Geen samenzwering tegen Nederlandse vloot Wet in voorbereiding tegen prijsafspraken Een EIGEN HUIS voor IEDEREEN 16 KLEINE LANDHUIZEN VOOROORLOGSE NORMAALBOUW Qoif Aether' 'anken DE DODE] VAN BRAZILIË ZATERDAG 7 OCTOBER 1950 DE LEIÜSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGI vloot te beperken en er is geen sprake van dat de andere landen van het Atlantisch Pact in het geheim iets uitbroeiden, waarvan Neder land niets weet," verneemt Reuter uit gezag hebbende bron in Londen naar aanleiding van de mededeling die minister Schokking Donderdag avond in een te Rotterdam uitgesproken rede heeft gedaan, namelijk dat Nederland niet in een beperking van zijn vloootstrijdkrachten zal toe stemmen. De Britse bron verklaarde dat Ne derland is verzocht zijn bijdrage aan zeestrijdkrachten tot de Atlantische defensie te beperken ten gunste van zijn andere wapens. De gehele kwes tie zal worden uitgewerkt door de Raad van het Atlantisch Pact, waar van Nederland een gelijkwaardig lid is. Wanneer de ministers van Defen sie van het Noord-Atlantisch Pact op 28 October in Washington bijeen komen, zal Nederland de kwestie naar voren kunnen brengen, aldus deze bron. Jopie Tijsterman terug Zonder speld Er waren maar weinig familiele den en weinig goede buren van de familie Tijsterman, die gistermiddag niet naar Schiphol waren getogen, toen Jopie Tij sterman uit Amstel veen, die een paar weken geleden met een speld in de long naar Ame rika vertrok, op dezelfde luchthaven terugkeerde, een speld lichter. Jopie Tij sterman gebeurde, wat vele mannen dagelijks vrezen, als ze hun vrouwen en dochters de naald tussen de tanden zien stoppen: ze slikte haar in. Medici uit Philadel phia moesten er bij komen om de naald er weer uit te halen met be hulp van een nieuw soort bronchos- coop. De verwijdering geschiedde zonder narcose. Dr. Jackson van de Temple-uni versity in Philadelphia heeft Jopie van de speld afgeholpen. „Iedereen was vreselijk lief voor me" vertelde ze bij haar aankomst op Schiphol. De speld is in de Verenigde Staten gebleven. Toen de speld uit de long was gehaald bleek, dat deze wat dik ker was geworden door roest vlekjes, die er op waren gekomen. Maar alles bij alles is het Jopie heel erg mee gevallen. „Ik zag nog meer op tegen de vliegreis dan tegen het zieken huis" waren haar woorden. KASTEEL NEDERCANNE WORDT SCHOOLBUITENHUIS. Het bestuur der "stichting „Het Limburgs landschap", dat het terras- senkasteel Nedercanne bij Maastricht heeft aangekocht heeft het bestemd voor een z.g. schoolbuitenhuis. Dit schoolbuitenhuis zal aan leer lingen van middelbare scholen gele genheid bieden gedurende een of twee weken telkens van Maandag t.m. Vrijdag) in de vrije natuur, on der leiding van een of meer leraren, een omschreven taak te bestuderen. In de weekeinden en in de vacan- ties wil men het kasteel beschikbaar stellen voor vergaderingen en con gressen. In verband met de bestemming als schoolbuitenhuis worden plannen ontworpen voor de aanleg van speel velden. Voor de vijfde maal is de walvis vaarder „Willem Barendsz" van de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart hedenochtend uitge varen naar de Zuidelijke IJszee. Het schip vaart via Curasao voor het in nemen van stookolie en doet daarna Kaapstad aan om met de 12 jagers naar het vanggebied te vertrekken. De traanproductie is wederom aan de Nederlandse regering voorver kocht. ACHT MAANDEN GEëlST TEGEN INSPECTEUR. Gistermiddag heeft de officier van justitie bij de Utrechtse recht bank tegen de 41-jarige hoofdinspec teur van politie te Zuilen H. V. acht maanden gevangenissstraf geëist we gens mishandeling en het door mis bruik van gezag doen mishandelen. Reeds lang liepen er geruchten over deze mishandelingen. De offi cier noemde verdachte agressief er onbeheerst en daardoor ongeschikt voor de politie. POLITIEKE DELINQUENTEN. Evenals reeds eerder is geschied zal ten aanzien van bepaalde catego rieën van politieke delinquenten worden nagegaan wie van hen, die reeds geruime tijd gedetineerd zijn en tot de minder zwaar gestraften behoren, voor spoedige vrijlating in aanmerking komen. ZIEK VAN TAARTJES. Na het eten van taart zijn leden van de familie Z. en enige gasten ziek geworden. Levensgevaar bleek na enige uren niet meer aanwezig. Vermoedelijk moet in het gebruik van eendeneieren de oorzaak worden gezocht. Dc gemeente Zaandijk heeft een vordering van ruim 106 duizend gul den ingediend tegen haar ex-N.S.B.- burgemeester P. S. Volkers, tijdens wiens bewind de waarnemend ont vanger en een ambtenaar van socia le zake respectievelijk dertig duizend gulden en 86 mille hebben verduis terd. Verzekering tegen fraude leverde een bedrag van tien duizend gulden op, de rest heeft de gemeente des tijds aangezuiverd. De aanklacht te gen Volkers is gebaseerd op het feit, dat hij het burgemeesterschap onder Duits regiem heeft aanvaard. De vor dering is inmiddels als juist erkend en de rechtbank te Amsterdam heeft Volkers in staat van faillissement verklaard. Het actief bedrag bedraagt ruim 124 duizend, het passief 129 duizend gulden. OVERREDEN EN GEDOOD. De 35-jarige metaalbewerker Chris- tenhuz uit Losser is bij het overste ken van de straatweg Hengelo01- denzaal door een auto gegrepen en korte tijd later aan zijn verwondin gen overleden. Langs deze straatweg ligt ter weerszijden een fietspad, al thans tot halverwege, het laatste stuk naar Oldenzaal heeft aan één kant fietspad. Fietsers moeten dus steeds de straatweg oversteken. De pseudo-vogelpest is gedurende de afgelopen vier a vijf weken niet opgetreden. Dit ziet men als een be wijs dat de bestrijding gunstig heeft gewerkt. Het feit, dat er zo lang geen pseudo-vogelpest is opgetreden, opent gunstige perspectieven voor de pluimveehouders en pluimvee handelaren. Het is, naar wij vernemen, zeker niet uitgesloten, dat de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning over enige tijd zal besluiten tot opheffing der maatregelen, die voor de bestrijding van de pseudo-vogel pest indertijd zijn uitgevaardigd. Tot dat ogenblik blijven die maatrege len nog van kracht. CONCERTGEBOUW-ORKEST Evenals verleden jaar organiseert het Concertgebouw te Amsterdam ook dit jaar weer concerten speciaal voor niet-Amsterdammers. Het eerste concert zal plaats vinden op Zondag middag 15 October a.s. te 2.30 uur. Het Concertgebouworkest zal dan onder leiding van Pierre Monteux en met medewerking van Theo van der Pas een programme uit voeren van werken van Weber, Beethoven, Debussy en Elgar. Controledienst wordt verdrievoudigd Binnen enkele dagen kan de indie ning worden verwacht van een Nood wet, waarbij de regering de bevoegd heid krijgt, onderlinge prijsafspraken van ondernemers (kartelvorming) zonder nader onderzoek onmiddel lijk buiten werking te stellen. Het ontwerp is thans in spoedbehandeling bij de Raad van State aldus ver neemt „Parool". Een aanzienlijk vergroot controle apparaat zal in de nabije toekomst o.m. onderzoek doen naar de nale ving van de aanmeldingsplicht, die er voor prijsafspraken en bedrijfsre gelingen bestaat. Controle-ambtenaren van de Eco nomische Controle Dienst zullen met de bevoegdheid voor de opsporing van overtredingen op grond van het kartelbesluit worden uitgerust. In de loop van deze en de vol gende maand zal de sterkte van de Economische Controle Dienst, die aanvankelijk voor 1951 was ge raamd op ongeveer honderd man, worden gebracht op driehonderd ambtenaren. Het op wachtgeld ge stelde personeel, dat nog geen werkkring heeft gevonden, wordt voor een deel weer in actieve dienst genomen. Te zamen met de C.C.D. (ongeveer duizend man), die zich uitsluitend met de voedingssector bezighoudt, worden thans overal in het land on derzoekingen naar prijsovertredingen en naar het prijzenverloop ingesteld. In bevoegde kringen verwacht men, dat een grotere uitbreiding van het controle-apparaat vooralsnog niet nodig zal zijn. Wijzen de te houden controles uit, dat ongeoorloofde prijs verhogingen in bepaalde sectoren of van bepaalde artikelen een verschijn sel gaan worden, dan is het vaststel len van Prijsbeschikkingen te ver wachten. 3 Bruidsparen uit 2 gezinnen Met de liefde is het een vreemd ding: zo heb je drie kin deren en zo ben je ze kwijt, zal de landbouwer De Groot te Beekbergen gedacht hebben, toen twee zoons en een dochter hem kwamen vertellen, dat ze wilden gaan trouwen. Alle drie op één dag. Ongeveer hetzelfde zal de landbouwer Boers gedacht heb ben, toen twee dochters en een zoon hem lieten weten er prijs op te stellen dat hij tegen het einde van October het geklede pak uit de kast haalde. Het bij zondere is, dat het eerste drie tal de grote stap zal doen met het tweede drietal. Ze zullen op 26 October, 's morgens om tien uur Marinus met zijn Jannetje, Johannes met zijn Everdina en Reintje met haar Hendrik de trappen van het Apeldoornse stadhuis bestijgen. Zo'n trouwerij is zelfs in Apeldoorn, waar mep op het ge bied van meervoudige huwelij ken wel iets gewend is, een apart geval. Verwezenlijking van dit ideaal is thans mogelijk door de bouw, bij wijze van proef, van aan de Bijweglaan te Sassenheim Speciale omstandigheden hebben het mogelijk gemaakt om de prijs van deze, geheel in uit te voeren, kleine landhuizen te stellen op slechts f. 1I.500 PER HUIS (GROND INBEGREPEN) VASTE LASTEN SLECHTS L 40.- p. j. - HYPOTHEEK plm. 7.500.- Elk van deze huizen bevat: Beneden: flinke woonkamer en ruime eetkeuken Boven: drie slaapkamers en doucheruimte enz. Vender heeft elk huis een mooie voor- en achtertuin en de hoekhuizen een zijtuin, terwijl acht van de zestien huizen met de achterkant gelegen zijn aan de Sassen- heimsche Vaart, rechtstreekse verbinding met Kagermeren. VOOR KIN IBDER IS VESTIGINGSVERGUNNING CECJ Sassenheim heeft uitstekende verbindingen met Haarlem, Leiden en Den Haag. Inlichtincen, tekeningen, enz. N.V. STANDAARDBOUW, Bezuidenhoutscheweg 127 Tel. -77.08.87 en 77.03.17 De 52-jarige assistent-verpleeg ster H. J. v. R. is gisternacht door de Rotterdamse politie gearresteerd. Zij heeft bekend, dat zij enige dagen ge leden geld en goederen ter waarde van duizend gulden uit een rust huis aan de Westzeedijk heeft gesto len. In een volkstuincomplex te Am sterdam is een tweejarig jongetje in een sloot geraakt en verdronken. Overleden is, 88 jaar, de zeer- eerw. heer G. Bogers, rustend-pas toor van de St. Antonius-kerk te Roosendaal. Mr dr W. F. Lichtenauer, de se cretaris van de K. v. K. en Fabrie ken voor Zuid-Holland zal met in gang van 1 Januari a.s. deze functie neerleggen. Op die datum zal hij di recteur worden van de N.V. Kersten Hunik Co., cargadoors en expedi teurs te Rotterdam. Bij verbouwingswerkzaamhe den aan een huis te Bergeyk (N.-B.) werd een urn gevonden, die een groot aantal goudstukken bleek te bevatten. BEURS LICHT VERDEELD. Ook gisteren zat er weinig bewe ging in het koersverloop ter beurze van Amsterdam. De dekkingsaanko pen van de beroepshandel, geen on gewoon verschijnsel op Vrijdag, wa ren zeer beperkt. De activiteit was dan ook zeer gering. De stemming was licht verdeeld, de industrie- markt was eerder wat lager, de scheepvaartmarkt daarentegen vriendelijk. De Indonesische markt was voor de leidende soorten vrijwel onver anderd. Alleen Amsterdamrubber was 1 punt lager. ZONDAG. HILVERSUM I 402 M. 8.00 NCRV, 8.30 IKOR, 9.30 KRO, 17.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Vroegdienst. 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Gram. 9.55 Hoog mis. 11.30 Gram. 11.40 Kwartet. 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.40 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Residentie-orkest en soliste. In de pauze: „Uit het Boek der Boe ken." 14.30 Gram. 14.45 „Colllegium Musicum Amstelodamense." 15.10 Gevarieerd programma. 16.00 Gram 16.10 „Katholiek Thuisfront overal." 16.15 Reportage. 16.30 Vespers. 17.00 Geref. .Kerkdienst. 18.30 Gewijde muziek. 19.15 „Kent gij uw Bij.bel?" 19.30 Nieuws, sportuitslagen en weerber. 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boekbespreking. 20.12 Gevarieerd programma. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. VARA, 2 (MM)24.00 AVRO. 12.00 AVRO, 17.00 VPRO, 17,30 VAAR, 20.0024.00 AVRO. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.30 Tuinbouw praatje. 8.40 Voor militairen. 9.12 Sportmededelingen. 9.15 Verzoekprogramma. 9.45 „Gees telijk .leven," causerie. 10.00 Voor de jeugd. 10.30 Protestantse kerk dienst. 12.00 Kwintet. 12.30 Voor de jeugd. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws en weerber. 13.15 Medede lingen of gram. 13.20 Orkest-concert 13.50 „Even afrekenen, heren." 14.00 Graift. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Blaaskwintet. 15.10 Gram. 15.! Filmpraatje. 15.35 Mannenkoor. 16.00 Dansmuziek. 16.30 Sportrevue. 17.00 „Tussen Kerk en Wereld," causerie. 17.20 Voordracht. 17.30 „Op 't Zuydlandt gestrand," hoor spel. 17.50 Pianospel. 18.00 Sportbe- schouwing. 18.15 Nieuws en sport uitslagen. 18.30 Voor de strijdkrach ten. 19.00 Radiolympus. 19.30 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 „Zigeu nerliedje," operette. 21.06 „Paul Vlaanderen," hoorspel. 21.45 Thea terorkest. 22.15 Actualiteiten. 22.25 Cabaret. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. MAANDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.10 Sportuit slagen. 8.20 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9,30 Waterstanden. 9.35 Luister-wedstrijd. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Voordracht. 11.40 Pianorecital. 12.10 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Ka merkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 Amu- Zoadacfm&'uf&n. PIEKER-VRAAG Herhaaldelijk leest men in kran ten-berichten „zoals bekend". „Zoals bekend, is de heer P. Donderdag avond door een taxi overreden...." „Zoals bekend, mogen de honden 's avonds niet blaffen." Als het dan tóch bekend is vragen we ons wel eens af waarom staat het dan op nieuw gedrukt? Zoals bekend heb ben we vorige week in onze Zondag morgen-zalving gesproken over maar in dit geval weet werkelijk nie mand meer, waar het over ging behalve wijzelven, omdat we, de lof waardige theorie in de practijk toe passend, er bij in slaap zijn gevallen. Er is vorige week aanbevolen één uur naar de zolder te staren, om „goede gedachten" op te doen. Omdat we lie ver niet, na anderen honderd-uit ge predikt te hebben, zelf verloren gaan, besloten we de eigen aanbeve ling aan de eigen ervaring te toetsen. Na een kwartier ruggelings gestaard te hebben, verzonken we met geslo ten ogen in die heerlijke toestand van bewusteloosheid, welke slaap wordt genoemd. Het door de azkenman aange prezen en door ons te dezer plaatse geadverteerde middel om geestelijk tot rust en bezinning te komen, blijkt dus, op een of andere wijze, doeltref fend, en hoe de toepassing ook mag uitvallen, aanbevelenswaardig te zijn. Ieder mens brengt gemiddeld een derde van zijn levenstijd hier op aarde door in een toestand, welke „een voorafbeelding van de dood" wordt genoemd. Iemand van 60 jaar heeft ongeveer 20 jaar schijndood ge legen, ongeveer 15 jaar gewerkt, maar wat heeft hij met de overige 25 jaar gedaan? Over de jaren, welke hij verslapen heeft, zal hem geen reken schap worden gevraagd, aangezien de slaap een behoefte onzer zwakke natuur is en O.L.H. heel goed weet, „van wat voor maaksel" wij zijn. Ge zonde slaap is een zegen; slapeloos heid een steeds zwaarder drukkend kruis. Daarom verhaalden we ónze ervaring met het meditatie-middel van de zakenman, omdat het sommi- fen misschien op die wijze van nut an zijn. We blijven echter piekeren over de vraag: als we 1/3 van ons leven slapen (dus niet leven) nog lang niet 1/3 van het leven onze plicht doen door, met toewijding, te arbeiden, waaraan besteden we dan in vredesnaam de grootste helft van onze bewuste levenstijd? Als we morgen wat te laat in de kerk komen en er met de grootste haast weer uitschieten, zal deze pie- kervraag ons blijven benauwen! MARIUS. Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst •E.M.C.O. N.V.» Nieuw* Rlln SR repareert vlug. betrouwbaar en vak kundig sementsmuziek. 14.00 Schoolradio. 14.35 Gram. 15.00 Causerie over ka merplanten. 15.30 Pianotrio. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de kinderenl7.15 Orgel spel. 17.45 Gram. 18.00 Voor de kin deren. 18.15 Sportber. 18.30 Ver zoekprogramma. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Engelse les. 19.30 Boekbespreking. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmonisch Orkest. 20.30 „Het landgoed ter Voorde," hoorspel. 21.30 Vocaal kwartet. 21.50 Marinierskapel. 22.30 Causerie. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram. 9.30 Populair concert. 10.30 Voor de vróuw. 10.35 Gram. 11.00 „Op de Uitkijk." 11.15 Orgel en sopraan. 12.00 Metropole orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In 't spionnetje." 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Kwartet. 13.50 Gram 14.00 Wat gaat er om in de wereld? causerie. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht. met harpspel. 1505 Klein koor. 15.30 Voor del vrouw 16.30 „Musicalender." 17.30 Voor de padvinders. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Filmprogramma 19.30 Muzikale causerie. 19,45 Rege ringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 „Radioscoop." 22.30 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.15 „Paris la nuit." Door: A. HRUSCHKA, (Nadruk verboden). 21) Niet zozeer dit feit op zich zelf als wel de manier, waarop Inez danste en in welk costuum! sloegen de kolonel met verbijstering en afgrijzen. Inez droeg niet het bij die dans gebruikelijke Spaanse nationale cos tuum, maar een dun, wazig kleedje van een met goud doorweven stof, dat haar nauwelijks tot de knieën reikte en waarvan de boord met fonkelende stenen was afgezet Haar manier van dansen was in hoge mate zinnelijk, provocant, nu en dan zelfs bepaald obsceen Van de bijna wonderlijke naïvi teit, welke Inez placht te tonen; van het waas van kuisheid en eerbaar heid, waarin zij zich anders zelfs in Kuien van dolle uitgelatenheid wist te hullen, was nu geen spoor meer te bemerken. Haar voorkomen, hou ding en manieren deden niet onder voor die van een geroutineerde dan seres uit een nachtgelegenheid. „Een deernedacht de ko lonel. „Ja, zonder de minste twijfel, een deerne!" Hij stond daar als met lamheid geslagen en staarde met ontzetting op het door het gefonkel van valse edelgesteenten omsprankelde schep sel, dat de naam Lindweg droeg en de schoondochter van zijn broeder was Inez ging zo helemaal op in de dans, dat zij de twee binnenko mende personen niet bemerkte Maar zeker gefluister onder het pu bliek deed haar in de richting van de deur kijken. En op hetzelfde ogenblik staakte zij plotseling de da is Haar gezicht werd asvaal en de prikkelende gloed verdween uit haar ogen. Maar niet de aanblik van de kolo nel die zij nog niet scheen te her kennen, maar die van Rosario be werkte die verandering. De Spanjaard, die achter de ko lonel tegen de deurpost stond ge leund, keek haar slechts even aan. Maar in zijn blik mengd° zich toorn, snot en bedreiging en die blik neep Inez als een gloeiende tang. Zij haalde met moeite adem, ging een paar stappen achteruit en zei on ruwe toon. Genoeg. Het is te warm om te dansen. Ik kan niet meer. Rosario keek weer onverschillig naar de zoldering, als stelde hij niet het minste belang in hetgeen er in de zaal omging. Niemand had de blik, welke hij Inez had toegeworpen, bemerkt Allen waren overtuigd, dat inder daad de drukkende hitte Inez be vangen had. De kolonel schreed op haar toe, bood haar zwijgend de arm aan. waarop zij als uitgeput de hanc! 1<*—V een vlucht^. half gen. ha'f verontschuldigend knikje aan b°t a^res der aanwezigen, ver liet ~ij rnet do zaa] R0- -jprir, ..plado 7""'iöer,d. De kolonel wilde Inez naar Nelly op het dek leiden, maar bedeesd verzocht zij naar haar kajuit te mocen gaan. Lindweg vergezelde haa- naar de kajuit zonder een woord te sore- ken. Hij was nog'te zeer vervuld met schaamte en verontwaardiging om Inez over het schandaal te on derhouden, eerst moest hij tot be daren komen. Maar dan zou hij Inez op zeer ernstige wijze aan het ver stand brengen, dat het haar in geen geval geoorloofd was, de naam Lindweg zo in oosDraak en schande te b Voorlopig bepaalde hij zich er toe Nellly van alles op de hoogte te brengen. Met drastische kleuren schilderde hij het walgelijke toneel. Ik ben overtuigd, zei hij ten slotte, dat niemand van de Almei- das-kring Inez voortaan nog onder de fatsoenlijke vrouwen zal reke nen. Zij heeft zich gedragen als een deerne. En weet je wat ik vrees? Dat zij geenszins van goede afkomst is Is haar familie zo rijk als zij zegt. dan moet zij uit parvennu's bestaan. En wie weet, welk verle den Inez heeft! Nelly knikte. Iets van die aard bekende zij, is ook mü reeds in de gedachte ge komen; maar, oom, ik vind niet, dat we ons daarover zo behoeven op te winden. In Brazilië wordt het met zulke dingen niet zo heel nauw genomen. Er leven daar te veel avonturiers met een twijfelachtig verleden, die later fortuin gemaakt en zich ^opgewerkt hebben. En wat dc Almeidas-kliek ervan zegt, dat hebben wij ons niet aan te trekken. Wat ik van die mensen gezien heb. is voor mij een bewijs, dat zij ach ter hun mondaine elegante vrij lichte zeden en misschien nog lelij ker dingen, verbergen. Die zullen op Inez gedrag wel geen scherpe cri- tiek Maar zij draagt nu eenmaal onze naam Daar kunnen wij, helaas! niets aan veranderen. Trouwens, ik ge loof niet, dat zij het lang zal doen. Met Peter's nalatenschap is zij een schitterende partij, en het zal niet lang duren, of zij sluit een tweede huwelijk. rk begrijp ook niet, hoe zij zo kort na de dood van haar man lust kan hebben om zulke dingen te doen Och, zij heeft Peter niet be mindDoch laten wij nu over iets anders spreken. Het thema- Inez valt mij pijnlijk. Silas Hempel, die onmiddellijk op Lindweg's gezicht had gelezen, dat hij Nelly over iets gewichtigs v/ilde spreken, had zich, toen de ko lonel kwam opdagen, met zyn ge wone tact verwijderd. Hij slenterde naar bakboord, bleef over de ver schansing geleund, geruime tijd naar het gedartel van de dolfijnen kij ken, en begaf zich vervolgens naar beneden, om naar de leeszaal te gaan. Juist toen hij de dameskajuiten voorbijkwam, ging de deur van een daarvan open, en verliet Rosario die kajuit zonder Hempel Drost te bemerken en hij ging snel de trap PP^r hnf nn. Hempel bleef verwonderd staan en las het nummer van de kajuit, waaruit Rosario te voorschijn was gekomen. Inderdaad, het was nr. 71. De ka- juist die Nelly deelde met haar schoonzuster Inez. Wat kon Rosario bij Inez te doen hebben gehad? In diep gepeins verzonken ging Hempel verder. Intussen waren mevrouw Almei- das en haar getrouwen ijverig op de been geweest om medewerking voor de variété-voorstelling te krij gen, en al de nodige toebereidselen te maken. Men had ook de kapitein, die gaarne zag, dat zijn passagiers zich flink amuseerden, voor het plan gewonnen. En zo kwam er een mooi program tot stand, waar artisten, die zich aan boord bevonden, de rollen zou den vervullen. Men repeteerde ijve rig en de heren en dames zochten in hun koffers naar avondtoiletten, want op de voorstelling zou een bal volgen. Alles, van de kapitein en de officieren af tot de stewards, koks en scheepjongens, was druk m Wosdt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7