S)e C^idóeSoti/tai/nt Truman keek ernstig De Amerikaanse politiek inzake Korea Koreaanse aanvoerlijnen gebombardeerd ZATERDAG 14 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG No.12107 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Directeur: C. M v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN. Papengrachf 52, Tel. 20015, Adm. en Ad». 20826, Abonn. 20955, Giro 105005. Abonnementsprijs t 0.55 p. wf 1.50 p. mnd., 1 4.50 p. kwart Franco p. p. f 5.25. - Advert.; 15 et, p. mm. Telefoontjes l 1.50 Als een rode draad loopt het stre ven, er in verband met de zware fi nanciële lasten, welke moeten wor den opgelegd, op belangrijke punten zo goedkoop mogelijk af te komen, door de onlangs ingediende nota in zake het defensiebeleid. Telkens lijkt zulks, indien m'en althans tussen de regels weet door te lezen, een ge volg te zijn van kabinetsopvattingen en -beslissingen, waarbij de eerst verantwoordelijke minister en zijn staatssecretarissen zich slechts node neerlegden. In de eerste plaats moet de minis ter het ernstige verwijt worden ge maakt, dat hij zijn juister inzicht niet met meer kracht heeft doorgezet, vooral omdat reeds van verschillen de zijden in de Staten-Generaal was gebleken, dat men niet alleen tot grotere offers bereid was, doch deze ook noodzakelijk achtte. VIJF PROrFNT OOK VOOR AMBTENAREN. De ministerraad heeft in overeen stemming met de commissie voor Rijkssalarissen besloten, dat de laat ste loonsverhoging met viif procent ook zal gelden voor alle Rijksambte naren en arbeidscontractanten, waar voor een algemene loonregeling geldt. Dit met uitzondering van de hoogste staatsambtenaren, voor wie in het ontwerp-begroting 1951 in een salarisverhoging is voorzien. KoM.tt.tjA... Niet meer willen en kunnen gelo ven, in het goede, is een overspan nen toestand. Frankrijk vraagt wapenhulp Voor Indo-China De Franse minister van defensie, Jules Moch, die momenteel in Was hington verblijft, heeft de Ameri kaanse autoriteiten dringend ver zocht de wapenhulp voor de Franse en Vietnamese strijdkrachten in In do-China zoveel mogelijk te versnel len. De Franse minister heeft ver zocht vooral lichte bommenwerpers, geschut, landingsvaartuigen en mili taire voertuigen të sturen. De Verenigde Staten hebben Frankrijk verzekerd, dat zij al het mogelijke zullen doen om de leve ring van militaire uitrustingen voor de Franse strijdkrachten in Indo- China te bespoedigen. Voorts wordt gezegd, dat Frankrijk van plan is het aantal Franse divisies tegen het ein de van 1951 van vijf op tien te bren gen. Frankrijk zou aan het einde van dit jaar zeven divisies in actieve dienst hebben. De staat van oorlog met Duitsland Volgens welingelichte kringen te Londen verwachten Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten in Januari of Februari a.s. officieel een einde te kunnen maken aan de staat van oorlog met Duitsland. Intussen hebben de drie regerin gen aan de andere Westelijke landen, die in staat van oorlog met Duits land zijn, voorgesteld de nodige maatregelen te nemen om, samen met de Westelijke Grote Drie, een einde aan de staat van oorlog met Duitsland te maken. ATOOMBOMMEN EN ZOUT WATER „In geval van een atoomontplof fing, drink een glas zout water", al dus maakt de Amerikaanse openbare gezondheidsdienst bekend. „Dit heeft bijna evenveel uitwerking als plasma bij een shock-behandeling", aldus deze aankondiging. Een groep voor aanstaande artsen heeft de gezond heidsdienst aanbevolen de zoutwa- Iterbehandeling toe te passen „bij el ke de burgerbevolking treffende ramp op grote schaal". Diefstal in Buckingham Palace Alarminstallatie werkte niet Men heeft ontdekt, dat uit Buc kingham Palace, de residentie van de Engelse koning, diplomatieke do cumenten zijn ontvreemd. De politie heeft een zekere Dou glas Monro, een 26-jarige Schotse zeeman, gearresteerd als verdacht van inbraak in Buckingham Pal ace en diefstal van een diplomatieke aktendoos. De doos werd Vrijdag ochtend in een vuilnisbak gevonden. Zij is voorzien van het monogram „G.R." (George Rex) en bevatte brieven aangaande bezoeken aan de koning. Er worden geen bescheiden ver mist. Douglas Monro zal Zaterdag voor de rechter verschijnen. De uitgebreide en kostbare alarm installatie is bij de diefstal niet in werking getreden. Toen de dief een venster opende, had de automatische alarminstallatie een gramofoonplaat in beweging moeten brengen, die in Scotland Yard, waarmee het paleis door de installatie direct verbonden was, aangekondigd zou hebben: „Er is iem'and Buckingham Pal ace bin nengegaan". De installatie wordt thans gerepareerd. DE JONGSTE STAKINGEN IN OOSTERIJK. De Sowj et-Russische plaatsvervan gende hoge commisaris in Oosten rijk, generaal-majoor Tainjef, heeft Vrijdag toegegeven, dat Sowjet-Rus- sische officieren bij de jongste sta kingen in Oostenrijk tussen beide gekomen zijn, waardoor stakers de kans kregen het postkantoor van Wiener Neustadt weer te bezetten. Hij verklaarde op een bijeenkomst van de geallieerde raad, dat een der gelijk optreden gewettigd was, daar „politieversterkingen uit Wenen de verontwaardiging van de bevolking hadden gewekt en terecht" Volgens generaal Tainjef was het aan het snelle en juiste ootreden van de Rus sische commandant, die de politie terugstuurde, te danken geweest, dat de ongeregeldheden beperkt bleven. WESTERLING MAG IN BELGIë BLIJVEN. De Belgische vreemdelingenpoli tie heeft de verblijfsvergunning van Westerling met drie maanden ver lengd. Hij zal thans voor onbepaal de tijd in België mogen blijven, maar hij zal om de drie maanden zijn ver blijfsvergunning moeten laten ver lengen, een maatregel, die voor alle vreemdelingen geldt. NEDERLANDSE BISSCHOPPEN NAAR ROME. Heden, Zaterdag, zijn mgr. W. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogen- bosch, en mgr. dr. J. M. J. A. Hans- sen, Bisschop-coadjutor van de bis schop van Roermond, met de derde Nationale bedevaart naar Rome ver trokken. De beide bisschoppen zullen tevens tegenwoordig zijn bij de plech tige dogmaverklaring van de Tenhe melopneming van Maria op Woens dag 1 November. Op 2 November zullen zij per K.L.M. naar ons land Kaas-niillioenen nog niet in de zak De kaashandelaren, die hoopten op een terugbetaling van de heffing op de kaas, welke het vorige jaar bij de opheffing van de rantsoenering werd gevorderd, hebben het geld nog niet in de zak. Het bestuur van het be drijfschap voor zuivel heeft namelijk besloten bij de minister in hoger be roep te gaan tegen de desbetreffen de uitspraak van het bedrijfschap voor zuivel. Eerste Kamer over Detensie-beleid In het voorlopige verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Oorlog en Marine over 1950 wordt door enige leden ernstige critiek uit- 1 geoefend op de regering, die zo zeg gen zij, het conflict in Korea nodig had om tot een juister inzicht te ko men, wat betreft een verantwoorde defensie in samenwerking met de le den van het Atlantisch Pact. DEFENSIE-LINIES 1"\E ORGANISAITIE van een goed U functionnerend verdedigingsstel sel voor West-Europa verloopt niet zo gladjes als men zou wensen. Wij hebben er verleden week teeds op gewezen, dat het vrij gemakkelijk is om te praten over d'e noodzaak van samenwerking, dat het zelfs nog gemakkelijk is om tot samenwerking principieel te besluiten, maar dat de moeilijkheden pas goed beginnen bij de practische toepassing. Een van deze moeilijkheden 0 bij de toepassing van het At lantisch Pact is de medewer king van Duitsland. Wanneer men spreekt over „medewerking" van Duitsland gebruikt men een begrip, dat geen tegenstand ontmoet. Het wordt echter anders wanneer men de consequentie daaruit trekt en het woord „herbewapening" in d.e mond neemt. Dat is een begrip, dat spe ciaal bij de Fransen de grootste on rust verwekt; zij vrezen de Duitsers en niet alleen op militair terrein, maar ook op politiek gebied, waar de Duitsers al gauw een rol zullen gaan spelen als zij weer een wapen in hun handen krijgen. Maar van de andere kant zien de Fransen in, dat zij vech ten tegen de bierkaai en dat de in schakeling van Duitse strijdkrach ten in het kader der Westerse de fensie niet tegen te houden is. Zij staan in hun oppositie alleen en vin den de andere leden van het At lantisch Pact tegenover zich. Het moge een enaangename con sequentie zijn voor de landen, wel ke enige jaren geleden gedwongen waren om de Duitsers met alle kracht neer te slaan, en nu gedwon gen worden om ze hun wapens weer terug te geven, maar het is nu een maal een feit, dat het Westen de Duitsers nodig heeft. Want waar wil men de verdedigingslinie leggen? Achter de Rijn? Maar dan wordt een groot gedeelte van Nederland en ook van Frankrijk het slagveld, dat de eerste stoot moet opvangen. Men heeft de Fransen eens de vraag voorgelegd: „Wat wilt ge liever: dat het Westen verdedigd wordt tot de laatste Fransman, of tot de laatste Duitser"? Het schijnt nu wel vast te staan, dat men de Elbe-linie gekozen heeft als de lijn, waar de weerstand tegen een eventuele agressie uit het Oos ten zal beginnen; maar dan zal men de Duitsers nodig hebben om mee te helpen. De Amerikanen, die minder dan de Fransen gehandicapt worden door gevoelens van haat en rancune of van vrees voor nieuwe overvallen, zien dit zeer goed in en dringen ten sterkste op inschakeling van Duitse legereenheden aan. ¥N VERBAND hiemrede is het in- teressant te wijzen op de mogelijk heid van het aanleggen van een soort Maginot-linie langs de Elbe. Vóór de oorlog had men de groot ste verwachtingen van zulke linies. Frankrijk had de Maginot-linie, Duitsland de Siegfriedlinie, Finland zou 'n Mannerheimerlinie bezitten en Nederl. had de waterlinie. Geen van al deze linies heeft de uitslag van de oorlog tenslotte wezenlijk kunnen beinvloeden. Onze waterlinie bleek waardeloos, de Maginotlinie heeft de Duitsers niet kunnen tegenhouden, want zij trokken er om heen en de Siefffriedlinie heeft de oprukkende geallieerden ook niet kunnen keren. Vandaar dat men na de oorlog met een beetie medelijden de soot drijft met zulke onoverwinnelijke linies. Hebben wij zelf niet de onneembare Atlantik-wal van de Duitsers aan onze kusten gezien? En wat is er van over? Maar toch moet men zulke linies weer niet onderschatten. Zeker, on neembaar zijn ze niet, maar zij doen uitstekend dienst, wanneer men ze gebruikt om de vijand tegen te hou den en zijn aanvankelijke opmars te stuiten totdat versterkingen van el ders ziin aangevoerd. De Duitsers zijn nooit door de Ma ginot-linie gebroken, zij trokken er omheen; de geallieerden hadden de prootste moeite om door de Siefried- linie te komen, het z.g. centimeter- offensief, dat veel tijd en veel ma teriaal gekost heeft. Zulk een linie kan dus uitstekende diensten bewijzen en kan bovendien gehouden worden met manschappen, die geenszins tot de élite-troepen be hoeven te behoren. De aanleg er van eist veel arbeidskrachten en mate riaal en dat is juist iets wat de Duit sers eemakkelijk kunnen verschaf fen. Zij zouden daarmee een zeer goede bijdrage kunnen leveren voor de defensie van West-Europa en te vens voor hun eigen veiligheid. En de aanleg van een wal aan de Elbe kan Frankrijk moeilijk verontrusten. EEN BEZETTING IN DRIE FASEN \7RIJDAGOCHTEND hebben de V erenigde Staten voor de tussentijdse commissie voor Korea de beginselen belicht, die naar hun mening ten grondslag moeten liggen aan de bezettingspolitiek ten aanzien van Noord-Korea door de troepen der V.N. Deze algemene gedachten zou den door president Truman en generaal MacArthur worden besproken. Volgens de mening van de Ameri kaanse regering, die werd toegelicht door John Ross, lid van de Ameri kaanse delegatie te Lake Success, moeten er „zo weinig mogelijk ver anderingen" worden aangebracht in de fundamentele structuur van Noord- Korea, voordat de commissie der V.N. een beslissing heeft geno men. Dit is een hoofdbeginsel, aldus Ross, maar het zal misschien nodig zijn het gezag van de centrale Noord- Koreaanse regering tijdelijk te ver vangen en een zekere controle te oefenen op de bestaande plaatselijke autoriteiten. Ross noemt drie fasen in de bezettingsperiode voor Noord- Korea. In deze drie fasen zal dé Zuid-Koreaanse regering geraad pleegd worden over practische kwes ties, indien haar medewerking in naukeurig bepaalde en technische aangelegenheden nuttig mocht blij ken, maar zij zal niet deelnemen aan de vaststelling van de politiek. De eerste fase van de bezetting, aldus de Amerikaanse regering, zal tamelijk kort zijn en samenvallen met de laatste fase van de militaire operaties. De opperbevelhebber van de strijdkrachten der V.N. is verant woordelijk voor het verzekeren van de binnenlandse veiligheid. De bur gerlijke maatregelen voor de hulp verlening aan de bevolking en Jret herstel van het bestuur van het land De tweede periode loopt tot aan de verkiezingen, waardoor een nieuwe regering zal kunnen worden ge vormd, die haar gezag zal kunnen doen gelden over het gehele land. Het zal noodzakelijk zijn, dat de op perbevelhebber blijft instaan voor de binnenlandse rust, maar hij zal re kening houden met het advies van de commissie der V.N. Alles zal wor den gedaan om het bedrijfsleven op nieuw op gang te brengen. Ook het politieke leven zal zijn belangstel ling hebben. In de derde periode zal een nationale regering voor gehéél Korea het gezag uitoefenen. Een mi nimum aan troepen der V.N. zal ter plaatse blijven, totdat de doelstellin gen van de V.N. een democrati sche regering en binnenlandse orde verwezenlijkt zullen zijn. Daarna zullen de strijdkrachten der V.N. Ko rea verlaten en Koreaanse eenheden haar taak overnemen. Ambon voor Veiligheidsraad Volgende week Verwacht wordt, dat de Veilig heidsraad volgende week zal bijeen komen om het voorstel van de UNCI over Ambon te bespreken. Een beslissing is nog niet geno men. Eerst moet de voorzitter van de Veiligheidsraad dit punt op de voorlopige agenda plaatsen, dan kan de Raad zich uitspreken over de wen selijkheid van het al of niet in be spreking nemen en vervolgens uit maken wanneer het punt zal wor den behandeld. Truman en Mac Arthur De president is ernstig President Truman landde gister middag bij Honoloeloe om een paar uren te rusten, vóórdat hij zijn reis voortzette naar het eiland Wake in de Stille Oceaan om MacArthur te ontmoeten. De bewoners van het ei land Hawai waren teleurgesteld, toen de president weigerde de tra ditionele bloemenkrans om de hals te dragen en een voorstelling van de hocladans bij te wonen. Sinds Truman Woensdag uit Was hington vertrok, maakt hij een ern stige indruk en schijnen zijn gedach ten in beslag te zijn genomen. Truman wordt Zaterdagavond reeds in Honoloeloe terug verwacht, zodat zijn onderhoud met MacAr thur niet van lange duur kan zijn. Wake ligt ongeveer halverwegen Honoloeloe en de Philippijnen. De afstand, die Truman voor dit onder houd moet afleggen, bedraagt 11.000 kilometer. Men verwacht, dat Tru man Maandagmorgen weer uit Ho noloeloe naar San Francisco zal vertrekken en Dinsdag aldaar het land verslag zal uitbrengen van zijn onderhoud met MacArthur. HERRIJZEND ROTTERDAM. Het in de oorlog zo zwaar geschon den Rotterdam herrijst; mooier dan ooit wordt de binnenstad van deze belangrijke Nederlandse havenplaats. Op deze foto, die van de trappen van het beursgebouw af werd genomen, ziet u links de Amsterdamse Bank, en rechts het Erasmushuis met er achter de Bijenkorf. Op het land vóór het Erasmushuis zal een nieuw modemagazijn van C. en A. worden gebouwd FRANSE SOLDATEN IN VIETNAM TREKKEN TERUG. De Franse en Vietnamese strijdkrachten die in Indo-China een harde strijd voeren tegen de communistische troepen van Ho sji min, zagen zich genood zaakt hun stellingen in en om de stad Caobong te verlaten. Franse strijdkrachten tijdens hun moeilijke terugtocht uit Caobong naar andere stellingen. PJONGJONG REEDS ERNSTIG BEDREIGD Tientallen oorlogsschepen hebben in nauwe samenwerking met Zuid- Koreaanse artillerie en Amerikaanse vliegtuigen een diepe wonde ge slagen in de aanvoerlijnen van de Noord-Koreanen door het bombar deren van wegen en spoorlijnen, welke Siberië met het front Noord- Korea verbinden. Al die wegen lop en langs de Noord-Oostkust van het schiereiland. Aan de andere kust rukken de ge allieerden langzaam op. Zij ontmoe ten nu sterke tegenstand. Te Tokio doen geruchten de ron de, dat de Chinese communisten van plan zijn een smalle strook van Noord Korea langs de Mandsjoerijse grens te bezetten. Waarschijnlijk zijn de geruchten gebaseerd op de veronderstelling, dat de Chinezen de belangrijke elec- trische centrales welke het grootste deel van de Mandsjoerijse industrie voeden, buiten elke Amerikaanse controle willen houden en' dat zij een klein gebied van Korea willen reserveren als toevluchtsoord voor de Noord-Koreaanse regering. Volgens in het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger ont vangen berichten bevinden Zuid-Ko- reaanst voorhoeden, op' weg naar Pjongjang, zich thans op 100 kilome ter afstand van de Noord-Koreaan se hoofdstad. Zij zijn 8 kilometer voorbij Intson getrokken naar het gebied ten Zuid-Oosten van Pjong jang. Ten Westen van Wonsan trekken de Zuid-Koreanen naar het Noorden om de zijweg naar Pjongjang af te snijden. Volgens te Tokio ontvangen be richten van het front, wordt in de straten van Koemtsjong gevochten. De Amerikanen trokken Vrijdag dit belangrijke spoorwegcentrum in Noord-Korea binnen. Hatta vice-president Het Indonesische parlement heeft met grote meerderheid van stemmen de voormalige minister-president Mohammed Hatta tot vice-president van de republiek gekozen. President is dr Sukarno. De communistische leden verlieten uit protest de verga ring, daar naar hun mening het ambt van vice-president overbodig is.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1