Onderzoek van Ncundorffs skelet bracht weinig nieuws Ruzie in toporgaan van beroepsvervoer (gauw en (grondig Boetseerkunst van Carel v. Laere DONDERDAG 5 OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Dr. Hulst blijft nieuwsgierig Het onderzoek van de thans 75- jarige bekende patholoog-anatoom Ur. Hulst in de Naundorff-Dauphin- affaire te Delft, is thans geheel vol tooid. Het voornaamste resultaat is wel, dat het skelet van de man, die op 10 Augustus 1845 in een huis aan de Oude Delft overleed err begraven werd in het stille plantsoen aan de Haagpoort, het geraamte is van een man, die omstreeks 60 jaar oud moet zijn geweest. Deze leeftijd klopt met het geboortejaar van de zoon van Lodewijk XVI en Marie Antoinette.. En dit is dan het enige belangrijke nieuws voor de Nederlandse experts de heren Oosterbaan en Begeer en voor de afstanfmelingen van Naun- dorff, die het recht hebben de naam Bourbon te voeren. „Want", vertelde ons dr. Hulst, „verder zijn we met dit onderzoek geen stap nader tot de identificatie gekomen". ,.Het onderzoek, vertelde dr. Hulst aan het N. v .d. D., „had met de vraag van de identiteit bijzonder weinig te maken. Deze Naundorff bezat geen enkel bijzonder lichaamskenteken, waardoor zijn skelet te onderscheiden zou zijn van dat van iemand anders. De Bourbons hebben niet zulke spe ciale lichaamskenmerken, dat men die aan het geraamte zou kunnen constateren". „De man, wiens skelet ik in de kist heb gevonden, is iemand geweest van middelbare lengte, nl. 1.68 lang, dat zal geen centimeter schelen. Schedel en beenderen lagen volko men normaal geordend in de kist. In tegenstelling tot andersluidende be richten, heb ik geen schedelmetingen verricht. Dat is nimmer de bedoeling geweest. Het zou ook niet de min ste zin hebben gehad, omdat er niet het minste vergelijkingsmateriaal ter beschikking staat". Geen enkel deel van het skelet vertoonde littekens van schot of steekwonden. Zo deze man bij moord aanslagen tot tweemaal toe in de arm is geschoten, heb ik er niets van kunnen constateren. Volgens de heer Begeer zou Naundorff ook een wond op het hoofd zijn toegebracht. Het is best mogelijk, maar dan is bij die ge legenheid aè schedel toch zeker niet geraakt. „Het onderzoek van die hoofd wond-geschiedenis was een van de hoofdzaken. Een andere was het na gaan van de mogelijkheid, of Naun dorff zou zijn vergiftigd. Omdat men honderd jaar geleden bij zo'n gele genheid vrijwel altijd arsenicum han teerde, en de uitwerking er van altijd kan worden nagegaan, konden wij ge makkelijk onderzoeken, of Naundorff door middel van arsenicum om het leven is gebracht". „Te dien einde nam ik een der lange pijpbeenderen mee naar Lei- Andermaal minder werklozen Gedurende de maand September gaf het verloop der werkloosheid andermaal een aanzienlijke daling te zien. Het aantal werkloze mannen daalde van 56.027 tot 49.135, een da ling ruim 2300 groter dan in de over eenkomstige periode van 1949. Het aantal van 49.135 werklozen kan worden gesplitst in 40.792 geheel werklozen (vorige maand 42.808), 8250 DUW-arbeiders (13.070) en 93 wachtgelders (149). Deze verbetering der werkgelegen heid, welke in alle bedrijfstakken tot uiting kwam (uitgezonderd het Horecabedrijf) werd voornamelijk veroorzaakt door seizoenwerkzaam heden. Bij het aardappelrooien kon den vele landarbeiders geplaatst worden en bovendien veenarbeiders, grondwerkers en losse werklieden. Door de slechte weersomstandighe den kon vrijwel niet machinaal wor den gerooid, zodat bij dit werk nog meer personen dan vorig jaar inge schakeld konden worden. Ook de in middels aangevangen suikerbieten campagne verschafte aan vele arbeid. Een groot aantal jongeren, dat in de voorafgaande maanden van de scholen is gekomen, werd in het ar beidsproces opgenomen, vooral in de metaalindustrie. Het aantal werkloze bouwvakar beiders daalde van 5022 tot 4538, veenarbeiders van 1222 tot 283, me taalarbeiders van 6266 tot 5202. On der de landarbeiders daalde de werk loosheid van 4194 tot 2248 en onder de losse ongeschoolde arbeiders van 8341 tot 6704. Ook onder het handels- en kan toorpersoneel was er een lichte da ling van 8850 tot 8373. Zoals bekend is, genieten gedemo- biliseerden prioriteit bij de arbeids bemiddeling. Het aantal van hen, dat bij de arbeidsbureaux staat, inge schreven, daalde in de afgelopen maand van 3528 tot 2637. De vraag naar mannelijk personeel steeg van 21.005 tot 21.331. De werkloosheid daalde in alle provincies, maar het sterkst in Dren te. Per duizend mannelijke inwoners waren er in ons land op 30 Septem ber 10 werklozen. Dit cijfer is het laagst in de provincie Overijssel, nl. 4. het hoogst in Noord-Brabant nl. 13. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 5413 tot 6098. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 18.030 tot 17.172. INDUSTRIEHALLEN TE UITHOORN. De gemeente Uithoorn zal binnen kort de bouw aanbesteden van enkele ruime industriehallen. De eerste komt te staan aan de Amstel en zal in het voorjaar gereed zijn. I i den en verzocht dr. A. J. Steen- hauer, bijzonder hoogleraar in de toxicologie om dit te onderzoeken. Inderdaad constateerde zij arseni cum in het gebeente, maar in zulke minimale hoeveelheden, dat men kan spreken van duizendsten van milli grammen. En dit arsenicum was af komstig uit.het lood van de lijk kist. Alle gedachten aan vergiftiging door middel van arsenicum kan men rustig laten varen". „Dat deze mar 60 en persé geen 70 jaar oud was, heb ik gemakkelijk kunnen nagaan. Het gebit van Naun dorff, dat enorm regelmatig en mooi kan worden genoemd, vertoonde ster ke afslijting op de kauwvlakken. Ook de vorm van de onderkaak zegt in deze een heleboel. In de kist of aan het skelet zelf kwamen geen sieraden voor. Naun dorff droeg geen ringen aan de vin gers. Het is bekend, dat hij zijn ze gelring had achtergelaten. In de kist was al evenmin iets van een oor konde aanwezig. Op de kist zat een metalen koker bevestigd, die de oor konde bevatte, welke in 1904 daarin is gestoken. Deze oorkonde is thans in een wat grotere koker wederom mee ter aarde besteld. „Als vele anderen", zo besloot dr. Hulst, „ben ik zeer nieuwsgierig naar het testament van de zuster van de gestorven Dauphin, de Hertogin a'Angoulème. Hopelijk zal dit testa ment, dat eerst volgend jaar mag worden geopend, enig houvast bie den omtrent de persoon van deze Naundorff. Ook al is ons bekend, dat zij Naundorff nimmer heeft willen ontvangen in haar verblijf te Rome". Dr. Hulst heeft zijn rapport giste ren aan de heer K. A. Begeer te Voorschoten gezonden, die de familie der Bourbons wel spoedig van de re sultaten op de hoogte zal brengen. Ontheemde van 100 jaar Een groep van twintig bejaarde ontheemden, onder wie zelfs een honderdjarige, is gistermiddag uit Augsburg in Eindhoven aangekomen om in ons land een gastvrij tehuis en een vredige levensavond te vin den. Vooral het Brabantse platte land zal heel wat oudjes opnemen. Van de oorspronkelijke groep van 27 personen bleek er één op zijn oude dag nog de voorkeur te geven aan Australië. Vijf anderen konden medisch niet meer goedgekeurd worden voor verder verve"". De vende is tijdens het tranr t over leden. Het zijn allen iJthauers. Hun beroepen lopen nogal uiteen: er zijn een burgemeester, een arbef der, boeren en leraren onder. Twee organisaties trekken ziek uit bedrijfsgroep terug Twee organisaties van beroepsver- voerdérs hebben zich uit protest te gen een ministerieel besluit uit de „Bedrijfsgroep Wegverkeer" terug getrokken. Het zijn de Ned. organi satie van beroepsvervoerders „N.O. B. Wegtransport" en de Ned. Veren, van Transportondernemingen „N.V.T.O.". Na aanvaarding van de wet op de P.B.O. kwam uit Prot.-Chr. en Kath. kringen de wens naar voren om voor het goederenvervoer eigen beroeps organisaties op te richten. Zulks ge schiedde en de ledenwerving begon. Beide confessionele organisaties me nen thans zo representatief te zijn, om de minister van verkeer en wa terstaat te kunnen verzoeken ieder voor zich een bestuurszetel in de be drijfsgroep te mogen innemen. Met ingang van 1 October heeft de Mi nister zulks toegestaan met dien ver stande, dat dit een voorlopige beslis sing is, die tot 1 Januari 1951 geldt. Nadien zal de gehele bestuursvorm van de bedrijfsgroep op de helling worden gezet, mede omdat de werk nemersorganisaties paritaire deelne ming in het bestuur wensen. Dit voorlopig toelaten van de twee confessionele organisates van be roepsvervoerders van goederen is voor de besturen van „N.O.B.Weg transport" en „N.V.T.Ó.", beide or ganisaties van beroepsgoederenver- voerders, directe aanleiding geweest om zich terug te trekken uit de be drijfsgroep. Tot dusver was de verdeling: Tot dusver was de verdeling van bestuurszetels van deze bedrijfsgroep als volgt: N.O.B. 5, N.V.T.O. 4, Bond van Be drijfsautohouders (B.B.N. met be roeps en personen ver voerders) 2, Fe deratie Ned. Oorganisaties van Per- sonenvervoerders (F.N.O.P.-, inclu sief confessionele verenigingen) 3 en de drie werknemersorganisaties uit N.V.V., K.A.B. en C.N.V. ieder 2. Door voorlopig toetreden van de twee confessionele organisaties van goederenvervoerders kwam het aan tal bestuursleden op 22. De werk nemers wensen hun zeteltal in de standpunt in. toekomst met tien te zien uitgebreid, waardoor de bedrijfsgroep 32 be stuurders zou gaan tellen. N.V.T.O. en N.O.B. schijnen geen pariteit tus sen werknemers en werkgevers te wensen, welk standpunt eveneens tot onenigheid aanleiding heeft gegeven Afgezien hiervan is ieder organi- satiebestuur het er wel over eens, dat een bestuur van 32 personen voor een bedrijfsgroep of een later be drijfschap een onmogelijke vorm wordt. Herhaaldelijk zijn binnens kamers pogingen gedaan om tot sa menwerking te komen. Deze zijn niet gelukt. In Januari 1951 zal op grond van het aantal contribuerende leden een herverdeling van bestuurszetels in de bedrijfsgroep plaats hebben. Naar schatting van deskundigen is op het ogenblik 35 tot 40 procent van de beroepsvervoerders in Nederland niet georganiseerd. Aansluitng bij een der bestaande vrije organisaties zal voorschrift worden, indien een pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie wordt gevormd. Meer eenheid vereist. „Door onderling krakeel is van ad viezen nog niet veel terecht geko men", aldus het oordeel van het C.H.-lid der Tweede Kamer Tj. Krol, die als algemeen voorzitter van de B.B.N. optreedt. „Zijn N.V.T.O. en N.O.B. nog zulke vreemdelingen in Jeruzalem, dat zij de verschillende geestelijke stromingen in ons maat schappelijk verkeer ontkennen?" „Ik acht deze demonstratieve staking van N.V.T.O. en N.O.B. volkomen on juist en weinig bevorderlijk voor toe komstige samenwerking", aldus de heer Krol. De heer Krol eindigde met te zeg gen, dat hij vooral de houding van de N.V.T.O., waarin, onder meerde re, grote overheids- en semi-over- heidsondernemingen zijn georgani seerd, jegens de confessionele organi saties van beroepsgoederenvervoer- ders betreurt. Ook ten aanzien van de werkne mersorganisaties nemen dergelijke ondernemingen doorgaans een ander Koffie is duur geworden..;; A7 og no°U zo- ■L veel voor koffie be taald als U straks gaat doen; want hoe dan óók, Uw kopje koffie wilt U toch niet missen Nog nooit is het van zo veel belang geweest om d& krachtigste en geurigste koffie te kiezen, want U wenst toch zeker waar voor Uw dure geld! Nog nooit heeft De Gruyter's koffie met 10% korting zoveel voor een huisvrouw betekend, want daardoor betaalt U voor de beste kwaliteit minder dan waar ook! Wat een uitkomst in deze tijd! Daarom juist nu met Uw koffiebonnen naar De Gruyter; de koffie- en thee zaak. Koffie op bon 485 Met ingang van Vrijdag 6 October zal op bon 485 Algemeen 125 gram koffie kunnen worden gekocht. De ze bon blijft geldig tot en met 21 October. Het rantsoen geldt voor zes we ken. De volgende bonaanwijzing geschiedt op 16 November. Schiphol krijgt radar Schiphol krijgt radar. Reeds is bij de Franse navigatie-instrumenten- fabriek Thomson Houston de bestel ling voor de complete en kostbare apparatuur gedaan en binnen afzien bare tijd zullen vliegtuigen van alle mogelijke nationaliteiten, die radio aan boord hebben onder de slechtste weersomstandigheden kunnen wor den „binnengepraat". aldus het N.v.d.D. De ontwikkeling der techni sche hulpmiddelen van een vliegha- ven van het form'aat Schiphol is nauw verwant met de uitbreidings plannen. Het feit, dat Schiphol naast de vliegvelden Londen Airport, Orly bij Parijs en Meisbroek bij Brussel, zal worden uitgerust met radar in de luchtvaart beter bekend onder de naam G.C.A. (Ground Controller Appoach) betekent, dat de veilig heid van de burgerluchtvaart in Ne derland op het hoogst momenteel bereikbare technische peil zal wor den gebracht. FORD ZIET TOEKOMST MET VERTROUWEN TEGEMOET. De N.V. Ned. Ford Automobiel fa briek te Amsterdam heeft in 1949 een winst behaald van 3.591.547.— (ƒ3.821.028). Uit de afschrijvingsre serve is 1.164.898.vrijgekomen. Na enkele voorzieningen bedraagt het saldo winst ƒ3.862.874.Met aanwending van het saldo a p ad 1.813.988.wordt voor belastingen 1.286.479.gereserveerd. Daar tij dens het opmaken van de jaarstuk ken de wet op de dividendbeperking 1950 nog niet was aangenomen, wordt voorgesteld met ƒ720.000.— een dividend-reserve van 12 pet. te vormen. Naar nieuwe rekening gaat 3.670.383.over. De raad van beheer oordeelt de financiële structuur en de technische organisatie gunstig, zodat de toe komst met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. De bouwplannen ter vergroting van de fabrieksruimte zullen in 1950 geheel ten uitvoer worden gelegd. Bloemen vrij naar Canada Canada heeft de invoer van Ne derlandse bloemisterij-producten vrij gegeven. Na de liberalisering van de invoer in Zweden na een lange periode van beperkingen bete kent dit een nieuwe stap naar een vrijer handelsverkeer voor de bloe- mencentra, voor welke export een le vensbelang is. Canada had in 1949 de invoer van deze producten uit Nederland ver boden, nadat in 1948 voor een onbe tekenend bedrag was uitgevoerd. Nu hoopt men eindelijk, zij het aanvankelijk in nog wat beperkte mate, een nieuw afzetgebied te heb ben ontsloten, waardoor de handel in bloemisterij-producten en onze deviezenpositie versterkt zullen wor den. Langspeelplaten ook in Nederland In het Vondelparkpaviljoen te Amsterdam werd gistermorgen voor het eerst in Nederland een demon stratie gegeven met de „langspelende microgroefplaten". Dit zijn gramo- foonplaten, die onder de ,meer een voudige) naam „langspeelplaten" al enige bekendheid verwierven in ons land: aan beide zijden hebben zij een speelduur van 22 y2 minuut, zo dat één plaat drie kwartier muziek kan opnemen en weergeven. Het eerste grote voordeel is, dat de „ruis", het geluid van de naald die over de plaat glijdt, ontbreekt. De platen geven de muziek boven dien in volle omvang weer, van de laagste bassen tot de hoogste tonen. Hoewel dus in vele opzichten beter dan wat tot dusver op dit gebied is gedaan, is ook de langspeelplaat nog altijd een reproductie. En dat is goed ook, want ook nu kan men dan de le vende muziek toch als het meest ideale waarderen. De platen, die onbreekbaar zijn, bestaan uit een soort nylon en ze zullen binnenkort door Decca in ons land worden uitgebracht. Reeds werd in Hilversum een „langspeel-onna- me" vervaardigd, de kwaliteit hier van bleek uitstekend te zijn. Decca vervaardigt ook de gramofoons voor de platen, die uiterlijk weinig ver schillen van de gewone pick-up er waarop ook de oude platen gedraaid kunnen worden. werken LAXEER-AKKERTJES teoen stopping BROMFIETSZAKEN ONDER VESTIGINGSWET Bij Koninklijk Besluit is de vesti gingswet kleinbedrijf van toepas sing verklaard ten aanzien van het gemotoriseerd rijwielbedrijf. Onder gemotoriseerde rijwielen worden verstaan rijwielen, die door voet kracht van de berijder kunnen wor den voortbewogen en waaraan of waarop een motor is aangebracht met een totale maximumcylinderin houd van 50 c.c. Het besluit treedt 5 October in werking. DOKTER BIJ MOTORONGEVAL GEDOOD. Dokter J. H. Jansen, die als één van de eerste inwoners zich in de Noord-Oostpolder vestigde en er veel heeft gedaan voor de opbouw van het culturele leven, is gistermor gen ten gevolge van een motoron geval overleden. Hij slipte in een ge vaarlijke S-bocht bij zijn woonplaats Emmeloord en werd bij zijn val zo ernstig gewond, dat hij in het zie kenhuis te Vollenhove aan de gevol gen bezweek. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Bovenstaande foto geeft een beeld van de wij ze waarop de verschillende onderdeeltjes der gebruikte modeline, bijeengevoegd, een als 't ware levend evenbeeld van een aap te voor schijn roept. Slechts weinigen onder on ze lezerskring zullen wel eens gehoord hebben van Carel van Laere. Carel van Laere, een jongeman, geboortig uit Boxmeer, thans woonach tig in het schilderachtige Cuyk aan de Maas, door liep vijf klasse van de la gere school en ging wer ken Zijn idee was kunste naar te worden en hij werd bakker. Maar het ging niet van harte, hoewel hij er zich geheel aan gaf, maar dan speciaal voor wat de kunstzinnige zijde van het vak betreft. Hij behaalde diploma's in het vak, zelfs in het kruideniersvak en kwam tenslotte in een ke ramisch bedrijf, waar hij boetseren leerde. Er bleken grote krachten van de artist bij uitne mendheid in hem te schui len. Hij deed een uitvin ding om kandelaars te fa briceren en toen dit zaakje goed liep, verkocht hij het hele boeltje en kon gaan studeren aan een Acade mie voor Beeldende Kun sten. Hij wist toen nog niet of hij beeldhouwer zou wor den of niet totdat hij plot seling tot de ontdekking kwam, dat zijn handen de kunst verstonden te mo delleren. Zo gaf hij zich geheel aan de boetseer kunst, maar daarbij trok zijn hart weer naar de bakkerij, waarin hij zijn eerste lessen gehad had. En Carelkwamen uit geheel het land, doch van Laoere ging boetseren voor deook uit het buitenland en het onder- banketbakkerij. Dit vak bestaat uit twee grote delen* het bakken van de producten en daarnaast de versie ring, de entourage. Zowel het een als het ander vraagt de volle mens, maar van Laere was tot de overtuiging gekomen, dat maar zeer weinigen dit laatste deel van het vak kennen en hij zon op midde len om de vakmensen ook op dit punt meer kennis bij te brengen. Bij 'n bezoek in Delft kwam Carel van. Laere op toevallige wijze in aan raking met det fima Backer en Co., welke sedert het begin van dit jaar haar bedrijf in haar nieuwe fabriek, Utr. Jaagpad 2 te Leiden, uitoefent. De toevallige connectie dankt haar ontstaan aan het feit, dat Carel van Laere bij zijn bezoek in Delft zijn aandacht getrokken voelde door de douche-kleuren, welke op marse pein werden aangebracht. De speciale douche-kleuren wer den vóór de oorlog uit Duitsland be trokken, maar aangezien import hier van nog steeds niet mogelijk bleek, ging de fa. Backer zelf experimente ren en vond daarbij een procédé uit, dat uitstekend voldoet en de kleu ren als het ware op het marsepein spuit. Het contact met de fa. Backer leidde er vervolgens toe, dat Carel van Laere cursussen voor banket bakkers ging organiseren om hen in de gelegenheid te stellen ten behoeve van hun bedrijf allerlei voorwerpen, vogels, vissen, poppetjes enz. te fa briceren, te modelleren, opdat zij deze in eigen bedrijf in marsepein zouden kunnen uitvoeren. Hiervoor gebruikt hij z.g. modeline, een kneed bare substantie welke zelfs na lan gere tijd niet hard wordt. Het werden twee daagse cursus sen, welke gehouden werden in het laboratorium der fa. Backer en Co. en de animo daarvoor bleek zo groot, dat de deelnemers niet alleen I richt was zodanig, dat twee dagen voldoende waren om ieder ruim schoots de nodige kennis van de kunstzinnige aspecten uit het vak bij te brengen. Deze week werd voorlopig de laat ste cursus gehouden en de aanwe zige resultaten hebben we niet al leen kunnen zien doch ook mogen bewonderen. Carel van Laere, die o.m. ook zijn opleiding kreeg aan de Bisschoppelij ke Nijverheidsschool te Voorhout, blijkt een kunstenaar in zijn vak te zijn en alles buit hij uit, niet alleen om tot zijn doel te komen, maar ook om zoveel mogelijk lering van an deren op te doen. Daartoe wendde hij zich o.m. tot het kind, dat voor hem de meest eerlijke raadgever is. De kinderen brachten hem torren, kevers, wespen zelfs en Carel van Laere had in 'n ogenblik de model len nagemaakt in zijn modeline. En de kinderen zijn in dit opzicht dank bare leerlingen, want op dikwijls nog ongekunstelde wijze bootsen zij zijn werk na. Waartoe dit alles, zal men zeggen? Carel van Laere ziet er dit in: zo goed als de bakkers, de slagers, de typografen en welke andere vaklie den ook hun school hebben, waar zij de geheimen van het vak kunnen le ren, zo goed ook moeten de banket bakkers gelegenheid hebben om zich door een uniforme opleiding in hun eigen vak te bekwamen. Het lijkt ons, dat Carl van Laere daarbij een goede voorganger is en we twijfelen er niet aan, of we zul len in de toekomst nog wel meer van hem horen. Binnenkort zal hij een reis naar Zweden maken, waar hii eveneens cursussen gaat geven. Blijkens een onlangs aldaar gebracht bezoek, be staat er in Zweden grote belangstel ling voor zijn kunst. PATERS VAN DE H. H. HARTEN. Gisteren reikte in het missiehuis „Pater Damiaan" te St. Oedenrode de Hoogeerw. Pater Provinciaal het missiekruis uit aan de volgende Pa ters van de Congregatie van de H H. Harten: Herman-Joseph Peeters, Guliel- mus de Bruin, Dorotheus Verbrug- gen, Hilarion Molenkamp, die be stemd voor de Apost. Prefectuur van Bangka en Billiton op 5 Oct. a. s. naar Indonesië vertrekken; Ma- rinus' Kruitwagen, die 25 Oct. a. s. afreist naar het Vicariaat van de Cook-eilanden (Oceanië); Evodius Groot, Benno Bakermans, Sebas- tiaan van Lieshout en Salesius Dijk stra, aan wie een werkkring zal worden aangewezen in de Brazili aanse provincie van deze Congrega tie, en die daarheen op 17 Oct. a s vertrekken. ER MELDEN ZICH VRIJWILLIGERS VOOR AMBON. Na kennis genomen te hebben van het telegram van dr. Drees aan Moh. Natsir acht de stichting „Door de Eeuwen Trouw" het thans noodzake lijk openbaar te maken, dat zich in middels vrijwilligers voor Ambon hebben aangemeld. Het bestuur van de stichting meent deze en verdere aanmeldingen te moeten registre ren. Het secretariaat is gevestigd Floralaan 148 te Eindhoven. POST VOOR DE „SKAUGUM" Post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Skau- gum<", welke in een der tussenha vens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk 9 October in Nederland worden ter post bezorgd. 1500 pond paling per fuik Enorme vangsten in IJsselmeer Door het onstuimige weder van de laatste tijd is blijkbaar de paling iet.® vroeger op trek gegaan dan gewoon lijk en ook in veel groter aantal. Wel was steeds het zg. October-donker (donkere maan in October) de beste tijd, maar vangsten als nu voorko men, zijn toch vrijtvel onbekend in de laatste jaren. Verschillende schepen kwamen te Mikkum biryien met vangsten, va riërend van 5000 tot 12000 pond van eenmaal lichten. In de beste fuiken werd meer dan 1500 pond per fuix gevangen. Enkele schepen moesten tweemaal per dag de reis naar Korn- werderzand, waar dicht bij de spui- sluizen de beste vangplaatsen zijn, maken omdat ze in eenmaal de vangst niet in de beunen van hun kotters konden bergen. Voor de vissers komt deze meeval ler- buitengewoon goed gelegen, daai de vangsten de vorige herfst zeer slecht waren. Nu hebben de meesten zeer goe de vangsten, waar nog bij komt dat de kwaliteit van de aal veel beter is dan vorige jaren. De vis is veel gro ver en er zijn naar verhouding veel dikke palingen. De prijzen zijn uitstekend en va riëren voor de gewone paling van 94 tot 97 cent per pond en vooi' de dikke aal van 1.50 tot 1.56. BOERDERIJ TE HUMMELO IN DE AS GELEGD. Gistermiddag brak er brand uit in de boerderij „Holthuizen" te Hum- melo, bewoond door de landbouwer E. Berendsen. De brand werd ontdekt door de landbouwer zelf, die in de tuin werkzaam was. Toen hij zich naar boven begaf om zich van de omvang van de brand op de hoogte te stel len, stond het bovenhuis reeds in lichter laaie. De Doetinchemse brandweer kon dan ook niet verhin deren, dat het gehele achterhuis, dat geheel met hooi gevuld was, een prooi der vlammen werd. Het voor huis en 'n aangrenzende schuur, als mede het huisraad en een 25 tal var kens, konden behouden blijven. De brand is vermoedelijk door kortslui ting ontstaan. Kort voordat de brand werd ont dekt, was een dochter van B. nog bo ven geweest doch had toen niets bemerkt. Een buurvrouw, de 64-ja- rige mevrouw B. kreeg, toen zij de brand zag, een beroerte; haar toe stand is zeer ernstig. DODELIJK ONGEVAL OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Gistermiddag wilden twee jongens de onbewaakte overweg in de Laan- sloterweg te Schiedam oversteken, terwijl de trein naar Rotterdam reeds naderde. De 9-jarige jongen Verheul uit Rotterdam werd door de trein ge grepen en gedood. In de maanden Augustus en Sep tember is bij de spaarbanken veel meer geld opgenomen dan ingelegd. De Nutsspaarbank te Den Haag te kent echter bij haar cijfers over de maand September aan, dat de terug gaande beweging tegen eind Septem ber tot staan is gekomen. In Augustus werd bij de spaarban ken, die zijn aangesloten bij de Ne derlandse spaarbankbond voor een bedrag van ruini 3.6 millioen gulden meer opgenomen dan ingelegd. De spaarbanken te Amsterdam en Rot terdam en de Nutsspaarbank in Den Haag boekten in September res een teruggang van 1.2 millioen gu den, 1.9 millioen en 2.1 millioen, 't zamen ruim 5.309.000 gulden (Ai 1.081.000).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6