S)e ftzidóeSotv&Mtt Moh. Natsir antwoordt min. Drees MedetCatid foufigt de dcfiidd Rode nederlaag in Oostenrijk Noord-Koreanen staken de terugtocht Rode haan nam de kans waar Directeur: C. M. T. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. RUUZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERIXAG 5 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG No. Moh. Natsir's onbevredigend antwooi d Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., I 1.50 p. tnnd., 1 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 „Positieve maatregelen" klinkt beter f)E INDONESISCHE MINISTER-PRESIDENT MOH. NATSIR heeft telegrafisch geantwoord op het beroep van minister Drees. Ter bescherming van de bevolking te Ambon in het bijzonder en om de belangen van land en volk van Indonesië in het algemeen te verze keren, aldus luidt het telegram, is de Indonesische regering tot haar leed wezen genoopt om positieve maatregelen te nemen, doch zij doet dit in overtuiging, dat door deze maatregelen de vrede en de vrijheid voor de bevolking in de Zuid-Molukken zullen worden hersteld. De loop der historie Een kleine bende gewapende per sonen, die na de souvereiniteitsover- dracht onder de verantwoordelijk heid van de Nederlandse regering vielen, tracht aanhoudend weerstand te bieden en zich te onttrekken aan de loop, die de historie thans in In donesië neemt, verklaart Natsir. De rebellie is in April op touw ge zet door een troep militairen van het KNIL. Nederland heeft tegen hen toen geen strenge maatregelen geno men. De kolonel Schotborch, die naar Ambon werd gezonden, is na latig gebleven, zo te handelen als van hem mocht worden verlangd. Hij heeft zelfs deelgenomen aan een plechtigheid van het strijken van de Nederlandse vlag en het hijsen van die van de zogenaamde republiek der Zuid-Molukken in het KNIL- kampement. Aldus eindigt het tele gram. Zonder openlijk de schuld voor de gebeurtenissen om Ambon op Ne derland te werpen, zegt Mohammed Natsir dus, dat de rebellie in April op touw gezet is door een troep mi litairen van het KNIL en dat Neder land tegen hen geen strenge maat regelen heeft genomen. Mr. Mohammed Natsir zal morgen in een-besloten vergadering van het Indonesische parlement een verkla ring afleggen over de gebeurtenissen - op Ambon, naar aanleiding van het telegram van dr. W. Drees. Zoals in het verleden reeds enkele malen is gebeurd, heeft de Neder landse regering via de hoge com missaris in Djakarta de Unci thans weer gewezen op de ontwikkeling van de kwestie met Ambon. De regering heeft de aandacht van de commissie nu in het bijzonder ge vestigd op de miliitaire weg, welke de Indonesische regering heeft geko zen om deze kwestie tot een oplos sing te brengen. De regering heeft, zoals bekend steeds aangedrongen op een oplos sing langs vreedzame weg en zij verwacht, dat de Unci zal handelen overeenkomstig de instructies welke haar door de Veiligheidsraad zijn gegeven. GEEN PUBLICITEIT. Reuter vernam gisteren in Djakar ta, dat de Indonesische minister van voorlichting aan de Indonesische ra dio heeft opgedragen, geen melding te maken van het militaire offen sief tegen Ambon. Eerder op de dag had de minister van defensie verzoe ken van buitenlandse corresponden ten die door het verbreken van de verbindingen niet in staat zijn zich naar Ambon te begeven om de berichten over de aanval te be vestigen of te ontkennen, van de hand gewezen. Sommige Ambonese leden van het Indonesische parlement, aldus meld de Reuter nog, zeiden gisteravond, dat zij de actie van de Indonesische regering tegen Ambon steunen. Russen lieten de stakers in de steek De communisten zijn verslagen in Oostenrijk. Van de anderhalf millioen arbeiders, gaven er slechts 50.000 gehoor aan de communistische oproep om algemeen in staking te gaan en het merendeel van die 50.000 staak ten al of niet door de Sovjets gedwongen in de Sovjet-zone. „De algemene staking, voor geheel Oostenrijk uitgeroepen door de commu nistische partij, is gebroken door de wil tot weerstand van onze arbei ders. Het economische leven in het gehele land volgt zijn normale loop',' aldus een bekendmaking van het ministerie van Binnenlandse Zaken te Weenen. ONLUSTEN TE WENEN. De hoofdstad en haar omgeving waren echter het toneel van min of meer ernstige onlusten. Ongeveer duizend communisten bestormden het hoofdpostkantoor en de telefoon centrale van Wiener Neustadt in de Sovjet-zone, even ten Zuiden van Wenen. Zij maakten korte metten met 150 gehelmde „Schupos", die hun de toegang trachtten te beletten. Ass. Press vernam, dat de politie onder handelingen voerde met de com munistische functionarissen over de ontruiming van de gebouwen. Betogers, bijgestaan door Sovjet soldaten, brachten 's middags het tramverkeer in de Sovjet-sector van Wenen tot stilstand. Communisten met rode banden om de arm spron gen op de wagens en lieten deze ontsporen. Banden van personen auto's en vrachtwagens werden door gesneden en de auto's werden op de tramrails ondersteboven geworpen. Aan de sectorgrens maakten beto gers zich meester van tramwagens en namen deze leeg mede over de Do- naubruggen in de Sovjet-sector Tnccan 'VDnri 1 cr\r\r\r\ de Sovjet-zone demonstreerden gis teravond ordelijk voor het stadhuis, maar nog geen twee uur later werd de demonstratie opgeheven. VOOR EEN PUTSCH NOG TE VROEG. Vijf leden van de Kominform heb ben gisteravond de Oostenrijkse com munisten aan het verstand gebracht, dat zij hun plannen voor een staats greep moesten laten varen. Uit Wes telijke bron verneemt A. P-, dat de leden van de Kominform vier dagen geleden op verzoek van de Aussische militaire bezettingsautoriteiten per vliegtuig naar Wenen kwamen. Deze zegslieden bevestigden de berichten van Oostenrijkse zijde, dat de com munisten gedetailleerde plannen had den voor een putsch. Het betoog van de afgevaardigden van de Kominform kwam hierop neer: „Dit is niet het moment voor een putsch. Jullie moeten het alleen de regering lastig maken". De zegs lieden beschouwden dit als een be langrijke aanwijzing, dat Rusland op De vertegenwoordiger in Neder land van de republiek Zuid-Moluk ken deelt mede: „De regering der republiek Zuid- Molukken maakt over de strijd ver richtingen het volgende bekend: Sinds Dinsdag slaagden onze troe pen er in op het eiland Amboina de vijand op drie plaatsen (in het Noor den en Oosten) langzaam terug te drijven. Voortdurend versterking met verse troepen der R.I.,, die heel goed bewapend zijn, doen ons ech ter zeer sterk onze onvoldoende be wapening en munitie gevoelen. Ge lukkig zijn Ambonese militairen van elders onderweg met wapens en munitie. Zodra deze zijn aangeko men, zal een bloedbad onder de aan vallers ontstaan. Dit kan slechts voorkomen worden indien het bui tenland, de UNCI of de Ver. Naties te elfder ure bemiddelt." Het bureau der Zuid-Molukken deelt voorts mede: „Mocht Ambon door de strijdkrachten van de repu bliek Indonesië worden overwel digd, dan wordt de strijd voor vrij heid en democratie voortgezet door het bureau der Zuid-Molukken, on der leiding van de gevolmachtigd minister voor de republiek der Zuid- Molukken, de heer R. W. Lokollo". ULTIMATUM UIT ATJEH. Dinsdag kwamen te Djakarta twee Atjehers ana. die leiders en volks vertegenwoordigers in Athjeh verte genwoordigden. Zij hebben de rege ring der republiek Indonesië een ul timatieve resolutie aangeboden, waarin voor Atjeh autonomie en de status van provincie wordt gevraagd. Indien wordt er in dit schrijven gezegd de regering dit verzoek niet inwilligt, kunnen de aanbieders van het petitionnement niet instaan voor het volk en zullen de ambte naren en de volksleiders hun ambten neerleggen, welk voorbeeld door vele lagere ambtenaren zal worden gevolgd. t,„6 VSxwiririn?ryKe aanwijzing, dat Rusland o Tussen 7000 en 150000 arbèidèrs uit het ogenblik niet gereed is om ern- H. JAAR WORDT NIET VERLENGD Voor de tweede maal sedert Augus tus hebben verscheidene Romeinse bladen het bericht gelanceerd, dat het niet onmogelijk is, dat Z. H. de Paus het H. Jaar nog met een half jaar verlengt. De Romeinse correspondent van het K.N.P. deelt hieromtrent mede, dat het Centraal Comité voor het Heilig Jaar deze berichten beschouwt als zonder enige grond of waarschijn lijkheid. Met de sluiting van de H. Deur van de Sint Pieter door Z. H. de Paus op 24 December a.s. zal ook het H. Jaar ten einde zijn. Het is echter wel de gewoonte, dat na de sluiting van een H. Jaar alle gelovigen over de gehele wereld, die tijdens het H. Jaar niet naar Rome konden komen .gedurende een half jaar in de gelegenheid worden ge steld om ook buiten Rome aan de Jubileum-aflaat deelachtig te wor den. MILITAIREN IN LONDENSE GASFABRIEKEN. Ruim 1.300 militairen namen van daag de gasfabrieken in Noord-Lon- den over. De niet-officiële staking van 1.500 arbeiders van deze fabrie ken duurt al drie weken. stige moeilijkheden in Europa te ontketenen. Het zou tevens een ver klaring zijn voor het povere figuur, dat de communisten geslagen hebben. Het intergeallieerde militaire com mando in Wenen kwam in spoedzit ting bijeen om een Oostenrijkse klacht te bespreken, waarin gepro testeerd wordt tegen de Sovjet-in menging in politie-zaken. Ass. Press verneemt, dat de Sovjet-vertegen woordigers deze aanklacht verwier pen. De Oostenrijkse regering heeft deze klacht gisteren herhaald. Oostenrijkse autoriteiten denken, dat de staking een paar dagen duren zal en ten slotte zal verlopen. AMBON NA DE AARDVERSCHUIVING TE SURTE. Staande op de zijkant van zijn huis, dat tengevolge van de aardverschuiving te Surte nabij Gothenburg geheel omgekanteld was, brengt de bewoner zijn bezittin gen, die hem door een helper door het raam worden aangereikt in vei ligheid. Eerste tegenstand boven 38e breedtegraad /"VNGEVEER 130 KILOMETER ten Noorden van de 38ste breedtegraad hebben de Noord-Koreanen de terugtocht gestaakt en hevige tegen stand geboden. In het Oosten is een Zuid-Koreaanse divisie, die nog op weg is naar de 38ste breedtegraad, door Tsjoensjon getrokken en heeft Soeboeng heroverd. Ten Noorden van Seoel bevinden Amerikaanse troepen zich op 11 kilometer van de breedtegraad. Zij veroverden het weg- en spoor wegknooppunt Moensan. VERTRAGINGSACTIE. Sinds de derde divisie vijf dagen geleden de 38ste breedtegraad over schreed, verwonderden de soldaten zich omdat zij geen tegenstand ont moetten. Het lijkt er nu op, dat de communisten de verdediging van de haven Wonsan, 50 kilometer ten Noorden van Tongsjong, door een vertragingsactie voorbereiden. Won san is met de hoofdstad Pjongjang door een hoofdweg verbonden. De communisten zijn de laatste dagen weer begonnen met een gue- rilla-oorlog achter 't front in Zuid- Korea. Herhaalde malen hebben zij 's nacht kleine posten overvallen. Men is van oordeel dat hier getrain de guerilla-strijders aan het werk zijn en niet de communistische sol daten die nog altijd proberen weg te komen. De communisten komen uit het Noorden en proberen tussen de linies der Verenigde Naties te ko men. Voorlopig zullen deze partisa- nen waarschijnlijk proberen de ver bindingen van hun tegenstanders te verbreken en kleine dorpen te ter roriseren. Later worden zij de ker- DE SLUISWERKEN TE VEERE. De werkzaamheden aan de Sluis te Veere, die in begin van 1951 geheel vernieuwd zal zijn, vorderen goed. De foto toont een overzicht van het werk. nen van de groepen die zullen ope reren op groter schaal als de troe pen grotendeels uit Korea worden teruggetrokken. Sommige van deze teroristen zijn reeds gegrepen. Zij waren vermomd als vluchtelingen. MASSAMOORDEN. Twee officieren van een commis sie van onderzoek van de Verenigde Naties hebben vandaag een verslag ontvangen over een massamoord op 2000 Zuid-Koreanen in Tsjongjoe. Enkele uren voordat de vooruitge schoven elementen van de tweede divisie in Jhonjoe 40 kilometer ten Oosten van Koensan waren gaf een communistische majoor be vel om alle gevangenen te doden. De gevangenen, onder wie zich vrouwen en kinderen bevonden, werden doodgeslagen met rubber slangen en bijlen. Leden van de commissie van onderzoek hebben een massagraf met 800 lijken gevonden. Bij Seoel is een kamp ontdekt, waar de Noordkoreanen 700 Zuid- Koreaanse burgers hebben vermoord. De communisten verbrandden de gevangenen of staken hen met de bajonet neer alvorens te vluchten. Parijs 2000 jaar stad Grootse feesten in 1951 In 1951 zal de stad Parijs haar twintigste eeuwfeest vieren, gezien Parijs lang het politieke centrum was van Europa en thans nog een zeer grote plaats bekleedt in het wereld gebeuren, zowel op politiek als cul tureel terrein, terwijl zij ook voor het geestelijke leven van Europa gro te betekenis heeft, zal dit feest niet nalaten de aandacht der hele we reld tot zich te trekken. Oorspron kelijk lag het in de bedoeling dit feest in 1950 te vieren, doch in ver band met de H. Jaar, waardoor Rome aller aandacht trekt, heeft men het beter geoordeeld dit feest pas in 1951 te vieren. Algemeen wordt aangenomen dat de stad, door de Romeinen Lutetia genoemd, in het jaar 50 voor Chris tus werd gesticht. In de vierde eeuw werd de naam „Parisia", afgeleid van de Keltische stam der Parisii, steeds meer gebruikelijk. In 987 werd Parijs de hoofdstad van Frankrijk, die voor al in de middeleeuwen beroemd werd door zijn hogescholen. DE MILITAIRE ACTIE van de Re publiek Indonesia tegen Ambon „heeft nidt alleen de Nederlandse regering, maar het gehele Neder landse volk diep geschokt", zo ver klaarde minister-president dr. Drees in een telegram aan de Indonesische minister-president mr. Moh. Natsir. Hiermede gaf minister Drees 0 inderdaad uiting aan het geen het gehele Nederlandse volk voelt. Nederland heeft zich teruggetrok ken als handhaver van de rust, vei ligheid en rechtszekerheid in Indone sië en heeft die taak bij de overeen komst van de Ronde Tafelconferentie overgedragen aan de Indonesische autoriteiten. In het vertrouwen, dat de op de R.T.C. gemaakte afspraken zouden worden nagekomen. Neder land gaf aan de regering der Ver enigde Staten van Indonesië een ge bied over, dat geregeerd zou worden op de grondslag van de vrije vereni ging van afzonderlijke autonome sta ten. Nauwelijks was de overdracht geschied of Djokja begon z'n ideaal van de eenheidsstaat door te zetten en de ene negara na de andere viel aan dit eenheidsstreven ten offer. De laatsten die zich verzetten waren de Ambonnezen, die zich niet wensten over te geven aan een bestuur vanuit Djakarta. Om die verzet te breken is de nieuw gevormde eenheidsstaat, de republiek Indonesia geheten, thans I overgegaan tot geweld. Nederland heeft de gang van zaken na de sou- vereiniteits-overdracht met lede ogen aangezien, maar gemeend, zich erbij te moeten neerleggen, omdat een on afhankelijk land, als Indonesië nu eenmaal geworden was, tenslotte vrij was om z'n huis in te richten naar eigen smaak en het niet duidelijk was, of de meerderheid der bevolking vóór of tegen de eenheidsstaat was. Maar thans gaat het om de Ambon nezen, van wie wij alle reden hebben te veronderstellen, dat zij zeer goed weten wat zij willen en wat zij niet willen. En wat zij niet willen is: on derworpen te worden aan het gezag van Djakarta. Deze mensen zijn Nederland altijd buitengewoon trouw geweest; hen op dit ogenblik in de steek te laten, zou een eerloze lafheid zijn. /"\P HET BEROEP van dr. Drees heeft Moh. Natsir geantwoord en op bedekte wijze Nederland zelf de schuld gegeven van de noodzaak tot het nemen van wat hij euphenistisch noemt: „positieve maatregelen". Het verzet zou te wijten zijn aan de Am- bonnese K.N.I.L.- militairen, die in opstand waren gekomen, waartegen de Nederlandse legerleiding niet vol doende zou zijn opgetreden. Een doodgewoon opstootje dus tegen het wettig gezag en een binnenlandse aangelegenheid. Wij weigeren evenwel te erkennen, dat de gebeurtenissen op Ambon een zuiver binnenlandse aangelegenheid vormen. Zij zijn een Unie-aangele genheid en de kern van de gehele zaak is de handhaving van het zelf beschikkingsrecht. Het is jammer, dat de minister-pre sident op dit kardinale punt niet heeft gewezen; het heeft zijn beroep op de Indonesische regering in niet geringe mate verzwakt. Velen van ons zouden ongetwijfeld een krachtiger toon hebben gewenst in de klacht van dr. Drees. Wat op Ambon gebeurt is op z'n minst een morele schending van de R.T.C.- overeenkomst, waarbij dat zelfbe schikkingsrecht werd gegarandeerd en een niet-naleving van de voor schriften, welke de Veiligheidsraad in Januari 1949 heeft opgesteld inza ke „vrije en democratische verkiezin gen in geheel Indonesië". De Nederlandse regering heeft nu een beroep gedaan op de U.N.C.I., een lichaam, dat steeds heeft uitgeblon ken door een uiterst gemakkelijke houding en waarvan ook thans wei nig te verwachten is. Wij zijn het aan onze eer verplicht, onze Unie-partner te waarschuwen, dat wij verder gaande maatregelen zullen nemen, indien de actie tegen de Ambonnezen doorgang vindt. Een klacht bij de Veiligheidsraad is wel het minste wat wij doen kunnen. De Oosterhoutse brandweer had dit jaar besloten in plaats van de traditionele feestavond een reis naar Antwerpen te ma ken. En zo trok men dan gis teren naar de Scheldestad. Maar terwijl de brandweerlieden op de Keizerley de bloemetjes bui ten zetten, kraaide de rode haan in het dorp. Er ontstond brand in de schuur van de landbouwer D. de Wit aan de Provincialeweg in Oosteind. Deze schuur was voor een deel gevuld met hooi en verder met ongedorst koren. De reservebrandweer deed wat zij kon, maar de schuur ging geheel verloren. KoMeCt^e... Wij hebben plannen nog voor ja ren, doch hebben wij nog jaren voor onze plannen?

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1