S)e G<2id6e(Eoii^ant Pyongjan aan drie kanten ingesloten Ambon en het Rode Kruis Pieck beter goochelaar dan Adolf Hitler DINSDAG 17 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG Directeur: C. M. HAMEBSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" De ring om Pyongjan sluit zich Papen gracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w„ f 1,50 p. -W., I 4.50 p. kwart. Franco p. p. t 5.25. - Advert.: 15 ct. p. nun. Telefoontjes f 1-50 Hardnekkige verdediging verwacht \7AN DRIE KANTEN stoten de strijdkrachten van de UNO in snel tempo door naar de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjag. Volgens berichten "van het front bereikte een in het Westelijke deel van het schiereiland opererende Zuidkoreaanse pantserspits een punt op 50 km. afstand van Pjongjang. Meer in het centrum rukte een Amerikaanse tankafdeling ruim 20 km. op en veroverde de plaats Sohoeng, ruim 70 km. van Pjongjang verwijderd, terwijl Zuidkoreaanse troepen, die van het aan de Oostkust gelegen Wonsan uit naar het Westen oprukken, de communistische hoofdstad tot op 80 km. zijn genaderd. In sommige sec toren gaat de geallieerde opmars in een dergelijk snel tempo, dat het vrijwel niet mogelijk is de juiste positie van de troepen te bepalen. CONCENTRATIE OP DE HOOFDSTAD. Tot nu toe hebben de UNO-troepen hier en daar wel hard moeten vech ten, doch geen werkelijk ernstige te genstand ontmoet tijdens hun opmars in Noord-Korea. Verwacht wordt echter, dat de geallieerden binnen kort op zware weerstand zullen sto ten: de communisten houden klaar blijkelijk hun tanks, vliegtuigen en Paul Hoffman in Nederland Hogere levensstandaard ondanks defensie De belangrijke vraag voor Europa in verband met de hogere eisen, wel ke de defensie thans stelt, is of dit werelddeel in staat zal zijn het juiste gebruik te maken van de in de Euro pese landen aanwezige hulpbronnen en krachten aldus Paul Hoffman, de oud-administrateur van de E.C.A. in een gistermiddag te 's-Gravenha- ge gehouden persbijeenkomst. De heer Hoffman maakt thans een af- scheidsreis door de aan het plan- Marshall deelnemende landen en ar riveerde gistermiddag uit Brussel in Den Haag en zal vandaag zijn reis met een bezoek aan Engeland voort zetten. Europa moet volgens Hoffman trachten door een beter gebruik van de eigen hulpbronnen een zodanig hoger productieniveau te bereiken dat ook de defensieproductie moge lij kwordt gemaakt. De liberalisatie van de handel zal in dit opzicht zeer goede diensten kunnen bewijzen en Hoffman heeft het volste vertrouwen dat de West- Europese landen in staat zullen zijn wat betreft de verdere liberalisatie van de handel goede resultaten te be reiken. Hoffman verklaarde van me ning te zijn, dat bij een goed gebruik van de eigen hulpbronnen Europa in staat zal zijn een defensieprogramma ten uitvoer te brengen zonder dat dit met een daling in de levensstandaard gepaard zal moeten gaan en hij acht te Europa zelfs in staat binnen één a/twee jaar een hogere levensstan daard tot stand te brengen ondanks een grotere wapenproductie. Wat er op het gebied van de Ame rikaanse steunverleening aan Euorpa na afloop van het plan-Marshall me dio 1952 moe tgebeuren, wist Paul Hoffman nog niet, doch hij wees er met nadruk op, dat het plan-Marshall uitsluitend beoogde te zijn een pro gramma voor herstel en als zodanig in ieder geval in 1952 zal worden be ëindigd. Tevoren had Paul Hoffman in een korte verklaring onder meer mede gedeeld, dat Nederland tot dusverre, wat de liberalisatie van de handel betreft, een der meest actieve lan den is geweest. Hij wilde Nederland danken voor de grote medewerking welke hij bij de uitvoering van het plan-Marshall steeds van de zijde der Nederlandse autoriteiten had onder vonden en had ook woorden van lof voor het begrip, dat de Nederlandse bevolking toont voor de doeleinden van het plan-Marshall. geoefende infanterie in reserve voor de strijd om de hoofdstad zelf, die waarschijnlijk in de omgeving van de stad of misschien ook in de stra ten zal worden uitgevochten. 800 AMERIKANEN OPGESLOTEN. Aan de Oostkust rukt een Zuidko reaanse patrouille zo snel mogelijk op naar een spoorwegtunnel, 30 km. ten N. van Yonghoeng, bij de Oost kust, daar er berichten zijn binnen gekomen, dat de communisten hier 800 Amerikaanse krijgsgevangenen hebben opgesloten. ZUIDKOREAANSE AMBTENAREN NAAR NOORD-KOREA. Een groep van 100 ambtenaren en leden van de jeugdbeweging „Les Tae Han", aangewezen door de re gering Synghman Rhee, is gisteroch tend meegetrokken naar het Zuiden van de provinciees Kangwaon en Hamkyng, die langs de Oostkust ten Noorden van de 38e breedtegraad ge legen zijn. De tussentijdse commissie der V.N. heeft reeds eerder besloten het bestuur over Korea aan de V.N. toe te vertrouwen, totdat onder haar toezicht verkiezingen gehouden zijn. Volgens de Zuid-Koreanen heeft het zenden van genoemde personen naar Noord-Korea alleen tot doel, „te wij zen op de wil van de Zuid-Koreaanse regering om, bij ontstentienis van een VLOOT AALMOEZENIERS VERGADEREN TE ROME. Van 18 tot 22 Oct. a.s. zal te Rome een bespreking plaatsvinden tussen de hoofdaalmoezeniers van de lan den, die bij het Atlantisch pact zijn aangesloten. Zeker zullen daar aanwezig zijn de hoofdvlootaalmoezenier van de Ver. Staten van N. Amerika, Cana da, Italië, Frankrijk en Nederland. Of Engeland zal deelnemen is nog niet met zekerheid bekend. Daar de aanwezigheid van de hoofdvlootaal moezenier van de Kon. Ned. Marine Mgr. de Sain, op het ogenblik hier te lande vereist wordt, heeft deze voor de besprekingen te Rome gede legeerd de vlootaalmoezenier H. Brugmans, die de nodige instructies van Mgr. de Sain heeft ontvangen en vanmiddag vanaf Schiphol naar Rome is vertrokken. Vliegen op atoomkracht wettig gezag, onmiddellijk en daad-1 werkelijk bij te dragen tot de we- deropvoeding van de Noord-Korea- nen". ZEVENHONDERD BELGEN VOOR KOREA. Het Belgische contingent voor Ko rea zal slechts 700 man tellen, hoe wel het bedoeling was om er 900 te zenden, dus een volledig bataljon. Dat is een gevolg van het feit dat tientallen mannen zich hebben terug getrokken omdat zij intussen werk hadden gevonden. Verscheidene zijn niet eens op de keuring verschenen.. De vrijwilligers zullen eind No vember of begin December scheep gaan. HERSTELBUREAU VOOR KOREA. Uit gewoonlijk welingelichte bron wordt vernomen, dat de V. S. van daag in de economische en sociale raad te Lake Success, zullen voor stellen een speciaal bureau in het leven te roepen voor Tiet herstel van Korea. Waarom resultaten uitbleven JN VERBAND met de jongste ontwikkeling der gebeurtenissen in de Zuid-Molukken publiceert het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis een verklaring, waarin het kennis geeft van de vruchteloze stappen, die het heeft gedaan om te bevorderen, dat de indertijd door de bevolking zozeer benodigde goederen en medicijnen naar Ambon zou den kunnen worden vervoerd. GENèVE AGTIEF. Herinnerd wordt aan de stappen te Genève, waarna wordt gezegd, dat het Nederlandse Rode Kruis zich ook wendde tot het Indonesische Rode Kruis met het verzoek om steun, welk welk verzoek beantwoord werd demededeling deze steun uit sluitend te doen verlenen door het Indonesisch Rode Kruis. Wegen zoekend om in ieder geval tot een oplossing te geraken, wendde het Internationale Comité van het Rode Kruis zich begin Augustus tot de regering der R.I. met het dringen de verzoek in ieder geval zijn gede legeerde in Indonesië toe te staan op korte termijn naar Ambon te ver trekken, terwijl het zich bij weige ring of bij uitblijven van enig ant woord, het recht voorbehield om des noods rechtstreeks een gedelegeerde uit Genève naar dit eiland te doen vertrekken. Kort daarop werd de mededeling ontvangen, dat de gedelegeerde van het Internationale Comité van het Rode Kruis te zamen met de waar nemend voorzitter van het Indonesi sche Rode Kruis per schip Ambon zou bezoeken om de hulpverlenmgs- actie ter hand te nemen. Eind Augustus ,toen de gedelegeer- DEFINITIEF AFGELOPEN. De tijd van zwemmen en zonnebaden en het zalig nietsdoen in gemakke lijke rieten stoeltjes is nu definitief voorbij. Een half jaar zijn wij van deze genoegens verstoken: een half jaar waarin wij op z'n hoogst met dikke jassen aan tegen de wind in tornend langs de woelige zee zullen stappen. Erger dan voor ons is net "'•"Td van het seizoen voor de strandpachters. Zij slepen hun stoe len weer de boulevards op. waar karren af en aan rijden om de rieten zitjes naar de winter-opslagplaatsen te brengen. Somber denken de pach ters hier aan het afgelopen seizoen, dat een maximum aan regendagen en een minimum aan verdiensten heeft opgebracht. En allemaal den ken wij: misschien volgend jaar be ter! met dit schip zou vertrekken, bleek hem dat dit vaartuig wel Boe roe en Ceram, maar niet Ambon zou aandoen. Naar aanleiding daarvan nam het Internationale Comité maat regelen om thans rechtstreeks uit Zwitserland een gedelegeerde naar Ambon te zenden. Medewerking van Australië. Daar het treffen van deze maatre gelen enige tijd zou vergen, stelde de voorzitter van het Australische Rode Kruis, die deze tijd in Genève vertoefde en die alle medewerking toezegde, voor, dat niet een nieuwe gedelegeerde naai Ambon zou gaan, maar dat de gedelegeerde, die thans met het vaartuig de reis naar de Zuid-Molukken had aanvaard, on middellijk bij cerugkomst alles ge reed zou vinden om via Australië naar Ambon te vertrekken. Maar nog voor dat dit laatste plan tot uitvoering kon komen, begon de bezetting van het eiland Ainbon door de troepen van de regering der R.I. Nadere publicaties zullen volgen, zo spoedig dat mogelijk zal zijn. BESCHIETING VAN AMBON EN SAPAROEA. Het bureau Zuid-Molukken te Den Haag deelt mede: „Zondagmiddag 15 October werden van half vier tot half zes alle plaat sen aan Saparoea's Zuidkust door schepen van de Indonesische repu bliek beschoten. Er vielen slechts en kele slachtoffers, doch dit waren alle kinderen. Zondagmorgen zijn in de Ambon-baai enige negorijen door korvetten onder vuur genomen. Er vielen geen doden. De gewonden konden in de bergen in veiligheid worden gebracht. INDONESIë ZAL UITLEVERING VAN WESTERLING VRAGEN. De procureur-generaal van Indo nesië heeft aan het Chinese blad „Keng Po" medegedeeld, dat de In donesische regering België om uit levering van Westerling zal verzoe ken. Het wachten is op de vestiging van de Indonesische vertegenwoor diging te Brussel. De zaak zal op di plomatiek niveau behandeld worden, PRINS BOUDEWUN BIJ ZIJN VADER. Prins Boudewijn van België is incognito naar Italië vertrokken. Te Padua zal hij zich bij zijn vader voegen, met wie hij een vacantie in Italië zal doorbrengen. ■rankrijks aandeel In de deiensie van W. Europa Maandagavond hebben de Ver enigde Staten in principe de plannen van de Franse regering om haar strijdkrachten in Europa tegen het einde van 1951 op 10 divisies le urengen goedgekeurd. De Verenigde Staten hebben de afgevaardigden van de Franse regering, die thans te Washington vertoeven, de verzeke ring gegeven dat de Amerikanen fi nanciële steun zullen verlenen om tegemoet te komen aan de kosten an deze strijdkrachten. Hoewel de Verenigde Staten in stemmen met een verhoging van het aantal Franse divisies, heeft de Ame rikaanse delegatie voorgesteld, dat Frfiikrijk, in de loop van het jaar 1951, zich vooral zal toeleggen op de oefening van zijn nieuwe divisies en de taak om haar uitrusting compleet te maken tot het jaar daarna zal uit stellen. De Amerikanen zijn namelijk van corotel dat als de herbe vapening in 1952 in volle gang is, het niet moeilijk zal zijn de modernste uit rusting te leveren, op vooi waarde, dat Frankrijk en de overige landen van net Atlantisch Pact de nodige manschappen voor het gebruik van deze uitrusting zullen hebben ge- oeierd. De Amerikanen hebben Frer-krijk voorgestelu om de uitvoe ring van de huidige productieplan- nen van uiterst gemechaniseerde anti tankvoertuigen cn anti-tankwa pens op te schorten tot da* dit ma terieel volledig zal zijn bep' oefd. De Amerikaanse afvaardigin^ leeft zien terughoude ïi betoond ten ctz oh te van het Fra :so plan oni belangrijke credieten te gebruiken voor het bouwen van vier vlieg dekschepen. Het Amerikaanse stand punt is, dat in het kader van een evenwichtige gezamenlijke strijd macht de vliegdekschepen door Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zouden kunnen worden gele verd, en Frankrijk zich zou toeleg- Atoomkracht zal het mogelijk ma ken, dat vliegtuigen verder en snel ler kunnen vliegen met een grotere betalende lading dan welk vliegtuig ook van nu. Zo deelde Sir. William Hildred, directeur-generaal van de internationale vereniging van lucht vaartmaatschappijen <1. A. T. A.) heden mede op de zesde algemene vergadering dier vereniging te San Francisco. Deze vergadering duurt de gehele week en wordt bijge woond door vertegenwoordigers der 66 luchtvaartmaatschappijen. Van de zijde der K. L. M. zijn aan wezig: dr. A. Plesman, president-di recteur en mr. L. H. Slotemaker, Atoomkracht beloofd, wat kracht bron voor vliegtuigen betreft, een resultaat dat onbereikbaar is met de huidige soorten brandstof. Er zullen vliegtuigen komen die een zeer grote snelheid en een bijna on gelimiteerde actie-radius in zich zul len verenigen. De economische voor delen zullen zeer aanzienlijk zijn. VERDEDIGING TEGEN DE ATOOMBOM MOGELIJK. De Britse minister van binnen landse zaken, Ch-uter Ede, heeft Maandag op een persconferentie verklaard, dat verdediging tegen de atoombom mogelijk is. Het Britse onderzoek naar een schuilkelder tegen atoombommen, verkeert thans in vergevorderd stadium. De atoombom heeft de behoefte aan een civiele luchtbescherming groter in plaats van kleiner ge maakt, aldus Chuter Ede. DIEP215E-ONDERZOEK. Onder leiding van de Deense ge leerde Anton Bru-un vertrekt er binnenkort een expeditie uit Kopen hagen, welke aan boord van het Britse fregat Galatha twee jaar lang de bodem van de zee zal onder zoeken. Bruun zegt: Het is best mo gelijk dat op de bodem van de zeeën, die nog nooit door mensen is onderzocht, legendarische dieren leven, zoals de zeeslang. Met behulp van stalen kabels, waarvan er een tien kilometer lang is, zal dr. Bruun de bewoners van de diepste lagen van de zee vangen. De eerste proeven zullen worden genomen in de Golf van Biskaye. gen op de landstrijdkrachten en klei- Het afrollen van de grote kabel zal ne vlooteenheden. twee dagen vergen. Percentage van 99.58 voor Nat. Front 1I/E ZULLEN maar onze schouders ophalen", zei professor Reuter, burgemeester van Berlijn, toen hij de „uitslag" van de verkiezingen in de Oostelijke zóne hoorde. De communisten hebben nog meer succes ge had dan Hitier. Bijna 98,5 percent van de stemgerechtigden stemden en van deze kiezers stemden 99,58 percent voor de communistische candi- daten. Hitier. heeft het nooit verder kunnen brengen dan 99,02 percent. VERKIEZINGS KLUCHT r\E UITSLAG van de Zondag jl. in Oost-Duitsland gehouden „vrije en geheime" verkiezingen is reeds bekend gemaakt, een voor werkelijk vrije en geheime verkiezingen vol komen fantastisch percentage van 99.58 ja-stemmers. Van zulk een per centage heeft zelfs Hitier nooit dur ven dromen en toch kende hij het trucje van de fabelachtige volks stemmingen op z n duimpje. De Russen hebben ruim een 0 jaar lang de tijd gehad om deze verkiezingen voor te bereiden. Men zal zich herinneren hoe verleden jaar de Oost-Duitse volksrepubliek is ingesteld, zoge naamd als spontane reactie op de vorming van de West-Duitse repu bliek. De Russen benoemden toen een provisorische Volkskamer, die de Volksrepubliek uitriep en de door de Russische bevolking aangewezen „ministers" sanctioneerde. Alles was toentertijd natuurlijk zo overhaast geïmproviseerd, dat men geen tijd had gehad om verkiezingen te organiseeren zodat deze verscho ven werden tot October 1950. Deze z.g. overhaaste improvisatie was een keurig dekmanteltje om een proce dure te volgen, welke reeds lang was overdacht en gunstige resultaten be loofde. Want aan het hoofd van de Oost-Duitse republiek stond nu met een een college van zorgvuldig uitge zochte mannen, die een jaar de tijd kregen om een grondige zuivering in de politieke gelederen toe te pas sen. En dat is dan ook inmiddels zeer grondig gebeurd, zodat Moskou met een gerust hart de „vrije" verkie zingen kon laten doorgaan Hoe,, vrij en hoe „geheim" deze stemming is ge weest, weten we voldoende. ER WAS DE BEFAAMDE een- heidslijst van het Nationale Front, zodat geen kiezer de moge lijkheid had zich te „vergissen" in de keuze van zijn candidaten en het ge heim van de stemming was verze kerd in het stemhokje. Wee echter degene," die niet spontaan „openlijk" stemde, d.w.z. die zijn ontvangen stembriefje, waarop alles reeds keu rig voor hem kant en klaar gedrukt stond (potlood overbodig), niet zon der meer in de stembus deponeerde. Wat kon hij in een stemhokje an ders willen dan „neen" op zijn brief je schrijven of een streep door de candidaten halen? Zoiets doet een goede volksdemocraat niet en daar om is ieder, die in een stemhokje verdwijnt, zonder meer een volks- vijandelijk element. Hij krijgt direct een aantekening achter zijn naam op de kiezerslijst en kan er verzekerd van zijn, dat hij binnen niet te lange tijd bezoek zal krijgen van een paar gezellige lui, die hem een ongezond baantje in de uraniummijnen of een ander leuk karweitje in Siberië zul len aanbieden. der verkiezingen aan de kaak tc stellen, hadden de West-Duitsers hun kameraden aangeraden om allemaal zonder uitzondering openlijk „ja" te stemmen. Te beproeven om door te genstemmen enige invloed uit te oefenen, zou toch maar een nutte loze demonstratie zijn geweest en bovendien gevaarlijk voor de tegen stemmers. Vandaar dat een hoog percentage van voor-stemmers van te voren vaststond. Pieck kan nu geuren zoveel hij wil met zijn 99.58 pet. en degenen, die dom genoeg zijn om zich te laten beetnemen, zullen er van onder de indruk komen, maai de anderen zullen er slechts om kunnen lachen. De heren in Moskou lachen even wel niet; zij weten, dat dit cijfer hun geen enkel houvat biedt bij de berekening van hun werkelijke aan hang. Voor hen is dit cijfer even on betrouwbaar als het voor ons be lachelijk is. GEALLIEERDE TROEPEN IN BERLIJN VERSTERKT. Zo kan het Nationale Front van Ulbricht, Grotewohl en Pieck zich verheugen op 12.880.845 stemmen uit in totaal 12.139.932. 35.544 Personen hadden de moed om tegen het Natio nale Front te stemmen. Velen vinden dit aantal tegenstemmers vrij hoog, gezien de methodes die de communis ten hebben toegepast en zij zijn van oordeel, dat dit cijfer werd opgege ven om de schijn te wekken dat er toch enige vrijheid heeft bestaan tij dens de verkiezingen. President Wilhelm Pieck was trots toen hij de uitslag hoorde. „Ons volk heeft getoond, dat het klaar is te vechten voor de vrede en voor een verenigd democratisch en vredelie vend Duitsland", zo zei hij. De geallieerden zijn" onmiddellijk na de verkiezingen begonnen hun troepen in Berlijn te versterken. Men is overtuigd, dat de Russische plan nen voor Duitsland in een nieuw sta dium zijn gekomen en dat het raad zaam is wat meer troepen bij de hand te hebben. Het Amerikaanse garnizoen in Ber lijn wordt een regiment, dat meer ac tieve verdediging dan oefening ten doel heeft. Binnenkort komt een derde Amerikaans bataljon en tech nisch persoheel. Er komt een com pagnie voor tankafweer, maar het is niet bekend ,of er ook een tankafde ling zal opgericht worden. Met vier a vijfduizend man per maand zullen de nieuwe Amerikaan se troepen in Duitsland aankomen. Zij zullen de nieuwste wapenen bij zich hebben, die in de Koreaanse veldtocht beproefd zijn. De belangrijkste eenheid van de versterkingen in West-Duitsland is de 82ste divisie parachutisten, 18000 iman sterk, die in 1944 en '45 op ver scheidene plaatsen in West-Europa heeft gestreden. DOOR EEN KOE GEDOOD. De rijkspolitie te Groesbeek bij Nijmegen heeft een onderzoek inge steld naar het tragisch einde van de 28-jarige Th. J., wiens lijk Zaterdag werd gevonden in een weide aldaar. Het lichaam vertoonde een diepe wonde in de buik en rondom de plaats waren bloedsporen. Een onderzoek heeft thans uitge wezen, dat J. het slachtoffer is ge worden van een aanval door een koe, die hem zodanig verwond heeft, dat hij niet meer in staat is ge weest zijn fiets, die tegen de afras tering van het weiland stond, te be reiken. Tulpentochten Het programma voor 1951 van de z g. Tulip Festival Tours, die dit jaar voor de 5e maal door enkele grote Nederlandse reisbureaux worden ge organiseerd, is thans vastgesteld. In het tulpencomité hebben o.m. zitting: The American Express Com pany, Lissone Lindeman, Holland Travel Service, Wm Muller en Co. WagonLits/Ccok, de K.L.M., de Ned. Spoorwegen en de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. De A.N.V.V. heeft de bedoelde reisbureaux bij elkaar gebracht ter wijl haar taak voorts bestaat uit het voeren van propaganda voor dit evenement in het buitenland. De tochten, die per autobus wor den gemaakt, voeren uiteraard dooi de bloembollenstreek ten Zuiden en ten Noorden van het Noord-Zeeka naal, waarbij de nationale bloemen tentoonstelling „De Keukenhof" als centrum wordt gedacht Er is echter tevens naar gestreefd ook nog an dere bezienswaardige gedeelten van Nederland in te schakelen De tochten bestaan uit een vier daagse Paas- resp. Pinkstertocht. alsmede uit acht zesdaagse tochten en wel vier met Amsterdam en vier met Den Haag als uitgangspunt. KcPi'itttj.t...

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1