eióse hutspot#}' Kath. Sociale Jeugdzorg opent tweede buurthuis Eerste steenlegging voor nieuwe kerk te Noordwijk WOENSDAG 18 OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Heerengracht 45, Leiden Gastvrijheid in „De Waard" De Stichting voor Kath. Sociale Jeugdzorg te Leiden, die dezer da gen het dertig jarig bestaan viert, heeft zichzelf bij deze gelegenheid een zeer practisch en waardevol ge schenk aangeboden: een nieuw buurthuis! Onze lezers zullen zich nog her inneren, dat het vorig jaar in de Gortestraat het eerste buurthuis „De Duiventil" in gebruik genomen werd. De resultaten van dit buurt werk zijn van dien aard, dat de lei ding van de K.S.J. er toe over is ge gaan een tweede buurthuis .in te richten. Dat inx'ichten was overigens niet zo heel erg moeilijk, wel het zoeken na.ar een pand, dat in onze overbe volkte stad daartoe bruikbaar was. Na heel lang zoeken vond hopman C. Jansen het leegstaande pakhuis Heerengracht 45. Nader informaties wezen uit, dat dit eigendom was van de Edelachtbaar Sigarenfabrieken. De directie was na enige onderhan delingen zo welwillend de helft van het pakhuis af te staan, waarvoor de K.S.J. haar uiteraard zeer erkente lijk is. Toen kon het inrichten beginnen De vele milde weldoeners werden (Foto: „De Leidse Courant") weer eens aangesproken en het re sultaat was, dat hout, verf enz. be schikbaar gesteld werden Vrijwil lige arbeidskrachten deden wat de leiders niet klaar konden spelen en zo is dan het buurthuis „De Waard" practisch gereed. Men heeft deze naam ontleend aan de stadswijk, waarin dit huis gelegen is. Met eni ge fantasie zou men er ook een sym bool van gastvrijheid kunnen zien, want de „waard" is een herbergier en die is altijd gastvrij! Gastvrijheid zal een kenmerkende eigenschap van dit buurthuis zijn. Niet alleen zullen de jongens, in z.g.n. los verband, er in de avond uren ontspanning vinden (handen arbeid, ping-pong, schaken, kaarten, biljarten, enz.) maar ook de vaders en moeders zullen er in terecht ko men en hartelijk welkom ziin Hedenmiddag om vier uur werd dit buurthuis officiëel geopend, waarover U morgen meer kunt le zen. Helemaal klaar was de inrich ting nog niet, want het verfwerk heeft gestagneerd. Alles staat nu nog in de grondverf, maar binnen enige dagen zal het interieur afgelakt worden en een zeer gezellige- aan blik bieden. Het zaaltje is 8 v 4 me ter, waarachter een keukentje en een kleine spreekkamer. .,ST. COSMAS" OPENDE HET WINTER-SEIZOEN. Technische club verdient aandacht. Gisterenavond hield de afd. Leiden en omstreken van de Kath. Bond van Kapperspersoneel „St. Cosmas" haar eerste ledenbijeenkomst van dit sei zoen in „de Harmonie", onder voor zitterschap van de heer J. v. Tonge ren, die o.a. de geest, adv., kap. J. v. Adrichem. verwelkomde. Daar er sinds geruime tijd een vacature was in het bestuur en de leden ook nu weer geen candidaten hadden voor gesteld. kwam het bestuur zelf met een candidate. Daar uiteraard nie mand bezwaar maakte, kon de voorz. mej. S. Turk uit R.a.veen van harte een welkom toeroepen in het bestuur. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren A. Schrama en P, Leeflang. De bespreking van de uitgaansdag 1951 bracht de tongen in beweging. Verschillende ideeën werden naar voren gebracht, maar het plan om naar Bergen en Schoorl te gaan en bezoek te brengen aan de abdij van Egmond, vond wel dg meeste in stemming. Dit plan zal dan ook nader worden uitgewerkt. Er is nog gele enheid een ander plan in te sturen. Het belangrijkste agendapunt was de bespreking van de technische club. Nadat de voorz. een uiteenzetting had gegeven, gaf hij aan op welke manier een technische club kan. ge organiseerd worden. Een technische club is werkelijk noodzakelijk, om welke reden spr. dan ook verwachtte, dat degenen, die zich reeds opgaven, zeer zeker zouden komen, en de ove rigen leden aanspoorde om eens te komen kijken. De eerste bijeenkomst vindt plaats op Woensdag 25 Octo ber a.s. in een der zalen van „de Kleine Burcht" aan de Nieuwe Rijn, 's avonds om kwart over acht. Nadat van de zijde van het bestuur nog eens gewezen was op het afde lingsblad „Stemmen uit St. Cosmas" volgde de rondvraag, tijdens welke de nieuwe winkelsluitingwet ter tafel kwam, waarna de leden nog enige tijd „nakaartend' bijeen bleven. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Cornelia M. d. van L. v. Kampenhout en C. M. van der Does, Elisabeth J. d. van P. Mechelse en J. H. Bontje, Cora H d. van C. H. Nieuwenhuijs en B. Varkevisser, Jan z. van F. Havenaar en W. A. Varkevisser, Franklin O. z. van P. C. Helmus en A. Raaijmakers, Anna M. d. van I. Vrijbloed en M. Vrij- bloed, Nellie d. van J. Nieuwenhui- zen en G. B. P. Graner. Overleden: P. Coenen wed. van: van Huijgevoort 75 jr., J. Oudegeest man 80 jr. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men wis- en natuurkunde (A.) mej C. A. Melchior Leiden. Woensdag 18 October. Gisteren vierde de Zuidlaarder Paardenmarkt haar 750ste verjaar dag. Voor de 250ste keer werd de markt op de derde Dinsdag van Oc tober gehouden. Hoe belangrijk dit op zichzelf reeds is. we zouden er in de Hutspot geen melding van ma ken, ware het niet, dat onze burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot er zeer nauw bij betrokken is. Ja heus, bij die paardenmarkt. Nu moet u eerst weten, dat de heer van Kin schot van 1929 tot 1934 burgemeester van Zuidlaren is geweest en dat hij als zodanig dag en nacht gewerkt heeft, om de traditionele plaats, waar de markt gehouden wordt, van parti culier in gemeente-eigendom te doen overgaan. Hetgeen is geschiedt. Zuidlaren is haar voormalige burge meester hiervoor veel dank verschul digd en het gemeentebestuur kwam daardoor op het idee, om burgemees ter van Kinschot te benoemen tot ereburger van Zuidlaren! U moet daar niet te licht over denken, over die markt bedoelen we. Want het is de belangrijkste paardenmarkt van Nederland en zelfs van heel West Europa! Wanneer burgemeester van Kinschot van zijn ongesteldheid her steld zal zijn, wordt in een plechtige Zuidlarendse raadszitting deze on derscheiding uitgereikt. Nog een schokkend bericht. Aan de Hooge Rijndijk, nabij de Wilhel- minabrug, worden villa-huizen- ge bouwd. Ze zijn bijna gereed en één huis is zelfs 'al verkocht. Nu heeft de Bouwpolitie van Leiden het werk 'plotseling stil gelegd omdat de uit voerder zich, na herhaalde waar schuwingen, niet hield aan de goed gekeurde tekeningen. Thans zijn er bij B. en W. gewijzigde tekeningen ingediend, die besproken zullen wor den en volgens welke na goedkeu ring verder gebouwd zal worden. Dbt is al. Dus geen verdere sensatie a.u.b, rond deze doodgewone zaak! Dan hebben we nog belangrijk nieuws voor de R.K. Handelsreizigers, waarvan we gisteren meldden, dat er Vrijdagavond vergadering is. Die gaat dan ook wel door, maar spre ker Rijsdijk is plotseling verhinderd. Zodoende komt de algemeen secreta ris Bekkering spreken over het ro mantische onderwerp „De dood van een handelsreiziger". Acht uur in .,De Harmonie". En wat we gisteren schreven over St. Bonifacius", dat zijn de R.K. transport-arbeiders, is fout geweest. De vergadering van hedenavond wordt gehouden op Levendaal 6 A. Mevr. Rie Batenburg speelt a.s. Maandag van 11. 0 tot 12.10 uur voor de N.S.R.V.-microfoon een program- GEMEENTERAAD OEGSTGEEST Grondprijs te hoog voor speeltuin bij Buitenlust Gisterenavond te 7 uur kwam de raad van Oegstgeest in openbare ver gadering bijeen. Afwezig waren weth. Dvsselboem en mr. Vallentgoed. De voorz. deelde o.a. mede, dat aan de heer H. W. Collée op diens ver zoek eervol ontslag is verleend als gcm. deurwaarder cn in diens plaats is benoemd de heer Th. J. v. d. Hey- den. Een verzoek van het R.K. kerkbe stuur om in gevolge art. 72 der L.O.- xvet gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe R.K. Meisjesschool, wordt in handen van B en W. gesteld voor prae-advies. Op een verzoek van diverse ver enigingen om subsidie wordt afwij zend beschikt. Het verzoek van H. Boes om verla ging van de vermakelijkheidsbelas ting zal worden behandeld bij de begroting 1951. Grond te duur voor speeltuin. Op liet verzoek van het bestuur der speeltuinver. Oegstgeest, om van J. G. v. d. Hulst grond nabij Buitenlust aan te kopen voor inrichting als speeltuin delen B. en W. mede, dat de voorz. van B. en W. heeft onder handeld met de heer v. d. Hulst. Hierbij is gebleken, dat het achter ste gedeelte van de grond door hem is verkocht, terwijl het voorste ge deelte in eigen gebruik is. Indien de heer v, d. Hulst tot verkoop zou be sluiten, lijdt hij aanmerkelijke be drijfsschade. die r.aar zijn mening in de verkoopprijs moet worden verdis conteerd. Op grond hiervan zou hij tot een vraagprijs komen, die voor grond ten behoeve van een speeltuin niet verantwoord wordt geacht. B. en W. stellen voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Na een opmerking van dr. Simon Thomas en de heer Blomsma wordt aldus besloten. Voorstel B. en W. inzake het ver zoek van het R.K. Par. kerkbestuur om medewerking irjgevolge art. 72 der L.O.-wet vooi aanschaffing van banken voor de R.K. Meisjesschool. Bij het overleg met genoemd school bestuur is B. en W. gebleken, dat in klasse 2 een tekort bestaat van 5 banken en in klasse 3 van 15 'ban ken. Dit te kort is ontstaan door de Uitbreiding van het aantal leerlingen. De gevraagde medewerking wordt verleend. Voorstel tot verlenging van de huur van de percelen Geversstr. 46 en 48, in gebruik bij de Montessori school. De eigenaren der genoemde perce- "n zijn bereid de verhuur te conti- ren voor de tijd van een jaar. De huurprijs der percelen is momenteel onderscheidenlijk 900 en 780 per jaar. B. en W. verzoeken verder hen te machtigen de huurprijs te verho- hogen met de van regeringswege aan gekondigde 15 pet. huurverhoging, wanneer deze verhoging hetgeen te verwachten valt ook op dit soort percelen van toepassing zal zijn. Goedgekeurd. Voorstel B. en W. inzake afreke ning vergoeding van de vakonder wijzer lichamelijke oefening over 1949. Voor school Duinzicht bedraagt de vergoeding 300.Montessori school 615.49, Chr. school (Morsch) 563.47, Ned. Herv. school 1399. R.K. Jongens- en Meisjesschool 1823.Conform voorstel van B. en W. besloten. De Raad besloot tot het toekennen van 5 pet. verhoging op de salarissen en lonen van het gemeentepersoneel. Rondvraag. Mevr. Kramers informeert of de voorz. alleen ook voor woningaange legenheden is te spreken en verder of de ambtenaar van de buitendienst inzake woningvraagstukken eigen machtig beslissingen neemt. De voorz. antwoordt op de eerste vraag beves tigend en op de tweede ontkennend De heer Blomsma vraagt wanneer het uitbreidingplan voor behandeling gereed is. De voorz. zegt. dat reeds meermalen op spoed is aangedrongen bij de commissie voor het uitbrei dingsplan. De heer v. Mameren wijst op de vluchtheuvel in de Assendelfstraat die nu de gasverlichting daar is ver dwenen, een opstakel voor 't ver keer is. De voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna sluiting. Gistermiddag omstreeks half vijf had op de Rijksweg nabij het Rijn- zichtviaduct een botsing plaats tus sen twee personenauto's. De bestuurder C. L. E. uit Am sterdam, die uit de richting Den Haag kwam, was blijkbaar onbe kend met de toestand ter plaatse. Hij reed tenminste de verkeer af rit over en kwam tengevolge daar van tegen een andere auto op, die juist een vrachtwagen passeerde en dus links van de weg was. Beide wagens werden zodanig be schadigd, dat zij niet meer te repa reren zijn Van de diverse inzitten den liepen er twee een hersenschud ding op, één 'n lichte hersenschud ding, terwijl de overige met schaaf wonden en de schrik vrtf kwamen. Bouwpastoor Rende van Noordwijk aan Zee zal gisterochtend wel heel dikwijls naar de lucht nebben gekeken in de hoop daar enige op klaring te ontdekken. Maar tevergeefs! Tegen drie uur, de tijd, waarop de eerste steenlegging van de kerk „Maria ter Zee" zou plaats hebben, stroomde de regen nog steeds met dezelfde animo neer. De belangstel ling was er echter niet minder om, want behalve de vele „Zeeërs", die vanzelfsprekend aanwezig waren, zagen we ook talrijke geestelijken en leken uit Leiden en omgeving. Diep in de jaskragen gedoken en drijfnat wachtte men gelaten het ogenblik van de plechtigheid af. Grote belangstelling ondanks stortregen Onder beschutting van een para- pluie verrichtte deken Brinkman het liturgisch ceremonieel, waarna pas toor Bende de oorkonde betreffende de eerste steenlegging voorlas. Na voorlezing werd de oorkonde in een metalen koker gedaan, die de vader van de bouwpastoor dicht soldeerde. De deken metselde deze in de zoge naamde eerste steen, die het op schrift droeg: Me posuit J. P. A. Brinkman Decanus Nordvici Anno Sancto 1950 Die 17a Octobris Vervolgens droegen hun steentje bij burgemeester v. Berkel, oud-de ken Borsboom, pastoor Beukers, pastoor Bende, zijn vader, de oudste inwoner van de nieuwe parochie, de 87-jarige heer Arris v. Waas.dorp, en kele afgevaardigden van de ieugd en de leden van de adviescommissie. De receptie. De plechtigheid in de regen was hiermede afgelopen en de belang stellenden spoedden zich naar „Bel vedère", waar gelegenheid was de bouwpastoor te feliciteren. Deken Brinkman opende de rij van sprekers cn wenst pastooi Ben de geluk met het bereikte resultaat. De deken herinnerde er aan. dat in 1938 de plannen en financiën voor de nieuwe kerk in kannen en krui ken waren, waarna de oorlog een spaak in het wiel stak. Het was toen te riskant, om in de kuststreek, waar zoveel kon gebeuren, een kerk te gaan bouwen. Na de oorlog, in 1948, maakte ar chitect van der Laan een nieuw ont werp, dat om financiële redenen vastliep. De bouwkosten bleken na melijk 4 maal groter dan voor de oorlog was beraamd. Deze problemen kreeg bouwpas toor Bende bij zijn benoeming te verwerken cn het is voor hem dan ook een grote dag, nu de eerste steen voor de nieuwe kerk officieel ge legd is. „St. Jeroen", aldus deken Brink man, heeft een dochterkerk gekre gen, die probeert zelfstandig te wor den. Zij heeft bij dit streven hulp nodig. „St. Jeroen" heeft daarom de grond voor de nieuwe kerk cadeau gedaan, maar zal nog meer doen. Om dit te bewijzen overhandigde de deken aan pastoor Bende een en veloppe met f 3000,— met de toe zegging, dat de bouwpastoor in de komende 15 jaar jaarlijks een der gelijk bedrag zal ontvangen. Dankwoord van pastoor Bende. Pastoor Bende dankte voor deze gift met toezegging en zeide, dat hij de deken kennende stilletjes op iets dergelijks had gerekend. Hij maakte tevens van de gelegen heid gebruik een woord van dank te richten tot allen, die hem in de laatste jaren moreel en financieel hadden gesteund. In het bijzonder dankte spr. oud deken Borsboom. die zoveel voor d< nieuwe parochie had gedaan en pas toor Beukers, van wie hij alti.id raad en hulp had mogen ontvangen Voorts B. en W. van Noordwijk en andere plaatselijke autoriteiten, die steeds bereid waren geweest tot me dewerking. Tot slot sprak pastoor Bende eni- hartelijke woorden tot de archi- ma van Ned. componisten. U kunt deze Leidse dame dus door de ra dio horen spelen. En a.s. Vrijdag bestaat de Papier- Kantoorboekhandel A. A. Ver hoog, Haarlemmerstraat 29, veertig jaar. Het magazijn is voor deze ge legenheid geheel gemoderniseerd en men kan Vrijdag van 10 tot 12 en van 3 tot 5. bovendien Zaterdag van 10 tot 12 uur gaan feliciteren. De Commissaris van Politie waarschuwt alle Leidenaars, dat zij deksels goed uit moeten kijken voor een man, die zich aandient als zijn de een ambtenaar van de Lichtfa brieken. Hij komt de radio, de me ter, enz. controleren. Maar in wer kelijkheid heeft die man nog minder met de Lichtfabrieken te maken dan b.v. Stadskok. En dat is dus heel weinig. Waarmee de commissaris maar zeggen wil, dat men deze man (1,78 meter lang, schraal postuur, 25 a 30 jaar oud) niet binnen moet laten. Waarom hij dat doet? Een vraagteken. Er is geen enkele aan gifte van diefstal binnengekomen, tot dusverre althans niet. Maar hij moet toch iets in z'n schild voeren. Daarom opgepast! Een echte ambte naar van de Lichtfabrieken kan zich altijd legitimeren. Vraag daar dus om. Ook vandaag zijn er weer de ge bruikelijke aanrijdingen te melden. Op de eerste plaats het ongeval van gisteravond om acht uur op de Lage Rijndijk, ter hoogte van de Driftstr. De 19 jarige wielrijdster M. v T. uit de Formosastraat week plotseling naar links uit en werd door een haar achteropkomende auto gegrepen, waardoor zij met het hoofd tegen een paal geslingerd werd. Mej v. T. kreeg een ernstige hoofdwonde en moest door E.H.-D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht worden Een ander ongeluk, zonder per soonlijke ongevallen, speelde zich gisteravond om even voor half zeven af op de Rijnsburgerweg. bij de Lijs terstraat, waar een vrachtwagen en een bus van de N.Z.H.V.M. op elkaar reden. De bus werd aan de voorzij de ingedrukt, de rechterdeur werd uit het lid geslagen en de ramen gingen aan gruzelementen, vrachtwagen kreeg ook de nodige schade. Bovendien moest de ijzeren paal van de klok het ontgelden. Die werd omver gereden. Dan kunnen we U nog een kleine binnenbrand melden in de Leidse Instrumentmakersschool (Kamer- lingh Onneslab.). Dat gebeurde gis teravond om kwart voor tien, toen een houten kist, waaröp een bran dend gasstel stond, in vlam raakte. De Brandweer bluste het brandje met een straal op de waterleiding, 't Viel nogal mee. En we besluiten vandaag met het prettige bericht, dat de Leidse K.J. M.V., Zondagavond feest vier in „Den Burcht", waar de toneelclub „Die Blaauwe S chuyte" het spel „Vlammende wieken' gaat opvoe ren. Na afloop komen „The Lucky Strikes" de muziek verzorgen voor het bal, dat o.l.v. Ëvert Castelein wordt gegeven. „Avondkleding wel gewenst, niet verplicht", staat er on der het programma, dat Stadskok vanmorgen ontving. Wel, wel, wat een deftigheid! Maar U kunt er don der op zeggen. Stadskok komt in z'n gewone „kloffie" Hij laat z'n avond kleding rustig in de mottenballen handen. Al is dat dan ook niet ge wenst.... STADSKOK. „De dood van een handelsreiziger." Het toneelspel van de Amerikaan se 'schrijver Arthur Miller „De dood van een handelsreiziger," dat in 't voorafgaande seizoen reeds elders furore heeft gemaakt, is thans ook in de Leidse Schouwburg opgevoerd Gisteren kwam de toneelgroep „Co- media" er mee voor de leden van het Academisch Kunstcentrum. Een opgewekt verhaal is het niet, inte gendeel, het is de droeve geschiede nis van een Amerikaanse handels reiziger, die als iedere echte Ameri kaan droomt van „big business," van zakensucces en van sport-populari- teit, maar die na zijn hele leven lang van illusies geleefd te hebben tenslotte ervaren moet, dat hij ver morzeld wordt in de meedogenloze jungle, waar de wrede wet der prai rie „oog 'om oog" in moderner versie luidt „zaken zijn zaken" De „Ame rican way of life" heeft hem ge kraakt en hij ziet geen ander,e uit weg dan het zelf gezochte auto-on geluk, dat voor zijn nagelaten 'be trekkingen nog de verzekeringsuit kering van 20.000 dollar moet op brengen Wij begrijpen, dat zulk een spel de Amerikanen moet pakken want zien er hun eigen leven in weerspiegeld. De aard der Neder landers ligt anders* maar toch zal menigeen ook bij ons in een facetje van deze spiegel een stukje van zichzelf weerkaatst zien. Zijn wij niet allemaal zwoegende reizagers in onze eigen handelswaarden hech ten wij zelf niet te veel waarde aan uiterlijk succes? Het geluk ligt in eigen hart verscholen en in te vredenheid met wat wij hebben, in de erkenning van onze eigen capaci teiten. Willy Loman, de handelsrei ziger, zag dat niet; hij droomde voor zich en voor zijn zoon een schitte rende carrière en begreep niet, dat zijn eigen gedrag juist de grootste hinderpaal was Hij werkte zichzelf eronder. Een eigenaardig stuk, dat breekt met gangbare toneelvormen, dat geen bedrijven en taferelen kent, doch slechts twee delen en een décor, dat manusje-van-alles speelt. Toch pakt het, omdat het leeft. Werkelijkheid, verbeelding en herinnering, alles wordt door elkaar vertoond, slechts aangeduid door muziek en wisselen de belichting. Onder regie van Joh. de Meester heeft „Comedia" er een krachtig ge speelde vertolking van gegeven, waarin Joh. Gobau het leeuwenaan deel had. Hij was vanaf zijn eerste optreden de tobbende zwoeger, die zichzelf en anderen tvergeefs tracht te overbluffen, de overspannen wer ker, die op z'n zenuwen leeft en prikkelt en afstoot, waar hij liefde en erkenning wilde wekken. Spe ciaal ten opzichte van zijn zoon Biff, die door Ko van Dijk met de nodige dramatiek werd gespeeld. Zijn vrouw Linda (Magda Janssens) staat daar als een tragische figuur tussen in. Het meesterlijk spel van deze drie driaagt het hele stuk. De bijfigu ren komen niet zo goed uit de verf, doch waren behoorlijk bezet. De leden van het L.A.K. hebben na afloop de spelers een ovationeel applaus gebracht. had, omdat de bouw van een kerk niet zo erg gemakkelijk bleek te zijn. Jarenlang is men er mee doende geweest en telkens was er iets an ders tussen gekomen. Hij memoreerde, dat vroeger de samenwerking tussen de geestelijke en wereldlijke autoriteiten ter plaat se niet zo goed was als tegenwoordig. Spr. wilde echter niet te diep op alle narigheden ingaan, temeer daar het achteraf gezien maar goed was. dat de bouw van de kerk voor de oorlog niet is doorgegaan. De nieuwe ke^k immers biedt plaats aan meer mensen dan bij het vorige ontwerp ec «.xw.w- 5et ëeval was- Dit is in verband met tecten v. d. Laan en van Eerde, de de Srote toename van de bevolking ontwerpers van de nieuwe kerk. De andere sprekers. Burgemeester van Bcrcke1 wees op de actie, die oud deken Bors boom voor de nieuwe kerk l.ad ge voerd, van welke actie pastoor Ben de de verwerkelijking ging z>en. Spr. was verheugd over de goede samenwerking in deze tussen het kerkelijk en wereldlijk gezag cn zegde voor de toekomst alle moge lijke steun toe. De burg dankte de heerV. d Laan voor het fraaie ontwerp, dat geheel in de Noordwijkse sfeer past. Pastoor Beukers noemde- deze dag voor de bouwpastoor een feest en voor hem zelf een opluchting. Spr. had pastoor Bende vaak ont moet en bij iedere ontmoeting zou de nieuwe kerk ergens and»rs ko men. Van de vuurtoren ging zij naar de watertoren en daar vandaan weer naar een duintop. Op den duur ge loofde hij de enthousiaste beschrij vingen niet meer, maar nu hij zelf een steen had gelegd, moest het wel waar zijn. De pastoor bood zijn oud kapelaan een gelukwens aan met het bereikte resultaat en hoopte, dat de kerk spoedig gereed zou zijn. De vader van de bouwpastoor wenste zijn zoon geluk en getuigde, mede namens zfjn vrouw, van de blijdschap, dat zij deze dag hadden mogen meemaken. De martelgang. De laatste spreker was oud-deken Borsboom. in wiens hoofd de gehele middag slechts een woord rond spookte eindelijk! Hij maakte duidelijk, dat de vol groeiing van deze nieuwe parochie wel enige voeten in de aarde had ge- laatste jaren noodzakelijk. Hadden wc eerder kunnen bouwen, dan was de kerk nu alweer te klein geweest, aldus besloot de oud deken zijn toespraak. Nadat alle sprekers het hunne hadden gezegd, kwamen er nog ve len de bouwpastoor de hand druk ken, waarbij de wens dat de kerk volgend jaar Pasen gereed zou zijn dikwijls geuit werd. UITVAART JAN RAAPHORST Hedenmorgen had in de parochie kerk van St. Jeroen, onder grote be langstelling van de parochianen, de plechtige uitvaart met militair eer betoon plaats van Jan Raaphorst, die in Indonesië zijn leven gaf. Deze plechtige H. Uitvaart werd opgedra gen door deken Brinkman, geassis teerd door kap. Verheul en kap. de Hartog. Rondom de opgestelde kata falk waren een achttal militairen op gesteld, die hun wapenbroeder de laatste eer bewezen. <A I WIIK AAN URN RIIN Ongeval. L. v. D. in de Baron van Wassenaerlaan kwam met zijn fiets zodanig te vallen, dat hij z'n linkerarm brak. Nadat dr. H. eer ste hulp verleend had, werd het slachtoffer naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. Laatste Berichten De helft van de Noord-Korcaanse hoofdstad is thans door de verbon den troepen bezet. De Noord-Koreanen hadden bui ten de stad geen enkele verdedi gingsstelling. Binnen Pjongjang bie den kleine afzonderlijke groepen Noord-Koreanen nog tegenstand, doch van een georganiseerde weer stand is geen sprake. De eerste Zuid-Koreaansc divisie heeft een van de twee vliegvelden van Pjongjang veroverd. JOSEF PEiMBAUR OVERLEDEN. Josef Pembauer, ccn pianist van internationale beroemdheid, die be schouwd werd als een van de groot ste vertolkers van de werken van Beethoven en Liszt, is op 75-jarige leeftijd te München overleden. Pembaur werd 20 April 1875 te Innsbruck geboren. Hij -was profes sor aan de muziekacademie van München, Prins Bcrnhard zal morgen, vol ledig hersteld, het Academisch zie kenhuis te Utrecht verlaten. Op me disch advies zal de prins nog enkele dagen rust houden. Wilt U iets weten Vraag: Route van Leiden naar Banneux. Antwoord: Leiden, Ypenburg, Rot terdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Baarle-Nassau, Turnhout, Moll, Beeringen, Hasselt, Tongeren, Luik, Louveignée, waartoe het gehucht Banneux behoort. BINNENLAND. Een project van bijna een jnil- lioen gulden voor de oprichting van een veilinggebouw en een koelhuis voor de afslagvereniging Beemster, Purmerend en omstreken is gisteren door de leden goedgekeurd. BUITENLAND. Belgische bezettingstroepen bij Hannover waren aan het oefenen met granaten, toen een granaat ontijdig ontplofte. Drie soldaten kwamen om het leven. L Ruim duizend ontheemden zui len in October per vliegtuig van Duitsland naar Australië worden overgebracht. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 18 Oct. Aange voerd 299 partijen. Ie srt.: 208218; 2de srt 200207; zware tot 226. Handel flauw.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3