De toekomst van Korea De nieuwe lonen in het bloembollen-bedrijf RECHTZAKEN UIT DE RIJNSTREEK Honderd nieuwe woningen voor Alphen a. d. Rijn Gemeenteraad Boskoop DONDERDAG 5 OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSVE BLAD PAGINA 2 Brits plan aanvaard De politieke commissie der UNO heeft met grote meerderheid van stemmen haar goedkeuring gehecht aan het vredesplan voor Korea dat Groot-Brittannia en zeven andere landen hebben ingediend. Het plan is gericht op de hereniging van Zuid en Noord-Korea; het houdt in, dat de troepen der Verenigde Naties de 38ste breedtegraad mogen overschrijden. De belangrijkste artikelen van het plan kregen 45 tot 50 van de 60 be schikbare stemmen. Een krachtig leger der UNO staat aan de 38ste breedtegraad op orders te .wachten. Eerder in de week heeft generaal MacArthur bekend gemaakt, iat het verzet der Noord-Koreanen, indien zij zich niet overgaven, door de Verenigde Legers gebroken zou worden. Als het bevel wordt gegeven zul len zes Amerikaanse divisies en 10.000 Engelse, Australische en Phi- lippino-soldaten de 38ste breedte graad oversteken, tezamen met nog drie Zuid-Koreaanse divisies van on geveer 30.000 man. De commissie besloot met 50 tegen 5 stemmen en 4 onthoudingen, dat de strijdkrachten der Verenigde Na ties niet in Korea zouden blijven, behalve daar, waar zij nodig waren om de genoemde doeleinden te ver zekeren. Een resolutie tot instelling van een nieuwe commissie van de Verenigde Naties voor Korea werd aangenomen met 53 tegen 5 stemmen en een onthouding. Deze commissie zal bestaan uit Australië, Chili, Nederland, Pakistan, de Philippijnen, Turkije en een an der lid ,dat nog benoemd moet wor den. De commissie zal de taak der oude :ommissie voor Korea overnemen en de Verenigde Naties vertegenwoor digen bij het streven naar een ver enigde, onafhankelijke en democrati sche regering voor geheel Korea. De Algemene Vergadering zal Vrijdag in plenaire zitting bijeenko men om de aanbevelingen van de po litieke commissie inzake Korea in behandeling te nemen. STASSEN WIL MET STALIN SPREKEN. De Amerikaanse politicus Harold Stassen ,een mededinger van Dewey voor de republikeinse candidatuur bij de presidentsverkiezingen van 1948, heeft Woensdag op een pers conferentie verklaard, dat hij Stalin om een persoonlek onderhoud heeft gevraagd om een nieuwe weg voor de wereldvrede te vinden. Het eerste doel van zijn brief noemde Stassen het voorbereiden van een conferentie tussen Stalin en le den van het Politbureau en hemzelf en vier of vijf vooraanstaande Ame rikaanse „burgers"! Vlucht uit Praag Twaalf Tsjechoslo waakse vluchte lingen zijn Zaterdag op het Engelse vliegveld Manston (Kent) geland in een Dakota, die bestuurd werd door kapitein Kaucky, hoofd-testpiloot van de Tsjechoslo waakse luchtvaartmaat schappij. Men meent te weten, dat de man nen uit de groep leden zijn van een ondergrondse beweging, die verno men hadden, dat hun activiteiten aan de Tsjechoslowaakse autoriteiten bekend waren geworden, en daarom uit het land waren gevlucht om ar restatie te ontgaan. Alle inzittenden van het Tsjechi sche vliegtuig hebben van de Britse regering asyl gekregen. Acht van de tien mannen en vrouwen bóven de veertig zijn vatbaar voor Rheumatische pij nen Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzui verende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelmatig Kruschen te ne men. De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aan rende werking op die bloedzuive rende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de onzuiver heden in het bloed geen' kans meer zich vast te zetten en hun slopende werk te doen. Rheumatische pijnen maken chagarijnig. want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt lievei weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoon te. MEDEDELING VAN L.T.B. Door de toepassing van de 5 loonsverhoging in het bloembollen- bedrijf gelden voor arbeiders van 23 jaar en ouder de volgende bruto ionen. Klasse A: min. f 59,06; max. f 64,0! De tussenliggende C.A.O.-lonen worden -overeenkomstig met 5% verhoogd. Klasse B. Min. f 53.55; max. f 58,54. De tussenliggende C.A.O.-lonen worden overeenkomstig met 5% verhoogd. Klasse C: min. f 50,14: max. f 53,0214. De tussenliggende C.A.O.- lonen worden overeenkomstig met 5% verhoogd. Klasse D. 23 jaar en ouder: min. f 47,51; max. f 49.61. De tussenlig gende C.A.O.-lonen worden over eenkomstig met een 5% toeslag ver hoogd. Aan vaste arbeiders van 23 jaar en ouder die niet langer dan 4 weken in accoord werken moet worden uit betaald f 46,20. Aan vaste arbeiders van 23 jaar en ouder die langer dan 4 weken in accoord werken moet worden uitbe taald f 45,15. Aan losse arbeiders van 23 jaar en ouder moet worden uitbetaald: a. in de zomermaanden f 49,61; b in de wintermaanden f 46,20. Diploma toeslag. Hebben deze ar beiders van 23 jaar en ouder boven dien recht op een diploma van f 1,dan wordt dit f 1,05. Bij accoordwerk, moet tot een bru toloon van f 67,20 aan arbeiders van 23 jaar en ouder de volle 5% loons verhoging worden toegepast Liggen HAAGSE RECHTBANK. Opgelicht. De grondwerker J. K. uit Leiden heeft zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad terzake van oplichting voor 80. De rechtbank heeft verdachte, die reeds eerder werd veroordeeld, een jaar en zes maanden gevangenis straf opgelegd. Meineed-zaak. In het meineeds proces tegen A. J. B. en C. J. V. beiden uit Nieuwkoop eiste de of ficier voor wat B. betreft, mede op grond van het psychiatrisch rap port, vrijspraak, terwijl tegen V. een jaar gevangenisstraf werd ge vraagd. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en B. vrijgesproken, terwijl V. tot vier maanden gevangenis straf werd veroordeeld. HAAGSE POLITIERECHTER. Een bollenkwestie. Er waren door de handelaren P. G. M. en T. M., beiden uit Wassenaar, bloembol len geteeld, in strijd met de voor schriften. Dat feit bracht hen in aan raking met de Haagse Politierechter, die het gewenst vond, om maatrege len tegen herhaling te treffen. Daar door werd P. G. M. veroordeeld tot 250 boete of 1 maand hechtenis, be nevens voorwaardelijk drie maanden gevangenisstraf met twee jaar proef tijd. De andere verdachte werd ver oordeeld tot 75 boete of 10 dagen hechtenis. deze lonen hoget dan mag de toeslag niet hoger komen dan f 3,36. Overwerk: Over de verdiensten uit overwerk moet eveneens de 5% loonsverhoging worden betaald. Toeslagen op de in de C.A.O. vastgestelde lonen voor arbei ders beneden 23 jaar tot beta ling waarvan de werkgevers niet verplicht zijn, behoudens voor degenen die gehuwd dan wel kostwinner zijn. Klasse D voor 22 jarigen: min. f 46,20; max. f 48,30. Klasse D voor 21 jarigen: min. f 45,15; max. f 47,25. De tussenlig gen lonen worden overeenkomstig met 5 verhoogd. Aan vaste arbeiders beneden 23 jaar, die niet langer dan 4 weken in accoord werken moet worden uit betaald aan contractloon: 22 j., f 44,6214; 24 j., 1 43,05; 20 j. f 38,48; 19 j. f 33,80; 18 j. f 29,3514 17 j. f 24,72. Aan vaste arbeiders beneden 23 j. die langer dan 4 weken in accoord werken moet worden uitbetaald aan 22 j. f 43,5714; 21 j. f 42,—; 20 j. f 37,44; 19 j. f 32,7614; 18 j. f 28,32H; 17 j. f 23,69. Aan losse arbeiders beneden 23 j. moet worden uitbetaald in de zo mermaanden aan: 22 j. f 47.77 >4; 21 j. f 46,20; 20 j. f 41,60; 19 j f 37.44 18 j. f 32,96; 17 j. f 28,34. De winterlonen voor de losse ar beiders beneden 23 jaar zijn gelijk aan die van de vaste arbeiders, wel ke niet meer dan 4 weken in accoord werden. De vacantie-bonnen. De waarde der vacantie bonnen wordt eveneens verhoogd voor de losse arbeiders van 23 jaar en ouder worden deze f 2,80 per week. Als aan de arbeiders beneden de 23 jaar de loonsverhoging wordt toe gekend, dan wordt de waarde der vacantiebon: voor 22 j. f 2,70; voor 21 j. f 2,60; voor 20 j. f 2,30; voor 19 j. f 2,10; voor 18 j. f 1,70; voor 17 j. f 1,50. Deze nieuwe loonregeling geldt met terugwerkende kracht van 3 September j.l. af. ALPHEN AAN DEN RIJN HOE STAAN DE ZAKEN IN „AVIFAUNA" In tegenspraak met verschillende geruchten, die de laatste tijd de ron de hebben gedaan, volgens welke het in Mei j.l. te Alphen aan de Rijn ge opende internationale vogelpark „Avifauna" aan een buitenlandse instelling zou worden verkocht, ver namen wij van de eigenaar, de heer G. van den Brink, dat hij de exploi tatie zelf zal voortzetten. Er liggen reeds plannen gereed voor een uit breiding op grote schaal, welke deze winter ter hand zal worden geno men. Het ligt in de bedoeling de op pervlakte van het gehele complex te verdubbelen. Reeds zijn stappen on dernomen bij het gemeentebestuur van Alphen aan de Rijn om hiervoor de nodige medewerking te verkrij gen. Het park zal moeten worden uitgebreid in de richting van het station, opdat ook aan die zijde een ingang kan worden gemaakt. Ook het parkeerterrein, dat deze zomer .r-v-: I Dank zij de zeer grote verdiensten van weth. Bounja van Bussum, die hoofdzakelijk hierin bestaan, dat hij kans heeft gezien om het „cordon" van zeer uitvoerige, min of meer bureaucratische bouw-voorscliriften te doorbreken, zijn er soepeler con cessies verleend om buiten de van hogerhand toe te wijzen bouwvolu mes, een groot aantal woningen ex tra te laten bouwen. Na genoemde soepeler regeling diende ook deze gemeente een ratio neel plan in voor de bouw van 100 eenvoudige woningen en verkreeg toestemming om tot uitvoering over te gaan. Na een vlotte aanbesteding, waar voor, zoals bekend grote belangstel ling bestond uit de kringen van aan nemers in den lande, werd de bouw, die geschiedt voor rekening van de Alphense Woningbouwvereniging „Alphens Belang", gegund aan de Rotterdamse firma gebrs. Breur voor de som van 663.500. Maandag j.l. werd de spade in de grond gestoken en thans zal, voor zover materialen-schaarste en ge brek aarr'arbeidskrachten de bouw niet in de weg staan, met de meeste spoed aan de afbouw worden voort- gewerkt. Het worden allemaal eenvoudige eensgezinswoningen van 10 blokken, variërend van 514 stuks. De keu kens, W.C.'s, schoorstenen etc wor den zoveel mogelijk naast elkaar ge houden, teneinde de leidingen etc. zo economisch mogelijk te kunnen aanleggen. De blokken worden ge scheiden door kleine ruimten voor een „achterommetje", Deze openin gen worden evenwel door middel van pergola aan elkaar verbonden en aldus wordt enige variatie in de strakke lijn gebracht. De woningen krijgen een kleine voor- en achtertuin, alsmede een houten schuurtje met stenen voet, groot 2x3 m. De huishuur zal ver moedelijk niet meer dan f 6.be dragen. Gebouwd wordt achter de Karei Doornianstraat in de z.g. Oosthoek- buurt, grenzende aan drie straten, waarvan twee nog nader te vernoe men en de derde de Zoutmanstraat. Zo staan althans de plannen, doch een kleine wijziging in de plaats is nog niet uitgesloten. De woningen krijgen een aparte ingang, een kleine gang, W.C bij de voordeur, een keukentje waarin een kast en kelderkastje onder de trap plm. 80 cm. diep. Naast de gang en de keuken komt van voren naar ach ter een woonkamer van pl.m. 20 m2, waarin een kast en een schoorsteen mantel. Een rechte trap vanuit de veel te klein is gebleken, zou be langrijk worden vergroot. De heer van den Brink bevestigde, dat de di rectie van Avifauna inderdaad uit het buitenland, te weten uit Madrid, Kopenhagen en Florida, aanbiedin gen heeft ontvangen om het vogel park over te doen. Voorts heeft een gemeentebestuur in Nederland de heer van den Brink in alle ernst voorgesteld het vogelpark af te bre ken en in de reflecterende gemeente weer op te bouwen, Op geen van deze voorstellen is echter ingegaan. De uitkomsten hebben dit eerste sei zoen de verwachtingen ver overtrof fen. Ware de weersgesteldheid in September niet zo ongunstig ge weest, dan zou het aantal bezoekers vermoedelijk het millioen hebben overschreden. Nu heeft men er 900.000 geteld en gedurende de eer ste vijf maanden van zijn bestaan heeft Avifauna een winst van 200.000.opgeleverd. Het park zal ondanks -de voorge nomen uitbreidingen de gehele win ter geopend blijven. In verband hier mede is het paviljoen van een mg- derne heteluchtverwarming voorzien Het winterseizoen wordt Zaterdag avond a.s. ingezet met een nieuw gevormd orkest van ontslagen bios coopmusici. Een der zoons van de heer van den Brink heeft dezer dagen opgericht de „jungle star factory", welke zich de vangst van exotische vogels voor Avifauna in West-Afrika ten doel stelt. Teneinde de kosten, welke aan deze expeditie verbonden zijn te drukken, zal de „factory", waarbij zich enkele bekende Nederlandse jagers, te weten de heren P. Tile- nius Kruithof en J. van Putten, beiden uit Rotterdam en de heer A. Etmans uit Den Haag, hebben aan gesloten, zich tevens toeleggen op de jacht op krokodillen, pythons, varanen en ander kruipend gedier te, waarvan de huiden heden ten dage een zeer hoge marktwaarde hebben. Op 25 October a.s. zal het gezelschap jagers scheep gaan naar Dakar, dat het uitgangspunt zal worden van een interessante expe ditie door het binnenland van West-Afrika. gang voert naar boven waar een overloop is en 3 slaapkamers elk voor twee personen, een kast en een douchecel. Voorts is voor geringe berging ruimte op de zolder. De wo ningen worden geheel opgetrokken van steen en ze krijgen een schuine overkapping met pannen dakbedek king, dus een constructief normale bouw, doch gerationaliseerd in de uitvoering. Alles heeft dezelfde af metingen. De straten zijn reeds aan gelegd. De bouw wordt voorlopig per straat afgewerkt, ter bespoedi ging van de woongelegenheid in de gemeente. BODEGRAVEN Meevaller voor kaashandelaren Op 5 November 1949 (de datum van de afschaffing der kaasdistribu tie) werd aan alle voorraadhouders van kaas door het bedrijfschap voor zuivel een heffing opgelegd van 27 cent voor elke kilo kaas, die zij in voorraad hadden. Ter illustratie van de betekenis van deze maatregel die- ne slechts, dat naar ruwe schatting alleen de Bodegraafse kaashandela ren al een totaalbedrag van meer dan 1.000.000 moesten betalen. De fede ratie van binnenlandse kaashandela ren wenste zich niet zonder meer bij dit besluit van het bedrijfschap voor zuivel (in wezen een ministerieel be sluit) neer te leggen en met als inzet een millioenenbedrag ging men pro cederen. Als raadsleden van „de fe deratie binnenlandse kaashandela ren" traden op mr. H. E. la Gro en mr. J. A. la Gro te Bodegraven. Het scheidsgerecht voor de voed selvoorziening te 's Gravenhage heeft thans, dus bijna een jaar nadat deze zaak was aangegaan, de heffing van 27 cent per kilo vernietigd. Sommi ge kaashandelaren, die reeds een groot deel van het aanvankelijk ver schuldigde bedrag hebben betaald, zullen dus de gestorte bedragen weer terug krijgen. Personalia. Voor het ingenieurs examen tuinbouw slaagde aan de landbouwhogeschool te Wageningen de heer J. v. der Boon. ROELOF A RENDS VEEN Training DOSR. Heden Donder dagavond training voor de junioren van 78 uur en voor de senioren van 89 uur. De Maandagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Boskoop was er wel een van hef tige discussies, waarbij de voorz. nog al eens werd aangevallen, doch de verwijten steeds wist te weerleg gen, hoewel niet altijd tot bevredi ging der sprekers. Het begon al bij de goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, waarover de heer Mathot het niet eens was. Bij de ingekomen stukken was het de heer Noest, die het niet met de vöorz. eens kon worden over een schrijven van de Boskoopse Bestuur- dersbond. betreffende de werkme thode van de Commissie van Onder zoek, bedoeld in de Noodwet Ouder domsvoorziening. Voorts bleek bij de ingekomen stukken, dat Ged. St. geen vrijheid kunnen vinden om de wedden van de wethouders dezer gemeente wederom te verhogen. Bij de mededelingen bleek, dat de aanbesteding heeft plaats gehad van 63 woningen met schuurtjes op de terreinen gelegen aan de Goudse Rijweg, Julianastraat en Juliana- plein. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver, de N. V. Bouw maatschappij Woerden te Woerden voor de som van 477.800.Ook de verbetering, van de Zuidkade is aanbesteed en gegund aan de firma Deerenberg en van Wijk te Alphen a/d Rijn voor de so mvan f 169.725 De voorstellen tot wijziging van de begroting van kapitaalsinkomsten en uitgaven gingen vlot onder de ha mer door. Bij het voorstle tot vaststelling van een verordening op de heffing van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van de burgerlijke stand ontspon zich weer een heftige discussie waarbij de heer Hage het niet met de voorz. eens kon worden Tenslotte werd dit voorstel aange nomen, evenals het voorstel tot vaststelling van een precarioveror- dening. Uit de nieuwe verordening blijkt, dat het tarief voor het inne men van gemeentegrond belangrijk is verhoogd. Bij het voorstel tot vaststelling verklaren van de woningen Boot straat 15, den Ham 15 en 16 en Rid- derbuurt 10, 11, 12 en 13 meende de heer v. d. Dool, dat de woningen den Ham 15 en 16 gespaard hadden kunnen worden, wanneer hiervoor de nodige maatregelen tijdig waren genomen. De discussie welke hier over werd gevoerd, gaf de heer v. d. Dool geen bevrediging, doch het was nu toch te laat, om een en an der te wijzigen. Voor de benoeming van de woon ruimte-commissie ging de Raad eerst geruime tijd in besloten zit ting. Na heropening bleek dat de heer v. d. Dool, die zich eerst niet herkiesbaar had gesteld, toch weer herkiesbaar was. Bij de nu volgende stemming werden herkozen: de he ren: P. v. d. Dool. J. Sepei's en C. J. van Vliet. In de plaats van de heren T. v. d. Berg en J. D. Kra nenburg werden gekozen mevr. Kromhout v. d. Broek en de heer C. v. Dam. Vervolgens gingen twee voorstellen tot het verlenen van 'n subsidie ingevolge de lager onder wijswet zonder aanmerkingen onder de hamer door. De instelling van een commissie voor het voeren van onderhandelingen met de gemeente Leiden over een ontwerp-stroomle- veringscontract maakte de tongen weer los. Leiden heeft n. 1 aan van Leiden stroom betrekkende gemeen ten een nieuw stroomleveringscon- tract aangeboden. Het ontwei^» is gebasseerd on geheel andere grond slagen dan die van de lopende con tracten. Zo zulllen in het gehele verzorgingsgebied van Leiden de zelfde tarieven gelden. Bij deze nieuwe opzet rijzen behalve voor iedere gemeente afzonderlijk ook vragen, die de distributie-gemeen ten gemeenschappelijk raken. Dit heeft geleid tot instelling van een studiecommissie. Het is echter mo menteel niet goed mogelijk dieper op deze kwestie in te gaan, aldus de voorz.., gezien het stadium der werkzaamheden. Door aanneming van het voorstel tot het maken van een rijwielbergplaats bij de openbare school, zijn nu alle scholen voorzien van een behoorlijke bergplaats voor de rijwielen der leerlingen. Wan neer de bergplaats gereed is kun nen 55 lèerlingen hun vehikel onder dak brengen. De uitbreiding der vergunningen ingevolge de Drankwet, wilde er bij de raad niet in. B. en W. zijn van mening dat de 4 tapvergunningen alle gelegen in het centrum dei- gemeente konden worden uitge breid met twee voor de buitenwij ken. Het voorstel van B. en W. werd met 6 tegen 7 stemmen verworpen. Het voorstel van de heer Romijn om het aantal van 4 op 5 te brengen werd met dezelfde stemverhouding aangenomen. Bij het volgende voor ste] tot overneming van een stukje grond achtte de heer Mathot de voorwaarden te zwaar. Bovendien zag hij het nut er niet van in. Meerdere heren namen aan de dis cussie deel. Het voor en tegen wordt overwogen, doch bij stemming blijkt dat de meesten er voor zijn, n. 1 7 voor en 3 tegen. Na nog enkele hamerstukken volgde de rondvraag waarbij meer dere leden weer hun gebruikelijke verlangens naar voren brachten. De belangrijkste waren het verzoek van de heer v. d. Dool, naar aanleiding van het rapport van de schoolarts, hetwelk hij zeer prees, of het niet mogelijk zou zijn volgend jaar het schoolzwemmen te gaan beoefenen. De heer Noest bepleitte ook voor de uitkeringen van het B. A. de 5 pet. verhoging toe te passen. Tenslotte bracht de heer Noest enkele hem gedane mededelingen ter tafel in zake de houding van de voorz. ten opzichte van de wel of niet ophef fing van onze spoorlijn en betref fende autobusonderneming „Citosa." Deze mededelingen werden door de heer Noest reeds bij voorbaat tegen gesproken, doch hij wilde de voorz. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZUIDELIJKE WIND. Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. Zwak ke tot matige Zuidelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Een kunstmaan Alvorens ruimtereizigers de eerste reis naar de maan zullen onderne men, stellen geleerden zich voor een „kunstmaan" twintig tot dertig maal rond de aarde te laten cirkelen. De ze kunstmatige satelliet zal waar schijnlijk een raket zijn vol weten schappelijke instrumenten, die op een afstand van 600 tot 1200 kilome ter rond de aarde zal vliegen. Deze mededelingen werden ge daan door Alexandre Anadoff, de 40- jarige president van het eerste inter nationale astronautisciie congres, dat deze week in Parijs besloten werd. Volgend jaar zal het genootschap in Londen zijn tweede congres organi seren. De kunstmaan is theoretisch reeds mogelijk, maar de bouw is een kwes tie van geld en practisch onderzoek. Een van de moeilijkheden is het vin den van een materiaal, dat voldoen de weerstand biedt tegen de hitte van de explosie bij de start en tegen de intense koude buiten de damp kring van de aarde. De satelliet zou radiografisch be richten moeten uitzenden over weers gesteldheid. temperatuur en intensi teit van kosmische stralen. Passa giers zou de kunstmaan niet kunnen meenemen. Anadoff zeide, dat men eerst moet weten, welke moeilijk heden de eerste duizend kilometer opleveren. De maan, aldus Aanadoff, moet men beschouwen als een „voorstad" van de aarde. De plannen om naar dit hemellichaam te vliegen zijn in het geheel niet utopisch of fantas tisch. Het is een plaats van bestem ming die voor onze huidige begrip pen wat verder ligt, dan gebruikelijk (380.000 kilometer). Het zenden van een voorwerp van viif a zes kilometer naar de maand is theoretisch moge lijk, doch dit zou geen enkel wer kelijk doel hebben, aldus Anadoff. gelegenheid geven zich in het open baar te verdedigen. Deze medede lingen bleken zich naar de duide lijke uiteenzetting der feiten door de voorz., inderdaad onjuist te zijn. LANGERAAR Vijf jaar Verkennersbeweging St. Bavo-groep. Ongeveer tegelijk met de Gidsen vierden ook de verkenners beweging haar eerste Lustrum. De dag begon met een H. Mis, waarna verdere viering in eigen kring plaats had. De hoge vlaggenmast bij de kerk met de verschillende vlag gen was vrijwel het enige uiterlijke teken der viering gedurende de dag. 's 4vonds was er in 't parochiehuis een filmavond, waarvoor grote be langstelling bleek te bestaan. De vaandrig T. Hoogervorst verwelkom de de talrijke aanwezigen, .bijzonder kap. Tweehuijsen, uit Amsterdam, oud-aalmoezenier der beweging, de heer Montanus uit Leiden, de eerste hopman, en de heer Scheerder, dis- tricts-commissaris. Na een voor-pro gramma, een viertal kleinere films omvattend, volgde de hoofdfilm: „In de Penarie", een dolle klucht. St. Lidwina-groep. Voor de gid sen was het een grote feestdag, de dag waarop het vijf-jarig bestaan van de beweging in onze parochie werd herdacht. De dag werd begonnen met een H. Mis, die tot jntentie der Gid sen werd opgedragen. In de namid dag speelden, van 3 tot half 6 een veertigtal gidsen 't grote lustrumspel. Met groot enthousiasme werden de verschillende opdrachten uitgevoerd. Geen wonder- er waren mooie prijs jes te verdienen. De dag werd beslo ten met een gezellig samenzijn. GEMEENTERAAD ZEVENHOVEN Voorlopig geen vergroting van gem. vergaderlokaal De gemeenteraad kwam onder voorz. van burg. M. P. van der Weij- den in openbare zitting bijeen. De heer P. A. van der Hulst was we gens ziekte afwezig. Onder de ingek. stukken was een brief van een door de verschillende in de gemeente bestaande verenigin gen samengesteld comité inzake een vergroting van het gemeentelijk vergaderlokaal. Op voorstel van Burg. en Wethou ders werd besloten de vergroting van het lokaal voorlopig uit te stel len, omdat de gezamenlijke finan ciële bijdragen van de verenigingen slechts worden geraamd op de helft van de kosten van het schoonhouden van het lokaal. De andere helft van de kosten van het schoonhouden, van verlichting, verwarming, onder houd en andere lasten komen dan thans reeds voor rekening der ge meente, zodat het financieel niet verantwoord is in de tegenwoordige omstandigheden een aanzienlijk be drag van de kosten van vergroting voor rekening der gemeente te ne men. Besloten wordt echter de vloer van het lokaal zo nodig te ver nieuwen. Voorts wordt besloten er in prin cipe mee accoord te gaan het onder houd van het rijwielpad, liggende in de Noordsebuurter polder voor re kening der gemeente te nemen. Tot leden van de commissie van advies ingevolge de woonruimtewet worden herbenoemd de heren C. van Baren, W. J. Blom, L. v. d. Bijl, J. Lauwers en C. J. van Veen. Besloten wordt de beschoeiing langs de Dorpsstraat in afwachting van de algehele verbetering van die straat in 1951, thans provisorisch op te knappen. Op voorstel van B. en W. wordt de woning Dorpsstraat no. 122, be woond door P. Vork onbewoonbaar verklaard met last tot ontruiming binnen 5 maanden. Besloten wordt tot verhoging van de huur van de voor Mei 1940 ge bouwde gemeentewoningen. Verhoging straatbelasting Met het oog op de toestand der gemeentelijke uitgaven wegens on derhoud van wegen en voetpaden, de straten, de straatverlichting het ophalen van huisvuil en het schoon maken van sloten, wordt besloten het percentage voor de straatbelas ting enigzins te verhogen. Voor de gebouwde eigendommen zullen thans worden geheven 6% en voor de ongebouwde eigendommen 1%. Daar de kosten van een nieuw bruggetje over de Ringsloot voor de gemeentewoningen in het Zuideinde werden opgegeven voor een bedrag van ruim f 800.wordt besloten te doen onderzoeken of niet een goed kopere oplossing kan worden gevon- den. I Vervolgens kwam, zoals vrijwel op elke raadsvergadering de woning bouw ter sprake. Er werd over ge klaagd, dat de twee nieuwe wonin gen, welke in het voorjaar aan de gemeente zijn toegewezen, nog steeds niet zijn aanbesteed.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2