tot buiten de wet stelling van de communistische par tij is Donderdagavond laat door de Australische senaat goedgekeurd. Het wetsontwerp was reeds door het Huis van Afgevaardigden aan genomen, doch de meerderheid van Labour in de Senaat heeft het maan denlang opgehouden, omdat zij de individuele vrijheid van de Austra lische burger door de wet aangetast achtte. Pas toen de Australische premier dreigde met kamerontbinding en nieuwe verkiezingen, besloot Labour het wetsontwerp niet langer op te houden. De rechtskundige vertegenwoordi gers van de communistische partij zullen het Hoge gerechtshof verzoe ken de wet ongeldig te verklaren. Indien het Hof erin toestemt de zaak te behandelen, zal de tenuitvoerleg ging van de wet worden r>r><r°<?rhnrt. Noord-Oosten van de stad, in een gunstige positie om de vluchtende Noord-Koreanen de pas af te snij den. Een woordvoerder van het Zuid- Koreaanse leger verklaarde vandaag, dat volgens mededelingen van bur gers uit Pjongjang leden van de Noord-Koreaanse regering zich naar Hoetsjon, ongeveer 160 km ten Noord-Oosten van Pjongjang, had den begeven. De Noord-Koreaanse militaire autoriteiten hadden zich naar Soentjon, 64 km ten Noorden van Pjongjang, begeven. De Zuid- Koreaanse woordvoerder voegde er aan toe, dat gezinnen van Sowjet- Russische functionarissen te Pjong jang naar men geloofde des nachts per trein of per auto naar het Noor den waren vertrokken. BRITSE TANKDEMONSTRATIE IN AMERSFOORT. Een Brits tank regiment verblijft op het ogenblik in «Nederland om door enige oefe ningen de Nederlandse officieren de verschillende types van tanks te de monstreren, welke in gebruik zijn bij het Britse Rijnleger. Onze foto toont U de demonstratie met een taftk van het model „Co- met" in het kamp Vlasakkers bij Amersfoort. EXCUSES VAN AMERIKA. De Verenigde Staten hebben Don derdag in een brief aan de secretaris generaal van de Uno hun veront schuldigingen aangeboden voor een aanval van twee Amerikaanse straal jagers op SowjetrusSische vliegtui gen, die op het vliegveld van Soechja Retsjka bij Wladiwostok waren gesta- tionneerd. In de brief, die door Austin, de Amerikaanse afgevaardigde bij de Uno was geschreven, wordt ver klaard, dat de Verenigde Staten als blijk van goede trouw bereid zijn de veroorzaakte schade te vergoeden. De grootte van het bedrag moet wor den vastgesteld door een commissie van de Uno of door een andere pas sende procedure. Op de eis van de Russische rege ring, dat de verantwoordelijke per sonen zullen worden gestraft, wordt in de brief meegedeeld, dat de com mandant van de groep, waartoe de straaljagers behoorden, van zijn com mando is ontheven; stappen zijn ge nomen om discip^aire maatregelen tegen de twee betrokken piloten te nemen. Onthulling van Pleven in parlement JN HET DEBAT over Indo-China, dat gisteren in de Franse Assemblée begon, gaf de premier René Pleven te kennen, dat het vast schijnt te staan, dat ten minste 20.000 communistische guerillastrijders van de Vietminh in China hun opleiding hebben ontvangen. „Eenheden van de Vietminh gingen naar China om daar te worden opgeleid en kwamen terug voorzien van wapens, zonder dat de Franse grensposten hun ook maar een strobreed in de weg konden leggen". Sprekend over de hulp van rood- zending van militair materieel naar China aan de opstandelingen, zei Ple ven: „Wanneer er buitenlandse ele menten zouden worden toegevoegd aan de strijdkrachten, die ons thans, aanvallen, dan zou het probleem ver anderen en dit zou een geheel nieu we vorm van samenwerking vereisen van de kant van onze geallieerden". Hierbij doelde de premier kennelijk het feit, dat er dan geallieerde troepen naar Indo-China gezonden zouden worden. Na verteld te hebben, dat de Fran- expeditionnaire macht op het ogenblik uit 166.000 man bestaat als mede uit 126.000 Vietnamese „hulp soldaten", besprak de premier uitvoe rig de tragische veldslag bij Cao- bang, waarbij naar hij thans ont hulde 3206 Franse soldaten zijn omgekomen. Met grote aandoening in Zijn stem sprak Pleven deze woorden uit en even later bleve# slechts de commu nisten zitten, terwijl alle afgevaar digden staande een minuut in stilte toefden bij de gevallenen. WASHINGTON ZIET HET GEVAAR De Verenigde Staten verlenen „zeer grote voorrang" aan de ver- Moskou duldtgeen W.Duits leger Indo-China, verklaarde David Bruce, Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk gisteren, na een onderhoud met president Truman over de toe stand in Indo-China en het Franse herbewapeningsprogram. Frankrijk kan en wil een linie tegenover de Vietminh-rebellen houden ergens ten Zuiden van de Noordgrens in Indo- China, aldus Bruce. Geen licht voor „bonkaarten stemmers" Inwoners van Berlijn, die als pro test tegen de Sovjet-terreur en de verkiezingscomedie in de Oostelijke sector een gedeelte van hun levens middelenkaarten naar West-Berlijn hadden gestuurd, hebben 'ondervon den, hoe de Sovjets wraak kunnen nemen. Personen die het gedeelte van de kaarten, dat aangewezen was om in aanmerking te komen voor een aansluiting op het electrische net niet konden tonen juist dit gedeelte was naar West-Berlijn gezonden werden uitgesloten van electriciteits- voorziening. In totaal hebben 375.712 volwassen inwoners van Oost-Berlijn aan deze „stemming" deelgenomen. Jdeidó# Gaivcant zonder telefoon Wegens werkzaamheden, in verband met de automatisering, aan de Telefooncentrale te Lei den, zal morgen (Zaterdag) het telefoonnummer van onze Re dactie (20015) gedurende de he le morgen buiten gebruik ge steld worden. Ook het nummer van de Administratie- en Ad vertentie-afdeling (20826) zal dan niet bereikbaar zijn Wij verzoeken daarom onze lezers, die of de Redactie of de ande re afdeling willen bellen, dit te doen over nummer 20935 (Abonnementen), dat wel in ge bruik blijft. Ka-kkeitje.,.. De Sowjet-Unie heeft de regerin gen van de V.S., Engeland en Frankrijk een nota -doen toekomen, waarin zij aankondigt, dat zij maat regelen, die herleving van het Duit se geregelde leger in de Westelijke zónes beogen, „niet zal dulden", en ontkent, dat de volkspolitie in Oost- Duitsland een militaire formatie is.De dode, aan wiens leven geen gro- De Sowjet-Unie uit de tegen-be- té waarde werd gehecht, laat vaak schuldiging, dat de politiek in de Westelijke zónes „in wezen" neer-1 een leeSte aohter' w«df r dan de '-ornt oo militaire eenheden. I olaats die hij innam. Nederland had toch gelijk Te late erkenning „Uit de ontwikkeling blijkt, dat de Nederlanders gelijk hadden, toen zij zeiden, dat Indonesië nog niet rijp was voor zelfbestuur. Indonesië is onder bedenkelijke omstandighe den in zijn onafhankelijkheid ge stort met een elite, die numeriek tegenover de ongeschoolde massa in het niet valt", zo schrijft een corres pondent van „Die Neue Zeitung", het officiële orgaan van de Ameri kaanse bezetting in Duitsland. De schrijver zegt, dat hij tijdens een reis door Indonesië de ervaring heeft opgedaan, dat de organisatie van de maatschappij overal hapert, waar zij met inheemse en onervaren krachten wordt bezet. „Men krijgt de indruk van een mechanisme dat door nieuwe en onervaren arbeiders bediend wordt: eerst staat een rad stil, daarna een ander en tenslotte de gehele machine." Het valt de regering, volgens de correspondent, moeilijk deze ontwik keling ten goede te keren, daar de anti-blanke gevoelens, die zij heeft opgeroepen, een teruggrijpen naar Europese krachten in de weg staan. Overal heerst een morele verwilde ring, die zich uit in aanslagen op blanken en die het gevolg is van een volkomen verkeerde opvatting van het begrip vrijheid. „De arbei ders staken, wanneer het hun belieft en nemen de leiding van de onder nemingen de teugels daarmee uit handen. Het is thans zelfs voor een Indonesische bedrijfsleider zo goed als onmogelijk geworden maatrege len tegen ondergeschikten te nerven ook wanneer deze zich duidelijk hebben misdragen". ARBEIDERSPARTIJ IN INDONESIË COMMUNISTISCH De Indonesische arbeiderspartij, de Partai Boeroe Indonesia, heeft zich aangesloten by de Indonesische com munistische partij. Volgens de Indo nesische radio werd dit gisteren door het bestuur van de P.B.I. be kendgemaakt. De staties van Jeruzalem Zweeds-Nederlands plan Zweden en Nederland hebbén de Algemene Vergadering der Verenig de Naties een nieuwe resolutie over de status van Jeruzalem en de be scherming van de Heilige Plaatsen in Palestina voorgelegd. In het nieuwe Zweeds-Nederlandse plan wordt voorgesteld af te zien van internatio nalisatie van Jeruzalem en vooral aandacht te besteden aan de bescher ming der Heilige Plaatsen. Deze taak zou aan een gouverneur of hoge commissaris moeten worden toever trouwd. De poging, die vorig jaar in de As semblée is gedaan om de Heilige Stad te internationaliseren, werd door Is raël en Jordanië zonder meer afge wezen. Volgens het nieuwe plan zou een poging gedaan moeten worden om te komen tot volledige of gedeel telijke demilitarisatie aan beide zijden. Het verleden jaar door Nederland en Zweden ingediende voorstel om de Heilige plaatsen binnen het rechts gebied van de UNO te plaatsen kreeg geen steun van de Assemblée. Egypte wil ook gratis wapens De minister van buitenlandse za ken van Egypte heeft gevraagd om gratis Amerikaanse wapens ter ver sterking van het Egyptische leger. In antwoord op vragen zette hij uiteen, dat volgens hem de Verenig de Staten Egypte gratis wapens die nen te leveren, „zelfs al is tot dus ver alles gekocht en betaald" De minister voegde er aan toe: „Ik zie niet in, waarom er onderscheid moet worden gemaakt tussen Egyp te, Turkije Tren on Griekenland."

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1