2)e ColdóeSoti/fccmt Soekarno stelt Nederland verantwoordelijk Zuid-Koreanen rukken nog steeds op De Oostenrijkse staking afgelast Nederland zee-mogendheid Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 6 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG Soekarno geeft Nederland de schuld Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De strijd op het eiland Ambon jpRESIDENT SOEKARNO heeft N ederland verantwoordelijk gesteld voor de opstandige bewegingen van Bandoeng, Makassar en Ambon. Hij beschuldigde Nederland „van vasthouden aan Nieuw-Guinea", enkel vanwege het Nederlandse sentiment, dat wil dat de plaats van Neder land als „grote mogendheid" met ko loniën, zowel in het Oosten als in het Westen gehandhaafd blijft. Over de militaire actie tegen Ambon rep te hij met geen woord. De UNO-commissie voor Indonesië heeft medegedeeld dat zij plannen uitwerkt voor het verkrijgen van een staking der vijandelijkheden op het eiland Ambon. Uit de schaarse berichten die van Zuidmolukste zijde over de strijd op Ambon binnenkomen, blijkt dat de Ambonezen de republikeinse troe pen op drie plaatsen hebben terug gedreven. De Ambonezen zyn echter onvoldoende bewapend en vrezen uiteindelijk door de goed uitgeruste V.S.I.-troepen te worden overwel digd. Via Radio-Ambon werd een be roep gedaan op Australië om tussen beide te komen in het conflict-Am- bon. In gewoonlijk welingelichte krin gen in Djakarta werd gisteravond gezegd, dat de strijd „geheel voorbij was behalve het kabaal daarover". Mr. Gieben over Ambon Öe afgetreden waarnemend hoge commissaris van Nederland in Indo nesië, mr. A. H. C. Gieben, is gis teren op Schiphol, aangekomen. Over de huidige situatie op Am- bon kon mr. Gieben, zeer weinig vertellen. Het hoge commissariaat gaat af op de berichten, welke het hierover uit Nederland en wel de berichten die door het Algemeen Ne- derlandsch Persbureau naar Indone sië worden gezonden. In Indonesië zelf wordt geen enkel nieuws over de huidige strijd op Ambon ver spreid. De moeilijkheden op Ambon be gonnen in Mei van dit jaar, toen de KNIL-militairen in het doorgangs kamp gemene zaak maakten met de leiding van de republiek der Zuid- Molukken. Vóór die tijd zo ver telde hij waren op Ambon twee partijen. De ene partij was voorstan der van volledige aansluiting bij de Republik Indonesia Serikat, de twee de en waarschijnlijk de kleinste partij wilde een onafhankelijke staat, vormen. De komst van enkele hon derden militairen met de groene en de rode baretten heeft de schaal doen doorslaan naar de kant der on afhankelijkheidsbeweging. Van de zijde van het Hoge Commissariaat is toen een commissie naar Ambon ge zonden, bestaande uit kolonel Schot- borgh, die de opdracht had gekregen te trachten de discipline te herstel len onder de militairen en enkele ambtenaren van het1 Hoge Commis sariaat, die belast waren met de re patriëring van de Nederlanders op Ambon. Kolonel Schotborgh woon de in Ambonia in hotel Esplanade. Op het open terrein vóór zijn hotel werd tijdens zijn verblijf een parade gehouden voor de regering der af gescheiden republiek der Zuid-Mo- lukken. Geheel spontaan en tegen de wil van de kolonel, is hij toen be trokken bij een demonstratie, waar bij hem een vuurwapen, de distinc tieven en de Nederlandse vlag zijn aajigeboden. Er was hier sprake van muiterij en een onderzoek ingesteld tegen de officieren, die de leiding hadden van het kamp heeft aange toond, dat ook zij geen schuld had den maar door hun geringe aantal niet opgewassen waren tegen de si tuatie. De Ambonese militairen, die thans op Java zijn geconcentreerd, zijn ondergebracht in doorgangskampen nabij Djakarta, Bandoeng, Sema- ïang, Soerabaja en Malang. Slechts de militairen, die daarheen gebracht zijn van de kampen te Balik Papan on Makassar, ongeveer de helft van het totaal van 4 a 5000, zijn ontwa pend. Deze kampen waarin zich ook de vrouwen en kinderen der mili tairen bevinden, zijn geheel ingekap seld in kampen met Nederlandse troepen. Deze vormen dan ook een afbeschermende begrenzing. Over het algemeen, zo vertelde de oud wnd. Hoge Commissaris, zijn de Aim bonezen in deze militaire kampen zeer angstig. Maar mr. Gieben zelf zeide bepaaldelijk niet ongerust zijn en geen angst te hebben voor eventuele represailles op deze men en in de toekomst. Men vergeet, zo :eide hij, in Indonesië snel. HOE DE SLUISWERKEN BIJ TIEL VORDEREN. Er komt schot in de werkzaamheden aan de sluizen bij Tiel, welke de grootste binnenslui- zen van Europa worden. Een be langrijk stadium is bereikt: het be tonwerk van de 350 meter lange schutkolk is gereed gekomen. Tot nu toe heeft men voor deze sluis meer dan 60.000 kubieke meter be ton gestort, waarvoor 6 millioen kg. betonijzer nodig was. In de loop van deze week zal er een begin worden gemaakt met het inhangen van de sluisdeuren, die een afmeting heb ben van 10 bij 15 meter en 65.000 kg. wegen. Een der sluisdeuren, welke reeds gereed ligt voor het zware karwei. De Amerikanen zullen weldra volgen J^E ZUID-KOREAANSE strijdkrachten zijn zó snel opgerukt ten Noor den van de 38e breedtegraad, dat speciale voorzorgsmaatregelen moesten genomen worden om te vermijden dat zij door vliegtuigen der V. N. onder vuur zouden worden genomen. „Zij dragen thans rode her kenningsborden boven het hoofd, opdat men hen niet voor Noord-Korea- nen houdt en uit de lucht beschiet", aldus melden de piloten van de 5de luchtmacht na hun terugkeer. Een zegsman van de luchtmacht heeft verklaard, dat de Zuid-Koreanen sle chts op een zwak verzet stuitten nabij Tsjangdjon, een honderdtal km ten Noorden van de 38e breedte graad, en dat zij de stad zijn binnengedrongen. De Noordelijken heb ben, zo zegt men, verscheidene hunner installaties prijsgegeven en er blijven thans nog weinig plaatsen over, die moeten worden aangeval len. pe campagne wordt niet als voltooid beschouwd indien een gewapende kern van een nieuw Noord-Koreaans leger intact blijft ergens ten Zuiden van Mandsjoerije en de Russische grens. HERGROEPERING UNO- STRIJDKR ACHTEN De UNO-strijdkrachten zullen de 38e breedtegraad overschrijden, ver klaarde gisteren een woordvoerder van generaal MacArthur's hoofd kwartier. Reeds zijn Britse troepen per vliegtuig overgebracht naar een punt onmiddellijk ten Zuiden van deze parallel. De Amerikaanse strijd krachten zijn zich aan het hergroe peren en voeren nieuwe voorraden aan. Een strijdmacht van 175.000 man staat gereed om op bevel uit Tokio de restanten van het Noord- Koreaanse leger te vernietigen. De Amerikaanse luchtmacht heeft haar bases verder naar voren ge schoven. Zij ondersteunt nu effec tief de opmars der Zuidelijken aan de Oostkust en in het centrum en heeft ook nieuwe doelen in Noord- Korea gevonden, zo werd vandaag bekend gemaakt. Daartoe behoren o.m. de spoor- en kustwegverbindin gen, die de Noordelijken bij een ver dediging zouden kunnen gebruiken. MIJNENVEGER OP MIJN De Amerikaanse marine maakte vandaag bekend, dat de mijnenveger „Magpie' bij Noord-Korea op een mijn is gelopen en gezonken. Er worden 21 opvarenden vermist; een zusterschip pikte 12 overlevenden cp, die naar Poesan werden ge bracht. Dit is reeds de derde geallieerde oorlogsbodem, die de laatste tien da gen op een mijn is gelopen. In de maand September werden 65 van deze mijnen door de UNO-marine on schadelijk gemaakt. MACARTHUR WIL ZEKERHEID. Generaal Douglas MacArthur heeft de Veiligheidsraad verzocht om een speciale uitspraak over de vraag, of de troepen der V.N. de 38ste breed tegraad zullen overschrijden, aldus verluidt in gezaghebbende kringen der V.N. te Tokio. MacArthur zou er niet zeker van zijn, dat de resolutie van de Veiligheidsraad van 27 Juni over de interventie der V.N. hem de bevoegdheid geeft Noord-Korea te betreden. HET NEDERLANDSE DETACHEMENT Het Nederlandse detachement voor Korea zal half October recht streeks van Nederland naar Korea varen en daar onmiddellijk na aan komst aan de acties deelnemen. Het detachement zal bestaan uit twee compagnieën, met een staf compagnie en een ondersteunings compagnie tezamen 725 man. Deze sterkte is ondertussen nog niet be reikt. De beide compagnieën, die volgens de Amerikaanse organisatie uit 212 main ieder moeten bestaan, tellen nog slechts 170 man. Egyptisch aanbod Egypte heeft aangeboden één tot twee millioen Egyptenaren beschik baar te stellen voor een internatio nale strijdmacht. De voorwaarden zijn, dat de Verenigde Staten en de andere Atlantische landen deze man schappen bewapenen en uitrusten; dat zij zullen worden bestemd voor verdediging van het Suez-kanaal en dat de Britse troepen uit Egypte zul len worden teruggeroepen. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken, die dit plan aan zijn Amerikaanse collega Acheson heeft voorgelegd, heeft verklaard, dat de verdediging van het belangrijke Suez-kanaal het best aan Egyptische troepen kan worden toevertrouwd omdat deze dan tevens voor hun va derland zullen strijden. Het Chileense ministerie van bin nenlandse zaken heeft medegedeeld, dat 34 mijnwerkers van een kolen mijn te Lota (Chili) om het leven zijn gekomen. Vijf mijnwerkers wer den gewond. Doordat er geen brand uitbrak na de explosie, die daar mijngas werd veroorzaakt, konden vele mijnwer kers de uitgangen bereiken. EINDE LONDENSE GASSTAKING. Nadat tien van hun leiders tot een maand gevangenisstraf waren ver oordeeld, hebben de stakende arbei ders van de Londense gasfabrieken Donderdag op een grote vergadering bij meerderheid besloten Maandag ochtend het werk te hervatten. Zij stellen evenwel drie voorwaar den: 1. dat geen sancties tegen de sta kers worden getroffen; 2. dat de mariniers de fabrieken zullen ontruimen en 3. dat dadelijk onderhandelingen zullen worden aangeknoopt over toe kenning van een premie. Men meent te weten, dat deze voor waarden zullen worden aanvaard en dat het werk Maandag, na een onder breking van drie weken, zal worden hervat. Een volledige capitulatie Het actiecomité te Wenen heeft de staking in Oostenrijk afgelast. Over het onder Sowjet-controle staande radio-Wenen deelde het mede, dat de staking haar doel had bereikt. De stakers hadden hun solidariteit ge toond Het stakingscomité verklaarde verder, dat de regering geweld had gebruikt tegen de stakers en dat de Westelijke mogendheden druk had den uitgeoefend, welke gericht was tegen hun „ordelijke protest tegen de loon- en prijsovereenkomst van de regering". In Oostenrijke politieke kringen wordt het aflasten der staking als een algehele capitulatie beschouwd. Het was volgens deze kringen Don derdagochtend al duidelijk, dat de staking mislukt was. Het stakings comité heeft meegedeeld, dat met alle economische wapens de strijd tegen de loon- en prijspolitiek van de regering zal worden voortgezet. SCHOOLGELD BELASTING EN GROTE GEZINNEN f"\E belastingaanslagen vallen nu reeds ongeveer een jaar lang de Nederlandse huizen binnen met de onregelmatigheid en de overvloedig heid van Nederlandse regenbuien in September 1950. De belastingadministratie bleek na de oorlog plotseling in een desolate toestand te verkeren, naar deskun digen beweren door gebrek aan be kwaam personeel en door de inge wikkeldheid der belastingwetgeving zelve, zó zelfs, dat er jaren voor no dig bleken om deze zaak opnieuw op te bouwen en de aanslagen te kun nen vaststellen, welke over de in middels voorbije jaren moesten wor den geheven. Wij kunnen wellicht in de verste verte niet bevroeden, of met de huidige belastingtechniek en in de huidige omstandigheden deze achter stand niet sneller had kunnen wor den ingelopen, alleen reeds het feit, dat er ettelijke jaren nodig zijn ge weest om de aanslagen eindelijk te doen uitgaan, bewijst reeds dat onze belastingwetgeving wel erg drin gend om vereenvoudiging roept. En indien men dan beweert, dat de be lastingbetaler in die jaren dan maar geregeld de bedragen voor al die reeds voor belastingdeskundigen zo moeilijk te berekenen heffingen op zij had moeten leggen, dan is ons antwoord, dat deze belastingbetaler zéker geen kans zag bij benadering te schatten hoeveel hij nog zou heb ben te betalen. De enige mogelijkheid, welke hier lag, was krom liggen en sparen wat je kon, om je mettertijd de deur waarder van het lijf te houden. De belastingadministratie wist im mers zelf niet hoe hoog de na te vor deren inkomstenbelasting zou moeten zijn en gaf een voorlopige aanslag, waarvan niemand kon zeggen hoe ver deze beneden de definitieve aan slag zou komen te liggen. En dan moest de belastingbetaler maar be rekenen wat hij opzij had te leggen. Daar komt dan nog een aantal ar gumenten bij op grond waarvan men deze eis als een onmogelijke kan verwerpen. Vooreerst is er nimmer door de overheid gewaarschuwd, dat er straks met navorderen van allerlei belastingen zou worden begonnen en dat men goed zou doen daar op dat ogenblik reeds rekening mee te houden, afgezien dan nog van het feit of het mogelijk ware geweest daarmee rekening te houden. In de tienduizenden huisgezinnen, waarin men gewoon is eenvoudig het ver diende geld met overleg uit te ge ven en waar de gehele administratie misschien bestaat in een huishoud boekje van de kruidenier had men na de oorlog wel andere problemen aan het hoofd dan geld sparen voor de belasting, waaraan eenvoudig niet werd gedacht. Daar had men toen te maken met uitgaven voor herstel, met herstel van de door de oorlog geschokte gezondheid, met achter stand in huisraad en kleding en an dere problemen. JVJU komen na al deze voorlopige en definitieve aanslagen van inkom stenbelasting, personele belasting en wat dies meer zij nog de alleron- sympathiekste navorderingen in de vorm van schoolgeldbelasting. Deze schoolgeldbelastingen zijn een bron van de bitterste zorg voor de grote gezinnen vooral. Nu moge men al beweren, dat reeds bij de loon- en inkomstenbelasting met* het kinder aantal rekening is gehouden en dat dit dus bij de schoolgeldaanslagen niet meer behoeft te geschieden, het feit blijft bestaan, dat een gezin, dat juist in de vier afgelopen jaren een flink aantal schoolgaande kinderen had, nu door deze naheffingen in een situatie komt, waardoor de huis houdingen dezer gezinnen totaal ont wricht dreigt te geraken. Als iemand met een gemiddeld in komen van laat ons zeggen 8000 in die jaren vijf schoolgaande kinde ren had, voor wie hij met dit inko men als schoolgeldbelasting voor de lagere school ongeveer f 100 per jaar per kind heeft te betalen, dan is het niet zo moeilijk het schrik wekkende bedrag te berekenen, dat nu van deze huisvader zal worden nagevorderd. Nu heeft men in de regel niet al zijn kinderen gedurende vier of vijf jaar allen op de lagere school, en zijn er in die tijd een of meer naar het middelbaar onderwijs overge gaan, maar dan wordt de gepresen teerde rekening nog hoger. En het is toch niet minder dan onsociaal de vader van een groot gezin, die toch al moeite heeft om rond te komen plotseling te komen overvallen met een bedrag aan schoolgeldbelasting, dat in vele gevallen zelfs de duizend gulden te boven gaat. Dit geldt mu tatis mutandis voor de grcie gezin nen met een arbeidersinkomen even zeer Hier zijn de lasten in vergelij king met de minder kinderrijke of kinderloze gezinnen al te ongelijk verdeeld. Hier wordt op de kinder rijke gezinr.en een last geiegd, wel ke voor de meesten niet te dragen is en waardoor de opgewektheid en de werkkracht wordt ondermijnd. NU zal dan dezer dagen de be schikking afkomen, waarbij de schoolgelden worden gehalveerd. Dit is nog maar een halve stap naar de oplossing van deze zaak. Want de enige oplossing, waartoe men in an dere landen reeds lang is overge gaan, zal zijn een algehele afschaf fing van schoolgelden van door de overheid bekostigde scholen. Men behoeft hier met het verschil tussen kinderrijke en kinderloze ge zinnen niet te rekenen, de laatster profiteren in de maatschappij ook van de werkkracht, de kennis en de opvoeding, welke de kinderen in kinderrijke gezinnen in hun jeugd hebben meegekregen en waarvan zij later de maatschappij overvloedig meedelen. Deze halvering der school gelden zal pas dit jaar ingaan en de grote gezinnen blijven dan nog zit ten met de ondragelijke iasten der schoolgelden over de laatste vier ja ren, die nu reeds gedeeltelijk over hen zijn uitgestort en nog zullen worden uitgestort. En nu mogen de schooltolgaarders bij de inning van deze belastingen ook nog zo coulant zijn en dat zijn zij gelukkig! toch blijft hier een last, welke tal van gezinnen, vooral grote gezinnen, ondermijnt ten na dele van deze gezinnen en van de maatschappij zelf. De regering moge dit wel bedenken en aan deze on houdbare navorderingen zo spoedig mogelijk een einde maken. „Wij laten ons niet wegdrukken" Tijdens een lezing voor leerlingen van de middelbare scholen te Rotter dam over het onderwerp „Onze de fensieve taak binnen het Atlantisch Pact" heeft minister Schokking ge zegd, dat Nederland zijn eigen plaats als zeemacht behouden wil. „Wij wil len ons niet laten wegdrukken", al dus de minister, „de ervaring van de jongste wereldoorlog heeft ons ge leerd, dat er voor een goede bevei liging een flinke zeestrijdkracht no dig is. De minister wees ook op de speciale maritieme taak, die Neder land heeft in de West, die buiten het Atlantisch Pact valt, en op onze koop vaardij, die beveiligd moet zijn. Minister Schokking deed ten slot te een beroep op de opofferingsge zindheid van de jongeren. „We moe ten voorbereid zijn, al hopen we dat een nieuwe oorlog voorkomen zal worden". Ankara, Athene en Atl. Pact Turkije en Griekenland zullen nauw samenwerken met de landen van het Noordatlantisch pact bij de verdediging van het Middellandse Zeegebied. Beide landen hebben een uitnodiging daartoe van het Ameri kaanse departement van Buitenland se Zaken, namens de organisatie van de twaalf landen aanvaard. Zij wor den echter geen volledige leden van de zgn. N.A.T.O. De diepte van een mens wordt be paald door de mate waarop het eeuwigheidsbewustzijn hem be heerst.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1