etóse hotspot^ Dekenale kerk te Leiden vierde het zilveren feest R. K. werkmeesters-vergadering met een feestelijk tintje Leidse kath. openden het onderwijzers winterseizoen MAANDAG 16 OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI.Al) - RAClfVA 3 Een feestelijk klokgebeier uit de Iioge toren riep gistermorgen vele honderden parochianen naar de de kenale kerk, waar om tien uur een plechtige Hoogmis werd opgedragen, ter gelegenheid van het zilveren be- staansfeest van de parochie. Deken A. Homulle werd bij het opdragen van het H. Officie geassis teerd door de kapelaans J. van Adri- chem en H. Stoelinga, terwijl pater v. d. Ven, Norbertijn, als ceremonia- rius fungeerde. Pater v. d. Berg, Norbertijn, die te samen met pater v. d. Ven de Misweek, voorafgaande aan dit feest, had geleid, dirigeerde de Schola, die in toog en superpli terzijde van het priesterkoor de Gre goriaanse gezangen vertolkte. Na het Evangelie hield pater v. d. Berg een korte predicatie, waarin hij de betekenis van deze Hoogm'is nog even belichtte als een familie feest, dat door de gehele narochie- familie wordt gevierd. ,,Te samen met de deken, als vader van de pa rochie, dragen alle parochianen het H. Misoffer aan God op en zij doen op zo'n glorieuse wijze van samen zang, dat een preek overbodig wordt Dit H. Misoffer is zelf een predica tie!'' Inderdaad, de toewijding waarme- Twee koninklijke onderscheidingen Brons voor J. M. v. d Heiden. Dezer dagen herdenkt de heer J. M. van der Heiden, dat hij 50 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Amsterdamse Naaimachine-handel v. h. A. Lewenstein, Maarsmansteeg 8. De jubilaris was vele jaren werk zaam als incasseerder en reiziger, doch schakelde tien jaar geleden over naar de reparatie en montage, in welke afdeling hij tot op de dag van vandaag nog zeer nuttig werk verricht. H.M. Koningin Juliana heeft zijn ijver en plichtsbetrachting zeer ge waardeerd en wilde hieraan uiting geven, door de lieer v. d. Heiden de bronzen medaille toe te kennen, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hedenmorgen heeft wethouder J. C. van Schaik, als loco-burgemees ter, deze onderscheiding- uitgereikt, ten huize van de directeur van de jubilaris. De heer van Schaik wees er op, dat de heer v. d. Heijden in Leiden een bekende figuur gewor den is. De „goegemeente" heeft co dergelijke figuren, vooral als incas seerder, vaak iets aan te merken, doch van de jubilaris kan men zoiets niet zeggen. Hij is geen zwart schaap! Om deze reden en boven dien omdat hij een halve eeuw met zoveel plichtsbetrachting en ijver z'n werk heeft gedaan, ook t.oen om schakeling nodig werd, kon de wet houder hem hartelijk gelukwensen met dit jubileum, vergezeld van de wens, dat de heer v. d. Heiden nog vele jaren de koninklijke onder scheiding zou mogen dragen. Ook mevr. v. d. Heiden deelde in de ge lukwensen. Zilver voor A. Sieval. Een half uur voordien had op het Stadhuis een dergelijke plechtigheid plaatsgevonden, toen weth. van Schaik de zilveren medaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, uitreikte aan de heer A. Sieval, die op 29 Sept. 1.1. herdacht, dat hij 49 jaar in dienst was van de N.V. v.h. H. M. Biesiot, waarvan de laatste achttien jaar als bedrijfschef. De heer Sieval was vergezeld van z'n familieleden; ook de beide direc teuren. dt heren A. P. G. Timp en G. J. Bots. woonden deze korte i plechtigheid bij. W. H. O.-Coniereutle te Leiden geopend Hedenochtend werd een tweede in ternationale conferentie van de We reldgezondheidsorganisatie in de Sleutelstad geopend in het Groot- Auditorium ditmaal een studiecon ferentie over de stofwisseling bij klei ne kinderen. In het Groot-Auditorium waren daartoe, behalve de deelnemers aan hei congres, tevens aanwezig dr. C. v. d. Berg, de directeur-generaal van de volksgezondheid, die minister Joekes van Sociale Zaken vertegen woordigde. de presidentcurator der Universiteit dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de rector magnificus pioi. dr. S. T. Bok en de o laats ver vangend directeur-generaal van de vV. H. O., dr. Pierre Dorolle. De conferentie, welke wordt bij gewoond door deskundigen uit de VS., België, Frankrijk, en ons land,, staat onder leiding van d--: Neder- 'endse pionier t'c-r kindergeneeskun de, prof. dr. E. Gorter, die in zijn in leiding tot de openingstoespraak de canwezige autoriteiten welkom heet te en er zijn vreugde over uitsprak, dat Leiden de plaats van deze be langrijke besprekingen nn.* zijn. Dr. v. d. Borg schetste in zijn ope ningsrede het belang van de kinder geneeskunde voor de volksgezond heid. Dr. P. Dorolle sprak over het werk van de World Health Organization als achtergrond voor het bijeenroe pen van deze conferentie. Voorts bracht spr. hulde aan bet werk van prof. Gorter, wiens werk bij het mooiste voorbeeld noemde, dat kan v/orden gegeven van onver woestbare energie, gewijd aan het dienen van de wetenschappelijke ge dachte en arbeid, en van een vast houdendheid, de beste tradities van ons land waardig. Baron de Vos van Steenwijk ves tigde eveneens de aandacht op het grote nut, dat deze conferentie zal kunnen afwerpen. de de gelovigen de vaste gezangen meezongen, maakte deze Hoogmis tot een heerlijk besluit van de Mis week, waarvoor de belangstelling verheugend groot was geweest. Drie jubilarissen Na de Hoogmis werden de heren Alberts, van Buuren en van Britsum die als orde-commissarisscn hun zil veren jubileum vierden, door de de ken in de pastorie ontvangen en har telijk toegesproken. Deken Homulle hoopte het drietal nog vele jaren in dienst te mogen zien van dit mooie werk. 's Avonds vond de buitenkerkelij ke viering plaats in het R.K. Mil. Tehuis. De drie jubilarissen werden met hun echtgenoten toegesproken door de heer A. de Kruiff, voorzitter van het college van orde-commissa rissen. die de afgelopen 25 jaar rr/e- moreerde en geschenken aanbood. Voor de heren een oorkonde en een kist sigaren; voor de dames een bonrjuet bloemen. Hierna zorPden de ..Graspiepers" o.l.v. de heer Koek, voor een gezel lig en afwisselend nrogramma, te samen met het gezelschao ..De Grote Neus", o.l.v. de heer Meiman. Aan het einde van dit. muziek- en toneel- nropramma sorak de feestelijk ad viseur nog een hartelijk woord van gelukwens tot de jubilarissen. Nog meer jubilarissen. Er waren trouwens nog meer iu- hilar^sen, die pistermorgen door de- Ven Homulle in h^t zilveren zonne- tie eezet werdén. Or> de eerste nlaats de heer P°e+ers. d;- 25 jaar kerk meester de heren F. A. van Hees. L. van Schaden en J. J. de Haas, al- 25 jaar koorzanger en de heren Th. Overmeer en Need, die als een kwarteeuw met de collecteschaal rondgaan. £eidena Clntzet 1C Ma&etnêz* Is de traditionele 3 October- dag een historische vergissing? Is Leiden niet op 3 October 1574, doch op 10 November van dat jaar ontzet? Met enige ontsteltenis zou men zich dit kunnen afvragen wanneer men op 10 November a.s. door de Pieterskerkkoor- steeg gaat wandelen. Weer zult u dan muziek ho ren schallen en een menigte ontwaren, die zich op verschil lende wijzen zal amuseren, juist als tijdens de 3 October viering op het Schuttersveld. Maakt u echter niet ongerust. Leiden is op 3 October en niet op 10 November ontzet. De feestvreugde „In de vrolij- cke Arcke" in do Pieterskerk- koorsteeg is dan ook niet, om de ontworsteling aan de Spaanse greep te herdenken. Toch gaat het feest, dat er ge vierd zal worden, een traditie worden. Het betreft hier n.l. de jaar lijkse fancy-fair „In de Vro- lijcke Arcke", die dit jaar voor de vijfde maal gedurende 3 da gen haar „poorten van vermaak" zal openen. GEM. AANKONDIGING VERORDENING OP HET BOUWEN EN SLOPEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat van heden af gedurende drie maanden op de secretarie dezer ge meente (afdeling Algemene Zaken) voor een ieder ter inzage ligt dc door de Gemeenteraad in zijn ver gadering van 5 Juni 1950 vastge stelde Verordening, houdende wij ziging van de verordening van 12 October 1905 (Gementeblad No. 25) cp het Bouwen en Slopen. Deze wijziging treedt op 19 Octo ber a.s. in werking. Leiden, 16 October 1950. v. SCHAIK, Wetli.- Loco-Burgemeester J. BOOL, Secretaris. „T. fc G." SPEELDE „HET MEISJE UIT HET WESTEN". De Leidse Amateur-toneel-vereni ging „Tot Ieders Genoegen" ving Za terdagavond in de Schouwburg de se rie voorstellingen aan, die dit seizoen gegeven worden ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan. De keuze was gevallen op „Het Meisje uit het Westen", van J. W. W. Willemsen, een Amerikaans blijspel, waar zo nu en dan een tikkeltje ernst en philo- sophie bij te pas kwam. Het handelde over een bekende schrijver van luchtige romannetjes, die in zijn boeken een vrouwen-type creëert, dat veel succes heeft, doch dat hem persoonlijk helemaal niet aanstaat. Zijn omgeving is er echter vol van en zo komt het, dat hij nog steeds ongetrouwd is. Totdat hij een erfenis krijgt, met de zonderlin ge voorwaarde van een huwelijk met het meisje, dat zijn oom had opge voed in de onmetelijke bossen van het verre Westen. Het meisje komt en speelt een dub belrol: zichzelf en haar vriendin. Na veel verwikkelingen tijdens welke de schrijver verscshillende aanzoeken afwijst, komt hij tot de eerlijke con clusie, dat het echte meisje uit het Westen bestemd is om zijn vrouw te worden. Hetgeen geschiedt. Rondom dit verhaal is een rijke hoeveelheid bijkomstigheden gewe ven, die het spel soms nodeloos lang rekten in saaie dialogen, zoals in het eerste en laatste bedrijf Er zijn ofk grappige bijkomstigheden, die de fleur aan het spel moésten geven en inderdaad ook gaven.. We denken hierbij eerst aan de charmante kon nis Tony Boaster, een kwast en nietsnutter, waarvan de heer. I Boom Jr. een uitstekende rol maak te. Zijn vriendin Lily Owlet (mevr. M. BoomSchild), nog oppervlakki ger en wufter, deed in spel en mi miek weinig voor hem onder. Hun kleinere vollen droegen voor een groot deel het succes van dit spel Daarbij willpn we de hoofd.veoto.l- ker (de heer J W. Slieker) niet ovp" het hoofd zien. Hij had het heel wat zwaarder, maar kweet zich behoor lijk van zijn taak, evenals mej. M. v. Benten, die de lang niet gemakkelij ke dubbeirol van het meisje uit het Westen moest spelen. Bij elkaar een opvoering die welis waar niet perfect was en waarbij kleine nuances vaak slordig over het hoofd werden gezien, maar die in het gel eel, door de amateur-bril gezien, toch wel vo'deed. Getuige ook de aandacht, waarmee een gro tendeels gevulde Scshouwburg Tot half twaalf heeft geluisterd en ge le °ken. Maandag 16 October. Op de fabriek van Zaalberg was het feest vanmorgen. Groot feest zelfs! Want het komt niet iedere dag voor, dat iemand daar een halve eeuw in dienst is, laat staan 55 jaar. Maar vandaag was dat toch het ge val .want het was in 1895. dat de heer P. Rietkerken in de wollen de- kenfabriek z'n intrede deed, als leer- ling-deken-voller van 16 jaar. Vijf jaar later werd hij overgeplaatst naai de weverij en daar heeft de jubilaris 50 jange jaren gewerkt. De directeur memoreerde dit alles hedenmorgen tijdens een huldigings-bijeenkomst, waarbij ook de echtgenote van de jubilaris, de bedrijfsleiding en de af- delings-chefs aanwezig waren. Hoe wel spr. de jubilaris van harte een welverdiende rust gunde, kon hij het toch waarderen, dat de heer Rietker ken, geheel vrijwillig, nog z'n beste krachten aan het bedrijf blijft ge ven. Een geschenk onder couvert werd aangeboden, waarna nog ver- SCHERMEN. VERZIJDEN IN FINALE NED. SABELKAMPIOENSCHAP. Gisteren werd in Rotterdam in de sportschool „Kralingen" de halve finale voor het sabelkampioenschap van Nederland gehouden. Voor deze demi-finale hadden zich 2 weken ge leden onze stadgenoten D. J. Verzij den en P. Erades geplaatst, doch Erades moest gisteren wegens een ..schermarm" verstek laten gaan. Verzijden schermde goed en plaatste zich als 5e met een gelijk aanal ge wonnen partijen als de nos 3 en 4. De uitslag luidde: 1. Burgel. Den Haag, 8 g.p. 2. Maurenbrecher. Den Haag, 7 g.p. 3. Meijnderts, Den Hriag, 5 g.p., 29 o.t.; 4. Lagerwerff. Den Haag, 5 g.p., 31 o.t.; 5. Verzijden, Leiden, 5 g.p., 32 o.t.; 6. Strates, Naarden. 5 g.p., 37 o.t.; 7. v. Dijk, Utrecht,4 g.p. Deze bestgeplaatsten schermen op 29 October a.s. in Rotterdam met de 7 hoofdklasseschermers in de fi nale. schillende sprekers met cadeaux kwamen aandragen. En vanavond zal „W. W." een serenade brengen voor het huis Seringenstraat 16. waar de jubilaris de dag van vandaag feeste lijk doorbrengt. De R.K. Handelsreizigers van „St. Christoffel" gaan weer vergaderen. Natuurlijk weer in „De Harmonie" op Vrijdag 20 Oct. a.s.. om acht uur. Behalve de gewone agenda-punten vermeldt het programma een cause rie door het lid W. Rijsdijk over een reis naar en door Amerika. En de Leidse K.A.B.O. gaat volgen de week een sociale Zondagmorgen houden met om half negen een H. Mis op Oude Vest 45 en een ontbijt met toespraak van kap. Hofstede over ..Roomse meningen" in het R.K. Mil. Tehuis. Oprechte bewondering hebben we voor de ons onbekende, ongeveer 13 jaar oude, knaap, die gistermiddag om twee uur een meisje van 3 jaar in het water van de Oostdwarsgracht zag liggen. Hij dook in het vuile wa ter cn bracht het kind veilig naar de kant. Bravo. STADSKOK. LEUVENSE UNIVERSITEIT. Aan de Universiteit te Leuven pro moveerde cum laude de heer P. C. Paardekooper, Merelstraat 48 Leiden, op het proefschrift „Casus-systemen binnen het Nederlands Taalgebied". Als eerste Nederlander ontving onze stadsgenoot hiervoor de Soharpé- prys. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Ida A. d. van C. Stik- kelorum en J. Roelandse, Johanna F d van J. H. Planje en A. M. S. van Druten, Catharina Th. d. van W. J. de Boer en C. van Goozen, Pieter z. van P. Rijskamp en M. Beij, Basti- aan z. van M. van Steenbergen en A. Smits, Jakob z. van J. Krannen- burg en S. C. van der Leden, Mar- garet'na S. d. van E. Dekker en J. van den Berg. Willem A. z. van L. G. Pal men C. J. Kuijl, Roy A. z. van L. P. Bouwmeester en N. Al- cock, Wilhelmina d .van C. E. de Jong en C. J. van Benten. Gisteren opende de bond van R. K. Werkmeesters het wintersei zoen met een goed bezochte bijeen komst, welke een feestelijk tintje had, daar een van de leden het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden als lid van de R. K. Werkmeestersbond werd ingeschreven. De samenkomst werd voorafge gaan door een H. Mis met algemene H. Communie in de St. Petruskerk, waarna in „De Harmonie" op geani meerde wijze ontbeten werd. Hierna vond de huldiging plaats van het zilveren lid, de heer P. v. Niekerk. In een korte toespraak schetste de voorz. de tijd, toen de heer Nie kerk lid geworden was. De soc. vooruitgang, aldus spr., stond toen nog dermate in haar kinderschoe nen, dat er veel durf en doorzet tingsvermogen gevraagd werd, om zich in die tijd te organiseren. Voor dit moeilijke en zware pioniers werk werd de heer Niekerk door de voorz. de ere-medaille overhan digd, benevens een stoffelijke blijk van waardering. Hierna nam de spr. van deze bij eenkomst, de heer van Oyen, voorz. der K. A. B„ het woord. De grote bloei van de K. A. B. in het alge meen, was na de bevrijding zicht baar geworden. Tijdens de oorlog was de K. A. B. een der eerste grote organisaties, die openlijk wei gerde met de bezetter samen te werken, en ondergronds haar acti viteit voortzette Gaandeweg volg den er meer organisaties en illegaal kregen al deze groepen een con tact, dat hechter was, dan ooit te voren. Plannen voor de toekomst wer den gesme°d. en na da bevrijding kon de K. A. B. op een populari teit bogen, die zij nooit te voren had gekend. Nu is er echter een ten- denz, die andere groepen angstig de K. A. B.-acties doet gadeslaan.-Men vreest de macht van deze snel groei ende organisatie. Deze angst is ech ter vclmaakt overbodig, daar de K. A. B. als basis haar principieële programma heeft, waarvan zij nooit zal kunnen en willen afwijken. De snelle vooruitgang der bewe ging mag geen aanleiding zijn, om te verslappen. Er zijn nog steeds te veel lauwe elementen, die zich zon der het minste verantwoordelijk heidsbesef laten meedrijven, nog fe veel, die niet georganiseerd zijn en zodoende parasiteren op de werk zaamheden en contributie van de aangesloten leden. Deze lauwheid moet bestreden worden met hetzelf de enthousiasme, waarmede een vijf tigtal jaren geleden, de eerste wan kele schreden gezet werden op het pad der arbeidersorganisatie. Een groot gedeelte van deze strijd zal gevoerd moeten worden door de ko mende generatie en daarom is het een kwestie van uiterste urgentie, dat deze jeugd opgevangen, inge wijd en enthousiast gemaakt wordt voor haar toekomstige taak. Aan het slot van zijn interessante rede- ORGSTGF.EST De P.J.G. ging vlot van start. Zaterdagavond belegde de parochiële jongerengemeenschap, die een tijd lang op non-actief had gestaan, haar eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen in het parochiehuis. De be langstelling van de zijde der jonge ren was jammer genoeg niet zo be vredigend. Kapelaan de Bodt opende de bijeenkomst en sorak een woord van welkom, waarbij hij herinnerde aan het destijds door kapelaan v. d. Bosch gennomen initiatief en hoop te. dat nu hetzelfde enthousiasme zou worden ontwikkeld als toenmaals. Daarna stelde voorz. Fr. Schlatmann het bestuur en de raad van de P.J.G. voor, maakte hij doel en streven van de P.J.G. duidelijk en besprak de verschillende te voeren activiteiten. De avond werd verder in gezellig heid doorgebracht, waarbij een volksdansgroep en een strijkje hun zeer gewaardeerde medewerking ver leenden. Pausfilm. Zondagavond vond in het parochiehuis de vertoning plaats van een film over het leven van Paus Pius XII. Vooraf werd door een pa ter Norbertijn iets verteld over het missiewerk in India, dat zo ontzet tend moeilijk maar ook zo mooi is. doordat India doordrenkt is van het Boeddhisme. Een film over India gaf daarna een indruk, van leven en wer ken van de bevolking, van hun op hoge trap staande ontwikkeling, van hun kunst en cultuur, hun bouwkunst en hun prachtige dansen. Vervolgens werd de film over Paus Pius XII vertoond. ROME-PELGRIMS WEER THUIS. Zondagmiddag arriveerden de 15 parochianen, die 14 dagen geleden de pelgrimstocht naar Rome onder namen, weer behouden in Oegstgeest na een prachtige reis, waarover iedereen zeer voldaan was. Zonder enig oponthoud of storing was de tocht verlopen. Na het vertrek op Zondag 1 October ging de reis door Frankrijk en langs de Middellandse Zee-kust, en op Vrijdag 6 Otober des morgens arriveerde men in Rome. Het hoogtepunt von de tocht viel reeds diezelfde dag, toen werd deel genomen aan een particuliere audiën tie bij Z. H. de Paus op Castel Gan- dolfo. welke pl.m. drie kwartier duurde. De nu volgende dagen in Rome werden besteed aan het vol brengen van de boetetocht en het be zoeken van vele bezienswaardighe den. Maandag vond het vertrek uit Rome plaats, en v;a Zwitserland, dat een overweldigende indruk op allen maakte, had de thuisreis plaats. Ook het pelgrimskruis is mee naar huis gekomen. Over hetgeen met dit kruis nu gaat gebeuren hangt nog een sluier, die wellicht binnen af zienbare tijd zal' worden opgelicht. Oudste inwoner overleden. De oudste inwoner van Oegstgeest, de heer L. Schouten, is Zaterdag in de ouderdom van ruim 96 jaar overleden. voering herinnerde spreker aan de volgende bijeenkomst, waar de heer vsn de Akker zal spreken over 'n onderwerp, dat wellicht een afge zaagde titel draagt, maar nog steeds spectaculair moet worden geacht: ..De les van het verleden." Dc voorz bedankte de spr. voor zijn boeiende betoog, waarna hij zich met een kort woord tot de aanwezigen richt te en hen aanspoorde propaganda te maken onder de nog niet aangeslo ten werkmeesters. Hierna werd de ze eerste geslaagde bijeenkomst ge sloten. Gentse bridgers wonnen weer in Leiden In het kader der Sportuitw'tsse- iing LeidenGent, brachten dc Gentse bridgers het afgelopen week eind een bezoek aan Leiden. Zaterdagmiddag te 12 uur werden zij ten stadhuize ontvangen en ver welkomd door wethouder van Schaik. Te 2.15 uur begonnen in Royal" de wedstrijden met een viertallen- wedstrijd. Het Leids team v. Wingen Sr., Oudshoorn Jr.. Smelt en Otids hoern Sr. won met 20 matchouriten verschil van het Gentse team de Broe, Cubber. v. *d. Borre en S. J. v Egmond (Leids invaller). Het Leids team: M. en mevr. Eich- horn en hr. en mevr. van Heusden verloor met 11 m.p. van het Gents team MastNaudts, Verhaest en de Rij cke. Het Leids team: Verboog Sr., Eps- kam.p, Vogelenzang, Wakka speelde gelijk tegen het Gents team: Baecke- land, Desaffel, Lis en Goemare. 's Avonds te 8.15 uur werd de of ficiële wedstrijd gespeeld, waarbij namens het Leids gemeentebestuur aanwezig waren de heren mr. Streng en Coers. De Gentenaren wisten dadelijk een voorsprong te nemen, welke zij geleidelijk vergrootten. Zij wonnen met 118—87 p. De resultaten der afzonderlijke Leidse teams waren: team Visser Roem en de hr. en mevr. v. Wingen verloren met 36 p.; team v. Tuyn Kuyt en MeesterN. v. Egmond Sr verloor met 3 p. en het team Koch v Helvert, VrijenhoekStar won met 8 p. Door deze Gentse overwinning hebben de gasten voor de tweede maal tegen Leiden één keer beslag gelegd op de Vrijenhoekbeker. Gistermiddag te half twee werden de wedstrijden voortgezet met de volgende resultaten: v. Wingen Sr. Meinders, EpskampThoolen won nen met 19 m.p.; hr. Braarns Bus- sching, Beyer—Kukler speelde ge lijk en Diebenv. Berge Henegou wen, KuilmanLeenhouts verloor met 26 m.p. Daarna was er een diner, aange boden door de drie Leidse bridge- verenigingen, waarbij van Gentse zijde woorden van dank werden ge sproken voor de gastvrije ontvangst. De avond werd besloten met een Ho well-wedstrijd met twee groepen van acht, waarbij als slechtste serie eindigde het achttal van de Leids Gentse ploeg: v. d. BorreKuyt 44 p. en als tweede LeenhoutKuilman met 35^2 p. WESRSVERW ACH. fING (Geld.vg van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opg'Aiaakt te 10 uur). CIVERDAG V1EER WIND. "Vannacht en morgenochtend weinig wind, plaatselijk mist cn ta'iaelijk koud. Morgen overdag hrdf tot zwaar bewolkt met later voornamelijk in het Westen van het land enige lichte regen of ïnotregen. ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag cn tot matig toenemende Zuidwestelij ke wind. In de andere serie werd 1. Smelt SDpskamp met 46 p. en 2. dc hr. en mevr. Eichhorn met 35! j p. Hedenmorgen zijn de gasten weer naar Gent vertrokken. LEIDSE BRIDGECLUB „D.D.S." In de derde ronde van de paren competitie van „D.D.S." waren de uitslagen: Groep zwart: Leenhouts en Kuil manL. van Berge Henegouwen en Dieben 83 'A42 y,\ heer en mevr. Scheffersheer en mevr. van Heus den 72 y,53,'j; dames van Ingen Schenau en Rijnbendeheer en mevr. de la Court 69—57; van Delft en Schimmer—Verboog en Zand vliet 6561; Waasdorp en Plouvier —Rijnbende en Baggen 65—61; Siem en Liemheer'en mevr. Kanbier 65 61; heer en mevr. Beengebr. van der Zanden 6462. Aan de kop gaan thans: 1. Verboog en Zandvliet 215 p; 2. Waasdorp en Plouvier 214 p; 3. Leenhouts en Kuilman 211J p: 4. Siem en Liem 201 y. p; 5. heer en mevr. Been 200 K- p. Groep Rood: heer en mevr. Eich- hon—mevr. Cleveringa en Borleffs 14 y.51L; dames Leenhouts en Verstraatenheer en mevr. van der Klip 74ü2; Elshof en van Ommen dames Seis en Den Holder 72 J4 53 'A; heer en mevr. Hemcrikdames Landzaat en van Alphen 71—55; mevr. Aalbersberg en W. van Berge Henegouwen—dames Guldemond en Van Berge Henegouwen 7155; Gebr. Van Tuyn—Schuyt en Van Leeuwen 7056; Plouvier sr, en Langemeyer—mevr. Leenhouts en Parmentier 6660. Aan de kop gaan in deze groep: 1. heer en mevr. Eihhorn 231', p; 2. mevr. Aalbersberg en W. van Berge Henegouwen 214 p; 3. dames Leen houts en Verstraaten 212'/' p; 4. mevr. Cleveringa en Borleffs" 2oW p; 5. Elshof en van Ommen 202!i p. Laatste Berichten TRAGISC GEVAL VAN GASVERSTIKKING. De afgelopen nacht zijn in de Lim burg Stirumstraat te Den Haag twee kleine kinderen van 2</. en 1 jaar van de familie v. R. door gasver- stikking om het leven gekomeh. De kinderen sliepen in een kamertje, waar een gaskacheltje .was geplaatst. Bij het uitdoen van deze kachel had hun vader de gewoonte om wel de kraan van de kachel, maar niet die van de gasleiding aan de muur dicht te draaien. Daar de slang, die van de gaskachel naar de kraan in dc muur liep, een scheurtje had, heeft zich door de gasdruk vannacht zoveel gas in de kamer opgehoopt, dat dit de dood van de kinderen tengevolge heeft gehad. De St. Augusünus-vereniging voor R.K. Onderwijzers, afd. Leiden en Omstreken, opende Zaterdagmiddag liet winter-scizoen met een bijeen komst in sociëteit „Amicitia", Steen straat, waar voorzitter S. Neefjes om drie uur een flink aantal leden mocht verwelkomen. Hij deed dit met des te groter genoegen, daar de heer A. Barten, hoofd der school in Wasse naar, zich bereid verklaard had te spreken over „Welke eisen mag een democratische maatschappij aan het L.O. stellen en welke niet?" e heer Barten kan uiteraard slechts spreken in zeer grote lijnen en moest daarbij verschillennde be langrijke onderdelen in enkele woor den afdoen. Hij ving aan met een de finitie van een democratische maat schappij en van onderwijs. In dit ietwat academische betoog kwam spr. tot de stelling, dat on derwijs niet alleen het verstrekken 'r, vttn kennis, doch dat het moot voeren tot de wijsheid, die onderwijs stempelt tot opvoeding. Onderwijs en opvoeding zijn dan ook niet van elkaar te scheiden. Op de vraag welke organisatie de school moet hebben, om de leerlin gen te kunnen opvoeden tot demo cratische burgers en hen daartoe de nodige kennis te kunnen bijbrengen, kon spreker niet direct een antwoord geven, omdat er zoveel verschillen de systemen zijn, die allemaal gro tere of kleinere fouten hebben. Zo ker is echter, aldus de heer Barten, dat het klassikaal onderwijs niet voldoet aan het waar zijn, goed han delen, schoonheid dienen en naas tenliefde beoefenen, waartoe het enderwijs moet opvoeden. Met name de naastenliefde komt er in het go- c'rang, omdat leerlingen, die elkaar helpen, laten afkijken enz.. gestr;.'t in plaats van beloond worden. Klassicaal onderwijs Van de vele andere systemen oe- handelde spr. de werkplaats van Kees Boeke, waarvan vooral de uni formiteit een bezwaar is, waar de de mocratie juist de veelzijdigheid voor staat. Klassicaal onderwijs werkt bovendien de massaficatie in de hand. Het minst bezwaarlijk achtte spr. tenslotte nog het onderwijs geven in groepsverband. In groepjes var. 5 tot 8 kunnen leerlingen samenwerken, gezamenlijk een opstel maken, el kaar helpen en in onderling overleg een opgave uitwerken. Uiteraard kan hiermede niet in de eerste klas begonnen worden, althans niet in groot verband. In de vierde klas zal het al wel mogelijk zijn. Met dit systeem wordt tevens overbodig ge maakt, dat de onderwijzer zich. richt op het z.g.n. klas-gemiddelde, dat in wezen niet bestaat en dat voor prac- tisch iedere leerling te snel of te langzaam zal gaan. Groepswerk ruimt niet alle bezwa ren uit de weg, maar het heeft ver schillende goede elementen, die van grote waarde kunnen zijn voor het onderwijs. Met een globale opsom ming van dé eisen, die aan de leer stof gesteld mogen worden, besloot de heer Barten zijn langdurig en voor ingewijden zeer interessant be toog, waarvan wij uiteraard slechts een zeer summiere weergave kunnen geven. „Vrij aardige" successen Voordat de heer Barten echter aan het woord kwam, had de voorzitter al het nodige gezegd, m.n. over de „vrij aardige" successen, die na lang durige onderhandelingen met de re gering zijn bereikt t.a.v. de salaris sen, ook al profiteren niet alle groe pen er van en al heerst er onder de gepensiorineerden nog steeds een noodtoestand. Sinds kort is „St. Au- gustinus" aangesloten bij de R.K. Centrale van Burgerlijk Overheids personeel. Met veel belangsteling nam de ver gadering kennis van de verslagen, die uitgebracht werden over de alge mene vergadering te Rotterdam en de K.O.V.-vergadering in Breda. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM 16 Oct. Veemarkt. Aanvoer 1030, 570 vette koeicu», 2 graskalveren, 5 nuchtere kalveren, 453 varkens. Vette koeien 2.50 2.70 2.20—2.50, 1.90—2.20. Varkens 1.881.821.72. Vette koeien aan voer als vorige week, handel traag, prijzen iets lager. Varkens aanvoer aanmerkelijk groter, handel flauw met teruglopende prijzen,, prima iets boven notering.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3