rriARia QORetti Zuid-Holl. Provinciedag voor Maatschappelijk Werk Detailhandel in textiel verontrust over prijs-beschikking M adeóMifijeA_ Iedere vrouw haar eigen coupeuse VRIJDAG 6 OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Over de geestelijke armoede van de massa-jeugd In Kurhaus Scheveningen werd gis teren een Zuid-Hollandse Provincie dag voor Maatschappelijk Werk ge houden. Deze bijeenkomst, gepresi deerd door de Commissaris van de Koningin mr. L. A. Kesper, werd ge organiseerd door de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Hol land in samenwerking met de Sociale Raden van Delft, 's-Gravenhage, Leiden, Rotterdam en Vlaardingen. De samenkomst werd bijgewoond door Gedeputeerden van Zuid-Hol land, door tal van burgemeesters uit de provincie, door mr. S. J. de Mon- chy als voorzitter van de Ned. Ver eniging voor Maatschappelijk Werk en door zeer vele andere kerkelijke en burgerlijke autoriteiten. Inleiding van pater S. Duynstee. Door pater S. Duynstee O.F.M., di recteur van de Stichting voor Katho lieke Sociale Jeugdzorg te Leiden hield een lezing over „Invloed van en op het Jeugdzorgmilieu". De asfalt-jeugd, voor wie de gods dienst een dwangmiddel en de mo raal een politie-zaak is, zal er weer geleidelijk aan van overtuigd moeten worden, dat de mens het evenbeeld van zijn Schepper is aldus pater Duynstee. We moeten de jongens en meisjes niet te veel naar het beeld, dat we onszelf gevormd hebben, trachten te stansen. We zouden hen daarmede van de nivelleringsin dustrie naar onze eigen vormingsfa- briek overbrengen. Het enige doel is de opvoeding tot persoonlijkheden, wat alleen aan persoonlijkheden kan worden toevertrouwd. Daarnaast zou jeugdwerk zonder gezinswerk de heropvoeding der ouders zinloos zijn. De ouderlijke liefde is het enige klimaat, waarin het kind geestelijk kan gedijen. Deze liefde moet wor den hersteld tussen vader en moeder, tussen ouders en kinderen. Het eni ge fundament, dat het jeugdwerk kan dragen blijft de levensbeschouwing, zo betoogde pater Duynstee, die be sloot met te zeggen, dat. de jeugd zorg op de eerste plaats zielzorg moet zijn en niet alleen -een soort maat schappelijke training. Daarbij wordt de mens in het kind immers onbe roerd gelaten. Prof. Banning. Prof. dr. W. Banning, buitenge woon hoogleraar in de kerkelijke so ciologie te Leiden besprak vervol gens „Problemen van jeugdwerk in een industrialistische maatschappij". Een gevolg van onze technische le venswijze noemde spr. de ontbinding der traditionele levenswaarden. Daar door komt de jeugdige mens met al zijn gevoeligheid in de greep van het nihilisme terecht. Ook gaat de per soonlijkheid verloren, wat aan het ontstellende verschijnsel der vage leuzen de kans geeft de wereld te gaan beheersen. Dit alles komt duidelijk naar vo ren in de onmacht om de vrije tijd goed te besteden en in de intellec tuele achterlijkheid van velen. Prof. Banning wees met name op de gees telijke armoede van het fabrieks meisje. Hij wilde daarbij niet nala ten met veel waardering over het werk der Mater Amabilis-scholen te spreken. Deze gaan de nood op de meest directe wijze te lijf. De oplossing ligt naar zijn mening in een binding van de grote factoren: gezin, school, arbeid en jeugdbewe ging. Zij zullen de overheid ertoe moeten brengen zich positief op het omhoogheffen van de massajeugd te richten. Over beide onderwerpen werd uit voerig van gedachten gewisseld. Diepgaand werd gediscussieerd over het gebruik en productief ma ken van vrije tijd dezer jeugd ten be hoeve van algemene karaktervor ming. Veler conclusie was, dat op dit gebied in Nederland nog grote achterstand bestaat. Een achterstand, die remmend werkt op het maat schappelijk welzijn van ons volk. Grote vraag naar grote eieren De eieren zijn zo duur, omdat het publiek alleen maar grote wil heb ben, zegt de vakgroep groothandel in eieren. Grote eieren zijn echter schaars in de herfst, want dan leg gen de oudere kippen minder. Hun legcapaciteit is dan niet veel meer dan een kwart van hetgeen zij an ders presteren. De eieren van jonge hennen, aldus luidt 'het advies van de vakgroep, zijn weliswaar kleiner, maar goed koper en even goed. De prijs van deze eieren komt overeen met de prijs, welke het publiek per kilo be taalde in de maand Juni, de tijd van de hoogste aanvoer en de laagste prijzen. Koningin in de bios Gisteravond heeft Koningin Juli ana in het Passagetheater in Den Haag de Nederlandse galapremière van De Dijk is dicht bijgewoond. Aan de ingang van de bioscoop werd zij ontvangen door de minis ter-president, dr. Drees. In de hal stond een groep meisjes in Zeeuws costuum opgeteld, die de lands vrouwe namens de directie een bou quet aanbood. Toen de Koningin naar haar zetel op het balcon was geleid, zette de organist Jan van Weelde het Wil helmus in, dat door alle aanwezigen in het uitverkochte theater werd meegezongen. Na afloop van de film, die betrek king heeft op de inundatie en de drooglegging van het eiland Wal cheren, begaf de Koningin, nadat haar in de hal door de Zeeuwse meisjes het Wilhelmus was toege zongen, naar de grote foyer, waar een aantal genodigden en de artis- ten, die in de film optreden, aan haar werden voorgesteld. Onge dwongen en vol belangstelling on derhield Hare Majesteit zich met hen. Het was de eerste maal, dat Koningin Juliana als vorstin een bioscoop-theater bezocht. Huisvesting voor gerepatrieerden De minister van Binnenlandse Za ken heeft aan Gedeputeerde Staten van de provinciën verzocht, een be roep te doen op de gemeentebestu ren om een aantal van de woningen die nog in dit jaar gereed komen, ter beschikking te stellen van uit Indo nesië repatriërende gezinnen. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft zich bereid verklaard om de gemeenten die aan de oproep gevolg geven, tegemoet te komen. Het zal voor die gemeenten nl. mogelijk worden gemaakt om een extra aantal woningen te bou wen. Dat aantal zal twintig tot vijf entwintig procent groter zijn dan het aantal nieuwe woningen dat van 1 Augustus tot 31 September voor re- patriërenden beschikbaar wordt ge steld. Beroep op minister Van den Brink Tijdens een vergadering van kring voorzitters van de Kath. Textielbond St. Willibrordus in Utrecht is krach tig stelling genomen tegen de Prijs- beschikking handelsmarge textièlgoe- deren. Besloten werd een motie naar de minister van Economische Zaken te sturen, waarin aangedrongen wordt op nader overleg. De voor naamste grieven, die in de vergade ring naar voren kwamen zijn: de eenzijdige oplegging van de prijsbe- schikking, het verbod om de vervan gingswaarde der goederen te bereke nen, de winstmarge-verhoging met slechts drie percent en de wijze waar op bij het publiek de mening wordt gewekt, dat vooral de textielhandela ren „prijsopdrijvers" zijn. Zonder overleg met de textielhan del is deze beschikking vastgesteld met als gevolg, dat de toepassing zeer moeilijk is en voor velen zeer on rechtvaardig werkt. Alleen wanneer nieuwe voorraad tegen de nieuwe prijs aanwezig is, mag ook voor de oude voorraad de nieuwe prijs worden berekend. Vele zaken komen hierdoor in de aller grootste moeilijkheden en deze rege ling lokt knoeierijen op grote schaal uit. De winst in geld uitgedrukt mag slechts met drie percent worden ver hoogd, terwijl de minister in de Ka mer heeft gezegd, dat een redelijk bedrag voor de stijging van de kosten van levensonderhoud voor de eige naar-ondernemer en zijn gezin in kening mag worden gebracht. In het bijzonder voor de kleine zelfstandi gen is dit een eis van sociale gerech tigheid, aldus de minister. De drie percent, die de textielbranche nu meer mag nemen, is volgens de han del veel te laag en wordt al direct opgeslokt door de omzetbelasting, die wegens de gestegen prijzen ook al is verdubbeld. Dit blijkt onder meer uit de cijfers van het Econo misch Instituut voor de Middenstand. De gehele detailhandel is inmiddels zwaar verontrust door een publicatie van de persdienst van Economische Zaken, dat de grondslagen van deze prijsbeschikking bij de prijscontrole in het algemeen zullen worden toe gepast. Daarnaast wordt er met klem op gewezen, dat prijsverhoging nog geen prijsopdrijving is. De wereldmarkt prijzen zijn algemeen gestegen en prijsverhoging is onontkoombaar. Koudegrondtuinders Bespreking steun Op 11 October zullen de overheid en de Stichting voor de Landbouw besprekingen beginnen over een eventuele steun aan de tuinders van de koude grond, die in de afgelopen zomer ernstige tegenslagen hebben gehad. De bedoeling van de Stichting schijnt te zijn, geen steun aan de re gering te vragen voor de vergoe dingsfondsen van de georganiseerde tuinbouw, maar individuele steun voor de tuinders. Zou men voor de vergoedingsfond sen steun vragen aan de regering, dan zal minister Mansholt waar schijnlijk, zoals hij bij de behande ling van de begroting van het Land bouwegalisatiefohds in de Tweede Kamer reëds liet doorschemeren, ook zeggenschap in de tuinbouwaan- gelegenheden willen hebben. Dit wil men liever voorkomen. Van daar dat de vergoedingsfondsen die uitgeput waren, een lening heb ben aangegaan bij de fondsen van tuinbouwproducten, die er beter aan toe waren. Op deze manier hoopt men door de moeilijke tijd heen te komen, al kost in het bijzonder de afzet van kool zeer veel hoofdbre kens. DUBBEL SPOOR OVER MOERDIJKBRUG. Er bestaan plannen aldus Alg. Dgbl. de Moerdijkbrug van dub bel spoor te voorzien. Tot nog toe loopt over deze grootste brug van Nederland slechts enkel spoor. Dub bele spoorbanen zouden een zeer be langrijke verbetering betekenen voor het spoorwegverkeer van West naar Zuid v.v. en voor tal van internatio nale verbindingen. PRIJSWINNAARS OP HORECAF- TENTOONSTELLING. De belangstelling voor de Horecaf- tentoonstelling, die op 8 October in het Rai-gebouw te Amsterdam wordt gehouden is nog steeds bijzonder groot. In de wedstrijd, die voor de inzenders aan deze „salon culinaire" verbonden v/as werden de voegende prijzen toegekend: ereprijzen G. J- Kamps en Fred Lehman, koks van het Beurscafé-restaurant te Rotter dam en Th. A. van Adrichem, chef de cuisine van de Seinpost Scheve ningen De twee eerste prijzen vielen ten deel aan J. T. van der Put van hotel Jan Tabak te Bussum en F. H. van Meeker en. chef-kok van de gebrs Brinkman te Haarlem. De twee twee de prijzen voor A. Schuiling van hotel De l'Europa. Amsterdam, en G. L. J. Ancher van het Grand Hotel Centraal in Den Haag. Voor de tafeldekwedstrijd. georga niseerd door de commissie voor vak opleiding was eveneens grote be langstelling. De uitslag van deze wed strijd luidt: 1 Hotel Centraal. Den Haag; 2. Hotel De Witte te Amers foort, 3. Hotel American te Amster dam De inzending van het Jaarbeurs restaurant kreeg evenals die van ho tel Jan Tabak een eervolle vermel ding. Sparen voor trouwlustigen De Nationale Spaarraad heeft een plan ontwikkeld volgens hetwelk jon gelui van 16 tot ongeveer 25 jaar belastingvrij kunnen sparen wan neer het ministerie van Financiën aan het plan zijn goedkeuring geeft. De spaargelden worden genoteerd in een zogenaamd voorzorgspaar boekje. Alleen voor een huwelijk mag dit geld, waarover een normale rente wordt berekend worden opge nomen. De spaarder evenwel die de 25-jarige leeftijd gepasseerd is en dan nog niet is getrouwd, kan even eens over de spaargelden beschik ken. Zowel de rijks- en de particu liere soaarbanken als de boeren leenbanken zullen voor dit systeem worden ingeschakeld. De ontwerpers van deze huwe lijksspaarregeling verwachten hier van veel succes. Van de zijde der werkgevers worden weinig bezwaren verwacht. Hun loonadministratie zal iets omvangrijker worden, maar daartegenover staat, dat de bereid 'heid om door overwerk de productie op te voeren, zal toenemen. TELEFOONMANIAK TE ROOSENDAAL. De recherche te Roosendaal heeft een telefoonmaniak gegrepen, die er een gewoonte van maakte om op het station per telefoon minder prettige dingen te vertellen aan ieder, die hij aan de lijn kreeg. Het gedrag van de man, die wel op het station werkzaam was, maar niet tot het spoorwegpersoneel be hoorde, werd gaandeweg vreemder en brutaler. Zo brutaal, dat men een paralleltoestel inschakelde om de man aan de haak te slaan. Toen de maniak weer belde en onzin vertel de, had men spoedig succes. Hij werd op heterdaad betrapt. Behoort u ook tot de categorie vrou wen, die niet zelf haar eigen japon nen maakt aleen omdat zij geen kans ziet zichzelf te passen? Zo ja, dan is er goed nieuws voor u. Of behoort u tot die acrobatische wezens, die het presteren zich in zulke bochten te wringen dat zij met veel moeite alle correcties op de rug kunnen aan brengen, maar dan later van een eer lijke vriendin moeten horen, dat oe coupe v,an de japon toch niet je dat is? Wel, dan 's het goede nieuws ook voor u bestemd. De mogelijkheid is geschapen, om voor een gering bedrag een paspop naar eigen maten te lat»n maken. Zo'n pop is geduldig: U kunt hierop de japonnen spelden en tot verve HAARLEMSE POLITIE GEEFT GEEN PARDON. In Haarlem zal van nu af aan uiterst streng worden opgetreden te gen verkeerszondaars. Het politieper soneel heeft daartoe speciale instruc ties gekregen. De Spaarnestad heeft het allerminst benijdenswaardige record in ons land van de grootste toeneming van verkeersongelukken. De stijging van 35 procent is in ver gelijking met steden als Amsterdam en Den Haag met resp. 15 en 20 pro cent ontstellend hoog. Vele ongeluk ken hadden bovendien een dodelijke afloop en tal van kinderen werden het slachtoffer. De meeste ongeval len werden veroorzaakt door verre gaande nonchalance of onwelwil lendheid tegenover de verkeersvoor- schriften. Tegen deze verkeerszon daars zal de politie nu een intensie ve actie gaan voeren. lens toe overspelden, net zo lang tot dat er niets meer aan mankeert. Deze pasvorm wordt op het lichaam gemodelleerd. Hiervoor worden vel len staniol, met dun papier beplakt, gebruikt (op de foto links boven). 'Vanneer u stevig in de huls zit en a-'e plooitjes en kreukels zijn ver wijderd, dan wordt de n Js beplakt (rechts boven). Tja, daar staat u dan, volkomen ingebakerd. Hoe nu weer uit de hulp te komen: Dit gaat heel eenvoudig, zoals de gehele pro cedure eenvoudig is. De iug van het .harnas" wordt voorzichtig openge- kn.pl (links ender), U stept er uit, on c'.e opening wordt cnmiddel'.tjk weer gedicht, in zoverre uw aandeel. De afwerking, fixeren, bespuiten en het bevestigen op een siandaari ge- hem zonder u En zo krijgt u naaf loop van ko;ï"i tijd de paspop naar uw eien model thuis bezorgd 1*.i: kunt u er uw krachten op beproeven irechts onder). Warmde»- u de nor male handighric, die de vrouw eigen is. bezit, zint u hoogst tevreden zijn over de sne'.neid waarmee u dank zij de poo, ce japon in elkaar to vert. Op 5 Juli 1902 had in het dorpje Conca delle Ferrière in de Pontynse Moerassen het drama plaats, waarbij de 12-ja rige Maria Goretti door de belager van haar onschuld, de jeugdige Alessandro Serenelli, met een mes zo danig werd verwond, dat zij de volgende dag in het ziekenhuis van Nettuno overleed, na haar moorde naar vergiffenis te hebben geschonken. Deze moordenaar on derging rouwmoedig de gevangenisstraf waartoe hij veroordeeld was en die, dank zij zijn voor beeldig gedrag, later aan merkelijk werd bekort. Reeds thans mag de kleine martelares zich in een bijzondere populari teit verheugen, hetgeen moge blijken uit het feit, dat haar levensbeschrij ving in 14 talen is ver schenen. In Nederland zag nu een speciale uitgave het licht, met een foto uit de film. Het idee rijpte om van het leven van Maria Goretti een film te ma ken en men wendde zich tot de twee broers Renato en Carlo Bassoli, die in Italië een eigenaardige reputatie hebben verworven. Men beweert n.l. dat zij nimmer meer dan één f:im per jaar produceren, doch dat deze film altijd een meesterwerk is. De heren Bassoli waren enthousiast en kozen als regisseur Augusto Ge- nina, die reeds een wereldreputatie bezat. Augusto Genina wierp zich met een bijna fanatieke ijver op zijn taak. Hij riep de hulp in van Maria's moeder, van haar broer en zusters en MARIA GORETTI, het jonge meisje (Ines Orsini) van haar moordenaar, die zijn medewerking beschouwde als een welkome gelegenheid om boete te doen en de naam van de martelares te helpen verheerlijken. De rolbezet ting kostte Genina minder hoofdbre kens. Hij koos zijn spelers eenvoudig uit de boeren, woonachtig in de streek, waar Maria geleefd had en het natuurlijke acteertalent van de meeste Italianen, gevoegd bij het meesterschap van de regisseur, deed de rest. Een jaar werd er ingespannen ge werkt, toen maakten de gebroeders Bassoli bekend, dat de film gereed was en tijdens de Biennale te Vene tië in 1949 in première zou worden vertoond. Niemand kreeg tevoren de film te zien, slechts enkele foto's verden gepubliceerd, waaruit al iets van de fotografische (uitmuntende) kwaliteiten van „De Hemel boven het Moeras" bleek. Tijdens de Biennale wachtte men met spanning op de eerste verto ning, zoals gewoonlijk waren ook de hoofdrolspelers aanwezig, behalve de jeugdige Mauro Matteucci, die de moordenaar had uitgebeeld, daar hij vreesde, dat het publiek hem zou gaan haten en hem na de voorstel ling te lijf zou gaan! Wèl versoheen het allerliefst boerinnetje Ines Or sini, die Maria op het witte doek bracht, doch die tijdens de donde rende ovaties welke na de vertoning losbarstten, van verlegenheid begon le schreien. Het kleine kereltje, dat Maria's broertje had gespeeld, meen de dat één der met blitzlampen wer kende fotografen hem wilde dood schieten en vloog hem in de haren! Op de Biennale regende het prij zen voor het meesterwerk van Ge nina: bekroning als de beste Ita liaanse film, de prijs voor de beste regie en een extra prijs voor het beste onderwerp toegekend door de Internationale Katholieke Film- Actie. Vanaf heden brengt het Lido- theater deze film, welke door K.F.C. voor personen boven 18 jaar is gekeurd. Het werk op het land, dat Maria en Alessandro tezamen moeten doen, wordt voor Maria een lijdensweg door de ziekelijke neigingen van de jonge boer Roofoverval in Zeeuws café Te Stavenisse (eiland Tholen) is een roofoverval gepleegd op de café houder J. Stoutjesdijk, waarbij deze is neergeslagen en van 5000 is be roofd. Ongeveer kwart over twaalven stond de heer S. met zijn buurman, de heer Westdorp, nog even aan ae deur te praten, toen een onbekende heer naar S. kwam vragen. De onbe kende wilde een patates-frites-zaak van de heer S. te Rotterdam kopen. Men ging het café binnen en kwam spoedig tot een accoord. De onbeken de stelde voor een bedrag aan hand geld te betalen en wilde daarvoor een briefje van 1000 wisselen. S. ging daarop naar de slaapkamer om kwitantie en geld te halen. Toen de caféhouder terugkwam in de zaak, viel de „koper" hem aan en gaf hem zo'n harde slag op het hoofd, dat hij bewusteloos neerviel. Toen de heer S. weer bij kennis kwam, was de dader verdwenen en miste de caféhouder zijn portefeuille met ruim ƒ5000 .Zijn echtgenote had niets van de overval gemerkt. De caféhouder ging versuft de straat op om de politie te waarschu wen. Eerste belde hij de burgemees ter uit zijn bed, die hem verwees naar de rijkspolitie. Deze stelde da delijk een onderzoek in, doch zon der resultaat. Vanmorgen is het on derzoek voortgezet, waarbij de dis trictsrecherche van de rijkspolitie te Middelburg medewerking ver leende. „N. v. d. D." HUYGEN KRIJGT 18 JAAR (EIS 15 JAAR). De bijzondere strafkamer van de Utrechtse rechtbank veroordeelde gisteren C. J. Huygen, de gewezen secretaris van de N.S.B., tot achttien jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de burgerrechten voor de duur van het leven. Geëist was vijftien jaar met aftrek. Een andere hoge partijfunctionaris uit de bezettingstijd, W. G. Lensink, plaatsvervangend leider van de N.S. N.A.P., werd door de bijzondere strafkamer-veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf, eveneens met met aftrek en ontzetting uit de bur gerrechten voor de duur van het le ven. Tegen hem was twintig jaar ge- eist.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5