Mooie wagens in lange bedrijfs-parade Een dei haagtepunten uit het £eidte 3 dcto&eifeeat Stagnatie in de Donkersteeg Meningen aan andeten viaarborg-kleoing kreymborg WOENSDAG 4 OCTOBER 1950 I >E LE1USE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Meer dan vijftig wagens reden 's middags mee in de grote „Bedrijfs- parade" (reclame-optocht), waarvoor van de zijde van het publiek een enorme belangstelling bestond. Reeds een uur voor het voorbijtrekken van de stoet zag men overal dichte rijen van mensen op de trottoirs staan, wachtend op de dingen die komen zouden. Zij hebben niet tevergeefs ge wacht. Want wat aan hun oog voor bijtrok, was zeker de moeite waard. Vele firma's binnen en buiten Lei den hadden aan de versiering van hun wagens zeer veel aandacht besteed en menig origineel idee was in de stoet te bewonderen. We denken hierbij op de eerste plaats aan de winnaar van de Leidse afdeling: de- kenfabriek gebr. van Wijk, die een koets van wol liet trekken door zes schimmels, geflankeerd door mannen in deken-mantels. We denken ook aan de winnaar van de nationale af deling: het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland, dat met een grote vrachtwagen, vol groente en fruit in alle soorten, me nig applausje oogstte. Maar ook de andere wagens moch ten er zijn. Over het algemeen had men veel gebruik gemaakt van bloe men, alhoewel er sommige wagens bij waren, die er wel een beetje kaal af kwamen. De stoet werd op de gebruikelijke wijze geopend door de heer R. J. Meyer, commissaris van politie, in een rijtuig, gevolgd door de Leidse en Nederlandse vlag, de vaandel- wacht met het vaandel van de 3 Oc- tober-vereniging, het bestuur met burgemeester en mevr. van Kinschot, besturen van Alkmaar en Groningen, allen in rijtuigen, en de jury. Na tuurlijk ontbraken de muziekcorpsen niet, evenmin als de goed geslaag de bloemenwagen van de 3 October- vereniging. Een welkome afwisseling in de rij van wagens (waarbij de jenever- en bier-merken goed vertegenwoordigd waren ondanks de propaganda-auto „Geen alcohol bij snelverkeer") bood de jachtstoet van de Veluwe Hunt, bestaande uit amazones en ruiters in scharlakenrode jassen, begeleid door 40 jachthonden. Men keek z'n ogen uit, al waren sommige wagens wat al te hoog om de versiering vanaf de straat goed te kunnen zien. Bovendien scheen ons de stoet wel iets te lang; er kwam geen einde aan, vooral niet, omdat er nu en dan enig oponthoud was, voornamelijk veroorzaakt door het lastige inrijden in de Donkersteeg, waarmede vooral de grote vracht wagens en autobussen te kampen hadden. Vanzelfsprekend werden de be stuursleden en verdere genodigden langs de route weer verschillende malen op een „hartversterkertje" ge- tracteerd. Speciale vermelding verdient het, dat inspecteur K. W. Wijk gisteren voor de 25e keer de optocht opende. Hij deed het in 1919 voor het eerst en dit jaar voor het laatst, wegens zijn a.s. pensionering. DE HEER W. VAN DER LAAN, voorzitter van de 3 October-vereni- ging: Ik vind het feest buitengewoon goed geslaagd: alles is vlot verlopen en het prachtige weer heeft veel tot het succes bijgedragen. Het publiek toonde overal veel belangstelling voor en was zeer gedisciplineerd. Ik heb dit feest een mooi sluitstuk ge vonden van mijn functie als voor zitter. DE HEER B. DE KONING, oud voorzitter van de Optocht-commissie: We hebben dit jaar een van de best geslaagde optochten der laatste ja ren gehad, ondanks de reserve, waar mede men deze „Bedrijfs-parade" verwachtte. Té groot? „Té" is een lastig woord! Maar dat de optocht lang was, dat is zeker. Heeft U ook opgemerkt, dat de belangstelling van zaken buiten Leiden zeer groot was voor deze parade ?Als Leiden iets doet, dan zorgen de grote firma's dat zij er bij zijn. Dat is prettig voor ons. PROF. DR. S. T. BOK, rector mag nificus van de Leidse Universiteit: Ik heb er speciaal van genoten, dat 3 October in staat is zoveel uiteen lopende groeperingen samen te bren gen om eensgezind feest te vieren. DE HEER H. HEERMA VAN VOSS, praeses van het Leids Stu dentencorps: Het is mij vooral op gevallen, dat zeer veel mensen 's mor gens al vroeg op straat waren en aan alle programma-nummers veel aandacht schonk. Ik zie hierin een bewijs, dat dit feest bij het volk leeft als een werkelijke traditie. De op tocht heb ik zeer geslaagd gevon den. Vond U het ook niet reusachtig aardig, om die jachtstoet in te las sen? Het was een idee van de stu denten, die hieraan hun medewerking hebben verleend. Dat is weer eens een voorbeeld van samenwerking tussen studenten en burgerij. EEN BESTUURSLID van de Alk- maarse 8 October-vereniging: 3 Octo ber heeft oudere rechten, vanwege de feestviering. Maar toch zijn wij blij, dat Alkmaar een voorsprong heeft. Onze stad werd reeds in 1573 ontzet! Het feest is in Leiden steeds keurig verzorgd; wij zijn er wel eens jaloers op. Toch heeft Alkmaar ook enige dingen voor. Bij ons wordt de herdenking niet in de kerk gehou den, maar in het park. Dan wordt het voor alle groeperingen gemakke lijker om te komen. Bovendien is Alkmaar op 8 October altijd schitte rend versierd. Niet alleen de winkels en huizen, maar ook de grote en kleine straten. En daar mankeert het in Leiden nog een beetje aan! De twee eerste prijs-winnaars. Links: de groente- en fruitauto van het Centraal Bureau. Rechts: de wol len koets van gebr. van Wijk. (Foto's „De Leidse Courant") Regeling kleuteronderwijs Wetsontwerp ingediend Bij de Tweede Kamer is een wets- jntwerp ingediend, dat beoogt het kleuteronderwijs en de opleiding van ie leidsters te regelen. Als dit ontwerp wet wordt, zal het Rijk aan gemeenten die kleuterscho len in stand houden jaarlijks een bedrag per leerling uitkeren. Men is ran plan dit op veertig gulden te ttellen. Dit bedrag zal ook worden uitgekeerd aan gemeenten waar zich bijzondere kleuterscholen bevinden. De gemeenten zullen ook een bij drage moeten geven. Het wetsontwerp voorziet verder ai het bijdragen in de kosten van op leidingsscholen voor leidsters. De re gering is van plan de minimum jaar wedde van de hoofdleidsters en leid- iters respectieplijk te bepalen op 1800 gulden en 1400 gulden. Op het ogenblik heeft ruim 27 pet. van de hoofdleidsters ruim 18 pet. van de leidsters geen salaris en 50 pet. heeft minder dan het nu in het wetsontwerp bepaalde. In de memorie van toelichting merkt de minister op, dat ondanks bet vele dat gemeenten en schoolbe sturen ook hebben gedaan, het kleu teronderwijs zich op verscheidene plaatsen nog in een treurige toestand bevindt. Op korte termijn is een wettelijke regeling, zo zegt de minister, binnen be financiële mogelijkheden die het Kijk kan geven, noodzakelijk. Deze wet moet gezien worden als een eerste stap tot sanering van het kleu teronderwijs. Op schriftelijke vragen van mr. J. Algra, lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van Oorlog geant woord, dat het vervullen van de eer ste oefening door studenten en aan staande studenten op drie manieren zou kunnen geschieden. a. na het voltooien van de studie. Het bezwaar hiertegen is echter dat de jongens dan op latere leeftijd in dienst komen, en een kostbare op leiding moeten ontvangen. Boven dien zouden zij op latere leeftijd de zware training moeten ondergaan. b. Tijdens de studie. De studen ten zijn dan echter na de eerste oefe ning het tempo van hun studie kwijt en voor velen is ook de terugkeer naar de studie om psychologische re denen onmogelijk. c. Voor de aanvang van de studie. Aan deze methode wordt de voorkeur gegeven. Zij kan echter niet worden toegepast op studenent van achttien jaar. Zij moeten dus uitstel hebben totdat zjj hun studie hebben beëin digd, onder voorbehoud dat dit ge schiedt binnen een redelijke termijn. Uitbreiding van deze regelen voor de negentienjarigen is om militaire redenen ondoenlijk, aldus de minis ter. B. en W. van Arnhem wijten het op ruim acht ton geschatte tekort, dat de tentoonstelling „Mijlpaal 1950" heeft opgeleverd, aan het falen van degenen, die de regeringsinzending hebben verzorgd. Van de regering mag dan ook worden verwacht, me nen B. en W., dat zij de last niet op de gemeente zal laten neerkomen. Het dragen hiervan zou voor Arnhem trouwens uitermate moeilijk, zo niet onmogelijk zijn. Deze mededeling komt voor in de nota bü de gisteren verschenen ge meentebegroting voor 1951. MISSIEHUIS VAN MILL HILL TE HOORN 25 JAAR. Gisteren vierde het St. Bonifacius- missiehuis van de congregatie van Mill Hill te Hoorn zijn zilveren be- staansjubileum. Het werd gesticht door father Lefeber en was aanvan kelijk gehuisvest in een oude school. Father Lefeber wist fondsen bijeen te brengen, die het mogelijk maakten een nieuw internaat aan de Berkhou- terweg te vestigen. Dit werd in 1929 betrokken. De feestelijkheden begonnen met een pontificale hoogmis, opgedra gen door mrg. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem, waarna in de re creatiezaal een feestvergadering werd gehouden. De Bisschop hield een feestrede. Namens het comité van vrienden van het missiehuis overhandigde notaris Luyckx een chèque ten bedrag van 5000. Des middags was er een drukbezochte re ceptie. De avond was gewijd aan toneel door de studenten. FABRIEK VAN VOLKS SCHOENEN. Een combinatie van schoenfabri kanten uit de Langstraat is thans bezig met de oprichting van een nieuwe fabriek, waarin solide volks schoenen met sierlijk model en goede pasvorm in grote hoeveelhe den zullen worden vervaardigd. De prijs van de volksschoen zal draag lijk zijn. Niet alleen de vervaardiging der schoenen, maar ook de distributie daarvan willen de schoenfabrikan ten goedkoper maken. De winstmar ge van de winkels, welke varieert van 30 tot 40 percent, zou een te grote belasting zijn van de schoe- nenprijs. Een verandering van het distributiesysteem wordt daarom te vens beoogd. Niettemin zullen de schoenwinkeliers, mits zij bereid zijn de schoenen in grote hoeveelheden af te nemen, bij de verkoop worden ingeschakeld. „Volkskr." HARING EN HUTSrOT VOOR DE SOLDATEN. De dienstplichtigen van de lich ting 1950 II, die gisteren begonnen op te komen, vielen met hun neus in de haring. Ter herdenking van Lei- dens ontzet had generaal Kruis, be paald, dat alle militairen van de Kon. Landmacht 's middags bij hun koffiemaaltijd als extraatje een nieu we haring zouden ontvangen. Het avondeten bestond voor deze gele genheid uit hutspot met klapstuk. 7 DEC. DIV. NIET VOOR LANGERE TIJD ONDER DE WAPENEN. Naar aanleiding van geruchten, dat de „7 Dec." div. en de 2e div. in het voorjaar 1951 wederom onder de wapenen geroepen worden, deel de het Ministerie van Oorlog ons mede, dat deze berichten volkomen uit de lucht gegrepen en onjuist wa ren. Zoals de plannen momenteel uitgestippeld zijn, zullen de beide genoemde divisies, zoals reeds eer der bekend gemaakt is, voor een zeer korte tijd voor herhalingsoefe ningen in dienst geroepen worden. Van enig plan echter, om deze troe pen te mobiliseren in het kader van het Atlantisch pact, is geen sprake. ZUIDERKRUIS BRENGT 1600 MAN VAN DE K. L. THUIS. Met de Zuiderkruis, die begin volgende week te Rotterdam wordt verwacht, repatriëren, zoals reeds is gemeld, het 422-ste bat. infanterie, de 42-ste zelfst. mitrailleur com pagnie en 42 aan-en-afvoer troepen, allen onderdelen van de G. brigade, in totaal ruim 1600 man. EERSTE BENOEMING BIJ DE MED. FACULTEIT TE NIJMEGEN Het bestuur van de St. Radboud- stichting heeft dr. E. C. H. J. Noy- ons te Amsterdam benoemd tot ge woon hoogleraar aan de Medische faculteit van de Kath. Universiteit te Nijmegen, met een leeropdracht voor chemische physiologie. Dr. Noyons zal onmiddellijk in functie treden. Hij is in het bijzonder be last, om samen met andere univer- sitaire instanties het propaedeutisch onderwijs aan de medische facul teit te helpen bevorderen, en zal o. a. de inrichting der voorlopige laboratoria ter hand moeten nemen Met deze benoeming is weer een belangrijke stap gezet in de richting van de med. faculteit. De benoe ming van andere docenten verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding en is binnen niet te lange tijd te verwachten. Henri de Greeve te Nijmeaen In een in het Concertgebouw De Vereniging te Nijmegen gegeven avond van pater Meuwesse ver scheen tot grote verrassing van al len de Zeereerw Heer Henri de Greeve in gezelschap van enkele priesters. De organisator van de avond, de heer Kerkhoffs, gin» naar het podium en heette de radio priester in hartelijke bewoordingen welkom. Hij sprak er zijn grote blijdschap over uit, dat Henri de Greeve weer op deze Kath. bijeen komst aanwezig was. Een hartelijk en langdurig applaus der aanwezi gen onderstreepte deze woorden. In de pauze onderhield Henri de Greeve zich met zeer velen van de aanwezigen en kwam handen te kort om allen te begroeten, aldus meldde de Maasbode. Meer treinen op drukke uren In de op 8 October ingaande win- terdienstregeling van de Nederland se Spoorwegen worden op de lijnen AmsterdamDordrecht en Rotter dam HofpleinDen Haag H.S. zowel 's morgens als 's namiddags op werk dagen electrische treinen toege voegd. Een verbetering welke drin gend gewenst was. Op Zon- en feestdagen komt er 's avonds een electrische sneltrein bij van het Westen naar Eindhoven. Op werkdagen wordt het aantal vaarten EnkhuizenStavoren van vier tot drie teruggebracht, waar door het mogelijk wordt dat een van de drie schepen wordt afgevoerd. In de nacht van Zondag op Maandag vervallen de heen-en-weer-vaarten Hoek van HollandHarwich, daar het s.s. Duke of Yorfc in herstelling moet. In de behoefte aan een dag verbinding van Nederland naar en van het Ruhrgebied op een dag heen en terug zal worden voorzien door het inleggen van de treinen Arnhem -Zevenaar-Hagen (Frankfort a/M.) v.v. Een geheel nieuwe nachtverbin ding kwam tot stand op het traject Den Haag H.S.Rotterdam D.P.— Tilburg—EindhovenVenlo—Mün- chen/Basel v.v. Tot burgemeester van Hellen- doorn is benoemd, mr. F. R. Crom- melin, tot dusver burgemeester van de gemeente Vollenhove. Tot burgemeester van Maasland is benoemd de heer F. J. Groot En- zerink, thans werkzaam bij het hoofdbedrij f'-» zuivel. alleen bij 25 zaken over geheel Nederland. Mislukte aanval Zoals bekend, zou de ontmoe ting tussen de studenten-corpo- ra van Leiden en Delft op 3 October in Den Haag niet door gaan. De Delftenaren konden bij nader inzien echter geen ge noegen nemen met deze af spraak, zodat gisteravond om 11 uur 80 Delftse studenten naar Leiden kwamen met het snode plan de sociëteit „Minerva" aan de Breestraat stormenderhand te veroveren. Het liep echter op een grote mislukking uit, want de Leidse studenten hielden de de,uren op slot en toen de Delftese groenen met „rotjes" gingen gooien, kwam de politie tussenbeide, om aan deze storm aanval een snel einde te maken. De uitslag De jury, bestaande uit de heren Jo Spier, prof. L. O. Wenkebach en E. Wijnans, heeft onder de Leidse deel- deelnemers de volgende prijswin naars aangewezen: le prijs: Gebr. van Wijk, 2e prijs: N. V. Hartevelt en Zn, 3e prijs: Koole Nicola en Co. 4e prijs: Tieleman en Dros, 5e prijs: Wijnhandel Cuperus. In de nationale afdeling werden de vijf prijzen resp. toegekend aan het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen, Kamsteegs Automobielbe drijf Öegstgeest, de Veluwe Hunt, de Noord Zuid Hollandse Vervoermaat schappij en de fa. van Houten. Drie jaren geen belasting Bij vesting in Brazilië Ue nieuwe emigratie-overeen komst tussen Brazilië en Nederland zal zeer spoedig worden onderte kend, aldus de Braziliaanse gezant te Den Haag, de heer J. Sousa de Leao tijdens een lezing voor de Ver eniging voor internationale rechts orde te 's-Gravenhage. Brazilië heeft vooral behoefte aan landbouwers en deskundigen, die over tropenervaring beschikken. Dit jaar ontvangt Brazilië 500 Neder landse emigranten. Brazilië betaalt de helft van de passagekosten tot de plaats van ves tiging. De regering verleent facilitei ten voor het verkrijgen van land; er worden geen rechten geheven op de import van vee en machines en men krijgt gedurende 3 jaar onthef fing van belasting. De vestiging ge schiedt in groepen. De Nederlandse regering geeft toestemming voor de export van vee, uitrusting en eigendommen van de emigranten en bekostigt het vervoer tot aan de haven van inscheping. Weer kinderzegels Van 13 November t/m 30 Decem ber 1950 worden wederom Kinder zegels verkrijgbaar gesteld, waarvan de netto-opbrengst bestemd is voor steun van de arbeid ten bate van het bescherming en hulpbehoevende kind in het algemeen. Zij blijven voor de frankering geldig t/m 31 December 1951, De zegels worden uitgegeven in 5 frankeerwaarden nl. van 2, 5, 6, 10 en 20 cent; de verkoopsprijs is vastgesteld op resp. 5, 8, 10, 15 en 27 cent. De ontwerpen zijn van de hand van mevr. L. Ruting te Amsterdam en stellen het volgende voor; Het zegel van 2 cent een kleuter met bijen, dat van 5 cent een jon gen met een haan, dat van 6 cent ZWARE BUNKERS ONTSIEREN WESTKAPELLE. Een lelijk sou- vernir aan de oorlogsdagen vormen de vele bunkers in ons land Vooral de boulevard te Westkapelle wordt door talrijk,e bunkers ontsierd. Ver scheidene malen heeft men reeds ge tracht ze op te ruimen, doch dit bleek op te grote moeilijkheden te stuiten. En zo staan de grote beton- massa's er nog steeds, aanstoot ge vend aan een ieder die een wande ling langs de boulevard maakt. een meisje met vogeltjes, dat van 10 cent een jongen met vissen en dat van 20 cent een meisje met 'n vlinder ên een kikker. De posterijen hebben verder een nieuwe portzegel van 85 cent laten vervaardigen (type Van Krimpen). Klachten over te hoge prijzen In de afgelopen week heeft de eco nomische controledienst in vrijwel alle sectoren van het bedrijfsleven gecontroleerd. In veertg gevallen moest proces-verbaal worden ge maakt wegens vermoedelijke over treding: van de prijsvoorschriften. Er werden overtredingen achter haald bij enkele kledingsmagazijnen, bakkers, brandstoffenhandelaren en fabrieken en detaillisten in huishou delijke artikelen. Een deel van de detaillisten had zich laten verleiden tot het berekenen van te hoge prij zen door adviezen of voorschriften van de fabrikant. Bij de plaatselijke pr ij zencommis sies kwamen veel klachten binnen over te hoge prijzen. In een deel van deze gevallen bleek nader onderzoek door de economische controledienst nodig. BEGRAFENIS A. J. LOERAKKER. Hedenmorgen had te Haarlem de plechtige uitvaart plaats van de heer A. J. Loerakker. De H. Mis van Requiem werd op gedragen door een zoon van de over ledene, kapelaan A. Loerakker uit Amsterdam, geassisteerd door kape- broek. Bij de absoute op het kerkhof was eveneens agens kap. A. Loerakker, geassisteerd door pastoor Jac. Loer akker uit Den Haag en kapelaan B. Verbeek uit Amsterdam. De deelneming was zeer groot. Tal van vereniging-deputaties wa ren aanwezig en vele autoriteiten o.a. de deken Kok uit Delft. mr. H. Vermeulen, secr. van de L.T B., de heren Th. Hooy en M. P. van der Weyden namens de Tweede Kamer fractie, weth. Angenent uit Haar lem, dr. Albering, partijsecretaris van K.V.P. en vele anderen. RECORD-AANTAL VARKENS. De varkensstapel is sinds Sept. 1949 met niet minder dan 407.800 stuks (23 pet.) uitgebreid en omvat thans 2.173.500 dieren, een aantal, dat nog nimmer in Nederland is geteld. De Nederlandse rundveestapel telt thans 2.707.000 dieren. Het peil van September 1939 is hiermee op 26.000 stuks na bereikt. De paarden- en schapenstapel zijn daarentegen sterk ingekrompen. „CHARLES DE BOURBON" WEER BEGRAVEN. De kist met het gebeente van Naun- dorff (Charles Louis de Bourbon) is opnieuw bijgezet in de grafkelder bij de Haagse Poort te Delft. Dr. J. P. L. Hulst uit Leiden heeft de stof felijke resten onderzocht. Omtrent de resultaten van dit onderzoek is nog niets bekend. Vechtpartij in café In een logement aan de St. Anna- straat te Alkmaar is een aanslag ge pleegd op de 39-jarige vrouw H. O. De 56-jarige G. M. kwam Maandag middag in het logement binnen en gaf de vrouw, met wie hij enige tijd omgang had gehad en die hem had verlaten, met een mes een diepe steek in de rug. De nieuwe vriend van de vrouw, de 47-jarige J. B., kwam tussenbeide en werd gewond aan hals, hoofd en rug. Ten slotte slaagde hij er in M. met een kachelpook buiten gevecht te stellen. Toen kwam de politie bin nen, die alle drie naar het Centraal Ziekenhuis liet vervoeren. Vandaar werd M., die de messteek had toege bracht, overgebracht naar het poli tiebureau. De beide mannen zijn niet ernstig gewond. De toestand der vrouw was gisteravond zorgwekkend.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6