;,d. (Ceopexalut) Minister s'Jacob over zijn nieuwe taak VERIA6IN6/ Overdracht meteor straaljagers aan Nederl. en Belgische regering Wilde zwijnen knorren over de Veluwe DINSDAG 17 OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Het grote vraagstuk van de defen sie voor alle landen van het Atlan tische Pact is dat van het materieel, dat astronomisch duur is geworden cn tot ondraaglijke uitgaven zou lei den indien men alles tot in de per fectie wil organiseren. Alles is zowat vijfmaal zo duur als in 1914. De zwaar door de oorlog getroffen Wes telijke landen kunnen onmogelijk deze bedragen opbrengen zonder Amerikaanse hulp. De modernste zware tank bijvoorbeeld kost meer dan alle geweren van een hele divi- Minister dankt minister afscheid van „financiën" In verband met zijn benoeming tot minister van Oorlog en Marine heeft mr H. L. s'Jacob gistermorgen af scheid genomen als secretaris-gene raal van de ambtenaren van het Mi nisterie van Financiën. In grote getale was men daartoe in de vergaderzaal van ..het paleisje" bijeengekomen. De Minister van Fi nanciën kon wegens een bijeenkomst van de Ministerraad niet tegenwoor dig zijn. W'el was mevrouw Lief- tinck bij dit afscheid aanwezig. De plaatsvervangende secretaris generaal mr H. A. M. van den Dries sprak de nieuw-benoemde minister woorden van afscheid toe. Hij las daarbij eerst een persoonlijke bood schap van de minister van financiën voor. waaraan het volgende is ont leend: „Als geboren regent was hij bij uitstek geschikt, om aan dit grote departement de noodzake lijke krachtige leiding te geven en het naar buiten op waardige wijze te vertegenwoordigen. Zijn hartelijke en joviale per soonlijkheid stelde hem in staat dit "te doen als bindend en voortstuwend element, hier door heeft hij de teamgeest ge kweekt, die voor „Financiën" kenmerkend is. Persoonlijk ver lies ik in mr s'Jacob een uiterst waardevol adviseur wien nooit iets teveel was en die mij in moeilijke omstandigheden op on navolgbare wijze heeft terzijde gestaan. Ik wens hem daarvoor op dit moment mijn hulde en dank te betuigen. Thans is hij door H.M. de Koningin geroepen tot een der zwaarste taken meest verantwoordelijke taken, die in 's lands bestuur te ver vullen zijn. Ik wens hem uit uw aller naam de kracht en de wijsheid toe. die hij zal behoe ven. Moge God hem ook in zijn werkkring zegenen." Namens alle ambtenaren van fi nanciën wenste de heer van den Dries hem geluk met zijn benoeming tot minister van oorlog en marine en wenste, dat hem de sterkte gege ven zal worden om zijn zware taak tot voldoening van hem zelf en heil van het vaderland te vervullen. Na nog enige toespraken, dankte de heer s'Jacob. A etherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws en weerber .8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Sir Walter Raleigh," hoorspel 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Me dedelingen .12.33 Dubbelkwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Dubbelkwartet. 13.35 Pianorecital. 14.00 Gram. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Matrozenkoor. 16.15 Bijbelvertelling. 16.30 Gram. 16.40 Accordeonmuziek. 17.00 Jack Dawn en de verdwenen paarden, hoorspel. 17.30 Volksmelodieën. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Fanfare orkest. 18.30 Mandolinemuziek. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philhar- inonisch Orkest en solist. 21.10 „He dendaagse zendingsvragen." 21.30 Salonorkest. 22.05 „In de schaduw van Moskou," causerie. 22.15 Orgel concert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sextet. 23.45 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 „Onder ons gezegd." 8.23 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonmuziek. 13.50 Gram. 14.00 Gesproken por tret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kin derkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken .17.00 Voor de jeugd 17.30 Metropole-orkest. 18.00 Nieuws 18.15 Vara-varia. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Kwartet. 19.00 „De arbeider en zijn recht," causerie. 19.15 Gram 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 „Les pêcheurs de perles," opera. 21.10 „Miranda," hoorspel. 22.25 Licht muz. 22.45 Populaire weten- .«'^•moelijke causerie 23.00 Nieuws. 231524.00 Gram. sie. Men zoekt ook daarom naar sa menwerking, om zo min mogelijk versplintering te krijgen. In dit ver band dient men goed te beseffen, dat ons land zich op industrieel gebied zal moeten aanpassen. Misschien zal men de productie van sommige arti kelen moeten laten varen, om andere in grotere hoeveelheden te kunnen produceren. Deze woorden zijn van mr. H. L. s'Jacob, de nieuwbenoemde minister van oorlog en marine, die juist .te rugkwam van een vacantie. De nieu we minister maakte reeds eerder kennis met deze problemen als rege ringscommissaris voor het Atlanti sche Pact. Voor Nederland, aldus mr s'Jacob, is het probleem van de marine bo vendien actueel. Zonder de marine te willen inkrimpen, is het ondenk baar, dat men haar in hetzelfde tempo als dat voor luchtmacht no dig is, zal kunnen verbeteren. Voor de landmacht zijn de proble men het moeilijkst, aldus de minis ter. In Indonesië zijn goede gevechts soldaten gevormd, maar een eenheid ontbreekt. Dit wreekt zich in het bij zonder bij het hogere kader. De kos ten van onze militaire inspanning in Indonesië zijn zo hoog geweest dat wij niet konden denken aan aan schaffing van materieel. Er moet een achterstand worden ingehaald, zowel wat betreft de herscholing als op het gebied van de voorziening van materieel. Te Londen berekenen de deskundi gen op het ogenblik wat een West europees leger kost en hoe de lasten moeten worden verdeeld over de deelnemende landen, zonder dat daardoor het evenwicht tussen de militaire en civiele uitgaven wordt verstoord en zonder dat op sociaal- economisch gebied een te grote te rugslag te duchten is. Over een eventuele samensmelting van de departementen van oorlog en marine zei mr s'Jacob, dat men van onder af moet begirnen, om gaande weg samensmelting te verwezenlij ken. De geneeskundige dienst, de aanschaffing van materieel en de sociale zorg, om enkele voorbeelden te noemen, zouden in elkaar gepast kunnen worden. Overigens was de minister van oordeel, dat men nn niet van de departementen mag ver langen, dat zij aan al te grote admi nistratieve experimenten gaan be ginnen. Gisterochtend heeft mr H. L. s'Ja cob als secretaris-generaal van fi nanciën afscheid genomen. Als zijn vermoedelijke opvolger wordt ge noemd, mr. H. A. M. Dries, de plaats vervangende secretaris-generaal van financiën. Het onderzoek op tuberculose Nu steeds groter bevolkingsgroe pen gebruik gaan maken van het on derzoek op tuberculose vindt de Re gering het noodzakelijk dat hierin enige coördinatie wordt gebracht en dat de resultaten van het onderzoek centraal worden verwerkt. Een wets ontwerp is bij de Tweede Kamer in gediend, dat deze beide doelstellin gen wil verwezenlijken. Er zal thans een centraal college moeten komen, waardoor samenwerking zal ont staan tussen de particuliere organi saties en instellingen, die op het ge bied van het volksonderzoek werk zaam zijn. Zo hoopt men dan binnen een bepaald aantal jaren te bereiken, dat iedereen wordt onderzocht op de meest efficiënte wijze. Het particu lier initatief zal zoveel mogelijk wor den bevorderd. Macaroni p. 250 gram los nu 21 ct. Vermicelli p. 250 gram los nu 19 ct. Tomateifpurée per blikje 29 ct. Mosterd per potje 15 ct. Soepgroenten per blikje 18ct. gedroogd per zakje 10ct. Aardappelmeel (los) p. 250 gr. 10 ct. Roodmerk 86 ct. Groenmerk 78 ct. Bruinmerk 72 ct. per 100 gram Niet om het gewin maar voor het gezin t Nieuwe Fokkerfabrieken bij Schiphol binnenkort in gebruik r\E OFFICIëLE OVERDRACHT de eerste Meteor-straaljagers door de Fokkerfabrieken aan de luchtmacht van Nederland en België, die hedenmiddag geschiedde, is een gebeurtenis van grote betekenis, nier alleen voor de defensie van ons eigen land, maar evenzeer voor die van de Westerse Unie. Zij vormt het begin van de aflevering van een grote serie moderne straaljagers, die voor de verdediging van West-Europa nodig zijn". Aldus ir. P. J. C. Vos, een der directieleden van de N.V. Ko ninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker, op een gisteren op Schiphol gehouden persconferentie. Op 21 Juli 1949 toen de Fokker-fa briek haar dertig-jarig jubileum vier de, ontving de directie het contract voor de levering van 300 Gloster Me teors aan Nederland en België. De helft van deze vliegtuigen is bestemd voor Nederland, de andere helft voor België. Een jaar later waren vier der vliegtuigen gereed. Terwijl de over dracht van heden inderdaad de eer ste der aan Nederland geleverde Me teors betreft, is het, voor wat de Bel gen aangaat in feite de officiële over neming van de tiende, door de Fok ker vervaardigde Meteor. De inmid dels vervaardigde Meteors zijn na melijk eerst aan België geleverd. Ir. vos zeide, dat de periode van Juli 1949 tot Juli 1950 voor de fabri cage der afgeleverde Meteors buiten gewoon kort mag lijken. Men dient echter te bedenken, dat het in licen tie gebouwde vliegtuigen betreft, die aan de hand van tekeningen en an dere gegevens der Engelse moederfa briek, Gloster Aircraft Company, worden vervaardigd. Om het snelle tempo te verklaren is het voorts van belang te weten, dat de Nederlandse vliegtuigindustrie de onderdelen der eerste tientallen Meteors uit Enge land betrekt. Thans werken ruim 2.000 man aan de Fokkerfabriek, ir. Vos vertelde, dat Aviolanda te Pa- pendrecht als haar grootste onderaan nemer belangrijke onderdelen van de Meteor fabriceert en ze ter montage aan Fokker levert. De Rolls Royce Derwent-motoren worden door de Fabrique nationale in Herstal in li centie vervaardigd. Over de andere werkzaamheden van de Fokker-fabriek zeide de heer Vos, dat men er niet alleen bezig is met de productie van de Meteors en de 25 Seafury-deklandingsvliegtui- gen voor onze marine, die beide vol gens van Engeland gekochte licen tierechten worden gebouwd, maar dat men er eveneens vliegtuigen naar eigen ontwerp vervaardigt. Een daar- Vaste klant bij de Echoput De wilde zwijnen hebben zich de laatste tijd op de Veluwe zo snel ver menigvuldigd, dat men bijna van een wilde zwijnenplaag kan spreken. Een wegenwachter van de A.N.W.B. ont dekte onlangs in de bossen der kroondomeinen te Hoog Soeren een koppel van ongeveer dertig van deze beesten, die zich tot vlak bij de rijks weg AmersfoortApeldoorn waag den. De berm van de weg, tussen het rijwielpad en de betonweg, is op ver- scheidené plaatsen totaal vernield door de zwijnen, die hier tegen sche merdonker of vroeg in de ochtend op zoek gaan naar eikels en daarbij de grond omwoelen. Dat de beesten zelfs een gevaar voor het verkeer op de rijksweg kunnen vormen, onder vond dezer dagen een medicus uit Apeldoorn, die met zijn auto 's avonds op de weg plotseling een zwijn voor zijn auto zag lopen. Hoe wel de dokter probeerde door snel te remmen het beest nog te ontwijken, gelukte dit niet. Het grote zware dier werd gedood. De wegenwachter van de A.N.W.B., die hier dagelijks op en neer rijdt, moest eergisteren twee meisjes te hulp komen, toen zij bij Hoog Soeren fietsten op een rijwiel pad en plotseling verrast werden door een wild zwijn, dat haar de weg versperde. De meisjes durfden niet meer terug te gaan in het bos en wilden proberen de rijksweg te be reiken, maar het wilde zwijn was niet van plan om te verdwijnen. De we genwachter nom een knuppel en joeg het beest vervolgens van de weg af. Een wild zwijn, dat vrijwel iedere avond bij het theehuis aan de Echo put verschijnt, heeft van de bewoners reeds de naam Kobus gekregen. Bij he theehuis had de eiganaar een par tij oude aardappelen op de mesthoop gegooid. Het werd een lekkernij voor Kobus, die nu iedere avond te rug komt om te. zien of er nog iets te eten is. Men maakt zich hier nog niet on gerust over Kobus en zijn verdere familieleden ,want de wilde zwijnen zijn in dit jaargetijde niet gevaarlijk. Toch hoopt men, dat er spoedig een grote drijfjacht zal worden gehou den, zodat de boeren straks geen last van de beesten zullen ondervinden. GROOT MILITAIR VLIEGVELD IN NOORD-BRABANT. Het militaire vliegveld in Noord- Brabant, in de nabijheid van de ge meente Uden, dat tijdens de oorlog door de Duitsers werd aangelegd, zal binnenkort aanzienlijk worden uitge breid. Er bestaat een kans, dat het zal groeien tot een van de grootste militaire vliegvelden van West- Europa. Na de bevrijding waren er op het veld mariniers gelegerd; deze zullen nu plaats maken voor de luchtstrijd krachten. van is het lesvliegtuig S-ll, dat reeds in grote aantallen aan binnen- en buitenlandse afnemers werd ver kocht en waarvan de licentierechten enige weken geleden aan de Macchi- fabriek in Italië werden verleend. In dit verband wees ir. Vos op het grote belang, dat de Nederlandse vliegtuigindustrie de mogelijkheid blijft behouden met eigen ontwerpen aan de markt te komen om zo de nationale vliegtuigontwikkeling te dienen. Hoe nuttig de standaardisatie van de wapens der Westerse mogend heden ook moge zijn, de nationale in dustrieën der West-Europese landen moeten met eigen ontwerpen actief blijven willen zij niet geheel in de verdrukking raken. Ir. Vos zeide hierover nog, dat het zeker niet in de bedoeling van de Nederlandse re gering ligt het eigen initiatief der vliegtuigbouwers te remmen. Op de vraag naar zijn mening over het nationaal luchtvaart-laboratorium zei de Fokker-directeur, dat ook dit instituut voor de industrie van gro te waarde is. De tijdelijke stilstand in de uitbreiding van het N.L.L. ziet ir. Vos meer als een „moment van bezinning" dan als een aanwijzing, dat het N.L.L. zal worden opgeheven. De overdracht der Meteors ge schiedde op het terrein, van de nieu we Fokker-fabriek bij Schiphol. Men is vorig jaar Augustus met de bouw ervan begonnen. Behalve een meta len hal waarheen het vliegtuigrepa ratiebedrijf van Fokker reeds enige maanden geleden is verplaatst, zijn er sedert de aanvang drie grote hal- in betonbouw verrezen. Naar werd medegedeeld wordt deze beton constructie. wat haar afmetingen be treft, enig in Europa geacht. Het ligt de bedoeling de nieuwe fabriek successievelijk geheel in te schakelen voor de serie-bouw. Half November denkt men geheel klaar te zijn met hal, waarin de Meteors zullen worden geassembleerd. De drie hal len zonder de voorbouw beslaan een oppervlakte beschikbaar voor werk ruimte van 22.000 vierkante meter. NIEUWE STRUCTUUR VAN „SINT RAPHAëL". De Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „Sint Raphaël" heeft zijn structuur gewijzigd in ver band met het toetreden van nieuwe leden, werkzaam bij de burgerlucht vaart en in het bijzonder met de groeiende publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Die voorlopige bedrijfsgroepen werden in November 1949, gesticht: „spoorwegen", „wegvervoer" en „burgerluchtvaart". Bijna een jaar hebben deze de voorbereidende werkzaamheden ver richt. Nu worden zij definitief vol gens de nieuwe bondsstatuten en met eigen huishoudelijke reglementen or ganen, die zich, onder eigen bestuur, in de toekomst bezig zullen houden met de aangelegenheden, eigen aan de onderscheiden takken van ver voer. De groep „Burgerluchtvaart" hield in Krasnapolsky te Amsterdam, haar constituerende vergadering. De bedrijfsgroepen „Spoorwegen" en „Wegvervoer" houden haar op richtingsvergaderingen respectieve lijk op 25 en 31 October a.s. te Utrecht. BEURS: WEINIG VERANDERING. De enige opmerkelijke koers, die gisteren bij opening tot stand kwam was die van Kon. Olie, die 3 punten lager opende op 290^. Hoofdbakelijk werd dit toegeschreven aan verko pen, afkomstig uit het buitenland overigens had deze flauwere stem ming voor het hoofdfonds geen ge volgen voor de koersvorming in de andere sectoren. De nieuwe week bracht weinig verandering ter beur ze, Prolongatie 2 yK procent. Sportvliegtuig neergestort 2 doden Gistermiddag om ongeveer half vijf is op het vliegveld Volkel in de buurt van Uden een sportvliegtuig bij het landen neergestort. Een van de vleugels kwam met de landings baan in aanraking, waardoor het toe stel omsloeg en in brand vloog. De twee inzittenden kwamen om het le ven. Het toestel was een Piper Cub van de Goois-Stichtse Aeroclub, dat door K. Rithagen, eerste luitenant van de Koninklijke Luchtmacht, voor een dag van de club was gehuurd. Hij was gisterochtend om tien uur alleen van het vliegveld Hilversum ver trokken. Op Volkel pikte hij P. Win gers uit 's-Hertogenbosch als passa gier op. De heer Rithagen had in Indonesië zijn sportbrevet gehaald. Heistellina in elkaar gezakt Gistermiddag om ongeveer half- één is bij de bouw van een nieuwe boerderij te Rampslo in de Noord- Oostpolder een heistelling in elkaar gezakt. De stelling was vermoedelijk niet goed geplaatst. Hierbij zijn twee personen om het leven gekomen, n.l. de bouwkundig opzichter G. J. Goorhuis, wonende te Marknesse, die gehuwd was en va der van twee kinderen en de arbei der H. de Vries uit Lemmer. Beiden waren werkzaam bij de fa. Hielkema. DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGD. Zondagmiddag pm ongeveer twaalf uur is in de Bergstraat te Rotterdam een ernstig geval van kolendampver giftiging geconstateerd. De 64-jarige B. v. d. Nadort, hoofdbewaarder van het Huis van Bewaring, heeft daar bij de dood gevonden. Zijn vrouw, de 61-jarige L. v. d. NadortHerweijer is in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis aan de Bergweg opgeno men. Een neef van het echtpaar, die, zo- ais gewoonlijk bij z'n oom en tante de maaltijd kwam gebruiken, kreeg geen gehoor. Hij maakte alarm, waarop men zich toegang tot de woning heeft verschaft. Vermoedelijk is de vergiftiging reeds Zondagmorgen begonnen. In elk geval heeft men geen midagmaaJ- tijd genuttigd. HISPANO SUIZA BELEGT GELD IN ONS LAND. Verwacht wordt, dat de Nederland se regering deze week plannen van de Zwitserse maatschappij Hispano Suiza zal goedkeuren om 13 millioen gulden te beleggen in een nieuwe Nederlandse fabriek voor geschut en munitie. Als deze goedkeuring is verkregen, vertrekt een delegatie van economi sche en militaire deskundigen naar Zwitserland om de pliaats van de fabriek en andere bijzonderheden te bespreken. De fabriek zou bij Den Haag of Rotterdam of in het Westen van Noord-Brabant komen. Ze zal werk geven aan 600 k 700 Nederlandse arbeiders en zich be zighouden met de vervaardiging van 20 mm geschut en munitie, o.a. voor de Gloster- Meteor straaljagers. DE LOONGRENS EN DE SOCIALE VERBETERINGEN. Aan de Memorie van Toelichting op het ontwerp van wet tot wijziging der Invaliditeitswet, der Ongevallen wet 1921, der Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922, der Zee-ongeval lenwet 1919, der Ziekteweta en der Kinderbijslagwet, is het volgende ontleend: Bij de wijzigingswet van 1 April 1950 zijn de toenmaals geldende loon grenzen voor de Invaliditeitswet en de Ziektewet, in verband met de na de bevrijding plaats gehad hebben de stijging van de lonen van ƒ3750 tot 4500 verhoogd. Nu inmiddels met ingang van Sep tember 1950 de lonen andermaal zijn verhoogd, is het naar de mening van de regering redelijk, de thans voor de genoemde wetten geldende loongren zen aan deze nieuwe loonregeling aan te passen. Daar de huidige loons verhoging met 5 pet. is gebonden aan een maximum van 180, dient naar het oordeel van de minister ook bij het bepalen van de nieuwe loongren zen met dit maximum te worden re kening gehouden. De voorgestelde regeling voorziet dan ook in een ver hoging van de loongrenzen tot 4680. Een loongrensverhoging, als hier- voren bedoeld, voor de Ziektewet brengt mede, dat deze grens voor de toepassing van het Ziekenfondsenbe- sluit deze laatste is immers dezelf de als de loongrens voor de Ziekte wet eveneens tot 4680 stijgt. AANKOMST TROEPENSCHIP „CHITRAL". Het troepenschip „Chitral" wordt hedennamiddag met uit Indonesië repatriërende militairen in hoofd zaak van het Voormalige KNIL en hun gezinnen voor IJmuiden ver wacht. De ontscheping der opvarenden zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden morgen te 9 uur in. de haven van Amsterdam 'beginnen. VEILIG, VERKEER. Wie met te grote snelheid rijdt Die kan niet stoppen meer op tijd! &uiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!MiHiniiniiminiiiiiii^ 1 Avifauna's Muzikaal Menul S Wegens enorm succes tot en met E 31 October geprolongeerd het optrèden (dagelijks) van het vermaarde dans- Z orkest van 1 MALANDO E m.m.v. ANN SANDOR 2 Reserveer tijdig een tafel voor lunch of diner in ons klasse-restaurant. Tel. 3000, S Z Alphen a/d Rijn E niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiih^ BURGEMEESTER STEEKT EEN VERKEERSBORD IN BRAND. Voor het historisch perceel „D'Coo- ninck van Poortugael" in de Voor straat te Utrecht heeft Zaterdagmid dag de burgemeester van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, die daarbij in gezelschap was van zijn echtgenote en de wethouders, de feestweek inge luid, die verbonden is aan de open stelling van de Stichtse boulevard. Na een korte toespraak op rijm heeft de burgemeester een verkeersbord, dat de weg maandenlang had afge sloten, onder gejuich van duizenden Utrechters in brand gestoken. Hier mede was de zes eeuwen oude ver keersweg uit het Oosten naar de bin nenstad in zijn nieuwe gedaante opengesteld. Reeds in de middel eeuwen trokken de Pruisische mars kramers over deze heerbaan (de eer ste geplaveide steenweg in Neder land) naar Holland. Na het rooien der bomen, het ver- bredingswerk en de asfaltering is de weg Biltstraat, Witte Vrouwenstraat en Voorstraat een fonkelnieuwe Stichtse boulevard geworden en is er heel weinig van het oude beeld overgebleven. Aangepast aan de eisen van het snelverkeer is het nu 'n moderne invalsweg uit het Oosten naar de binnenstad. PLUIMVEESTAPEL IN '52 WEER VOOROORLOGS. De pluimveestapel kan nog niet ongelimiteerd groeien. Wel wordt verwacht, dat hij in 1952 het vooroor logse getal van 14.7 millioen hennen weer zal hebben bereikt. De voederpositie is redelijk goed, er zijn aardige voorraden, maar zij mogen niet worden aangesproken, zo dat verder moet worden gegaan met de invoer. Bij onbegrensde uitbreiding van de pluimveestapel zou de rem op de eierproductie verloren raken. Nu is de afzetmogelijkheid behoorlijk en er is geen reden om te verwachten, dat die zal verminderen. Dit alles heeft ir. Mansholt, minis ter van landbouw, visserij en voed selvoorziening, verteld tijdens de vie ring van het 20-jarig bestaan van het Nederlandse eiercontröle bureau, TREINONTSPORING TE BEST. Gisterochtend is te Best een kolen- trein in aanrijding gekomen met een goederentrein. Van de kolen- trein ontspoorden 6 wagens, van de goederentrein een. Tussen Boxtel en Best moet enkel spoor gereden wc den, waardoor enige vertraging in de treinenloop ontstaan is. Er -zal ook een. tuchtrechtspraak voor apothekers worden ingesteld als een wetsontwerp, dat een wijzi ging van de wet op de oefening van de geneeskunst inhoudt, door de Tweede Kamer zal worden aangeno men. Een der gelijke wetelijk gere gelde tuchtrechtspraak bestaat reeds voor artsen, tandartsen en vroed vrouwen. AUGUSTUS WAS BOUWMAAND. Het hoogste aantal in uitvoering zijnde woningen, dat in enige maand na de bevrijding werd genoteerd, heeft Augustus opgeleverd. Het to taal dat nu op stapel staat is 50058. In Aug. werden 6995 woningen in uitvoering genomen (in Juli 5547, in Augustus 1949: 3954) en er kwamen 4217 woningen gereed. JAN OUDEGEEST OVERLEDEN. Gisterochtend is Jan Oudegeest, oud-voorzitter van de S.D.A.P., een van de pioniers van de Nederlandse vakbeweging, op tachtigjarige leef tijd te Oegstgeest overleden. Al vele jaren lang nam hij geen werkzaam aandeel meer in het Ne derlandse politieke leven, dat eindig de met zijn bedanken in 1936 voor het lidmaatschap van de Eerste Ka mer. TAXI- EN VERHUURBEDRIJF. De termijn, waarbinnen een beslis sing moet worden genomen t.a.v. de toekenning der 5 pet. loonsverhoging, voor het taxi- en verhuurbedrijf van 15 Oct. verschoven naar 15 Novem ber.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6