Handels- en kantoorbedienden wijzen „bedrijfsbonden" af MAANDAG 9 OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Congres Kath. hoofdarbeiders Opbouw P.B.O. dient te geschieden volgens vakorganisaties De Ned. Katholieke Bond van Administratief Verkopend en Verze- keringspresoneel „St. Franciscus van Assisië" hield Zondag een congres in Tivoli te Utrecht onder voorzit terschap van de heer J. J. de Wit uit Bussum. Onder de 1400 aanwezi gen bevonden zich vertegenwoordi gers van de Minister van Sociale Zaken, van de Algemene Kath. Werkgevers Vereniging van de Kath. Middenstandsbond van Belgische en Nederlandse zusterverenigingen en voorts prof. dr. J. A. Veraart, de pioner van de publiekrechtelijke be- drij fs-organisatie. Het doel van het congres was, de aandacht te vestigen op het alge meen belang van een redelijke in vloed van de middengroep der hoofdarbeiders in de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, aldus de voorzitter in zijn openingswoord. Naar de mening van zijn bond zal een redelijke vertegenwoordiging niet bereikt zijn wanneer de be staande vrije organisaties worden omgevormd tot z. g. Bedrijfsbonden. Prof. dr. F. J. H. M. van der Ven, hoogleraar aan de Kath. Economi sche Hogeschool te Tilburg en pa ter mr. dr. Th. Keulemans uit Mer kelbeek waren de „sprekers' op dit congres. Eigen vertegenwoordiging volkomen verantwoord. Bedrijfsbonden bieden wegens het overheersende sterke aantal der handarbeiders geen zekerheid, dat de belangen, der hoofdarbeiders daarin tot hun recht zullen komen. Aldus de mening van prof. Van der Ven. „Een onderscheiding tussen hoofd en handarbeiders is afgezien van het minder gelukkige spreekgebruik, dat soms tot weerstand aanleiding geeft op sociologische en psycho logische gronden volkomen verant woord," aldus prof Van der Ven. Het is volgens hem een uitvloeisel van een organische maatschappij opvatting, dat de werknemende mid denstand zijn eigen vakorganisaties en zijn eigen vertegenwoordiging in de organen van de P. B. O. heeft. Pleidooi voor behoud van vakverenigingen. Volgens pater mr. dr. Keulemans, die de bedrijfsbonden afwees, waren er vier argumenten, welke pleiten voor het behoud der vakverenigin gen: 1) Bij groepering naar beroep zullen er altijd enige mensen over schieten, wier belangen niet aan bod komen; 2) Ook bij een geleidelijke om vorming der 'vakverenigingen zul len deze hun bestaan blijven wet tigen omwille van de vaktechnische vorming der leden; 3) zij zijn een uitstekend hulpmid del om de taak der standorganisatie te vervullen, welke een bedrijfsbond onmogelijk voor zijn rekening kan nemen; 4) als er gestreden moet worden, zal de vakvereniging dat moeten doen en niet de bedrijfsbond, welke geen strijdmiddel mag zijn, vanwege zijn verwantschap met de bedrijfs- raad. Daarom kwam pater Keule mans tot de conclusie, dat in .het kader der bestaande wet de opbouw dient te geschieden op basis der vakorganisaties. Een resolutie. Aan het einde van de bijeenkomst is een resolutie aangenomen waarin WERKEN VAN GRANDMA MOSES KOMEN NAAR NEDERLAND. Van 13 October tot 9 November a.s. zullen in het Gemeente Museum te 's-Gravenhage de werken te zien zijn van de 90-jarige mevrouw An na Mary Robertson Moses, of kort weg „grandma Moses". Grandma Moses ,een in Amerika beroemd en populair schilderes, be gon met de uitoefening van de schil derkunst op 76-jarige leeftijd. Dit deed zij op doktersadvies tegen haar rheumatiek. Voordien had Grandma Moses nog nooit een penseel aange raakt. Haar eerste stukjes gaf me vrouw Moses weg aan vrienden. La ter wist zij een paar werkjes te ver kopen tegen de prijs van 3.en nu maakt zij voor haar primitieven liefst 3000.—. Links Grandma Moses tijdens de vervaardiging van een schilderij, rechts een van haar voltooide wer- bezorgdheid wordt geuit, dat er een aanwijsbaar streven is om de vrije verenigingen van werknemers om te vormen tot bedrijfsbonden, waar mede wordt beoogd het onderbren gen in één organisatie van alle werknemers in een betrokken be drijfstak, ongeacht de functie welke zij daarin vervullen. Verwacht wordt, volgens de reso lutie, dat bij de invoering van be drijfsbonden de eigensoortige be langen van alle daarbij aangesloten groepen werknemers niet behoorlijk kunnen worden behartigd, maar dat het gevaar van vervlakking of nivel lering der arbeidsvoorwaarden tus sen de onderscheiden groepen aan merkelijk wordt vergroot. De vakorganisaties van handels- en kantoorpersoneel dienen in de te genwoordige vorm te blijven be staan, gesplitst in zelfstandig wer kende bedrijfsgroepen al naar ge lang de bedrijfstakken waarin de leden werkzaam zijn, aldus de reso lutie. Het congres verklaart zich in de resolutie tegen de aanvaarding van het beginsel van de Bedrijfsbonden, zoals de wetgevende vergadering van 6 en 7 Juli 1946 van de Bond zich reeds met algemene stemmen heeft uiteesoroken tegen invoering van bedrijfsbonden. MILITAIREN VAN DE LUCHT MACHT OP ATTDIëNTIE BIJ DE PAUS. Van 22 September t.m. 2 October jl. maakte een afdeling van ca. 250 officieren, onderofficieren en man schappen van de Ned. luchtmacht een pelgrimstocht naar Rome. Dit gezelschap werd niet alleen op een massale audiëntie in de St. Pieter ontvangen, doch ook in Castel Gan- dolfo, het zomerverblijf van de Paus. Tijdens een speciale audiën tie werden de militairen tweemaal toegesproken door de H. Vader. „SKAUGUM" EN „NEW AUSTRALIA" UIT INDONESIë VERTROKKEN. Op 5 October pl. is het troepen- scip „Skaugum" met gerepatrieerde militairen uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich de volgende gesloten onderdelen- de 42e hulp verband- plaatsafdeling: de 42e genie veld- compagnie; de 42e zelfstandige infan terie brigade verbindings-afdeling en het 42e marechaussee peloton. Tevens is op 5 October uit Indone sië naar Nederland vertrokken het stoomschip „New Australia" met 1647 repatriërende passagiers, waar onder militairen van het voormalige KNIL met hun gezinnen. Aan boord bevinden zich 126 babies. POST VOOR „SKAUGUM". In verband met de vertraging van het troepenschip „Skaugum" kun nen brieven voor de opvarenden aan boord van dit schip nog worden ge post tot uiterlijk 12 October Het troepschip „General S. D. Sturgis" wordt in de loop van de nacht van Maandag op Dinsdag voor IJmuiden verwacht. De ontscheping der opvarenden zal, onvoorziene om standigheden voorbehouden, Dins dagmiddag 10 October te 13.00 uur in de haven van Amsterdam begin nen. Dronken boswachter In Putten en omgeving is grote be roering ontstaan over het onverant woordelijk optreden van de 43-ja- rige boswachter G.'v. d. Brink uit Putten, die in een dronken bui, eerst een autobus met aardappelrooiers uit de Noord-Oostpolder weigerde door te laten en vervolgens één van de inzittenden in een been schoot. De boswachter, die op jacht was geweest en daarna meer borrels had ge dronken, dan hij kon verdragen, is door de Rijkspolitie gearresteerd. De arbeider, de heer G. Bouten, even eens uit Putten, is naar het zieken huis „Salem" te Ermelo gebracht. Van den B. is Zaterdag voor de offi cier van justitie in Zutphen geleid. SOIRéE VOOR NIEUW RODE KRUIS-ZIEKENHUIS. Zaterdagavond werd een soirée ten paleize Noordeinde gegeven ten bate van de wederopbouw van het Rode Kruis-ziekenhuis te Den Haag. De linkervleugel van het paleis was voor deze avond in een grote feest zaal getransformeerd. Aan het pla fond hingen netten, waarin de ge meenteplantsoenendienst niet min der dan 15000 bloemen had aange bracht. In de feestzalen trof men behalve de ballroom een wijn- en cognag-bar, een buffet-froid, een chamnagnebar, een cocktailbar, een kermesse se lecte en een bar met koffiestand aan. De soirée werd door ongeveer 400 bezoekers bijgewoond. Een van de hoogtepunten van de avond was het optreden van Georgette Hagedoorn, die met haar chansons bij de toe hoorders een groot succes oogstte. Voor de goede gang van zaken bo den leden van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden en van het Delftse studentencorps de be hulpzame hand. De bazar heeft niet minder dan ƒ43.300 bruto opgebracht. Met de soirée hoopt men de kos ten, die van dit bazar-bedrag moeten worden afgetrokken, te dekken. De bazar heeft 25.000 tot 30.000 bezoe kers gehad. Gezond èn lekker! ROOSENDAAL HOLLAND TURNHOUT BELGIË AUTEURSRECHT VOOR „INGEBLIKTE" MUZIEK. De president van de Amsterdamse Arrondissementsrechtbank heeft in ko-rt geding vonnis gewezen in een proces tussen de Stichting „Stemra" (Stichting tot Exploitatie van Me chanische Reproductierechten der Auteurs) en de Nederlandse Radio Unie en vijf omroepverenigingen. Deze beslissing houdt in, dat de Radio-omroepverenigingen uitslui tend gebruik mogen maken van door haarzelf vervaardigde platen, banden e.k. eigen opnamen voor de eerste uitzending, of daarmee ver band houdende herhalingen binnen acht dagen. De president stelde een dwangsom van 200t).voor elke overtreding, uitvoerbaar bij voor raad. De „Stemra" kreeg de ver plichting de zaak binnen vier we ken bij de gewone rechter aanhangig te maken. De „Stemra" heeft ter behartiging van de belangen der componisten en schrijvers o.m. een contract gesloten met de gramofoonplatenfabrieken. Deze betalen 4 pet van de verkoops prijs per speel zij de van een plaat aan de stichting. De Omroepverenigingen stelden zich op het standpunt, dat zij geen rechten verschuldigd zijn. Zij beroe pen zich voornamelijk op artikel 17 van des Auteurswet, waarin wordt gezegd, dat verveelvoudiging in en kele exemplaren is toegestaan, mits uitsluitend voor eigen oefening, stu die of gebruik. Aangezien de „Stemra" de mening in toegedaan, dat het gebruiken der „eigenopnamen" voor radio-uitzen dingen geen „eigen gebruik,, volgens artikel 17 is en men „wat m?er schot in de zaak wilde zien", bracht men de zaak in kort geding voor de pre sident der Amsterdamse Rechtbank, waarbij de Nederlandse Radio Unie, de AVRO, KRO, NCRV, VARA en VPRO gedagvaard werden en maat regelen werden gevraagd om het vervaardigen van deze eigen opna men zonder toestemming van de au teur, in casu de „Stemra" voor hen optredend, te verbieden. Strenger straffen voor verkeers- overtreders De Minister van Justitie heeft aan het Openbaar Ministerie verzocht om voor zover dit nog niet geschiedt streng tegen overtreders van de verkeersvoorschriften op te treden en tevens de politie te instrueren om niet langer te volstaan met een waarschuwing, doch proces-verbaal op te maken. De verkeersonveiligheid is on rustbarend groot in ons land en met het naderen van de herfst nemen de gevaren op de weg nog toe. De aandacht wordt er nu reeds op gevestigd, dat bij de inwerkingtre ding van het Wegen-verkeersregle ment, hetgeen omstreeks 1 Januari 1951 kan worden verwacht, de rij wielen uitgerust moeten zijn met een rood achterlicht voorzien van een rijkskeur. Men stelle niet tot het laatste ogenblik uit om een dergelijk achter licht te doen aanbrengen, indien het rijwiel daarvan niet is voorzien. Op de eendenjacht gedood Tijdens een jachtpartij in de Mas tenbroekerpolder (gemeente Zwol- lerkerespel) is Zaterdagmiddag de 40- jarige G. Tuinman uit Genemuiden h,et leven gekomen door een schot hagel uit zijn eigen geweer. Zeven mannen uit Genemuiden waren naar de Polder getrokken om op hazen en eenden te jagen. Op een gegeven moment knielden zij alle ze ven in het riet neer om een troep een den af te wachten, die in hun richting vloog. Drie van de dieren streken op korte afstand neer en één der ja gers loste een schot, waarmee hij alle drie de vogels doodde. Direct daarop volgde nog een schot en toen de man nen verwonderd omkeken, zagen zij de heer Tuinman uit zijn geknielde houding omvallen. Hoe het ongeval zich precies afspeelde, heeft niemand kunnen zien, maar de volle lading hagel uit het geweer, dat hij in zijn handen klemde, was hem in het ach terhoofd gedrongen. Het duurde eni ge tijd, voordat medische hulp kon worden verleend. Spoedig na aan komst in het ziekenhuis te Zwolle is de heer Tuinman overleden. Hij laat een vrouw met vier kinderen achter. BLOEDIG BESLUIT VAN EEN BRUILOFT. Zaterdagnacht hebben zich te Nun- speet onverkwikkelijke tonelen afge speeld bij een bruiloft, waar men te veel had gedronken. De heer P. vond men na afloop met ernstige steek wonden op straat liggen. Hij werd naar het ziekenhuis Salem te Erme lo overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig, hoewel hij zeer diepe steek wonden in het been kreeg en veel bloed had verloren. De dader is nog niet bekend. JONGEN DOOR PROJECTIEL GEDOOD. Tijdens het spelen met een vreemd voorwerp, dat later een geladen pro jectiel bleek te zijn, is de zevenjari ge zoon van het echtpaar Langen uit Weiten (L.) op slag gedood. Twee an dere kinderen die in de nabijheid wa ren, bleven ongedeerd. OMROEPVERENIGINGEN VERLIEZEN PROCES. De Omroepverenigingen mogen al leen voor de eerste uitzending „eigen opnamen" gebruiken of voor herha lingen binnen acht dagen, die met deze eerste uitzending verband nou- den. Voor elke overtreding geldt een dwangsom van 2000, uitvoerbaar bij voorraad. Dit is het besluit van de president van le rechtbank bij de behandeling in kort geding van een proces tussen de stichting tot exploitatie van me chanische reproductierechten der auteurs en de omroepverenigingen. De omroepverenigingen waren van mening, dat zij voor de uitzendin gen geen rechten aan de auteurs verschuldigd waren. De „Stemra" nam een tegenovergesteld standpunt in, dagvaardde de omroepverenigin gen en vroeg maatregelen om het vervaardigen van deze eigen opna men zonder toestemming van de auteur te verbieden. „FISH AND CHIPS '-MODEL- BEDRIJF IN NEDERLAND Het Bedrijfschap voor Visserijpro ducten heeft in samenwerking met de afdeling vis van het Voorlichtings bureau van de Voedingsraad het \initiatief genomen tot de vestiging van enkele naar Engels model inge richte „fish and chips"-bedrijven in Nederland, in de verwachting, dat worden bevorderd. „Fish and chips" daardoor het verbruik van vis zal (vispatates) is het Engelse product, jaren tot de bekendste volksvoe- dat in Engeland reeds gedurende 50 dingsmiddelen kan worden gere kend. De proefbedrijven zullen bo vendien een voorbeeld zijn voor viswinkeliers die overwegen een „Fish and chips"-bakkerij te exploi teren. De eerste „fish and chips" winkel, die bij de proefneming wordt inge schakeld, zal op 20 October a.s. ge opend worden in Den Haag. HAMSTERVOORRAAD IN BESLAG GENOMEN. Bij een inwoner van Het Spieghel te Bussum heeft de politie beslag ge legd op een partij levensmiddelen, wegens overtreding van de Ham- sterwet. In de woning werd gevon den: 134 dubbele stukken huishoud zeep, 209 stukken toiletzeep, 98 pak ken zeeppoeder, 50 pakken lucifers, 210 rollen closet-papier, 87^ kilo gram rijst, 20 kilogram suiker, tien blikken boter, 17 blikken geconden seerde melk, tien flessen sla-olie, vijf blikken ham en drie blikken rundvet. TOMATENPRIJS DAALT. Het verhogen van de Duitse in voerrechten op de tomaten had tot gevolg, dat de Nederlandse tomaat bij gelijke veilingsprijs in Duitsland plotseling 18 cent per kg. duurder werd. De prijs van de A-sortering op de Venlose veiling daalde van 42 op 30 cent. Na enige prijsstijging trok Duitsland zich Vrijdag echter uit de markt terug, hetgeen een nieuwe prijsdaling tengevolge hkd. Zaterdag noteerden de tomaten nog slechts 23 cent. E.V.C.-BESTUURDERS TE GRONINGEN SLUITEN ZICH AAN BIJ O.V.B. Het landelijk secretariaat te Rot terdam van het Onafhankelijk Ver bond van Bedrijfsorganisaties deelt mede, dat de verantwoordelijke be stuurders van de afdelingen bouw vak, transport, „Chevofa", tabak, hout en meubel van de E.V.C. in Gx-oningen, besloten hebben uit de E.V.C. te treden. Zij hebben aanslui ting gezocht bij het onafhankelijk verbond van bedrijfsorganisaties. BINNENLAND Waarschijnlijk door broeiing van het bietenzaad brak vanmorgen brand uit op de droogzolder van het graanpakhuis „De Stad IJlst" te Gro ningen. De schade beperkte zich tot water- en brandschade op de droog zolder en tot het verloren gaan van een voorraad bietenzaad, In de tweede klasse van de 511e Staatsloterij le lijst viel de prijs van 20.000 op no. 16300. De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet woonden Zaterdag de jeugd voorstelling van het Scapina-ballet „Abacadadra" te Amsterdam bij, Het publiek in de Stadsschouwburg was zo verstandig niets te laten mer ken, toen de 3 bezoeksters binnen traden. Het eeuwfeest van de St. Vin- centiusvereniging te Rotterdam is gevierd.met een pontificale H. Mis door mgr. Huibers en een rede van prof. dr. L. J. M. Beel. De Utrechter W. P. meldde zich Zaterdagavond hevig bloedend aan een der Utrechtse politiebureaux. Onder invloed van sterkedrank had hij in de straat, waar hij woont, een aantal ruiten stuk geschopt en gesla gen. Daarbij had hij een slagader bloeding in de rechterarm opgelo pen. Toen de politie hem naar 't zie kenhuis wilde brengen, verzette hij zich daartegen en mishandelde een paar agenten. Per arrestantenwagen is hij daarna naar het ziekenhuis ver voerd. De. Horecaf-tentoonstelling te Amsterdam is door ongeveer 70.000 personen bezocht. BUITENLAND. Als de rivieren in Pakistan overstromen is het meteen raak. Men schat, dat de overstromingen van de rivieren Soetlej, Ravi en Tsjenab duizenden dorpen hebben getroffen en een schade van drie honderd mil- lioen hebben aangericht. Mensenle vens schijnen er niet veel verloren te zijn gegaan. Eén van de grootste tabakspak huizen in- Frankrijk, te Bethune, is Zaterdagavond in vlammen en rook opgegaan. Tabak voor 300 millioen sigaretten werd te vroeg in as om gezet; schade circa 1 milliard francs. In Bombay moeten hamsteraars met een zwart bord om hun nek door de straten lopen. Op het bord staat wat zij misdreven hebben. Twee rijke kooplieden hebben aldus ver- s'Qrd reeds door de straten moeten lopen. Mgr.. Pietro Cule. bisschop van Mostar in Joego-Slavië, die aan ern stige tuberculose lijdt, is, als eerste katholieke bisschop in Joego-Sla vië uit de gevangenis ontslagen. Een zwaardvis bij Singapore draaide de rollen 'ns een keer om. Hij sprong in een vissersboot, beet de visser in zijn been en maakte zich daarna weer „uit de vinnen". Picasso heeft beloofd voor de „vredesbeweging" der communisten een nieuwe vredesduif te zullen ont werpen. Het zal, volgens de berich ten, een wegvliegende duif worden. Inderd&ad buitengewoon zinrijk! In Eire wordt de distributie van brood en meel weer ingevoerd. Ook verwacht men er rantsoenering van petroleum, thee en suiker. GEMEENTERAAD WASSENAAR Subsidie-aanvrage van C.J.MV. lokte lange discussies uit Een verzoek van de Wassenaarse C.J.M.V. om een subsidie van ƒ2500.— voor de restauratie van het door dezevereniging gebruikte gebouwtje aan de Duinrellweg, vormde de aanleiding voor een langdurige bespreking in de Gemeenteraad. Of, beter gezegd, niet dit verzoek maar de afwij zende houding die B. en W. ertegenover aannamen. Bovendien bleek de ze kwestie een juridische puzzle te bevatten die de juristen onder de raads leden de degens deed kruisen. Wat is het geval? In 1909 schonk mevrouw J. E. Gra vin van Randwijck, douarière C. J. v. d. Oudermeulen aan de gemeente het bewuste gebouw onder de voorwaar de dat het te allen tijde gebruikt zou mogen worden door de C.J.M.V. als vergaderlokaal. Tot 1914 heeft de C. J.M.V. van dit recht gebruik ge maakt. Daarna stond het leeg tot 1930 toen de St. Vincentiusvereniging het in gebruik nam als „Brokken- huis- „De periode duurde tot 1943. Toen werd het gebouwtje gebruikt als uitreiklokaal van de Distributie- dienst. In 1948 bleek dat er padvin- dersgroepen waren die het gebouwtje wilden huren. B. en W. hebben zich toen in verbinding gesteld met de C.J.M.V. en gevraagd of dezè ver eniging er nog prijs op stelde het ge bouwtje te gebruiken. En omdat het bestuur bevestigend antwoordde, werd het gebouwtje weer in gebruik gegeven aan de C.J.M.V. Het verkeerde evenwel in zeer slechte staat. Vandaar dat de C.J.M. V. zich tot de gemeenteraad richtte met het verzoek een bedrag van ƒ2500.— te mogen ontvangen in de restauratiekosten. B. en W. stelden de raad voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Want aldus het prae-advies de C.J.M.V. kon op het recht van het gebruik geen aanspraak meer maken omdat het gebouwtje meer dan 30 jaren niet door haar is gebruikt en het recht daardoor verjaard is. Dat B. en W. toch besloten hebben het gebouwtje weer ter beschikking te stellen steunt dus niet op enig recht maar op een morele plicht om te handelen volgens de wens van de schenkster. Enige verdergaande me dewerking van de gemeente, dus bij voorbeeld een bijdrage in de restau ratiekosten, achted B. en W. dan ook te veel verlangd. Een deel van de raad bleek het met deze opvatting niet eens te zijn. De heer L. G. Oosterling (Prot. Chr.) bepleitte het vinden van een moge lijkheid om dit gebouwtje voor de C.J.M.V. in bruikbare staat te bren gen. Op het ogenblik is het een ruïne. Mr. L. G. Hortensius (Prot. Chr.) bestreed op juridische gronden de conclusie van B. en W., dat het recht op het vruchtgebruik verjaard zou zijn. Spr. stelde voor de zaak aan te houden en nog nader onder de loupe te nemen. De heer A. J. v. Bemmelen (K.V. P.) opperde de mogelijkheid om het gebouwtje uit te breiden en dan ter beschikking te stellen voor meerdere verenigingen. De overheid behoort belange stellen in de jeugd en in de problemen van de jeugdbe- I weging en wellicht zou op deze wij ze de jeugdzorg op bredere basis kun nen worden bevorderd. De heer W. Boender (P. v. d. A.) pleitte op morele gronden voor het verlenen van steun aan de C.J.M V. in het belang van de christelijke jeugd in deze gemeente. De voorz. beantwoordde enkele sprekers en zette nogmaals het stand punt van B. en W. uiteen. Wethouder mr. A. J. M. v. Moorsel (K.V.P.) be handelde de juridische kant van de zaak en concludeerde in tegenstelling tot de heer Hortensius, dat er wel degelijk sprake is van verjaring. In de schenkingsacte staat vermeld, dat de C.J.M.V. behoorde te zorgen voor het onderhoud. Dat is niet gebeurd. Na 1914 heeft de gemeente de ver schillende lasten moeten betalen. Noch uit rechts- noch uit billijk heids-overwegingen achtte spr. de grond aanwezig voor het betalen van de restauratiekosten door de ge meente. Daarna mengde de Prot. Chr. wet houder mr .dr. J. Hazenberg zich in de discussie, echter niet als wethou der maar met een persoonlijk woord. Spr. concludeerde uit de schenkings acte dat de gemeente wel de bevoegd heid heeft om de C.J.M.V. de eigen- domslasten te laten betalen maar niet de plicht daartoe. Ook het onderhoud van het gebouw na 1914 heeft te wen sen overgelaten. Spr. achtte het op morele gronden niet onmogelijk de C.J.M.V. in dit geval ter wille te zijn. De gemeente heeft een prijzenswaar dig gebaar gemaakt toen zij het ge bouwtje in '48 weer aan de C.J.M.V. beschikbaar stelde. Laat de gemeente nu ook consequent zijn aldus spr. en het gebouw terugbrengen in de staat waarin het in 1914, toen de C.J.M.V. het verliet, verkeerde. Er werd ook in tweede instantie nog veel over dit onderwerp gespro ken. Mr. J. Blom (V.V.D.) kon de re delijkheid van het verzoek der C.J.M. V. niet inzien. De heer van Bemme len vroeg in deze kwestie het ge voel te laten spreken los van de ju ridische kant van de zaak. De heer Oosterling en zijn fractiegenoot mr. Hortensius handhaafden eveneens hun standpunt. De heer J. L. F. C. v. d. Vis (V.V.D.) merkte laconiek op, dat het voor hem wel erg moeilijk werd een oordeel uit te spreken, ge zien het feit dat zelfs de juristen het niet met elkaar eens zijn. Mr. C. A. van Gorcum (P. v. d. A.) pleitte voor een geldelijke tegemoet koming aan de C.J.M.V.. volkomen los van eventuele rechten der ver eniging. Tenslotte werd met algemene stem men besloten het voorstel* aan te houden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2