Leid se Veren. Nazorg B.L.O. beschermt de oud-leerlingen in hun u/erk weRkplaats voor meisjes» unicum m neóeRlanó Sneller productie en verlenging van de werktijden Kleuterscholen in keukens stallen en Voortgezette stijging van de huishoud-kosten ZATERDAG 14 OCTOBER 1950 I )E LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Nadat men op vele plaatsen in Ne- darland scholen had opgericht voor Bnitengew. Lager Onderwijs, bestemd voor kinderen, die het normale on- derwijs-tempo niet konden bijhou den en daardoor óf de gehele klas remden óf zelf ver achter bleven, is duidelijk geworden, dat dit nog niet voldoende was. Wanneer de moei lijk-lerende kinderen eenmaal in de maatschappij werden opgenomen, bleek maar al te vaak, dat dezelfde moeilijkheden onder andere omstan- digheden zich weer voordeden. Zo is men er toe gekomen verenigingen op te richter^ voor Nazorg B.L.O., die zich ten doel stellen alle oud-leerlin gen van het B.L.O. behulpzaam te zijn in het zoeken naar een geschik te werkkring en, indien deze niet ge- vonden kan worden, zelf werkgele genheden te maken. Ook in Leiden is een dergelijke vereniging werkzaam, onder voorzit terschap van prof. dr. D. Koekebak- ker. Secretaresse is mej. mr. A. P. Schilthuis, vice-voorzitter: mr. P. A. van Toorenburg, penningmeesteresse: mej. R. H. A. Palache en 2e secr.: de heer M. den Haan. Voorts hebben zitting in het bestuur alle hoofden van de B.L.O.-scholen, t.w. zuster Accursia (St. Liduinaschool), de heer O. Hettinga (St. Pancratiusschool), de heerM.Meyer (Voorgeest) en de heer H. Huygens (Ds. de Wolffschool). De vereniging werd opgericht in April 1940, op basis van een enquê te, die door de heer W. J. de Ko ning, als gemeente-ambtenaar spe ciaal met dit werk belast, werd ge houden onder oud-B.L.O.-leerlingen. Duidelijk bleek hieruit, dat er op so ciaal en moreel gebied nog veel ont brak, ondanks de bijzondere school opleiding. Men begon toen bescheiden met een werktuin voor jongens, op het terrein van „Endegeest" (geheel on afhankelijk van dit gesticht) -en tij dens de wintermaanden werd in een lokaal eenvoudig werk "verricht, als De aparte afdeling voor meisjes in de fabriek van N.V. Cranenburgh en Heringa aan de Vliet. De meisjes zijn bezig wol in te pakken Geheel rechts bekijkt zuster Accursia met welgevallen de werkzaamheden Naast haar de heer W. J. de Koning. (Foto: „De Leidse Courant") hout-schuren, schilderen en touw pluizen. Na de bevrijding werd het werk terrein verbreed en begon de ver eniging ook iets voor de meisjes te doen. Er werd contact verkregen met de Textielfabriek van N.V. Cranen burgh en Heringa (Vliet-Rapenburg), waar deze meisjes in eigen verband, onder eigen leiding en in eigen be heer, in een aparte afdeling te werk gesteld werden en toch geheel wa ren opgenomen in het bedrijf. Eerst in een klein vertrekje en toen de re sultaten goed waren in een grotere ruimte, waar de meisjes zonder ma chines wol verpakken en ander een voudig werk verrichten. In Novem ber 1948 werd hiermede begonnen; thans is de groep tot 10 meisjes uit gegroeid. Er zijn reeds vergevorder de plannen om dit werk in dezelfde fabriek uit te breiden. Dit systeem is een unicum voor Nederland en aan de fabrieks-direc- tie komt alle eer toe voor de wijze, waarop zij dit baanbrekend werk helpt mogelijk te maken. Ondertussen zat het bestuur ook voor de jongens niet stil. In Novem ber 1949 werd begonnen met het knopen van smyrna-tapijten, een zorgvuldig werkje, waarin verschil lende jongens een bijzondere handig heid bezitten. Het stelt vrij hoge eisen, want de jongen;. moeten de pa tronen van tekeningen kunnen afle zen. Zij vinden een toegewijde hulp in de heer G. Bleyie, die in 1940 de werktuin opzette. Dank zij het Gemeente-bestuur, heeft de vereniging onlangs beschik king gekregen over de beneden-ver- dieping van school Pieterskerkhof 4 A, waar thans de smyrna-werk- plaat? is gevestigd De officiële ope ning hiervan zal a.s. Woensdag met enige plechtigheid geschieden. Bij die gelegenheid zullen de reeds ver vaardigde stukken tentoongesteld worden en koopbaar zijn. Een firma in Leiden heeft zich reeds bereid verklaard regelmatig de hele smyrna- productie te kopen! Twee en twintig jongens vinden hier regelmatig werk, ook met het sorteren en voorpluizen van wol. In zomermaanden werken zij ook nog in de tuin, die in 1949: 5750 kg. aardappelen, 3084 kg. kool, 1376 kg. snijbonen en 293 kg. bruine bonen opleverde! Minstens even belangrijk voor de vereniging is het plaatsen van oud- B.L.O.-leerlingen in voor hen ge schikte bedrijven. Pas als dit onmo gelijk is, worden zij in bovengenoem de werkplaatsen tewerkgesteld. Bij elkaar heeft de heer de Koning 500 pupillen onder zijn hoede, waarvan het gros in gewone bedrijven werkt. Hun werk, eventuele moeilijkheden en klachten worden regelmatig ge controleerd en aldus bereikt de ver eniging. dat deze oud-leerlingen niet maatschappelijk of anderszins verlo ren gaan. Belangrijk is ook de avond-verzor ging, omdat de meeste oud-B.L.O.- leerlingen niet in de gewone jeugd- en sport-verenigingen vallen. Deze aanvulling krijgen zij 's avonds op school, in de vorm van eenvoudige lessen (voor de meisjes handwerken, naaien, baby-verzorging en E.H.B. O.), gegeven door B.L.O.-leerkrach- ten. De jongens doen ook veel aan sport en nu en dan wordt er een feest-avondje gegeven. Opmerkelijk is het, dat bijna bij allen de hart grondige wens bestaat om zoveel mo gelijk te leren en te weten. Zij wil len bij anderen niet achter staan! Tenslotte moet ook nog genoemd worden de uitzending naar speciale gezondheidskol(*ies, wanneer dit door de arts nodig geacht wordt. Alles samenvattend wil de Vereni ging Nazorg B.L.O. voor de oud-leer lingen een progressieve hulp zijn. Niet om voor hen een uitzonderings positie te scheppen, maar om hen op te laten nemen in de maatschap pen, waarin zij, ondanks hun moei- lijheden, een sociaal verantwoord be staan moeten hebben. Medegedeeld zij nog, dat dit werk gedeeltelijk wordt gesubsidiëeerd en dat verdere onkosten uit eigen mid delen betaald moeten worden. Do naties zijn daarom van harte wel kom! Minister Van den Brink over: „Het komende jaar zal moeten staan in het kader van vergroting van productiviteit in de industrie. Indien dit niet wordt bereikt, zal de con sumptie aanmerkelijk moeten beperkt. De productie-vergroting is het probleem dat de regering in belangrijke mate bezig houdt. In het bui tenland worden meer arbeiders ingeschakeld voor de militaire inspan ning. Ins ons land is dit niet mogelijk daar het bedrijfsleven volledig bezet is Zodoende moet de arbeidsproductiviteit worden verhoogd. Het vraagstuk van de verlenging van de arbeidstijd is zodoende aan de orde gesteld. Hierover moet ernstig worden gedacht", aldus verklaarde de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, aan het slotdiner ter gelegenheid van de persexcursie over de industrialisatie. Tempo-versnelling in de industrie is nodig om de toeneming der bevol king op te vangen. Zelfs de overheid, welke de industrie wil uitbreiden, werkt de industrialisatie tegen Be lastingverlaging en beschermende maatregelen zouden een stimulans voor de industrialisatie kunnen zijn Evenwel moet industrialisatie in groter verband worden gezien. Grondslag van de economische po litiek is handhaving van het mone tair evenwicht en dit is noodzakelijk. Op strategische punten moet de overheid ingrijpen. Voor nieuwe in vesteringen kan nooit meer ruimte zijn dan het verschil tussen de pro ductie, vermeerderd met buitenland se schenkingen en verminderd met de consumptie. De consumptie is thans aanmerkelijk kleiner dan de productie. Belastingverlaging zou het budget verstoren en zodoende even eens het monetaire evenwicht. De militaire inspanning brengt mee, dat middelen voor improductie ve doeleinden moeten worden be stemd. Een deel van de buitenlandse hulp wordt in de toekomst gericht op militaire doeleinden. De militaire inspanning zal de basis worden van de goederenstroom uit de V.S Indien geen druk op de consump tie plaats vindt, zal de industrialisa tie niet een grote omvang kunnen hebben. De consumptie op peil hou den, industrialisatie-investering op voeren, en militaire inspanning zijn echter niet gelijktijdig mogelijk. Verbetering van de organisatie van de onderneming is van grote beteke nis. De wil tot productie-vergroting moet zowel bij arbeiders als bij werkgevers aanwezig zijn. Zodoende Het laat zich aanzien, dat 1950 een jaar zal worden, waarin door brand meer schade werd aangericht dan de afgelopen jaren het geval was. de maanden Januari t.m. Augustus bedroeg de totale schade ruim 23 millioen gulden. Het cyfer over dezelfde periode van 1949 was 21 millioen. Het scha debedrag over September is nog niet vastgesteld, maar ook in die maand hebben belangrijke branden gewoed. Uiterste voorzichtigheid met vuur in de nog resterende maanden van dit jaar zal er toe kunnen bijdragen, dat het totaalcijfer niet belangrijk hoger wordt dan in de afgelopen ja ren. Een gelukkige omstandigheid is, iat de rode haan weinig kans heeft ;ehad in bos en heide. Dit is een van ie goede kanten van de natte zomer iie 1950 ons bracht. is de contactgroep voor opvoering der productiviteit ingesteld. Wat de militaire inspanning betreft, Neder land kan niet langer achter blijven. Bij voorkeur moet bij de bewape ning de industie worden ingescha keld. Begrensde mogelijkheden. De mogelijkheden zijn momenteel begrensd Meer begrensd dan enige tijd geleden. Persoonlijk heb ik, al dus minister Van den Brink, het vertrouwen in de toekomst behou den. Het is een grote prestatie ge weest, dat de jongelui, die uit Indo nesië zijn teruggekeerd, grotendeels in het bedrijfsleven zijn opgenomen. De voorzitter van de contactgroep opvoering productiviteit (COP), ir W. H. v. Leeuwen, vestigde er de aandacht op, dat het devies moet zijn de productiviteit op té voeren Wel vaart bestaat niet door meer loon en salaris te betalen, maar door meer te produceren. Avifauna's Muzikaal Menu! REGERINGSDINER TER ERE VAN PAUL HOFFMAN. De minister-president is voorne mens Maandagavond een diner aan te bieden ter ere van Paul Hoffman, ad ministrateur van het plan-Marshtall, die alleen die dag in ons land zal zijn. Hij zal hier dan vertoeven op doorreis en komt uit Brussel. De vol gende ochtend vertrekt Paul Hoff man naar Londen. Verscheidene mi nisters en hoge ambtenaren zullen van Nederlandse zijde aan de maal tijd deelnemen. Huwelijks- spaarregeling weinig kans Het ministerie van Financiën deelt mede, dat men niet teveel verwach tingen moet verbinden aan het plan voor de zogenaamde huwelijksspaar regeling met belastingfaciliteiten, dat de Nationale Spaarraad verleden week heeft ontvouwd. Al vaker zijn dergelijke denkbeelden bestudeerd, doch door de Regering als niet doel treffend verworpen. 14 K.L.M.-PASSAGIERS NIET NAAR NEW YORK. Veertien van de veertig passagiers, die gisteravond om half twaalf met het K.L.M.-toestel naar New York zouden vertrekken, zijn in Nederland moeten achterblijven, omdat zij er niet in waren geslaagd tijdig een nieuw visum te krijgen. De regeling, die de K.L.M. oor spronkelijk had getroffen het door de passagiers laten ondertekenen van een verklaring over hun politiek ver leden is later op de dag ingetrok ken moeten worden. Slechts de be zitters van een nieuw visum mochten vertrekken. Het Amerikaanse consulaat-gene raal in Amsterdam heeft getracht zoveel mogelijk passagiers te helpen. Het is echter niet gelukt allen tijdig te voorzien. De K.L.M.-machine heeft toen een grotere hoeveelheid vrachtgoederen meegenomen, om de niet door pas sagiers ingenomen ruimte toch nut tig te besteden. PRIJSAFSPRAKEN WORDEN GECONTROLEERD Minister Van den Brink heeft op dracht gegeven een onderzoek in te stellen naar bij het ministerie van Econ. Zaken aangemelde prijsafspra ken. Het kartelbesluit geeft de minis ter de bevoegdheid van een ieder, inlichtingen, opgaven en mededelin- gen te verlangen. Aan alle prijzen- kartels zal dezer dagen een circulai- Ire van de minister uitgaan. Alle nrijsafspraken moeten krachtens het kartelbesluit, aan het ministerie wor den gemeld. Alle dokters in huis Financiering kleine bedrijven Voor de financiering van nieuwe, kleine bedrijven, welke door de Her- stelbank moeilijk kunnen worden ge holpen, ontwerpt thans de overheid een methode Hiermee hoopt men die bedrijven te helpen, welker finan ciering bedragen eist beneden 100.000 gulden. Dr. A. Winsemius, de directeur- generaal voor de industrialisatie, deelde ons dit mee. De Herstelbank is eigenlijk ingesteld voor de finan ciering van nieuwe bedrijven, welke meer dan een ton nodig hebben. Ten behoeve van de financiering van de kleinste bedrijven is korte tijd gele den het maximum voor het werk- tuigenci ediet al van 25.000 op 50.000 gulden gebracht. Nu moet door de methode, welke thans nog in studie is, de credietverlening vergemakke lijkt worden voor die bedrijven, welke tussen de 50.000 en 100 000 crediet nodig hebben. Dr. Winsemius zeide o.m., dat naar zijn oordeel ook bedrijven van deze omvang voor de industrialisatie va*- ons land van grote betekenis moeten worden ge acht. Onderzoek in Zuid-Holland De Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland heeft een on derzoek ingesteld betreffende het kleuteronderwijs in die provincie. Het rapport dienaangaande bevat en kele voorbeelden van slecht inge richte kleuter-scholen. Aan de LJssel staat een kleuter school met 50 leerlingen, zo lezen we. De leiding berust bij twee onbe voegden resp. 25 en 14 jaar oudt Het schoolgebouw is een oude schuur 6 meter lang en 7 meter breed. Elk der leerlingen heeft dus een opper vlakte-ruimte van 0.83 m.2) mini mum is, 1.3 m.2). In dezelfde streek vinden we een kleuterschool, ondergebracht in een stal. Volledigheidshalve stond op het enquête-formulier vermeld: vroeger een scabies-post. Een plank over de sloot geeft toegang tot de school. Oppervlakte schoollokaal 45 m.2 voor 61 leerlingen. In een industrie-gemeente vond de commissie een school met 131 leer lingen, variërend van 3 tot 6 jaar, waar als „sanitair" twee tonnen be schikbaar waren Een andere kleuterschool met 69 leerlingen, onder leiding van twee Door het C. B .S. zijn thans voor lopige prijsindexcijfers van het ge- zinsverbruik samengesteld per' 15 September 1950. Het totaal-indexcij fer huishoudrekeningen April 1948 Maart 1949 steeg met 3 punten. Bij de voedingsmiddelen zette zich de daling van de prijzen van aardappelen, groenten en fruit ver der voort. Hier tegenover stonden verschillende prijsstijgingen, zoals van eieren, kaas, vis. vlees, cacao en chocolade, beschuit, biscuits, ontbijtkoek, havermout en zelfrij zend bakmeel. Bij de niet-voedingsmiddelen ste en vooral de indexcijfers voor kle ding, woninginrichting en huisraad en schoeisel. De prijzen van kleding stegen over de ge-hele linie. Bij woninginrichting en huisraad waren huishoudelijk linnengoed, dekens, vloerzeil, tapij ten en pannen duurder dan in Juli. Het indexcijfer voor schoeisel liep vnl. op als gevolg van de verhoging met 15 pet. van de reparatietarieven. Ook het indexcijfer voor de ove rige groepen steeg. Hier waren het de prijzen van brandstoffen (win- onbevoegde leerkrachten resp. van 28 en 14 jaar oud, gesalarieerd met resp. 45 en 24 gulden per maand, heeft een onderkomen gevonden op de zolder van een boerderij. De was gelegenheid bestaat uit een emmer met water. De gezamenlijke raam- oppervlakte is naar schatting 3 x y3 meter. De ramen zitten zo hoog, dat de enquêtrice er met haar maatstok niet bij kon. Onder de hier ter schole gaande kinderen bevinden zich drie tweejarigen en acht driejarigen, die evenals de ouderen het „klasselokaal" moeten bereiken via een houten trap. In de bollenstreek is een school ondergebracht in de keuken van een woonhuis. De leiding over 38 kinde ren is toevertrouwd aan twee onbe voegde leerkrachten met een sala ris van 20 per maand. Een steile houten trap leidt naar het schoolver- blijf, dat een vloeroppervlakte heeft van 20.1 m.2. De kinderen zitten op banken zonder leuning en voeten steun. Er is geen gang. Op de vraag: „indien geen clo sets, welke voorziening?" was als antwoord ingevuld: een gemakje voor de meisjes, een po voor de jongens, achter een scherm in de klas. Daarnaast een teiltje met wa ter. En dat in Zuid-Holland in het jaar 1950! terprijzen), die opliepen, alsmede die van rijwielbanden en in gerin ge mate van sigaren en sigaretten. Onderstaand staatje (volgens huishoud-rekeningen April 1948 Maart 1949, gezinnen met inkomens van ƒ4050 per week) geeft hier van een overzicht. 1949 1950 15 15 15 15 Sept. Juni Aug. Sept. Totaal 197 217 215 218 Voedingsmidd. 235 269 258 258 Kleding 309 342 348 360 Schoeisel 356 377 378 405 Reiniging 325 325 325 329 Woninginr. en huisraad 302 317 322 336 Over. groepen incl. huur 151 162 164 167 Huur 100 100 100 100 Bromfietsen voor fabriekmeisjes Een grote confectiefabriek te Arn hem heeft een originele methade gevonden om personeel aan te trek ken, de reeds in de fabriek werkza me meisjes vaster aan het bedrijf te binden en haar zo veel mogelijk op tijd te laten komen. De meisjes, die verder dan onge-. veer tien kilometer van het bedrijf wonen, krijgen hulpmotoren om op hun rijwielen te monteren. Degenen die in de buurt wonen, krijgen voor ieder jaar, dat zij in het bedrijf werkzaam zijn, een lot. Iedere maand zal dan onder hen een aantal hulpmotoren worden verloot, zodat na verloop van tijd het gehele per- soenel gemotoriseerd is. Een spe ciale service voor de hulpmotoren zal aan de fabriek worden verbonden en er zal worden gezorgd, dat het per soneel zo goedkoop mogelijk brand stof en onderdelen krijgt TWEEDUIZEND BROMFIETSEN PER WEEK ERBIJ. Op 1 Augustus waren er in ons land 54.822 bromfietsen in gebruik. Een jaar tevoren telde het centraal bureau voor de statistiek er nog slechts 4500, zodat er in een jaar tijd ruim 50.000 bijgekomen zijn. Volgens een schatting bedraagt de toeneming per week nu ruim tweeduizend. WEER EEN GEVAL VAN VOGELPEST Ambtenaren van de veeartsenij- kundige dienst te Zwolle, hebben Vrijdag een geval van vogelpest ge constateerd bij het pluimvee van de heer J- R- te Enter (gem. Wierden). De gehele pluimveestapel, bestaande uit dertig kippen, is afgemaakt. Voor het omliggende gebied met een straal van 2 km is een bevel tot ophokking van pluimvee, honden en katten uitgevaardigd. "Vervoer van pluimvee in dit gebied is eveneens verboden. ONGELUK BIJ AARDAPPELROOIEN. Op de landerijen van de landbou wer J. Frieze te Nieuwe Pekela is de 38-jarige L. de Jonge uit Stadska naal tijdens werkzaamheden met een aardappelrooimachine door een snel draaiende aftak-as gegrepen. Waar schijnlijk zal zijn linkerbeen moeten worden geamputeerd. Het slachtof fers is naar het Academisch Zieken huis te Groningen vervoerd. BEWUSTELOOS GERAAKT IN DE ROOK. Brand te Harlingen. In de bovenverdieping van een bakkerij te Harlingen brak gisteren door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit. De bewoner die in allerijl nog wat huisraad in veiligheid wilde brengen, werd door de rook verrast en raakte bewusteloos. Door het kor date optreden van een brandweer man kon hij worden gered. De verdieping brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. een Binnenkort zullen te Groningen de werkzaamheden voor een groot en modern flatgebouw beginnen. Op zichzelf niet zo heel bijzonder, maar dat flatgebouw zal een bijzondere bestemming krijgen, waardoor het een unicum in ons land zal zijn. Men zal in Groningen namelijk de dokto ren en specialisten in het gebouw concentreren en daardoor voorzien in het grote tekort aan ruime wonin gen voor de medici. De flat zal worden gebouwd aan de Ubbo Emmiussingel. Er zal plaats zijn voor twaalf specialisten, die daar zowel woon- als practijkruimte zul len krijgen. Het gebouw zal bestaan uit vijf verdiepingen. In de practijk verdieping zullen twaalf spreek- en onderzoelangskamer worden onder gebracht en enkele bijkamares, die geschikt zijn voor gips- en röntgen- afdelingen. Er is bovendien een rui me en lichte centrale wachtkamer ontworpen, die plaats zal bieden aan ongeveer honderd patiënten. INKUILEN VAN VEEVOEDER VOLGENS NIEUWE METHODE. Op de modelboerderij te Heino werd een nieuwe methoden voor het inkuilen van veevoeder gedemon streerd. De Stichting voor de Landbouw had deze demonstraties georgani seerd om boeren en landbouwvoor- lichters uit het ganse land te tonen met welke machines het nieuwe in- kuil-procedé wordt verricht. De be doeling is dat aan het gras enz een bepaald percentage melasse of voe derbieten wordt toegevoegd, waar door het mengsel na inkuiling veel beter zijn voedingswaarde behoudt. Het verlies aan eiwit vermindert bij voorbeeld tot de helft. Doordat de bedrijven hiervoor veel beter dan tot dusver voor hun c n veevoeder kunnen zorgen, zal de import van krachtvoeder minder kunnen wor den. Alle 113 soorten inkuilmachines waren aanwezig, welke thans in ons land gp de markt zijn. Honder den bellangstellenden, zelfs uit Zee land en Limburg naar hier gekomen, stelden zich van de nieuwe methode op de hoogte. De merendeels Duitse machines zijn te kostbaar (om en bij 5000,om door particulieren aangeschaft te worden. Bijgevolg doet de overheid alle moeite de boeren er toe brengen „werktuigen coöperaties" te vormen om de ma chines gezamenlijk te gebruiken. Wil men het nieuwe inkuil-procedé volgen, dan zal men ook machines moeten aanschaffen, daar 't onmoge lijk is de vermenging van gras met melasse met de hand te doen ge schieden. Momenteel zijn er 22 machines in Nederland in gebruik, waarvan 9 in West-Overijsel. FIETSER DOOR AUTO OVERREDEN. Te Slogteren is de 75-jarige wiel rijder K. Koning uit Groningen door een auto aangereden en dodelijk ver wond. De alito sloeg tweemaal over de kop; een der inzittenden liep daar bij een schouderfractuur op. De heer K. was onverwachts de weg overge stoken. KLEUTER OVERREDEN. Het drie-jarig kind van de fam. J. de Vries te Smilde stak onver wacht de straat over, voor een juist passerende personenauto. Het werd door de auto gegrepen en een eind weggeslingerd. Zwaar gewond werd het naar het ziekenhuis vervoerd, waar het spoedig overleed. De bestuurder van de auto treft geen schuld. VRIENDELIJK GESTEMDE BEURS. In hoofdzaak gaf de effectenbeurs te Amsterdam gisteren eenzelfde verloop te zien als Donderd&g. De ondertoon was vast en de affaire bleef beperkt. Het is hoofdzakelijk de daghandel die het koersverloop bepaalt Gisteren beuerkte dit zich to4 het afwikkelen van de lopende posities, voornamelijk dekkingsaan kopen op klem»- schaal. Er was niet veel animo nieuwe posities aan te gaan; gezien de grote onzekerheid cp alle gebied. Was D-nderdag het agio op de Ame rikaanse markt vrij onveranderd, gis teren ging het de benedenwaartse richting in tot circa 3 y, 4 procent. Ook de dcllarstaatseningen waren weer in reactie De 3 pet. dollarle- ning Nederland t947 werd vernomen op 85 13/16, 3/8 punt lager. Bij de industrieaande'en ging dit maal Unilever aan hel hoofd met een stijging van 3 procent. Olies sloten goed prijsnoudend op 293 3/3 Aande- Ten Ford vielen op met een forse stij ging namelijk 8 procent tot 305; waarmede dit fonds sinds vorige week Vr:jdag een avance van 20 pun ter heeft gemaakt, voor het overige overheerste een vriendelijke stem ming in deze sector. De scheepvaartmarkt was vrij vast. Voorzover waarneembaar was de handel iets drukker. Koerswin sten van 1 tot 3 procent waren geen zeldzaamheid. De cultuurmarkt opende op een iets hoger niveau, doch de winsten konden hier, gezien de geringe be langstelling, niet behouden blijven. De slotprijzen weken nauwelijks af van die van de vorige dag. De gul densbeleggingen konden zich op de hogere prijzen zeer goed handha ven. Prolongatie 2 yK pet. Wilt U gaan wandelen? Geen bezwaar! Maar... loopt dan altijd op 't trottoir VEILIG VERKEER.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3