Switchende Zwitsers speelden een verrassend spel ACedvdandó eCftaC nu en dan tataei auewcampeCd Zonder Kraak zou Oranje „gekraakt" zijn Sensationele wedstrijd, met korf- balcijfers door Nederland verloren MAANDAG 16 OCTOBER 1950 DE LEIÜSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA BAZEL, 15/10. (Van een speciale A.N.P.-verslaggever). ÏN EEN DER MERKWAARDIGSTE wedstrijden uit de geschiedenis van het Oranje-elftal heeft Nederland te Bazel een 75 nederlaag tegen dc Zwitsers geleden. Merkwaardig om het grote aantal doelpunten, dat deze kamp opbracht, maar vooral ook merkwaardig door het spelver- loop, door de wijze waarop deze twaalf treffers ontstonden. Op hoog peil stond deze kamp zeker niet, daarvoor werden op het stugge, knobbelige veld van het Rankhof-stadion te veel fouten gemaakt, daarvoor ook was het spel van het Nederlands elftal in zijn geheel te zwak, maar wat de ruim 25.000 toeschouwers voorzetten was toch vaak wel buitengewoon l'raai en wanneer we de wedstrijd willen zien als een strijd tussen de snelle en verrassend goed combinerende Zwitserse aanval en het laatste bolwerk van de Oranje-elf, tevens ee beste Nederlander, Kraak, dan durven we zeggen, dat het een voetbalgevecht van de eerste grootte is geweest. Want wat spelers als Fatton, Bi ckei, Bader, Antenen en ook Fried- lander aan voetbalkunst ten beste gaven en wat Kraak daarbij onder de Nederlandse lat presteerde was alleen reeds een gang naar het rom- melig-gezellige maar veel te kleine veld van de F.C. Nordstern waard. Systeem? Eigenlijk kan men wat deze ontmoeting betreft niet van systeem praten. Het is waar, Terlouw pro beerde het systeem te spelen, onze kanthalves bewogen zich in het bin nenveld, en bij de gastheren speelde Eggiman aanvallend spil met pal achter zich de beide backs, maar in heel veel gevallen kwam er niets van terecht en zou men het begrip systeem beter door de uitdrukking „geordende wanorde" kunnen ver vangen. Door het teruggetrokken spel van linksbinnen Bader bestond de Zwit serse stormlinie meestentijds uit vier spelers. Daarbij speelden Friedlan der en Bickei naast elkaar en slechts Dan de rugnummers en het verschil in lichaamsbouw was dan nog te zien wie van beiden de midvoor was. Dat Terlouw het zodoende niet ge makkelijk had ligt voor de hand. En met zijn secondanten Mesman en Kuybregts was het al evenzo. De Zwitsers liepen voortdurend van hun sigenlijke plaatsen en de Neder landse backs dientengevolge van het ■tastje naar de muur. Zo gebeurde r.et, dat linksbuiten Fatton verschei dene malen de bal van de rechter r.ijlijn voor het doel bracht en dat \ntenen, de rechtervleugelman van de linksbinnenplaats af Kraak met copballen en schoten bestookte. Meen, geen moment van de wed strijd heeft de Nederlandse achter- rioede vat op het aanvalsspel kunnen nijgen. En wanneer Kraak weer uet in zo'n geweldige vorm had ge stoken, ons elftal zou letterlijk zijn ingemaakt. Steeds weer werd het irhtertrio gepasseerd door de snelle rood-witten, die met ragfijne langs de grond gespeelde passes keer op teer op Kraak afstormden, zonder dat Terlouw of een der anderen er san te pas kon komen. Ook Stoffelen »n van Schijndel konden verdedi gend weinig uitrichten. Beiden, de Mederlandse aanvoerder in het bij tend er, hebben gewerkt van begin tct eind, maar zij kwamen te veel meiheid te kort om ook maar enige Kans tegen deze tegenstanders, die tennelijk wel het een en ander in Brazilië tijdens het tournooi om het wereldkampioenschap hebben opge stoken, te kunnen maken. Zo was, wonder boven wonder, de aanval ditmaal het sterkste deel van HET TWEEDE NEDERLANDSE DOELPUNT: Na een schot van de Graaf ketste de bal terug, waarna de Zwitserse rechtsachter Neury de bal in eigen doel plaatste. Op de ach tergrond onze middenvoor Van Me lis. ANP-Telefoto onze ploeg. En aangezien bij de Zwit sers de meeste fouten in de defensie werden gemaakt, is het achteraf niet eens zo moeilijk te verklaren waarom Nederland er in één wedstrijd in ge slaagd is maar liefst vijf doelpun ten te scoren. Wanneer men dit ver gelijkt met het vorig seizoen, dan is het spel van ons elftal, wat produc tiviteit betreft, zeker vooruit ge gaan, maar hoe mooi enkele van deze vijf doelpunten ook waren. van ons aanvalskwintet kan men moeilijk zijn. Daarvoor zijn er nog e veel zwakke punten aan te wij zen. Ongetijfeld hebben de nieuwe lingen de Graaf en van Melis niet teleurgesteld. Beiden maakten een uitstekend doelpunt en zij pasten zich in het geheel van de ploeg goed aan, maar spelers van grote klasse zijn zij niet. Het zwaarste werk werd in deze linie weer door de onver moeibare Rijvers verzet. Hij was het, die de passes vanuit het achterveld oppikte en verwerkte tot kansen. Meer dan Lenstra, die in deze wed strijd, hoewel zeker niet onvoldoen de, lang zo actief niet was als in de oefenwedstrijd tegen Middlesex Wan derers. Urgenter echter dan de problemen in de voorhoede zijn die in het ove rige deel van het elftal; dit is in deze wedstrijd tegen de snelle Zwitsers wel zeer duidelijk gebleken. Mes man is niet de juiste man gebleken vcor een plaats in de achterhoede en ook van der Klink, die in de twee. de helft, toen de Blauwwitter met een onwillige knie het veld verliet voor hem in de plaats kwam, kon het Nederlandse kamp op de kleine overdekte tribune niet imponeren. Voor deze plaats zal zeker naar een andere kracht moeten worden uit gekeken. Misschien dat het duo van der SluyysHuybregts voor de toe werkelijk enthousiast over het spel komst de beste oplossing zal vormen? Oranje had tweemaal de leiding, maakte driemaal gelijk en verloor met twee punten verschil LIET KLEINE RANKHOF-STADION was reeds lang tot de laatste plaats volgepakt en honderden hadden zich na wat strubbelingen al met een plaatsje aan de lijnen verzoend, toen de elftallen door een klein muziekkorps en een felle laagstaande zon werden verwelkomd. De volksliederen klonken, de fotografen deden hun plicht en een minuut later waren de elftallen opgesteld. De Italiaanse scheidsrechter Dat- tillo liet van Melis aftrappen. Het was een voorzichtig begin met zoe ken en proberen aan beide kanten. Vooral voor onze spelers waren de omstandigheden ongewoon, het was vrij warm, het veld effectvol en daar door maakte ook de bal nog al eens vreemde capriolen. In vrij hoog tem po zetten de Zwitsers na een paar minuten hun eerste aanvallen op en reeds dadelijk moest Kraak ingrij pen, toen Fatton, helemaal naar rechts gekomen, ineens op de linker hoek mikte. Nog een paar maal kwamen de gastheren terug alvo rens de Nederlandse aanval door mooi voorbereidend werk van Rij vers actief werd. Er volgde een switch met Clavan en daaruit een kansje voor Rijvers, maar ten koste van een corner konden de Zwitsers de zaak in het reine brengen. 't Was anders dan in Amsterdam Reeds in de eerste minuten werd het duidelijk, dat hier een ander elf- taj tegenover de Nederlandse ploeg stond, dan in September 1947 te Am sterdam, toen Nederland met 62 won. Gestuwd door spil Eggiman en voortdurend op links en rechts ge voed door de teruggetrokken Bader veroverden de Zwitsers langzamer hand het terrein nog voor onze ploeg werkelijk gevaarlijk had kunnen worden. Linksbuiten Fatton en de alom aanwezige Bickei, met zijn 38 j'»~en de oudste maar zeker niet de langzaamste van het Zwitsers elftal, stichtten herhaaldelijk verwarring ir de Oranje-gelederen, w.aar Mes man al dadelijk met enkele mis- trappen begon. Na tien minuten werd Kraak ge passeerd. Bij een aanval over de rechtervleugel kreeg Antenen in vrije positie de bal toegespeeld en onmiddellijk schoot hij in, doch scheidsrechter Dattilo had reeds voor buitenspel gefloten. Nog geen mi nuut later kwam Bickei alleen voor het Nederlandse doel, maar nu wist Kraak het schot te keren. Zo g:ng het een tijd lang. De ene aanval na de andere werd op het Nederlandse doel ondernomen en ieder ogenblik vreesden wij, dat de man op het grote scoringsbord de 1 onder Zwit serland zou kunnen plaatsen. Lang zaam maar zeker kwam er opluchting in het Nederlandse strafschopgebied ef. talrijker werden nu de Nederland se aanvallen. Het plaatsen van van Schijndel en Stoffelen was veelal slecht en menige poging werd zo doende al in de kiem gesmoord, maar bij Rijvers was dit onderdeel van het spel beter verzorgd en de keren, dat hij de bal in het middenveld op haalde, deed hij er steeds iets goeds mee. Zwitserland neemt de leiding Juist in deze periode, waarin de Nederlanders het verloren terrein weer langzaam aan het heroveren waren, kwam onverwacht het eerste doelpunt van de Zwitsers. Ep waren 16 minuten gespeeld, toen Mesman de bal niet kon wegkrijgen en An tenen er bij de cornervlag in slaag- DEZE FOTO TOONT HET MO MENT, waarop Friedlander het eer ste doelpunt voor zijn land gaat ma ken. Achter Friedlander Terlouw en Kraak en geheel rechts van Schijn-, del. ANP-Telefoto. de de bal voor het doel te plaatsen. Kraak dook naar voren en stompte de bal weg. Weer werd ingeschoten en weer werkte Kraak het leder uit ziin doel. Echter niet voldoende en nu moest van Schijndel er aan te pas komen. Friedlander was er ech ter ook bij en nog voor de Schiedam mer zich voldoende kon herstellen, was Kraak van dichtbij gepasseerd (1—0). Clavan maafltt gelijk Het eerste doelpunt, veroorzaakt door dekkingsfouten, was ontstaan. Tr zouden er meer komen, maar eerst kwamen onze spelers aan de beurt. Nadat Mesman en Huybregts twee maal ten koste van hoekschop pen hadden gered, werd Rijvers met een juweel van een troughpass door Huybregts aan het werk gezet. In eens ging de bal door naar de lin kervleugel, waar Clavan reeds was gestart. Met zijn bewaker Kernen op de hielen ondernam de Hagenaar een rush naar het doel en juist op het moment, dat de Zwitser zijn rechter been uitstak om de1 bal voor Cla- van's voeten weg te halen loste de ADO-man in volle ren een schot, dat mrsschien niet onhoudbaar was. maar waar Stuber in elk geval royaal onderdoor dook. Zo was het na 27 minuten gelijk (1—1). Weer begonnen de Zwitserse storm lopen en weer was het Kraak, die springend, vallend, stompend en trappend verder succes voor de Hel veten in de weg stond. Bij een van zijn moedige reddingen kwam de Stormvogelsdoelman in botsing met de stevige Bickei. Kraak sloeg tegen de grond en bleef liggen, maar door goede zorgen van oefenmeester Van der Leek stond hij weer gauw overeind en een warm applaus klonk op. Nauwelijks was het spel hervat of Fatton kwam met de bal alleen voor onze keeper. Hij schoot ontzet tend hard en draaide zich al half ten einde de gelukwensen van zjjn makkers in ontvangst te nemen, maar het was geen doelpunt. Van de onderkant van de lat sprong de bal weer het veld in waar Terlouw kon opruimen. Toch was het onmogelijk, dat de Nederlandse defensie het zou bolwerken. Het feilloos korte samen spel der Zwitsers sneed als een mes door de verdediging heen en de slag vaardigheid van Fatton, Friedlander en Bickei, al in het eerste half uur, deed het ergste vrezen. Zwitsers helpen een handje. De Zwitsers speelden nu zeker een klasse beter, maar weer ging het als bij het eerste Nederlandse doelpunt. Antenen had het net getroffen, doch hij bleek de bal met de hand te heb ben bewerkt, zodat Dattilo het doel punt afkeurde. Plotseling was de Oranje-voorhoede er vandoor. Een lage pass van Clavan bereikte De Graaf op de andere vleugel; de Lim burger nam het leder ineens mee naar binnen en loste toen een strak schot, dat waarschijnlijk voor het doel langs gegaan zou zijn, indien Neury de bal niet had weggetrapt tegen de rug van zijn partner Bocquet en zo langs de verboukreerde Stu ber (1—2). Toch nog gelijk voor dé rust. Er was nog een minuut in de eer ste helft te spelen en het leek er naar, dat Nederland tegen de ver wachting, maar zeker ook tegen de verhouding in met een 21 voor sprong de thee zou gaan opzoeken. Het zou echter niet gebeuren. Twin tig seconden voor tijd kreeg Fatton een hoekschop te nemen; op maat ge sneden kwam de bal op het hoofd van Friedlander, die hem half miste, maar Antenen stond klaar om het ronde ding de juiste richting te ge ven en in het uiterste hoekje te wer ken (22) Nauwelijks was er nog tijd voor de aftrap; het was tijd en een dankbaar applaus golfde van de zonnige tribunes. Nederland leidt opnieuw door Rijvers. Was de eerste helft met twee doel punten in twee minuten geëindigd, de tweede speelhelft begon met een doelpunt. Het was een Nederlandse goal en een goede ook. Op Zwitserse wijze ging de bal door het centrum met kleine pass-jes van man tot man, geleid door Rijvers en Lenstra. Op het randje van buitenspel kreeg de Bredanaar hem voor de laatste maal van Abe toegespeeld en op het ferme snelle schot had Stuber geen schijn van kans (23). Drie doelpunten bin nen drie minuten spel. Alleen dit feit reeds was merkwaardig. Dat het tien minuten later nog eens zou gebeu ren maakte de wedstrijd bijna tot een dwaze. Nederland bleef nu voor kor te tijd de toon aangeven. Achter stonden Kraak en ook Terlouw, die er wat meer vat op kreeg pal en de kleine Rijvers was de grote man van het middenveld. De gebeurtenissen volgden elkaar snel op, sneller dan de dertig Nederlandse persmensen het op de tribune konden noteren. Met een fantastische sliding voor kwam Kraak een doelpunt van Fat ton, onmiddellijk gevolgd door een prachtig onhoudbaar schot van Len stra aan de andere zijde van het veld. Abe stond echter buitenspel en terecht keurde de goed leidende referee het doelpunt af. Van 23 op 43. Van de vrije schop kwam de bal bij Antenen. Switchend met Bickei kwam de Zwitserse rechtsbuiten voor het Nederlandse doel, nog vóór Mes man of Terlouw konden ingrijpen en met een lage schuiver was Kraak gepasseerd (33). „Hop Suisse", „Hop Suisse". Luid klonken nu de aanmoedigingen van het Zwitserse publiek, dat sensatie rook. Wel, een sensatie was het en er kwam nog meer. De Nederlandse achterhoede was volkomen de kluts kwijt en Friedlander profiteerde er in de volgende minuut dankbaar van. Een soloren dwars door alles wat Oranje was werd besloten met een droog laag schot en weer lag Kraak mach teloos toe te zien hoe Huybreghts de bal uit het net viste (43). Van Melis maakt gelijk. Van Melis trapte af. Even werd teruggespeeld op van Schijndel, die ineens doorzond naar Lenstra, even dribbelde de Fries er mee naar vo ren gaf toen op het juiste moment naar van Melis, die goed was mee gekomen en met een prachtig doel punt zijn eerste interland bekroonde. Weer was het gelijk (44). Geweldg hoog was nu het tempo en snel golfde het spel van doel tot doel. Feilloos gevoetbald werd er ze ker niet, maar boeiend was de strijd als nooit te voren. Het kleine veld begon meer en meer op de Hel van Deurne te lijken. Hard was de strijd, doch zeker niet onsportief, daarvoor zorgde de Italiaan Dattilo, die de teugels goed in handen hield. In de hitte van deze enerverende wed strijd was Mesman echter gebles seerd geraakt en na nog even probe ren liet hij zich door de Hermes DVS- back van der Klink vervangen. Huy bregts ging nu op zijn vertrouwde linksbackplaats spelen en van der Klink kwam rechts te staan tegen over de rappe gevaarlijke Fatton. EEN SPANNEND MOMENT voor het Nederlandse doel. V.I.n.r.: Kraak, Mesman en Huybr^chts. Tussen de benen van Kraak door zien we Ter louw, op de grond liggend. Telefoto A.N.P. „PARKER" VULPENNEN ZANDVUETS Kantoorboekhandel HAARLEMMERSTRAAT 117 Even later verliet rechtshalf Kerner het veld, waar hij werd opgevolgd door Lusenti. Dit bleek geen ver zwakking voor de rood-baadjes. Het zeer hoge tempo van vlak voor en vlak na rust, bleek de meesten toch te machtig te zijn geweest en langzamerhand begon de strijd nu een rustiger allure aan te nemen. Een was er, die niet te vermoeien was. Het was de uiterst gevaarlijke Fatton, die met van Schijndel en Van der Klink deed wat hij wilde. Opnieuw leidden de Zwitsen en nogmaals werd de stand gelijk. Na 27 minuten maakte hij na een goede combinatie met Bickei het vijfde Zwitserse doelpunt (54). Maar nog geen drie minuten later was het alweer gelijk. Nu was het de andere debutant uit de Neder landse aanval,. De Graaf, die met een schitterend schot het Zwitserse net deed trillen: een fraaie goal, even fraai door Rijvers voorbereid (55). Nog leek veel, zo niet alles mogelijk, want ook de Nederlandse aanval bleek over een gevaarlijk schot te beschikken, maar reeds een minuut na de Nederlandse gelijkmaker werd alle hoop de bodem ingeslagen. Strafschop besliste de strijd. Terlouw bracht, misschien niet opzettelijk, maar toch in elk geval duidelijk de midvoor Friedlander in het strafschopgebied ten val en on verbiddelijk wees Dattilo naar de witte stip. Fatton plaatste zich achter de bal en Kraak deed nauwelijks een poging de bal te stoppen.. Strak en hard verdween de bal in de uiterste hoek (65). Er was nog een klein kwartier te spelen, maar het Nederlands elftal was niet meer bij machte opnieuw gelijk te maken. De Zwitsers bleven de toon aangeven. Friedlander werd vervangen door Stauble, maar een verzwakking be tekende dit niet. De druk op het doel van Kraak bleef aanhouden en en kele minuten voor het einde kwam nog een Zwitsers doelpunt. Een hoge voorzet van rechts werd door de naar binnen gestormde Fatton hoog- opspringend met het linkerbeen op gevangen en ineens over Kraak heen in de andere hoek gedeponeerd. Het was 75 voor Zwitserland en bij deze score zou het blijven. Nog een zwakke poging van de Oranje-aan val om de achterstand te verkleinen werd resoluut door Neury afgewezen en in het volgende ogenblik floot ar biter Dattilo voor het laatst. Neder land had verloren, doch van een te genstander, die de overwinning door betere lichaamstechniek, geraffineer der samenspel en meer fantasie vol komen verdiende. Deze wedstrijd heeft aangetoond, dat er in het Ne derlandse kamp onmiddellijk erg hard aangepakt zal moeten worden wil het Nederlands elftal over vier weken in Deurne geen debacle lij den. De keuzecommissie van de K.N.V. B. staat voor een zeer moeilijke taak.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5