Minister Schokking vraagt ontslag 3ta*te datje 3leu% NIEUWS UIT DE OMGEVING DONDERDAG 12 OCTOBER 19TO DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Ook staatsecretarissen van oorlog en van marine bieden hun ontslag aan Naar wij van officiële zijde vernemen heeft mr W. F. Schokking, mi nister van Oorlog en van Marine, aan H.M. de Koningin zijn ontslag aangeboden, aangezien bij de behandeling van de begrotingen van zijn departementen voor 1950 in de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet is gebleken van een zodanig algemeen vertrouwen in zijn beleid, als hij in het huidig tijdsgewricht nodig acht om zijn taak te volbrengen. De staatssecretarissen van Oorlog en van Marine, de heren mr W. H. Fockema Andreae en H. C. W. Moorman, hebben in verband hiermede eveneens hun ontslag aangeboden. H.M. de Koningin heeft het ontslag in beraad genom'en en de Minister en de Staatssecretarissen verzocht inmiddels al datgene te blijven ver richten, wat zij in het landsbelang nodig achten. Een dode en een zwaar gewonde Bij auto-ongeluk Op de nieuwe verkeersweg naar Eindhoven, op de ringbaan-Zuid te Tilburg, is gisteravond tegen half zes een kleine luxe auto met twee in zittenden in botsing gekomen met een zware trailer van de firma A. Heezemans uit Eindhoven. De luxe auto, een „Minor", schoot met een geweldige klap onder de wagen en werd tot een vormeloze massa. Een der inzittenden, de 33-jarige J. van Oers, werkzaam als monteur bij een Tilburgse garage, werd uit de wa gen geslingerd en in levensgevaar lijke toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Eerst na lange tijd, toen een grote militaire takelwagen ge- ïequireerd was, kon de twaalf tons vrachtauto opgevijzeld worden en was het mogelijk de bestuurder, de 45-jarige P. J. Willems uit Tilburg, te bereiken. Deze moet direct bij de botsing gedood zijn. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Met de „Minor", die in reparatie -was ge weest, werd een proefrit gemaakt. Ontploffing in een fabriek Drie zwaar-gewouden Met een hevige knal ontplofte gis termiddag in de schoolmeubelenfa- briek „De Driehoek" te Wilde»vank een autogenisch lasapparaat. Er ont stond een steekvlam en de arbeiders ontvluchtten in allerijl de fabriek. Drie hunner, die bij het appa raat bezig waren met het lassen van stalen schoolbankonderstellen, waren echter reeds in brand ge raakt. Andere arbeiders schoten hen te hulp en trachtten met be hulp van emmers water de bran dende kleding te doven. Het feit dat één hunner, de ongehuwde G. Doddema, de kluts kwijt scheen te, zijn en door de fabriek heen en weer rende, bemoeilijkte uiteraard deze pogingen. De intussen gealarmeerde brand- vcer was zeer snel ter plaatse, doch behoefde geen dienst te doen. Twee artsen uit Wildervank en drie uit Veendam verleenden de eerste hulp. Twee der arbeiders, de gehuwde J. Lourens en de ongehuwde G. Dod dema, beiden uit Wildervank, wer den in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis in Groningen ver voerd. De gehuwde arbeider A. Pie- ning uit Veendam kon, in ernstige toestand, naar zijn woning worden gebracht. Aan de fabriek werd geen belangrijke schade aangericht. Bloenibollen-export naar Duitsland De export van geliberaliseerde producten naar Duitsland zal met ingang van 14 Oct. moeten worden stopgezet. Er zullen geen invoerver gunningen meer worden uitgegeven. Dit besluit is voor dc bloembollen boom- en bloemkwekerijen een slag, daar Duitsland een van de weinige landen is, waar men onbeperkt kon exporteren. Volgens de mededelin gen zal er na 21 October een nieuwe regeling worden bekend gemaakt. Tot die tijd zal er echter niet kun nen worden uitgevoerd. BEURS: STEMMING BLIJFT LUSTELOOS, DOLLAROBLIGATIES OPNIEUW IN REACTIE. Het blijft deze week een eentonige beweging op de Amsterdamse effec tenbeurs. Voor de derde maal in suc cessie was er niets dat enig leven in de brouwerij bracht. Het ontbre ken van elk animo kwam dan ook weer duidelijk in alle hoeken tot uiting. Het koersverloop was giste ren enigszins onregelmatig. Na een lagere opening volgde een licht her stel doch hierna trad weer een kleine reactie in, zodat per saldo de prij zen nauwelijks met de opening ver schilden. De enige markt, die zich goed wist staande te houden was de beleg- gingshoek, waar de guldensleningen het tot fractionele verbeteringen brachten. AMERIKAAN TE SUKABUMI VERMOORD. De directeur van het houtverwer kingsbedrijf „Kibodas", te Sukabumi, deelt ons mede, bericht te hebben -ntvangen, dat Woensdagmorgen de neer Ch. Rush, employé van het be drijf en commandant van de fa- briekswacht,( door onbekenden is vermoord. Het consulaat der Ver enigde Staten is van deze moord op de hoogte gesteld. ROTTERDAM CONTRA TWEE WINKELIERS. De'gemeente Rotterdam is gewik keld in een rechtsgeding met twee winkeliers, die aan de Coolsingel een noodwinkel drijven en geen gevolg willen geven aan de door de gemeen te aangezegde ontruiming. Deze ontruiming is nodig, omdat op de plaats en in de omgeving waar de winkels staan, wordt gebouwd, o.a. door Vroom en Dreesmann en C. A. De gemeente, die de winkeliers heeft gedagvaard, heeft bij het be ëindigen van de huurovereenkomst billijkheid betracht, zei mr. Van Vreeswijk, die haar voor de kanton rechter vertegenwoordigde. Hij kon zich niet voorstellen, dat de winke liers bezwaar hadden tegen de hun aangeboden ruimte in de Jongkind straat. De pleiters, die voor de gedaagden optraden, voerden verschillende gron den aan voor de onmogelijkheid om de aangeboden ruimte te accepteren. Zij beriepen zich bovendien op het Huurbeschermingsbesluit; dat het ar gument van de gemeente: „dringend nodig voor eigen gebruik" zou ver lammen. De kantonrechter zal 27 October vonnis wijzen. MEVROUW W. VAN ITALLIE- VAN EMDEN 80 JAAR. Mevrouw W. van Itallie-Van Emb- den te Heelsum, hoopt op 22 October de leeftijd van 80 jaar te bereiken. Als lid van het hoofdbestuur van de Vereniging voor Vrouwenkies recht hebben haar welsprekende re devoeringen het goede recht der vrouw op het uitoefenen van het kiesrecht op tal van plaatsen ver kondigd. Zij maakte op verschillende tijden deel uit van de gemeenteraad van Leiden, van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en van de Tweede Kamer, der Staten-Generaal. Zij schreef een groot aantal „Spre kende Portretten", die grotendeels in de „Haagsche Post" en de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" verschenen. SCHAPEN TERUG, DIEF IN DE CEL De landbouwer A. J. v. L., die de vorige week uit zijn weiland aan de Rodenrijseweg 17 schapen ter waar de van 1700 miste, heeft, dank zij knap speurderswerk van de Rotter damse recherche, zijn vee terug, ter wijl de dief. de veehandelaar J. S. uit Berkel, in de cel zit. Na de diefstal heeft vooral de Rot terdamse veemarkt de aandacht van de rechercheurs gehad en daar slaag de men ex; in de vrachtauto, waarmee de schapen waren vervoerd, te ach terhalen. BINNENLAND. Tomaten mogen met ingang van Maandag 16 October zonder enige be perking naar Engeland worden uit gevoerd. De veilingen zullen van 13 October af weer machtigingen tot uitvoer verstrekken. De practijkexamens in boekhou den, moderne bedrijfsadministratie en handelscorrespondentie van de Nederlandse associatie voor Practijk examens zullen worden gehouden op 12 en 13 December en op 8, 9 en 10 Januari. De aanmelding staat open tot 30 October. Post voor de troepcnscliepen Grote Beer en New Australia moet uiterlijk op 15 October worden ge post. Tot gewoon hoogleraar in de af deling werktuigbouwkunde, scheeps- bouwkunde en vliegtuigbouwkunde aan de technische hogeschool te Delft De bijz. Raad van Cassatie heeft levensdange gevangenisstraf opge legd aan de 58-jarige Amsterdam mer H. K. Deze werd ter dood ver oordeeld wegens zijn activiteit bij de „Zentralstelle für Jüdische Aus- wanderung". Het is gebleken, dat K., die vele wandaden bedreef, zich na een keerpunt in zijn leven beijverd heeft om in enkele gevallen daad werkelijk hulp te verlenen. Dit behoedde hem voor de dood straf. De procureur-fiscaal bij de Bij zondere Raad had tot levenslang ge concludeerd. Een blindendorp Het dorp Gedera in Israel bij Tel Aviv is het eerste „land der blinden" geworden, aldus heeft Charles Passman, direc teur in Israel van een Ameri kaans hulpcomité, op een bij eenkomst van dit comité mee gedeeld. In het dorp wonen 40 geheel zichzelf verzorgende blinde gezinnen. Zij beheren de winkels en openbare bedrijven en vormen zelfs het gemeente bestuur. Zusterhuis in Nieuwkoop jubileert OP BEZOEK IN HET ZUSTERHUIS. Een harde schel. Intense stilte. Een oorverdovend gerinkel klonk door de gangen van het gesticht, toen we op de belknop drukten. De portierster kwam naar de deur en vriendelijk werd ons gevraagd, wat we wensten. Of we maar even wilden wachten. Intussen moesten we aan de stilte wennen. Vlak bij de ingang tikte een klok rustig voort en herinnerde ons er aan, dat we steeds maar ouder worden. Toen we daarover peinsden, kwam Zuster Christiano naar ons toe en antwoordde op onze vraag, dat zij heel wat kon vertellen van het ge sticht. Sinds 1890 is er veel veranderd. In 1927 werd het nieuwe gedeelte van 't gesticht gebouwd. Toen werd de oude dokterswoning, die op 4 No vember 1889 was gekocht onder het pastoraat van de hoogeerw. heer Chr. Bouwman (18761903) gesloopt en veri-ees het huis, zoals het nu vrij wel nog is. In 1890 en wel op 13 October be traden 6 Zusters het huis te Nieuw koop en begonnen hun arbeid. „Wanneer begon men met het on derwijs, Zuster?" We hadden de gevoelige snaar ge raakt, want Zuster Christiano gaat op in het onderwijs. Op 1 October 1913 begon de meis jesschool met pl.m. 70 leerlingen. Voordien volgden de meisjes het on derwijs in de parochiële school, waar ook de jongens werden onderricht door de heer van Velzen, die van 1873 tot 1914 het hoofd van die school was. In 1890 kwamen de zusters zijn taak verlichten en namen het onder wijs voor meisjes voor haar reke ning. Het eerste hoofd der meisjesschool was zuster Odilio. Velen van ons zul len zich haar nog wel herinnferen. Kort daarna werd zuster Christia no benoemd, en zij vervulde de func- is benoemd ir. H. C. A. van Eldik Thieme te Winschoten, thans hoofd ingenieur bij de Nederlandse Spoor wegen. Aan jhr. J. P. A. de Jonge van Zwijnsbergen is op zijn verzoek met ingang van 1 Februari eervol ont slag verleend als directeur der Staatsloterij. Tot ridder in de orde van Oran je Nassau is benoemd W. Westra, controleur der gemeentefinanciën te Heemstede. De eerste Gloster Meteors voor de Nederlandse, en Belgische lucht machten van de Fokkerfabrieken zul len op 17 October op Schiphol wor den overgedragen. Het m.s. Cheshire met burger passagiers, militairen met gezinnen en militairen van de Koninklijke Ma rine wordt Vrijdagmorgen vroeg in Amsterdam verwacht. Om acht uur begint de ontscheping. Kerstpakketten voor het perso neel van de Koninklijke marine op Nieuw Guinea kunnen tot en met Dinsdag 31 October op de postkan toren worden aangeboden. De 82-jarige vrouw M. W. M. uit Den Haag is gistermiddag bij het oversteken op de Noordwest-binnen singel door een tram aangereden. Met een ernstige hoofdwond is zij naar het ziekenhuis Westeinde ge bracht, waar zij gisteravond is over leden. Het ledental van het N.V.V. heeft de 400.000 bereikt. BUITENLAND. De Zwitserse federale raad heeft bij het parlement een wet ingediend inzake de bouw van schuilkelders in het gehele land. De audiënties van Z.H. de Paus worden steeds massaler. Woensdag avond werd het record-aantal van 100.000 pelgrims bereikt. Nog niet de helft vond een plaats in de St. Pieter. tie van hoofd tot 1 September 1948. Zuster Jean Bosco was het derde hoofd van de school tot 31 Augustus 1950 en onze tegenwoordige vrouwe lijke jeugd (128 meisjes) staat onder zuster Remigius. Over het V.G.L.O. vertelde de zus ter ons, dat het in de toekomst te be doeling is huishoudelijk onderwijs te gaan geven. Aangezien nog geen lo kaalruimte beschikbaar is, is het on derwijs nog beperkt tot handwerk en huishoudelijke bezigheden. Wanneer de uitbreiding daar is, zal men ook les geven in koken e.d. Momenteel is de naaischool omge zet in een avondcursus, hetgeen ook al nodig is wegens ruimtegebrek. Nog een tak van onderwijs door de zusters roerden v/e aan, nl. het kleuteronderwijs. Er bezoeken thans 50 kleuters de school, maar ook hier moeten, jammer genoeg, steeds kin deren worden afgewezen. Thans werken zes zusters plus een leken-onderwijzeres aan het onder wijs. In totaal zijn nu achttien zusters in het huis met als overste de eerw. moeder Marinio. „Kunt u ons ook iets vertellen van de overs+en die in Nieuwkoop zijn ge weest?" We menen, dat moeder Hedwiga wel de meest bekende is, aangezien zij in 1902 alhier werd ge plaatst als naaischoolzuster en dit werk verrichtte tot 1924. In 1924 werd' moeder Hedwiga benoemd tot overste en bleef dit tot 1930. Van 1942 tot 1948 kwam zij weer in Nieuwkoop als overste. Ook ten aanzien van de verple ging van de ouden van dagen is heel wat veranderd. Vinden nu 60 perso nen in het gesticht een tehuis, in 1890 was er slechts plaats voor.... één. Sinds 1900 werden 388 personen opgenomen. Op 8 Juni 1934 werd door pas toor Th. P. Blom het H. Hartbeeld in de tuin achter het klooster ont huld. Nog niet lang geleden zegende pastoor Vloothuis de opgerichte Lourdesgrot, die door plaatselijke vaklieden was gemaakt volgens de ideeën van moeder Verona. Verder willen we nog de kapel noemen, die zich in een van de nieu- wé vleugel bevindt. Prachtig is de muurschildering van de Tilburgse kunstenaar, Henri Sickings, waarin isgesymboliseerd het „Jesu Corona Virginum", Jezus, kroon der maag den. Verkennersfilm. Toen tijdens de afgelopen zomer de Nieuwkoop- se Verkenners op kamp waren te Ulicoten (Baarle-Nassau) werd hier van een film opgenomen. De film heeft een draaitijd van twee uur. Thans is men zover, dat tot verto ning van genoemde film zal worden overgegaan en wel a.s. Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag, in het Parochiehuis des avonds om half acht uur. ALPHEN AAN OEN RIJN „Ccmedia" speelde voor het Nut. In de grote zaal van het Nutsge- bc.uw werd het winterseizoen geo pend door het departement van het Nut. Het toneelgezelschap Comedia voerde het toneelspel „De Verrader" op. Het publiek leefde deze spannen de geschiedenis zeer intens mee, getuigde ook het hartelijk applaus aan het eind van de avond. Het stuk werd op voortreffelijke wijze gespeeld. De hoofdrol-vertolkers wa ren: Cor Hermus en Frits van Dijk. Geslaagd. Te Leiden slaagde Woensdag mej. R. Ruis voor het di ploma apotheker-assistente. Personalia. Geslaagd zijn voor het politie-diploma de heren T. Domburg (met aantekening) J. A. Stolwijk en H Veenema. Met ingang van 1 October is de heer T. Domburg bevorderd tot hoofdagent en de heer J. A. Stolwijk tot agent. NAAR HET EILAND OROBOMA BENTHUIZEN OUD BURG. VERHEUL OVERLEDEN. Maandag overleed in zijn woning te Zeist in de ouderdom van 78 jaar oud-burgemeester A. Verheul A. Zn. Op 2 Oct. 1903 werd de heer Ver heul benoemd tot bui-gemeester van Benthuizen en Moerkapelle. Op 14 Oct. vond de installatie plaats, die, omdat zijn benoeming allesbehalve met instemming van het overgrote deel van de burgerij was begroet, een zeer sober karakter droeg. Veel vooroordelen en misverstanden moesten worden overwonnen. Op 18 Sept. 1907 werd burgemeester Ver heul met algemene stemmen in de secretaris-vacature benoemd. Geliefd bij de gehele bevolking nam burgemeester Verheul 'op 31 Aug. 1937 afscheid wegens pension nering. Onder zijn leiding is zeer veel goeds tot stand gekomen. BOSKOOP NIEUWE SCHUTSLUIS POLDER RIJNEVELD IN GEBRUIK GENOMEN. De nieuwe schutsluis werd inge- bruik genomen in aanwezigheid van ir. T. J. Harskamp en ir. van Crefeld van de provinc. wa terstaat, mr. Slagter, dijkgraaf van Rijnland, P. Feitsma, burgemeester van Reeuwijk, A. P. van Nes, wethou der van Boskoop, ir. Snijder, direc teur gemeentewerken Alphen a. d. Rijn, en bestuursleden van de Ver enigde Polders Laag-Boskoop en Steekt en van de Ver. Polderbelan- gen. In de loods van de fa. W. Hoo- gendoorn sprak de voorz. van de pol der, de heer K. Grootendorst, een woord van welkom, waarna de heer P. den Ouden, die van 1914 tot 1948 bestuurslid van de polder was, een historisch overzicht gaf van de tot standkoming van de sluis. Meerdere plannen zijn ontworpen, doch ook weer verworpen. Tenslotte kwam het plan als onderdeel van de weg langs de Oostzijde van de Gouwe, waarbij het Rijk en de Provincie elk 1/4 in de kosten zouden bijdragen. Tenge volge van de oorlog werd de uitvoe ring ten zeerste vertraagd, doch nu is dan eindelijk het moment aange broken, dat de sluis met voorhaven geheel gereed zijn gekomen. Het ge zelschap begaf zich txierna naar de sluis, alwaar de heer den Ouden een over de sluis gespannen lint door knipte, waarmede deze voor geopend werd verklaard. Meerdere personen spraken nog woorden van dank en felicteerden belanghebbenden met de gereedkoming van dit zo belangrijke werk. Missiefilm Sacred City". Don derdagavond komen de paters van Scheut Sparrendaal uit Vught met hun Missiefilm „Sacred City" naar Boskoop, voor een voorstelling in het Ver.gebouw. De opbrengst is ten bate van de zwaar geteisterde Missie in China. H AZERS W OUDE Schaken. De Hazerswoudse Schaakclub speelde Dinsdagavond 'n onderlinge wedstx-ijd. De uitslag was als volgt; A. PetersJ. de Houdij- ker 10; L. van GorkumJ. van Dorp 10, C. J. VerhagenP. van Veen 0—1; J. van DorpL. van Gorkum 01. MiddenstandDinsdagavond ver gaderde de Middenstandsvereniging in het hotel „Het oude Raadhuis." De voorz., de heer D. Hassefras, opende deze vergadering en sprak zijn spijt over de slechte opkomst. Uit de jaarvex-slagen van de secr. en penningmeester bleek, dat de vereniging vooruit gaat. Op deze huishoudelijke vergadering werden velen zaken betreffende de Bond en plaatselijke aangelegenheden bespro ken. Daarna had er een bestuursver kiezing plaats. Met algemene stem men werd gekozen de heer C. Groen WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG WEER. Koude nacht en ochtend met weinig wind en plaatselijk mist. Overigens droog weer met en kele overdrijvende wolkenvel den en ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zwakke af en toe matige Zuidelijke wind. De rondvraag leverde niets belang rijks op. NOORDEN Steun Wettig Gezag. De betref fende comité's in Noorden, Nieuw koop en Zevenhoven organiseerden een propaganda-avond voor Steun Wettig Gezag. Na een welkomstwoord van burg. P. M. v. d. Weijden, die de bijeen komst opende, gaf kapitein Hoogen- doorn een uiteenzetting van de rechten en plichten van hen, die de ver.bandacte tekenen van Steun Wet tig Gezag. De secr. van de Gewestelijke Commissie, mr. van Mechelen, hield een propaganda-toespraak, die in sloeg, want direct gaven zich een groot aantal aanwezigen op. Vervolgens werd nog een film ge draaid, waarna burg. v. d. Weijden een dankwoord sprak. KOUDEKERK Geboren; Alida C. M. d. van H. Meijer en Th. J. v. d. Voox't, Maartje d. van K. Schellingex;hout en M. van Oosterom, Adrianus C. H z. van C. J. N. Slingerland en G. S. M. Lieverse, Jacoba d. van J. Peter sen en A. v. d. Boon. ROELOFARENDSVEEN Laatste paal voor nieuwe kerk ge slagen Woensdagmiddag had op het bouwterein van de nieuwe kerk een kleine plechtigheid plaats. In te genwoordigheid van het kerkbestuur en pastoor S. Ligthart werd met enig ceremonieel de laatste paal de grond ingedreven. Een moment dachten wij, dat het niet zou lukken om de laatste oaal de grond in te krijgen, maar de onhandige heiev, die hier aan het werk was, bleek de bouwpastoor zelf te zijn. Toen hij zag, dat het niet zo best ging liet de pastoor het werk maar weer aan de vakmensen over. De laatste drie knallen waren tot ver in de omtrek te horen, en misschien ook wel de zucht van blijdschap van de pastoor. Enkele weken binnen de tijdsbere kening zijn deze werkzaamheden om 78 palen van 3950 kg. beton de srond in te krijgen, klaargekomen. Volgend jaar, begin Mei. hoont men de kerk geheel gereed te hebben. Pastoor kon dan ook niet nalaten zijn volle tevredenheid uit' te snre- ken aan de heiploeg;-Met -voortva rendheid en blijheid is door hen ge werkt, en het was, aldus pastoor, een prettige ploeg om mee om te gaan. Al de heiers mochten hierna als blijk vari waardering een tracta- tie in ontvangst nem'en. ZOETERWOUDE Personalia. Voor het candidaats- examen landbouwkundig ingenieur slaagde te Wageningen H.~ van Hiele. WOUBRUGGE Raadsvergadering. De raad van deze gemeente komt 17 Oct. te 19.30 uur bijeen met op de agenda o.a. Vaste aanstelling A. W. Buntsma; bouw brandweergarage; pachtover eenkomst D. Hoogendoorn; benoe ming leden woonruimtecommissies; reclame straatbelasting van de wed. C. J. Zwetsloot-Rodenrijs. 11. Op zoek naar de indringers „Zie je dat, broer?" zei Brarn Steng zachtjes, toen ze allebei over de rai ling gekeken hadden. „Daar ligt het ding, dat zo'n geluid maakte. Een motorjacht! En de passagiers zijn langs die touwladder aan boord van de „Kniex'tje" geklommen. En dat hoort niet, zeg nou zelf! We zullen ze eens even gaan opzoeken en over boord gooien, broer!" „Maar we weten niet eens, wie het zijn!" zei Ootje Teur. „Misschien is het wel de loodsboot of zo iets!" „De loodsboot!" smaalde de kapi tein, „wat loodsboot! Zou ik niet weten, hoe de loodsboot er nier uit ziet? Wat denk je wel! Nee, meneer! Er zijn hier een paar mensen aan boord, die ik er liever niet op zie, neem dat van me aan! En als ik ze in m'n grijpkluivers krijg, dan zijn ze nog niet jarig neem dat ook van me aan!" Bram Steng trok een vastberaden gezicht en begon sluipend terug te lopen naar de plek, waar ze van daan. gekomen waren. „Ik heb zo'n idee, dat ze in m'n hut zitten, broer!" sprak hij fluiste rend. „Kom op!" Ootje Teur sloop mee, terwijl hij steeds voorzichtig achterom keek. OEGSTGEEST MOEDERDAG. Eerlijk gezegd ziet uw verslagge ver ieder jaar opnieuw een beetje op tegen de dag van 11 October, wanneer in de parochie van Kerk- werve het feest van het Goddelijk Moederschap van Maria wordt ge vierd. Niet zozeer wat de kerkelijke viering betreft, de gezongen H. Mis, waarbij alle huisvrouwen („hoofden van gezinnen" hadden we hier haast geschreven!) verwacht .worden Echter wél bij de buiten-kerkelijke viering des avonds in het parochie huis, waar dan de grote zaal gevuld is met uitsluitend vrouwen, die daar bij elkaar gekomen zijn om „gezel lig het avondje te passeren." En deze avond wordt dan ook gezellig doorgebracht, waaraan wij vanzelf sprekend onze medewerking onthou den en ons beperken tot het inne men van een zeer teruggetrokken positie en het inrichten van een waarnemingspost, van waaruit .wij het geheel kunnen overzien. En zo konden wij dan mevrouw Creyghton- v. d. Berg op deze bij eenkomst, georganiseerd door de afdeling Oegstgeest van de Nederl. Kath. Vrouwenbeweging, een woord van welkom richten tot alle aanwe zigen. De zuster-afdeling uit Wasse naar nam de verzorging van de avond voor haar rekening met de clamaties en enkele toneelstukjes; en hoewel deze avond cultureel niet het peil bereikte, dat we op vorige Moederdag-vieringen gewend wa ren, hebben we toch de indruk, dat het programmma ditmaal, meer bij het publiek in de smaak viel, te oor delen naar de stemming in de zaal De Wassenaarse vrouwen hebben hier overigens zeer verdienstelijk werk geleverd. De pauze bracht een koffie-tracta- tie, een geanimeerde verloting en 'n woordje van pastoor Looyaard, die zijn tevredenheid betuigde over de ookomst in de H. Mis des morgens. Wij kunnen aldus 9pr., niet dank baar genoeg zijn, dat Paus Pius XII deze feestdag heeft ingesteld, en daarmee heeft voldaan aan het ver langen van zeer vele njpeders, die zich bijzonder willen stellen onder Maria's Goddelijke Moederschan. Sor. schetste Maria als de ideale Moeder en stelde het Peilir» Huisge- als voorbeeld van het ideale gezin, vaarvan evenals in Nazereth Jezus het middelpunt moet zijn. Hij spoorde de moeders aan, te bidden tot Moeder Maria om een echte goede moeder te zijn voor haar kin deren. Tenslotte kwam er natuur lijk nog een aansooring om lid te worden van de Kath. Vrouwenbe weging. Het slot van de avond bracht bloe men en een hartelijk dankwoord van mevr. Creyghton. NOORDWUKERHOUT Uitvoering van J.AJ.A. Even ais vorig jaar was de zaal maar half vol toen het doek opging voor de to neeluitvoering van „J.A.J.A." ten ba te van het instrumentenfonds van de muziekvereniging „St. Jeanne d'Arc" Geenszins was het daarom te ver wonderen, dat de' voorz. van de mu ziekvereniging aan het slot van de avond er zijn ernstige teleux-stelling over uitsprak, dat er zo weinig be langstelling was. Opgevoerd wex-d het blijspel „Patsy". Alles draaide om de liefde. Het publiek amuseerde zich best en het werd een leuke avond. Patsy en haar moeder speel den het best. Een bandje, gevormd door leden van de ox-ganiserende vereniging o 1. v. de heer C. Hooy- berghs zorgde voor entre-act muziek., Aanwezig waren o.a. de burgemees ter, pastoor van der Waarden en ka pelaan Vroklage. VALKENBURG Verbinding. De eerste verbin ding van Valkenbui-g met Katwijk a. d. Rijn is tot stand gebracht en wel door de autobussen van de N. Z. H. V. V. Deze bussen komende van Leiden met eindpunt Valken burg zullen door gaan rijden naar Katwijk a. d. Rijn, Valkenburg is uit z'n isolement verlost!

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2