NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Drie jongens op een Limburgse kasteelboerderij Cloije 5jvux\ NAAR HET EILAND OROBO DE LEIDSE COURANT HYPOTHEKEN xjjSÉ HÏjSSy en Yoor alle andere zaken A op het gebied Tan on roerende goederen J*J Bouw-enMakelaarsbedrijl v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 Kerkbouw te NoordwijkaanZee DE OUDE KERK, NA DE 16DE EEUWSE VERWOESTING OPGEKNAPT. ZATERDAG 7 OCTOBER 1950 ALPHEN AAN DEN RIJN ZUSTER MARIA IMELDA 50 JAAR IN CONGREGATIE VAN St. JOSEPH. 1 Op Donderdag 19 Oct. hoopt de eer-w. zuster Maria Imelda, in de wereld mej. Hendrika de Bruin, in het Sint-Josephpension te Alphen aan den Rijn haar gouden professie- feest te vieren. Zuster Imelda is 25 Maart 1878 te Nieuwkoop geboren. Op 20 Aug. 1898 deed zij haar intrede in het Moederhuis van de Congregatie van de zusters van „St. Joseph," te Amersfoort, waar zij op 17 Oct. 1900 werd geprofest. Sedert 1926 is zuser Imelda ach tereenvolgens Moeder Overste ge weest te Harde wijk, Ressen-Bemmel en Gent. Vanaf 1944 verblijft de ju- bilaresse in het pension te Alphen aan den Rijn, waar zij met de ver zorging van de bewoners van dit huis is belast. Voor haar medezusters en de be woners wordt dit feest op 19 Oct. gevierd, voor de familieleden op Zondag 22 Oct. De* 17e Oct. is voor deze congre gatie wel een heel bijzondere dag. Dan zullen niet minder dan vier zus ters gelijktijdig haar gouden profes- siefeest vieren. Zuster Sevatia jubileert in Huize „Westerholt" te Hardewijk. In het Moederhuis te Amersfoort is het zuster Paula en in het St. Joseph- ziekenhuis te Doetinchem viert zuster Anselma haar gouiden pro- fessiefeest. EIND WED STRIJDEN VAN SCHOOLSCHAAKTOURNOOI. In een der zalen van het jongens huis van de Martha-Stichting aan de Julianastraat werden Vrijdagavond de finales verspeeld van de school- schaakwedstrijden. Met grote verbe tenheid werd strijd geleverd op de verschillende borden en hoe span nend de strijd wel geweest is moge blijken uit het feit, dat de teams van het Lyceum I en Lyceum II beide met een gelijk aantal punten eindig den. Doordat het tweede team ech ter een bordpunt meer had, werd het voor een jaar in het bezit gesteld van de fraaie beker. Het was de heer A. H. Hooijer, die als voorzitter van de Alphense Schaakvereniging de hoge gasten van deze avond onder wie de burge meester en diens echtgenote, de wet houder van onderwijs, de heer A. J. Bekker alsmede verschillende raads leden een welkom toesprak. Om half tien uur was de beslissing gevallen. De heer Hooijer wees er in zijn toe spraak op, dat de K.N.S.B. het vol gend jaar naast het kampioenschap van Nederland voor de senioren ook een kampioenschap zal laten verspe len voor de junioren. De Leidse Schaakbond, aldus de heer Hooijer, is voor dit district aangewezen de voor wedstrijden voor dit kampioen schap te organiseren. Spr. wekte vooral de besten uit deze wedstrij den op zich op te geven voor de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland. Na zijn met grote aandacht beluisterde toespraak reik te de burgemeester aan de leider van het tweede team van het lyceum de wisselbeker uit. De einduitslag van deze met veel animo gespeelde wedstrijden luidt als volgt: lste Lyceum II, 2de Lyceum II, 3de Martha-Stichting I; 4de MULO- School te Boskoop; 5de Chr. MULO- School; 6de Lyceum III; 7de Martha- Stichting n en 8ste Avondschool Martha-Stichting. BODEGRAVEN GEMEENTERAAD. Plan voor nieuw raadhuis op komst. De agenda voor de gemeente- raads-vergadering te Bodegraven bevatte een twintigtal punten, welke in zeer vlot tempo werden afge werkt Allereerst werd dhr. K. Ko ren als raadslid beëdigd. De voorz., mr. J. Croles, deelde mede, dat de Prins Bernhardstraat spoedig zal worden doorgetrokken, daar een ac- coord bereikt is, wat betreft de aankoop van de grond. Er zulllen voorts maatregelen genomen wor den om de Meyeweg te verbeteren, en B. en W. zullen in de volgende vergadering komen met een plan voor de bouw van een nieuw raad huis. Een verzoek van „Steun Wet tig Gezag" om subsidie kwam er door. Dhr. Vreeken hoopte, dat het geld niet zou worden uitgegeven voor landdagen en dergelijke festi viteiten. Een wijziging van de poli tieverordening inzake het ventver- bod was door Ged. Staten ter ver nietiging aan de Kroon voorgedra gen. De leden van de woonruimte- advies-commissie werden allen na stemming herkozen. Dhr. Balars en Uithol werden herkozen in de Com missie voor Publieke Werken. Dhr. Jongen eel werd hieraan toegevoegd. Dhr. Vreeken en v. Elk kwamen Groter succes met TONEELCOSTUUMS van „ERATO" F.. A. J. v. d. LYKE Oude Singel 14 - Leidén weer in de commissie voor de be drijven. Ampele besprekingen volg den over de riooleringskwestie bij het abattoir. De gemeente Zwam- merdam zou 1/4 bijdragen. De ge vraagde 17.000,voor het plan werden gevoteerd. De Emmakade zal nog wel voor brede wagens on berijdbaar blijven, daar de huisei genaren niet mede willen werken. Dit was het antwoord aan weth. Batelaan aan dhr. v. Elk, die inter pelleerde. Nadat dhr. v. Briemen nog had geinformeerd naar de gladheid van de Meyeweg, en de toezegging kreeg, dat er tijdellij ke voorzieningen zouden worden ge troffen, werd de vergadering geslo ten. HOOGMADE N. K. A. B. De voorz., de heer C. van Zaal opende de vergadering met Chr. groet en herdacht de over leden geestelijk adviseur pastoor van Schaik, voor wiens zielerust een gebed werd gestort. De notulen der vorige vergadering konden worden goedgekeurd, waarbij ech ter uit de vergadering de klacht kwam, dat de geplaatste thermome ters van het Kanunnik van Schaik- fonds niet tijdig werden geledigd, waarna het bestuur de toezegging deed, dat hieraan spoedige aandacht geschonken zou worden. Pater En- gelbertus O. F. M. begon hierna z'n rede. „Eerbied en hoogachting moet er worden gekweekt voor onze stand. Wat zou de maatschappij zijn zonder arbeiders? Het samengaan van kapitaal en arbeid is noodzake lijk voor meer welvaart en een ho ger cultuurleven. Wij wensen erkend te worden als een stand, die er zijn mag, om straks in de P. B. O. samen de verantwoordelijkheid voor het algemeen welzijn te dragen. De aangewezen weg om meer inzicht te krijgen in de grote problemen, ook op godsdienstig gebied, is de Credo Pugno-club. Hierdoor worden geen geldelijke offers gevraagd, doch al leen volharding.'' Voor de komende uitvoering en een eventuele feestavond werd het bestuur vrij mandaat gegeven. En kele punten in de rondvraag wer den naar genoegen opgelost en de voorzitter sloot plm. 10 uur de ver gadering. VOSKOOP Brand in pakloods. Donderdag nacht werd de brandweer gealar meerd voor een felle brand in de pakloods van de fa. Gebr. Boer aan de Biezen. Deze loods was in ver band met de paktijd, gedurende wel ke de verkochte bomen en planten ter verzending worden ingepakt vol gestouwd met balen houtwol, mos en ander verpakkingsmateriaal. Zoals gebruikelijk was tot 10 uur s avonds hard gewerkt, zonder dat van een mogelijke aanleiding voor brand iets was geconstateerd, doch tegen mid dernacht schrokken omwonenden wakker van de felle vuurgloed. Het zeer brandbare materiaal bood gre tig voedsel aan het vuur, zodat in een minimum van tijd de loods één laaiende vuurzee was. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was kon zij niet verhinderen, dat de loods met inhoud geheel uitbiandde. Door krachtdadig ingrijpen bleef het belendende woonhuis echter zonder dat dit waterschade bekwam, ge spaard. De brandweer van Waddinx- veen, welke eveneens nog was ge waarschuwd en midden uit een feestavond gehaald moest worden, behoefde geen dienst te doen. In verband met nabranding van de balen houtwol bleef de reserve brandspuit van Boskoop gedurende de nacht op het terrein van de brand ganwezig. Omtrent de oorzaak van de brand lopen de meningen uiteen. Door de politie zal een onderzoek worden in gesteld. LEIMUIDEN Brandblussing in beeld. Don derdagavond hield de heer J. B. H. Roeloffs, district-inspecteur van het brandwezen in Zuid-Holland 'n le zing voor de vrijwillige-brandweer. De voorz., de heer Lissehburg, opende de vergadering, met een bij zonder woord van welkom tot de burgemeester, de district-inspecteur en de gemeente-secretaris, en gaf daarna het woord aan de heer Roe loffs voor zijn lezing met lichtbeel den over „Mistblussing." Goed wegdek In Vriezekoop. De werkzaamheden aan de weg van Leimuiden naar Bilderdam langs de Noordzijde van de Drecht, hebben lang geduurd, maar zijn thans beëindigd. De bewoners van Vrieze koop zullen vooral in de winter veel plezier hebben van het mooie gesloten wegdek. Door de goede sa- TWEEDE BLAD PAGINA 4 menwerking tussen gemeente en polderbestuur is hierdoor een van de grootste grintwegen van de ge meente verdwenen. ZOETERWOUDE (H. R.) De 2e lantaarn. De heer B. uit Leiderdorp reed met zijn auto op de Hoge Rijndijk in de richting Lei den. Nabij de R. K. kerk werd hij door een aankomende tegenligger zo verblind, dat hij zelfs de lichtge vende elec. lantaarn nabij de Meer- burgerbrug niet meer zag en deze met de grond gelijk maakte, waar door ook de kabel zodanig werd be schadigd, dat kortsluiting ontstond. Een groot gedeelte van de straat verlichting werd uitgeschakeld. Na enige vernieling van het ter plaatse staande hekwerk bleef de auto op dé kant van de Meerburgerwatering hangen. Dit is de tweede lantaarn in dit seizoen. De bouwvallen worden bekeken, en later ii „Is alles in orde jongens? Zo, dan gaan we maar. We zullen beginnen bij de wenteltrap onder de toren. Jij Hans, jij loopt voorop met de lan taarn, kijk nog eens of hij goed brandt en jij Kees laat dat dikke touw niet zo slepen, anders vallen we er nog over en Wim houdt de hou weel en de schop wat hoger. Denk er om jongens, steeds bij elkaar blijven en achter elkaar lopen want daar beneden is het erg donker." Grootvader nam de leiding van het kleine gezelschap en dit was hem wel toevertrouwd; als kleine jongen had hij in de bouwvallen heel wat avontuurtjes meegemaakt, hij kende de weg op zijn duimpje, maar hij wist ook dat er plaatsen waren, waar de muren zo verweerd waren dat zij wel eens konden instorten, vandaar dat uit voorzorg houweel, schop en touw meegenomen waren. Vol verwachting en toch ook wel een beetje met angst volgde het drie tal grootvader, die een grote roes tige sleutel aan een ijzeren ring in de hand had. Wat hij daarmee moest doen, ja daar gisten ze nog naar. Zodra ze een flinke draai van de trap gemaakt hadden werd het al schemerachtig en nog een draai en.... toen was het volslagen duisternis. Hans hield zijn lantaarn onwillekeu rig wat hoger, hetgeen de schadu wen langs de muren ook langer maakten en door het trillen van het vlammetje leken ze ook grilliger. De vloer was van rode plavuizen die door de vocht vol schimmel zaten, ook de muren waren klam en voch tig en het rook er muf. Ze liepen nu eerst door een rechte gang met aan t e kanten nissen die vroeger ge- t ruikt werden voor het bewaren van f -uit en aardappelen. De jongens popelden van verwachting. Al gauw kwamen ze aan een deur met een geweldig groot slot. Groot vader nam de sleutel om de deur open te maken, maar de boel was zo verroest, dat er geen beweging in te krijgen was. Geen nood hoor! Boer Peters had al op zo iets gerekend en hij haalde uit zijn zak een olie spuitje. Na wat heen en weer te be wegen knarste en piepte de sleutel en de deur kon open. De jongens popelden van verwachting. Wat voor geheimzinnigs zouden ze nu te zien krijgen. „Achteruit jongens", zei grootva der en langzaam zoefde de deur langs de plavuizen tot de opening groot genoeg was om hen door te laten. Een koude kille tocht woei langs de jongens en de duisternis was op eens niet meer zo dicht, want langs de wanden waren heel kleine ge traliede venstertjes. De gang liep nu rond langs de binnenzijde van de slotgracht die om het kasteel liep. Dat was geen pretje. „Hans geef mij die lantaarn eens even, ik zal hem nu wel vasthouden. Kijk jongens, hier zaten vroeger de boosdoeners gevangen, je kunt nog de scharnieren zien, waaraan de deu ren gezeten hebben en je kunt hier ook nog duidelijk de afscheidingen van de cellen zien. Ja, die zaten dus niet pleizierig hoor, kijk maar eens wat dikke muren er tussen de cellen waren. Onwillekeurig rilden de jon gens, neen hoor dat wat inderdaad geen pretje. Grootvader ging nu met de lantaarn voorop verder en zjj volgden hem op de voet. Plotseling gaf Hans een gil er was iets langs zijn hoofd gevlogen. Zijn hart stond bijna stil van de schrik. „Stil maar Hans", zei grootvader, „ik had jullie eigenlijk moeten waarschuwen voor vleermuizen, die hier in de duistere hoeken verborgen zitten. Ze zijn gewend dat het hier altijd rustig is en nu komen wij de stilte storen en vliegen zij op van hun schuilplaatsen. We zullen er nog wel meer zien en ook zijn hier rat ten. Jullie moeten die griezelige din gen maar op de koop toe nemen." Hans die toch al bang van aard was, had al spijt dat hij meegegaan was, maar Kées, die later mijn-inge nieur wilde worden, was danig in zijn schik. Als een echter speurder had hij zijn duimstok meegenomen en hij had al bemerkt, dat de hoogte van de verschillende gangen niet overal hetzelfde was. Daar moest hij later het zijne van hebben, want hij vermoedde ergens een tussengang. Voorlopig hield hij die gedachte nog voor zichzelf en hij gaf zijn ogen goed de kost, voor zover dat tenmin ste ging by het flikkerende vlam metje Even later kwam er een ver wijdering van de gang en in het mid den van de openruimte een uitgesle ten grote steen. Deze plek. die wat dieper lag dan de rest, lag juist onder de beek en grootvader wees op een scheur in het plafond, waardoor het water lang zaam droppelde. Ook hier was een strafplaats voor een boosdoener. Ook hier vlogen enige ratten, in hun rust gestoord, angstig langs de voeten van de jongens en zochten haastig een betere schuilplaats. Ze waren nu onder de boerderij ge komen. Hier zagen ze nog betrekke lijk nieuwe muren, want grootmoe der wilde in geen geval aansluiting van haar kelder met die van de bouwvallen. Zij was niets gesteld op huizen en ratten, afgezien nog van al dat geheimzinnig gedoe. De laatste gang liep nu geheel rond en al spoedig stonden ze weer aan de deur, die grootvader door het aan schuiven van een zware kei op een flinke kier had laten open staan. De deur werd weer gesloten en ze be stegen de wenteltrap onder de toren. Vooral Hans was opgelucht. Al spoe dig stonden ze te knipperen tegen het daglicht, de kaars werd uitge blazen en ze gingen gauw naar huis, waar grootmoeder al met een flinke pot koffie op hen wachtte. (Wordt vervolgd). CORRESPONDENTIE Annemieke v. d. Valk, Hoge Rijn dijk, Zoeterwoude. Allereerst krijgt Annemieke antwoord op haar keurig briefje, waarin zij hartelijk bedankt voor de gewonnen autopet. Ik kan me begrijpen, dat je heel blij was en ook je broertjes en zus jes, want die mogen er natuurlijk ook wel eens op. Wees er maar zuinig op Annemieke dan kunnen je tien broertjes en zusjes er nog veel ple zier van hebben. Antoon van Zijp, Weideck Pyr- montstraat 70, Leiden. In een aardig opstelletje vertelt Antoon van 'n prettige vavantiedag, toen ze bra men geplukt hebben en natuurlijk ook gegeten, dat hoort er zo bij. Zijn de foto's goed uitgevallen? Ik hoop dat je de volgende keer gelukkiger zult zijn met een wedstrijd. Je hebt goed je best gedaan, Antoon. Piet de Eisen, Weipoortse weg 91, 'Zoeterwoude. Wat hebben jullie genoten Piet in het vogelpark in Alphen. Ja, die struisvogels zijn ge weldig groot en toch hebben ze maar zo'n klein kopje. Die boottocht des middags was een fijne verrassing voor jullie. Je tekeningen van de vogels zijn aardig. Dag Piet. Elsje Kok. Kapteynstraat 15, Lei den. Daar stuurt die Elsje ons alleen maar de oplossing van de ver borgen dierennamen. Ze waren wel goed hoor, maar jij had toch best een verhaaltje kunnen maken, dan had je toch ook een kans op de auto ped gehad. Volgende keer beter meiske. VRAAG EN ANTWOORD. Vr. 1. Adriaan P. Laatst las ik een verhaal uit een oorlog. Een ka pitein, die er in voorkomt was com mandant van een kleine sleutelves ting. Wat is dit? Antw.: Als je de sleutel van een deur hebt, kun je daarmee in een gesloten kast of kamer of huis ko men. Heb je de sleutel niet, dan heb je tot diezelfde dingen geen toegang Nu zijn er vroeger op tal van be langrijke punten in Europa b.v. bij een rivierovergang, bij de ingang van een dal, bij een bergpas enz. vestin gen gebouwd. Slechts door die ves ting in te nemen, kun je dan op die plaats 't land binnendringen, je toe gang verschaffen. Daarom heet zo'n vesting dus sleutelvesting. Men spreekt ook van sleutelpositie, sleu telstad, enz. Tegenwoordig zijn de meeste van die vestingen waardeloos geworden. Vr. 2.v. Truus S. Een meisje in mijn straat, waar ik wel eens mee speel, zegt dat ze doopsgezind is van geloof. Wat is dat eigenlijk? Zij zelf kan 't me niet zo erg goed uitleg gen. Antw.: Dat is een geloof en wel een van de takken, waarin het Pro testantisme zich gesplitst heeft. Het wil niets weten van het Doopsel van kleine kinderen, doch dit Sacrament pas toedienen aan groten, die hun belijdenis al gedaan hebben (onze geloofsbelijdenis bij de plechtige H. Communie. Vr. 3. Jet S. Moet je een Rozen krans altijd bij je hebben? Je kunt er toch niet de hele dag aan bidden! Antw.: Nou Jet, fijn dat je me dat nu net in de Rozenkransmaand October vraagt. Misschien heeft die je juist op de gedachte gebracht, hè? Mijn antwoord is: een verstan dig katholiek laat nooit z'n Rozen krans thuis. Veronderstel, je krijgtt een ernstig ongeluk. Men vindt je zwaar gewond en in stervensgevaar. De vinder zal terstond in je zakken of je tas voelen om uit te zoeken, wie je bent en wie hij moet waar schuwen. Vindt hij nu een Rozen krans bij je, dan weet hij, dat je ka tholiek bent en hij zal onmiddellijk een priester waarschuwen Dat km je eeuwige redding zijn, als je in staat van doodzonde verkeert Maar het dragen van de Rozen krans is ook een verdienste op zich. Want je toont daardoor, dat je ka tholiek bent, een kind van God en een kind van Maria. Het is een ge tuigenis van vertrouwen in God en zijn Heilige Moeder. Ik zou er nog wel veel meer van kunnen vertellen, Jet, maar dan wordt mijn antwoord een beetje te zwaar en te lang. Dag, Jet, als je weer een wat hebt! OOM WTM. OPLOSSING DER RAADSELS VAN 30 SEPTEMBER. 1. Ga er op zitten en je merkt 't vanzelf. 2. Ga er onder liggen, dan zal gauw het grote verschil blijken. 3. 2% dozijn appels kan 2 y2 x 12 30 appels zijn. Maar de zuinige buurman rekende zo: 2 -f- y2 dozijn 2 6 8 appels. Niets leuk, zo'n slimme buurman te hebben! Een volgende keer nieuw puzzle- werk. 7. Ootje Teur gaat mee naar Oro- boma. ..Kijk es, broer!" begon Bram Steng, toen ze een eindje ge lopen hadden. „Dat zit zo met die kaart Ik ga morgen op reis met m'n schuit en het doel van die reis is Oroboma. En nu moet je weten, dat er van het eiland Oroboma maar één kwijt was, zul je __0. de put zat, want dan niet op reis kunnen broer?" „Juist!" zei Ootje grijp ik. „Hè. ik zou len! Ik zou wat graag reis maken!" „Nou, wat let je?" Steng. De „Kniertje" Teur, „dat be- best mee wil- eens zo'n verre lachte Bram ligt klaar om weg te varen en er is nug wei eigens een hut over voor je. Het is maar een vrachtboot, maar je mag mee als de enige passagier. Wat denk je er van?" „Ik ga mee!" zei Ootje Teur, die verder nergens over nadacht. „Zo mag ik het horen!" zei Bram Steng. „Niet lang nadenken, maar doen!" Na een paar uur lopen had^g,|j ze de zee bereikt.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8