Wn"V- ABdusTrooP Zilveren zieken- apostolaat VÊRlASINó/ WOENSDAG It OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURANT ♦2RSTE BLAD - PAGINA 2 Woensdag 1 November zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat het Wereldzieken-apostolaat in Bloemen- daal zijn werkzaamheden begon. In Juli van dit jaar immers, was het vijf en twintig jaar geleden, dat het eerste ziekentriduum in ons land door pastoor L. J. Willenborg van Bloe- mendaal werd georganiseerd. Uit dat eerste triduum is het wereldomvat tende werk van het ziek-apostolaat gegroeid. Volgens de laatste gegevens telt het Apostolaat alleen reeds in Neder land niet minder dan 23.000 leden. Een globale schatting geeft aan, dat het apstolaat in deze afgelopen vijf en twintig jaar 100.000 leden had in geschreven. Uit dit cijfermateriaal blijkt overigens voldoende, dat het initiatief van pastoor Willenborg met schone vluchten werd gezegend. Het zilveren jubileum zal met veel luister gevierd worden. Zondag 22 October wordt deze viering ingezet met een pontificale Hoogmis, die mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, om kwart voor tien zal opdra gen in de kerk van de Ailerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal. De Mis wordt opgedragen tot intentie van de leden van het zieken-apostolaat. Om de zieken in Nederland en buiten de grenzen deze feestelijke plechtigheid mee te laten vieren, zal deze ponti ficale Hoogmis door de K.R.O. wor den uitgezonden. Mgr. Th. Huurdeman, de vicaris- gpneraal van het Aartsbisdom Utrecht, aal diezelfde Zondag 's avonds om half acht een plechtig Lof celebreren. Dinsdag 30 October wordt het ge bruikelijke Ziekenlof gehouden, dat ditmaal echter geheel wordt gewijd aan mgr. L. Willenborg. Ook deze plechtigheid zullen de zieken via de radio kunnen volgen. Op de stichtingsdatum zelf, Woens dag 1 November, zal in de Prima Pri- mariakerk een plechtige Hoogmis worden opgedragen voor de zielerust van pastoor Willenborg, terwijl het Allerzielenlof in het teken zal staan van het gebed, in het bijzonder voor de zielerust van de overleden leden van het Zieken-apostolaat. Koningin ziet hoe Nederland danst Gisteravond werd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage in het kader van de Haagse kunstmaand 1950 een avond gegeven, waarop men wilde tonen, wat in Nederland aan danskunst leeft. Men had dan ook als naam voor deze avond gekozen „Nederland danst". Het was waarschijnlijk niet alleen het gevarieerde programma van deze avond, dat het gebouw vrij wel uitverkocht deed zijn, maar ook het aantal hoge gasten, dat blijk van zijn belangstelling gaf. Daar was in de eerste plaats H. M. de Koningin, en voorts de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, diens staatssecre taris mr. J. M. L. Th. Cals, de bur gemeester van 's-Gravenhage. mr. W. F. M. Schokking en verschillende Haagse wethouders. Nadat hare majesteit om ongeveer kwart over acht in de koninklijke lo ge had plaats genomen, zong men het Wilhelmus. Begonnen werd met enkele volks dansen. Daarna een tarantella, een zigeunerdans, een Balinese dans, een Javaanse dans en een hindoeballet. Mochten het voor de pauze dan niet alleen Nederlanders zijn, die in dit. programma optraden, na de pauze waren het uitsluitend Nederlandse krachten, die voor het voetlicht kwa men. H. M. de Koningin, die verge zeld was door haar particulier se cretaris, W. J. baron van Heeckeren van Molecaten, woonde de gehele voorstelling bij. HUURDERS KUNNEN HUISEIGENAAR WORDEN. Gistermiddag werd in Nijmegen de eerste steen gelegd van een complex van 145 woningen van de Woning bouwvereniging Kolping. Deze wo ningen worden met beperkte over heidssteun voor ongeveer een mil- lioen gulden door de aannemer H. van Berkel gebouwd. Er wordt ge bruik gemaakt van het extra bouw volume. Het ligt in de bedoeling voor de toekomstige huurders het zo genaamde spaarsysteem toe te pas sen, waardoor zij binnen afzienbare tijd eigenaren kunnen worden. De voorzitter van de Gezellenver- eniging Nijmegen, pater H. van Ruth, Jegde de eerste steen. Het overgrote deel van de Neder landse gemeenten heeft zijn mede werking toegezegd aan de stichting van een interlocale woningruil-cen- trale. Deze centrale is reeds met haar werk begonnen. Degene die een woning in een an dere plaats zoekt, meldt zich bij het huisvestingsbureau van zijn ge meente en stort een bedrag van vijftien gulden. De gemeente, waar de aanvrager naar toe wil, krijgt bericht van dit verzoek en wanneer een vestigingsvergunning is ver leend, wordt de Utrechtse ruilcen- trale bij de zaak betrokken. De aanvrager ontvangt een lijst van adressen met opgave van de huurwaarde van de beschikbare wo ningen. Wanneer de betrokkene zelf geen ruilcombinatie tot stand kun nen brengen, kan de centrale bemid delend optreden. Men krijgt zijn gestorte geld te rug, wanneer er geen vestigingsver gunning wordt verleend. PRINS BERNHARD MAAKT HET GOED. Het secretariaat van Z.K H. prins Bernhard deelt mede: „De lichte operatie, die Z.K.H. prins Bernhard dezer dagen in het academisch ziekenhuis te Utrecht heeft ondergaan, is geslaagd. De toe stand van de prins is zeer goed. Ver wacht mag worden dat Z.K.H. het ziekenhuis tegen het einde van de week kan verlaten. DE C.A.O. VOOR METAALBEWERKERS. De collectieve arbeidsovereen komst in de groot-metaalindustrie, welke in April j.l. van kracht is ge worden, zal binnenkort algemeen bin dend worden verklaard. Deze bindendverklaring zal een be langrijkestap zijn op de weg naar de versteviging van de rechtspositie der arbeiders in de metaalnijverheid. Dit wordt onmiddellijk duidelijk als men bedenkt, dat de C.A.O. thans wordt toegepast in ca. 400 onderne mingen, waarin naar schatting 105.000 arbeiders werkzaam zijn. Er zijn echter nog altijd ongeveer 600 ondernemingen ongeorganiseerd. Daar zal de nieuwe C.A.O. dus straks ook van kracht worden. In deze C. A.O. is ook de vacantietoeslag opge nomen. VOLENDAMMERS NAAR ROME. Maandagmiddag om drie uur zijn de 450 deelnemers aan de tweede bedevaart der H. Familie naar Rome uit Maastricht vertrokken. De pel grims kwamen uit alle delen van ons land, maar het grootste deel be stond toch uit Brabanders en Lim burgers. Tot het gezelschap behoren ook een dertigtal Volendammers met hun herder, pastoor J. Langen- dijk. Door hun karakteristieke,' schil derachtige visserskleding vormden deze Volendammers een opvallende groep te midden van de vele andere pelgrims. Zij zijn voornemens aan Z. H. de Paus een volledig Volen- dammer costuum aan te bieden, op dat te Rome de herinnering bewaard zal blijven aan deze afvaardiging uit dit geheel Katholieke vissers dorp. FAILLISSEMENTEN BLIJVEN HOOG. Het aantal faillissementen heeft in September ji. een zeer hoog niveau bereikt. In deze maand werden nl. niet minder dan 175 faillissementen uitgesproken tegen 135 in Augustus en 130 in September 1949. (In Juni 1950 werd het noogste ni veau voor een maand sedert de be vrijding bereikt en wel met 190 fail lissementen In de negen eerste maanden van dit jaar werden in totaal uitgespro ken 1283 faillissementen tegen 1090 in dezelfde periode van 1949. Volgens een opgave van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel beliep het aantal faillisse menten in de provincie Noord-Hol land (excl. Amsterdam) 31 (v.m. 24, v.j. 17)), Amsterdam 21 (22, 23). Zuid-Holland (excl. Rotterdam en Den Haag) 13, (8, 10), Den Haag 14 (5, 17), Rotterdam 12 (13, 12), Prov. Utrecht 15 (12, 3), Gelderland 17 (16, 12), Noord-Brabant 18 (16, 12), Limburg 9 (3, 6), Zeeland 2 (1, ni hil), Friesland 3, (3, 6), Groningen 8 (2, 6), Drente 2 (3, nihil) en T)ver- ijsel 10 (7, 6). DEBARKATIE „GENERAL S. D. STURGIS". Gistermiddag om kwart over drie is te Amsterdam de debarkatie be gonnen van de 1301 militairen, vrou wen en kinderen, die met het troe pentransportschip „General S. D. Sturgis" uit Indonesië naar het va derland zijn teruggekeerd. Een van de artsen van de vaste staf vertelde, dat er slechts één ern stig ziektegeval is geweest tijdens de reis. Een baby van elf maanden oud werd op het nippertje van de dood ;d. Kapitein van ,Duyn was zeer te spreken over het hospitaal aan boord van de „Sturgis". De manschappen hebben weinig re creatie gehad aan boord, omdat het schip, volgens Amerikaanse methoden geheel als troepenschip is ingericht. Voordat de „Sturgis" naar Djakarta kwam heeft het 2400 Amerikaanse soldaten naar Korea gebracht, een heel wat groter aantal dan met Ne derlandse troepentransportschepen vervoerd kunnen worden en in de laatste wereldoorlog vervoerde het schip zelf eens ruim 4000 man op een reis. Óver het eten klaagden de soldaten in het algemeen niet. Het was na tuurlijk typisch Amerikaans voedsel, uitstekend bereid met veel kip, kal koen, zalm en vlees, maar niet ste vig genoeg voor een Hollandse jon gen. „Het begon ons op de duur te vervelen en we verlangden erg naar een degelijke Hollandse stamppot, maar slechts was het zeker niet, zo' vertelde ons een van de soldaten. POST BESTEMD VOOR TROEPEN SCHEPEN „GROOTE BEER" EN „NEW AUSTRALIA." Post bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van de troepenschepen „Groote Beer" en „New Australia", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 15 Octo ber in Nederland worden ter post bezorgd. In verband met vertraging van het troepenschip „Skaugum" kunnen brieven aan opvarenden aan boord van dit schip, nog worden gepost tot uiterlijk 12 October. Macaroni p. 250 gram los nu 21 Ct. Vermicelli p. 250 gram los nu 19 Ct. V Tomatenpurée per blikje 29 Ct. HAKA-Thee nog steeds voor oude prijs: Roodmerk 86 ct. Groenmerk 78 Ct. Bruinmerk 72 ct. per 1 00 gram B In een tijd van B B prijsverhogingen g B betekenen deze - I prijsverlagingen voor iedere I huisvrouwI tT dubbel voordeel Niet om het gewin maar voor het gezin De indexcijfers, welke door het Econ. Instituut voor den Midden stand zijn gepubliceerd met betrek king tot het omzetverloop in de de tailhandel, brengen aan het licht, dat van Juli op Augustus j.l in ver scheidene branches een aanzienlijke omzetdaling is ingetreden. Voor een deel kan deze teruggang worden toegeschreven aan de om standigheid, dat Augustus een Zater dag minder telde dan de vooraf gaande maand. Daarnaast vertoon den de extra aankopen van het pu bliek in verband met de gespannen internationale verhoudingen een tendenz tot daling. Geheel gestaakt zijn deze evenwel niet, hetgeen blijkt uit de indexcij fers voor Augustus jl. vergeleken met die voor de overeenkomstige maand van 1949. Kruideniersbedrijf 125 (108); de tailhandel in textiel 136 (100); de tailhandel in schoeisel 85 (68); de tailhandel in glas, porcelein. aarde werk en huishoudelijke artikelen 113 (102): detailwaren in tabaksfa brikaten 131 (125); drogistenbedrijf 121 (110); Basis: 1/12 jaaromzet 1947=100. In het banketbakkersbedrijf steeg de omzet iets, waardoor een peil werd bereikt, dat 2 hoger-was dan in Juli van dit jaar, het niveau van Augustus 1949 kon evenwel niet worden geëvenaard. Ten opzichte van deze maand werd een omzetda ling genoteerd van 8 Van sigaret ten was de Augustus-omzet in 1950 niet minder dan 22 hoger dan die in 1949. In sigaren en tabak was daarentegen sprake van omzetda ling. hoest Bedenk, dat uit een M onverzorgde kinder- hoest een zwakke borst overblijft. Be- kinderhpest met POLITIE VERBIEDT RUSSISCHE FILM. De Utrechtse polite heeft de verto ning in besloten kring van een Rus sische film verboden. Zij kreeg ver leden week van het afdelingsbestuur van de „Nieuwe Nederlandse Film liga" de mededeling, dat een niet ge keurde Russische film „Samenzwe ring der Verdoemden" geheten zou worden vertoond. De organisatoren werd er op ge wezen, dat toestemming voor deze voorstelling slechts zou worden ver leend, als tevoren de volledig bijge werkte ledenlijst zou worden ingele verd. Het afdelingsbestuur voelde daarvoor niets en stelde zich met de burgemeester en de hoofdcommissa ris van politie in verbinding. Toen bleek uit welke hoek de wind woei. De „Nieuwe Nederlandse Filmliga", althans de Utrechtse afdeling daar van, staat onder communistische in vloed. Omdat men bleef weigeren een naamlijst te verstrekken, heeft de politiede voorstelling verboden. Het 'afdelingsbestuur heeft bij het gemeentebestuur geprotesteerd te gen „de aantasting van de grondwet telijke vrijheden door dit besluit". JACHTOPZIENER UIT LISSE ZAL OPNIEUW TERECHT STAAN. Veertien daóen geleden behandel de het Amsterdamse Gerechtshof een principiële zaak als gevolg van een drama uit de bezettingstijd. 31 Maart 1945 heeft een jachtop ziener van de Keukenhof op de openbare weg in Lisse een burger neergeschoten, die naar de jacht opziener ter zitting verklaarde zich zou hebben verzet toen hij de verdachte een onderzoek wilde instellen naar de lading die de burger op een handkar vervoerde Reeds driemaal was deze zaak voor een rechterlijke instantie be handeld. De rechtbank en het ge rechtshof in Den Haag verklaarden zich onbevoegd en de Hoge Raad verwees de zaak naar het Amster damse Hof, teneinde dit daarover te laten beslissen. Het Hof verwees op zijn beurt de zaak voor een hernieuwde be handeling naar de rechtbank in Den Haag. Agent schiet op agent Bij het achtervolgen van enige stropers is de 28-jarige agent van de rijkspolitie post Ermelo-Veldwijk door een schot, dat per ongeluk af ging uit het geweer van een collega, in zijn buik getroffen. De kogel drong door in de lever van het slachtoffer. Het gevaarlijke projectiel is in het ziekenhuis te Er- melo verwijderd. De patiënt maakt het goed. Met vier man zat de rijkspolitie van deze post achter de stropers aan, die hier met een zg. lichtbak werkten. Een der stropers was reeds gear resteerd. Toen één der politieman nen in het donker in een kuil stapte, kwam hij te vallen, waardoor zijn ge weer afging met het noodlottig ge volg. De getroffen man kon naar een nabijgelegen woning lopen, van waar hij naar het ziekenhuis werd ge bracht. LEVENSLANG GEëlST WEGENS MOORD. Levenslange gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Haaese rechtbank tegen de 28-jarige Loos- duinse tuindersknecht J. W. van der A., die terechtstond onder verden king zijn vrouw in de vroege morgen van 21 Febr. jl. met bijlslagen en messteken van het leven te hebben beroofd. Verdachte bleef hardnekkig ont kennen de opzet gehad te hebben de vrouw te doden,. „Ik handelde in een driftbui" zeide hij. Zes getuigen legden in deze zaak verklaringen af en de meeste van deze verklaringen versterkten de in druk dat Van der A. met het plan had rondgelopen zijn vrouw van het ieven te beroven. De vrouw had zich meer dan eens tot de politie gewend mét de mededeling, dat haar man ^aar bedreigd had. De verdediger kwam echter in zijn pleidooi tot de conclusie dat er geen sprake van voorbedachten rade ge weest is. 32 PORTEMONNAIES GEROLD. Tegen de 40-jarige Anna M. Br. uit Heerlen, die tussen Januari en Juli van dit jaar op de markten van Heer len, Sittard en Maastricht 32 porte- monnaies heeft gerold, is gisteren an derhalf jaar gevangenisstraf geëist. Toen de politie aan haar huis kwam, vond zij de vrouw niet thuis. Wel waren er haar kinderen, die met de gestolen beurzen aan het spelen waren. Na enige tijd kwam de vrouw thuis. Zij behoefde niet te ontken nen, want de politie haalde drie vers- geroide portemonnaies uit haar man telzak. e verdediger drong aan op een strenge voorwaardelijke straf. Uitspraak op 24 October. MAGAZIJNMEESTER VAN ONEERLIJKHEID BESCHULDIGD. Door de Zëister politie is gearres teerd de 41-jarige H. van N., maga zijnmeester bij het Gemeentelijk gasbedrijf aldaar, die ervan verdacht wordt in de laatste tijd misbruik te hebben gemaakt van zijn vertrou wenspositie door verkoop van arti kelen uit het magazijn, zonder de opbrengst hiervan te verantwoorden. Zoals het onderzoek tot heden heeft uitgewezen, heeft hij ten eigen bate aangewend de som van 2.000. KERKRAADSE SLAGERS IN IIET ONGELIJK. De strijd van de Kerkraadse sla ger.- contra de Arbeiders Consum is in het voordeel van de coöperatie beslist. De president van de Maas trichtse rechtbank heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat door de slagers aanhangig was gemaakt tegen hun collega Flachs uit Valken burg, omdat deze de bestellingen van vers vlees voor de Arbeiders Con sum uitvoerde. De slagers zijn in het ongelijk gesteld. De president was van mening, dat het vestigingsbe- sluit niet was overtreden, omdat de koopovereenkomst in feite in Val kenburg, de woonplaats van Flachs, tot stand kwam. De slagers zullen in deze uitspraak niet berusten. BEURS: UITERST LUSTELOOS. Ook gisteren had de Amsterdamse effectenbeurs weer te kampen met een totaal gebrek aan belangstelling. Het enige dat nog enkele voldoening wekte was het feit, dat het koers- peil vrij goed behouden kon blijven. Nieuws ontbrak en zowel publiek als beroepshandel kijkt liever eerst de kat uit de boom. Jjavte Qolf BINNENLAND. Tweeduizend klaverjassers heb ben deelgenomen aan 'n concours te Aalsmeer. De opbrengst, ruim twee duizend gulden, ging naar het cen traal genootschap voor kinderher- stellings- en gezondheidskolonies. De Koningin heeft gistermor gen op het Paleis op de Dam te Am sterdam de nieuwe gezant van Au stralië, mr. A. Stirling ontvangen voor het overhandigen van zijn ge loofsbrieven. Gisteren werd te Bodegraven de grootste kaasmarkt in ons land van dit jaar gehouden. Vier en zes tig procent van de kaas was van eer ste kwaliteit. De ambtenaren van de centrale controledienst worden nu ook belast met de opsporing van de in de Vee wet strafbaar gestelde feiten. De Eerste Kamer heeft gistermiddag het daartoe strekkende wetsontwerp aangenomen. Wegens belediging in het open baar van het corps mariniers ver oordeelde het Amsterdamse ge rechtshof gisteren de 53-jarige W. de J. tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en een geldboete van honderdvijftig gulden. De eis had geluid een maand onvoorwaar delijke gevangenisstraf. Het Mauritshuis is deze winter van 6 November af gesloten. Er wor den dan centrale verwarming en electrische verlichting in aangelegd. Het verwoeste stations-gebouw van 's Hertogenbosch zal niet meer in zijn oude gedaante herrijzen. Ex- komt een nieuw station, waarmede nog dit jaar zal worden begonnen. BUITENLAND De Amerikaanse regering heeft Dinsdag de katoenexport naar alle WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KANS OP NACHTVORST. Koude nacht met weinig be wolking en op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen over dag toenemende bewolking, maar overwegend droog weer met dezelfde of iets hogere tem- pei'atuur als vandaag. Meest ma tige wind krimpend van West naar Zuid-West of Zuid. landen, behalve Canada, beperkt. De voorraden liepen zó snel terug, dat de noodzaak bestaat ze te sparen. Koning Leopold van België if gisteravond met zijn echtgenote te Como aangekomen voor een vacan- tie in Italië. Te Los Angeles is gisteren een electrische trein in een zware mist op een goederentrein gereden. Een 35-tal personen werd gewond. Te München is thans het docu ment te koop, waarbij Hitler in 1933 tot rijkskanselier werd benoemd. Hitler had het aan zijn vroegere huishoudster gegeven als een souve- nier „voor 't geval dat hij de oor log niet zou overleven." HAP In de dierentuin van Bloem fontein (Zuid-Afrika) moest een leeuw van een kleine kooi wór den overgebracht in een grotere. Het beest voelde echter niets voor zijn nieuwe woning (wat in een tijd als deze inderdaad moei lijk verklaarbaar is) en weiger de hai'dnekkig ook maar één stap in de door zijn bewakers ge wenste richting te doen. Men duwde een stok tussen zijn rib ben, men zwaaide met een enor me lap vlees, men probeerde het met lieve woordjes, maar alles tevergeefs. En toen kwam er een inboorling aanwandelen. Hij pak te de leeuw bij het puntje van zijn staart en gaf er een flinke knauw met zijn voortanden in. Het beest sprong 'n halve meter de lucht in van schrik en zat binnen drie tellen in zijn nieuwe kooi. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RITN Voortreffelijk debuut Alphense Filmclub. Dinsdagavond werd door de Alphense Filmclub de eerste filmavond van dit seizoen gegeven. De heer A. van Dien sprak als voorz. een kort welkomstwoord en het deed spreker genoegen, dat zovelen op deze avond blijk gaven van hun belangstelling. Met een opwekking in brede kring propaganda te maken voor de filmclub besloot spreker zijn toespraak. Gedraaid werd als hoofdfilm het prachtige filmwerk, waarin het le ven en streven van een van 's we relds grootste medische onderzoeker Dr Paul Ehrlich behandeld werd. Waarschuwingsborden bij de „Brug der Zuchten." Bij de Al phense brug, bekend als „De Brug der Zuchten" is door de KNAC een tweetal waarschuwingsborden ge plaatst, die automobilisten er op wij zen, dat er gevaar bestaat voor be schadiging aan de onderkant van de wagen, indien men deze brug pas seert. ALKEMADE Raadsvergadering. Morgen avond om 8 uur komt de Raad bij een. Agenda: Voorstel tot gedeelte lijke kwijtschelding van huur van perceel Kolk 5; Voorstel tot toeken ning van een renteloos voorschot aan de Woningbouwvereniging „Al kemade" tot dekking van het onge dekt exploitaietekort over het ex ploitatiejaar 19481949; Restitutie straatbelasting. HAZERSWOUDE Vrachtwagen in de sloot In de nacht van Zondag op Maandag om streeks half twee geraakte nabij het café' Van der Spek aan de Rijks straatweg een' zware vrachtauto in een langs de weg lopende sloot. De chauffeur werd overvallen door slaap en raakte hierdoor de macht over het stuur kwijt. Een kraanwa gen uit Leiden bracht de auto weer op de wal en Maandagmorgen werd de reis weer voortgezet. LANGERAAR „De Volle Aar" Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal de eerstvolgende aflevering van „de Volle Aar" de laatste zijn. Althans met het doel waarvoor dit periodiek tot nu toe verscheen. Immers dit uit stekend geredigeerde tijdschrift is sedert enige jaren de schakel ge weest waarmede contact tussen de jongens in Indonesië en de paro chie is onderhouden. Met „de volle Aar" kregen de soldaten iedere 14 dagen naast een geestelijke injectie, alles te horen wat zich in de paro chie of gemeente voordeed. Plannen bestaan om „De Volle Aar" als pa rochieblad te laten voortbestaan ten dienste van verenigingen e.d. LEFMUIDEN R.K. Middenstandver. Maan dagavond werd in café Keijzer de eerste ledenvergadering van het sei zoen gehouden. Hoewel nog niet al le middenstanders aanwezig waren, was het bezoek toch gunstig! Na de notulen behandelde de secretaris, de heer W. P. v. Tol enkele ingek. stuk ken. Naar aanleiding van een circu laire afkomstig van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden werd be kend gemaakt, dat deze winter voor elke etalageverlichting in de sper- uren 'n vergunning moet worden aangevraagd. Inlichtingen hierover worden verstrekt door de bestuurs leden J. v. Veen, W. P. v. Tol en C. A. Buykx. Als afgevaardigde voor de Najaars Centrale Raad werden aan gewezen de heren J. v. Veen en C. A. Buykx. De voorz. deed hierna me dedelingen betreffende een nieuw te vormen bestuur van de Kamer v. Koophandel en Fabrieken te Leiden. Dank zij de activiteit van de Kath. Middenstandsvei'enigingen-, in de omtrek zal de Kath. vertegenwoor diging met 2 zetels worden uitge- bi-eid. Door deze afdeling werd als candidaat gesteld de heer C. A. Beuk. De jaarlijkse feestavond werd be sproken, die door enkele leden zal worden voorbereid. Ook zal dit jaar een St. Nicolaasfeest voor de kinde ren der leden worden verzorgd. De Romereis werd nog even aangeroerd. Het spaarsysteem loopt naar wens. Medegedeeld werd dat deze winter twee avonden een spreker het on derwerp „volwaardig middenstan der" zal behandelen. Aller belang stelling werd gevraagd. Aangezien de g.a. thans op reis is naar Rome was pastoor Speet ter vergadering, die een kort woord tot de leden sprak. Tijdens de rondvraag kwam het voorstel ter sprake het St Nico laasfeest te vieren in samenwei'king met andere organisaties. Verzocht werd een debatavond voor leden te doen houden. Nadat de voorz. nog maals het nut van het Kath. organi satieleven had onderstreept, werd het officiële gedeelte besloten. Hier na werd een rookwedstrijd gehou den. Door 24 leden werd gelijk het vuur in de sigaar gejaagd. De le prijs werd gewonnen door P. v. Veen, die een sigaar 118 min. aan hield. Twee de werd P. v. Tol met 112 min. TER AAR Geboren: Adrianus J. G, z. van C. v. Dam en J. C. Wesselman. Gehuwd: H. J. Heidt 27 j. en M. C. G. Bijlemeer 26 j.; J. Hoogkamer 34 j. en J. C. Otto 27 j. NIEUWE-WETERING Aanvaring Gisteravond was een schipper bij het passeren van de Meerbrug te Nieuwe Wetering zo onfortuinlijk de brug aan te varen, hetgeen een ernstige schade teweeg bracht. De brug werd zodanig ont wricht, dat het verkeer geheel is gestremd. NIEUWVEEN Zilveren dienstjubileum De heer C. R. de Groot, herdenkt op Donder dag 12 October a.s. de dag, dat hij vijf en twintig jaar in dienst is bij de Coöperatieve Vereniging „Ons Belang". Nadat de heer de Groot aanvan kelijk als molenaar was aangenomen was zijn activiteit en ondernemings geest aanleiding voor het bestuur hem te benoemen tot zaakvoeder in de vacature van de heer van Amers foort, welke functie de jubilaris thans nog vervult. Hij wordt door het personeel als chef ten zeerste gewaardeerd, omdat hij steeds de juiste weg weet te vinden om een goede verstandhouding te bevorde ren. Het bestuur zal de jubilaris a.s. Donderdag op officiële wijze ontvan gen in het kantoor van de Coöperatie Ondertrouwd: H. C. Hessels 26 j., te Alphen a. d. Rijn en J. J. van Beek 25 j.; W. T. Verweij 24 j. en A. Maali 2 4j.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2