jjlPj^6IÖSe HUTSPOT/i? Bezienswaardige expositie in de „De Lakenhal" geopend ZATERDAG 14 OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 „Van Fantin Latour tot Picasso" DE STICHTING K. EN O-en het Leids Academisch Kunstcentrum hebben elkaar gevonden in hun beider wens, om een tentoonstelling to organiseren van schilderijen, die een globaal overzicht konden geven van de nieuwere richtingen, welke zich in de tweede helft van de ne gentiende eeuw begonnen baan te breken, als reactie op de lange periode van de Romantiek. Daartoe werd een expositie ingericht van schilde rijen (gecompleteerd met enige teken.ngen en beeldhouwwerk) uit de verzameling van het Rijksmuseum KröllerMüller, die gistex-middag in De Lakenhal" door de loco-burge meestex-, weth. J. C. van Schaik, werd geopend. Niet slechts voor een bepaalde groep Spr, wees speciaal op de wisselen de opvattingen in de kunst, die in deze tentoonstelling duidelijk naar voren komen, en moest uit sociaal standpunt bekeken tot zijn spijt concluderen, dat slechts een te zeer bepaalde bovenlaag van de bevol- k.'ng van deze wisselingen op de hoogte is. Ook de techniek b.v. wisselt steeds sterk van opvatting; de grote bevolkingsgroepen leven daar met mee en worden er anders wel in meegesleept, wat echter bij de kunst niet gezegd kan worden. Spr hoopte daarom, dat deze ten toonstelling niet alleen een bepaalde groep, maar de gehele bevolking van Leiden veel zou mogen zeggen. Vóór weth. van Schaik sprak de heer H. P. Bremmer, die deze ver zameling hielp opbouwen. Spr. weid de uit over het werk van Van Gogh en op de vele critiek, die men er op heeft uitgeoefend. Geestig wees de heer Bremmer er op, dat de kunst in wezen niet verandert, slechts in u'lerlijk, en dat men er goed aan zou doen zich enigszins anders te genover een schilderij in te stellen, ni a.w., durven erkennen, dat de kunstschilder er toch wel iets meer van weten kan dan de toekijker. De heer H. de Wilde dankte als voorzitter van „K. en O." allen, die aan het tot stand komen van deze expositie hadden meegewerkt. Globaal overzicht Wat op deze tentoonstelling hangt geeft zeer globaal een overzicht van de verschillende étappes, die de schilderkunst na 1850 heeft doorge maakt, beginnend bij Fantin Latour, die ppen stond voor het opkomende impressionisme en daarbij toch vast kon houden aan traditie. De volgende étappe is die van de Hollander Floris Verster, de groot ste dorist van de 19e eeuw. G. H. Breitner, Isaac Israels, e.a., waartus sen het werk van Vincent van Gogh eigenlijk een beetje uit de toon valt, alhoewel men dit globale overzicht zonder zijn oeuvre niet had kunnen geven Onder de late Franse en Neder landse impressionisten en neo-im- p' essionisten bevindt zich Signac, In de Burchtzaal werd gisteren Corrie de Wekker door haar piano- en dansleerlingen gehuldigd in te genwoordigheid van ouders, van vrienden, kennissen en collega's, 't Ensemble Hofenk zorgde voor op gewekte muziek en de conferencier Gé Hevne had de leiding van de avond. De heer J. Visser, oud-leer ling van Corrie e Wekker, sprak, nadat de jubilaresse de zaal had be treden. een hartelijk welkom uit, en een ..Lang zal zij leven" daverde door de zaal. Van de vele leerlingen en ex-leerlingen opende de 16-jarige danser Hans Smit de rij met „Pier rot" naar de Prélude van Rachmani noff. Met genoegen hebben wij de jonge danser in zijn wedergave ge zien. Later danste hij een Mazurka naar Tschaïkowsky en niettegen staande het podium eigenlijk te klein is voor de danskunst, wist hij met z'n voordracht toch wel iets te be reiken. Om bij de danskunst te blij ven zagen wij van mevrouw Sybran- da „Ontmoeting" en later de „Maan- visser" door zang en piano begeleid. Iedereen stelde zich wel in 't werk, deze avond en de prestatie was lang niet onaardig. Mevrouw van der Zalm, leerlinge van de jong over leden zanglerares Suze de Wekker, zong met haar zoontje een liedje van Manna de Wijs-Mouton „Grootmoe wat zul je me geven?" Jopie Stok- kermans, die bij Corrie de Wekker goede school maakte, studeert nu bij Theo van der Pas, maar zijn voor malige lerares werkt met hem uit, wat van der Pas te studeren geeft. Hij speelde lang niet onverdienste lijk de Arabesque van Schumann, en gaf blijk van muzikaliteit. Nico La- terveer vergastte zijn toehoorders op de mooie variaties van Mozart, uit de 10e Sonate. Niet gemakkelijk zijn deze, maar de jonge Laterveer heeft inderdaad gestreefd naar een geva rieerde voordracht. Wij zagen een paar ensembles; van acht meisjes, 'n Hav\aiandans en van een groepje van vier een Lentedansje, dat zij zelf hadden ingestudeerd. Vergeten wij niet Evelineke van Os. die nog maar acht jaar oud. al bezig is zich te trai nen voor de danskunst. Zij maakte wat rhythmische oefeningen, danste een sluierdansje en danste zelfs „aux pointes". Hierna had de grootse hul diging plaats. Alweer >yas 't de heer J. Visser die in sympathieke woor den zijn vroegere lerares bedankte voor wat zij voor hem en velen als muziekpaedagogc betekende, waar bij bloemen werden aangeboden. Hij memoreerde hare moeder, zittend in de loge, schouwend naar haar doch ter als ballerina. Hij wenste haar toe, de God haar r>og vele jaren mocht geven. En toen kwamen de leerlin gen met pakken, dozen en bloemen aangesjouwd, 't Ganse podium was vol van allerlei moois. Na deze hul diging werd 't feest voortgezet en zetten de leerlingen weer hun beste beentje voor. 't Was voor Corrie de Wekker een glorieuse avond. die met Seurat een keerpunt begon, dat uiteindelijk leidde tot het cubis- me, waarin het impressionisme is doodgelopen. De periode van de ab stracte kunst ving aan. We vinden hiervan vooral Picasso's werk aan wezig, evenals dat van Braque, Piet Mondriaan en anderen. Het is ondoenlijk een beschrijving te gaven van de bijna 100 stukken, evenmin als het mogelijk is de ver schillende stromingen en „ismen"' te behandelen, waaruit zij zijn voort gekomen. Het zou trouwens weinig zin hebben. De werkelijke liefheb ber kan er niet mee volstaan en zal zelf naar „De Lakenhal" moeten gaan. Hij zal veel kunnen vinden, dat hem schoon lijkt, ook wat hem vreemd en onbegrijpelijk voorkomt. „EEN MUZIKAAL EVANGELIE". In het groot auditorium vaft de Leidse Universiteit aanvaardde gis termiddag dr. F. W. Schallenberg het ambt van bijzonder hoogleraar in de muziek-geschiedenis, met het uitspre ken van een inaugurale rede „Een Muzikaal Evangelie (Claude Debus sy's .JPelléas et JVIélisande"). INTERNATIONAAL CONGRES OVER KINDERGENEESKUNDE TE LEIDEN. Onder auspiciën van de Wereld gezondheidsorganisatie zal van 16 tot 30 October a.s. een internationale conferentie over stofwisseling bij kleine kinderen worden gehouden in de Kliniek voor Kindergeneeskunde te Leiden. Hieraan zullen 5 Ameri kaanse, 4 Franse, 4 Belgische en 5 a 10 Nederlandse geleerden deel nemen, onder voorzitterschap van prof. dr. E. Gorter. DRIE ZILVEREN ORDE-COMMISSARISSEN IN DEK. PAR. Morgen zal herdacht worden, dat 25 jaar geleden de dekenale kerk aan de Heerensingel plechtig werd ingewijd. Om 10 uur wordt een Hoogmis opgedragen, mede, tot sluiting van de Misweelc. Tegelijkertijd is het ook 'n kwart eeuw geleden, dat de heren Alberts, van Buuren en van Britsum toetra den tot het college vgn Orde-com missarissen. Voor hen zal om 11.45 de H. Mis worden opgedragen, waarna de jubilarissen in de pasto rie worden ontvangen. 's-Avonds wordt in het R. K. Mil. Tehuis een gezellige avond gegeven. SLAGERIJ TEEKENS IN HET ONGELIJK GESTELD Uitspraak in kort geding: handhaaf voorlopig oude prijzen De president van de Haagse Recht bank heeft gistermorgen uitspraak gedaan in kort geding, betreffende de zaak Teekens, een slager te Lei den. die door de Slagers-Organisatie S.V.V. was gedagvaard, omdat hij la gere prijzen voor het vlees vroeg, dan door de slagers onderling, ver bonden in de S.V.V., was afgespro ken. De S.V.V. meent, dat een slager, die niet langer lid wenst te zijn, drie maanden van te voren moet bedan ken en wel vóór een bepaalde da tum. De heer Teekens bedankte ir Augustus 1.1. als lid en dient zich. aldus de S.V.V. thans nog aan de ge maakte afspraken te houden Omdat hij dit echter niet deed. werd de heer Teekens vorig» week Zaterdag door de S.V.V. in kort geding voor de Haagse Rechtbank gedagvaard. De uitspraak van gistermorgen luidde, dat de heer Teekens zich diende te houden aan de onderlinge afspraak van de S.V.V., zodat hij niet meer tegen lagere prijzen, dan onderling voor Leiden vastgesteld, mag verkopen. Het muisje zal echter nog wel een staartje hebben, omdat deze zaak doorgegeven is aan het Ministerie van Economische Zaken, dat een on derzoek gelastte naar de vleesprij- zen in Leiden. LEIDSE UNIVERSITEIT.. Geslaagd voor het candidaatsexa- men geneeskunde 11 de dames A. C. Bossers Den Haag, H. L. G. de Bruijn, Wassenaar, M. G. Dijk Leiderdorp, W. van Geldrop Voor burg, G. H. Kraayenveld Zwijn- drecht, A. Veldhuijzen van Zanten Hillegom, Y. R. Vis Overschie, Y. J M de Vries Den Haag, idem de he ren H. Alberts Den Haag, K. A. P. van Berkum Leiden, A. Brons Voor burg, F. W. Eckenhausen Brouwers haven, P. A. Frederiksz Leiden, H. de Groot Buitenpost, A. Hoek Slikkerveer, I. A. D. Hohberger Den g, P. F. Nieuwenhuizen Den Helder, C. J. Overbeek Den Haag, M. v. d. Poel Nootdorp, G. L. van Raay Den Haag, N. van Ree Den Haag, M. Rodenburg Helmond, G. J. Schmidt Den Haag, H. Snij der Den Haag, A. G. M. van Vliet Waalwijk, M. J. de Vries Wassenaar. Voor het Doctoraal examen Ned. Ind. Recht de heer N. J. J. Buskens Roermond; voor het doctoraal exa men geneeskunde 11 de dames G. Krentsen Naaldwijk, M. H. Cool Den Haag. idem de heren CT. E. Bos Alphen aan de Rijn. B. Oskam Alphen aan de Rijn, Tan Tjong Gwan Leiden. Geslaagd voor het arts examen geneeskunde le gedeelte J. Bol Den Haag, J. G. A, Borghans Hoens- broek, A. J. Koldijk Echt; voor het arts examen 2e gedeelte; mei. G. D. J. Zoutewelle Wassenaar, D. W. van Bekkum Leiden, G. P. E. Weijer Leiden. GRONINGSE UNIVERSITEIT. Mej. P. A. Reekers en de heer P. C. Bredero slaagden gisteren aan de Rijks-universiteit te Groningen voor het tandarts-examen. VIERTALLEN V. O. G. Uitslagen van de viertallen-wed strijd 3e ronde, uitgeschreven door VOG: le klasse: Team-Kuijpei's wint van team-Schilthuizen met 36 pnt; team-Blom wint van team-Voge lenzang met 26 pnt; team-Oudshoorn wint van team-Tabbeos met .7 pnt. 2e klasse: Team-Baarda wint van Zaterdag 14 October. Om maar direct pittig te beginnen delen wij U het verzoek van de Bri gade-commandant der Kon. Mare chaussee te Leiden mede, aan de wielrijder, die op 12 Oct. 1.1. om streeks 19.30 uur getuige was van een aanrijding op het kruispunt Marnixstraat-Maresingel waarbij een wielrijder werd aangereden door een militaire auto. Hij wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk te willen melden aan het bureau Rembrandt- straat 27, Leiden. En de Volkstuinvereniging „Ons Belang" nam tijdens een ledenver gadering afscheid van de heer J. J. van Zonneveld, die 26 jaar lang de voorzittershamer heeft gehanteerd. De nieuwe voorzitter, de heer L. Dooyenburgh, schetste in een toe spraak de vele voortreffelijke kwa liteiten van de gaande voorzitter, aan wie een straalkachel werd aan geboden. De heer Harteveld sprak nair/ens de leden en de heer Zaal berg als 2e voorzitter van de Leidse Bond van Volkstuinverenigingen. De laatste bood de heer van Zonneveld het Bonds-lidmaatsc'nap van ver dienste aan, de hoop uitsprekend, dat hij nog lang voorzitter van de bond zal mogen blijven. Ook mevr. van Zonneveld deelde in de hulde, waar voor de scheidende voorzitter na af- looo hartelijk dankte. De Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Leiden e.o. gaat a.s. Woensdag vergaderen in „Het Gulden Vlies". De heer J. Hendrik- sen. chef der Stadskwekerij, zal met een gezelige causerie over „Besdra- gende gewassen" de zakelijke agen da afwisselen. En morgen is het de dag van de Ned. Kath. Bond van Werkmeesters, afd. Leiden, waarvan alle leden om 8 uur in de St. Petruskerk worden verwacht voor de jaarlijkse H. Mis. Nadien een gemeenschappelijk ont bijt in „De Harmonie", met toesoraak van een hoofdbestuurder en huldi ging van het zilveren lid P. van Nie- kerk. Wat is er toch weer veel te bele ven in de komende dagen!, We den ken nu maar even aan de Bedrijfs groep Metaal-industrie, die a.s. Dins dagavond om acht uur in het gebouw voor Chr. S. B.. Oude Vest 236, gaat vergaderen En aan „St. Cosmas", afd. Leiden, de R.K. Kappersbedienden, die ook j a.s. Dinsdagavond vergadert in „De Harmonie" met een belangrijke agenda. Na afloop kruisjassen! Het N.Z.H.V.M.-muziekgezelschap gaf gisteravond in de garage van de Morschpoort-kazerne een concert voor de aldaar gelegerde militairen van de Koks-school. De soldaten luis terden met veel aandacht en na af loop dankte sergeant Hillenaar zeer hartelijk. Het enige droevige bericht van vandaag gaat over de 65-jarige op perman C. S. uit de Genestetstraat, die gisteren uit de dakgoot van de Kettingfabriek viel Twee en een hal- vemeter lager kwam hij terecht. De E.H.D. constateerde eeii bekkenfrac tuur en bracht de man naar het Acad. Ziekenhuis. En tot de prettigste berichten van deze dag behoort het feit, dat Ver- plancke's Groentebedrijf hedenmor gen een filiaal in groente en fruit opende in het pand Haarlemmerstraat 31. Het winkeltje is vrolijk ingericht en stampvol met groente en fruit, zo wel geconserveerd als. vers. Direct verdrong zich al een grote schare van kopers voor de toonbank. Vanavond wordt ter gelegenheid van deze ope ning receptie gehouden. Het is niet waar, dat de heer Paul Kurpershoek op Donderdag 19 Oct. a.s. een Debussy-piano-recital zal ge ven. De datum is verzet naar Woens dag 25 October, 's avonds om acht uur in het Oosters Instituut, Rapen burg 61. De R.K. Gym.ver. Groen Wit heeft in verband met de. wintertijd de les sen voor jongens vervroegd. Thans is het voor jongens tot 13 jaar van 4.45 tot 5.45; jongens van 1316 jaar van 5.45 tot 6.45 uur. Willen de ouders hun kinderen helpen herin neren aan het regelmatig betalen van de contributie? Dè heren-lessen blij ven om 8 uur beginnen. Heren en jongens, die iets voor gymnastiek voelen, kunnen zich steeds op Dins dagavond aanmelden aan de gym.- zaal Heerensingel. De heer A. Hekstra, verificateur der Invoerrechten en Accijnzen te Leiden, wordt per 16 Nov. a.s. ver plaatst naar Rpozendaal, in verband metz'n benoeming tot hoofdverifi cateur. Verificateur H. Hagk wordt per 1 Nov. van Hoek van Holland naar Leiden verplaatst. STADSKOK. Bioscopen Luxor heeft deze week de film „Zo begint het leven", waarover in de Ne derlandse pers het een en ander te doen is geweest. Over het algemeen vinden wij het een bedenkelijk verschijnsel, als de film zich bezig gaat houden met sexuele voorlichting. Op de eerste plaats, omdat zij zuiver commercieel is ingesteld, waardoor de ideële zijde altijd achter staat bij de financiële. Maar zelfs indien dit niet zo was, zou den wij er ook geen voorstander van zijn. Een bioscoop is nu eenmaal een plaats, waar iedereen kan komen en de voorlichting, waarover het hier gaat ,is niet geschikt, om in dezelf de vorm aan een sterk gevarieerd publiek te worden gegeven. Wij ge ven toe, dat er in Zo begint het le ven" van het begin tot het einde een strekking naar het goede is. De film tracht duidelijk te maken, dat het huwelijk pas zijn voltooiing vindt in het kind. De wijze, waarop dit geschiedt, getuigt helaas niet altijd van goede smaak. Wij vragen ons af, of het beslist noodzakelijk is iets dergelijks aan te tonen door een demonstratie van alle finesses van een zwangerschap, het weergeven van openhartige ge sprekken tussen de aanstaande moe der en haar dokter en tot besluit een close up van een vrouw in haar moeilijkste uur. Daarbij komt, dat het filmverhaal als zodanig zich kenmerkt door een vrij luchtige toon. Het optimisme, waarmede het jonge stel uit deze film over allerlei moeilijkheden heen stapt, is niet eens verbazingwekkend, maar absoluut onwerkelijk. Wij hebben waardering voor de goede bedoeling van deze film en zijn ervan overtuigd, dat er wel men sen zijn, die er vooral beroepshal ve hun voordeel bij kunnen doen. Over het algemeen achten wij haar geen succes en betreuren de po ging, om via de film het geheel van J. Kortmann. uiterst subtiele gevoelens en gebeur tenissen, die met het mysterie van de geboorte samengaan, tot gemeen goed van de massa te maken. De K.F.C. keurde deze film toelaat baar voor volwassenen, een beslis sing. welke door verscheidene Ka tholieke pei*sorganen scherp is aan gevallen. Wij kunnen dat zeer goed begrijpen. „Ontraden" zou beter op z'n plaats geweest zijn. Lido. Het programma, dat Lido deze week presenteert, geeft geen aanleiding tot buitensporig enthou siasme. Daar de hoofdfilm de tijd niet kon vullen, heeft men enige bij films toegevoegd, welke echter geen van alle het praedicaat middelmatig weten te bereiken! De hoofdschotel van dit merkwaardige filmmenu geeft een variatie op het in den treure bespeelde thema Tarzan. De film wijkt in grote lijnen niet af van zijn soortgenoten. Tarzan duikt van loodsteiler rotsen, slingert aan de lia nen (welk het oerwoud op de juiste plaatsen voor hem gereed houdt) en geeft tussen de bedrijven door zijn traditioneel «robbertje boksen Per sonen boven 14 jaar kunnen ex deze week van genieten. Trianon. Wie'over de Franse film spreekt, denkt onwillekeurig eerst aan het genre van René Clair: boeiende rolprenten, die meestal een psychologische kwestie uitwerken en vaak meesterlijk van karakteruit beelding zijn. Des te opmerkelijker is de film „Wij gaan naar Parijs", een dolkomische grap, die door Jean Boyer uitstekend in elkaar werd ge zet. De Fransen presteren ook in dit genre iets bjjzonders, getuige de geestige nonsens, waarvan deze film overvol is. Het verhaal heeft weinig om het lijf. Een paar werkloze artisten rich ten een geheime radio-zender op, er gens in een stille boerderij op zol der. Een rijk meisje is er bij betrok ken en dit-is voor de vader aanlei ding het politie-apparaat in werking te stellen, om de zender het zwijgen op te leggen en de bandieten te van- team-Garo met 7 pnt; team-Crama wint van team-Brouwer met 5 pnt; team-Krap gelijk met team-Raar. 3e klasse.- Team-van Dieren wint van team-Dieben met 18 pnt; team- Kooles wint van team-Nieuwland nhet 17 pnt; teamRaar wint van team-Adama met 13 pnt. Swift-combinatie. Zondag 22 Oc tober organiseert de Zaanse Wieler club D.T.S. een teamwedstrijd voor amateurs en nieuwelingen, genaamd het zilverenmolcntnurnooi De Swift- Combinatie zal uitkomen met het volgende nieuwelingen-team: R. Wal let (aanvoerder), K. Post, G. Mok- kenstorm, D. Nieuwenburg, J, Slin gerland, J. Thomassen, M. Laken (reserve) en A Vermeulen (reserve) Deze renners rijden a.s. Zondag een teamtraining over 60 km. De overige renners trainen 80 km. Voor de 1- klas is de afstand 30 km. Start 9 uur. Maandagavond aanvang van de in- doortaining in de school Langebrug. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris W. S. Jongsma te Leiden. Te Oegstgeest: Herenhuis met tuin Regentesselaan 14 in bod 11.000. koper de heer J. C. van der Graaf te Voorschoten voor 11.000.te Leiden: Winkelhuis en erf Rijndijk straat 39 in bod: ƒ3.400.koper de heer A. E. Habraken q.q. te Leiden voor: ƒ3.401.Herenhuis met tuin Tiboel Siegenbeekstraat 15, in bod 8.100.koper de heer P. de Jongh q.q. te Leiden voor 8.525.Huis met tuin Witte Rozenstraat 29 in bod 11.000.koper de heer N. A. van Zijp q.q. te Leiden voor 15.000. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna dr. van F. V. v. de Berg en M. de Meij. Adrianus z. van P. Nagtegaal en J. van der Zwart. Sophia d. van F. Boontjes en S. Springer. Joannes Petrus Maria z. van P. de Wekker en P. T. M. de Roo. Theo Martinus z. van H. J. van Hattum en E. van Leeuwen. Carolina Maria d. van H. J. Tichelhoven en A. M. Naber. Ferdinand Rudolph Christo z. van J. van Duuren en A. M. Jonkers. Johanna Maria d. van H. F van Benten en J. M. Pet. Johan nes z. van J. van der Reijden en A. H. Heetveld. Johannes z. van J. Hol leman en A. de Moor. Overleden: ,E. Eigeman vrouw 68 j C. H. Westefrink man 73 j. W. Beumker wed. van Soonius 76 j. H. Heemskerk man 65 j. Zondagsdienst. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 14 October 13 uur tot Zaterdag 21 October 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552; de Haven-Aootheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. gen. In de meest fantastische ver mommingen gelukt het de jongelui lang op vrije voeten te blijven en zij slagen er steeds uitzendend in om Parijs te bereiken. Maar dan is het ook afgelopen, al volgt er geen gevangenis, doch een hartelijke ver zoening. Met veel fantasie zijn ver schillende sterren bij dit verhaal ge sleept, o.a. de Peter Sisters, het dik ke negerinnen-drietal, dat in de voor bije zomer te Noord wijk optrad, en vooral het voortreffelijke orkest van Ray Ventura. Zodoende werd het een sterren-parade rondom een onder houdend verhaal, schuimend van Franse esprit, een welkome afwisse ling in de eentonige rij van vaak smakeloze Hollywood-producten. A,lle leeftijden. Casino. De eigenaar van een danstent annex speelhol oefent in zijn stadje een soort terreur uit. Zijn cliënten zijn een aantal notabelen, die bij hem in het krijt staan waar door hij hen in zijn macht heeft. Een vriendin wil „hogerop" en trouwt daarom een berooide landjonker, die uit verveling en om huiselijke on enigheden zijn heil in het glas en zijn inhoud heeft gezocht. Hij 'wordt op zekere dag vermoord en nu is het de taak van de rechtbank de moor denaar te vinden. U begrijpt het al: het is een verhaal van het soort, dat in de vorige eeuw zo graag gelezen werd op een sombere Zondagmid dag. Men zat zich kwaad te maken op de boze zuster van de vader van de man, die nu vermoord is. En bui ten regende het. Maar gelukkig was er een andere zuster, die het spel letje door had. Romantiek van het verleden. Voor 18 jaar. Rex vertoont „Gung Ho", een film met 'n sterk realistische inslag en een rauwe schildering van oor- logstafex'elen, zodat men over sterke zenuwen moet beschikken om dit verhaal te kunnen waarderen. Het is een echte oox'logsfilm met veel goede kwaliteiten en de nodige span ning. Voor 18-jarigen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN DE VLAG IN TOP VAN NIEUWE R.K. SCHOOL. Vrijdagmiddag werd met enig cc- i*emonieël de vlag gehesen in de hoogste top van de nieuwe zijvleu gel der R.K. School. Nadat deken Nieuwenhuizen ver gezeld van het schoolbestuur, de bis schoppelijke bouwinspecteur de heer P. Rozestraten, de architecten Van Oerle ij Schrama, de aannemer, de heer De Jong van Voorschoten en hèt oud hoofd der Kath. school, de heer H. S. v. d. Putte, het plateau van de hoogste verdieping waren op geklommen, bevestigde de opzichter de Nederlandse driekleur aan de midden kruisbalk der school. De De ken sprak hierbij zijn voldoening uit, dat na 21 weken volhardende arbeid hiertoe kon worden overge gaan. Het is een teken van de nade rende voltooiing van het bouwwerk, dat spr. een sierraad noemde voor de parochie en een nuttige instelling voor de jeugd. Nadat de deken alle medewerkers had dank gebracht en de hoop had uitgesproken, dat de klassen in Maart a.s. ingebruik genomen zul len kunnen worden, nodigde hij het gezelschap, incluis de arbeiders aan dit werk. uit tot „een kort gezellig samenzijn in de bestuurskamers van de St. Josephzaal. Gouden huwelijksfeest. Het echtpaar H. Meyer en M. Meijer- Maax'schalkex'weerd hoopt 23 Oct. a.s. zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De woningbouw gaat voort. Wanneer er gebrek is, gaat het niet licht vlug genoeg, maar er zijn in onze gemeente in de laatste tijd al heel wat woningen gereed gekomen. En ook vandaag zijn er weer twin tig blijde gezinnen. In Aarlander- veen werden zes woningen aan de bewoners toevertrouwd door bur gemeester Witschey. Ze staan langs de Prov.weg, bij het voormalige sta tion. De andere 14. die vandaag afgele verd zijn, staan langs de Karei Door manstraat (Oosthoekdorp). OUD-ADE Katholiek Thuisfront. Met de te rugkeer van de laatste Oud-Adese militair uit Indonesië, is het werk van het plaatselijk Thuisfront-comité ten einde. Dank zij de spontane me dewerking van alle parochianen, is men in staat geweest veel voor de jongens overzee te doen, waarvoor zij bij hun thuiskomst steeds hun dankbaarheid hebben getoond. Het comité zal thans geliquideerd worden en wel op Maandagavond a.s. om 8 uur in café v. d. Hulst. De parochia nen, die hiervoor belangstelling heb ben, worden uitgenodigd aanwezig te zijn. Er wotdt gerekend op een gro te opkomst. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond toi Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANVANKELIJK OPKLARINGEN. Aanvankelijk enkele opklarin gen, later half tot zwaar bewolkt met kans op enige regen. Zwak ke tot matige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ROELOFARENDSVKBN Uitslagen ballonwedstrijd Oran jefeest. Vele kinderhax'ten waren de laatste weken in spanning en zagen verlangend uit naar de uit slag van de op 13 Sept j. 1. bij ge legenheid van 't Oranjefeest gehou den ballon wedstrijd. Vooral zij, die per post bericht hadden gekregen, dat hun ballon tot ver over de gren- was neergekomen. Volgaarne geven wij daarom de uitslag weer, wetende hiermede de spanning te breken. De gelukkige prijswinnaars- (sters) zijn: Jongens; 1 Nico v. Ber- kel Nz.,- Salzhauzen 400 Km. 2 Jopie Stockmann Bremen 310 Km. 3 Sjaak Veen Cz., Aurich, 260 Km. Meis jes: 1 Apnie v. d. Zwet Cd. Ham burg 400 Km. 2. Annie v. d. Meer Johd Bremen 310 Km. 3 Rietje v. d. Berg Hezel 255 Km. Allen Duits land. De bouw van een woonhuis met bollenschuur is gegund aan aanne mersbedrijf H. J. Strijk te Rijpwete- x-ing voor de som van ƒ24.850. Jl'Ca'tle {^.a£( j BUITENLAND Een Dakota van de Amerikaan se luchtmacht is bij Selma in Alaba ma neergestort De vier inzittenden kwamen om het leven. In Senegal hebben overstromin gen de stad Rosso volledig vernield. Men vreest ook voor St. Louis, waar het water reeds in sommige wijken staatw. Mensenlevens zijn er niet te betreuren. Een vliegtuig van de „North western Airlines" is bij Minneapolis neergestort. Vijf van de zes passa giers zijn omgekomen. De zesde werd zwaar gewond. Laatste Berichten Naar aanleiding van het bericht, waarin „van welingelichte zijde" nadere mededelingen werden ge daan over de motieven, die minister Schokking tot zijn aftreden hebben Dewogen, stelt de minister, het op prijs te verklaren, dat deze medede lingen niet van hem persoonlijk af komstig zijn en dat hij het betreurt, dat daarin zijn verhouding tot zijn ambtsgenoten in het geding is ge bracht geworden. POST VOOR TROEPENS CHT3PEN. Post, bestemd voor de troepen schepen „Otranto," „Atlantis" en „Amarfïpoora," welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op resp. 18 October, 23 October en 25 October in Neder land worden ter post bezorgd. KOEMSTJON VEROVERD. Dé Amerikaanse eex-ste divisie heeft Koemtsjon „het kleine Stalin grad", dat de weg naar de Noord- Koreaanse hoofdstad versperde, be zet. SCHEEPSBERICHTEN CHITRAL (rep.) Djakarta pass. 13 Oct. Gibralta. JAVA A'darnBa- likpapan 14 Oct. te Semarang. KER- TOSONO, DjakartaR'dam pass. 13 Oct. Guardafui, KOTA BAROE, Rot terdamDjakatra verw. 14 Oct. vm. te Marseille. MAPIA, Surabaja A'dam 14 Oct. te Colombo. NAPOLI (rep.), Djakax-taMai'seille 13 Oct. te Port-Said. ORANJE, A'damDja karta 13 Oct. van Suez naar Colom bo. TABINTA, A'damHollandia pass. 13 Oct. Str. Saleier. BLITAR SurabajaR'dam 13 Oct. te Colombo. CASTELBLIANfcO (rep.) 12 Oct. van Djakarta naar A'dam. GROOTEBEER DjakartaA'dam 13 Oct. 850 m. O.Z. lawan. O. Guardafui. SKAUGUM (rep.) DjakartaR'dam 13 Oct. 550 m. O.Z. O. Guardafui. WILLEM RUYS, Dja kartaR'dam 12 Oct. 17 u. van Be- lawan. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 Oct. Groente. Rode kool 610,80, Groene kool 6.80Boe renkool 5.8.Prei 89, Uien 3. Peen 814, Spruiten 1221, An dijvie 511.Druiven 5682. Snijbonen 35123.Pronkbonen 12, Witlof 13—71.—, Postelein 37—40.—, Spinazie 3341.Tomaten A 12 34.Komkommers 718.Bloem kool 829.—, Knolselderie 8.— per 100 kg. Selderie 3.906.90, Bleeksel- derie 2631.Peen 1819.per 100 bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 13 Oct. Groente Bloemkool A 22 37,/id. B ƒ13—25, idem C 5—12, Groene kool 5.908.50, Rode kool ƒ5.20—9.80, Gele kool 8—8.10, Spruiten 1233, Andijvie 5.10 8.90, Spinazie f 35.8036.Kroten 5.25—8.25, Bospeen 13.20—21.60 Waspeen 916.75, id. II 5.50 7.50, Winterpeen 3.607.20, Stam- bonen 3857, Snijbonen 3457, Kassnijbonen ƒ120 .Tomaten ƒ8—19, Prei ƒ9—10, Uien 2.70—5.70, Sla 4.70—5.10, Selderie f 2.30—2.70, Pe terselie ƒ5.80—5.90, Radijs ƒ5.70—

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2