3)e ftzIdóeSou/fccmt Truman en Mac Arthur „volkomen eensgezind" Concentrische opmars naar Pyongjang Een ontzettende balans De verkiezing in Oost-Duitsland MAANDAG 16 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG N KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN .DE BURCHT" Directeur: C. M. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. oind., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.? 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.30 Resultaten zullen nog nader blijken „SYMBOOL VAN VREDE IN STILLE OCEAAN" rYE BESPREKING tussen president Truman en generaal MacArthur op het eilar e Wake heeft slechts kort geduurd. Er is een lang commu niqué over dit onderhoud verschenen, dat echter maar weinig nieuws vertelt. MacArthur onthulde bij zijn terugkeer in Tokio, dat behalve over Korea en Japan, ook over het „Philippijnse gebied" gesproken was. „Het bezoek van de president kan het gebied van de Stille Oceaan zal onge twijfeld grote geestdrift verwekken in het gehele Verre Oosten, waar het opgevat zal worden als een symbool van vastberadenheid, opdat de vrede in het gebied van de Stille Oceaan bewaard blijve en Azië in vrijheid en niet in slavernij zal leven", aldus MacArthur's samenvatting. Korea en het komende vredesverdrag met Japan en een uitspraak over de zorg van de Verenigde Staten om een bijdrage te leveren tot het hand haven van vrede en veiligheid in het gebied van de Stille Oceaan. „Het heeft lang geduurd voor ik u ontmoeten kon, generaal", luidde Truman's groet, toen hij bij het aan breken van de dag uit zijn toestel „Independance" stapte. „Ik hoop niet, dat het de volgende keer zo lang duurt", zo verwelkomde Mac-Ar thur de president. De generaal was met zijn Constellation „Scap" he' eerste op het boomloze eiland aan gekomen. Op een boomloos eiland President Truman schreef de kort heid van conferentie toe aan de vol komen eensgezindheid, die er heer ste. Niettemin neemt men aan dat Truman de generaal er op gewezen heeft, dat hij geen inbreuk zal dul den op de buitenlandse politiek van de regering. Eveneens neemt men aan, dat het probleem Indio-China ter sprake is gekomen. „Wij zijn ons ten volle bewust van de gevaren die voor ons liggen, maar wij zijn ook vol vertrouwen, dat wij deze gevaren zullen weten te over winnen, dank zij de drie actiefposten waarover wij beschikken: 1. Onze onwankelbare liefde vor de vredq, 2. Een eendracht met onze vredelie vende medeleden van de Verenigde Naties en 3. Onze vastberadenheid en onze groeiende kracht", aldus be sluit het communiqué van Wake, na een uitwijding over de toekomst van Doden bij oefening „Emperor" Door botsende bommenwerpers De oefening „Emperor," de lucht- manoeuvres, die verleden week bo ven Engeland zijn gehouden, heeft 16 doden geëist. Twee Wellington-bommenwerpers van de RAF zijn boven een vlieg veld bij Swinderby met elkaar in botsing gekomen. Acht leden van de ■bemanningen kwamen om het leven. Twee anderen werden zwaar ge wond. (Een Wellington-bommenwerper van de RAF is Zaterdag boven de kust van Kent in botsing gekomen met een Belgische Mosquito. De vijf inzittenden van de Wellington zijn gedood. De twee inzittenden van de in zee gevallen 'Mosquito worden vermist. Twee Meteor-straaljagers van de RAF zijn in de omgeving van Ports mouth met elkaar in botsing geko men. Een der piloten werd gedood. De ander kon zijn tloestel aan de grond zetten. Een armoedige Chevrolet, de eni ge pesonenauto, die het eiland rijk is, bracht president en generaal naar Quonset, waar zij een uur lang on der vier ogen spraken. De eerste in een rieten stoel, de ander op een sofa gezeten in een ruw cementen ge bouw in de Zuid-Oosthoek van het eiland. Teruggekeerd te Honoloeloe be gon Truman onmiddellijk zijn rede voering op te stellen, die hy Dins dag in San Francisco houden zal over de buitenlandse politiek. Wellicht zal deze rede meer licht werpen op de conferentie van Wake en misschien heeft hij nog meer te zeggen, als hij op Dinsdtag 24 October het woord richt tot de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. ZONDAG WAS ZATERDAG. President Truman vertrok Zater dagmorgen van Hawaii naar Wake en keerde 's avonds weer op Hawaii terug. Toen kon hij vertellen wat hij op zijn bespreking van de komen- I de Zondag met MacArthur had be-1 sloten. Deze profetische gave vond haar oorsprong in het feit dat Tru man op zijn vlucht naar Wake de datumgrens in de Stille Oceaan had gepasseerd, zodat het reeds Zon dag was toen hij op Wake arriveerde. Toen hij dezelfde dag nog op Hawaii terug kwam was het daar echter nog steeds Zaterdag. WEINIG TEGENSTAND DER NOORD-KOREANEN OTRIJDKRACHTEN der Verenigde Naties bereikten Zondag na een bliksemsnelle opmars de buitenwijken van de stad Soean, een wegen knooppunt, slechts 65 km. ten Zuiden van de Noord-Koreaanse hoofd stad Pyongjang. De UNO-troepen nad eren Pyongjang langs alle hoofd wegen, die in een wijde boog naar de hoofdstad leiden, terwijl de Britse de Amerikaanse strijdkrachten die Zaterdag Koemtsjon veroverden verder naar het Noorden oprukten. Zij maakten hier vele krijgsgevangenen. Ook de Zuid-Koreanen, die langs de beide kusten van het schiereiland optrek ken, maakten goede vorderingen. Aan de Oostkust hebben zij achtergeble ven communistische eenheden opgeruimd en zijn verder naar het Noor den opgerukt, waarbij geen tegenstand werd ontmoet. MASSAMOORDEN IN SEOEL. Tenminste twee a drieduizend per sonen uit Seoel zijn door toedoen van de Noord-Koreanen omgekomen in de tijd tussen de aanval bij Intsjon en de bezetting van Seoel, zo verkla ren functionarissen der V.N., die een onderzoek hiernaar instellen. Velen werden in de stad zelf ge dood, doch anderen kwamen om op „dodenmarsenê uit Seoel, toen zij als gijzelaars Noordwaarts werden ge voerd. HET BESTUUR OVER NOORD- KOREA. De Zuid-Koreaanse regering van dr. Syngman Rhee heeft een beper king van haar gezag tot het gebied ten Zuiden van de 38ste breedtegraad verworpen, zo wordt uit Seoel ge meld. Het besluit hiertoe- werd Za terdag na een spoedvergadering van het Zuid-Koreaanse kabinet op Vrij dag bekend gemaakt. De vergadering hield .zich bezig met persberichten, NEDERLANDSE BLOEMEN IN ZWEDEN TENTOONGESTELD. De Nederlandse gezant in Zweden, jhr rar P. D. E. Teixeira de Mattos, heeft te Stockholm in tegenwoordig heid van de Zweedse kroonprins Gu- staaf Adolf een Nederlandse bloe mententoonstelling geopend. Mejuffrouw Mibs Sfeketee (links) biedt de dames Bojan-Dijkstra en van Suchtelen (de echtgenote van de Nederlandse landbouwattaché) een anjer aan. Mevrouw de Bas-Bac- ker krijgt een paar anjers van me juffrouw May Liscaljet. volgens welke op een besloten zitting van Donderdag van de commissie der V.N. voor Korea besloten was, Noord-Korea niet onder het gezag van Synfman Rhee te plaatsen, in ieder geval niet voordat algemene verkiezingen zouden zijn gehouden. Helen Kim, directeur van de Zuid- Koreaanse voorlichtingsdienst, ver klaarde, dat de officiële tekst van de desbetreffende resolutie nog niet in Korea was ontvangen. Hij noemde de resolutie echter „hoogst ongeluk kig". Anti-agressieplan in stroomlijn Vandaag krijgt de politieke com missie der Verenigde Naties te Lake Success een niepwe tekst te behan delen van het Amerikaanse „anti agressie-plan", dat ten doel heeft de bevoegdheden van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties uit te breiden. De republikeinse po litieke adviseur van president Tru man, John Foster Dulles, heeft deze nieuwe tekst opgesteld in samen werking met de vertegenwoordigers van de andere landen, die de oor spronkelijke resolutie indienden. De aangebrachte veranderingen heb ben vooral ten doel de afgevaardig den die een zekere tegenstrijdigheid vrezen tussen de oorspronkelijke tekst en het handvest gerust te stel len. John Foster Dulles maakte dit Za terdag bekend in een persconferen tie. Hij reageerde verder krachtig op een nieuw „vredes-offensief", dat Visjinsky Vrijdag ontketende in de politieke commissie. De Russische afgevaardigde had een beroep ge daan op de Verenigde Staten om te rug te keren tot „de politiek van samenwerking van de afgelopen oorlog". Hij verweet de Verenigde Staten, dat zij in plaats van de po litiek van samenwerking een politiek van hardheid waren gaan voeren. Dulles noemde Ruslands protest tegen deze harde politiek een poging om' te beletten, dat én de Verenigde Staten én de Verenigde Naties sterk worden. Hij zei, dat de Verenigde Staten onderhandelingen met Rus land zouden toejuichen, maar dat de Russen hun oprechtheid zouden moe ten bewijzen door daden en niet door nieuwe uitnodigingen voor be sprekingen. Rusland zou van zijn vreedzame plannen blijk kunnen ge ven door de Noordkoreanen op te dragen het vuren te staken of door zich accoprd te verklaren met een Oostenrijks vredesverdrag en de Duitse eenheid. DOOR HET DEPARTEMENT VAN ECONOMISCHE ZAKEN is een persexcursie gehouden teneinde de deelnemers aan deze excursie in kennis te brengen met de industriële ontwikkeling van ons land. Links boven op deze foto, een kijkje in de nieuwe blikemballage- fabriek „Schouten" te Klazinaveen. Hier worden blikken bussen voor de verfindustrie gemaakt. Eén der ar beiders bezig met het automatisch solderen der bussen. Rechts boven: binnenbanden, vervaardigd bij de N.V. Nederlands-Amerikaanse Auto bandenfabriek „Vredestein" te En schede, worden op luchtdichtheid gecontroleerd, en daarna met va- cuumpompen geheel luchtledig ge maakt in verband met de verzen ding. In het midden: het gezelschap was zo gelukkig te Hoogezand de te waterlating te kunnen bijwonen van een kustvaartuig op de werf van de N.V. Wed. E. J. Smit en Zoon, waar de schepen op z.g. dwarse hellingen worden gebouwd. Links onder een arbeider van het N.V. Metaalbedrijf „Rademakers" te Klazinaveen houdt een gloeiende gietpan voor de giet- mond van één der machines in de automatische ijzergieterij, waardoor het vloeibare metaal in de vorm loopt. Rechts onder: een wals in de fabriek van de Noordelijke Industrie voor Vezel verwerking N.V. te Hoo gezand, waar stro tot vezelplaten wordt gemaakt. Met een automatisch mes worden de platen op de vereiste lengte afgesneden. De kerkvervolging in Oost-Europa 1JET VATICAAN heeft Zaterdag een balans uitgegeven over „de ver volging van de Kath. Kerk in de communistische landen van Oost- Europa". In deze staat wordt verklaard, dat ongeveer 11.000 .geestelijken zijn terechtgesteld, gevangen gezet of gedeporteerd, drie bisschoppen terechtgesteld, een kardinaal en twee bisschoppen in de gevangenis en een aartsbisschop in huisarrest. De positie in de volgende landen is blijkens de Vaticaanse verklaring aldus: Roemenië: Alle nog levende pries ters in de gevangenis. Ten minste 700 ter dood gebracht. Alle betrek kingen met het Vaticaan afgebro ken. Bulgarije: Alle kerkelijke instel lingen buten de wet gesteld en de betrekkingen met het Vaticaan afge broken. Ten minste 120 priesters of andere religieuzen in de gevangenis of in ballingschap. Albanië: Alle bisschoppen en 715 priesters gearresteerd, twee bis schoppen terechtgesteld en de aarts bisschop van Durazzo tot 20 jaar ge vangenisstraf vèroordeeld. Oekraine: Meer dan 3.600 pries ters ter dood gebracht; negen ordes „De grootste politieke zwendel" Ï>E ZONDAG in de Oostelijke ^óne van Duitsland gehouden verkiezin- gen zijn zonder incidenten verlopen, zo verklaart A.D.N., het Duitse nieuwbureau in de Sowjet-zóne. Des morgens om acht uur loeiden fa briekssirenes ten teken, dat de verkiezing begonnen was. De treinen wa ren versierd met de rood-goud-zwar te vlag en leuzen van Stalin en Le nin. De Oost-Duitse bladen noemden de dag „een feest van het volk en een vacantiedag voor de natie". De Berlijners hebben niet gestemd doch er waren demonstraties georganiseerd. De politie hield zich hier, zo als ook elders in de Oostelijke zóne, paraat voor eventuele incidenten. Iedere kiezer ontving een stembil jet met de eenheidslijst. Hem werd gevraagd of hij openlijk of in het ge heim wenste te stemmen, waarna zijn naam op de kiezerslijst aangestreept werd. Volgens een ooggetuige stem den bijna alle kiezers openlijk. Er werden geen potloden of enveloppen verstrekt, naar men zegt om te voor komen, dat er anti-communistische slagzinnen in de stembussen zouden komen. De stembrieven lieten aan de kie zers slechts de mogelijkheid „ja" te stemmen. Volgens ooggetuigen droe gen zij geen andere vermelding dan „ik stem voor de candidaten van het nationale front, van wie de namen volgen, voor de vrede en voor de verwezenlijking van het vijfjaren plan". Er was geen plaats gelaten om de candidatenlijst te wijzigen of het program van de hand te wijzen. De tekst van de stembrieven was voor de verkiezingen niet bekend ge maakt. De Westduitse verzetsleiders had den de bevolking aangeraden open lijk te stemmen en geen gebruik van de stemhokjes te maken. Zaterdag avond heeft Ernst Tillich, waarne mend voorzitter van de „Strijdgroep tegen de onmenselijkheid" de ver zetsgroepen in de Russische zóne ge- waarschuwd, dat de stemhokjes „val len" zijn. „De veiligheidspolitie zal ieder noteren, die er gebruik van maakt. Het gaat niet aan de levens van goede anti-communisten te wa gen bij een nutteloze demonstratie". Tillich noemde de verkiezingen „de ontbonden, alle seminaria, 100 scho len en meer dan duizend kerken ge sloten. Polen: Ten minste 7.000 priesters gemolesteerd door de politieke poli tie, van wie duizend an concentratie kampen ter dood zijn gebracht. Tsjecho-Slowakije: Alle Katholie ke organisaties ontbonden, aartsbis schop Beran in huisarrest en ten minste 300 geestelijken in de gevan genis en alle Katholieke scholen ge sloten. Hongarije: Tot begin Juni waren 538 priesters terechtgesteld, gevan gen gezet of gedeporteerd. Een bis schop terechtgesteld door de Russi sche legerautoriteiten, „omdat hij vrouwen, die door soldaten onteerd waren, had verdedigd". Kardinaal Mindszenty tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. In de maand Juni zijn ongeveer duizend klooster lingen naar concentratiekampen overgebracht. Ongeveer tachtig priesters hebben uit het land kun nen vluchten. Estland, Letland en Lithauen (thans Russische provincies): Onge veer duizend geestelijke terechtge steld of gevangen gezet. Joego-SIavië: Ten minste 1.954 priesters terechtgesteld, gevangen gezet of gedeporteerd. 196 van hen waren zonder proces ter dood ge bracht en 32 na een „oppervlakkige procedure voor een volkstribnaal". Einde 1949 hadden nog slechts 400 parochies hun eigen priester. Onge veer 409 priesters hebben uit het land kunnen vluchten. grootste politieke zwendel die ooit bedreven is". Het tellen der stemmen zal enkele dagen duren en men verwacht de uit eindelijke uitslag niet vóór Zaterdag. DE STRIJD IN INDO-CHINA Volgens radio-Peking hebben de Indo-Chinese opstandelingen Nats- jam veroverd. Natsjam' ligt ten Zuid oosten van het eerder door de Fran sen ontruimde Coabang. DE FRANSE TEGENSLAG. Het Franse leger heeft meege deeld, dat het Zaterdag het fort Natsjam, nabij de grens tussen Indo- China en het communistische China, heeft ontruimd. Volgens een legerwoordvoerder zijn nu alle Franse posten langs de 100 km. lange grens tussen Caobang en Dongdang geëvacueerd. Bij Nats jam was voor of tijdens de ontrui ming „niet op grote schaal" gevoch ten. De Argentijnse walvisvaarder „Er nesto Tornuist'' is in het Zuid-zee- bied, bij het eiland, South Georgia, aan de grond gelopen. In een S.O.S.-bericht wordt ge zegd, dat het schip op de kust gelo pen is en overhelt. De machines en de lichtinstallatie zijn in het onge rede. Er zijn 250 personen aan boord van wie sommigen aan land zijn gegaan. Er heerst een Wester sneeuwstorm. NIEUWE MINISTER VAN OORLOG EN MARINE. De heer mr H. L. s' Jacob, de nieuwe minister van oorlog en marine, die hedenochtend in het Paleis Noordeinde te Den Haag door H. M. de Koningin werd beëedigd. Ko-Heitje. De richting van de weg moet b\j het begin van de mars worden geko zen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1