CBC vierde 25 jarig bestaan Zou Moskou een oorlog durven beginnen datje- &ewt VRIJDAG 6 OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Gisteren recipieerde het Centraal Bloembollen Comité, in café-restau rant „Brinkman" te Haarlem, onder voorzitterschap van jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Het C.B.C. Ls 25 jaar geleden opgericht door de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur te Haarlem. Het beoogt voornamelijk leiding te geven aan het wetenschappelijk onderzoek in het bloembollenvak en de collec tieve propaganda in binnen- en bui tenland. Daartoe werden indertijd twee commissies in het leven geroepen, namelijk de commissie voor weten schappelijk onderzoek en de com missie voor onpersoonlijke reclame. De eerste staat onder voorzitterschap van de heer M. Veldhuyzen van Zan ten R.zn. te Lisse en de tweede on der voorzitterschap van de heer B. War naar te Sassenheim. Na de ope ningstoespraak van de voorzitter ga ven de heren Veldhuyzen van Zan ten R.zn., Warnaar en prof. dr. van Slogteren, directeur van het labora torium voor bloembollenonderzoek te Lisse, een overzicht van de laatste 25 jaar. Het bloembollenvak is in die periode in staat geweest om ruim 1.309.000 op te brengen. Teneinde een laboratorium voor bloembollen- onderzoek op te richten en in stand te houden, teneinde culturele metho de te verbeteren en alle mogelijke vormen van ziekten in de bolgewas sen te bestrijden en te elimineren en om een zo goed mogelijk gezond ge was te exporteren. Daarnaast heeft het nog eens f 4.900.200 bestemd aan onpersoonlijke reclame in binnen- en buitenland. Prof. van Slogteren vestigde de aandacht op het grote belang, dat Korting in strijd met loterijwet De Hengelose middenstand heeft in 1948 aan iedere klant die voor een bepaald bedrag besteedde bonnen verstrekt Had men voor tien gulden bij elkaar dan kon men de bonnen inleveren en proberen een prijs te trekken uit een bak vol enveloppen. Er is toen proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Loterij- wet. Namens de middenstand werd aan gevoerd dat het een attractief kor tingssysteem gold en in eerste in stantie voor de middenstand. Het O. M. tekende beroep aan, maar trok dit later in. In het afgelopen voorjaar werd er op evrzoek van de justitie proces-verbaal opgemaakt toen de middenstand wederom met een der gelijke attractie kwam. Men wilde thans de zaak prin cipieel uitzoeken. Ook ditmaal werd voor „verdachte" aangevoerd, dat als men maar voor een betrekkelijk groot bedrag kocht we koper zeker was van een prijs. Het O.M. achtte de Loterijwet wel degelijk overtre den en eiste vijf gulden boete. De kantonrechter, die de achter gronden van de acties nauwkeurig wilde onderzoeken, zal schriftelijk vonnis wijzen. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber: 8.15 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Metropole orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Amusements orkest. 14.00 Tenor en orgel. 14.20 Engelse les. 14.40 Accordeonorkest. 15.00 Kroniek van letteren en kun sten. 15.35 Dameskoor. 16.00 Gram. 16.30 „De schoonheid van het Gre goriaans." 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Causerie over industrialisatie. 18.25 Gram. 18.48 Sport, „Dit is leven," en voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actu aliteiten. 19.23 Gram. 19.52 Journa listiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws 20.05 De gewone man. 20.12 Gram. 20.15 „Lichtbaken." 20.40 „Steek eens op, heren." 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 Puzzle. 21.55 Po pulair concert. 22.30 Gram., gods dienstige causerie, avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.20 24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest en soliste. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA. 19.30 VPRO, 20.00_24.000 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 „Onder ons gezegd." 8 23 Gram. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Pianoconcert. 12.00 Dansmu ziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Ha- waiianmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 13.45 Pianaduo. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 iPolitiekapel. 15.15 Boekbespreking. 15.30 Gevarieerd programma. 16.30 Van de wieg tot het graf. causerie. 16.45 Kameror kest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Passe-partout, causerie. 19.40 „Het oude in het Nieuwe Testament," causerie. 19.55 „Deze week," causerie. 20.00 Nieuws 20.05 „Hein Festijn." 20.10 Vara-va- ria. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Zwitserse muziek. 21.45 So cialistische commentaar. 22.00 Sex tet. 22.15 „De commissaris vertelt." 22.45 Orgelspel. 23.00 Nieuws 23.15 24.00 Gram. een gaaf en gezond gewas voor het vak heeft. Met alle dankbaarheid voor het reeds bereikte resultaat, bleef hij er aandringen het labora torium alle mogelijke steun te ge ven, teneinde de export van bloem bollen nog groter te maken dan het dit jaar reeds bereikte kapitale ex portbedrag van 80 millioen gulden. De heer Warnaar vertelde de vak genoten over de verschillende vor men van propaganda, die de com missie voor onpersoonlijke reclame reeds gevoerd heeft en welke er op stapel staan. Spr. legde er de nadruk op, dat het bereikte exportbedrag in niet geringe mate te danken is aan de gevoerde reclame, en dat bij op voering van dit reclamebudget ook het exportbedrag nog zeer belangrijk zou kunnen worden vergroot. Op deze receptie warén behalve vakgenoten onder meer aanwezig dr. E. H. Krelage, ere-voorzitter en ere lid van de algemene vereniging voor bloembollencultuur, dr. A. J. Ver- hage, oud-voorzitter van deze ver eniging en van het C.B.C., ir. A. F. Vlag, rijkstuinbouwconsulent en ad viserend lid der commissie voor we tenschappelijk onderzoek, en de le den van de wetenschappelijke staf van het laboratorium voor bloembol lenonderzoek. Ir. A. W. van der Plas- sche, directeur van de tuinbouw, werd vertegenwoordigd door ir. G. de Bakker, inspecteur van het tuin bouwkundig onderzoek. GEEN AUDIëNTIE. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 10 en Woensdag 11 October geen audiëntie verlenen. In het gebouw van de Volksuniver siteit te Rotterdam is gisterenavond de docent dr. P. A. H. J. Gervers- man uit Rotterdam plotseling onwel geworden. Hij werd naar het zieken huis Coolsingel vervoerd, waar bleek, dat de docent tengevolge van een hartverlamming was overleden Dr. Gerversman was op 18 Mei 1892 te Sittard geboren. Vnnmorgen omstreeks één uur vertrok van Schiphol de K.L.M. Con- stallation Soerabaja met gezagvoer der George Malouin, voor de 1000ste retourvlucht AmsterdamNew York. De stewards de Wilde en Kras, die ook op de eerste vlucht meegingen, behoren tot de bemanning. Als ste wardess vliegt mee mej. Trix Ter- windt. Het tweejarig zoontje van de fa brieksarbeider Klein Oonk te Noor- dijk (bij Neede) werd door een paard twee vingertjes van de rech terhand afgebeten. Het dier stond voor een wagen en werd gevoederd, toen men ook het kindje wat voer liet geven. Tegelijk met het voedsel beet het paard ook in de handjes van de kleine, met het genoemde noodlotig gevolg. Het jon getje is in het ziekenhuis te Ensche de opgenomen. In Sittard is gisteren een zeer bru tale roofdoverval gepleegd. Mevr. S. kwam over de verlengde Heinssche weg en wilde zich naar het station begeven. Plotseling snrong een ge maskerd persoon achter een heb te voorschijn en wist de vrouw haar tasje te ontrukken. De rover wist met de buit ruim honderd gulden be vonden zich in het tasje te ontko men. BEURS: ZEER STIL. Opmerkelijk weinig verschil met Woensdag en zeer geringe fluctua ties waren gisteren de kenmerken van de Amsterdamse effectenbeurs. De stemming bleef mat en de animo was ver te zoeken. De Industrie- markt was prijshoudend, de Scheep vaartmarkt daarentegen was over wegend een kleinigheid lager. DELFT 5 Sept. Vee. Aanvoer 1 paa-rd, 39 runderen. 1 graskalf. 8 nuchtere kalveren. 677 biggen, 39 schapen of lammeren. 4 geiten De prijzen waren "oor kalikoeien van 700900, nuchtere kalvern van 4055. biggen van 2336, lopers tot 90schapen of lamme-en van 7095, De handel was voor runde ren en nuchtere kalveren redelijk varkens kalm, schapen en lammeren stug. LANG LEVE DE BOLHOED! Het is precies honderd jaar geleden dat de Engelse jager William Stoke er schoon genoeg van kreeg iedere keer opnieuw tijdens de jacht met zijn ho ge hoed in de takken te blijven han gen. Hij kwam op het (overigens zeer eenvoudige) idee een lager model hoed te laten vervaardigen; en zo ontstond de in Engeland zo populair geworden bolhoed. De herdenking van de honderdste verjaardag van de bolhoed ging in Engeland met grote feestelijkheden gepaard. In „Park Lane" werd door de hoedenverkopers een receptie gehouden, waar met een „bolhoedcocktail" op de jarige werd geklonken. Hier ziet u drie geslach ten Bowler (de nakomelingen van de eerste bolhoedenfabrikant) met drie verschillende modellen. Het zijn v.l.n.r. William Bowler, zoon van de oprichter der Bowlerfabriek, met een model anno 1850, Leslie Harold, de kleinzoon met een model anno 1890, en John Leslie, de achterkleinzoon met een model volgens de laatste mode. Nog niet meent men in Amerika Nu de veldtocht op Korea voor de troepen der Verenigde Naties met suc ces is bekroond, is de spanning over de mogelijkheid van een uitbreken van een nieuwe wereldbrand aanmerkelijk geluv/d. Weliswaar bergt het naderen van de 38e breedtegraad allerlei gevaren in zich, maar zowel aan de zijde van Amerika als aan die van de Sovjet- Unie is duidelijk de goede wil merkbaar om verdere moeilijkheden te voorkomen Toch mag dat geen reden zijn om onze waakzaamheid en onze paraatheid te laten verslappen en daarom is het interessant een eens na gaan of de vredelievendheid der Russen zijn oorzaak vindt in de wil om alle agressie na te laten dan wel in de omstandigheid, dat zij nog niet aandurven wat zij wensen. Een militaire wandeling In het Amerikaanse maandblad „United States News and World Re port" wordt deze vraag besproken en de „Gelderlander" gaf er dezer da gen een vertaling van. Het artikel van het Amerikaanse maandblad gaf de mening weer van toonaangeven de militaire vaklieden in de Ver. Staten. De vraag, waarop deze deskundi gen een antwoord geven, luidt: „Durft Rusland een oorlog aan?" Er zijn onlangs cijfers gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de Sovjet-Unie ze ker te land op het ogenblik verre de meerdere is van het Westen. Zij be zit genoeg divisies, tanks en vlieg tuigen om West-Europa onder de voet lopen. Tegenover de 100 Rus sische divisies staan thans slechts 12 geschoolde en uitgeruste divisies voor de verdediging van het avond land ter beschikking. Dit ogenblik, nu er in Europa nog geen Amerikaanse versterkingen aangekomen zijn, biedt Stalin dus de grote kans om min of meer onge hinderd een militaire wandeling naar de kusten van de Atlantische Oceaan en de Noordzee te maken. Toch aarzelt hij. Welke geheimzinni ge macht weerhoudt hem om de zwakke en onvoorbereide Atlanti sche legermacht de Oceaan in te drij ven? In het geheel geen mysterieuze macht, aldus oordelen de militaire vaklieden in Amerika, maar niets an ders dan het resultaat van de nuch tere overweging van twee beslissen de en zeer reële feiten. Ten eerste: het feit, dat Amerika zeer wel bij machte is om met lange-afstands- bommenweryers, die atoomb.ommen meevoeren, in zeer korte tijd de Sov jet-Unie en haar vitale industrieën, onherstelbare slagen toe te brengen. Ten tweede: dat de productie-capaci teit van de Verenigde Staten, als zij eenmaal geactiveerd en op oorlogs basis is omgeschakeld, zo groot is, dat Rusland er op den duur niet te gen zou zijn opgewassen. DE SCHRIK VAN DE ATOOMBOM. Er zijn in de Verenigde Staten brede kringen, die niet alleen mo rele, maar ook practische bezwaren gevoelen tegen het gebruik van de atoombom, omdat zij van mening zijn, dat het gebruik van dit wapen zich in zijn (economische en sociale) consequenties op den duur ook tegen de overwinnaar zal keren. Maar ter zijde van deze speculatieve overwe gingen, blijft voor Rusland het koele feit bestaan, dat Amerika de Sovjet- Unie met atoombommen in het hart kan treffen, als het dan wil. Deze dreiging zal naar de mening van de Amerikaanse miltaire leiders, Rusland voorlopig nog blijven af schrikken en het van de sprong in het duister van een nieuwe wereld oorlog weerhouden Wat toch is het geval? Hoe onvoorbereid en zwak de land strijdkrachten van het Westen ook mogen zijn, hun strategische lucht macht, die de atoombommen zal moeten hanteren, verkeert al sinds geruime tijd in alarmtoestand en draait op volle toeren. De strategische doelen voor deze luchtmacht in Euro pees- en Aziatisch Rusland liggen alle ruimschoots binen het vliegbe- reik van de lange afstandsbommen werpers. Reeds in 1946 werd in een vertrou welijke boodschap aan het Congres medegedeeld, dat Amerika's voor raad aan atoombommen 450 stuks bedroeg. Deze voorraad is sedert dien door opvoering van het tempo en de omvang der productie aan zienlijk uitgebreid en kan in geval van nood binnen een tijdsverloop, dat niet in uren maar in minuten is te tellen, gereed zijn voor de start naar vijandelijke gebieden. Voor dit trans- sport beschikken de Verenigde Sta ten over 2000 zware bommenwer pers, die ieder ogenblik kunnen op stijgen Tot dit aantal behoren onge veer 200 B-36 bommenwerpers, on geveer even veel na de oorlog nieuw gebouwde B-50 bommenwerpers en ettelijke honderden nog uit de oor log afstammende B-29 bommenwer pers Ook een groot aantal bombar dementsvliegtuigen van de marine staat startklaar ter beschikking. Ook deze kunnen atoombommen meevoe ren en van vliegdekschepen en deels ook van het water opstijgen. Tot de NAAR HET EILAND OROBOMA 6 Bram Steng. „Laat me je de hand schudden, broer!" lacht de vee man. Hij pakte Ootje's hand beet en schudde er aan, alsof hij hem los mee naar huis wou nemen. Met de andere hand raakte hij onze schrij ver enige malen krachtig op de schouder, zodat Ootje Teur moeite had te blijven glimlachen. „Een gehaaid toeval, broer!" zei de zeeman grijnzend, terwijl hij Oot je Teur tenslotte weer vrij liet. Je bent een bovenst best kereltje! Een ventje om mee uit vissen te gaan! Kom ir ee, dan zal ik je vertellen, wat er met deze landkaart aan de hand is!" Nu, dat liet Ootje Teur zich geen tweemaal zeggen. Hij dronk gauw H)"n limonade op, betaalde de mis- iri-oftige waard en verliet met de dikke zeeman de herberg. „Ik heet Bram Steng!" zei de zee man. „Kapitein van de „Kniertje". Een best schip, broer! Een prima Hoe heet jij?" „Mijn naam is Ootje Teur!" zei de schrijver. „Een mooie naam, meneer! Welluidend en beroemd!" bewapening van de marine behoren ook de nieuwste lange-afstands-bom- menwerpers de „MARS"-vliegtuigen, met hun actieradius van 5300 km. Gezien deze grote voorraad 1 en de enorme transportcapaciteit voor, atoombommen, gelden voor Rusland de volgende nuchtere over wegingen. Als de Sovjet-legers b.v. om 5 uur 's morgens hun opmars beginnen om Berlijn, West-Duitsland, Nederland, België, Frankrijk, dan wel Joego slavië of het nabije Oosten te over vallen, dan kunnen de Amerikaanse vliegtuigen nog in de loop van de zelfde dag hun atoombommen uit werpen boven ieder gewenst punt van de Sovjet-Unie in Europa en Azië. Om 8.30 uur kunnen bommenwer pers der Ver. Staten, opgestegen van vliegdekschepen in de Middel landse Zee of van Amerikaanse vlieg- bases in Saoedi-Arabië, de industrie steden in Zuid-Rusland in puin en as leggen. (Afstand 3 tot 4 vlieguren). In drie uren zouden zij het nart var Ruslands staal-industri en in drie en een half uur het hart van zijn peti oleum-industrie hebben bereikt. Zo nodig kunnen ook van het Ameri kaanse continent uit, nog dezelfde dag atoombommen naar Rusland worden overgevlogen. (Via Engeland ca. 18 tot 23 vlieguren) Om 10.30 uur op dezelfde fatale morgen kannen van Engeland uit opererende B-29 en B 3c bommen- werpeis boven Moskou en de voor naamste centra van de mach:ne-in- dustrie in de omgeving van die stad zijn vlieguur). Als voor deze opera.ie een voldoend aantal van in Engeland gereedliggende atoombom men beschikbaar wera gesteld, zou dit het einde van de Russiscne hoofd stad betekenen. 5j£ uur nadat de Sovjets de oor-og hadden ontketend. Om 14 uur zouden in Engeland op gestegen bommenwerpers het cen trum van de grote wapenindustrie ten Oosten van de Oeral kunnen aan vallen (9 vlieguren). Binnen 10 uren na de Russische aanval zouden dus alle nieuwe industriesteden, waar de meeste Russische pantserwagens, ka nonnen, vliegtuigen en munitie wor den vervaardigd, aan de atoombom men zijn blootgesteld. Om 17.30 uur, dus nog altijd bij daglicht, zou de Amerikaanse lucht macht van Engeland of Alaska uit ook de verst verwijderde industriële centra van de Sovjet-Unie bereikt kunnen hebben, want ook de indus trie-gebieden ten Noorden van Mon golië die de zware wapenindustrieën van het Oeral-gebied aanvullen, zijn noch van Engeland, noch van Alaska meer dan 12 vlieguren verwijderd. EN DE RUSSISCHE ATOOM BOMMEN Ongetwijfeld kan ook Rusland ste den en industriecentra in de Ver enigde Staten met atoombommen aanvallen. Maar de militaire des kundigen hebben gegronde redenen om aan te nemen, dat de voorraad atoombommen van de Sovjet-Unie op het ogenblik niet meer dan 25 stuks bedraagt en dat 5 a 10 van deze nodig zouden zijn om een van de grote Amerikaanse steden van de kaart te schrappen en 50 b.v. alleen om de zeer verspreid liggende Ame rikaanse staal-industrie ernstige schade toe te brengen. Zelfs de ver woesting van de Amerikaanse lucht- bases door Russische atoombomrr/en, zou de boven omschreven ver<?el- dings-actie van de Verenigde Sta ten niet kunnen verhinderen. Want de Amerikaanse bommenwerpers, die van vliegdekschepen af, opere ren, hebben een even groot vliegbe- reik als die. welke op vliegvelden in de Verenigde Staten, Engeland en het nabije Oosten zijn gestation- neerd. De militaire deskundigen in Amerika betwijfelen weliswaar, of een toekomstige oorlog alleen door het luchtwapen en de atoombom zou kunnen worden gewonnen, maar zij zijn er vast van overtuigd, dat de Amerikaanse overmacht in de lucht en in de atoombommen, de Sovjet- Unie bedreigt met een schade, welke deze bij de tegenwoordige stand van haar bewapening, niet afwenden kan en zich evenmin permitteren kan. AMERIKA'S PRODUCTIE CAPACITEIT De productie-capaciteit der Ver. Staten, is de tweede zij. het ook la tente bedreiging, die Rusland er voor het ogenblik van terughoudt zijn satellieten nog nveer locale oor logen te laten beginnen, zoals die op Korea, of zelf een algemene oor log tegen het Westen te ontketenen. De bronnen van voor de oorlog es sentiële grondstoffen, ijzer, staal, rubber, petroleum, aluminium, enz. zijn aan de zijde van het Westen veel, in sommige gevallen vele tien tallen malen rijker dan de Russische En het Politburo is er zich zeer wel van bewust welke mogelijkheden de Amerikaanse industrie heeft voor de activering dezer grondstoffenbron- nen en voor de verwerking van haar producten. Naar de mening van de Ameri kaanse militaire autoriteiten zijn deze twee dreigingen overmacht in atoombommen en overmacht in bewapeningspotentieel beslissend voor de tegenwoordige houding van Rusland, dat zich daardoor alleen van een oorlog laat weerhouden, on danks de in alle andere opzichten onvoldoende bewapening van het Westen. Op de basis van deze over tuiging zijn ook de tegenwoordige Amerikaanse bewapeningsplannen opgezet. Op grond van deze overwe gingen verwacht het Amerikaanse opperbevel namelijk dat Rusland niet voor over twee a drie jaar door een algenrene aanval het sein voor de derde wereldoorlog zal durven geven. In de maatregelen ter opvoe ring van de bewapeningen van de leden van het Atlantisch Pact, Enge land. Frankrijk, België, Nederland wordt dan ook steeds met deze ter mijn rekening gehouden. Transformatie John Glaefke uit Cleveland (Ohio, U.S.A.) werd al geplaagd om zijn lelijk gezicht, toen hij nog maar een kleine jongen was. En elk jaar werd het erger. De jongens riepen hem na, niemand wilde met hem spelen. John werd een mensenhaterHij begon een wrok te koesteren te gen iedereen en daardoor kwam hij tot de misdaad. Twee jaar ge leden hij was toen 27 jaar moest hij voor de rechtbank ver schijnen wegens roof en inbraak. John vertelde de rechter, dat hij geld had willen hebben om zijn gezicht door middel van plasti sche chirurgie te laten vervor men. Ik ben zo lelijk, zei hij, dat niemand iets met me te doen wil hebben. De rechter vond het een zielig geval. Hij gaf John een voor waardelijke straf en zorgde er voor dat hij zich gratis door een chirurg kon laten behandelen. De operatie was een succes. Al len die de jongen vroeger had den uitgelachen, kenden hem nauwelijks meer terug. Zijn bre de lelijke mond, had een nor male vorm gekregen en de ge broken neus, met de wijd uit staande vleugels, was versmald tot gewone proporties. John kreeg een baan. En ieder een die hem aan het werk zag, kon niet anders zeggen dan dat hij een ijverige knaap was met de uitgesproken wil om vooruit te komen. Met een meisje uit Cuba begon John te correspon deren. En nu, binnenkort, gaat hij met haar i het huwelijk tre den. Toch heeft Angela haar John nooit anders gezien dan op een foto, die kort na de opera tie gemaakt werd. Het meisje zelf mag er, blijkens haar por tret, ook zijn. BINNENLAND. Jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek zal binnenkort benoemd worden tot buitengewoon gezand en gevolmach tigd minister van Nederland bij de staat Israël. De Zuiderkruis en de Sibajak, die de reis von Indonesië naar Neder land in convooi hebben gevaren, worden Maandag in de vroege mor gen aan de Llodkade te Rotterdam verwacht. Zij hebben tezamen 2900 passagiers aan bdord. Het troepenschip Generaal C. C. Ballou wordt Zaterdag 7 October te Rotterdam verwacht. De ontsche ping zal 's middags 12 uur beginnen. In Bussum wil men een klein dorp voor ouden van dagen stichten met een centraal gebouw voor zie ken en hulpbehoevenden. Een comité is gevormd. De landelijke collecte voor de kankerbestrijding heeft een bedrag van 450 duizend gulden opgebracht. Daarvan w^rd te Amsterdam 110 duizend gecollecteerd. In Rotterdam, Apeldoorn. Leeuwarden en Zutfen zal de collecte binnenkort worden gehouden. Er heerst in Den Haag een soort roulette-dage, maar ook in café's. Nu weer zijn in de Groot Hertoginne- laan en de Thomsonlaan in verlofza ken twee volledige roulettes met toe behoren in beslag genomen. In een weiland te Boerdonk (N. Br.) is een paddestoel ontdekt met de formidabele middellijn van een meter, terwijl de hoogte nagenoeg 50 cm. bedraagt. HAAGSE RECHTBANK. Ondanks ontkenning. De wever H. IJ. uit Alphen aan den Rijn ont kende met beslistheid iets te weten over diefstal van goederen uit een boerenwoning, waarin hij een nach telijk bezoek had gebracht. Jammer genoeg voor IJ. legde zijn medeplich tige zeer bezwarende verklaringen af, hetgeen de Officier steunde in zijn overtuiging, dat IJ. de recht bank om de tuin probeerde te lei den. Wel gaf verdachte toe een rij wiellantaarn te hebben gestolen. De Officier vond echter, dat al die fei ten voldoende kijk gaven op de men taliteit van verdachte. Want, het was nog slechts in het begin van dit jaar dat hij na zeven maanden gevange nisstraf, in vrijheid kwam. Daarna begon hij meteen alweer te stelen zo dat de straf blijkbaaar niet veel heeft geholpen. Om die reden vroeg de Officier thans tien maanden gevan genisstraf. De raadsman, mr. J. Hazenberg be toogde dat in het leven van ver dachte alle leiding heeft ontbroken en hij steeds heeft gedaan, hetgeen goed was in eigen ogen. Daarom zal het noodzakelijk zijn meer leiding te geven, omdat het anders regelmatig narigheid zal blijven met verdachte. Uitspraak op 19 Oct. Voor de kermis. Er was kermis en de los-werkman W. H. C. M. uit Alphen aan den Rijn had geld no dig. Dit zou dan de reden zijn ge weest waarom hij op 21 Juli een in braak pleegde in een boerderij. Ook dansavondjes kosten geld en M. scheen nogal een liefhebber van dan sen te zijn. Na de diefstal was hij er van door gegaan maar in Koog aan de Zaan had men verdachte te pakken gekre gen, ondanks het feit, dat in ver schillende plaatsen valse namen wa ren opgegeven. In verband met gunstiger antece denten van verdachte eiste de Offi cier tegen de verdachte vier maan den gevangenisstraf. De raadsman, mr. M. P. Bloemsma pleitte clementie. Uitspraak op 19 Oct.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6